Ex-gijzelaar J. Koole na elf jaar failliet Veel studenten in geestelijke nood Vernieuwing politiek is vastgelopen K. Dijkstra overleden Ik wist er niets van Ronde van Hillegom met vele favorieten Amsterdamse universiteit: n Karpers in Dronenwijk vijvers Twintig namen op lste transferlijst Scooterrijder na botsing ernstig gewond Polderpeil definitief bepaald Kleinvee - fokkers gaan landelijk samenwerken Veel spanning verwacht GOUDPRIJZEN OVER HELE LINIE DALEND Grensgevechten in Vietnam VERSTEKELING VALT LIT VLIEGTUIG INCIDENTEN IN HYDERABAD Gouden huwelijk fa m. v.d. Linden SKELETTEN GEVONDEN BIJ ZEEDIJK -platte aarde- WOENSDAG 4 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 VLISSINGEN (GPD) De zaak van de Vlissingse gijzelaar Jan Koole lijkt nu, na ruim elf jaar, (definitief tot een einde gekomen. De arrondissementsrechtbank te Middelburg verklaarde de heer Koole in staat van faillissement. Mr. T. W. Attema werd hierbij tot rechtercommissaris benoemd en mr. H. Bruin tot curator. Wat gaat er nu met de' grond in Domburg gebeu ren waarom de hele zaak is begon nen? „Er zijn drie mogelijkheden", ver fde mr. Bruin. Ik kan het voorlo- lige koopcontract, waarbij de grond roor f 10.000 zou worden verkocht, lakomen en dan zijn de proceskos- en voor de tegenpartij, de Dom- jurgse aannemers J. Vreeke en A. Ie Pagter. Ik kan ook het contract verbre ien, maar dan moet uit de opbrengst •an de openbare verkoping de Iwangsom van f 50.000 worden be- aald plus een vergoeding van het nnstverlies. Een derde mogelijkheid BODEGRAVEN De „Hengel- jrortvereniging Bodegraven", gaat, a de grote sterfte onder de kar- ers in de visvijvers van de vereni- !ing langs de Le Coutrestraat nieu- re vis uitzetten in de Dronenwijkvij- ers. De heer Beunder voorzitter van e vereniging vertelt dat zijn vereni- ing in de toekomst ook graag kar- ers in Broekvelden wil uitzetten. De IHSV is van plan contact met de ge- leente op te nemen om te bekijken f het niet mogelijk is een van de vij- >rs daar extra uit te diepen. Het ater in de Dronenwijk is daarvoor i ondiep, zodat de karpers de win- ff niet zouden overleven. Met de Inspekteur voor de Bin- envisserij heeft de heer Beunder ge acht een oorzaak te vinden voor de pvallend grote sterfte. Het is mo- jelijk dat er wat rattengif in het wa ff is terecht gekomen. Een tweede örzaak kan zijn dat het water in de vaart te diep is. Als het wa ff namelijk te koud blijft, zoals dit jorjaar dan zoekt de karper ondiep ater op om kuit te schieten. Is het pter, zoals in dit geval evenwel te dan blijft het kuit in de karper, ent daar en de karper sterft, derde oorzaak kan zijn, dat de te vol is. Naar schatting zwem- jen er zo'n 300 karpers in, dat zou- jen er 230 te veel zijn. is tot overeenstemming te komen met de tegenpartij. Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Ik moet zorgen dat alle schuldeisers zo veel mogelijk genoeg doening wordt gedaan, aldus mr. Bruin. „Ik begrijp er niks van", was het commentaar van de heer Koole. „Ik heb toch helemaal geen schulden?" Hoe kunnen ze mij dan failliet ver klaren? Bovendien heb ik nooit of ficiéél bericht gehad van het vonnis. Ik heb alleen van de PTT gehoord dat mijn telefoon werd afgesloten omdat ik failliet zou zijn. Later kreeg ik een brief van mijn zoon, die mij opengemaakt werd toe- DEN HAAG (GPD) De namen van twintig spelers staan op de eers te transier lijst in Neerlands Voetbal, het officiële orgaan van de KNVB. Daarvan zijn acht spelers van SC. Cambuur en zeven van Fortuna/ Sittardia. Alleen W. Reyers van Holland Sport liet zich op eigen ver zoek op de lijst plaatsten. Op verzoek van de club: ADO: Harry Heijnen. SC. Cambuur: Joop Brijker, D.D. Gonlag, P. Kriesch, P. van der Lei, G. Lippold, J. Mulder, J.C. Sigmond en E. de Vries. Excelsior: M. van der Stoep, J. G. Veleberg. Fortuna/Sittardia: Chr. Coenen, H. Fischer, H. Th. Goldsteijn, H. J. Roberts. H. J. Sto