Antilliaanse vakbond zal nu arbeiderspartij vormen Kennismaking met Claudio Monteverdi ZEGGENSCHAP IN ALLE GELEDINGEN Ec. HOGESCHOOL Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 8 AMRO BANK Spanning neemt weer toe op CuraQao Eigentijds" toneel bij Haagse Comedie m Weinreb-comité opgericht Conflict over eindexamens Broodoorlog Brabant Zes jaar geëist voor doodslag 5ATBRDAO T JUNI 1609 LCIDSCn DAGBLAD PAGINA T CVan onze reisredacteur Henk Kolb) WILLEMSTAD (GPD) De politieke situatie in de Neder- mdse Antillen is er niet duidelijker op geworden nu de rege- ing-Kroon na veel aarzelen en heen en weer praten toch haar ptslag heeft ingediend. Gouverneur Debrot zal naar men mag aannemen op zo kort logelijke termijn een zakenkabinet samenstellen. Aan dat col- »ge valt dan de taak toe de verkiezingen te organiseren en et bestuursapparaat gaande te houden. Maar de vorming van een zaken- binet in de Antillen is geen een- udige kwestie. Het zal in de eer- plaats moeilijk zyn om geschik- figuren te vinden, die niet onmid- mjk als exponenten van een poli ce groepering kunnen worden ge- indmerkt en voorts zal moeten irden voldaan aan de eis van de ^beweging om een of twee verte- awoordigers in dit zakenkabinet mogen aanwijzen. De uiteindelijke ineenstorting van t kabinet-Kroon heeft voorts het ■gezegde debat over het regerings led gedurende de dagen van ge- Iddadigheid tot een loze zaak ge niet. Althans voor de oppositie, jit er is weinig politieke eer te be ien aan het inhakken op een te ns tander, die zich vij voorbaat al verliezer heeft verklaard. De verantwoordelijke regerings partij D. P. echter ontloopt op deze wijze zeer sluw een misschien niet bij stemmenmeerderheid. maar wel bij observatie vast te stellen afstraf fing voor de lamentabele wijze waarop haar kabinet by het uitbre ken van de onlusten de zaken uit de hand heeft laten lopen. Met een zakenkabinet in het fort Amsterdam kan zü bovendien elk verwyt ontgaan wanneer in de drie maanden tot aan de verkiezingen wederom moeilijkheden mochten rij zen. Van doorslaggevende betekenis is allereerst of het politiek overleg tus sen gouverneur Debrot en politieke partijen plus vakbeweging zal kun nen leiden tot een tijdelijk kabinet, waarmee die vakbeweging kan in stemmen. Vertegenwoordigers Het is niet erg waarschijnlijk dat vakbondsleiders persoonlijk in aan merking zullen komen voor een mi nisterzetel, omdat dit al te gemak kelijk na-ijver teweeg zou kunnen brengen bij de vakbonden wier lei ders niet werden gekozen. Daarom zullen de vertegenwoordi gers van de werknemers het onder ling eens moeten worden over de fi guren die zy graag als hun verte- genwoordigers zouden zien. Maar j zelfs dan is er nog een meer dan grote kans. dat in de nu aanbrekende maanden voor de verkiezingen het werknemersfront in de heftige woe lingen van een verkiezingsstrijd uit een zal vallen. Nu de vakbeweging zich, voortge stuwd door de algemen paniek over de geweldplegingen en vernielingen, duidelijk als een politieke factor met rechtstreekse invloed heeft kunnen manifesteren, ligt daar de belang rijkste sleutel tot het bewaren van de j rust. Momenteel heerst in de Antillen j en uiteraard met name op Curasao een stemming waarin aan alle re delijke eisen van de vakbeweging j wordt voldaan. Met hun aandringen op toezicht van een VN-vertegenwoordiger by de verkiezingen en het afschaffen van het stemmen bij volmacht hebben zij weliswaar duidelijk over vraagd, maar hun winst uit de po litieke verwikkelingen ie niettemin van enorme betekenis. De vakbonden wijzen er terecht op dat aan erkenning thans geen twijfel kan bestaan, als zy niet met een soort eigen lijst aan de verkiezingen gaan deelnemen, zullen de politieke partijen wel gedwongen zyn in hun programma's aan de wensen van de werknemers tegemoet te komen. Op het ogenblik ziet het er ech ter naar uit dat de vakbonden wel tot de vorming van een arbeiders- »E\* HAAG (ANP) De Haagse Bfdie brengt het komende sei- n reven toneelstukken