„Ook stem werknemer in raad van commissarissen" Psychisch gestoorde stichtte brand „Achttien" herzien ondernemingsstructuur Samenwerking AR, CHU, KVP in studie Aantal spaarders Kaiffeisenbank nam in 1968 toe Incidenten bij tweede herdenking juni-oorlog Auto gestolen Tassendief snel opgespoord A\ itteveen wil vennootschaps belasting 45% Noorwegen laat troepenschip lichten „Rigel1 Bonden willen praten over 2% bij VMF Meisje gewond i bij botsing Nathan verbleef slechts enkele uren in Cairo DONDERDAG 5 JUNI 1969 LEIDgCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN HAAG ANPi Aan de factor arbeid zal een grotere in vloed gegeven moeten worden op het beleid van de leiding door haar te betrekken bij de raden van commissarissen. Dit wordt gesteld in het jongste rapport van de „achttien", het overlegor gaan van de confessionele partij en KVP. ARP en CHU. Naar het oordeel van de aehttien dient het uitgangspunt bij de samen stelling van de raden van commissa rissen te zyn, dat zowel de werkne mers als de kapitaalverschaffers zo veel mogelijk bij de fundamentele beslissingen en by het toezicht op het beleid betrokken worden. De inschakeling van de factor ar beid, aldus het rapport, zal een be ter tegenspel by de sterke machts concentraties in handen van de di rectie bevorderen. „Zo wordt ook een garantie gebo den voor de verbreding van de kring waaruit commissarissen worden aan getrokken. Bij de samenstelling van de raad van commissarissen mag een rol spelen dat samenwerking I niet de nadruk legt op het uitbren gen van stemmen, maar op het in brengen van denkbeelden en benade ringswijze. Een duidelijke positiebepaling leidt zo tot de conclusie dat een aan tal plaatsen in de raad van commissa rissen. toekomt aan personen, recht streeks door de werknemers of door de ondernemingsraad gekozen. Statutaire regelingen, welke op an dere wijzen aan de factor arbeid een overeenkomstige invloed op strate gie en toezicht waarborgen, zijn aan vaardbaar mits in overeenstemming met de ondernemingsraad. In het rapport van de ..achttien" wordt gesteld dat de herziening van de ondernemingsstructuur gericht zal moeten zijn op de verwezenlijking van een sociaal-economische demo cratie binnen het kader van het on dernemingsgewijze produktiestelsel met vrijheid van arbeid, produktie. consumptie, en investeringen. Gewezen wordt voorts op de be hoefte aan medezeggeenschap, die niet alleen afhangt van wettelijke maatregelen. Zij is. aldus de nota, een kwestie van allereerst mentali teit, menselijke verhoudingen en van een manier van leiding geven die is afgestemd op goede opvattingen over persoonlijke vrijheid en waardigheid. Naar het oordeel van de achttien is, om te kunnen komen tot andere verhoudingen, een samenstel van (wettelijke» maatregelen nodig, waarvan met name worden genoemd de introductie van een zgn. klach tenprocedure binnen de onderneming de verplichting tot publikatie van de jaarstukken ook voor besloten en quêterecht en de instelling van een enguetereoht ook voor de werkne mers; uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsraad om niet alleen sociale maar ook economische aangelegenheden te behandelen: een verruiming van de taken van d« raden van commissarissen en een nadere samenstelling van deze ra den. LEIDERDORP De jaarverga dering van de AR-kiesvereniging is een instructievergadering geworden. Tijdens deze vergadering waarbij de heer P. J. M. Evers (KVP) aanwe zig was. werd meegedeeld dat men de mogelijkheid onderzoekt om tot een samenwerking te komen tussen de af delingen van AR. CHU en KVP in Leiderdorp. De heer G. Dompeling gaf een overzicht van de nolitieke situatie in het Ierland van 1969. Hierna kwamen vier belangrijke punten ter tafel: De ..medezeggen schap". die elke politieke partij bij de verkiezingscampagne heeft genoemd en waarvan tot nu toe weinig is ge- realiseerd. De tweede vermeldt de problemen die er zijn rond de ver kiezing van een wethouder uit de 7 kozen raadsfracties. Stelling drie: een christen radicaal is geen socia- 'iri zii hebben gemeen het sociaal links ziin en tenslotte de vierde: de kosten voor openbare voorzieningen 1 per hoofd