Leefbaarheids- (anti-parkeer) nota aan raad Rijnlandse gezichten voor ambassadeur 1rS V oorbijgangèr Handel minder vlot en stug aan de prijs Leefbaar Leiden: BON Parkeernota: waar openbaar vervoer? v. d. WATER Hoe en wat met parkeer probleem in Leiden? Leidse veemarkt Boek in kleine oplaag Succes voor „De Vliet" Elfjarige knaap ernstig gewond Boodschappen doen en parkeren BRILJANTEN SIERADEN Afsluiting laatst Parkeerverbod nodig Afsluiting noodzaak Zaterdag voor voetgangers mm Van parkeer plaats lopen ZATERDAG 7 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA LEIDEN Het comité Leefbaar Leiden heeft aan de ge meenteraad een „Leefbaarheidsnota" gestuurd als reactie op de parkeernota van burgemeester en wethouders, die in de raadsvergadering van maandagavond wordt behandeld. Drie comitéleden. Jan Boer, W. M. van Rooyen en Buck Goudriaan, hebben leefbaarheid en parkeren als uitgangspunt genomen in deze wat men zou kunnen noemen „anti-parkeernota". In een gezamenlijke conclusie gaan zij uit van het principe, dat de auto als algemeen vervoermiddel moet worden verworpen. Zij geven de volgende richtlijnen. de verkeersfinanciën In de eerste plaats besteden ter verbetering: en bevordering; van het openbaarver- voer naar het centrum het realiseren van de onvoltooide ringwegen in versneldtempo: het sterk -verminderen van het aantal parkeerplaatsen in de binnen stad en het aanzienlek belasten van het (voorlopig) resterende parkeren in de binnenstad en aangrenzen de omgeving van de singels, waar door de bouw van parkeergarages niet alleen nodig, maar ook econo misch haalbaar wordt. plaats van eventuele parkeerga rages pas vaststellen in samenhang met een bestemmingsplan de in de binnenstad aanwezige pleinen als parkeerterrein opheffen; de geleidelijke afsluiting van de binnenstad; het aantrekkelijk maken van de binnenstad als ontmoetingscentrum. Leefbaar Leiden vindt in de par keernota een verkeerd uitgangspunt, dat de binnenstad een ontmoetings plaats kan zijn naast een -central business district. Een economisch onderontwikkeld gebied als Leiden heeft niet zo'n economisch hart. Al leen voor bevoorradend en dienst verlenend verkeer en voor bewoners van de binnenstad is het noodzake lijk het centrum in te rijden. Waar om moeten dan twaalf- tot twin tigduizend parkeerplaatsen worden gemaakt? Het antwoord kan alleen zijn voor consumerende bezoekers van de binnenstad in haar functie als cultureel en recreatief centrum of te wel ontmoetingsplaats. Door de binnenstad zo aantrekkelijk te ma ken voor privé autoverkeer, wordt de juist genoemde functie yerstikt. Weigeren De auto, schadelijk statussymbool, steelt onze leefruimte en verstoort de communicatie. Nieuwe vervoers systemen zullen worden ontwikkeld. Maar waarom gewacht? De Leidse overheid kan helpen de ontwikkeling te bevorderen door te weigeren de binnenstad aan te passen aan een steeds groeiend aantal auto's. Leefbaar Leiden vindt de parkeer nota een voorbeeld van planning, be zien vanuit de auto, zonder andere stedelijke belangen in de aandacht ce betrekken. Een bestemmingsplan voor de binnenstad ontbreekt nog grotendeels een daarmee ook de ba sis van elke visie op de toekomstige vervoersomvang.Daarbij is men ge heel afhankelijk van een vrijwel on voorspelbaar gebleken factor: de verkeersontwikkeling. Het wegenplan is in vertraging en het openbaar ver voer heeft de „rode streep" gepas- j seerd. We moeten het geld besteden j waar het 't hardst nodig is, nJ. aan openbaar vervoer naar en in de bin- j nenstad. De belangrijkste conclusie Uit de Leidse winkelenquette 1966 luidde, dat de bus het belangrijkste vervoermiddel voor het winkelend publiek is. Pendelbus Waarom, zo wordt gevraagd, doen stadsbesturen vertwijfelde