ter, J. A. Walstock en J. Wings. RCH R. C. Pas. Holland Sport: W. Reij- gestuurd, in een enveloppe van mr Bruin. Op die enveloppe stond „van de curator aan de gefailleerde", maar verder zat er geen toelichting bij. Bovendien was de brief van mijn zoon opengemaakt. Dat is toch geen briefgeheim, aldus de heer Koole. Appèl De termijn om appèl tegen het vonnis aan te tekenen (8 dagen) is al voorbij. „Als ik dat had geweten, dan had ik het zeker gedaan", aldus de heer Koole, die gisteravond, na dat hij het vonnis had gelezen, alle moeite deed om alsnog tegen het vonnis aan te tekenen. „Het vonnis is in het openbaar uitgesproken", vertelde mr. Bruin, „en daarvan wordt geen schriftelijk bericht gegeven". De heer Koole, heeft nu toch wel zoveel ervaring in rechtzaken, dart; hij kon weten dat het vonnis openbaar zou worden uit gesproken. Ik moet hem pas op de hoogte brengen van het vonnis als de appèl termijn is verstreken. Die brief is op het ogenblik naar de heer Koole onderweg, aldus mr. Bruin. WADDINXVEEN In zorgwek kende toestand werd de 23-jarige H. Voerwoerd uit Waddinxveen naar het St. Jozefpaviljoen in Gouda ver voerd nadat hij met zijn scooter te gen een in de Puttelaan geparkeerde truc met oplegger was gereden. Na in het Goudse ziekenhuis te zijn behandeld, achtte men het nood zakelijk hem over 'te brengen naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotter dam. De artsen P. van der Linde, C. A. de Geus en Th. C. Blom ver leenden eerste hulp. TER AAR In overleg met Rijnland is een definitief polder- peil van de Uiteindsche en Middel polder komen vast te staan. Voor de zomer is het peil 1.80 meter en in de winter 1.92 meter beneden AP. Voor de droogmakerijen zomers 4.70 meter en 's-winters 4.90 meter bene den AP. Dit deelde de voorzitter de heer R. Treur mede, tijdens de ingelan denvergadering die in het dorps huis werd gehouden. Uit het overzicht van de financiën bleek dat er een batig saldo van f 4549,62 was. In verband hiermede zullen de polderlasten gehandhaafd blijven op f 20 per ha. Voor de droogmakerijen gingen lasten van f 23 tot f 10 omlaag. Voor de controle-commissie wer den de heren P. v.d. Ster, J. C. Hou- dijk en W. Esveldt gekozen. Met al gemene stemmen werd de heer A. J Harteveld in het bestuur herko zen. Ook werd het op diepte brengen van de poldersloten besproken. De ingelanden vroegen het bestuur dit voor haar rekening te nemen. Hier- LISSE De leden van de Pluim vee- en Konijnensportvereniging „Lisse en omstreken" waren zeer verheugd over het schrijven dat men had ontvangen omtrent samenwer king tussen de drie grote landelijke organisaties op het gebied van klein vee-fokkers. Deze mededeling werd gedaan tij dens een voorlichtingsavond door de voorzitter de heer N. J. Dol. Een in teressante causerie hield de heer Blij leven over de voedermethode van de dieren. Aan de hand van prachtige dia's vertelde heer Joh. Broekhuis, lande lijk keurmeester, over het fokken van de dieren en hoe te komen tot de beste resultaten. Hierna sloot de voorzitter de avond met nog op te merken dat in begin september de grote „jong-dierendag" zal worden gehouden. Vanmiddag werden de spe lers van Ajax ontvangen door burgemeester Smakalden Ruim vijfhonderd Voorschotense sportbeoefenaars zullen 8 juni in het kader van de jumelage Voorschoten Schoten (België) een tegenbe- i zoek brengen aan de gemeente Scho- i ten. Men wil de contacten, ont staan bij de ontmoeting op 1 septem ber 1968 in Voorschoten, verstevigen. Kosmos 285 —-De - Sowjet-Unie heeft gisteren Kosmos-285 gelan ceerd. De nieuwe Kosmos bevindt zich in een baan om de aarde die loopt van 322 kilometer tot 173,5 ki lometer onder een hoek van 71 gra den met de evenaar. De eerste om wenteling duurde 92,2 seconden. Vrijdagavond zal de eerste frfilming van een politieroman an Martin Treffer (pseudoniem an rechercheur Visser) op het tlevisiescherm