uit in de alnklijke Schouwburg, waarvan er van eigentijdse auteurs zyn. Het moetingscentrum voor theater- Bten, dat in de voormalige Oos- terk wordt ingericht, wordt fees ik ingewijd met de première van Nederlands stuk. Voor dit cen- iii staan vier werken op het pro- Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. In het centrum komt een flexibel theatertje, waarin ook wordt ge speeld „The narrow road into the deep north" van Edward Bond. Voorts wordt nog gekozen uit ..La I baye" van Philippe Adrien, „Die i Pfarrhaus-Komodie" van Heinrich I Lautensack. ..Muzeeka" van John Guare, ..Monsieur Fugue" van Lilia- I ne Atlan en „The inhabitants" van Peter Wymark. if Haagse Comedie opent het sei- I De samenwerking tussen Henk 29 augustus met „Vier maal SparreboQm en Guido de Moor ziet iers" van Barillet en Grédy in de "M fit j ierlandse vertaling van Paul Ro- en onder regie van Ko van »P 6 september volgt de eerste Ne- DEN HAAG 'ANPi Gisteravond is een Weinreb-comité opgericht. De oprichters: zeggen dat twee weken na het verschijnen van het eerste deel van de memoires van F. Wein- reb, die nieuw licht werpen op zijn veroordeling tot zes jaar gevangenis straf door de bijzondere Raad van cassatie in 1948, heeft de procureur- generaal van het gerechtshof in Den Haag Interpol verzocht hem op te 6poren ter executie van een tweede vonnis. Dit betreft een zedendelict, waar voor Weinreb tot acht maanden ge vangenisstraf benevens voorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regering is veroordeeld. Pas nu Weinreb zich weer in de publiciteit bevindt en er in verschil lende besprekingen van zijn memoi res op officieel eerherstel van Wein reb wordt aangedrongen, gaat er een verzoek tot opsporing aan Inter pol uit. Dat is de onmiddellijke reden voor de oprichting van een Weinreb-comi té. dat zich gisteravond heeft gefor meerd. Het Weinreb-comité kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat er verband bestaat tussen de twee veroordelingen van Weinreb. De leden van het comité zyn om verschillende redenen overtuigd van de onschuld van Weinreb in beide gevajlen. Zij menen dat er zowel in 1948 als in 1968 onrecht aan Wein reb is gedaan. Zij zullen daarom alles in het werk stellen om rechts herstel van Weinreb te krijgen. DEN BOSCH (GPD» Niet min der dan vyf uur heeft het geduurd eer gecommitteerde en examineren de leraren aan het Maria Lyceum in Den Bosch uitgesproken ware o- ver de resultaten van het eindexa men mms. Na afloop van het gesprek wilde rectrix drs. C. Driessen slechts zeg gen, dat de uitslagen door de docen ten onder protest zyn aanvaard. Een van de leerlingen zakte met ren op het Rljsmjkseplein m I evenveel punten als een andere leer- Den Haag een van ajn wer- I ling slaagde De docenten „jwenbei- partij zullen komen. In het Casa Syndical werd gisteren druk ver gaderd over een ontwerpprogramma Voor de democratische partij is dat een grote terugslag. Want zy heeft in het verleden veel van haar stemmen juist uit de j werknemerssector gehaald, niet in 't minst omdat premier Kroon zich min of meer met succes als een politious wist te presenteren. I Voor het eerst sinds het bestaan van 'n Antilliaanse regering heeft de vakbeweging zioh zo duidelijk afge wend van een man, die nota bene uit haar eigen gelederen was voort gekomen. Ciro Kroon zei letterlijk, en overmand door teleurstelling: „Ik ben daarover zeer verdrietig". Een arbeidersparty als deelnemer aan de komende verkiezingen kan een geheel nieuwe periode in het An tilliaanse politieke leven inluiden. Zy zal zonder enige twijfel meer dan ge noeg stemmen op zch verenigen om een eenzijdigheid van het politieke beheer der Antillen definitief te door breken. De laatste stuiptrekkingen van het kabinet Kroon hebben zodoende de spanning in de Nederlandse Antillen weer doen toenemen De Haagse schilder Pie- ter Goudzwaard heeft giste- ROTTERDAM (GPD) Binnen de Rotterdamse academische ge meenschap heeft men een ferme stap voorwaarts gedaan op de