MEER OVER DE LANGSTE DAG Vervolg van pag. 17 9* li VERGETEN OUDE BOOT HUMOR LEF m m HOM) I VRIJDAG 6 JUNI 19G9 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Weer anderen maakten zich zorgen over dingen die niets hadden te ma ken met het aanstaande gevecht. Ser geant John McCallion May var: het zesde Britse luchtlandingsregiment herinnert zich nog „de definitieve klik waarmee de deur van het toestel achter hem dichtsloeg en de opmer kingen die de piloot over zijn kist had gemaakt, voordat zij de lucht in gingen: „Zij is nogal zwakjes en slecht gehumeurd. Alsjeblieft, jon gens. zit zo stil mogelijk". May dacht de hele tocht, aan niets anders dan aan de „zwakte" van het vliegtuig waar hij inzat. Soldaat Stanley Fort man had eenzelfde soort angst. Hij vroeg zich af hoe het zou zijn om in het water van Het Kanaal terecht te komen. En soldaat Charles Bowerman vertelde zijn makker Reginald New- tor: dat zijn grootste zorg was dat de Invasie weer zou worden uitgesteld, dat ze op het laatste nippertje nog zouden worden teruggeroepen zonder dat ze in actie hadden kunnen ko men. Van hoog tot laag. iedereen was geïmponeerd door het maanbesche- r.en landschap van Normandië. Ge- I neraal James M. Gavin van het 28ste regiment noteerde op zijn rustige emotieloze manier: „nergens leven te ziengeen mensen, geen voertui- genbruinrood terrein doorsneden door smalle witte wegen en van tijd I tot tijd een groepje witte huisjes I meer naar rechts veel luchtafweer, j een mooi gezicht die exploderende projectielen". Soldaat Henry Humberstone en zijn mede-p^ssag.iers hadden zich voorge nomen het Franse volkslied te zin gen op het moment, dat zij de kust louden^ hebben bereikt, maar ze ver- gareh net Iedereen was in beslag genomen door het buitengewoon vre dige landschap beneden ons". Kapi tein Colin Brebner keek uit zijn toe stel. vond het „uitzonderlijk kalm", totdat hij een netwerk van lichtspoor munitie een ander vliegtuig zag „pak ken". Het toestel vloog in brand en daalde in spiraalbewegingen naar de aarde. Hij vroeg zich af hoeveel man nog op tijd hadden kunnen springen. En zo geschiedde het! Toen deze eerstelingen, deze toortsdragers van D-day uit hun toestellen sprongen, was er geen tijd meer om na te den ken over de dingen die zouden komen. Sergeant McCallion May zei het als volgt: „Iedereen was bang om zijn angst te tonen, en ik geloof dat dat moed wordt genoemd voor je maat verborgen houden hoe bang je eigen lijk wel bent". Terwijl de parachutisten slag le verden in de duisternis van het nachtelijke Normar.'dië kruiste de ge allieerde Armada het Kanaal Kon vooi na konvooi motortorpedoboten en slagschepen, bevoorradingsschepen en troepen transportschepen ploeg den zich een weg door de hoge zee in dit spektakelstuk, dat de maritieme geschiedenis zou ingaan' als de groot ste logistieke verplaatsing ooit vol bracht. Ieder schip had zijn eigen plaats in zijn konvooi en maakte zijn reis volgens een van te voren precies vastgesteld plan en met een vastge stelde snelheid om voor anker te gaan in de monding van de Seine. En dat allemaal zonder radiostilte te verbre ken. Het verbazingwekkende was dat zich geen aanvaringen voordeden en dat de reusachtige vloot niet werd ontdekt. lEN (Door Cornelius Ryan) geen orders gekregen om uit te varen. Wat was er gebeurd? Door een fout had de Neutralia inderdaad geen or- ders gekregen. Men had het Indiase schip over het hoofd gezien. Sterker nogDe troepen die met de Neutralia zouden worden vervoerd, werden pas vijf dagen na D-day voor het eerst i gemist. De legerleiding ging „op zoek" naar het verloren transportschip