komen. De door Qmmissaris Bos (Eli Blomen j tchercheur De Bruin (Ger Smit echts) op te lossen zaken berus- j en alle op waarheid. Ook op 13. i 9 en 27 juni is er een afleve- I hg. Alles onder regie van Paul i 'onwels. HILLEGOM Voor de achtste keer houdt de Ren- en Toervereni- ging „De Bollenstreek" zaterdagmid dag 7 juni op een 1100 meter lang parcours aan de Tweede Loosterweg de ronde van Hillegom. Daarbij ver wacht men vooral in het hoofdnum mer van de amateurs een spannen de strijd. Behalve vrijwel alle streekrijders, komen er ook vele fa vorieten van elders naar het bollen- dorp. Het rondespel in Hillegom wordt 's middags om één uur ingezet met een rit voor aspiranten over 25 km. Aan de race voor nieuwelingen over 50 km, waarvoor om twee uur het startschot wordt gelost, nemen 62 renners deel. Het organiserende „De Bollenstreek" heeft daarbij met de plaatselijke favoriet Red van Trigt, de Lissenaren Piet Drost en Ruud Onos, Fons v. d. Berg uit Noordwijkerhout en de Noord wij kers Peter en Ton v. d. Berg serieuze kanshebbers voor de overwinning. Andere favorieten zijn de Rijnsbur ger Gijs Zandbergen en Albert Mes kers uit Warmond. De amateurs (88 mam moeten 80 km. fietsen en starten om half vier. Voor de streekrenners Paul Koop (De Zilk), Hei-man Zuiderduin (Lis- se), Hans Steekers en Nico Slinger land (Noordwijkerhout. Mijndert Tjoelker (Hillegom) Ton Zelden- thuis (Sassenheim) en Leo v. d. Berg (Noordwyk) zal het in deze ca tegorie niet meevallen om tot winst te komen. Zij treffen onder hun te genstanders de favoriete Amster dammers Ben Janbroers, Cor Leunis (vorig jaar winnaar), Louis West rus en Herman Gorter, Evert Dick- hof uit Oldebroek. Hans Egberts uit Zutphen, de Haarlemmers Ted Blom en Jack Groeneveld, Thijs Bouma uit Spaamwoude, Piet Bregman uit Benthuizen, die in 1965 zegevierde en na een periode van non activiteit weer is gaan fietsen, de Aalsmeer der Melle v. d. Meulen, stayer Bert Romeyn uit Rijswjjk, de Rijnsburger Cees Schyff, Gerard Wesselius uit Oude Wetering en vele anderen. PARIJS (AFP, Reuter) In Pa rijs, Londen en Frankfurt is gisteren een. gelijktijdige daling van de goud prijs geregistreerd. In Parijs hadden de goudstaven, de laagste notering sinds 19 februari. Deze daling komt overeen met de zelfde ontwikkeling in Londen, maar ook zuiver Franse factoren hebben hierby een rol gespeeld zoals een toeneming van het vertrouwen der goudkopers na de eerst ronde van de Franse presidentsverkiezingen en het herstel van de frank op de wisselmarkt. De prijsdaling in Londen en Frank furt wordt verklaard door het feit dat Zuid-Afrika aanzienlijke hoeveel heden .nieuw" goud heeft verkocht. Drs. Verkade: VOORSCHOTEN (GPDi —Tijdens een gecombineerde vergadering van de afdelingen van de KVP. ARP en de CHU in Voorschoten heeft drs. C. A. Verkade uit Den Haag, lid van provinciale staten voor de KVP, gis teravond als zijn mening te kennen gegeven, dat de vernieuwing van de politieke partijen in Nederland is vastgelopen. Als reële vernieuwingsmogelijk heid zag hij nog slechts een pro gramma van de drie christelijke par tijen, waarin de verwezen lij king van uit te voeren punten primair staat. Voorwaarde voor vernieuwing zou een kritische benadering van de westerse maatschappij op economisch en sociaal-kapitalistisch gebied. In de eraan voorafgaande KVP- vergadering werd onder leiding van vice-voorzitter C. D. Mouwen een be stuursverkiezing gehouden. De heren Langemeyer, Van Adrichem en Wit tebrood traden af en de heren Van Bemmelen, Miezenbeek en Mooy na men hun plaatsen in. Hierna gaf de heer Esselaar na mens de raadsfractie en de heer Miezenbeek vanuit de commissie van zes (twee uit elke chr. partij) ope ning van de stand van zaken bij de contacten met de andere christelij ke partijen, wat tot optimisme stem de met het oog op 1970 AMSTERDAM (GPD) De gees telijke nood onder de studenten aan de universiteit van Amsterdam is groot. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat 36 procent van hen behoefte heeft aan gesprekken met een psy choloog. In de meeste gevallen (41 pet.) gaat het om studieproblemen, daar na volgen contactproblemen (39 pet.) seksuele problemen (37 pet.), fami lieproblemen (22 pet.) en andere problemen (10 pet De resultaten van dit onderzoek zijn gepubliceerd in het universiteits blad Folia Civitatis". Het. onder zoek is in 1967 uitgevoerd door het psychologisch bureau van de univer siteit en de psychiatrische kliniek van het Wilhelmina Gasthuis. Uit het. onderzoek is ook gebleken dat 8 pet. van de studeiiten zich zorgen maakt over een te groot al- SAIGON (Reuter/AFP) Bij een Zuidvietnamese actie die drie we ken heeft geduurd, zijn 683 Zuidviet namese militaren gedood, gewond of vermist zo 'is vandaag >n Saigon meegedeeld. De operatie „Burger recht", is uitgevoerd in de omge ving van de buitenpost Dako waar de grenzen van Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam samenkomen. Er na men 6000 Zuidvietnamese militairen aan deel. Zy doodden 945 tegen standers. Bij luchtaanvallen en ar tilleriebeschietingen werden nog eens 373 Vietcong-strijders gedood. Bij bomaanslagen van de Viet cong zijn vandaag 22 burgers ge dood en 27 gewond. coholgebruik. Van de studenten die drie jaar of langer studeren is 23 pet. meer dan anderhalf jaar achter op het officiële studieprogramma. E,en groot aantal (64 pet.) van deze studenten meent voor het begin van de studie niet voldoende voorlichting te heben gekregen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Richard Johannes, z. v. H. J. Kramp en P J. van Went; Martijn. z. v. H. D F. Leniger en M. Y. E. Ertman; Cor nelia Louise, d. v. C. J. M. v. d. Voort en J. J. E. van Winsen: Wilco Lam bert us Johannes, z. v. L. Wielders en B H. Zonneveld; Gerhardus Adrianus Johan, z. v. J. C van Zuylen en D den Heijer; Mireille Elisabeth Janine Annelies, d v. A H. C. van der Zalm en J. A. M. de Rijk; Erik Marinus Jan, z. v. C. L. van dér Vliet en M. C. Os kam; Christiaan Martinus Petrus, z. v. H. de Ridder en C. J. A. Broekhof. OVERLEDEN F. M Vaughan, 64 jr., man; R. Ruijsch, 34 jr., man; J. van der Meer, 77 Jr.. wed. v. P. den Hartog; S. M. Hiebendaal, 64 jr., e. v. A. Vinke. GETROUWD A H. Dernison en A. M. Anthonisse WONINGEN UITGEBRAND Drie gezinnen zijn dakloos geworden door een brand die vanmorgen om vijf uur uitbrak in Wormerveer. Een woning brandde geheel uit. Twee an dere werden zwaar beschadigd. Ook een voor de woningen staande auto brandde geheel uit. Er werden geen personen gewond. Men neemt aan dat kortsluiting de oorzaak van de brand is. MADRID (AP) Een Cubaanse jongen, die als verstekeling in de ruimte van het landingsgestel van een straalvliegtuig uit Cuba wilde ontsnappen, is vandaag kort na het osplijgen van het toestel uit zijn schuilplaats te pletter gevallen. Een tweede verstekeling, Armando Scar- res Ramees. viel na de landing in Madrid halfbevroren en bewusteloos uit het landingsgestel. Na eerste hulp te hebben ontvangen is hy naar een ziekenhuis overgebracht. De gezagvoerder van het vliegtuig verklaarde, dat het rechterwiel van het landingsgestel na het opstijgen in Havanna niet goed naar binnen wilde. Bij een tweede poging kon het wiel echter normaal worden in getrokken. Men neemt aan. dat de eerste ver stekeling uit het landingsgestel ge vallen is. toen de gezagvoerder dit op nieuw uitstak voor de tweede poging de wielen volledig naar binnen te trekken. Van de studenten die achter zijn heeft 46 pet. behoefte aan een ge sprek met een psycholoog en van de studenten die niet achter zijn 34 pet. Ruim de helft. (55 pet.) van de ondervraagden verklaarden een be vredigende seksuele relatie te heb ben. HYDERABAD. «DPA) In Hyde rabad. de hoofdstad van de Iniase staat Andra Pradesj, zijn vandaag verscheidene personen gewond toen de politie