Bussen en auto's in spoor van en omgebouwde ,duikerswagen' LEKKER BROOD dusselbloem Dr. Huson aanvaardt Leids lectoraat jongetje Jeugdmuseum is nu open voor publiek terecht BURGEMEESTER EN WETHOUDERS ALS Voor brandweer nieuwe eerste uitrukeenheid SPUITGASTEN GOUDEN ARMBAND OF COLLIER JUWELIER v.d. WATER Pluimvee-pionier Van der Horst overleden Lager dividend bij Leidselie Wol N.V. Benoemingen in examencommissies Klap van koevoet Kerkelijk leven Drie kerken in Hoogvliet geven één kerkblad uit 5-1 Meisjes gewond bij valpartijen Leidse flitsen WOENSDAG 4 JUNI 1969 LEIDSCW DAGBLAD ADVERTENTIE I Hogewoerd 128, Leiden LEIDEN Op en om het altijd al drukke Stations plein heerst momenteel veel activiteit. Weliswaar is nog niet begonnen met de aanleg van de weg over het Schut tersveld, die vanaf de Willem de Zwijgerlaan nog meer drukte op het Stationsplein gaat brengen, maar landme ters waren van de week opnieuw bezig op de aarden baan, die in september een verbindingsweg (o.a. met de Groenoordhal) moet zijn. Op het Stationsplein zelf staan minder auto's geparkeerd dan normaal, omdat het mid dengedeelte met de oude tram baan is afgesloten. Hier zijn straatmakers bezig een tijdelij ke rijbaan aan te leggen voor omlegging van het verkeer. Bin nenkort zal deze voor een aan tal weken dienst gaan doen. De normale rijbaan wordt dan bezet door de bushalten, die nu tegen het spoorwegstation zijn aangedrukt. Dit gedeelte moet. zoals gemeld, worden vrijge maakt voor de aanleg van een gedeelte van de 150 KV-verbin ding tussen Morskwartier via een bij het Plesmanviaduct in aanbouw zijnd drukstation naar het EZH-station aan de Ko ningsstraat. Komt hier dus het ryverkeer in het nog steeds aanwezige spoor van de tram de tram rails zullen pas verdwijnen bij een toekomstige reconstructie van het Stationsplein, omdat weghalen ervan nu te duur is op de Stationsweg rijden de bussen reeds op de oude ijzeren baan. Ook hier is een stuk par keerterrein opgeofferd om tus sen de middentrottoirs (waarop nu volop auto's staan gepar keerd) een bushalte aan te leg gen .waar de bussen naar Rijns burg en Katwijk staan opge steld. Zoekt U een voor f70,. en f 100,- of f300,- en f 800,-. Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Van vanmiddag af heeft de Leidse brandweer een nieuw geluid, een tweetonige elektrische hoorn met hoog en doordringend signaal, behorend bij een nieuwe eerste uit- rukeenheid, die in de loop van de ochtend door burgemeester en wethouders is „ingespoten". Het „spuitcollege" deed dit ach ter en tegen de gesloten deuren van het kazerneterrein op de Langebrug. Rood en glimmend reed de nieu we motorspuit voor en gaf zich door het ophalen van de rolluiken bloot aan de nieuwsgierige en bewonde rende blikken van gemeentebestuur en brandweerkorps. In de schaduw van de „A 1" reed een rode bestel wagen voor. een in eigen beheer om gebouwde gereedschappenwagen. die als „duikerswagen" is gedoopt. Het „doopwater" kwam uit de lage- en hogedrukspuiten van de eerste uit- rukeenheid, waarmee burgemeester v. d. Willigen en de wethouders Men ken. Sannes en Harmsen „speelden". De nieuwe eerste uitrukeenheid, die de in 1956 in gebruik genomen auto spuit naar de tweede plaats heeft verdrongen, heeft een 144 pk sterke motor, die tevens de aandrijving van de twee pompinstallaties verzorgt. De wagen heeft een wielbasis van 3 15 meer. De grootste lengte is 6.33 meter en de hoogte 2.85 meter. In de cabine kunnen