en kwam er al gauw achter dat het nog steeds voor anker lag in veilige wa teren. Aan boord: een troep zwaar ge frustreerde militairen. Officiële rap porten van de Britse admiraliteit zou den later op ijzige toon spreken over het feit. „dat het 2de Britse leger door één of andere buitengewone oor zaak het gemis van deze belangrijke troepen niet had opgemerkt". Wie zou in staat zijn het beeld te schetsen, dat de geallieerde vloot bood toen het op de zesde juni 1944 begon te dagen al die duizenden sche pen van kust tot horizon een zee vol vaartuigen? Het moet angstaan jagend zijr: geweest, zoveel kracht en majesteit. Sommige marine-officieren herin neren zich een oude Engelse kanon neerboot, die net voordat het Duitse bombardement losbarstte, een vlagge- sein gaf. Door verrekijkers keken ze naar de veelkleurige vlaggen en zy lazen Nelsons beroemde oproep aan de vloot bij Trafalgar: „Engeland verwacht van iedere man dat hij zijn plicht zal doen". Onmiddellijk nadat de vlaggen hun taal hadden gespro ken opende de oude boot het vuur uit zijn nog uit de Eerste Wereldoorlog stammende geschut. Trots vuurde het schip zjjr: kanonnen af. éénmaal slechtstoen weigerden de ge- schutsstukken dienst. Met de vlaggen nog steeds gehesen werd de boot uit de vuurlijn gesleept, onder luid ge juich van de hele vloot. Anderen zullen zich altijd de Ame rikaanse torpedojager Satterlee blij ven herinneren. Het schip lag zo dicht onder de kust van Pointe du Hoe dat vrijwel iedereen verwachtte dat het zou vastlopen. De hele mor gen van de invasie was de Satterlee in het gevecht gewikkeld, alsmaar dekking gevend aan de Amerikaanse mariniers die zich een weg baanden naar de metershoge rotsen om het af weergeschut tot zwygen te brengen en mitrailleurnesten uit te kammen, die zoals na moeilijke en gevaarlijke klauterpartijen bleek, in veel gevallen niet eens bezet waren. De zeelieden op andere schepen volgden het radio verkeer van de Satterlee. Een stem was voortdurend in de lucht met be moedigende taal: „Volhouden mari niers, volhouden. Wij zijn bij u. Geef ons de kaartcoördir.aten. dan blazen we die bastaards voor jullie op. Kop op mannen, kop op". En vervolgens' een bericht van de mariniers op de kust: „Vreselijke beschieting", waar-1 op de Satterlee antwoordde: „Sorry.' jongens, we zaten er een paar meter naast, maar dit keer schieten we raak. Volhouden, mar.nen. volhou- den!" Vele duizenden ponden aan explo sieven ploften neer op de Duitse kust- verdedigingswerken. Zwaar artillerie vuur werd afgevuurd door de grote slagschepen, zoals de Nevada, de Texas, de Ramilies, de Nelson en de Arkansas; en door kruisers als de Quincy, de Tuscaloosa, de Ajax en de Franse Georges Levgues en Mont calm. En zelfs de torpedojagers gaven een soort van artillerie-steun aan de landingstroepen. Een kleine gebeurtenis aan boord van de USS Cormick is zeker de moeite van het vertellen waard. De bemanning vocht als bezetenen. Vlak voor zonsopgang rende de 34-jarige commandant van het schip, Robert O. Bear, met een grote Amerikaanse vlag in zijn han den over het schip. „Het was de grootste vlag van de hele vloot", zo verzekerde my éen van de opvaren den, soldaat Louis A. Busby. „De ouwe liep naar de luidsprekers en zei Luister. Als de moffen goed kijken, kunnen ze die vlag net zien. We moe ten ze per slot van rekening een dui delijk doel geven om op te schieten". De Duitsers waren helemaal van de kaart door de omvang van de vloot. Luitenant-kolonel Friedrich Freiherr von der Heijdte. commandant van het keiharde 6de parachutistenregiment, kreeg de dag van de invasie zoveel verschillende rapporten over het ver loop van de strijd in handen, dat hij niet meer wist welk rapport hij moest geloven. Hij gaf zijn troepen bevel op te rukken naar Ste. Mère Eglise en de stranden. Hij beschikte niet over verbindingen. Zyn hoofdkwartier maakte een totaal chaotische indruk. Von der Heydte wist dat de paratroe pen ten oosten van Caen aan land waren gegaan en in het gebied rond Ste. Mare Eglise en dat landingsacties werden ondernomen in het gebied rond Vierville-Colleville (het strand Omaha) en in de omgeving van Lior.