LEIDSE MUSEA OP val dood 'tls elke dag verjaardag, met aardbei 1, 2 en hup, Zuidwest! vliegt EIND EN BEGIN VOOR SCHOLIEREN Promotie Te dure drankjes in restaurant in Leiden Zeven visitekaartjes in Utrecht 'MAFU-STRIP Kerkelijk leven Examens in Leiden en Oegstgeest JUWELIER v.d. WATER DONDERDAG 5 JUNI 1969 LEIDSfH DAGBLAD ADVERTENTIE LEIDEN - Uit Leiden zullen zeven musea deelnemen aan Musement, de grootscheepse „jaarmarkt" van 150 Nederlandse musea, die van 19 juni tot en met 13 juli wordt gehouden in de Irenehal van het Jaarbeursgebouw in Utrecht. Daaronder zijn zowel de erkende giganten van Volkenkunde en Oudheden, als de benjamin onder de Leidse musea, het molenmuseum De Valk. Met hun zevenen zullen ze in de Domstad een stijlvol vi sitekaartje deponeren van wat Leiden aan musea bezit. en filmvoorstellingen over het wer- kelijke Japanse leven. Molenmuseum De Valk zal in i Utrecht van de partij zijn met een aantal kloeke foto's van molens, fijn molenmakersgereedschap plus nog I een vitrine waarin o.a. molenaars- j penningen te kijk liggen. De Valk j heeft dank zij deze grote tcntoonstel. 1 ling de kans om zich als betrekke- j lijk klein museum nu landelijk aan Eén gezamenlijke Leidse inzending naar Musement bleek niet mogelijk. Musea uit Friesland, Brabant en Limburg doen dit per provincie wel. De kaarten liggen in Leiden echter anders. De musea hier ter plaa/tse bestrijken té ver uiteenlopende ter reinen om een deel van hun bezit voor deze gelegenheid bijeen te kunnen voegen. Het zou een raritei tenkabinet worden. Daarom zullen alle zeven een eigen standje krijgen in de Irene hal, aangepast bij het plan om van Musement een klein stadje te bou wen met straten, pleintjes en etala ges. Een stad. die de rijkdom en de verscheidenheid van het Nederland se museumbezit moet weerspiege len. Een stad ook, die „leefbaar" ge heten wil worden, waar bezoekers kunnen rond lopen zonder de angst valligheid, waarmee menigeen een museum betreedt. Egypte Japan Het Leidse rijksmuseum voor volkenkunde heeft dat goed begre pen. Men heeft zich er daar over be zonnen wat de mens uit '69 nu eigen lijk drijft naar dit museum. Als ant woord kwam uit de busgezonde be langstelling naar de (vreemde» ge woonten van andere volken. Dit ge geven is verder uitgewerkt. Volken kunde verschijnt daarom op Muse ment niet met een (toch weinig zeg gende) staalkaartje uit de omvangrij ke collectie, maar laat zien hoe men in Japan leefde en leeft. Bewust wil men daarmee de nadruk leggen op de sociale taak van het museum Speelsheid is overigens het kenmerk van deze Leidse inzending. Op grap pige wijze zal Volkenkunde de Mu- sement-ganger ermee confronteren, dat geisha's in het land van Nippon de Volendarrttners van Holland zijn. Daarnaast lopen er permanente dia- Het rijksmuseum van oudheden te Leiden gaat voor deze gelegenheid nauw samen doen met de drie ande re Nederlandse musea. („Dat is één van de vruchten die Musement nu al j afwerpt", zegt de directeur, prof. dr A. Klasens. die tevens voorzitter j van de stichting Musement is. „Voor j het eerst zitten in het hele land mu- I seumdirecteuren met elkaar om één j tafel. Zo steek je veel van elkaar j op".j. De afspraak is gemaakt, dat Oudheden de Egyptische historie voor z'n rekening neemt. Enkele bij zondere stukken uit de collectie, on der andere een mummie, zullen daartoe naar Utrecht