Ajacied Van Duivenbode gaat naar Feijenoord Australisch tennis in het slop geraakt Merckx, koning der Belgen Koerstips Transfersom niet bekend U.V.V. - UITHOORN Gimondi handhaaf zich aan de leiding „Normale zaak" A V Holland Spasski ziek organiseert Leidato-loop Okker nu geheel uit de strijd „Als van de hand Gods geslagen" Ronde van Italië CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Brmynestein ZATERDAG 7 JUNI fy LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) Internationaal Theo van Duiven- bode, de 25-jarige linkerverdediger van Ajax, wordt per 1 juli Feijenoorder. Gisteravond werd in Rotterdam in alle opzichten overeenstemming bereikt over deze spectaculaire transfer. Hoe wel men bij Ajax noch bij Feijenoord wenst mede te delen hoe hoog de transfersom ligt, wordt algemeen aangenomen dat er een bedrag van tussen de twee a drie ton mee gemoeid is. Hoewel Van Duivenbode vorig jaar aan het eind van het seizoen reeds contact heeft gehad met Peijenooro werd hij maandag voor het eerst of ficieed benaderd door de landskam pioen. Afgelopen woensdag liet Van Duivenbode zich by Ajax op de transferlijst plaatsen, nadat hij ln de tussenliggende periode volledige financiële) overeenstemming had bereikt met Peyenoord. Van Duivenbode heeft daarna nog een gesprek gehad met Ajax, aan gezien hy vermoedde dat er een hoge transfersom voor hem zou worden bedongen. De hoogte van de ge vraagde som is niet bekend, maar Van Duivenbode kreeg de indruk dat Feyenoord met Ajax wel tot za ken zou kunnen komen. Dat is in derdaad snel geberud. Donderdag nam Feyenoord officieel contatc op met Ajax en gisteravond acht uui was de zaak helemaal rond. Commentaar van Ajax-praeses Jaap van Praag: „Ach, zo'n transfer is een normale zaak. In zijn plaats komt weer een ander' De heer Van Praag benadrukte in het bijzonder de prettige sfeer waarin met Feijenoord tot zaken was gekomen. Verheugd Van Duivenbode toonde zich gis teravond, na terugkeer uit Rotter dam in de hoofdstad, tegenover ons zeer verheugd met zijn transfer Uiterst belangryk achtte hy, dat Feyenoords nieuwe trainer Happej zich uitermate positief had uitgela ten over zyn komst, terwyl hij Hap- pel zelf nog niet neeft gesproken De eerste Ajacied die hem belde was Wim Suurbier, die uiterst verbaaso was over het vertrek van Van Dui venbode. Van Duivenbode, als linksbinnen afkomstig van de Amsterdamse ama teurclub De Spartaan, kwam zes jaar geleden by Ajax. Vier jaar geleden debuteerde hy in de winter van het matige Ajax-seizoer. 1964/65 als linksbuiten in het eerste elftal van de Amsterdammersongeveer geiyk tydig met de komst van trainer Michels. Na twaalf wedstryden als linksbuiten verhuisde hy naar de linkerverdedigersplaats Een keer kwam hy uit in het Ne derlands amateurelftal, zes keer in Jong Oranje, om tenslotte het af gelopen seizoen een plaats te ver overen in het Nederlands elftal, waarin hij tot nu toe vier keer werd opgesteld. Theo van Duivenbode. ir. diecember getrouwd, was by Ajax semi-prof. Ook als Feijenoorder blyft hy inspetceur van een verze- keringsmaatschappy; wel gaat hy zich in Rotterdam vestigen. Theo van Duivenbode is de derde Ajacied die overgaat naar Feyenoord. De eerste was doelman Eddy Pieters Graafland, later gevolgd door Henk de Groot, dde echter na enkele sei zoenen terug ging naar Ajax. Trevtel Eddy Treytel heeft de geruchten, dat hij Feyenoord zou verlaten <de naam PSV viel meermalen» gister middag zelf uit de wereld geholpen, dooi- zijn handtekening te zetten onder een nieuw contract van Feyenoord. Opnieuw tekende de 23-jarige doelman een contract voor een jaar International Nico Rynders wil weg by Go Ahead; een contract dat hem vorige week door het Go A head- bestuur is aangeboden, heeft hij af geslagen. Feyenoord. Ajax en PSV hebben interesse