pogingen de reeds naar winkelcentra met par keerruimte weggereden auto's terug te krijgen door steeds meer parkeer ruimte te scheppen en daardoor nog meer stadsbewoners te verjagen? Waarom geen „park and ride"? Drie spoorweghalten (Voorschoten en straks Merenwijk en Stevenshof- jespolder) hebben wellicht hetzelfde effect als zes parkeergarages Op Schuttersveld en bij Tuinstadwijk kunnen parkeergarages komen en door de stad rijdt een gratis pendel- busa Het comité schat de kosten op ongeveer drie gulden per inwoner per jaax. Voor de leefbaarheid met betrek king tot het verkeers- en parkeer- vraagstuk neemt Leefbaar Leiden in ogenschouw de bereikbaarheid van de binnenstad, de beschikbare openbare ruimte, de psychologische begaanbaarheid van het centrum en volksgezondheisaspecten als ver keers vei 1 igheid, 1 uch t veron tr ein i ging en geluidshinder. Conclusie van dit alles: het gemotoriseerde verkeer (ook bromfietsen) zoveel mogelijk uit de binnenstad weren. LEIDEN' Met wat beter maar voor de tijd van het jaar nog koud weer verschilde het beeld van de gis teren gehouden veemarkt niet veel met dat van vorige week. Ook in de aanvoercijfers, die goed genoemd konden worden, traden behoudens enkele lichte verschuivingen geen noemenswaardige verschillen op. Hoewel het in de handel van vette koeien iets beter ging. was het al gehele beeld van de handel iets min der vlot dan vorige week. Oorzaak is dat men vooral in de slachtvee afdelingen een ruimer aanbod had verwacht met gevolg dat men stug aan de prijzen vasthield. Slechts en kele rubrieken noteerden iets lager. De totale aanvoer bedroeg 3272 die ren. In de afdelingen gebruiksvee en j pinken geen grote aanvoeren meer, voor de tijd van het jaar normaal. Bij een redelyke belangstelling had de handel in melkvee een willig ver loop maar waren de dieren niet duur der. De heer Dijkstra biedt am bassadeur Tyler (links) een exemplaar van Kabinet van Rijnlandse gezichten" aan. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE voor HET NIEUWE BOEKHUIS, Breestraat 52 Leiden U gelieve my te leveren tegen de intekenprijs van f 35.00 ex. Kabinet van Rijnstreek Gezichten. Adres AMSTERDAM De sterke tegen wind was de grootste tegenstander bij de eerste roeispr intwedstryden voor dames die gisteravond op een traject van 400 meter pp de Bosbaan werden gehouden als proloog tot de grote internationale wedstrijden van de Amsterdamse Roeibond dit week einde. Die winderige hinderpaal was er de oorzaak van dat de tyden Iets minder snel waren dan verwacht was. De meeste overwinningen in deze. ter gelegenheid van het zevende lustrum van Thetis (de damesafde ling van Nereus) gehouden races, werden behaald door De Vliet, dat behalve in het hoofdnummer (elite- achten) ook in de elitedubbeltwee. de elitevier en de seniordubbelvier zegevierde De uitslagen zyn: senioracht: 1. Nereus 1 min 25.60 sec, 2. Argo 1.30.69, seniordubbelvier: 1. De Vliet 1.26.64, 2. Willem-III Naarden 1.32.03 elitevier: 1. De Vliet 1.29.88; 2. Ne reus 1.30.71. eliteskiff: 1. Ineke Poe- lenye 1.35.61; 2. Joke van Driel 1.38.10; seniordubbeltwee: 1. RICI 1.28.25; 2. De Vliet 1.35.14; eliteacht: 1. De Vliet 1.17.80; 2. Nereus 1.19.83; elitedubbeltwee: 1. De Vliet 1.27.09; 2. De Nereus 1.29.15, seniorskiff: 1. Anneke Vissers 1.35.13; 2 Marian de Goede i 1.35.35. Het herenteam van De Robben uit. Hilversum is gisteravond voor de j derde achtereenvolgende maal kam-1 pioen van Nederland geworden. Dit werd een feit na de overwinning van 9-1 in de thuiswedstrijd tegen het IJ. Polar Bears werd kampioen in de eerste klasse. LEIDEN Het eerste exemplaar van Kabinet van Rijn landse gezichten" is gistermiddag in de Lakenhal aan de schei dende Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer