Succes op Midway: 25.000 man terug RUZIE OP RODE TOP Ajax wil Van Dijk overnemen Zijlstra: "Dollar moetje 6föeuaXt stevig anker blijven'* Mariniers verlaten CuraQao PRINSJES OP DE GROENE DRAECK RESULTAAT OVERLEG NIXON-THIOE WEINIG 'VERANDERING Rijnland-Palts NPD op 2.4% Bij de mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld DE MANTELSPECIALIST HANS REIFF IN PARIJS Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 JUNI 1969 LEIDSCH No. 32808 DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur. Dr6. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4,70 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ALKMAAR Prinse* Beatrix en Prins Claus hebben zaterdag met de „Groene Draeck" de officiële opening verricht van de nieuwe jacht havens in Hoorn en Enkhuizen. Zoals gebruike lijk bij het officieel vertoon van het prinselijk paar ging de grote belangstelling uit naar de beide Prinsjes Willem-Alexander en Friso, die gestoken in echte zeilkleding de gebeurtenissen op de „Groene Draeck" een wat ongedwongen sfeer gaven. De feestelijkheden waren begonnen in Hoorn, waar reeds vroeg in de ochtend een grote drukte heerste. In de nieuwe jachthaven lag een grote vloot gepavoiseerde schepen, rond- en plat bodemvaartuigen. Het was precies twaalf uur. toen de „Groene Draeck", met aan het roer de in een geel zeilpak gestoken Prinses Beatrix, de haven binnenliep. Scheepstoeters en sirenes loei den, vuurpijlen werden afgestoken en er weer klonken saluutschoten. Na de officiële plechtigheid vertrok de „Groe ne Draeck" naar Enkhuizen. Het jacht werd ge volgd door een omvangrijke vloot. Aan deze openingstocht over het IJsselmeer werd deelge nomen door de leden van de plaatselijke water sportverenigingen. De Enkhuizer brandweer verwelkomde het eskader met een „waterstralensaluut". De beide Prinsjes deelden ook hier in de feestvreugde. Zowel Prins Willem-Alexander als Prins Friso kreeg een zeilbootje cadeau. Op de foto links bekijkt Prins Friso het geschenk, gezeten op schoot bU zuster Swellengrebel, terwijl Prin ses Beatrix meekijkt. Rechts bekijken Prins Willem-Alexander en zijn vader Prins Claus het nieuwe speelgoed. MIDWAY (GPD. AP. Reuter) De Amerikaanse president Nixon en zijn Zuidvietnamese collega Thioe hebben gisteren, aan het slot van hun eendaagse conferentie op het eiland Mid way in de Stille Oceaan, de terugtrekking van 25.000 Ameri kaanse soldaten aangekondigd, die binnen dertig dagen zal beginnen en eind augustus zal zijn voltooid. De terugtrekking van deze troepen gelijk aan een Amerikaanse divisie is goedgekeurd door de Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, generaal Abrams, die de topconferentie bijwoonde. Het terugtrekken van de 25.000 Amerikanen is volgens Nixon en Thioe mogelijk, omdat de opleiding en uitrusting van de Zuidvietnamese strijdkrachten het mogelijk maakt, dat zjj een groter aandeel van de mi litaire last gaan dragen. Beide pre sidenten zijn vastbesloten om te blij ven streven naar een vrede, die het recht op zelfbeschikking voor het Wpuidvietnamese volk garandeert. Verdere troepenterugtrekking zal feschieden in overeenstemming met de veiligheidstoestand van het ogen blik. President Thioe heeft Nixon om verdere versterking van de Zuid vietnamese troepen gevraagd, een verzoek, dat de Amerikaanse presi dent „in welwillende overweging" heeft genomen. Gevechtskracht Volgens Amerikaanse officieren in Saigon zal het terugtrekken van 55.000 man weinig afdoen aan de fevechtskracht van Amerika en zijn hondgenoten in Vietnam. Het groot ste deel van de 25.000 repatriërende manschappen zal uit ondersteu- tingstroepen bestaan. De sterkte van de terug te trekken strijdende troe pen zou ongeveer een brigade zijn ^at de politieke kant van de bespre kingen betreft: de twee presidenten lullen zich verzetten tegen elke po fing Zuid-Vietnam een coalitie-rege ling op te dringen zonder de goed- - De Bilt verwacht van heden tot i tnsdagavond Droog en zonnig weer met in de placht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewoikmg. Meest matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in temperatuur 'Opgemaakt te 12.40 uur). 