voor Rynders, die .lis, Schriever en de aanvallers Lelie- pas een seizoen by de Deventenaren I veld en Meyers. THEO VAN DUIVENBODE Feijenoorder speelde, na voor f 150.000 gekocht te zijn van NAC. Go Ahead vraagt nu vier ton. Rynders wil gewoon van vereni ging veranderen om zijn positie te verbeteren. Hy wil niet zeggen met welke vereniging hy op dit moment in onderhandeling is. Vier spelers van de Nijmeegse ere divisieclub NEC hebben zich op eigen verzoek op de transferlyst laten plaatsen, nJ. de verdedigers Kome- SYDNEY (ANP) Voor het eerst sinds 32 jaar heeft het Australische Davis Cup-team de eindronde niet bereikt. De ja renlange afroming van de ama teur tennis top heeft eindelyk zyn tol geëist. Spelers als Frank Sedgman, Lewis Hoad. Ken Rose wall, Rod Lav er. John New- combe en Tony Roche zagen hun talent liever beloond met harde dollars dan met bekers en medailles. De een na de an der tekende een profcontract, dat hen aan een van de. voor namelijk Amerikaanse, prof- groepen verbond. Van de vijfentwintig keer sinds 1937 dat Australië in het Davis- cup toernooi uitkwam, won het zestien keer de beker. Dit jaar werd de Australische ploeg In een wedstryd met talryke in cidenten uitgeschakeld door Me xico. Ray Ruffels, Bill Bowrey en de jonge spelers John Alexander en Phil Dent moesten hun meerdere erkennen in de Mexicanen Rafael Osuno, die enkele dagen geleden op tragi sche wyze om het leven kwam Joaquin Loyo Mayo en Vicente Zarazua. Bill Bowrey en Ray Ruffels kwamen in de enkelspe len uit. Hoewel goede spelers, missen beiden toch de topkwa liteit van de Australische Davis Cup ploegen in de laatste de cennia. Het herendubbel van Phil Dent (18) en John Alexan der (17) welke laatste vorig jaar het jeugdtoemooi van Wimbledon won miste nog routine om de Mexicanen in grote moeilijkheden te brengen In drie sets waren Osuna en Za razua sterker (18—16, 12—10 en 6—4). Harry Hopman, de non-play- ing captain van het Australische Davis Cup team, gelooft dat zyn Maar niet overal heerst een dergelijk groot optimisme. Het amateur tennis in Australië trekt nog slechts weinig belang stelling, terwyl ongenoegen over de financiën waarschijnlijk een groep profs zal weex-houden in het seizoen 1969/70 naar dit we relddeel te komen. Verminderd LEW HOAD uit het gouden tijdperk Jongens niet lang in de schaduw zullen blyven. Volgens Hopman zyn er tenminste acht jonge spelers van het formaat van Dent en Alexander, maai- zy missen alleen de ervaring om tot de top te kunnen reiken. De voorzitter van de Australi sche Lawn Tennis Bond, C. A. Edwards, is het met hem eens: „Er is een groot aantal opko mende spelei-s, die door de erva ring van Hopman Australië bin nen twee of drie jaar de Davis Cup moeten kunnen terugbezor gen". Een ander probleem is in de afgelopen zomer duidelijk ver minderde belangstelling van de kant van de jeugd, die zich in de zomer niet meer wil inspan nen op de tennisbanen, maar liever aan het strand zyn vertier zoekt. Niet langer de tennisster ren zyn de idolen, het bran dingskiën (surf riding) spreekt meer tot hun verbeelding. De Australische tennisbond heeft, ondanks een jarenlange voorspoed, grote geldeiyke pro blemen. De nationale kampioen schappen van vorig jaar in Brisbane waren een financiële flop en nu de Verenigde Staten de Davis Cup heeft gewonnen, vindt er dit jaar ook geen eind ronde plaats die de leeggeraakte kas weer een beetje kan aanvul len. De bond heeft financiële hulp nodig van de zes regionale bonden van 20.000 dollar onge veer 72.000 gulden). In de hui dige sfeer zou een verhoging van de contributie voor de aangeslo ten leden echter bijzonder slecht in de smaak vallen. Een kolomschrijver van een krant in Sydney gaf het vol gende commentaar: „Ik dien de Australische tennisbond zou be sluiten op de deur te