weg naar volledige democratisering. De Nederlandse Economische Hoge school zal een „college van overleg" krijgen, waarin alle geledingen van de hogeschool op een representatie ve wijze zyn vertegenwoordigd en stemrecht hebben. Het college krijgt een vergaande adviesbevoegdheid:' Tegelijkertijd heeft de senaat voorgesteld de se naatsvergaderingen in het vervolg toegankelijk te maken voor staf en studenten en aan vertegenwoordigers van deze groepen in de senaat stem recht toe te kennen. In afwachting van het totstandko men van een difinitieve bestuurs vorm hebben alle geledingen van de Rotterdamse NEH overeenstemming bereikt over een interim-voorzie ning. Alle zaken die niet uitdrukke lijk onder de autonomie van de fa culteiten vallen zullen worden be sproken in een „college van over leg". In dit college zullen de rector en de drie faculteitsdecanen zitting heb ben. alsmede drie curatoren, de voorzitter en drie leden van het stafconvent, een studentendecaan, zeven leden van de Algemene Rot terdamse Studenten Vereniging en twee vertegenwoordigers van de technische en administratieve staf. Het nieuwe overleg-lichaam zal be- j voegd zyn advies uit te brengen over zaken die binnen de bevoegdheden van een der instanties van de hoge schoolgemeenschap liggen. ROOSENDAAL 'GPD) Met die voorlopige broodprijs van 55 cent voor gesneden verpakt wit- en bruin brood heeft Hermans prijzenslag, met tien vestigingen in Brabant en Zeeland, olie op het bakkersvuur ge gooid. In Brabant, met name in Til burg. Helmond en Den Bosch, werd al langer goedkoop brood op de markt gebracht. In Tilburg is de broodprijs zelfs al gedaald tot 49 cent. Hermans prij zenslag verkocht begin deze week nog tegen een prijs van 65 cent. De gebruikelijke bakkersprys voor ver pakt gesneden wit- en bruin brood ligt op minimaal 84 cent. Herman NV., die de broodoorlog alleen heeft ontketend in haar zuide lijke vestigingen, zegt met de jong ste prijsmaatregelen bindende af spraken over de broodprijzen af t« willen dwingen. De Bakkerijstichting heeft ook deze prijsverlaging inmiddels aan de minister van Economische Zaken ge rapporteerd. daarmee verwachtend dat de minister weer wat meer overtuigd raakt van de noodzaak van een minimum broodprijs. ADVERTENTIE ken verbrand om te protes teren tegen de woontoestan den in Nederland, met name in de Haagse schilderswijk. de leerlingen laten slagen, maar de gecommitteerden waren niet te ver murwen. gemakkelijkcontant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet n op het dagafschrift; 3%% rente. En spaar-mogelijk l heden met 4 t/m 6/% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te bev talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaüng van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar g> bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK de Haagse Comedie als een begin van een permanente vorm van samen werking met Nederlandse toneelschry vers. Andre Kuyten werkt in op dracht van het ministerie aan een LEIDEN Wie weinig idee heeft in wat „klassieke" muziek wordt ge noemd en tóch de moed zou hebben om de portrettengalerij van de mu- ziekscheppende grootmeesters eens te bezien, moet de moed onmiddel- toneelstuk in samenwerking met de lyk in de schoenen zinken. Schütz, landse opvoering van „The boys j acteurs Kees Kooien en Reinier Hei- da Palestrina, Monteverdi. Bach of the band" van Mart Crowley in vertaling van Dola de Jong. Wim Rooy debuteert met dit stuk als handig regisseur. *n week later wordt ..De vrouwen Sjanghai" in première gebracht, werk van de China-kenner To- fetterholm. 