10 JUNI :Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur Maan op: 1.53 uur; onder: 16.35 uur Hoogwater te Katwijk te 12.06 uur f«agwater te 7.34 uur en 20.15 uur. 1 nummer bestaat uit 30 pagina's. keuring van het volk. dat zich moet uitspreken in vrije verkiezingen on der internationaal toezicht. Zij stelden vast, dat de tegen- Vulgaire klucht De Noordvietnamesc delegatie naar het vredesoverleg in Parijs heeft president Nixons besluit om 25.000 man Amerikaanse troepen uit Viet nam terug te trekken, een „vulgaire klucht" genoemd. De afvaardiging zei in een verkla ring dat de „klucht van Midway" duidelijker dan ooit de koppigheid laat zien waarmee de regering-Nixon blijft vasthouden aan haar politiek van agressie en neo-kolonialisme. stander geen militaire overwinning kan behalen en verwachten, dat hij tenslotte een oplossing zal aanvaar den. gebaseerd op het beginsel van zelfbeschikking van het Vietnamese volk, zonder buitenlandse inmen ging en zonder pogingen een schrik bewind te vestigen. Politiek BONN (GPD) Gisteren zijn in de Westduitse staat Rijnland-Palts de laatste gemeenteraadsverkiezingen gehouden voordat in september de nieuwe Bondsdag (Tweede Kamer) wordt gekozen. De uitslag van deze op zichzelf niet zo belangrijke ver kiezingen wordt in Bonn met grote aandacht bestudeerd. De christen- demoeraten stegen van 646 tot 660 mandaten, de socialisten vielen te rug van 634 tot 633 en de ultra-recht se partij van Von Thadden (NPD) kwam op gemiddeld 2.4*7 in totaal met 36 mandaten. De liberale FDP zakte van 130 tot 118 mandaten. De laatste verkiezingen in de deel staat Rijnland-Palts vonden vijf jaar geleden plaats. Sinds 1951 worden de regeringen van deze deelstaten ge vormd door christendemocraten en liberalen. De nieuwe communistische partij, de DKP, trad maar in drie plaatsen met eigen kandidaten op, waaronder Mainz en Ludwigshafen Ze wist daa. niet over de percent- grens te springen, die nodig is om een mandaat te verwerven. In het gehele beeld bracht de DKP het niet verder dan 0,3 pot. Hoewel president Thioe er in zijn verklaring de nadruk oplegde, dat zich geen meningsverschillen voor deden tussen hem en president Nixon maakte de inhoud van het commu niqué duidelyk. dat er geen overeen stemming werd bereikt over de ma nier waarop Zuid-Vietnam zich poli tiek moet voorbereiden op een na oorlogse regering. Ook werd in de verklaring met geen woord gerept over de speciale commissie, samen te stellen uit communistische en niet- communistische Zuidvietnamezen. die zou moeten toezien op de te houden nationale verkiezingen. Deze pun ten waren voorgesteld door president Nixon in zijn op 14 mei gehouden toespraak over Vietnam. ENSCHEDE <GPD> Ajax heeft zich gemeld als serieuze gegadigde voor Dick van Dijk. Dat gebeurde zaterdagavond na afloop van de, wedstrijd AZ'67DOS voor de na- competitie om de tweede degrada tie plaats die geheel in het stadion van de Amsterdamse club wordt af gewerkt. Die wedstrijd werd bijge woond door de heer C. C. Hilbrink. lid van de directie van PC Twente In een gesprek, dat na afloop plaats had, informeerde Ajax naar de con dities voor een transfer van Van Dijk. Welke prijs PC Twente voor zijn topscorer vraagt is niet bekend. In Amsterdam wordt 450.000 gulden als transfersom genoemd. Naar