Veel Antillianen gaan werken in buitenland Conflict Nieuw Links en PvdA- fractie bleef val dood Coördinatie van regeringsbeleid schiet tekort Debat over vennootschapsbelasting wesp 1 Directeur Drs. A. G. Thyssen: coupon Geen grote moeilijkheden voor regering Steun voor ASVA-bestuur voor de derde maal in successie: eerste plaats voor daf in acropolisrally plvAW Drieënhalve ton verdween 'MAFU-STRIP DONDERDAG 5 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE WILLEMSTAD (GPD) In het ministerie van Sociale Zaken en Economische Zaken in Willem stad zit directeur drs. A. G. Thys sen, gebogen over schadeformu lieren in haast gestencild, in haast ingevuld. Thyssen: „Deze directe schade is natuurlijk verschrikkelijk, maar de indirecte gevolgen van de onlusten zijn nog veel groter en verschrikkelijker. Wat zal dit niet voor gevolgen hebben voor het toerisme?" HU bedenkt hoe de pas een Jaar ge leden begonnen elektronische indus trie „Oegas Instruments" nu mis schien wel zal afzien van haar uit breidingsprogramma. Twee van haar j directeuren zyn mishandeld, kostbare apparatuur is vernield. En dat na 'n vrüwel voltooide aanloopperiode, die ertoe leidde dat iedere maand onge- j veer tweehonderd Curacaoenaars konden worden aangenomen. Thyssen: „Ze zouden best kunnen besluiten nu langzaam te gaan ontmantelen". HU somt oorzaken op van kort sluitingen. Eén van de belangrykste het gebrek aan communicatie tus sen overheid en bevolking. Het taal probleem. het onbegrip, het gevaar van een maatschappü waarin meer dan de helft var veertiendui- zpnd werklozen jonger dan 29 jaar Is en die in hun rechtmatige pro testen tegen een sociale situatie, die wel het recht om te werken maar niet de mogelijkheden daartoe ver schaft. maar al te gemakkelyk aan agitatoren ten prooi kunnen vallen. ARBEIDSPLAATSEN Kan Curasao voor zijn eigen be volking wel genoeg arbeidsplaatsen opleveren? Thyssen: „We waren nogal opti mistisch, omdat er enkele grote pro jecten met werkgelegenheid in de industriële sector op stapel stonden By het toerisme als bron voor een afdoende oplossing kan je nog even een vraagteken zetten. Maar Curacao was een goed eind op weg om zich te ontworstelen aan de al tezeer gevestigde mening dat het bU gebrek aan grondstoffen al leen maar plaats zou bieden voor een lichte veredelingsindustrie voor grote aantallen goedkope arbeids krachten". „Veel Antillianen verdwijnen naar het buitenland, waar ze door de ve le arbeidsmogelykheden verwend worden. Die willen dan niet terug. Dat heeft een soort wegvloeiing van jong en capabel intellect te weeg gebracht. Want als zo'n jongen die met een beurs gestudeerd heeft verplicht terugkomt en wy kunnen hem geen positie naar zyn niveau aanbieden, dan moeten we hem wel laten gaan. Daardoor wordt ook de vorming van toekomstig kader aangetast en dit brengt dan weer de aanstelling mee van buitenlanders op posten die op den duur in Antilliaanse handen zouden moeten zyn. We hangen pre cies tussen de mogelijkheden in: als de functionaris er is, kunnen we hem geen positie geven en als de functie vrij komt. dan hebben we er geen mensen voor". „En al die buitenlanders op hoge re posten? Dat geeft de bevolking de Indruk dat zU door buitenlanders ge regeerd worden, ook buiten de olie- industrie die altijd al een koloniaal bewind heeft gevoerd". RASSENKWESTIE Zo'n toestand bevordert het ras senonderscheid. En nu kan men wel zeggen dat er nooit eerder ras sendiscriminatie is geweest op de Antillen, onderhuids heeft het altyd meegespeeld. Nu zyn het de gekleur de arbeiders die in opstand zyn ge komen tegen de regering. Het is bittere ironie dat juist pre mier Ciro Kroon die vakbonden al tijd heeft gesteund in hun strijd om erkenning, het is wrang dat de re geringspartij juist voor de gekleur de bevolking veel heeft gedaan en dat de donkerste volksvertegenwoor digers juist in haar rijen te vinden zUn. De oorzaken zitten diep. Een klei ne gemeenschap van 11.000 Neder landers (telling 1966), van wie mis schien tussen 4000 en 5000 uit Euro pa afkomstig, die vaak psycholo gisch niet bereid of in staat is het verschil tussen blank en zwart te verwerken. Onderwijzers, zelf ontsproten aan Nederlands lagere middenklasse, die vaak meer boven dan naast hun leerlingen staan. Het versterkend effect van de situatie in de grote be drijven waar blanken streng tegen Antillianen kunnen optreden De overheid? Thyssen: „We heb ben een groot gebrek aan personeel. Programma's op lange termUn kun- AMSTERDAM (GPD) De meer derheid van de vergadering van le den van de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam (ASVA), die woensdagavond byeenkwam in de Oudemanhuispoort in de hoofdstad heeft het ASVA-bestuur haar ver trouwen gegeven inzake haar hou ding ten aanzien van de bezetting van het Maagdenhuis. 