Spanje's jeugd baken voor de toekomst Vluchteling overleefde felste kou Bomaanval op de hoofdstad van Haiti TELEVISIE LEGPUZZLES GRATIS BIJ Onlusten Kins jasa: 12 doden y ergrijzende leiding moet jongeren bij werk betrekken CUBAAN MEDISCH WONDEK KANT EN KLAAR MAALTIJDEN Thuis met nieuw strottenhoofd Terreurdaden in Zuid-Vietnam Rockefeller ook niet naar Chili PAGINA 2 (ADVERTENTIE) Nog maar 9 dagen dan is het (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Spanje is een jong land dat door oude mannen wordt overheerst. Tweederde van de bevolking nam niet actief deel aan de burgeroorlog van 1936 tot 1939. die de grijzende bestuurders nog steeds bij hun besluiten beïnvloedt. Dit feit zal voor het einde van de zeventiger jaren een belang rijke omwenteling teweeg brengen. Over zeven, hooguit tien jaren hebben bijna alle huidige hoogwaardigheidsbekleders van Spanje de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Nu is „de Spaar.'se jeugd" een mis leidend begrip. De enorme verschil len die hier nog voortleven tussen armen en rijken, tussen zuidelijke en noordelijke streken, tussen stad en platteland, maken dat er geen een stemmige. homogene jeugd bestaat. Vandaai- dat het hoogst opmerke lijk was dat by een recente enquête onder Spanjaarden van 15 tot 30 jaar (een leeftijdsgroep die ruim 7 van de 32 miljoen Spanjaarden om vangt» bij één vraag niet minder dan 70 procent hetzelfde antwoord gaf. De vraag was: „geloof jy enige invloed te hebben op het bestuur en de politiek van het land?" en 70 pro cent antwoordde „absoluut niet". Bo vendien verklaarde 15 procent van populair was. Dit werd overigens ook de ooi-zaak van de instorting van de rode republiek. Het gevolg is dat de handhaving van het gezag één van de belangrijkste bezigheden van de huidige machthebbers is. De aller eerste klacht die men uit de mond van de Spaanse jongeren (en niet- meer-zo-jongeren hoort, gaat tegen het „paternalisme" van het huidige systeem. Rechtvaardigheid De enquête geeft een ruim beeld van de ideeën en wensen van de he dendaagse Spaanse jongeren Wel moet men steeds het grote onder- scheld tussen de verschillende jeugd groepen in het oog houden. Bijvoor de ondervraagden. Slechts een heel beeldop de vraag „stel je belang in klein beetje" en wist 11 procent geen antwoord te geven. Dat wil zeggen. 96 procent van de Spaanse jongeren is ervan overtuigd dat zy politiek geheel onmondig gehouden worden. Machthebbers Een beetje rekenwerk leert ons. dat de gemiddelde leeftijd van de Spaan se machthebbers vrij hoog ligt. Het staatshoofd. generaal Franco, is 76 De gemiddelde leeftyd van zijn 18 ministers is 54 jaar. waarbij men moet aansteken dat de „politieke" ministers (Binnenlandse Zaken. Ju stitie, Defensie. Buitenlandse Zaken e.d.) een volle generatie ouder zijn dan de „technische" ministers (In dustrie, Ontwikkeling. Onderwijs e.d.) de politiek?" antwoordt slechts procent van de jongeren op het plat teland „ja", terwijl bijna 75 procent van de studenten zich wel degelijk geïnteresseerd toont: onder de jonge fabrieksarbeiders verklaart slechts 13 procent belang te stellen in de po litiek. Ook de leesgewoonten van de jongeren duiden op een geringe be- (Van onze correspondent) BARCELONA (GPD) „Ik ver- trouw op Spanje. Men zal mij toch niet weer aan Cuba uitleveren?" Dit waren de eerste woorden van de 22- jarige Cubaanse lasser Armando So- i carras Ramirez, toen