van de bevolking in grote j steden, stijgen meer dan evenredig met de groei van de bevolking. Dit Is pen factor de bestaande groei in kleinere gemeenten te stimuleren. ^egens tijdgebrek kon men al leen de tweede stelling bespreken. Hi°rby bleek dat de huidige situatie zeker niet Ideaal is. maar andere ge dachten bijv. een wethouder die geen raadslid zou behoeven te zijn, ook z'n bezwaren heeft. LEIDERDORP In het Dorps huis in Leiderdorp werd gisteravond de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Coöperatieve Raiffei- senbank „Leiderdorp" gehouden. De heer C. Meerburg, voorzitter van de Baad van Toezicht zei in z'n ope ningswoord o.m. dat het afgelopen Jaar de groei van de bank weer was toegenomen. Het spaargeld is met ruim 1 mil joen vermeerderd. De winst bedraagt i 22.356,99. Het aantal spaarders, vermeerderde van 3689 in 1967 tot 8914. in 1968 en het aantal dagboek- posten steeg van 56913 tot 80814. De vergadering keurde het voorstel de gemaakte winst toe te voegen aan het reserve fonds goed. Dit steeg fcarmee tot f 207.000. Tijdens de bestuursverkiezing Verden de heren H. J. Ginjaar als lid van de Raad van Toezicht en P van Leeuwen als bestuurslid, her- Burgemeester A. G. Vermeulen Van Katwijk is maandag verhinderd fen wekelijkse spreekuur te houden. NVV vraagt: „Trek troepen terug uit Curagao" UTRECHT (ANP) Het Inter- nationaal Verbond van Vrije Vak- verenigingen, waarbij namens ons land het NVV is aangesloten, heeft I vanochtend in telegrammen aan I premier De Jong en zijn Antilliaan- I se collega Kroon zijn grote ontstel - j tenis uitgesproken over de gebeurte- nissen in Willemstad, die volgens het IWV hun oorsprong vinden in de gerechtvaardigde grieven van de I werknemers. I Het IVW dringt met kracht aan |op terugtrekking van de strijdkrach- j ten van Curacao en doet een drin- I gend beroep op de regering van de Antillen voorwaarden te scheppen i voor sociale en economische verbe- j teringen voor de gehele bevolking, waarbij naar het oordeel van het IVW de vrije vakbeweging niet kan worden gemist. De Warmondse Jeugdsoos uit Sloepie organiseert vrijdagavond een gezellig avond. Onder het motto „Snarenspul". LEIDEN Een vrachtioa- gencombinatie uit Rotterdam, een cabine en erachter een tank met consumptievet, is vanochtend op rijksweg 4A ter hoogte van het viaduct over de spoorlijn Leiden- Utrecht in de middenberm ge raakt, tegen de vangrail gebotst en half omgeslagen tot stilstand gekomen. De ivagen, die op weg was van Wormerveer naar Rot terdam. waar de tank zou wor den ingescheept, werd ernstig be schadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Voor de Leidse vereniging „De Luifelbaan" zal a.s. maandagmiddag om 4 uur het liberale kamer- .en raadslid mr. F. Portheine de eerste paal slaan voor bedrijfs- en maga zijnruimte aan de Gerrit v.d. Veen- straat in Zuidwest. j JERUZALEM (AP Reuter» Op de tweede verjaardag van het be gin van de zesdaagse oorlog tussen Tsiaël en de Arabische landen heb ben in Jeruzalem en de bezette ge- bieden verscheidene incidenten plaatsgevonden. Bij een bomaanslag in Jeru zalem raakten vanochtend vier Arabische burgers een een Is- j reëlische militair gewond In de Gaza- strook liep een Israëlische pa trouille in een hinderlaag van guer- t ril la .ct rijders: drie militairen kwamen daarbij om het leven en drie raak- 1 ten gewond. Ondanks dreigementen van de Is raëlische autoriteiten hebben Arabi- che winkeliers in Jeruzalem vandaag j hun deuren gesloten gehouden. De politie maakte een eind aan een op- :ocht van Arabische kinderen, die kransen wilden leggen bij een ge- I denkteken voor Jordaanse oorlogs- I doden. De Palestijnse verzetsorga- nisaties hebben de afgelopen dagen I in pamfletten gedreigd van de 5de juni een "zwarte dag" te maken. Zii drongen bij de Arabische bevol king er op aan te staken. Van de ze staking viel vanmiddag nog niet veel te merken. Burgerlijke Staiul van Leiden GEBOREN Brenda Adriana, d. v. P R Doeve en A. J. M. Frlggen; Cornelia Chrlsti- ïranc ..,i. a v. J. J. Stubbe en J. M van Hilst; Nicolette Elisabeth, d. v. D. van Duijvenbode en A. van Duijn; Yvonne, d. v T J. van Rooijen en A C