kloppen, kan men er zeker van zyn dat men niet alleen die deur tegen, maai- ook het lid op de neus krijgt". MOSKOU (ANP» De twintigste party van de tweekamp om het we reldkampioenschap schaken. die vrijdag (gisteren) in Moskou zou I worden gespeeld, is wegens ziekte van uitdager Boris Spasski uitge steld. Het is de derde (en laatste) keer dat Spasski uitstel vraagt. Ti- j telhouder Petros jan kan nog één keer om uitstel verzoeken. Spasski leidt met 10%—8%. ADVERTENTIE FINALE 20e Zilveren Molentoernooi WOENSDAG 11 JUNI 8 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. Loketten vanaf 7 uur geopend. LEIDEN De Atletiek Vrienden kring Holland organiseert zondag middag 31 augustus de Leidatoloop. Start en finish van deze ongeveer vyf kilometer lange loop door een gedeelte van Leiden, samenvallend met de opening van de Leidato, vin den plaats by de Groenoordhal aan de Willem de Zwijgerlaan. Reeds en kele gemeenteraadsleden (mr. F. Portheine en de here Th. H. Nijs- sen) hebben 'toegezegd aan de loop deel te nemen. Iedereen die de rou te binnen de (ruim) gestelde limiet uitloopt, ontvangt een fraaie herin neringsmedaille. Bovendien ont vangt elke deelnemer een gratis en tree-biljet voor de Leidato. Een aan tal bekers is beschikbaar en wel voor de school waarvan de meeste leerlingen de prestatieloop uitlopen; voor het bedrijf waarvan de meeste deelnemers binnen de gestelde tyd over de finish komen en voor de sportvereniging (geen atletiekver eniging) waarvan de meeste leden de loop tot een goed einde brengen. Inschryvingen kunnen worden ge daan by de secretaris van AV Hol land. PARIJS (ANP) Voor Tom Ok ker zyn de tenniswedstrijden om de open Franse titels in Parijs afgelo pen. In drie onderdelen (herenen kelspel, herendubbelspel en gemengd dubbelspel) bereikte hy de laatste vier, maar hy vermocht tot geen en kele eindstryd door te dringen. Na zyn uitschakeling in het enkelspel door Laver, kon de Haarlemmer gis teren in de dubbelspelen met zijn respectieveiyke partners Marty Ries- sen en Virginia Wade zelfs geen set bemachtigen. In het herendubbelspel verloren Okker-Riessen met 46. 57, 5—7 van Newcombe-Roche (Austr.). die in de eindstryd uitkomen tegen La- ver en Emerson (eveneens Australië). In het gemengd dubbel moest Ok ker met de Britse Virginia Wade zyn meerdere erkennen in het Franse paar Francoise Dilrr/Jean Clause Barclay (3—6. 6—8). Ann Jones (GB) en de Austx-alische Margaret Court zullen de finale da mesenkelspel betwisten. De Britse had geen enkele moeite met een an dere Australische. Lesley Bowrey. ge tuige de cUfers 6—1. 6—2 Margaret Court ontmoette meer tegenstand van Nancey Ritchey (63, 46, 7—5). LEIDEN Het is een baiTe en bo ze week geweest voor de Belgi- sohe persbroeders. De hele week al zyn zy bedryvig in de weer om breeduit het onrecht, he* schreeu wende onrecht te schilderen dat Eddy Merckx, koning der Belgen, in Italië werd aangedaan. De koppen en de rtikelen buitelen byna de dagbladen uit van veront waardiging. „Het Laatste Nieuws' befaamd om zyn wielerverslagen. gaat daarin voorop. Op dinsdag 3 juni, als het onheil met Merckx juist is geschied, schrijft het blan onder grote kop op de voorpagina: ..Sportief België even verontwaar digd als machteloze Eddy". Binnenin schryft Willy v. d. Wyn- gaard over het bericht van Merckx uitsluiting: „Begrijpelijkerwijze stond de manager van de Faenxa's heel even als van de hand Gods geslagen. Doch toen zocht hij Jan van Buggenhout op, die buiten stond te praten met enkele land genoten. Ook deze kon aanvanke lijk geen woord uitbrengen, maar tenslotte richtte hy zich tot Ras- schi (een der organisatoren van de Ronde van Italië: „Dat is toch onmogelijk! Gy gekscheert". Dit is de droeve werkeiykheid". Daarop besteeg Van Buggenhout (Merckx mentor) „met knikkende