hij gisteravond I in een hospitaal in Madrid bijgeko- I men was van zijn bijna ongeloof waardig avontuur. een „kruistocht") verklaart 60 pro cent van de jongeren een tolerante houding tegenover andersdenkenden te bezitten. Dit betekent een belang- langstelling in de nationale politiek. r<Jke verbetering van de toekomstige Zevenendertig procent van de onder vraagden leest in de kranten eerst de sportrubriek en dan de beri-h^'ii uit het buitenland: de nationale po litiek komt pas op de laatste plaats. De vraag „Vind je jet huidige staatssysteem in Spanje rechtvaar dig0" brengt verdeeldheid aan het licht. 46 procent van de studenten vindt, het systeem volkomen onrecht- betrekkingen van Spanje met het buitenland. Nog niet zo lang geleden verklaar de generaal Franco in een openbare rede: „ik kan verzekeren en al le mannen van mijn generatie zul len hetzelfde zeggen wanneer zij op recht zyn dat de nieuwe genera ties ongetwijfeld meer redelijkheid en meer deugden ten toon spreiden dan de onze". Het valt dus maar te hopen voor Spanje dat de grijzende machtheb bers spoedig de jongeren van hun gevoel van onmondigheid zullen be vrijden door hun een aandeel te ge ven in het bestuur van het land. dat zo ten volle zou profiteren van de grotere redelijkheid en deugden die generaal Franco in zijn jeugdige onderdanen waarneemt. vaardig, terwijl slechts 12 procent In het parlement dat 548 „procura- van de jonge landarbeiders deze me- dores" (afgevaardigden» telt. krygt ning is toegedaan. Zowel onder jon- men een soortgelijk beeld. De door- ee kantoorbedienden als onder hun snee-parlementariër is 50 jaar oud j leeftijdsgenoten in de fabrieken is en dat is nog een misleidend cijfer. 33 procent niet tevreden over de j want een klein aantal zeer jonge rechtvaardigheid van het systeem. „procuradores" trekt het gemiddelde Overeenkomstig verklaart 36 pro- leeftydscyfer omlaag, terwijl de cent van de ondervraagden dat de volksvertegenwoordiger van over de voornaamste taak van de overheid 50 numeriek sterk in de meerderheid in de komende jaren de instelling zijn. van sociale rechtvaardigheid moet Wat de leidende militairen be- zijn, terwijl voor 22 procent de be treft. die hier heel wat voor het zeg- j werkstelliging van economische wei gen hebben: Spanje heeft 1016 ge- vaart op de eerste plaats komt Hoe- neraals, van wie de jongste (een ge- wel 52 procent van mening is dat de neraal-majoor) 51 jaren telt. De oudere generatie wel haar best doet jongste luitenant-generaal is 54 en om deze ontwikkeling te bevorderen de jongste generaal is 58. De gemid- «slechts 17 procent zegt van niet» delde Iedftud van alle Spaanse op- meent 47 procent van de jongeren dat tj,cn n'et-seidrntifie< erd vliegtuig perofficieren ligt rond de 65 jaren hun generatie het beter zou doen, PORT AU PRINCE (Reuter. API heeft gisteren brandbommen Al met al blijkt dat de gemiddel-! omdat zij een meer realistische kQk de leeftijd van de leidinggevende eli te in Spanje 58 jaren is. Dat wil zeg gen. mannen die de actiefste periode van hun leven in het heetst van een burgeroorlog beleefden en bij wie de idealen en de haatgevoelens van die tijd nog vers in het geheugen lig gen. Geen wonder dat er een afgrond van wanbegrip gaapt tussen deze ge neratie en die van de 20 miljoen Spanjaarden voor wie die broeder strijd niet meer is dan vele pagina's in een geschiedenisboek. Eén van de voornaamste