W. R. Tyler, aangeboden. De ambassadeur is een goede kennis van de auteur van dit werk, Th. Laurentius uit Voorschoten. Deze heeft onder genoemde titel 83 prenten, tekeningen en aquarel len bijeengebracht uit de 16e. 17e en 18e eeuw met landschap pen en stadsgezichten uit de Rijnstreek. Daarmee wordt dan verstaan het gebied van Woerden tot Katwijk. Twee andere exemplaren van dit boekwerk dat een oplage heeft van slechts 1000 stuks, mochten in ontvangst nemen burgemeester mr. G. C. van der Willigen, en de heer Laurentius zelf. I pavingen in Zwammerdam en Val- WoonplaaU5 kenburg. K De Amerikaanse ambassadeur toonde zich in onberispelijk Neder lands gevoelig voor de aan hem op gedragen prentenverzameling. „Het zal me met genoegen doen terugden ken aan mijn Hollandse tijd", ver zekerde hij. Geen postzegel nodig Deze bon in envelop en adres seren aan: Het Nieuwe Boekhuis, Antwoordnummer 282, Leiden. Nadat de burgemeester de Ameri kaanse gast had verwelkomd, ver toonde de Voorschotense prenten- verzamelaar enkele dia's van opge nomen afbeeldingen. Hij vertelde daarbij korte, plaatselijk georiënteer de anecdotes. „Dit boek is een plaat werk geworden", zei hy. ..daar kun je nu eenmaal het best naar kijken". Vele van de prenten geven dorps gezichten weer. Er zyn er bij van Leiden. Valkenburg. Bodegraven, Katwijk aan Zee en Woerden. Over Leiden heeft de Laurentius een tien tal tekeningen bijeen weten te krij gen. die in zoverre uniek zyn, dat ze nog nimmer in boekvorm zijn ver menigvuldigd De meeste prenten hebben echter toch betrekking op de streek. De auteur is aan zyn mate riaal gekomen door eindeloos snuf felen in het Leidse gemeente-archief NOORDWIJK Toen de elfjarige Ant. Peeters uit de Crocusstraat in Noord wijk. gisteravond omstreeks half acht, in de Muscaristraat van het pleintje naast de bejaardenwo ningen de straat opreed, werd hU door een personenwagen gegrepen, die werd bestuurd door een 19-jari- ge kantoorbediende uit Noordwijk. Het ventje sloeg tegen de voor ruit van de auto en werd enkele me ters meegesleurd. Ernstig gewond werd hij naar het Academisch zie kenhuis in Leiden vervoerd. het Rijksprentenkabinet en particu liere collecties. De heer H. Dijkstra, directeur van de NV Fibula-Van Dishoeck, die sa men met Canaletto uit Alphen deze uitgave verzorgt, wist van de belang stelling die bij de heer Tyler leeft voor de Nederlandse leterkunde. Het was hem, zo zei hy by de overhan diging. bovendien bekend dat de am bassadeur zich erg betrokken voel de by de geschiedenis van de Ryn- streek. De heer Tyler is by voorbeeld actief betrokken geweest by de op- LEIDEN De resultaten van een door de Leidse Consumarkt gehou den enquête geven o.a. cyfers over de plaats van herkomst van de klan ten en hun middelen van vervoer Van de ingevulde formulieren was 67 procent van Leidse klanten en 33 procent van klanten uit 31 plaatsen rondom. Van de klanten kwam 38 procent per auto. 24 procent per fiets. 22 procent te voet, 9 procent per bromfiets en 7 procent per bus Van de automobilisten kon 29 pro cent gemakkeiyk parkeren. 38 pro cent vond dit vry moeiiyk, 15 pro cent was genoodzaakt op meer dan een halve km te parkeren en 18 pro cent vond het parkeren zeer moei iyk. Van de 5000 uitgereikte formulie ren kwamen er 571 (114 procent) terug. De snelheid waarmee de gemeen teraad door B. en W. wordt verzocht ovei de onlangs aangeboden par keernota te beslissen wyst op de ernst van het probleem. Uitgangs punt van de nota is dat de centrum functie van de binnenstad bevorderd dient te worden door verruiming van de parkeergelegenheid Hier wordt de I eerste fout gemaakt door het par- keerbeleid te lichten uit het geheel 1 van het verkeer. Het is immers