300 van de 400 aanwezige leden na men een motie aan, waarin het ASVA-optreden werd goedgekeurd. In de motie werd vooral het feit ge steld dat het ASVA-bestuur zich niet k priori achter de actie van de actie groepen stelde. De vergadering ver wacht wel, zo werd verder gezegd, dat in volgende gevallen het ASVA- bestuur zijn oppositie als algemene studentenvereniging duidelyk stelt en zU vindt derhalve dat de ..ASVA onverminderd de stryd voor het me debeslissingsrecht van alle geledin gen op alle niveaus moet voortzetten, zonder zich te verdrinken in sohyn- concessies en fopcommissies." nen we niet eens uitwerken, omdat we nog te weinig mensen hebben om op kort zicht te werken. Ik kom er gewoon niet aan toe. Er zUn door het ontbreken van een behoorlijke statis tiek geen betrouwbare gegevens over de bedryven. Onze nationale rekeningen bestaan uit schattingen en benaderingen." Er speelt daarin nog een ander probleem mee: de spreiding over de eilanden, die een zeer remmende verbrokkeling meebrengt. Iedereen kan dit constateren, maar de grote tegenstellingen tussen de eilanden onderling maken een effectievere centralisatie praktisch onmogelUk Deze dagen brengen op ontstellen de wyze aan het licht hoe het zoge naamde Antilliaanse leiderschap wel moet falen, omdat zijn maatschappe- lUke bedrUvigheid altyd gericht is geweest op snelle winsten uit handel op korte termUn. Vooruitzien heb ben zelfs de topfunctionarissen nooit geleerd. Onder de fonkelende rode bloesem van de flamboyantbomen liggen nu de brokstukken te kyk: zestig ge troffen bedryven, vyf tienhonderd werklozen meer, zeventig miljoen Antilliaanse guldens directe schade, „en een achteruitgang van een jaar of drie in toerisme en Industriële ontwikkeling" zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel, bankier Lionel Capriles. „We hadden plan nen voor de komende vyf Jaar die het probleem van de werkgelegen heid vrijwel zouden opheffen." ADVERTENTIE Mevrouw Gandhi naar Haiderabad HAIDERABAD (AP) De pre mier van India, mevrouw Gandhi, is onverwachts naar Haiderabad ge vlogen datde laatste tyd ernstig onder onlusten heeft geleden. Het doel van haar bezoek is een poging de orde te herstellen. Het is al maandenlang roerig in deze stad in het zuiden van India, hetgeen in verband staat met de wensen van een deel der bevlonking om Haiderabad en omgeving te ma ken tot een autonome staat. Gisteren viel een menigte drie po litiebureaus. twee regeringsgebou wen en twee elektrische centrales aan De politie heeft gisteren veertien maal moeten schieten. Negen per sonen werden gedood en tenminste 90 gewond. Sinds maandag bedraagt het aantal doden in Haiderabad reeds 20. Vliegramp in Mexico Een ma chine van de Mexicana de Aviacion is gisteren op weg van Mexico-stad naar Monterrey in de buurt van Monterrey verongelukt. Het had 74 passagiers aan boord. Drie uur na het vertrek uit Mexico-Stad viel de radioverbinding uit. en kort daarna werd het bericht van de ramp ge- j meld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De funda mentele meningsverschillen tussen de PvdA-fractie en de groep-Nieuw Links-sympathisanten over de Maag denhuisaffaire zyn niet uit de weg geruimd. De Nieuw Linksers, die gis teravond op uitnodiging met de fractie hebben gediscussieerd, biyven over het algemeen het officiële PvdA-standpunt, waarin de studen tenbezetting werd veroordeeld, ver werpen. Fractie en gesprekspartners ston den lynrecht tegenover elkaar by de vraag hoe studenten en ande re groepen uit de bevolking me dezeggenschap en inspraak moeten realiseren. Volgens fractieleider Den Uyl moet dat gebeuren langs de weg van democratische spelregels. De Nieuw Linksere vinden die spelregels te veel uitgaan van be staande autoritaire structuren en stellen dat de studenten toch eigen- lyk maar machteloos zyn. De fractie moest zich vooral ver antwoorden voor het goedkeuren van het politieoptreden in Amsterdam. Nieuw Links-woordvoerder Jan Na gel, op