zes manschappen zit ten. Meteen water De autospuit (kosten f58.000) is uitgerust met een tweetrapslage- drukspuit met een capaciteit van 3.000 liter water per minuut met 8 atmosfeer druk, waarbij in totaal 360 meter traditionele brandslang aanwezig is. Tevens bevat de wagen een tweetraps-hogedrukpomp met een capaciteit van 3000 liter per uur nuut bij een druk van 25 atm. (ne vel), waarvoor drie hasüels met in totaal 210 meter volrubber-hogedruk- slangen, die voorzien zijn van ne velpistolen. Deze slangen behoeven in tegenstelling tot lagedrukslan- gen niet eerst te worden uitge rold. maar kunnen meteen op de haspel al water geven. Behalve een pompinstallatie heeft de wagen een watertank met een inhoud van 1.500 liter en 'n schuim- poedertank van 100 liter. Dank zy een tussenmenger kan direct bij aan komst zo'n 2.500 liter schuim per minuut worden afgegeven. Dit is speciaal gedaan met het oog op au to-ongelukken Naar ideeën van commandant A. C. Broeshart heeft eigen personeel in de brandweer werkplaats een ge reedschappenwagen omgebouwd voor vier doeleinden. Ten eerste voor ver voer van de kikvorsmannen van de brandweer, die zich t/ydens het uit rukken van de duikerswagen „aan boord" kunnen verkleden. Verder zijn er voorzieningen in getroffen voor dienst als bewakingsauto bij helicopterlandingen (Acedemisch Ziekenhuis). De auto kan voorts dienst doen als trekker voor motor spuit of waterkanon. Tenslotte is dit brandweerbusje ingericht als kanti neauto. waarin koffie kan worden gezet, soep gekookt e.d voor de verzorging van de inwendige brand- weerman-in-actie. Wat er is Het Leidse brandweerkorps be schikt nu over het volgende rollend materieel. gecombineerde autospuit (bouw jaar 1969i, gecombineerde autospuit (bouwjaar 1956), lagedruk-autospuit (bouwjaar 1961), ladderwagen (bouw jaar 1955» nieuwe aangevraagd gereedschapswagen uit 1951 met ei gen lichtaggregaat, kraanwagen (ook wel Van der Kraanwagen genoemd) van 8 ton hefvermogen, waarvan het chassis uit 1946 is en de rest uit 1957 dateert, toen opperbrandmees- ter C. v.d. Kraan er een kraanwa gen van maakte, commando-auto (bouwjaar 1968), trekker- en dui kerswagen (bouwjaar 1963), trekker wagen, open vrachtwagen voor alge mene dienst (bouwjaar 1961). Verder zijn er een mobiele motor- spuit en een draagbare baby-spuit, een poederwagen op twee wielen met twee poederkanonnen (voor reddings acties bij felle brandeneen water kanon op twee wielen met een capa citeit van 2.000 liter per minuut en acht fietsen LEIDEN In de ouderdom van 87 jaar is overleden de heer H. L. A. van der Horst, één van de oprich ters van de Leidse Pluimvee Vereni ging en een groot kenner van pluim vee. Als nationaal en internationaal keurmeester verwierf hij be kendheid en Nederlandse en Belgi sche onderscheidingen. Twintig jaar was hij secretaris Ivan de Dwerghoenderclub en van de I keurmeestersvereniging. Hij werkte I mee aan de nieuwe Pluimveestan- Idaard. Ook verschenen boeken over 1 pluimvee van zijn hand. LEIDEN Het Jeugdmuseum in het pand Ydo aan de Hoog landse Kerkgracht 4 is nu zover ingerichtdat het voor publiek toegankelijk is. Het initiatief werd indertijd genomen door dr. H. C. Blóte, bestuurslid van de Leidse Jeugd Actie. De organisa tie van het Jeugdmuseum is in handen van vijf jongelui, die zelf het materiaal hebben verzameld en opgesteld. De jongelui zijn Marijke Devilee, Carla Steenber gen, Thomas Heemskerk, Frits Lamme en Hans Raymaekers. Er