„Gerrit de weerman Win l het van het KNMI Voorspellingen van Bodegravense molenaar Van Vliet voor tachtig procent juist*' Voorspel het zelf! KERN VAN WAARHEID IN OUDE WEERSPREUKEN Restauratie Oud - Heidelberg LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 HET WEER heeft ook onze voor ouders steeds beziggehouden. Dit blijkt uit de (vele) weerspreuken uit vroeger tijden, die in onze twintigste eeuw nog steeds ge bruikt worden zoals: „Avondrood, mooi weer in de boot" of „Vrijdag- weer, zondagweer". Hieronder een greepje oud-Ne derlandse weerspreuken: „Komt de wind uit 't noorderland, lang houdt dan het weder stand". „Is februari zacht en stil. Dan komt noordenwind in april". „De echte staat is als april, dan storm, dan zonneschijn en dan weer stil". „Schaapjes aan de hemelbaan, dui den wind en regen aan". „Vroege winters duren lang" „Donder in het dorre hout, blijft de hele zomer koud". „De kwartel slaat, als 't regenen gaat". „Als de specht roept: giet, giet, giet, komt er regen, giet dan niet". „De heren en de aprillen, die doen maar wat zij willen". „Lopende wind geeft staand weer". „Hoe wankeler wind. hoe vaster weer" „Margareth's regen brengt ons geen zegen" (Sint Margriet is 20 juli). „Komt wind voor regen, dan is er niet aan gelegen. Doch komt regen voor wind. berg dan je zeilen ge zwind". „Als de sneeuw valt in de slijk, staat de winter aan de dijk". „December veranderlijk en zacht, geeft een winter daar men lacht". „April koud en nat, geeft veel koorn in het vat". „Vorst met nieuwe maan. dan kun je op de schaatsen gaan". „Lichtmis (2 febr.) licht en klaar geeft een vruchtbaar roggejaar". „Wind in de nacht, water in de gracht". „Regen met Sinte Margriet, geeft zes weken boerenverdriet". „Avondrood, mooi weer in de boot". „Vrijdagweer, zondagweer". „Pankraas <12 mei». Servaas (13 mei) en Bonifaas (14 mei) geven vorst en ijs helaas". „Is oktober warm en fijn, 't zal een scherpe winter zijn". ..Vorst met afgaande maan. houdt meestal aan" „Ring om de zon. water in de ton". Spreken deze oude weerspreuken de waarheid? Een aantal zeker en daarbij zijn belangrijke voor vakantiegangers. Zo als de gezegden over Sint Margriet (20 juli). Regent het op die dag zeg gen alle spreuken, dan ziet het er de komende weken niet al te best uit. Uit een onderzoek dat zich over meer dan veertig jaar uitstrekte bleek dat wanneer 't met Sinte Margriet droog weer was, de kans daarna op mooie dagen zeven! maal zo groot was dan waneer „Sinte Margriet piste", zoals een weerspreuk zegt. Dan was de kans op een aantal natte dagen vier maal groter. In de zes weken tot 1 sep tember na een droge St. Margriet waren er geen weken die geheel ver regenden, terwijl er na een natte St. Margriet geen weken waren, waarin het niet regende. Sinte Margriet is dus een wel heel belangrijke dag voor alle vakantiegangers. „Avondrood, mooi weer in de boot". Ja. de kans op goed weer is na avond rood groot. Avondrood wordt namelijk veroorzaakt door stof dat door de vaste opbouw van de atmosfeer op een paar kilometer hoogte blijft hangen. En een vaste opbouw van de atmos feer betekent ook vast weer. „Lopende wind geeft stand weer" of ,.Hoe wankeler wind hoe vaster weer". Inderdaad, want winden uit verschillende richtingen betekenen dikwijls dat de kern van een hoge- drukgebied in de omgeving is en een hogedrukgebied in de buurt is meestal vast weer. „Morgenrood water in de sloot". Ook deze spreuk is (meestal» waar. Een rode lucht wil zeggen veel waterdamp in de atmosfeer: dit kan leiden tot onstabiliteit in de luchtlagen en dus tot regen. „Ring om de zon, water in de ton". Ook deze oude volkswijsheid komt heel vaak uit. De ring om de zon wordt gevormd door vochtige lucht op zo'n 8 kilometer hoogte. De ijskristal len die hierdoor ontstaan