Zenden mariniers werd goedgekeurd Kamer verdeeld over toekomst van Statuut Uitgangspunt Indië-rapport is verkeerd Felle brand in Gouda Militair in slechte conditie VERKIEZINGEN IN CURACAO Honderd miljoen voor sport bij landmacht slecht besteed Secretaris P.v.d.A. vraagt ontslag Dr. J. E. Hueting: Twee miljoen gulden schade WOENSDAG 4 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze reisredacteur H. Kolb) WILLEMSTAD (GPD) De re gering van de Nederlandse An tillen moet de huidige statenver gadering ontbinden en 'op zo kort mogelijke termijn' verkiezingen i uitschrijven. Een motie in die zin. ingediend door de grote steunpilaar van de regering, de Democratische Partij is in een gisteren gehouden buitengewone statenvergadering over de recen- I te onlusten met veertien tegen zes stemmen aangenomen. Een omdat de vakbonden na een gesprek met gouverneur Debrot heb ben besloten niet nog eens een al gemene staking uit te roepen, nu toch vaststaat dat de regering al thans voor het moment zal verdwij nen, lijkt de ergste spanning op Curasao voorlopig geweken. Intussen heeft de bijeenkomst van de staten toch het nogal beschamend toneel te zien gegeven van een re gering die blijkbaar nog steeds niet by machte is een helder beeld van de gebeurtenissen en van hun oor sprong te schetsen. De uiterst nerveuze premier Kroon zal daartoe over enkele dagen ..als alle rapporten binnen zyn" de sta ten opnieuw by elkaar roepen. De vergadering van gisteren kreeg by gebrek aan weerwerk van de re gering dan ook het karakter van een aantal toespraken. De inhoud daar van moet Kroon toch duidelijk heb ben gemaakt dat zyn politieke toe komst niet eenvoudig zal zyn. Enerzyds heeft de motie van de de- j I mocratische party veel vaart gehaald uit de argumentatie van de opposi tie. anderzyds is het veelzeggend1 voor de wezenloze houding van de 1 regring dat zy via haar bloed-eigen statenfractie moest worden gewezen I op de onmogelijkheid om een blyk- baar falend beleid ongehinderd voort te zetten. Oppositie j De motie van de oppositie, die eveneens het aftreden van de rege- j ring Kroon op het oog had (en die met zes tegen veertien stemmen werd verworpen) verschilde op een I zeer belangrijk punt van het werk- stuk dat de Democratische Partij I ter tafel bracht. 1 De laatste groepering nu al zo een dertien jaar voor het regerings beleid verantwoordeiyk legde nJ. ook vertrouwen in het sociale, eco- nomische en culturele beleid van de 1 regering vast. De oppositie wenste dit beleid afgekeurd te zien. Beide politieke blokken echter wa- ren zich zeer wel bewust van de I druk die dé oproerige vakbonden ach ter de schermen uitoefenden met i hun harde dreigement om desnoods nieuwe onrust te riskeren teneinde een naar veler mening verkeerde po litiek te torpederen. Imiddels twyfelt niemand er aan dat ook na de komende verkiezingen een regering met de signatuur van de Democratische Party aan het be wind zal komen. Want al roept de oppositie nog zo hardnekkig dat het huidige Antil- len-gouvernement geenszins meer steunt op de wil van de meerderheid der bevolking, de wyze waarop hier de democratie in praktyk wordt ge bracht verschilt nogal van de keuri ge idealen die in het koninkrijkssta- tuut zyn vastgelegd. Een statuut overigens dat door de Democratische Party nadrukkeiyk werd om-armd. maar dat een van de opposanten toch bracht tot de kreet: ..Wy voelen ons hier na de komst van de nederlandse mari niers als een tweede Tsjecho-Slowa- kye". DEN HAAG (GPD) De bezoldig de secretaris van de Party van de Arbeid, de heer C. Baan, heeft zyn functie ter beschikking gesteld in verband met moeilykheden, die tus sen hem en het personeel van het partybestuur zyn gerezen. De moei lykheden, die van persoonlijke en niet van politieke aard zyn, houden verband met de reorganisatie