verluidt streeft trainer Michels naar een voorhoede die van rechts naar links zou moeten be staan uit Swart, Mulder (nu nog bij Anderlecht), Van Dijk en Keizer. Johan Cruyff zou dan naast Groot op het middenveld komen. Ei- ls dit weekeinde voorts telefo nisch contact geweest tussen FC- Twente en Brugge. Deze Belgische club heeft belangstelling voor Henk Houwa&rt. MOSKOU/BOEKAREST (Reuter. program voor ..eensgezind optreden AP. AFP) De gemoederen op de het imperialisme^', zal weige- I communistische wereldconferentie ren te ondertekenen. De leider van de Australische communistische partij Laurie Aarons heeft enkele belangrijke amendementen op het document ingediend en gezegd al leen te zullen tekenen als die wor den aangenomen. De kans daartoe moet echter gering worden geacht. De kritiek van Aarons heeft voor namelijk betrekking op de Russische politiek ten aanzien van Tsjecho- Slowakije. Aan het eind van zijn ongekende aan val op China drong Brezjnew aan op een collectief veiligheidssysteem— .voor Azië, waarmee duidelijk ge nie. Australië, Italië, Engeland, maakt werd dat Moskou China een i Zwitserland en België die weigeren Ervaar acht voor de wereldvrede. Moskou te steunen in zijn beleid te- <Zie °°k pagina 2) genover China en Tsjecho-Slowaktfe. In Moskou zijn dermate geprikkeld, j dat voor een mislukking moet wor- j den gevreesd. In een lang artikel in het partyblad „Prawda" waar schuwt de Russische regering de conferentie-deelnemers niet te trach- j ten „thuis populariteit te verwerven j do«,r kritiek op Rusland te leveren." De aanval van de Prawda was be doeld voor de delegaties van Roeme- DEN HAAG (ANP) Het extra contingent mariniers van on» geveer driehonderd man, dal ruim een week geleden de orde en rust hielp herstellen in het chaotische Curacao, zijn van middag omstreeks drie uur in Nederland teruggekeerd. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde gisteren mee. dat de gouverneur van de Nederlandse Antillen na overleg met de Antilliaanse re gering heeft besloten de mili taire bijstand te beëindigen. Hij vend dat de aanwezigheid van de Nederlandse mariniers niet lan ger noodzakelijk was nu alles weer rustig is in Willemstad en naast omgeving. Gouverneur De- brot van de Nederlandse Antillen heeft vanochtend in een telegram aan de commandant Zeemacht in de Antillen zijn erkentelijkheid be tuigd voor de prestaties die door het detachement mariniers werden geleverd. „Zij hebben tijdens de ongerelheden van 30 mei j* erger voorkomen en er aan meegewerkt dan de open bare orde en rust zo spoedig mo gelijk hersteld kon worden. De wij ze waarop de hierbij betrokken in dividuele leden van de Koninklijke Marine tot steun van de politie en in samenwerking met het vrij willigerskorps Curagao zijn opgetre den. met zacht doch vastberaden en gedisciplineerde hand. heeft al le bewondring afgedwongen", aldus Debrot. Inmiddels zijn zaterdagmorgen tn Willemstad op CuraQao zesenzestig jongelui veroordeeld tot gevange nisstraffen van één tot zes maan den wegens plundering tijdens de chaos. Bij de vaststelling van de strafmaat had de rechtbank reke ning gehouden met de bijzondere omstandigheden, waaronder de overtredingen hadden plaatsgehad. Het gerechtsgebouw stond onder zware politiebewaking. F.en Nederlander F. i6 in Me- dan Noord-Sumatra) op beschuldi ging van zwendel tot achttien maan den gevangenisstraf veroordeeld, zo meldt het persbureau Antara Hij zou als makelaar in onroerend goed een huis voor twee miljoen roepiah hebben verkocht. maar daarvan slechts 400.000 roepiah aan de eige naar hebben gegeven. De advocaat van de beklaagde heeft beroep aan getekend tegen het vonnis. Twee alpinisten kwamen er zaterdag aan te pas om het haan tje