knieën" de hoteltrap om het de kampioen te gaan vertellen. Het blad maakt voorts die dag mel ding van een telegram dat zy heeft ontvangen en dat de volgende in houd heeft: „Geachte redactiele den, graag zag ik een inschry- vingslyst geopend in het Laatste Nieuws, waarop alle - veront waardigde Belgen gaarne storten ten gunste van onze bedrogen wie- lerheld E. Merckx. Ik wil het voor beeld geven tot storten. Dank pn met achting. Het zeventigjarig ere schoolhoofd te Kaggevinne". Het blad merkt dan voorzichtig op dat Merckx niet direct geld nodig heeft, maar beslist wel steun. Ons allen' EDDY MERCKX In de Gazet van Antwerpen van de volgende dag staat een artikel van ene C.J.S. ten gunste van Merckx (zoals trouwens alle andere) on der de mooie kop: „Het gaat ons allen aan". In de aanhef krygt Merckx overigens eerst even een veeg uit de pan voor een zaak die nu werkelijk niets met de dopings- kwestie te maken heeft: „Ik ben geen wielerfan. Merckx is my niet sympathieker dan een ander wiel renner, ik zou haast zeggen: in tegendeel. Als Vlaming kan ik nog steeds niet goed zetten dat des tijds zyn huwelijksplechtigheid volledig in het Frans doorging Het is een van de vele Vlamin gen door afkomst die zich in Brus sel hebben laten verminken tot halfslachtigeh". O, zo. Donderdag 5 juni: Het Laatste Nieuws barst byna van woede uit zyn kolommen. Want wat biykt verslaggever Fred Daman? „De on derzochte urine van Merckx werd weggegoten". „Hiermee wordt Ed dy Merckx zyn voornaamste ver dedigingsmiddel uit de hand ge rukt". Daman vertelt verder dat het by het urine-onderzoek niet juist is toegegaan: „By het inle veren van de urine moet de verze geling gebeuren in het bijzijn van twee personen. Elk met een „tang" in het bezit om het flesje met het urinestaal te verzegelen. Wanneer Eddy Merckx zyn urine inleverde was er slechts een persoon aanwe zig met twee tangen in zyn be zit" Het blad toont ook foto's van Merckx toen hy in Italië nog in de leiderstrui reed en van Gimondi. j die 't tricot nu over de schouders I draagt. Het Laatste Nieuws heeft het dan verbitterd over „De echte en de waardeloze roze trui". Vrydag 6 juni. Aan de nationale hys terie, want aaar lykt, net nu toch wel een beetje op, is nog aitya ecv.ii euiu gekomen m het iana aer Belgen. Roger Marher neeit n ku- xonnang uiterview met senator- aoKter Cuveuer van ae F any voor Vryheia en Vooruitgang, cue dinsdag de munster enxeie vragen gaat stenen ui vei oana met de zaak Merckx. cuveiier ïykt niet ae man die er op uit is ae zaak Dinnen eni ge proporties te houuen, want hij zegt er o.a. dit van: „indien een minister oi n panciiicntsiiu in net buitemana „gesiacntotierd" zou worden, spreekt men van een po litiek mciuent. Er komt een grun- aig onuerzoek Dy te pas. ik Diyi erby dat Merckx ae vooraan- stawildstc uguui xll ullS lallu is. aJus op geiyke voet staat, ol nnsscmen nog iioger, uan ue mniAStcis is Dmsuag zal ae heer cuvenei m het pariement spreken. „Zowat een hail uur wens ik op het spreekge stoelte te blyven". paar uur nadat bekend was dat Ed dy Merckx uit de Giro was gesloten, een aandoenlyk telegram stuurde, kreeg veel, heel veel navolgers. Tien tallen brieven kwamen op onze re dactie toe met bemoedigende woor den voor Eddy. Enkele waren zeer aandoenlyk als die van de leerlin gen van een klas uit de gemeente school nr. 13 te Molenbeek die met hun leraar zedenleer het geval Merckx hadden besproken en zeer spontaan de wens uitdrukten Eddy een briefje te mogen schrijven. De twintig briefjes op klasboekpapier zullen wy Eddy samen met de vele andere overmaken. Sommige brief wisselaars gaven de toelating hun briefje te publiceren. Men zal be grijpen dat dit wegens plaatsgebrek zeer moeiiyk kan. Dat moet niet beletten dat alle brieven zeer welkom zijn: Eddy moet echt voelen dat