worden over gebracht. Een beschilderd molenluik, één van de twee, die molenmu seum De Valk naar Musement zal zenden. Het Nederlands leger- en wapen museum „Generaal Hoefer" uit Lei den gaat als klapstuk van zijn hoek je op Musement een groep curassiers opstellen, modellen voor dit legeron derdeel uit 1830. Ook zullen er mo derne wapens te zien zijn. Van de drie onderwerpen, waar voor het Prentenkabinet der ryks- ADVERTENTIE) En de vlieg viel. Met mug en wesp En mot. Dood. Door Mafu-strip. De Groene l Insektendoder in z'n stevige plastic kooi. Mafu-strip - voor *n zomer zonder wriemelend,gonzend, stekend gespuis. Koop zo'n ding. een BAYER produkt universiteit Leiden zich interesseert, te weten prenten, tekeningen en kunstzinnige foto's, is dit laatste ge- I bied uitgekozen als thema voor Mu sement. Er zullen op deze kleine stand 48 flinke reprodukties van kinderportretjes komen te hangen. waaiwan de oudste dateert uit 1845 Het Prentenkabinet heeft met de ze onderwerp-keuze nog iets voor. Op menig zolder ligt nog waardevol fotografisch materiaal te vergelen, dat soms achteloos voor de kraakwa gen op straat belandt. Het publiek wordt nu daarvoor wakker gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis wordt de hutspot verder dan de Spaanse schans buiten de Leidse stadswallen gebracht. Museum De Lakenhal (kunst en geschiedenis van Leiden) zal dit, samen met schil derijen, stadszilver, oud tin en het Lankaert-tapijt afstaan voor de gro te landelijke tentoonstelling. De in zending is dus wel specifiek Leids. Het rijksmuseum van oud heden zal in Utrecht onder meer vertegenwoordigd zijn met dit Egyptische dodenscheepje, dat ongeveer 4000 jaar oud is. Drempelvrees i:|®sSSIP. Tenslotte zal het rijksmuseum voor de geschiedenis en natuur wetenschappen op bescheiden wyze iets over de vroeger bedreven astro nomie, chemie, natuurlijke historie, natuurkunde en geneeskunde verto nen. Ook voor dit museum geldt, dat de waarde of exclusiviteit van het tentoongestelde van de tweede orde is. Zwaarder telt het overwinnen van de dremeplvrees van het pu bliek voor het museum, en Musement wil daarbij een handje helpen. Om Musement niet de zwaarwich tigheid te geven die tal van musea nog kenmerkt t fluisteren, nergens aanzitten), zullen er interessante ne ven-activiteiten gaan plaats vinden. Volkenkunde bijvoorbeeld spant zich daarvoor in met demonstraties in het Japans papiervouwen en bloemschik ken. Verder kan men restaurateurs aan het werk zien, vervalsingen met originelen vergelijken en zelf door een kopie van Van Leeuwenhoeks mi croscoop blikken, om maar eens wat te noemen. NEDERLANDS HERV. KERK. Beroepen te Apeldoorn toezegging J. Oskamp te Egmond aan Zee. Aangenomen naar Geldermalsen F. J. Goethals te Wolphaarsdijk. Bedankt voor 's Hertogenbosch C. Balk te Sluis. GEREF. KERKEN Beroepen te Scheveningen M. C. Kersken te Zwolle. Aangenomen naar Dokkum C. W. Plooy te Putten. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Ommen K. J. Kap- teyn te Appingedam-Overschild. LEIDEN OEGSTGEEST Aan de Louise de Coligny-scholengemeen- schap in Leiden zijn alle kandidaten geslaagd die opgingen voor het eind examen hbs-b. Het zijn: Marion van Berge Henegouwen, Joost Bomhoff, Loes Breton van Groll, Henk Dirkse, Jan van Gruting Leiderdorp. Laurette den Hollander Katwijk. Fransje Lopes Cardozo, Tjeerd Lopes Cardozo. Bram Schuer Aleid Soonius, Oegstgeest. Elja Stei- nert, Wassenaar. Piet Hein Verloop (met lof) Noordwijk. Aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zijn geslaagd voor het di ploma hbs-b: Jan Beydals. Voorschoten: Ruben Jong Kon Chin; Freed van Duyn, Oegstgeest; Billy van Dijk, Kaag dorp; Jan Esseveld, Sassenheim, Jaap Gerritsen, Voorhout; Fred de Gruil, Sassenheim; Nico van Gijn, Oegstgeest; Anneke v. Hartingsveld, Katwijk; Koen Heringa; Michiel den Hond, Voorhout; Henriëtte Kui- perbak, Noordwijk; Jitze v. d. Meu- len, Oegstgeest; Jeroen Nauta; Si- darto Oetomo, Oegstgeest; Annelies den Ouden, Oegstgeest; Victor Ploos van Amstel, Oegstgeest; Peter van Putten; Evert Jan van Rijssel, Oegstgeest; Wim van Schie. Oegst geest; Piet Slicher, Noordwijk; Rob Spong, Oegstgeest; Remco Valken burg; Femme de Boer, Buitenkaag; Roy Bouwmeester, Noordwijkerhout; Leon Bruin, Oegstgeest; Anne Bruins Oegstgeest; John Eichelsheim, Lisse; Rimke Haringsma, Sassenheim; Frank Heybroek. Oegstgeest; Mar- greet van Marle, Katwijk; Auke v. d. Mey, De Kaag; Ron Minke, Oegst geest; Hans Muntenaar, Voorschoten Frank Nortier; Lya den Ouden, Oegstgeest; Peter van Overvest. Kat wijk, Ton Peschier, Sassenheim; Ed win van Schijndel. Oegstgeest; Liet Venema, Sassenheim; Reurt Vene- ma, Sassenheim; Loes Voskuyl, Oegstgeest; Saskia Walburgh Schmidt, Oegstgeest; Leo Zwart, Oegstgeest. 5 kandidaten werden afgewezen De volgende leerlingen behaalden het diploma hbs-a: Mieke Bakker. Sassenheim: Wim Boersma, Oegstgeest; Aad Braam, Sassenheim; Rick v. d Burg. Oegst geest: Otto Cramwinckel, Oegstgeest; Erik Eggink, Oegstgeest; Huguette Eldering. Oegstgeest; Allard Feen- stra; Thyme Huurman; Jan Kok. Noordwijk; Anke Kop. Sassenheim: Wim Kuperus. NoordwijkerhoutRob Mac Gillavry, Oegstgeest. Willie Rui ter. Oegstgeest; Robert Schalks. Kat wijk; Lex Lekkerkerker. Oegstgeest. 1 kandidaat werd afgewezen. Aan het Rijnlands Lyceum slaag den voor het gymnasium-diploma Robert Jan Bakker, Sassenheim; Marjan Blomsma, Oegstgeest; Caro line Gevers, Oegstgeest; Hans Luyendijk; Sven Vleeming. Oegst geest; Hein Boer, Oegstgeest: Marja Brouwer, OegstgeestMarjan Gos lings; Caroline de Graaff, Oegstgeest Els van Hazel, Oegstgeest; Ellen Hey Voorhout; Caro Kassenaar, Oegst geest; Marja Kooistra, Noordwijk; Caroline Polak. Oegstgeest; John Stiekema, Voorhout; Erik Wilmink, Katwijk. Het examen wórdt nog voortgezet. Toegelaten Toegelaten tot de brugklas van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap in Leiden zijn: Marja Akker man, Noordwijk; Henny v. Alphen; Monique Althuis, Noordwijk; Judith I Ammeraal, Noordwijk, Annegreet Banda. Katwijk; Paul Bartelsman; I Richard van den Berg; René van den Berg, Leiderdorp: Marian Bey. Marga Boddé, Leiderdorp; Ali-Mieke Bol; Adèle Bots. Voorhout, Kea Brinks: Marion Broekhof; Marja Bronsgeest. Leiderdorp; Beppie van Bruchen, Leiderdorp; Liesbet Brug man; Lia van Dam. Voorhout; Char lotte Dingjan; Nelleke Dorrepaal; Ton Durieux, Katwijk; Janny van Duin, Katwijk; John van Duyn, j Oegstgeest; Hans Dijkstra, Sassen- j heim; Hans Ebeling, Noordwijk: Hans Eebes, Noordwyk; Anneke van Egmond; Henk van Elk, Oegstgeest: Dik Harraid Endeveld; Maria den Engelsman: Lucie Enkelaar; Dirk Jan Elzenga, Oegstgeest; Theo Faes: Leidy Franken, Leiderdorp; Freddy Frijlink. Leiderdorp; Lineke Gallas. Leiden; Marianne Gmelig Meyling, Oegstgeest