motieven van die bur geroorlog was het gezag. De natio nalisten van generaal Franco be schouwden het gezag als een godde lijke plicht en recht, terwijl aan de andere zijde het anarchisme, dat geen enkel gezag erkent, het meest op de wereld heeft. Al met al kan men stellen dat de Spaanse jongeren, hoewel nog sterk gebonden aan het huidige systeem, meer open staan voor de buitenwe reld dan de voorgaande generaties. Het patriottisme is nog steeds een levende kracht in Spanje (niet min der dan 84 procent van de jongens verklaarde bereid te zijn zo nodig hun leven op te offeren voor het vaderland» maar de jeugd verzet zich tegen een afgesloten nations- brandbommen z«n uitgeworpen. Er presidentspaleis in de Ilaitiaanse hoofdstad. Na de aanval heeft de Haitiaanse regering verzocht jacht vliegtuigen te sturen ter bescher ming van de „open stad" Port au Prince krachtens het tussen de Amerikaanse en Haitiaanse rege ring gesloten defensieverdrag. De regering van de Haitiaanse dictator Duvalier wil luchtdekking voor nieu we aanvallen. Gisteren zouden minstens zes lisme. De nieuwe Spanjaarden tonen zich ook meer verdraagzaam dar; hun ouders. Op het punt. van de godsdienst (Spanje beschouwde traditioneel als de „gewapende arm van de kerk" en de nationalisten noemden hun burgeroorden tegen de rode republiek ADVERTENTIE N0RKA zouden geen slachtoffers zyn geval len. Over de omvang van de schade is niets bekend. Wel heeft men ver scheidene branden gezien. De win kels en scholen in de stad werden gesloten. Het Haitiaanse kabinet heeft ver klaard dat de actie van gisteren op Cuba is beraamd. Het toestel dat de brandbommen had laten vallen zou in de Amerikaanse staat Florida ge kocht zyn. Een balling in Florida zou volgens berichten uit Miami hebben verklaard dat er een invasie op Haïti had plaatsgevonden om de democratie te herstellen. Het is de laatste tijd erg onrustig op Haïti. Maandag werd in de Haitiaanse hoofdstad bekend gemaakt dat bij gevechten in één van de straten van de stad twintig doden zyn gevallen, onder wie enkele vooraanstaande communisten. Vorige maand liet de regering van de Dominicaanse repu bliek die aan Haïti grenst weten dat zy troepen naar de grens zou sturen als de opstand die in Noord-Haïti zou zyn uitgebroken zich over de grens zou uitbreiden. In berichten over deze opstand staat dat Duva lier troepen naar het berggebied heeft gestuurd om het verzet te bre ken. Er gaan geruchten de ronde dat de Haitiaanse absolute dictator Du valier, die sinds de jaren vyftdg ab soluut alleenheerser is in de kleine Caraïbische staat, ernstig ziek of dood is. Deze geruchten worden on dersteund door een voormalige Haïti- aanse ambassadeur in Mexico. Audain. Deze wyst er op dat Duva lier al weken niet in het openbaar is verschenen. Waarnemers op Haïti vinden dit gedrag ongebruikelyk voor Duvalier Hy zou zeker in het openbaar geruchten hebben ontze nuwd. ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N V. IKERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 2327 27 KINS JASA (Retuer. AP, AFP) - Bij ongeregeldheden van studenten in de Kongeloese hoofdstad zijn naar schatting twaalf personen om het leven gekomen en twintig perso nen gewond. Studenten van de Lovanium-univer- siteit, even buiten Kinsjasa gele gen. hielden zonder toestemming van de autoriteiten een protest mars voor hogere studiebeurzen naar het centrum van Kinsjasa waar zy op een kordon soldaten stuitten. Er ontstonden vechtpar- tyen en binnen een half uur ver keerde de stad in staat van be leg. President Moboetoe heeft daarop de sluiting van de universiteit ge last. In een radiorede verklaarde hij later dat de regering de studie beurzen al had verhoogd. In een officiële verklaring werd gesugge reerd dat sommige ambassades de studentenonlusten hadden aange wakkerd. Een correspondent van het Franse persbureau Agence, France Press werd uitgewe zen. Er zyn 400 arrestaties verricht. Vol gens radio-Kinsjasa zal een on derzoek ingesteld worden naar de ongeregeldheden. Volgens geruch ten in de Kongolese hoofdstad zouden de studenten verscheidene militairen als gyzelaars gevangen hebben genomen. Er worden twee militairen vermist. BRUSSEL (ANP) De 62-jarige Belgische veldwachter J Borremans op wie in februari J.1 een compleet strottenhoofd werd overgeplant, is uit het academisch ziekenhuis van Gent ontslagen, en naar zyn gezin teruggekeerd. Borremans. die aan keelkander leed. is 7 kg aangekomen en kan weer duidelyk spreken, zy het wat eentonig en met de stem van een an der. I klappen wanneer het vliegtuig in een t luchtzak raakte. Dan kreeg ik iede- I re keer een stoot, die ontzettend pljr, deed." Men gelooft dat hy zyn gevaarlijke avontuur ondernam uit politieke' overwegingen. Hy schynt een nee! te zyn van de vroegere president van het regime-Castro, Pr ia Socar- ras. Men neemt algemeen aan dat Armando politiek asiel zal verkrij.l gen. SAIGON (AP) By een reeks ter reurdaden zyn in een periode van 24 uur 23 Vietnamese burgers om het leven gekomen. Hiertoe behoren ze ventien personen die omgekomen zyn toen een zwaar geladen bus op een Vietcongmyn reed. Dit gebeurde gisteren 100 km ten zuiden van Sai- gon. DONDERDAG Kon chouwburg 20.15 uur: Haagse Comedie: „De humorist" van John Osborne. WEERRAPPOKTEN Van hedenmorgen 1 uur. V s k in tem, 3 3f* e» J» ot a s a O <e msterd&m zwaar bew. 12 8 5 L»e Bilt geh. bew 13 9 3 Deel en regenbui 11 7 10 Eclde hall bew. 14 8 1 Eindhoven zwaar bew. 13 7 8 Den Helder half bew. 12 10 2 Luchth. R'dam licht bew. 13 8 4 Twente regen 11 7 9 Vlisslngen regenbul 12 8 4 Zuid-Limburg regenbul 12 6 0.3 Aberdeen zwaar bew. 11 6 0 Athene zwaar bew. 26 18 0 Barcelona geh bew. 20 15 1 Lelgrado Berlijn half bew. 22 10 0 zwaar bew 14 9 3 Bordeaux half bew 21 7 0.5 Brussel zwaar bew 13 Frankfort zwaar bew. 13 4 0.1 Genéve zwaar bew 13 6 2 Grenoble regenbul 13 5 2 Helsinki geh. bew. 14 5 0.4 Innsbruck regen 13 3 11 Kopenhagen onbewolkt 12 8 1 Lissabon onbewolkt 29 17 6 Locarno regen 10 18 13 Londen onbewolkt 13 6 0 Luxemburg half bew. 12 5 0 Madrid onbewolkt 27 8 0 Malaga onbewolkt 24 12 0 Mallorca half bew. 22 10 0 Mtinchen geh. bew. 10 4 9 Nice zwaar bew. 21 13 3 Oslo onbewolkt 16 5 0 Parys regenbul 14 5 0 1 Rome half bew 22 18 0 Stockholm zwaar bew 10 5 0 Wenen regen 17 9 6 Zurich regen 10 5 13 Armando Socarras Ramirez in het ziekenhuis in Madrid. Armando Socarras heeft voor het eerst in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart buiten de cabine van een vliegtuig een vlucht van 7 >2 uur op een hoogte van 7000-9000 meter overleefd by temperaturen die 30 tot 32 graden onder nul bereikten en j by een luchtdruk die juist iets meer is dan éénderde van de normale druk op de aardoppervlakte. Normaal gesproken had Armando gestikt of bevroren moeten zyn, toen hy gisterochtend om 