- sur-Mer (het strand Sword). Het klinkt ongelooflijk, maar om tien uur 's morgens wist men in de Duitse hoofdkwartieren nog niets af van troepen, die aan land waren gekomen by La Madeleine (het strand Utah).| ammmggmam Von der Heydte besloot een kerkto- I ren te beklimmen om op die manier te proberen iets meer van de gealli eerde troepenbewegingen gewaar te worden. Vanaf de toren keek hy in de richting var: het stranddeel Utah. „Ik kon myn ogen niet geloven", zou hy later zeggen. „Voor my lagen de 1 kust en de zee. De invasie was een feit. Langs de hele horizon schepen, honderden schepen, ontelbare lan- dingsboten. Een en al bedryvigheid. maar alles scheen zo vredig te ver lopen. Ik moest toen ik daar zo stor.'d te kyken een ogenblik denken aan een prachtige zomerse dag op de overvolle Wannsee by Berlyn". Aan de andere kant van de Seine- mond rolde r.iajoor Bruno Muller- Lii.ow als burger een bekend Duits kunstenaar van de ene verbazing in de andere, terwijl hy de activitei ten op de stranden volgde. Hij rende naar zyn privé-vertrekken, pakte schildersbenodigdheden, zette zijr, ezel op een heuveltop en begon het tafereel voor zich koortsachtig op het doek vast te leggen. Verscheidene ma len vloog er laag een vliegtuig met parachutisten over hem heen. Maar er werd niet op hem geschoten. Li- now: „Ze moeten gedacht hebben dat ik hardstikke gek was geworden". Zyn schilderij hangt thans in West Point. Amerika's beroemde militaire academie. De meeste mensen denken by D-day aan honderdduizenden man nen die er allemaal tegelyk probeer den te komen. Dat is een volledig on juist beeld. De eerste .golf" die over het strand Omaha spoelde bestond uit minder dan 1800 man, die ope reerden over een breedte van drie tot vier kilometer. De vyf strandstukken 1 samen werden by de eerste landing bezet door niet minder dan 9000 man Wat betreft het strand Omaha: Na de eerste dunne lijn van 1800 man. volgden nieuwe linies. Zy werden tot stilstand gebracht aan de rand van het water en de Duitsers dachten al dat ze de invasie hadden afgeslagen In slechts drie uur werden er alleen al op Omaha 2000 Amerikanen ge dood of gewond. Er was op de stranden veel ellende, ook veel heldenmoed, en humor. Ge neraal Harold Blakeley van de 4de Amerikaanse divisie zal nooit de koel bloedigheid van zyn Engelse verbin dingsofficier vergeten. Terwyl zij naar de kust waadden vroeg Blakeley hem: „Je hoeveelste landing gaat dit worden?" Een granaat sloeg vlak naast de twee manr.en in het water. Zonder zelfs maar een ogenblik te pauzeren zei de Britse officier: „Dit wordt myn zevende, generaal ten minste als u my toestaat dat ik Duin kerken meetel". Soldaat K. D. Sulkis probeerde in het zeewater van het invasiegebied Utah enigszins dekking te vinden te gen de inslaande projectielen. Naast hem hoorde hij een soldaat zeggen: „Je weet toch hoop ik. dat je in wa ter geen schuttersputje kan graven?" Op het strand Omaha werd kolonel Ulrich Gibbons door het afweerge schut tot stilstand gedwongen Won der boven wonder waren zyn jeep en radioapparatuur nog niet getroffen, maar