wiens initiatief met Pinkste ren de handtekeningenactie tegen de verklaring van Den Uyl ontstond, was byzonder verbitterd hierover. Hy en anderen meenden dat door acropolisrally 1969: tachtig auto's gestart, ruim 3200 km dwars door grlekenland over veelal onverharde wegen, slechts 22 wagens aan de finish, daf behaalt een overtuigend succes, de equipe laurent- marche met daf 55 eerste in de tourwagenklasse tot 1150 cc en - dat is nog veelzeggender - derde in het algemeen klassement, de equipe haxhe-delferier met daf 55 derde in de tourwagenklasse tot 1150 cc. opnieuw een duidelijk bewijs van de kracht en de be trouwbaarheid van de volautomatische daf. test 'm zelf. j Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, I DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat J u wenst.) DP757- j> Adres:Plaats: 1 J In enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven. AUTOMATIC/VARIOMATIC Eis: 33 maanden Voorzitter VNG: In Den Haag werd gisteren een ges-prek gevoerd tussen de tweede kamer-fractie van de PvdA en Nieuw Links. Fractie voorzitter Den Uyl rechtsbe groet hier Jan Nagel, aanvoerder van de ontevreden Nieuw Link sere. het leggen ran een politiecordon de studenten in het Maagdenhuis van de rest van de universitaire maat- schappy waren afgesneden. Volgens drs. Den Uyl was Amster dam niet te vergeiyken met Tilburg, omdat de actie uitging van een „wil lekeurige kleine groep studenten". Drs. Van Thyn, behalve kamerlid ook voorzitter van de Amsterdamse Pvd A-fractie. betoogde dat de PvdA het uiterste heeft gedaan om de bezetting van het Maagdenhuis vrijwillig te doen opheffen. Hy zag het optreden van politie en mare chaussee vooral ook in verband met de explosieve situatie in de hoofd stad. De byeenkomst, die onder leiding stond van kamerlid mr. Vroiyk en op verzoek van de Nieuw Linksters openbaar was, had soms een chao tisch verloop. Het bleek dat de dis cussianten het er lang niet over eens waren of de top van de PvdA, in clusief de fractie, wel voldoende voe ling houdt met de gewone mensen. AMSTERDAM (ANP) „De man heeft op schrikbarende wyze mis bruik gemaakt van het vertrouwen dat in hem werd gesteld en dit op verechrikkeiyke en schandeiyke mr - nier beschaamd" Dit zei gistermid- dag de officier van Justitie by de j Amsterdamse rechtbank over de 61- jarige administrateur der stichting I j.k. Oudearmenkantoor* uit de hoofd- stad, die toegaf in de periode voor- Jaar 1967 december 1968 f 360.000 j ten nadele der stichting te hebben j verduisterd. Een zeer groot deel van het geld had hy aan 'n nu voortvluchtige 27- jarige prostitueé gegeven. De officier van Justitie, mr. W. Tonckens. eiste tegen de administrateur, die 37 jaar by de stichting in dienst was en wiens grootvader en vader daar in dezelfde functie in dienst waren ge weest. twee jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek der zes maanden voorarrest. By verstek vor derde hy tegen de prostitueé terzake van heling acht maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. Priesters uitgewezen Vier Spaan se priesters zyn uit Colombia gewe zen omdat zy hebben deelgenomen aan de recente studentenbetogingen j in Monteria, de hoofdstad van de provincie Cordoba. DEN HAAG (ANP) Het Is dui- delijk, dat de coördinatie van het regeringsbeleid op enkele essentiële punten tekort schiet en dat de minis terraad niet functioneert, zoals het collegiaal bestuur 'in de gemeenten. Het landsbestuur, dat toch een beeld van eenheid van beleid moet vertonen, is in handen van een aan tal tamelyk zelfstandig denkende en opererende machten, die soms eerder de indruk wekken elkaar te bestrij den dan aan te vullen. De veronderstelling, dat Nederland zou zyn het koninkryk der dertien ministeries Ujfct haast nog te opti mistisch. Met de heersende verdeeld heid worden de gemeenten tot hun ongerief haast dageiyks geconfron teerd. Dit zei vanmorgen mr. H. J. Wyte- ma. voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en burge meester van Alkmaar in de jaarrede ter opening van het congres van de En de wesp viel. Dood. Oorzaak: Mafu-strip, de Groene Insektendoder in z'n stevige plastic kooi. Mafu-strip. de groene dood voor al het krioelend, gonzend, stekend zomer-gespuis. Vlieg, mug, mot, alles. Mafu-strip. Groen. Genadeloos. Kopen I een BAYER produkt (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer is gisteren het debat