Helma Goddijn, Lei derdorp; Marjolijn Goedhart, Leidei -i dorp; Pieter de Goey, Warmond; Ka rin Gramkow, Oegstgeest; Janneke te Groen, Assen; An ja de Groot; j Beppie de Groot; Marlindo Grootes, Voorschoten. Tini Guldemond. Frank de Haan. Oegstgeest: Tiny Hartevelt Jeanne Zwaantje; Liesbeth Heikens, Oegstgeest; Roel Heinrich; Roll Hemkes. Katwijk; Wim Hofman: Caroline 't Hooft. Noordwyk; Paul Hoogeboom, Noordwijkerhout; Els Hooyberg, Noordwyk; Sietske van j der Horst, Voorhout; Alex Jongejan, j Katwijk: Saskia de Jor.gh; Sylvia Jonk; Sonja Joustra: Marjan Kers- bergen, Sassenheim; Rudy Keuzen kamp. Noordwijk; Wilma Kleinhe- renbrink; Alex Kleinhuis, Noordwijk; Wilma van Klinken, Oegstgeest, Bart-Jan Klop: Jeroen Knee Noordwijk; Lia Koerswagen: Elly van Laar. Katwijk; Joost Lancel, Oegstgeest; Anneke Landsman, Noordwijkerhout; José Langenberg, Leiderdorp; Erica Langereis. Leider dorp; Constance van Leeuwen Al phen a/d Rijn; Hetty Lensen: Enk Ligtvoet, Oegstgeest; Renée van dei- Linden; Yvon van 't Loo; Christiaan Merkelback. Noordwyk; Steven Mer kel bach. Noordwijk Rita Meyer; Voorschoten; Renée Moekadranoe, Leiderdorp; Inez de Munnik, Leider dorp; Lia OnderwaterElly Ooster hout, Leiden; Peter Oudshoorn. Kat wijk; Harry Ouwerkerk; Wilco Pas man; Marja Petiet; Louis Philips; Hannie Piket; Hedy Portier; Carolyn Prins, Voorhout; Tanja Pruys, Oegstgeest; Hanneke de Raad; Henk Rendering. Noordwijk; Renée Reyn- ders. Voorschoten: Kees van Rhijn, Katwijk; Hanne-Maryke Rynja, Voorschoten; Lex Sepers. Oegstgeest, Hélène Serné, Leiderdorp; Cobi Sie- bert; Wim Siera; IJvonne Simons, Oegstgeest; Yolanda Son-A-Hong; Brigitte Soffner, Valkenburg; Esther Stigter; Adilia Stikkelorum; Kees StokkelAnnelou Terpstra. Noord wijk; Lia Tjerks, Oegstgeest; Mar- greet Uittenbogaard; Frans Urban, Noordwyk; Judith Versteeg. Voor schoten; Peter Verwey, Leiderdorp; Inge Visser, Leiden: J. Vonk. Oegst geest; Adrie Voorbij; Ellen de Vries, Noordwijk; Rob Weber; Erik de Wil de; Paulien Wilmink, Noordwijker hout; Ralph Wisbrun. Noordwyk, An ja de Wet, Oegstgeest; Marius van den Worm, Oegstgeest; Peter Ye, Leiderdorp; Lia Zirkzee; Ingrid Zui- dema, Oegstgeest. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Academische examens LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is geslaagd voor het doet. ex. Semietische taal- en letterkunde de heer M. J. Mulder Badhoevedorp LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer B. H. G. Sleu- mer tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd op 'n proefschrift, getiteld „Devonian stromatoporoids of the Cantabrian Mountains Spain i". Promotor was prof. dr. A. Brouwer. Dr. Sleumer, wiens onderzoek finan cieel is gesteund door de Nederland se Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek, is geboren te Berlijn en woont thans te Noordwijk aan Zee. DEN HAAG/LEIDEN De Haag se politierechter voor economische zaken heeft een aantal processen- verbaal te behandelen gekregen, op- gemaakt tegen prijsovertreders in de horecasector. De directeur van een restaurantbedrijf in Leiden werd ver weten, dat hij voor koffie en bier vyf cent teveel had gerekend en voor andere dranken een dubbeltje. Volgens verdachte had hij dit ge daan op advies van de Horeca, om dat zijn bedrijf verlies leed. Er was hem geadviseerd om een ontheffing aan te vragen, doch in feite was