zyn chauffeur en radio-telegra fist waren spoorloos verdwenen. „Ik hoorde e^n granaat recht op ons af komen en ik nam een duik half onder, half achter de jeep. De klap was ver- schrikkelyk. Voorzichtig tilde ik myn hoofd op en riep myn mensen: „Jon gens, kom alsjeblieft hier. Zoek dek king. Ergens helemaal van onder de auto hoorde ik toen twee benepen stemmetjes: Riep u ons kolonel? Sommige mannen werden meer dan éénmaal getroffen. Tweede luitenant Ralph Frisby van de 29ste divisie werd vijf maal getroffen: .De eerste keer aan mijn voet. Het voelde aan als een elektrische schok", herinnert hy zich. „Vervolgens werd de hiel van myn laars weggeschoten. De volgende treffers kwamen in myn benen en myn maag Ik was nog zo verdoofd van de vorige treffers, dat ik het niet eens voelde". Frisby werd aangespro ken door een dokter: „Gaat het goed met je?" Frisby dacht even na over die vraag en kwam tot de conclusie dat hy in tUden niet zo'n gekke vraag had gehoord. Hy antwoordde: ..Dok. vertel me eens. als je een schot in je maag krijgt en je drinkt water, moet het er dan uitlopen?" De arts knikte. „Nou", zei Frisby, „dan is het wel goed met me". Sergeant Ernest Haynie stormde voor zyn mannen tegen de rotsen van het strandgedeelte Omaha op Hy vuurde met zyn automatische Brow ning vanaf de heup. Eenmaal boven zag hy een soldaat liggen, getroffen door een granaat. Bloed stroomde uit zyn schouders, uit zyn mond. „Die jongen was gewoon gek ge worden. Hy was razend en wilde het hele Duitse leger in zyn eentje te lyf", vertelde Haynie my later. De sergeant werd zo getroffen door het ïyden van zyr. landgenoot, dat hy woedend werd. Hy greep twee grana ten, rende naar voren en slingerde zyn projectielen in de richting waar hy de Duitsers vermoedde, terwyl hy schreeuwde: „Ik zal die klootzak- ken wel voor je pakken". Op het strar.d Omaha was het aan- tal gewonden verbijsterend groot Sergeant Haynie herinnert zich hoe zelfs de gewonden nog terugvuurden. „Ergens boven ons op de rotsen was Duits afweergeschut bezig. De moffen vuurden op een torpedojager, die het1 vuur beantwoordde", vertelt Haynie. „Wy zaten in doodsangst, niet zozeer voor het Duitse vuur. als wel voor het vallende gesteente. Iedere keer dat onze eigen mensen die rotsen troffen, kwamen de brokken op onze hoofden neer. Sommigen van ons waren al zwaar gewond door het gesteente. Een aalmoezenier zag op een gegeven ogenblik wat er aan de hand was. Hy zocht tevergeefs naar een Rode Kruisvlag om de plaats waar wij la gen voor de torpedojager te marke ren. Het enige wat hy vond was een witte lap. Hy dacht pylsnel na. liep vervolgens op één van de zwaarge wonden af en. terwyl hy de man zyn excuses aanbood, gebruikte hij diens bloed om het Rode Kruis-teken op de lap aan te brengen. Er. met deze „vlag" m de hand. rende hy op ons toe. zich niet storend aan de links en rechts om hem heen neerkomende projectielen". ^üfeS SM-:W?' 'JÊÜ- Van de vele verhalen die my over D-day hebben bereikt sinds het ver schijnen van myn boek. wil ik u het volgende niet onthouden. Alle 5000 schepen van de geallieerde vloot sta ken het Kanaal over, uitgezonderd één. Dat was het oude Indiase lyn- schip Neutralia, dat afgeladen vol niet Britse infanteristen werd ver geten en moederziel alleen achter bleef in Engeland. De Neutralia werd verondersteld uit te varen op de avond van de vyfde juni. Het schip lag voor anker buiten Spithead. De troepen (van de 7de Britse Divisie) stonden aan dek om hun kameraden op andere vaartuigen uit te zwaaien. Maar geleideiyk aan, b\j het passeren van de uren, werd het gezwaai en gejuich minder. De