zijn twee afdelingen, een an tiek- en natuurafdeling. Het antiek komt. uit grootmoeders tijd. Het gaat de jongelui om voorwerpen, die niet echt antiek zijn, maar toch niet meer gebruikt worden; zoals oude kooldraadlampen. strijkplankje voor overhemdsmouwen, stoof, olielam pen e.d. Uitbreiding van de verzame ling is uiteraard welkom Even een briefje aan Carla van Steenbergen. Oosterstraat 57 in Leiden en het wordt zo spoedig mogelijk afgehaald Er is al een uniek voorwerp en wel een oude radio uit 1924 die nooit in de produktie is gegaan, omdat de ze „kast" veel te duur zou worden Ook is een serie foto's te zien van de stadhuisbrand in 1929. De tweede aideling laat allerlei voorwerpen uit de natuur zien. Dit is een verzameling van Hans Ray- I maekers. die hier mee sinds 1963 be zig is. Ei- zijn vogels, fossielen. schelpen, eieren, stenen, botten enz. Ock deze verzamling kan nog de no dige voorwerpen gebruiken. Voorlopig is het museum geopend op zaterdagen van 10 tot 5 uur. De ingang bevindt zich in de Koppen- I hinksteeg. Inlichtingen geven: Hans Raymae- kers, Cronesteinkade 2 in Leiden en Stichting Leidse Jeugd Actie, Stad huis. LEIDEN De raad van beheer van de Leidsche Wolspinnerij NV deelt mede. dat de vergadering van de raad van commissarissen heeft besloten aan de jaarlijkse vergade ring van aandeelhouders voor te stel len het dividend over het boekjaar 1968/1969 te bepalen op 20 in contanten. Hierop komt het interim dividend van 6% in mindering, (vj 20% en 2% in aandelen). De jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring zal worden gehouden op donderdag 17 juli. LEIDEN —Tot leden van exa mencommissie voor de staats examens hbs a/b en „artikel 3" zijn benoemd: drs. .J H Burger, Nieuwkoop; drs. J. A. H. Cranssen, Leiden; dr. J. P. Duijverman, Lei den; D. van den Haak. Noordwijk- I binnen; drs. C. M. Westermann. Lei den; drs. H. A. J. M. van Woer den. Oegstgeest. Tot leden van sub examencommissie Engels m.o.-b zijn benoemd: drs. P. M. Vermeer. Sas- senheim; prof. dr. A. G. H. Bach- rach, Oegstgeest. Tot lid van de exa mencommissie akte Ngy is benoemd mevrouw A. G. Venema-Visser, Lei den. Mr. D. van Eek uit Oegstgeest is benoemd tot deskundige bij het eindexamen Rijks Hogere Landbouw- Technologische School te Bolsward. LEIDEN Een 30-jarige steiger bouwer uit Alkmaar kreeg gister middag tijdens werkzaamheden op een bouwwerk aan de Vondellaan een koevoet tegen zyn achterhoofd. De Alkmaarder, die bewusteloos raakte, bleek bij dit ongeval kneuzingen achter het rechteroor te hebben opgelopen. Hy moest door de EHD naar het Academisch Zieken- j huis worden overgebracht. Mej. Ada v d. Bent, uit Leiden, j is geslaagd voor het ciiploma piano-b I aan het Amsterdams conservatorium Gereformeerde Kerkenberoepen te Katwijk a d Rijn. H. J. Koffrie te Spijkenisse; aangenomen naar Wyhe, J. P. E. Verheul, kandidaat te Rijs wijk, die bedankte voor Amerongen voor Emmercompascuum en Gorre- dijk. Aangenomen naar Harkema Opeinde, W. J. Koopman te Does burg Aangenomen naar Naarden, K. Bisschop te Steenwijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Middelburg. P Schelling te Wetsinge-Souwerd. Christelijk Gereformeerde Kerken beroepen te Enschede-oost, A. Re bel te Groningen, te Amsterdam oost (in samenwerking met west en zuid) G. Bijkerk te Oud-Beierland. Oud-Gereformeerde Gemeenten beroepen te Kampen H. Wilbrink te Doetinchem. ROTTERDAM (GPD) Hervorm den, gereformeerden en