begonnen over de nieuwe Wet op de Vennootschapsbelasting, die al in 1960 door prof. Zijlstra is in gediend, maar waarvan de parle mentaire behandeling is ver traagd door de val van de kabi netten Marijnen en Cals. De wet dient ter vervanging van het thans geldende besluit op de vennootschapsbelasting, dat nog uit de oorlog dateert. Zij vormt het sluitstuk van de algemene belas tingherziening, die staatssecretaris dr. W. H. van den Berge een jaar of tien geleden heeft ingezet. Het debat, d at vandaag werd voortgezet en dat ook de volgende week als de meer dan 50 ingediende amendementen in behandeling ko men. nog de nodige tyd zal vergen, plaatste de regering niet voor grote moeilykheden. Wel werden minister Witteveen en zyn staatssecretaris dr. Grapperhaus «beiden Financiën) die het wetsontwerp verdedigden, geconfronteerd met een amende ment van CHU en ARP over de be slissing om de hoogte van het tarief uit te stellen tot het najaar. Minister Witteveen heeft voorge steld het tarief met 1 punt terug te brengen tot 45 procent, maar de woordvoerders van beide partyen vonden het juister eerst te wachten tot bekend is hoe de bewindsman de begroting 1970 denkt te financieren. Veel aandacht in het debat kregen verder de dubbele heffing op de uit gekeerde winst (van vennootschaps belasting en inkomstenbelasting), die de regering heeft gehandhaafd alsmede de positie van de coöpera ties, die alles behalve bly zyn met het wetsontwerp. De liberaal drs. Joekes stelde voor het primaire di vidend tot 5'/2 procent vry te stellen en daarvoor in het tarief compensa tie te zoeken. De vennootschapsheffing zou daar door worden omgebogen tot een be lasting op over-winst, hetgeen ook de coöperaties, die straks 10 min. gulden meer op tafel moeten bren gen. uit de knel zou kunnen halen. Het liberale amendement kreeg echter nergens steun. Mr. Schol ten van d« CHU was wel voorstander van een verzachting, maar hem ging een ingreep als drs. Joekes voorstel de veel te ver. Wel vond hy het zo langzamerhand tyd worden dat de regering een standpunt bepaalt nu ook de EEG-commissie zich bin nenkort intensief met de zaak gaat bezighouden. Met steun van de ARP, KVP, en de PvdA. diende hy een motie ln, waarin de regering wordt uitgeno digd zich voor 1 juli 1970 over de verzachting uit te spreken. De so cialist mr. Van de Bergh kon zich wel ln een verzachting vinden op voorwaarde dat de opbrengst niet wordt aangetast vereniging, dat in het Nederlands congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. Hy herinnerde aan het overleg met individuele ministers en staatssecretarissen maar vroeg zich af of het wel voldoende is voor het goede samenspel tussen gemeenten en ryksoverheid. Hy releveerde, dat Utrecht op aan drang van drie ministers de tarie ven van het openbaar vervoerbedryf verhoogde, waarna een vierde minis ter kwam om die verhoging te verbie den. HU dacht ook aan de uiterst onbevredigende, Ja onbegrypeiyke wyze, waarop de vergoedingen aan de gemeenten voor het buitengewoon lager onderwys worden bepaald met voorbUgaan van de verplichtingen, die de kroon aan de gemeenten heeft opgelegd. Mr. Wytema zag voorts een symp toom van de heersende verdeeldheid in de memorie van antwoord op het Wetsonwerp voor verruiming van het plaatselyk belastinggebied. Daarin wordt opnieuw zonder enig voor behoud verhoging van de tarieven van de nutsbedrijven aanbevolen als remedie voor begrotingstekorten. Sprekend over de flnancierlngs- moeiiykheden van de gemeenten, die deerde mr. Wytema, dat essentiële taken van de gemeenten in het ge drang komen. De omvang van dit onverminderd voortduren, conclu- verachynsel valt moeliyk te kwanti ficeren. Als een rood signaal moet gelden, dat de voorraadvorming in grond, bestemd voor woningbouw en industrie afnam van rond f 360 miljoen in 1967 tot rond f250 mil joen in 1968. Hy wees er voorts op, dat de centrale financiering van uit zonderingstoestand regel dreigt te worden. Werelds grootste Honderden bezoekers aan de Paryse lucht vaartsalon hebben gisteren geschui feld door een Boeing-747. het groot ste passagiersvliegtuig ter wereld dat maximaal 490 passagiers kan ver voeren. In de goedkoopste uitvoering zitten deze dan met tien op een ry, maar in de toeristenuitvoering zyn er twee looppaden tussen rijen van twee, vier en drie zetels.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7