officieren protesteerden by de gezag voerder: er moest iets mis zyn', de Neutralia scheen te worden vergeten. De kapitein van de Neutralia had In de warme junizon trekken °P het Omahastrand Amerikaan- $e troepen na hun debarkatie landinwaarts. Eén gebeurtenis is in het geheugen gegrift van vele tientallen D-day stryders. Op het hoogtepunt van het gevecht verscheen er op Omaha een Fransman van middelbare leeftijd met zyn zoon. „Ze hadden meer lef dan vyftig van ons", vertelde majoor Elmore Swenson. „Ze hadden kans gezien ergens een bootje te versieren en terwyl wy door het Duitse vuur vastgepind op het, strand lagen, za gen we hoe zy het vyandelyke vuur trotseerden en kalm voortroeiden om de doden en gewonden uit het water op te nemen. Wy schreeuwden naar ze. we gebaarden dat ze dekking moesten zoeken, dat dit geen plaats was voor burgers. Maar ze stoorden zich er niet aan. Ze gingen gewoor. door met hun werk. Wie die mannen waren en waar ze vandaan kwamen? We zyn er nooit achtergekomen". Ook de momenten waarop de strijd werkelyk waanzinnig was. zullen door velen nimmer worden vergeten. Eén van de bloedigste gevechten van de invasie werd geleverd door Ameri kaanse mariniers. Inzet was de hoge rotsparty Pointe du Hoe. Sommige gewonden dachten dat ze gek waren geworden, toen ze op een gegeven moment mannen met brandweerlad ders het water uit zagen komen. Maar ze hadden geen delirium, want Het waren inderdaad brandweerladders, geleend van de Londense brandweer. Ze werden tegen de rotsen aangezet; mariniers klommen naar boven en verdreven de Duitsers uit hun ver dedigingswerken. Gebeurtenissen als deze. hoe vreemd ook. waren van onschatbare betekenis voor het moreel van de troepen. De mannen kwamen er die eerste vreselyk* dag mee door Toen eerste luitenant Harrison Holland van de 29ste divisie uit zijn landings voertuig sprong en op het Omaha strand afging, was hy er .stellig var. overtuigd, dat iedere Duitser uitslui tend op hem vuurde". Hy zag links en rechts van hem zyn kameraden val len en hy had zich er al mee ver zoend dat hem eenzelfde lot wachtte. Voor zich zag hy een brandende tank. Hy kroop er achter en dankte God op zyn blote knieën dat hy tot zover gespaard was gebleven. Plotse ling viel er een pauze in het vuren en Harrison hoorde aan de andere kant twee soldaten met elkaar pra ten: „Je hoort dat ding rechts te dragen. Ik ken de voorschriften uit m'n hoofd verdomme. ..De andere sol daat werd blykbaar boos op zyn maat. want duidelyk geïrriteerd hoor de Harrison hem zeggen: „Mac, voor de laatste keer je moet je veldfles op je linkerheup dragen. Zo staat het ln het handboek van de soldaat. Eigenwys!" Het kon allemaal op dit strand, op deze zesde juni 1944; dood. helse el lende. tragiek, heldenmoed en humor. Op strand Sword stuurde comman dant Philippe Kieffer zyn Franse commando's op de kust af. De Duit sers vuurden als gekken. Een van de soldaten viel zwaargewond in het water. Kieffer zag het gebeuren. Hy sleurde de jongen r.aar het strand, legde hem daar neer en zag toen. dat de soldaat een oude helm droeg van het type dat de Fransen droegen ty- den6 de Eerste Wereldoorlog. „Hy b Twee belangrijke hoofdrol spelers, generaal Eisenhower (links) en veldmaarschalk Mont gomery rechtstijdens een oefe ning voor de invasie in gesprek met een troepencommandant. van myn vader geweest", fluisterde de zwaargewonde. .Hy droeg hem by Verdun". Terwyl hy Kieffer aansprak by z'n by naam zei de commando: „Ga me daar nou geen douw voor ge- ben. Pasha. straks mag je m'r: kop naar Parys opsturen". Ook de Britten leden op D-day ernstige verliezen. Kapitein