rooms-ka- tholieken in de Rotterdamse stads wijk Hoogvliet hebben besloten tot de uitgave van één gezamenlijk blad. Een werkgroep, samengesteld uit leden van de drie kerkgenoot schappen, heeft hiermee een onder zoek naar de bestaansmogelijkheden van een interkerkelijk orgaan, dat in oktober 1968 werd begonnen, af gesloten. Eind augustus wil men de eerste uitgave van het blad. dat wekelijks zal verschijnen publiceren. De begir- oplaag bedraagt 1500 exemplaren. Ds J. E. Hendriks, predikant van een van de twee gereformeerde wijkgemeenten, deelde mede. dat elk kerkgenootschap drie pagina's met ai dan niet kerkelijk nieuws uit eigen kling kan vullen. In het eerste ex emplaar. dat twaalf pagina's zal tel len, zijn eveneens drie pagina's in geruimd voor algemeen nieuws. De redactie bestaat uit drie gemeente leden (niet-geestelijkem, wederom van elk kerkgenootschap een. Na on geveer drie maanden zal men bekij ken wat de resultaten zijn. Een overzicht vanaf het ka zernedak van de demonstratie met de nieuwe uitrukeenheid. Op de achtergrond ander brandweer- materieel met rechts in de hoek de nieuwe duikerswagen. (Foto LD/Holvast) Rector Vesterbeker \oor Lisse-junioren LEIDEN Op het terrein van St. Bernardus is gisteravond de finale gespeeld in de strijd om de Rector Vester Beker (voor C-junioren» De eindstrijd werd uitgevochten door Sportclub Lisse. dat zondag als eer- j ste was geëindigd op het veld van Stompwykse Boys en Docos, dat op eigen terrein de hoogste eer had ge grepen. Het werd een bijzonder aar dige en spannende strijd, waarin Sportclub Lisse iets beter was, maar Docos toch een 2-2 gelijk spel be reikte. De spanning bleef er dus nog even in. Strafschoppen moesten de beslissing brengen. De doelverdediger van Lisse herstelde zich hierbij keu rig van een fout in de wedstrijd en stopte twee penalties. Na afloop liet hij de gelukstranen stromen: Lisse was als eerste geëindigd bij de C- I junioren. Het bestuur van de voetbal-afde ling Leiden van de NKS besloot als- nog een derde elftal af te vaardi- gen naar de beker-finale in Den Haag. Hiervoor werd een beslissings wedstrijd gespeeld tussen de num mers twee by de A-junioren. Al pheuse Boys toonde zich hierbij het best op dreef en versloeg VNL met LEIDEN —Een 12-jarige inwoon ster van Leiden die bij een ander meisje achter op de fiets zat. kreeg een heupfractuur toen zy plotse ling van de bagagedrager sprong. Deze ongelukkige valpartij had gistermiddag omstreeks half een plaats op de hoek van het Rapen burg en het Noordeinde. Het kind is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Een 16-jarige meisje uit Leiden kwam gistermiddag omtsreeks kwart over vyf op de Hoge Rijndijk te vallen, toen zjj by het inhalen van een voor haar rijdende fietser met haar bromfietspedaal een stilstaan de brommer raakte Het meisje kreeg behalve een hersenschudding schaafwonden aan handen en benen. De EHD bracht haar naar het Dia- I conessenhuis. BENNEKOM <GPD) Op hot moment dat militairen uit Ede gis termiddag uitrukten om te gaan zoeken naar het vermiste jongetje Jacob Veldjesgraaf «12) heeft zyn klasgenootje, de 13-jarige Robert Leslie Bos. de jongen gezond en wel teruggevonden in een hooiberg onge veer vier kilometer van het ouder lijk huis van de jongen vandaan. Ro bert Bos was daar gaan zoeken om dat hy zich herinnerde, hoe Jacob met wie hy wel eens verstoppertje speelde, die hooiberg zo'n geweldi ge plek vond. Het jongetje vertelde dat hy