van het partij secretariaat. Party-voorzitter A. Vondeling, die weigerde een nadere aanduiding van de moeilykheden te geven, zei dat het partybestuur het besluit van de heer Baan betreurt, maar respec teert. DEN HAAG (GPD) De grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt de beslissing van de regering om mariniers naar Curacao te zenden. Woordvoerders van regeringspartijen en van de voornaamste oppositiepartijen waren het er gisteren over eens dat de regering juist heeft gehandeld, gezien de ver plichtingen die krachtens het Statuut op Nederland rus ten. Grote verdeeldheid bleek er in de Kamer te bestaan over de vraag of die verplichting ook in de toekomst moet blij ven bestaan en of het Statuut niet rijp is voor verandering of zelfs opheffing. Vlce-premicr Bakker die het regeringsbeleid verdedigde, was het er met de regeringsgezinde fracties over eens dat slechts de andere ko- ninkrijkspartners het initiatief tot eventuele verandering van het sta tuut mogen nemen. Een Nederlands initiatief wezen zij af zeker als het zou worden genomen onder druk van de jongste gebeurtenissen. Minister Bakker betrachtte zowel in zyn verklaring als later in twee de termyn grote terughoudendheid by het bespreken va nde achtergron den die tot de troebelen hebben ge- leid. Wel bestreed hij de beschuldi- I ging dat de Shell door haar perso- neelsbeleid een van de grote veroor zakers van de onrust is, zoals onder I andere de socialistische woord- j voerder Nederhorst stelde. AMSTERDAM (ANP) On danks grote waardering voor de openhartigheid van het rege- rings-rapport over de gedragin gen van de Nederlandse militai ren in de periode 19451950 in Indonesië en de snelheid, waar mee de benodigde gegevens ver zameld zijn, heeft dr. J. E. Hue ting nogal wat kritiek op het gis teren verschenen rapport. Het uitgangspunt is volgens hem verkeerd. „Als de regering in haar conclusie zegt. dat zy haar opvat ting handhaaft, betekent dit dat men reeds overtuigd was van het correc te 'gedrag van de krijgsmacht. Daarop volgde het onderzoek naar de feiten. Dit is geen objectieve be nadering van de historische gebeur tenissen en wekt daardoor wantrou wen." In het rapport wordt gesproken over groepen Indonesiërs als terro risten en bandieten. „Het is een ver keerd uitgangspunt de strijders voor de vrijheid te zien als misdadigers." aldus Hueting, die enkele maanden geleden in het nieuws kwam door tijn beschuldiging, dat Nederlandse militairen oorlogsmisdaden hadden gepleegd in Indonesië. „De Nederlandse militairen heb ben ze als grove misdadigers behan deld en in vele gevallen zonder meer uit de weg geruimd. Dit is tegen de conventies van Genève en Den Haag. Wie de reglementen leest, kan tonder meer constateren, dat hier gesproken kan worden van oorlogs misdaden." De bewering, dat het slechts om In de afgelopen tien jaar heeft de Shell 1422 man ontslagen en niet 10.000 a 15.000 zoals drs. Nederhorst zei. Het trieste, aldus dc bewinds man. is dat het arbeidsaanbod op Curacao niet is aangepast a ar. de vraag. Daarom werken op het ei land met zyn grote werkloosheid 5.000 Portugezen, West-Indiërs, Su- rinamers en Chinezen. De minister beloofde dat hy in zyn contacten met de Antilliaan se regering zal wijzen op de nood zaak de sociale wetgeving te verbe teren. „Maar op de Antillen kan ook niet alles in een dag. net zo min als by ons". Zoals te verwachten was, spitste het debat zich toe op de toekomst van het Statuut dat Nederland. An tillen en Suriname in één koninkrijk verenigt. Zowel drs. Schmelzer (KVP), mr. Biesheuvel lARP». Vonhoff (VVD) als Mellema (CHU) waren het er over eens dat Neder land niet de partner is die initia tieven moet nemen om tot verande ring te komen. De minister had de ze opvatting eerder al in zyn ver klaring krachtig verdedigd. Vice-premier