Basil Spanse. een architect van naam. her innert zich hoe hy op een kleine Duitse bunker afliep, die kort daar voor door de geallieerden op de Duitse bezetting was veroverd. „Overal zag ik de dode lichamen van Engelse sol daten Ik voelde geen verbijstering, geen walging of afkeer by het zien van al die dode jongens. Slechts een gevoel van nietigheid en verwonde ring maakte zich van my meester Wat kan ik nog meer vertellen over deze dag. wat nog meer over de doden en gewonden, over de dapperen, die Europa onder bereik van de bevryder brachten? Als de veteranen over de moed en dapperheid var: D-day pra ten, vertellen zy vaak het verhaal van die sergeant van de eerste divisie, die zyn jongens moed insprak met de woorden: „Onthou ditals ze je te pakken krijgen, zullen zy die overleven zeggen dat jouw dood een goede dood was. hier op de stranden van Normandië". Toen ik „De Langste Dag" begor. te schrijven, moest ik myzelf noodge dwongen beperkingen opleggen. Ik nam my voor om uitsluitend de ge beurtenissen van D-day neer te schryven. waarby ik D-day liet uitlo pen tot 66 uur: Van zonsopgang op de vierde juni tot het middernachtelyk uur van de zesde juni. Daardoor zijn veel vermeldenswaardige gebeurte nissen niet in mijn boek opgenomen. Vele tientallen mensen hebben mijn aandacht gevestigd op één bepaald incident. Hoofdrolspeler in deze scène is de Duitse majoor Werner Pluskat, die als eerste de geallieerde vloot zag naderen en daarvan melding maakte by zyn superieuren. Deze Pluskat had een hond, H&rr&s genaamd, die ken nelijk het naderende onheil rook. In ieder geval, de hond verdween van het toneel. In myn post dook telkens weer die vraag op wat er toch van de hond van Pluskat was geworden. Door stom toeval zou ik erachter komen Tydens de gevechten op het strand Omaha viel het oog van ge neraal Norman „Dutch" Cota, ééh van de dapperste officieren van' de 29ste divisie, op een hond die wel wat op Harras leek. Hoe had het dier het strand levend kunnen bereiken? Niemand die op die vraag een ant woord kon geven. Op 7 juni vond ma joor Pluskat het tyd geworden om de aftocht te blazen. Plotseling rende Harras op zyn baas toe; het dier blafte als een wilde en bleef blaffen, ook nadat zün baas hem vriendelyk had toegesproken. „Ik voelde dat er iets niet goed zat", zou Pluskat me la ter vertellen. ,Jk verborg me. Even later dook er een Amerikaanse pa trouille uit de bossen op. Harras red de die dag myn leven". Het trouwe dier overleefde de oorlog; stokoud stierf Harras in 1954. Een andere anekdote, die ik niet in myn boek opnam, wil lk graag ter afsluiting van dit verhaal vertellen. In de nacht van de tiende op de elfde juni kreeg de Duitse opperbevel hebber van het westelyke front Veld- maatschalk Gerd von Rundstedt een telexbericht uit Berlyr:. De tekst luid de: „In aansluiting op het onderzoek dat werd ingesteld naar de gebeurte nissen in de nacht van vyf op zes Juni. vestigt OWK (Hitiers hoofd kwartier» uw aandacht op een door de geallieerden uitgezonden persbe richt dat melding maakt van de ge vangenneming van Duitse troepen In onderkleding". De Duitsers hadden blykbaar kar.s gezien deze melding afkomstig van een oorlogscorrespon dent te onderscheppen. Maar in wer- kelykheid luidde het bericht anders en hadden de Duitsers alleen maar verkeerd vertaald. De eerste zin van het Reutertelegram in kwestie luidde namelyk: „Na meer dan 72 uur van gevechten op de kusten var. Norman dië zou men het verloop van de in vasie als volgt kunnen samenvatten i De Duitsers dropen af in hun blote kont".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19