dai nog steeds niet gebeurd en in elk geval nog geen beslissing verkregen „Het is ook niet waarschijnlijk dal u een dergelijke ontheffing krijgt" I lichtte de officier van justitie hen, in. die het verdachte kwalijk nam, dat hij intussen nog steeds de t« hoge prijzen berekent. Om die reden luidde de eis f 2000 boete waarvan f 1000 voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar, waartoe de rech ter veroordeelde reeds meer dan tien jaar in de han del zijn en zover hem bekend, nog nimmer een ongeluk heeft plaatsge vonden. De raadsman zette uiteen, dat het niet de bedoeling is, dat de poeder in de mond wordt gespoten, doch op de hand, en de kineren dat ook veelal doen. Wanneer de tube leeg is. wordt deze met water gevuld en door de kinderen als waterpistool gebruikt, hetgeen mede een attrac tie voor het artikel is. Pleiter was van mening, dat hier geen sprake ls dat het artikel wordt gebruikt, waarvoor het bestemd is indien in de mond wordt gespoten en conclu deerde tot vrijspraak, waarmee de rechter het niet eens was. Hij ver oordeelde conform de eis. ADVERTENTIE Tube - pistooltje Sinds vele jaren wordt in het bui tenland en ook in ons land een kin dersnoepje verkocht, waarbij uit een plastic tube, afgesloten door een dopje, waarin een gaatje, een drop- poeder kan worden gespoten. Ah zijnde in strijd met de keuringsver- ordening en vanwege het gevaar vooi kinderen, die het dopje kunnen in slikken, veroordeelde de Haagse po litierechter voor economische zaken een N.V. uit Leiden tot f300 boete, waarvan f 250 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De adjunctdireoteufl van de keu ringsdienst voor waren in Den Haag drs. J. E. Goldman deelde mee. dat het niet zonder gevaar moet worden genoemd, wanneer de kinderen de tube in de mond steken en wanneer de droppoeder erg droog is. op de tube drukken, zodat de dop los laat, die dan in de keel van het kind terecht kan komen. De directeur van de N.V. deelde mee, dat deze tubes FRIESE STAART- EN STIJLKLOKKEN, MODERNS STOELTJESKLOKKEN. ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE SCHOORSTEEN. EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de besta merken. Haarlemmerstraat 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. LEIDEN Welgeteld zes bewoners van Zuidwest meldden zich gisteravond op wat stond aangekondigd als conditie trainen in de gym zaal aan de César Franck- straat". Net genoeg om twee partijtjes te vormen voor een spelletje lijnbal na het uurtje hardlopen, ringzwaaien en bokspringen Het was één van de activi teiten die het comité Zuid west Actie] deze junimaand onderneemt. Onder het mot to: kom eens achter die kijk kast vandaan! Zo is er deze week ook al een volleybal- en een tafeltennis-instuif ge houden. jvaarvoor wél grote belayigstelling bestond. Alle bewoners uit de zuid westhoek van Leiden kunnen vrijblijvend aan deze evene menten deelnemen. Men hoeft, er nergens lid voor te zijn, noch een crack ijl de één of andere tak van sport* Alleen wordt een paar kwar tjes gevraagd per keer. ter bestrijding van de gemaakte onkosten (zaalhuur e.d.i. Onder de Leidse agenda van het LD kan men vinden wat er zoal van dag tot dag te doen is. Vanavond kan de jeugd zich kreatief uitleven op een paint-in in 't Jeugd dorp aan de Voorschoterueg (7 uur). (Foto LD/HolvaéG)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3