Bakker verde-1 digde gistermiddag het regerings- beleid inzake Curagao. Naast hem zit staatssecretaris Van Es van Marine. De oppositie dacht er anders over. Mr. Van Mierlo (D'66) diende een motie in met de volgende strekking: Nederland moet streven naar „ten minste een zodanige wyziging van het statuut dat het inzetten van mi litaire eenheden zoals thans gebeurt in de toekomst onmogelijk zal zyn". De tekst van deze motie, die by de stemming mede de steun kreeg I van de Party van de Arbeid en de PSP was vrijwel letteriyk ontleend aan de motie die het democratische congres het afgelopen weekein- j de over deze zaak had aangenomen, j Drs. Nederhorst stelde in een mo tie de zaak scherper: Nederland moet streven naar een ronde tafel conferentie om de betrekkingen tus sen de drie ryksdelen aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. By de stemming bleek de motie mede goedkeuring te hebben van D'66, PSP en de PPR. De komst in de kamer van PSP-er Gortzak (ex-CPN) leidde er toe dat zowel de PSP als de CPN met eigen moties kwamen over on- mid'dellyke terugtrekking van de Ne- j derlandse militairen. Beide moties haalden het niet. De CPN stemde I tegen de motie van de PSP. de de de ADVERTENTIE een klein percentage gaat, is volgens di*. Hueting niet steekhoudend. Uit eigen ervaring weet hy, dat er op grote schaal en regelmatig werd ge moord en geplunderd. „Er wordt over excessen gesproken, die in het geheel van de actie slechts een klein onderdeel vormen, maar premier De Jong zal verbaasd staan, als de rest van de „ysberg" boven water komt. Dit rapport is pas een begin." Dr. Hueting is van mening dat er nog veel meer materiaal vooral van particuliere zyde moet wor den aangedragen. Een onafhankely- ke commissie zou een verder weten schappelijk onderzoek moeten instel len. „De moraal van het leger was be paald niet hoog", aldus dr. Hueting. Niemand had er een hoge dunk van. De Indonesiërs waren in de ogen van de Nederlandse militairen bruine rakkers, waarmee je alles kon doen. Er was bepaald sprake van een systematische wreedheid, die stil zwijgend en expliciet werd toegela ten. De plundering van by voorbeeld Kotagedeh ten zuiden van Djokja karta is op grote schaal door de Ne- derlandse militairen uitgevoerd, en niet alleen door de gewone soldaten die soms jaloers waren op de rijke buit, die in opdracht van hogeren in rang per jeep werden afgevoerd." Ex-kapitein Raymond Westerling vindt de feiten die in het rapport van de onderzoekscommissie naar excessen van Nederlandse militaire zyde ir. het na-oorlogse Indonesië worden genoemd, „zeer authentiek en volkomen in overeenstemming j met de gegevens in eigen bezit", aldus verklaarde hy gisteravond in de KRO-radiorubriek „Echo" Hy verklaarde voorts er volkomen mee te kunnen instemmen dat men J thans, na 23 jaar, de zaak eens open gooit. J Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. if Zó moeilijk is dat niet Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken.... de hele zomer feest! GOUDA (GPD) Een felle brand, die inktzwarte, verstikkende rookwolken over Gouda's binnenstad dreef, heeft dinsdagmiddag het be- dryfscomplex van de groothandel in levensmiddelen Reneman en Van der Hevden N.V. tot een complete ruïne gemaakt. De schade wordt voorlopig op een bedrag van byna 2 miljoen gulden geraamd. Zes brandweerkorpsen streden een uur lang onder hoogspanning tegen een immense vuurzee, die 14 wonin gen aan de aangrenzende Jan van der Heydenstraat bedreigde. Maar de brandweren van Gouda, Reeuwyk, Waddinxveen, Haas trecht. Moordrecht en Stolwyk klaar den het een kordon van 30 stralen om het brandende magazyn en kan toor (met computerafdeling) te leg gen. Na een uur was het gevaar gewe ken. De nablussing duurde tot laat In de avond. Het merkwaardige is, dat op de zelfde