on- vermUdelyk dat als het verkeers- i en vervoersplan over enige jaren ge reed zal zyn, dit zal worden aan gepast aan de nu voorgestelde par keervoorzieningen. Waar een auto- i vrye binnenstad een onafwendbare toekomst is. vraagt men zich af waar om B. en W. nog steeds om de hete brei van het openbaar vervoer 1 heen draaien. Dit openbaar vervoer Is nu eenmaal de spil van elk op de toekomst gericht verkeersbeleid. Wat de details van de parkeernota be treft wys ik op de volgende bezwa ren: Uitbreiding van de blauwe Zo ne's en uitbreiding van de parkeer voorzieningen met parkeermeters zullen soelaas voor het parkeren ge ven. maar werken ook ver keers - aan trekkend Dat hierby wordt gedacht be woners van de binnenstad ontheffing van de parkeerduurbeperkingen te geven klinkt gunstig, bijzonder kwa lijk is echter dat men hiervoor door Voor de vare koeien en de pinken was het handelsverloop kalm. Het koude weer en de nattigheid remt de animo af. Luxe dieren, waarvan er weinig waren, bleven pryshou- dend maar de mindere soorten no teerden iets lager. By een kleinere aanvoer waren er in de afdeling vette koeien een be- hoorlyke belangstelling en kooplust. Er is nogal veel buitenlands vee in gevoerd maar de marktaan voeren bleven toch beneden de verwachting. De ingezette lagere biedingen kon den daardoor geen veld winnen met gevolg nog een stug pryshoudend duur verloop van de handel. Geen grote aanvoer van vette kal veren. waaronder ook niet veel beste kwaliteiten. Toch komt het aanbod al langzamerhand los en gaan er veel vette kalveren rechtstreeks van het bedryf naar de slachthuizen. De export-vraag bleef goed mede wel in verband met de naderende vakanties. De handel deed het ta- melyk vlot af en de dieren wa ren niet goedkoper. Wol vee Met wat minder aanvoer van over jarige dieren en meer aanvoer van lammeren bleef ook in de afdeling wol vee de totale aanvoer ongeveer ge- lyk. Door een tameiyk grote bin nenlandse vraag deed de handel in vette schapen het goed en nog prys houdend. Voor de vette lammeren loverhouders» was de handel iets flauwer, daar de Franse vlees-gros siers op zuiglammeren overschakel den, die vlot verkocht werden De tyd voor de fokschapen is zo wat voorby. Voor de weidery is wel genoeg belangstelling maar door de hoge pryzen en het natte weer was de stemming wel iets gedrukt. De handel in Texelse- en Noordhol landse lammeren deed het daardoor rustig tot redelyk. Varkens - tckrijven sloop e.d. vrygekomen terreintjes wil bestemmen. Dit toch betekent be stendiging van de gaten in de ge- velwanden van de binnenstad, maar nu ontsiert door auto-blik. Over de parkeergarages zegt de nota dat de loopafstand tussen het centrum en de toekomstige garages zo gering mogelyk dient te zyn. Als men weet dat ln het buitenland een loopafstand van 500-800 meter normaal wordt geacht, vraagt men zich af waarom dit hier 150 k 200 m. moet zyn. Hierby ïykt het twy- felachtig de garages, die als grote blokken zullen opryzen, architecto nisch aanvaardbaar in het geheel van de bestaande bebouwing in te passen. Resumerend moge ik stellen: Een verkeersbeleid dat op de toekomst is gericht werkt nu reeds aan een au- to-vrye binnenstad. Parkeergarages dienen zoveel mogelyk aan de rand van het huidige Leiden te komen Een goed geregeld openbaar vervoer is hierby voor iedereen van het allergrootste belang B. D. Oosterman Molen a d Kanaalweg. In de afdeling varkens voor fok en mestery wel iets minder maar toch goede aanvoer. Evenzo bleef de vraag goed, waardoor deze handel het vlot en ook goed pryshoudend afdeed De handel in slachtvarkens bleef ook deze week nog moeiiyk. Het aan bod is ruim voldoende en de vraag matig. Toch kon men de dieren niet goedkoper in handen krygen