M. Slingerland: Arbogastes Quin- deus. z. v. C. A van Lierop en G. J. J. Roestenburg: Marianne Tiny, d. v. T van der Plas en T van der Plas; Ire ne, d. v. L. Hendriks en G. Borsboom; Jannetje Johanna, d. v. G. Hockx en M J. Ouwerkerk; Jurjen Sebastiaan, z. v. G. W L Aandewlel en E J. Baalbergen; Marco, z. v. O. Laurentig en L. J W. van Pruissen; Monique Ca- tharina. d. v. A. H Bleljswijk en C. V F Burgering: Barbara Maria. d. v. P. H J J. Terhal en E. M Wellink; Yolanda Catharlna. d. v. H J. M Cas- telein en D J M. Kop: Petrus Wil helmus, z. v J. B Slof en J. C Klok gieter; Rudolf Wilhelmus, z v. J. J. de Jong en G. P. Zoetendaal; Anna Al- berdien, d v. H! Heilbron en A P. Meijer. OVERLEDEN J. Verbaan, 77 jr.. e. v P van der Leek; A van Schoonderwoerd den Be- zemer. 72 jr man: G. Hendriks. 87 jr.. e v S. W. Hagedoorn; C. W. Oost veen. 81 jr.. man: N. Pet. 44 Jr.. e. v. J Minke; G J T Plug. 6 weken, doch ter GETROUWD R. van der Kraata en G H M Breidt. Vandaag en morgen wordt in Den Haag de ministersconferen tie gehouden van de Westeurope- se Unie (de Zes plus Engeland). Voor de aanvang van de bespre kingen: minister Luns in gesprek met zijn collega's van Buiten landse Zaken van Engeland. Ste wart (links), en van West-Duits- land, Brandt. LEIDEN Een personenauto uit Voorschoten, gekentekend FR 8472. is gistermiddag ontvreemd vanaf het terrein van het Academisch Zieken huis. De wagen van het type Ami 6 Break is wit van kleur. LEIDEN De politie heeft van ochtend vroeg een 22-jarige Leide- naar aangehouden nauwelijks een uur nadat deze uit de hal van een flatgebouw aan de Corellistraat een reistas had weggenomen. De tas was j daar neergezet door een Rode Kruis- I helpster, die op het punt stond om I een busreis naar Duitsland te maken. Dank zij het bliksemonderzoek van de Leidse politie hoefde de reizigster niet thuis te blijven. De tassendief bleek de tas te hebben weggenomen tijdens het bezorgen van de krant, j De Rode Kruisbus is met de bestolen helpster èn et enige ertraging I naar Duitsland vertrokken. DEN HAAG (GPD) Minister Witteveen (Financiën» wil het tarief van de vennootschapsbelasting te rugschroeven naai- 45 procent. De minister wees vanmorgen in de Tweede Kamer een amendement van de CHU en de ARP van de hand waarin wordt voorgesteld het tarief in de nieuwe wet op de vennoot schapsbelasting open te laten, totdat in het najaar bekend Is hoe de rege ring de rijksbegroting voor 1970 denkt te financieren. Dr. Witteveen zei geen behoefte te hebben aan het amendement dat de steun heeft van de PvdA en D'66. Hy wilde niet uitsluiten dat volgend jaar het tarief op 46 procent moet worden gehandhaafd, maar vond dat de regering nog altijd met een wet- wijziging kan komen. De minister vond dat de situatie nog niet rijp is om iets te doen aan de dubbele heffing van vennoot schapsbelasting en inkomstenbelas ting op uitgekeerde winst. Hij wilde met maatregelen wachten totdat be kend is op welke wijze de E.E.G.- commissie de dubbele heffing wfl verzachten. Behoedzaam laveren deze moeder zwaan en moeder eend door de smalle sloot. Even later zal moeder zwaan zich in grote woede tegen moeder eend keren teneinde een geschil over het bin- nenaanvaringsreglement te be slechten. Postduivenniemvs LEIDEN LPV De Vriendenclub. Wedvlucht vanaf Corbeil. In con cours 274 oude duiven. Uitslag: L J. Veilbrief. 2. T. Gijsman, 3. 9 C. de Ridder. 4. C. v. Dijk, 5, 6, 8, 11 J. Beekman, 7. J. Knjjnenburg, 10. Th Dongelmans, 12. L. Koopman. 18 14 W. Vijlbrief. 15. J. v. Seggelen. P V. De Reisduif. Wedvlucht van af Corbeil. In concours 106 duiven. Uilslag: 1, 6 W. v. Oosten, 2. 5 P. Mooten, 3. 9 P. Kooymans. 