van de Gereformeerde Ooster- kerk in Arnhem te halen. Het ivas het laatste wapenfeit van deze kerk, want binnenkort zal op de- ze plaats een spiksplinternieuwe i garage verrijzen. De eigenaar, de heer K. Wolff heeft al aangekon digd, dat het haantje van de kerk een plaatsje zal krijgen op het dak van de nieuwe garage. De aanval die de Russische partij leider Brezjnew zaterdag op China heeft gedaan heeft grote ontsteltenis teweeggebracht onder de Roemeen se communisten en schijnt in feite neer te komen op de verbreking van een belofte die de Russen de Roe menen nog maar drie weken gele den hebben gedaan. Men meent na melijk in conferentiekringen dat de Roemeense partijleider Ceaoesescoe toen bij zijn bezoek aan Moskou van de Russen de verzekering heeft ge kregen dat men de topconferentie niet zou gebruiken als podium voor het lanceren van aanvallen op Chi na. Volgens berichten uit Boekarest zou Roemenië op het ogenblik niet van plan zijn weg te lopen uit de conferentie. Verwacht wordt dat l Ceaoesescoe daarmee zal wachten 1 I tot hij in de loop van deze week de gelegenheid heeft gehad om op de I rede van Brezjnew te reageren. 1 Intussen is het wel zeker gewor den dat minstens één partij het be langrijke conferentiedocument, een ADVERTENTIE de kwaliteit de mode de sortering' de enorm lage prijs r*g«niT)*nUli 49.95 «n 54.95 roinUls trt prtjts 39,95 w 99,95 Lelden: Haarlemmerstraat 165 PARIJS iGPD) De Nederlander Hans Re iff, die door de Unesco naar West-Irian werd gestuurd om een nieuwe planning voor het schoolwe zen te ontwerpen- is vahochtend in Parijs aangekomen. Vorige week liet de Indonesische regering de Unesco weten het op prijs te stellen wan neer Reiff zou worden terugeroepen Aangenomen werd dat zijn ..uitwij zing" wel iets te maken zal hebben met de verkiezingen die binnenkort in West-Irian zullen worden gehou den. Verwacht wordt dat Hans Reiff nog vandaag zijn opwachting zal maken in het Unesco-hoofdkwartier in Parijs. BAZEL (AP) „Het Vs zaak van het hele monetaire stelse erop toe te zien dal de Verenigde Staten als een van de rijkste landen ter wereld ge noeg fondsen op zijn internationa le rekening heeft staan dat het ka- pitaal kan exporteren" Dit is van daag ter gelegenheid van de jaar vergadering van de Bank voor In ternationale Betalingen meegedeeld i door de president, dr. J. Zijlstra. .Ofschoon de dollar minder recht streeks te maken heeft gehad met de recente valuta-crisis kan de stroom van kapitaal van het afgelopen jaar naar de Verenigde Staten toe niet worden beschouwd als een blijvende oplossing van het probleem van de instabiliteit van de dollar Maar dit was niet alleen maar een probleem voor de V.S In Amerika is de inflatie sedert 1963 geringer geweest dan in andere lan den. maar het is van bijzonder groot belang dat de dollar „een stevig an ker is voor de wisselpariteit van an dere landen" De zwakte van het Britse pond werd volgens de heer Zijlstra veroor zaakt door de traagheid waarmee de Britse Betalingsbalans had gerea geerd op de devaluatie van 1967 Ook in Frankrijk is het evenwicht van de betalingsbalans ongunstig beïnvloed als gevolg van de loonsverhogingen na de onlusten en stakingen van ver leden jaar. Uit het Leidsck Dagblad van 8 Juni 1869: Aan den KiezersMet den meesten aandrang bevelen wij, bij de verkiezing van 8 Juni. op de bekende gronden aan. den man, die onze neu trale school ongeschonden wil helpen behouden, den heer Mr. H. A. Neeb Bij de heden op het Raad huis alhier gehouden aanbe steding is voo het bouwen der benodigde localen voor eene meisjes'choo1 (le klas seop dc Boommarkt, aan nemer geworden de heer J C. Van der Tas alhier voor f 30977.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1