waardoor de afsnyderij nadelig op de winst werkte. De pryzen van de vette onderdelen deden niet veel minder hetgeen op het fyne vlees verhaald moest worden Een goede aanvoer van geiten met een tameiyke belangstelling. De die ren bleven echter duur waardoor een rustige handel. ADVERTENTIE S Moderne diamantcollectie. RINGEN met briljant reeds vanaf f 75. Ook verlovingsringen. JUWELIER Haarlemmerstraat 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. de Leidse gemeenteraad de par- j keernota besproken, die door het college van burgemeester en wet- i houders aan de bevolkingsafvaar- j diging is voorgelegd. Wij gaven al eerder uitgebreid de inhoud van deze nota. B. en W. willen de j blauwe zóne groter maken, meer j parkeermeters plaatsen en zo snel mogelijk enkele parkeerga- j rages scheppen. j Stadsverslaggever Henk de Kat. j ging de straat op om voorbijgan gers naar hun mening te vragen over dit voorstel van het gemeen tebestuur. De mensen die wij aanschoten, bleken een intense belangstelling voor dit bestem- mingsprobleem van de binnen- stad te hebben. Hun gedachten zullen niet door iedereen worden gedeeld. Ook mag men deze ru briek niet zien als een afspiege ling van wat er onder de hele Leidse bevolking leeft. Wij heb ben alleen getracht een opwar mertje te serveren voor de raads vergadering. (Foto's LD/Holvast) De heer J. C. van Schie, die zes dagen van de week met zijn melkwagentje door het centrum kruist, meent- ..Afsluiting van de binnenstad is één van de laatste dingen die je doet. De straten zijn hier niet te smal. Het ligt aan de personenwagensdie te lang blijven staan". Hij ziet dan ook veel heil in ruime parkeer ge legenheden. Hij meent, dat als de auto's daar worden geconcen treerd, de doorstroming van het rijdende verkeer in de stad een stuk beter zal gaan. „Neem nou die vuilniswagen eens in de Haarlemmerstraat" wijst de heer A. J. v- Brussel uit Voorschoten. Zijn werk brengt hem dagelijks in het verkeer in de Leidse binnenstad. „Alles blijft daar achter hangen. Ik vind. dat ze voor die straat een algemeen parkeerverbod moeten instellen met uitzondering voor het bestellend verkeer en ln de rest van de stad moeten er voldoende parkeerplaatsen ko men. De ruimte bij het Stadhuis bijvoorbeeld is zeer onvoldoende". I Mevrouw J. Vreeswijk komt juist met haar dochtertje achter op de fiets aanrijden in de Bree straat. Als niet-autobezitster is zij zich niet zo bewust van het parkeerprobleem voor Leiden- Een rij-verbod voor personenver keer in de binnenstad hoeft voor haar niet op stel en sprong. „Op de fiets kom je wel moeilijk door I de drukte heen, maar het gaat toch wel, hoor". Zij zou het wel op prijs stellen als de stad 's za terdags tot voetgangersgebied zou worden verklaard. De heer M. Neuteboom van de Garenmarkt, PTT-besteller van beroepivenst verder te gaan. Hij zegt resoluut: „De binnenstad moet worden afgesloten. Het doorgaande verkeer kan over de singels worden geleid". Hij ziet niet in ivaarom dit de dood van het centrum zou worden: „Aan de rand va?i de binnenstad kuti je parkeerplaatsen maken. De mensen kunnen gemakkelijk naar het centrum lopen. Dat wordt dan nog gezond ook, een stad vrij van uitlaatgassen". 1 Een beetje in zijn eigen straat je pratend, vindt ook de heer T. Haaksman, dat er overal rond de binnenstad rode borden met wit te balken moeten komen. Hij woont in Benschop, maar werkt al jaren in Leiden waar hij soms de straat moet openbreken voor het leggen van telefoonkabels. „Weet u, de mensen gaan toch wel jvinkelen in de stad. Ze kun- nen beter vanaf de parkeerplaats 5 meter gaan lopen, dan wan neer ze drie. vier keer de stad rond moeten rijden om een plekje te vinden".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3