het vuur opende op beto gers die demonstreerden voor de on afhankelijkheid van het gebied Te- lengana. Ook in Secunderabad trad de politie op. Zeven personen zijn doodgeschoten, waarmee het aantal doden in de nu al drie dagen du rende onlusten is gestegen tot ten minste negentien. LEIDEN De heer en mevrouw J. van der Linde-A. D. Vogelezang uit de Amaliastraat 12 vieren van daag het feit dat zij 50 jaar ge trouwd zijn. In hun trouwboekie staat te lezen dat 4 juni de offi ciële bruidsdag is. Een iets langere blik in dat trouwboekje leert, dat het gouden echtpaar 9 kinde ren heeft groot gebracht. Dikwijls in moeilijke omstandigheden, zoals de 70-jarige heer Van der Linden ver telt. Als zovelen bracht de crisistijd van de jaren dertig ook dit gezin geen vetpot. Hij en zijn 67-jarige vrouw hebben zich er evenwel altijd doorheen weten te slaan. Beiden kunnen het nu wat rusti ger aan doen. De heer Van der Lin den. die zijn leven lang ovenist is geweest by aardewerkfabrieken in Sassenheim, Voorschoten en Hazers- woude, is wat kalmpjes aan doen betreft wel gedwongen zich iets ln te tomen. Speciaal voor de bruiloft zal een dochter uit Canada overkomen om samen met de rest van de familie (het echtpaar heeft 28 klein- I kinderen) op rustige wyze de 50-Ja- I rige huwelijksband te vieren. HOOGWATUM (ANP) Tijdens graafwerkzaamheden in verband met de verzwaring van de zeedyk te Hoogwatum, in de Groninger ge meente Bierum, werd door werklie den een menschenschedel ontdekt. Na aangifte bij de rijkspolitie werd een nader onderzoek ingesteld, waar bij op geringe diepte een volledig skelet van een mens werd gevonden. In opdracht van de officier van Justitie te Groningen werd toen do de gravendient Duitse gesneuvelden uit Venray ingeschakeld, omdat men veronderstelde met een tijdens de bevrijding van het noorden van ona land gesneuvelde Duitse militair te doen te hebben. Door de technische recherche van de rijkspolitie te Groningen werd met deze dienst, onder leiding van de groepscommandant der rijkspoli tie te Appingedam. dinsdag een uit gebreid onderzoek ingesteld. Hier bij bleken niet 1 maar 5, en waar schijnlijk zes. skeletten aanwezig te zijn van mannen, vrouwen en kinde- re een dus geen militairen. Het ontbreken van kledij en schoeisel maakt identificatie zeer moeilijk. De skeletten zullen voor een nader onderzoek overgebracht worden naar het Gerechtelijk Ge neeskundig Laboratorium van de rijkspolitie in Den Haag. HILVERSUM (GPD) In alle stilte, zoals zijn wens was, is van ochtend om half elf op de Noorder begraafplaats de heer Klaas Dijkstra begraven. Hij werd 74 jr. De heer Dijkstra verwierf zich internationa le bekendheid door zijn theorie dat de aarde niet een bol maar een platte schijf zou zijn. De Sneekse edelsmid Dijk stra begon al in 1931 met zijn studie. Hij verklaarde indertijd „niet op het idee te zijn geomen, 't idee kwam op mij". Zijn boek ..Is de aarde rond?" kwam in 1955 uit. Over heel de we reld verspreid, leefde sympathisanten met hem mee in ztfn strijd tegen de gevestigde meningen, die lijnrecht tegenover zijn theorieën staan. Dijkstra beweerde dat de Noord pool het middelpunt van de aarde is. die een platte schijf is. In de ldop der jaren heeft Dijkstra ook ande re werken geschreven, alle op het mystieke vlak, waarvan maar enkele zijn uitgegeven en ook in het Engels en Frans vertaald werden. De globe die hij had uitgeloofd voor diegene die hem op drie „vra gen van doorslaggevende betekenis" antwoord zou kunnen geven, is nooit uitgereikt. Als het de Amerikanen hikt deze zomer astronauten op de maan te doen landen, is daarmee een van Dijkstra's belangrijkste theorieën over het heelal omvergeworpen. Dijk stra beweerde dat er nooit een le vend wezen zou kunnen landen, om dat de maan. die slechts een spiegel beeld van de aarde zou geven, t« zwaar radio-actief zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9