weggelopen was van huis om dat hij het thuis niet fijn vond. Om dat hy niet naar ponyryden mocht kijken rijpte het plan om er vandoor te gaan. Met de officiële ingebruikne ming van een 2000 m2 grote hal op woensdag 18 juni door de president- directeur van de moedermaatschap pij, de heer G. L. Schultz, wordt de bestaande fabrieksruimte van Shol- ton n.v. aan de Roosevelt straat ver dubbeld. Het bedrijf, dat nu 4 jaar in Leiden is gevestigd, kampte door opvoering van de activiteiten vooral met een tekort aan magazijn- en fabrieksruimte. De voor morgen vastgestelde bijeenkomst van gesprekskring De Schakel gaat niet door in verband met pastorale werkzaamheden van de spreker, ds. J. M D van den Berg uit IJmuiden. De bijeenkomst is nu bepaald op volgende week donder dag in wijkgebouw De Goede Herder. Al \ijf meldingen niet dertien goed in toto DEN HAAG ANP) By de KNVB waren gisteren vijf meldingen van dertien goed voorspelde uitsla gen binnengekomen. Er waren 108 deelnemers met twaalf goed. Voor de derde prijs hebben zich reeds 1138 personen opgegeven, terwijl voor de extra prijs 256 gegadigden zijn. Academische examens LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is geslaagd voor het doet. ex. Ned Recht de heer N. J. C. Francken (Den Haagj Op de foto een beeld van de bushalte, waar de bus staat in het spoor van de tram. (Foto LD. Holvast) LEIDEN In het Groot Audito rium van de Leidse Universiteit heeft gisteren dr A. Huson het ambt van gewoon lector in de ana tomie en de embryologie aanvaardt met het uitspreken van een openba re les, getiteld „Het eigenaardige van de anatomie". Anatomisch onderzoek is, zo begon dr. Huson zijn rede, in de ruimste 1 zin van het woord een onderzoek naar de structuur van het menselijk lichaam. Aanvankelijk nog zeer on volledig en geremd niet alleen door technische onvolkomenheden, maar ook door velerlei vooroordelen, waar door het slechts tot een meer inciden teel in plaats van een systematisch prepareren van het lichaam kwam, heeft dit onderzoek zich sedert Ve- f-alius, hoogleraar in de anatomie te Padua van 1537 tot 1544. met kracht ontwikkeld tot een wetenschap in de moderne betekenis van h et woord. Begonnen als onderzoek met mes en pincet naar de opbouw van het li chaam in zijn gieheel, voerde het al lengs tot een steeds minutieuzer be werking, waarbij vergrootglas en la ter microscoop onontbeerlijk bleken te zyn. Beschouwt men het lichaam, met Vesalius, als een „ingenieus bouwwerk", dat doet zich reeds spoe dig de vraag voor. hoe d it bouw werk door een wonderlijk proces van groei en differentiatie by elk in dividueel organisme telkens weer tot stand komt. hoe het functioneert, hoe het zich tot al die andere inge wikkelde organismen planten en dieren, allen met een eigen bouw plan verhoudt. Zo ziet men het met de „eenvoudige" ontleedkunde aangevangen onderzoek uitwaaieren tot een groot aantal onderzoekrich tingen. Hoe ver men echter ook af daalt in de fijnere geledingen van j de formele en functionele structuur, steeds moet men weer terugkomen bij de totale structuur van het 14- I chaam. zoals die in eerste instantie object van ontleedkundig onderzoek was. Oude, dikwijls reeds lang be kende waarnemingen kunnen dan een nieuwe betekenis krijgen en aan wetenschappelijke waarde winnen, aldus dr. Huson. die dit aan de hand van enige voorbeelden uit het huidi ge anatomisch onderzoek toelichtte. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3