zorgen voor het lichteffect dat op een kring lijkt. Het is een teken dat er een depres sie op komst is. in ieder geval een ander weertype, waarbij de kans op buien uitgezonderd in de maanden april en mei zeer groot is. ..Vrijdagweer, zondagweer". Onze voorouders, die alleen zondags vrij waren, bemerkten dat het weer zon dags erg veel op dat van vrijdag leek. Dat is inderdaad vaak zo in onze streken, waar nogal wat depressies zijn. Bij wisselend weer volgt de éne depressie de andere meest met een tijdsruimte van een dag op. Hiertus sen is het weer dan beter. Dat bete kent dat de spreuk „Maandagweer, woensdagweer" of „dinsdag, donder- dagweer" ook juist zou zijn. De juist heid van deze spreuk zit in het feit dat bij onstandvastig weer de kans dat het weer zondags lijkt op dat van vrijdag groter is, dan het weertype van bijvoorbeeld zaterdag. De molenaar van Bodegra ven, de heer J. C. van Vliet. Nieuwe uitgaven Wie pleit voor Ayolt? door Ben van Eysselsteyn. Uitg.: H. P. Leo- I pold, Den Haag. I Zwarte juli, door U. G. de Jong. j Uitg.„Westfriesland," Hoorn. I Wind in de zeilen. Praktische handleiding voor de zeilsport, door G. Grell. Ned. bewerking van E. G. A. Doerk. Uitg.: Zomer en Keu- nings. Wageningen. Beter vissen, meer vangen, door Jan Schreiner. Uitg.: Esso Neder land N.V. Hieronder een aantal kentekens in de natuur aan 'de hand waarvan u uw conclusies kunt trekken met be trekking tot het weer. Westen- of zuidwestenwind: vrijwel zeker regen Noorden- of oostenwind: 's winters sneeuw en vorst; 's zomers goed weer. Zuidoosten- of zuidenwind: warme dagen op komst. Krimpende wind (draaiend met de richting van de zon mee): verandering ten goede. Vederwolken (lange veren- wit, hoog in de lucht): goede weer slaat na 24 uur om. Laagwolken: (lange witte of grauwe strepen, dikwijls voor de zon): binnen plm. 7 uur regen op komst. Schaapjeswolken (plukken witte wol, hoog in de lucht): aanhoudend goed weer. Kring om de maan: verandering van weer 's zomers vaak met onweer. Morgenrood: donker van kleur brengt regen; met gele randen storm. Avondrood: licht van kleur brengt mooi weer, vuur rood voorspelt wind. Ochtendnevel en zware dauw: goed weer. Feeling ie Br luisteren ongeveer een miljoen prlanders naar het programma Ier of geen weer" waarin de fprofetey aan het woord komen legt Gerrit „de weerman" Eer en- J(50) „En uit het aantal reac- dat wij krijgen blijkt dat ook Tussen het eerste <weer»- van half negen en het twee- Bi half tien heb ik geen tijd iets 1 te bereiden, omdat de telefoon Péén stuk door rinkelt. In hoofd- zyn het corrigerende reacties. Nederlanders ziin zeer indivi- pitisch en wanneer ik gezegd Jdat het in Oost-Voorne gaat re- sn, Is er altijd wel een baasje dat lV: jen zegt: „Hoe komt u daar bij, 111 Mei likdoorn steekt niet en wan- orm. I er regen komt doet hij dat al- f 100J Brein de instemmende telefoontjes Gerrit Eerenbergalias „de weerman" van mensen die het met ons eens zfjn en bewijzen daarvoor aanvoe ren zij hebben zojuist een koppel ganzen In V-formatle richting noor den zien overvliegen de lieden die de eerste ooievaar hebben gezien, een kievit hebben zien buitelen of een zwaluw laag over het land hebben zien vliegen. Wij zijn bijzonder blij met deze reacties. Zij scheppen een soort vertrouwensband. Vaste klant „Eén of twee dagen vóór de uit- ..De veertien jaar ja. zolang gaat .Weer of geen weer" al heb ik een geweldige feeling voor weervoor- spellen gekregen, in hoofdzaak door onze fantastische medewerkers. Die Molenaar bijvoorbeeld, tachtig procent wij houden dat namelijk bij van zijn weervoorspellingen komt uit. Nu i6 dat niet zo vreemd Hij komt uit een geslacht van mole naars en die konden alleen geld ver dienen als de molen draaide, dus als er wind was. Zij hebben van geslacht