8 uur in Madrid aankwam als verstekeling in de DC-8 van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia, die dinsdag avond om half zeven plaatselyke tyd uit Havanna was vertrokken Een vriend van Armando. Jorge Perez Blanco, had minder geluk. Hy was samen met Armando naar de DC-8 op het vliegveld van Havanna toegekropen en had zich evenals Ar mando aan het landingsgestel rechts achter vastgeklemd. Zo werden bei den met het landingsgestel in de romp van het vliegtuig getrokken by het opstijgen. Maar toen de DC-8 na een vlucht van 9000 kilometer in Madrid aankwam, naar zyn parkeer plaats taxiede en de matoren stopten, viel alleen Armando half bevroren en bewusteloos uit het comparti ment van het landingsgestel Nadat men hem eerste hulp had verleend kon hy slechts uitbrengen: j „Myn vriendhy viel toen de wielen werden uitgetrokken." De commandant van het vliegtuig, signor Vara del Rey, bevestigde dat hy by het opstygen in Havanna had l gemerkt, dat het landingsgestel rechts achter niet goed in het com partiment wilde trekken. Hy had de controletoren van het vliegveld ver- zohet alles gereed te maken voor1 een noodlanding voor het geval dat hy by een tweede poging om het landingsgestel in te trekken geen goed resultaat zou bei-eiken. Toen hy evenwel de wielen introk en weer opborg, gaf het verkliklichtje aan dat alles in orde was en zette hy de vlucht naar Madrid voort. Armando moet een yzersterk ge stel hebben, tien uur na zyn aan komst in het ziekenhuis schertste hy alweer met de dokters, die hem nog steeds als een medisch unicum be schouwen. Eén dokter verklaarde ons dat er geen enkele medische uit leg bestaat voor het feit dat Arman do temperaturen van 32 graden on der nul en een luchtdruk die slechts éénderde van de normale is. heeft kunnen overleven. Het enige wat hy nu mankeert is een voorbijgaande doofheid, die misschien aan shock werking te wyten is, aldus een arts. Armando verklaart glimlachend „Het ergste was het verschrikkelij ke lawaai van de motoren en de DONDERDAG Jeugddorp Voorschoterweg Zuid-Wen -Aktief Paint-ln 7 uur nam. G.G.D.-gebouw E.H.B.O. Peerke Don ders 8-10 ur nam. Kantine Royalfabrlek Rooseveltstr Ledenvergadering „De Natuurvriend" 8 uur nam. Micro-theater (Vestestr. 40) Impe- rium met „Een slok aarde" 8 uur nam. VRIJDAG Stadsgehoorzaal Autoshow fa. Maas land 11 uur voorm. -10 uur nam. j Rijnlandslyceum (Apolloln. 1) Vollii evangelie-bijeenkomst, afd. Oegstgeest Spr. ds. K. van Twillert 8 uur nam.1 Kantine Royal McBee Zuid-West! Aktief Bal voor ouderen 8 uur nam. Titus Brandsmaln. 76 „De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. Koningskerk Ruilclub 7.30-10 uur nam. Oude Vest 13 Evangelisatie christen- gem. Ecclesia 8 uur nam. Witte Singel 25: Openbare vergade ring Scholleren Aktlegroep Lelden (SAL) 8 uur nam. Sint Agneslyceum Leerlingenultvoe- ring Leldse Muziekschool. 8 uur nam. ZATERDAG Stadsgehoorzaal Autoshow fa Maas land 11 uur voorm. 10 uur nam. Jeugddorp Voorschoterweg Jeugdat- letiek Zuldwest-Aktie g. 2 uur nam Oegstgeest (Het Witte Huis): Schaak sociëteit Palamedes. 2-5.30 uur nam. St. Leonardusparochiehuls (Haagwei 14). Afscheidsreceptie schoolhoofd P J. W. van Adrichem 3-5 uur nam. ZONDAG Petrakerk (Surlnamestr.) Intrede ds Hortensius 7 uur nam. Pieterskerk Intrede ds C. H. Bijl ali hervormd Jeugdpredikant 7 uur nam. Zijlsingel 2: Bijeenkomst Volle E- vangeliezendlng, spreker G. D. Groot- veld, 10 uur voorm. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris- tus van de heiligen der laatste dagen 11.30 uur voorm. Wassenaar (rest. Byhorst)Herv. drlve-in-dlenst. 10.30 uur voorm Rijnlandslyceum (Apolloln. 1. Oegst- geest) Gem. voor oorspronkelijk chris tendom afd. Oegstgeest. Spreker evane, N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam Stadsgehoorzaal Autoshow fa. Maas land 10 uur voorm. 10 uur nam. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente spr, ds. Van Twillert. 3 uur nam. MAANDAG VVSL-gebouw Sirene-lunch werk groep „Remontage". Sprekers prof. dr Sikkel en dr Van Urk over „Abortui provocatus" 12.30 uur nam. LEID.SK BIOSCOPEN Camera: „A bout de souffle Dag. 2.30. 7. 9 15. zond 7 eiTV.ÏÖ. Dond. vrij. en zat. nachtvoorst.: ..The naked runner". 18 jr. 23 30 uur. Zond en woe: .Sjors van de rebellenclub. 2.30 uur. Liilo„De val van Rome". 14 Ir. Dag. 2.30 en 8. Luxor: „Erotiek zonder masker", 18 Jr. Dag. 2.30. 7. 9.15. Zond ook 4.45. Re\: „Onstuimige begeerten". 18 |r, Dag. 2.30. 7. 9.15. Zond ook 4.45. Vrij en zat. nachtvoorst.: „De prijs voor een nacht". 18 Jr. 23.30 uur Studio: ..Secret ceremony". 18 Jr. Dag 2.30. 7. 9 15. Zond. ook 4.45. Trianon: „De langste dag", 14 Jr. Dag 2 en 8. TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vllst: Don Ver- meire (marionetten). Lucas Goud zwaard (poppen), Paula Dietz (wand kleden), Guy van Hardengroek (kera miek) Ronnie Meerts (grafiek), dins dag t/m zaterdag 9-6 uur (t/m 14 ju- Molenmuseum „De Valk" (Dagelijks van 10 uur voorm tot 5 uur nam. Zon dag 15 uur nam Maandags gesloten. Jeugdmuseum (Koppenhinksteeg 2) Tentoonstelling over de natuur en an tiek uit grootmoederstijd. (uitsluitend zaterd. van 11-17 nm. en na verzoek Cronesteinkade 2). De SANTIAGO (CHILI) (AP) De regering van Chili heeft gisteren be kendgemaakt dat het bezoek aan haar land van de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, „ongelegen" zou komen. Dit is het derde Latijnsamerikaan- se land. dat Rockefeller heeft ver zocht zyn bezoek in het kader van de verkenningstocht die hij voor pre sident Richard Nixon van de V.S. in Latiins-Amerika onderneemt af te gelasten. Reeds eerder hadden Vene zuela en Peru Rockefeller verzocht van zyn bezoeken af te zien nadat zijn bezoeken aan Equador. Colom bia en Honduras gevolgd werden j door hevige onlusten waarby tien doden zyn gevallen. Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28)Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.: zond 1—5 uur nam Rijksmuseun voor ol ken kunde: (Steenstraat 1) dag 105 u.: 's zon dags 1- s uur oam Ned.-Legermuseum. Geopend maan- dag tot ei met vrijdag 9 uur voorm.- t> u nam. zon. en feestdagen 1—5 uur nam Rijksmuseum voor de gescniedenU der natuu.wetenschappen Dag 10— uur zone 1—4 u«»r Kunstzaal Heuff (Wassenaar) Jan» Tongeren, schilderijen en tekeningen, dagelijks (behalve zondag) 10-17 uur. dinsdagavond van 8-10 uur (t/m. 25 Juni). Buut 110 (Nieuwe Beestenmarkt 15).I J> .e Frankhuyzen schilderijen en teke ningen dagelijks (behalve maandag en dinsdag) 20-1 uur (t/m 24 Juni). I AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 7. tel 23553 De zaterdag-, enzon- dag-, avond- en nachtdienst van apo theek R Breest mallenburg te Lei derdorp wordt waargenomen door dl Zuider apotheek. De Oegstgeestse Apotheek ls ge opend.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2