4 S. Koe- ter. 7, 8 W. Tolboom, 10 T. v Duu- ren. LEIDEN Een volkomen zwart- feblakerde huiskamer en een ver peste keuken. Dat >s het trieste ge- T0'f van een brand, die gistermid dag hi de Celebesstraat in Leiden k aangestoken door een 36-jarige psychisch gestoorde vrouw. Bij deze brand heeft een aantal parkieten en kanaries het leven gelaten. Het vuur k door de brandweer, die omstreeks vier uur Werd gealarmeerd, geblust, pe brandstichter is inmiddels over gebracht naar de Noordwykse in- hchting. waar ze al geruime tijd on- ^er Psychiatrische behandeling was. had de nacht tevoren doorge dacht bij een bevriend echtpaar in 0® Celebesstraat. Toen de volgen- dag zowel de man als de vrouw paar hun werk waren stak de logée Pto onverklaarbare redenen de wo- in brand. Na het vuur te heb ben aangestoken, verliet de vrouw dei bleek dat de vrouw wat geld bij zich Jooing. maai- de politie achterhaal- had. dat uit de woning was ont- fc haar nog dezelfde middag. Het I vreemd. De benedenwoning kreeg behalve i aanzienlijke brandschade veel wa terschade. (ktoto L.D./Holvast) OSLO (GPD) In Noorwegen staat een van de minst bekende j maar tevens grootste scheepsram pen op het ogenblik in het middel punt der belangstelling. Op 27 no- vember 1944 werd het Noorse troe pentransportschip „Rigel" in Noors kustwater door de Britse luchtmacht (RAF» tot zinken gebracht. Aan I boord bevonden zich rond 5000 per sonen. van wie de Engelsen dachten I dat het een troepenverplaatsing van I de Duitsers was. In werkelijkheid echter waren het bijna allemaal krijgsgevangenen: 700 Duitse desei- teurs, 1800 Russen. 2000 Serviërs. 9 Noren en een tiental Polen. De Engelse inlichtingendienst was weliswaar op de hoogte van de rou te, maar niet van de lading van het schip en daarmee was de cata strofe een feit. Terwijl het schip voor de Noorse kust voor anker lag bombardeerde de RAF het schip, waardoor 4700 personen door ver drinking of verbranding om het le ven kwamen Tussen de twee tot vierhonderd mensen «risten te vluch ten van het brandende en zinkende wrak en zwemmend de kust te be reiken, terwijl de resn in de diepte verdween. Duikers zijn nu begonnen het wrak te lichten. De Noorse regering heeft hiervoor 200.000 gulden ter beschik king gesteld. Na een 25-jarig zee mansgraf krijgen de ongekomenen nu een plaats in een massagraf, dat speciaal hiervoor zal worden aange legd. UTRECHT (ANP) —De vier bon- 1 den in de metaalindustrie, de NVV metaalbedrijfsbond. St. Eloy de CMB en de Unie BHP hebben de raad van bestuur van de Verenig de Machinefabrieken Stork-Werk- spoor gisteren schriftelijk verzocht de kwestie van de loonsituatie bin nen het concern in het licht van de landelijke prijsontwikkeling na der te bezien tijdens het overleg dat op 12 juni zal plaats vinden. i De bonden willen dat de concern- directie alle 28 bedrijfsdirecties I machtigt daarover te onderhandelen met de districtsbestuurders van de bonden. Zoals bekend zijn de VMF bedrijven gedecentraliseerd. De vak- bonden onderhandelen, per bedrijf, maar stuiten daarbij vaak op richt lijnen van het concern, waardoor een gesprek op plaatselijk niveau vaak niet op gang komt. De bonden willen in gezamenlijk beraad nagaan op welke wijze de lo nen met 2% kunnen worden aange past. Dat kan door het overhevelen van 2% van de sociale verzekerings premies naai de werkgevers, een uit kering ineens, verlaging van de pen sioenpremie enz. LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiderdorp botste gistel-middag om- streeks kwart over vijf op de Kore- vaarstraat met haai- bromfiets tegen j een auto, die rechtsaf de Raamsteeg in wilde rijden. Het meisje, dat bij deze botsing kwam te vallen, kreeg een linkersleutelbeenfractuur en een I hersenschudding. Ze is door de EHD j naar het Academisch Ziekenhuis I overgebracht. CAIRO (AFP) Het verblijf van Abie Nathan, de Israëlische „vre- despiloot", op Egyptische bodem, heeft niet lang geduurd. Naar het Egyptische blad „Al Ahram" meldt arriveerde Nathan dinsdagavond met een Japans lijntoestel in Cairo. Hü reisde op een Brits paspoort, dat hij bezit als voormalig bewoner van India waar hij piloot is geweest by de Brits-Indische luchtmacht. Op het vliegveid werd hij verwel komd door vier buitenlandse journa listen. die hem meenamen naar het Hilton hotel. Twee uur na zijn aan komst werd hij door de Egyptische autoriteiten aangehouden. Na onder vraagd te zijn door de veiligheids dienst werd Abie Nathan terugge bracht naar het vliegveld van Cairo, waar hij op een ltfnvliegtuig van de Egyptische luchtmaatschappij met bestemming Athene werd gezet.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9