op geslacht iedere dag op wolken en winden gelet en bemerkt dat bij be paalde wind en wolkenvorming een bepaald weertype paste. Een recent geval: De Molenaar zei dat het met Pasen mooi weer zou zijn en dat het daarna zeer warm zou worden. Het KNMI verwachtte dat niet". Noodweer „Zelf heb ik in Spakenburg eens meegemaakt, dat op het moment dat wfj met een botter het IJsselmeer opgingen een visser tegen ons zei: opstaat „Dan is de natuur het mooist" en dan onmiddellijk naar de lucht kijkt. „Mijn belangstelling kwam In hoofdzaak door mijn oom Hein Blom. Hü stond bekend in de wijde omtrek als een eersteklas weervoorspeller. Zei hij: „Jongens, laat je schaatsen maar vast slijpen, volgende week kan je rijden", dan was dat ook zo Dan werkte er ook nog een oude knecht in vaders molen in Oudewater, die alles van het weer wist; dus je groeide op met weer voorspellingen. Al jong ging ik ook op de winden en vooral op de boven lucht letten, zei dan tegen mijn moeder hoe het weer zou worden en het kwam meest uit ook". „Op langere termijn voorspellen is moeilijk, al komen mijn weekvoor- spellingen ook altijd redelijk uit. Maar wanneer ik 's morgen.» naar de lucht heb gekeken, dan weet Ik voor 99 pet. zeker wat voor weer het die dag zal zijn". „De bovenlucht is bepalend voor het weertype dat wy krijgen, ook in een vast-weer-periode. Iedereen kan het zien, je moet alleen weten waar op je moet letten". 3d Dc landheer van Jampol. door Isaac Bashevis Singer. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Geniet meer van uw kinderen, door drs. J. Jordan, (Bruna). lenjOns land heeft een aajital weervoorspellers, in wie veel mensen meer vertrouwen stellen »5_tn in ons Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt. Feit is dat wanneer söjjerrit de weerman", de molenaar uit Bodegraven, de Waterkijker uit IJmuiden, de Schipper dscjt Sas van Gent of het Jagertje uit Loosdrecht zondagsmorgens goed weer voorspellen, het 1 onze wegen veel en veel drukker wordt. Voorspelt het KNMI echter goed weer, maar zeg- »n de weerprofeten, „er komt regen", dan is het duidelijk merkbaar op de weg, aldus de rijks- mJÜtie. zending word ik ook dikwijls opge- beid" zegt Gerrit Eerenberg, redac teur van de VARA-gids. „Dr. Hans Tetzner. voorzitter van de oud-inter nationals is een vaste klant, die trouw naar mijn weervoorspelling in formeert. wanneer zfjn „Woudjes" het veld in moeten. Dan verenigin gen die iets in de buitenlucht heb ben georganiseerd of in carnavals- tijd mensen die een optocht in el kaar hebben gezet". .Het valt, vooral in de winter niet mee vroeg naar de studio te gaan. Ik ben geen vroegopstaander. maar ik heb gemerkt dat het moment van opstaan ieder ogenblik van de dag even vervelend is. dus bijt ik even door. Op zo'n naargeestige decem bermorgen zei Bert Garthof. die het fantastisch doet en een bepaalde sfeer aan „Weer of geen weer" heeft gegeven: „Ik geloof dat ik beter goe den morgen dienstdoende technicus, dan goedenmorgen dames en heren kan zeggen, want wie zal er nu nog luisteren0". Een half uur later kwam de portier handenwringend bij ons. alle telefoonlijnen waren ge stoord. door mensen die opbelden om te zeggen dat zy iedere zondag luis terden" „Zorg ervoor voor vieren terug te zijn. dan komt er heel slecht weer en onweer". Wij waren toevallig even voor vieren terug en inderdaad er begon om half vijf een noodweer zo als je zelden meemaakt. Onweer, re gen, windstoten. Het IJsselmeer was een heksenketel. De Spakenbur ger die ons gewaarschuwd had. za gen wij kort daarna. Ik vroeg hem hoe hij dat alles vooruit had gewe ten. Onweer voorspellen is bijna on mogelijk. „Door de kleur van het wa ter" zei hü en spoog een straal ta bakssap uit. Je gelooft het niet. maar er zijn zelfs waterproevers, die voor spellen het