het ganse land achter hem staat". Het drama-Merckx heeft diepe winkelhaken geslagen in het moreel van de Belgische wielerfans. Het - Laatste Nieuws voelde dat dinsdag oneven al aan: „Het drama dat zich maan dagvoormiddag in het Excelsior-hotel te Albissola afspeelde, zal, wat er De brieven blyven binnenstromen in ook de uiteindeiyke afloop van weze, het bureau van nooit meer helemaal vergeten kun- Het Laatste Nieuws. Het blad nen worden Daarvoor heeft het een schryft: I j0ng, schoon atleet te hard ge trof- „Ja. rustend schoolhoofd Janssens uit fen". België tooit zich in diepe Kaggevinne, die ons maandag een r0uw. Felice Gimondi heeft ook in de laatste zware bergetappe door de Dolomieten zyn leidende positie in het algemeen klassement van de Ronde van Italië met succes verde digd. Weliswaar moest hij 1 minuut en 56 seconden afstaan aan Claudio Michelotto, dde nu tweede staat, maar hy liep op zyn beurt 2 min 20 sec. uit op de gevaarlyke Italo Zilioii, die als een serieuze kandi daat voor de eindoverwinning werd beschouwd. De etappe van gisteren werd gewonnen door Michelotto. Het algemeen klassement ziet er na de tweeëntwintigste etappe als volgt uit: 1. Gimondi, 95 uur 02 min j 59 sec.; op 3.15: 2. Michelotto; op 4.31: 3. Zilioii. De Nederlander Harry Jansen heeft gisteren de zevende en voor laatste etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. Hy legde de rit van Villach naar Graz over 189 km af in een tyd van 4.48.17. Twee de werd de Belg Bruyere in dezelfde tyd. Thijs de Koning blyft leider in het algemeen klassement. Het algemeen klassement na de voorlaatste etappe: 1. De Koning «Ned.) 29.4736; 2. Steinmayer (Oost.) op 1.04; 3. Zoetemelk (Ned.) op 7.17 Popke Oosterhof was gisteren in de 14de etappe van de Ronde van Groot-Brittannië weer eens de sterk ste. Hij legde de 149 kilometer van Morecambe naar Harrowgate af in een tyd van 3 uur 42 minuten en 5 seconden. Den Hertog ging vlas achter Oosterhof als tweede over de finish. Het algemeen klassement ziet er na de veertiende etappe als volgt uit: 1. Den Hertog (Ned.) 56 uur 38 min. 23 sec.; op 12.29: 2. Ooster hof iN.r. op 14.43: 3. Buckley (G.B.) De Belg Jos van Beers heeft gisteren het eerste gedeelte van de Ronde van Midden-Zeeland, een rit over 135 km, met start en finish in Middelburg, gewonnen. Hy liet een tyd noteren van 4 uur 7 minuten en 17 seconden. In de eindsprint ver sloeg hy Leon Rogers (tweede) Leliaerts (derde). De Fransman Cyrille zegevie gisteren in de tweede etappe van Midi Libre. De Nederlander Gert Karstens werd in dezelfde tyd Guimard tweede Gerben Karstens heeft later I de wedstrijdleiding een boete 50 francs gekregen omdat hij tijd de etappe de Fransman Perin he geslagen. Bovendien werd hy in algemeen klassement een minuut ruggezet. Volgens een verklaring Karstens had Perin hem opzette ten val gebracht. De Belg Ferdinand Bracke won derde etappe, een rit tegen het 1 loge. Tweede werd de Fransi Raymond Poulidor. Bracke nam leiding in het algemeen klassem De Tsjechische wielrenner Zelxka heeft de tweede etappe de Grote Prijs van Havirov, etappewedstrijd voor amateurs Tsjeoho-Slowakye. gewonnen. Nederlander was Wicher Vlot, die achtste plaats bezette. MEREVELD. 8 juni - 1.30 ub Zuidlaren prijs: Hamran. Herffl ce, Hovi Lady - Westerbroekjl Germo Buitenzorg. Hanny Hollafl Heidepark - Hoogeveenprijs: Heil Norton. Happy First, Farro B Ella Ross - Drukkerij Hoontep Diogen. Cherie Spencer. Anton, 0 tain Double K - Assen prijs: Al Pluto. Calumet Bulwark, Full spel Recordprijs der Vierjarigen: Gun Dear. Gallant Way. Generaal Pa B - Emmenprys: Edel HollaW Fedde B, Firmin - Criterium Amateurs II: Eric Kinley, Enterj Hollandia, Danny Kay - Westerb prys: Hoss Westlandia, Heer Commerce, Hazleton B.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8