'ij de vier overige produkties zyn programma van' twee vrolijke ttse eenakters: „The audition" t Sean Vincent en „The real in- ctor Hound" van Tom Stoppard. »y Strindberg" is de titel van een k van Friedrich Dürrenmatt. dat wordt uitgebracht. „De bakker, bakkersvrouw en het bakkersjong" Jean Anouilh, dat al voor het ende seizoen was geprogrammeerd w moest worden uitgesteld, zal komende seizoen op de planken fden gebracht. k niet-eigentydse auteur uit het lertoire is Thomas Otway. In Ne- tonds van Bert Voeten zal zijn soldaten van fortuin" door de Comedie worden uitge- :ht. "e Inwijding van het ontmoetings- ptrum voor theaterkunsten ge- met. de opvoering van „De ?wn in het souterrain." dat Henk weboom schreef in samen wer- met regisseur Guido de Moor demann. Acteur Wim van Rooy zoekt met diverse schrijvers naar nog niet bestaande vormen voor een speciaal kennismakingsprogramma voor jon geren. De Haagse Comedie en de toneel groep Centrum zullen in onderling overleg de werken van Mart Crow ley en Edward Bond uitbrengen. Daarmee moest voor het eerst in ons land in de praktyk de exclusiviteit van opvoeringsrechten worden door broken. Haydn om er willekeurig een paar te noemen hebben eerder het uiterlijk van zedenpredikers dan ven wereldse toondichters. Mogelijk is dit ook een van de redenen, dat men veronderstelt, dat klassieke mu ziek „zwaar" zou zijn. En aangezien de Nederlandse geest niet erg ge makkelijk vaardig wordt over de muziek, heeft dat weer tot gevolg, dat we een componist voorzien van een etiketje, dat hem moet afteke nen tegen een muzikale achtergrond, die „men" voor hem geschapen heeft om het even of die basis juist is of niet. Zeg „Bach" en het verband met Passion of Hohe Messe is vlug ge legd, by „Mozart" komen een paar luchtige toontjes tot leven bij de ge dachte aan een suikerzoet jongetje met rococo-pruik. Wanneer er nog wijsgerige woord dat mensen dié ter een derde bundel madrigalen. hoden. Voor het eerst kon men een zang het meest roemen die hen het Dienstreizen naar Hongarije en on- orkestrale ouverture beluisteren, maar nieuwst in de oren klinkt stamt echt der meer in 1599 naar de zuidelijke ook melodieuze recitatieven en soli niet van de bodem van de lage lan- Nederlanden <waar de chansonkunst Het orkest was samengesteld uit wat den bij de zee. Het „onbekend maakt hem imponeerde) of een bezoek aan de componist in zyn dagen in Man- __u Florence in 166 iwaar Peri's opera tua aanwezig wist. nl. 2 kleine violen, „Euridice" werd opgevoerd) verruim- io violen en viola's, 2 knieviolen. 1 den Clauóio's muzikale visie aan- bas. 3 blokfluiten, 2. cornetten. 3 f opdracht van het ministerie van werd getroffen AMSTERDAM (ANP) Voor doodslag op zyn 30-jarige neef Ma- 4 riiius Reuvers heelt de officier van slagersjongens zouden bestaan, zou- Justitie bn de Amsterdamse recht- den zi) smds een paar weken Beetho- bank gistermiddag zes jaar gevan- ven fluitend verbinden met een brat- genisstraf met aftrek van het voor arrest geëist tegen een 25-jarige scharenslijper, een woonwagenbewo ner. Een ruzie na cafébezoek in de nacht van 30 op 31 januari in Die- is „alleluia", maar bi) Haydn komt men wes geëindigd met een schiet- het antwoord al minder vlot. om van partij De verdachte had met een se- da Palestrina. Schutz of Montever- mi-automatisch geweer vijf schoten di verder te zwijgen. D.e gemiddel- op zijn neef afgevuurd, die dodelijk j de Nederlander gaat niet zo erg in- groep, omdat de eerste tonen van zijn .Noodslotssymfonie' de top-veer- tig met glans hebben gehaald. Noem de naam „Handel" en het antwoord onbemind", daarentegen des te meer. Alle ogenschijnlijke hoge golven in een Leids glas muzen-water ten spijt, laat het Holland Festival de Leidenaars op 25 juni as. in de Sleu telstad kennismaken met een nogal onbekend werk van de Italiaanse componist Claudio Monteverdi, nl. de Mariavespers uit 1610. Het kan nuttig zijn een paai- kant tekeningen te plaatsen bij deze toon dichter. zijn werk en zyn en onze tyd. Claudio werd geboren in Cremona, de stad van de vioolbouwers, in 1567. Zijn vader was daar arts. Op jeug dige leeftijd werd Claudio onderwe zen door Ingegneri, een vooraan- staand didact in die dagen om zich j moderne 17e eeuwse muziek meer ex- te ontwikkelen tot zanger, violist en Pressie verwachtte. Ter eventuele componist ondersteuning van die expressie werd ook de basso continuo inge- Zestien