weer uit de smaak van het water". „Onze eerste weerprofeet was een chauffeur uit Rotterdam, die altijd opbelt wanneer hij vroege dienst heeft. Later zijn er uit alle delen van ons land weervoorspellers bijgekomen. Nadat wy hen uiter aard eerst terdege hadden getest". „Met Pinksteren was het veertien jaar geleden, dat wy voor de eerste maal „Weer of geen weer" brach ten". De Molenaar Acht jaar voorspelt ,.de Molenaar" de heer Van Vliet uit Bodegraven iedere zondag het weer. En met suc ces. want hy heeft een on waarschijnlijk hoog scoringspercen tage: tachtig. „Als jongen had ik al veel inte resse in het weer" zegt de graanhan delaar, die iedere dag om half zes Binnen half uur „Ik luisterde altyd naar het pro gramma van Bert Garthof en op een keer hoorde ik Gerrit zeggen, dat het KNMI prachtig weer had voorspeld. Wij waren vroeg naar de kerk ge weest en ik had onderweg tegen mijn vrouw gezegd „Wat jammer dat het gaat regenen, anders hadden wy mooi met de kinderen weg kunnen gaan". Ik zag nameiyke een diepe zuidenwind. Ik belde Gerrit en zei: „Binnen een half uur regent het. Ook in Hilversum. Gerrit zei: „Als dat inderdaad zo is, zeg ik het voor de radio. En ja hoor, pre cies half tien regende het in Hilver sum. De volgende week, ik had er lol in gekregen, belde ik weer. De Bilt gaf de gehele dag regen. Ik zei hoog uit een uur regen, dan wordt het droog en biyft het droog Weer kreeg ik geiyk. Toen ben ik vast mede werker geworden en van Gerrit hoor ik wel eens dat ik de beste voorspel lingen doe. Omdat ik een molen heb, die juist op de ïyst voor Monumen tenzorg is geplaatst, noemt hy my „de Molenaar". „Ik heb veel reacties op mün voor spellingen en vrydags bellen heel wat mensen my en vragen veel plaatsgenoten hoe het weer in het weekeinde is En dan de tuinders in Boskoop, die willen altyd weten of er nachtvorst komt of niet Op een i morgen vroeg de club van be jaar - I den wat voor weer het die dag zou I worden. Ze gingen een dagtocht ma ken Ik heb gezegd: Tot vanmiddag droog, daarna gaat het regenen en blijft het regenen „Het KNMI zou ook amateurweer- voorspeller.s moeten inschakelen", gaat de Molenaar verder „en niet al leen computers moeten gebrui ken. Ukkel, het Belgische weersta tion doet dat ook en zyn voorspel lingen zyn dan ook veel beter. In derdaad. wy hebben altyd mooi weer, wanneer wy met vakantie gaan. Wy gaan nooit langer dan een paar dagen achtereen, maar die zoek ik dan ook uit Voorspelling Toen wij de heer Van Vliet begin mei vroegen wat hij dacht van het weer in de komende maanden, zei hy: „Ik denk dat mei en juni niet zo best zullen zijn, maar juli en augustus zeer goed, voor ons doen. Ik baseer dit op de winden, dus het weer dat wü hebben gehad in fe bruari, maart en april. Maar ik zeg erby dat het weervoorspellen op lan gere termyn lang niet zo zeker Ls als het weer voor dezelfde dag en de dag daarna". Het oude stadsgedeelte van de beroemde Duitse universiteits stad Heidelberg wordt gesaneerd. De bedoeling is van dit „museum" een attractieve woonwijk te ma ken. Niet dat de rond 1500 oude huizen plaats zouden moeten ma ken voor nieuwe doelmatige bouwwerken, men wil alleen zo veel ruimte scheppen in de ro mantische straatjes dat men er behoorlijk kan wonen. Oud-Hei- delberg kan dus een der meest bezochte bezienswaardigheden van de Westduitse Bondsrepu bliek blijven De wereldberoemde blik van de Philosophenweg op torens en puntige daken, op het slot en de oude brug foto boven) zal be- waard blijven, evenals de souve- nierwinkeltjes b\f de Heilige Geestkerk (onderste foto). Stu denten met bonte sjerp en muts Heidelberg was dikwijls een der onrustigste universiteitsste den van Duitsland zullen het stadsbeeld blijven verlevendigen

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13