plaats in het magazyn. waar voor meer dan 1 miljoen aan goede ren lag opgeslagen, maandagmiddag ook brand werd geconstateerd. Ge dacht werd toen aan kortsluiting, maar een onderzoek door het streek- energiebedryf wees uit, dat dit niet het geval kon zyn. Brandweerlieden van niet minder dan zes korpsen waren gistermiddag in touw om de gro te brand in Gouda te blussen. Ondanks het grote aantal brand weerlieden brandde het gebouw geheel uit. By de brand ontplofte een grote hoeveelheid spuitbussen met haar lak, die als raketten over de spoor baan Gouda-Utrecht schoten. Een brandweerman werd door zo'n rond vliegende spuitbus aan de arm ge wond. Het bedrijf, dat tegen brandschade is verzekerd, telt zeventig perso neelsleden. '55 EDE (GPD) De Nederlandse parate militair vertoont een enorm gebrek aan lichamelijke conditie. De meer dan 100 miljoen gulden die de laatste 15 jaar ten behoeve van de sportbeoefening bij de Koninklijke Landmacht zijn geïnvesteerd, zijn slecht be steed. By de parate eenheden van het eerste legerkorps wordt gemiddeld per week slechts één uur lichamelyke vorming gegeven In plaats van de drie uur die voorgeschreven zyn. Of ficieren en onder-officieren tot en met 35 jaar benutten voor niet meer dan 15 procent de voorgeschreven uren lichamelyke vorming. Tot deze conclusie komt een groep I officieren van de landmacht, die een speciale studie heeft gemaakt van i de sport-problematiek by de land- I macht. Zy hebben ook vastgesteld, I dat gedurende de eerste oefentyd I geen minimaal verantwoorde com pensatie plaatsvindt van de bewe- I gingsarmoede waarmede de gemid delde Nederlandse jongeman is be hept op het ogenblik dat hy in mili- I taire dienst komt. De studiegroep geeft voor het gro- j tendeels falen van de lichamelyke vorming verschillende oorzaken aan. j Eén daarvan is onvoldoende relatie en coördinatie tussen opvoeding, on- j derwys en defensie in Nederland. De officieren en het kader zouden in het I algemeen niet voldoende doordron gen zyn van het grote belang van li chamelyke gevormdheid van hen- I zelf en van hun ondergeschikten. Drastische wijziging Een eis van lichamelyke getraind- i heid zal volgens de studiegroep zon der meer moeten worden voorge schreven aan officieren en kader. Mede in verband daarmee zou de sportorganisatie van de landmacht op tal van punten drastisch dienen te worden gewyzigd. Er moet zelfs, zo meent de groep, een apart dienstvak militair lichame lyke vorming en sport worden opge richt, waarin alle sportofficieren en -onderofficieren zyn opgenomen. De studiegroep gaat verder uit van de wenselykheid dat de lichame lyke vorming in de landmacht, lucht macht en marine wordt gecoördi neerd Alle militaire opleidingscen tra zouden moeten worden samenge voegd tot een nationaal militair in stituut voor de opleiding tot militai re sportleiders. Daarby moet een nauwe samenwerking ontstaan met burgeropleidingsinstituten Om dit doel te bereiken, pleit de studiegroep voor het opnemen van een sportadviseur in de organisatie van het ministerie van Defensie. In het verslag van de groep wordt een apart hoofdstuk gewyd aan de slechte situatie op het gebied van militaire zwembaden. In 1959 heeft de minister van Defensie bepaald i dat in elk groot militair centrum een eigen, overdekt inshructiebad zou moeten komen. Eén zwembad De minister hoopte met die maat regel het aantal niet-zwemmers on der de militairen terug te brengen van 65 procent tot 10 procent. Uitein- delyk werd besloten één militaire zweminrichting per jaar te bouwen. De eerste kwam 5 jaar geleden ln de legerplaats Oirschot. Daar ls het by gebleven. De studiegroep dringt aan op ver dere bouw van militaire zweminrich tingen in versneld tempo om de ach terstand zo vlug mogelyk in te halen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7