jaar oud schreef hy een voerd. waardoor het zingen met bundel vierstemmige madrigalen, ge- begeleidingen mogelijk kon gaan volgd door driestemmige canzones en worden, vijfstemmige madrigalen. In 1590 moest hij van zyn geboortestad verhuizen naar Mantua om daar aan het hertogelijk hof te worden opgenomen in de hof kapel. waar hij werkte onder leiding van de Nederlandse madrigalencom ponist Jacques de Wert. Die Neder landse leiding is onmiskenbaar dui delijk aanwezig in het werk van de jonge toondichter. Nog in 1590 ver- merkelijk. De nieuwe opvattingen probeerde hy te verwerken in een vierde en vyfde bundel madrigalen (1603 en 1605) die voor die dagen stenen des aanstoots zouden worden, aangezien conservatieven als Giovanni Artusi, zich krachtig verzetten. In het voorwoord van de vijfde madrigalenbundel verdedigde Mon teverdi zich met het verwijt, dat men tot dan toe alleen maar aandacht had besteed aan de harominische opbouw en de stemgroeperingen, maar dat de Inmiddels telt de kalender 1607 Claudio maakt zijn eigen woorden „wees ervan overtuigd, dat de mo derne componist schept op de fun damenten van de waarheid" inder daad waar. Op 22 februari 1607 had de eerste opvoering plaats van de beroemd geworden opera „Orféo" een sprookje op muziek, dat op een tiem met de muze om en het oude I scheen een tweede en twee jaar la- trompetten. 5 bazuinen. 2 clavecim- bels. 2 kleine orgeltjes met fluitstem men. 1 tafelorgel. 1 harp. 2 of 3 bouwd op een nieuw muzikaal prin cipe, dat expressie tot uitdrukking gebracht moet worden in de muziek wanneer de tekst daarom vraagt. Met Monteverdi begint de barok periode. Ik zeg met nadruk „begint", omdat dit voor de twintigste eeuwse oren een aparte opgave betekent. We zyn niet zo erg vertrouwd met de tere moeilijkheden van de renais sance en interpreteren veelal ook luiten, 1 cello en naast 1 viola da die muziek naar orkestrale normen van de romantiek. Zo dénken we he laas dikwijls ook. „Wat een boer niet kent.wordt in de muziekap- preciatie maar al te dikwijls toege- gamba nog 1 contrabas. (toevallig wordt morgenmiddag om half drie via de AVRO een uitzen- ding verzorgd van een programma. I past. Monteverdi zou dan ook "in °de dat ook een suite uit de Orfeo van onbemfndheid dreigen terug te val- Monteverdi bevat. Dat is een opname len, wanneer er geen Holland Festi waaraan het in Leiden bekende Ne- val was. derlands Madrigaalkoor medewer king verleende o.l v. Bruno Mader- I De uit te voeren Vespers zijn een juweel op compositiegebled. Er is Na interne moeilijkheden vertrok Claudio in 1608 uit Mantua om onder de genezende hoede van zijn vader weer op verhaal te komen. Een mis lukte poging om aan het pauselijke hof te komen (1610) leidde tenslotte na de dood van hertog Vincenzo Gon- zaga in 1612 tot de benoeming van kapelmeester aan de San Marcoka- r.hedraal te Venetië op een voor die dagen vorstelijk jaarsalaris van f 300 Zijn arbeidsveld werd in de Do- genstad aanmerkelijk uitgebreid. Hy beschikte daar over een orkest van 27 man (onder wie 2 organisten) en een koor van 30 zangers. Zijn liefde exclusieve bijeenkomst van de herto- voor de muziek uitte hy in nog ver gelijke „academie van de verliefden" schillende opera's, madrigalenbun- de carnavalsstemming diende te ver- dels en kerkelijke werken, alle ge- geen massaal orkest, maar groepen instrumenten; het koor en de solis ten hebben herhaaldelijk een andere taak te vervullen, zodat de toeschou wer niet tegen een uitvoerend li chaam zit aan te staren, maar tel kens opnieuw betrokken wordt btf een fragment, dat herhaaldelijk op een andere plaats in de kerk zal wor den uitgevoerd. Men wandelt als het ware door de Vespers heen. Dat is een opvatting, die wy Nederlanders niet gewend zyn. De Leidenaars zyn vry om op 25 juni naar Monteverdi te komen luisteren of niet. maar muzikaal en musico logisch gezien, zou het jamemr zijn wanneer het kerkgebouw niet uit verkocht is. Jan Doove.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7