VN-toezicht op West-Irian valt in water Curasao naar stembus MAANLANDING OP ZONDAG 20 JULI Vrouw in portaal gedood Mariniers zo snel mogelijk terug Wat met statuut? (Sue/ Qfa Geen hoop meer voor vermisten torpedobootjager MINISTER BAKKER IN KAMER: Eigen partij „Achterhaald" KOUD WEER Geluwd melkhazelnootjes JAMIN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 JUNI 1969 No. 32804 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur. Drg. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bi) vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie: 2150T PEARL HARBOUR (AFP) Er bestaat geen hoop meer voor de 77 vermisten van de Amerikaanse onderzeebootjager Evans, die gisterochtend door het Australische vliegdekschip Melbourne in de Zuidchinese Zee in twee stukken werd gevaren. Het achterstuk van de Evans dat niet ge zonken is wordt op het ogenblik door een zusterschipde Larson, naar de Philippij- nen gesleept (foto). Het achterschip hangt aan de Larson en een sleepboot, die het drijvende houden. Uit het wrakstuk krin gelen kleine rookwolkjes omhoog. Tweehonderd opvarenden van de Evans hebben de botsing met de Melbourne over leefd. Onder hen bevindt zich ook de ge zagvoerder. Bij de doden zijn drie broers van 19. 21 en 23 jaar, die op eigen verzoek 7not pi ka ar ov de torpedobootjager dienden. Verslaggegevers die gisteren met een char tervliegtuig boven de Zuidchinese Zee vlo gen beschreven de plaats van de ramp als rustig. Vijftien schepen en tientallen vlieg tuigen zochten, terwijl de zee bedekt was met grote olievlekken, het gebied af. Er was niets te zien van wrakstukken of overleven den. De Melbourne, het vliegdekschip dat de Evans overvoer, ivas al vertrokken naar Singapore om de schade in de boeg te la- repareren. "4 DJAJAPOERA DJAKARTA (ANP AP) Er zijn moeilijkheden op West-Irian ontstaan over de waar neming van VN-functionarissen bij de daad van vrije keuze waarbij zal worden beslist over de toekomst van het voormalige Nederlandse ge bied. Volgens het in het Engels ver schijnende Indonesische blad Indo nesian Observer hebben minister president De Jong en minister van Buitenlandse Zaken Luns by hun Jongste ontmoeting met een In donesische delegatie er op aange drongen dat de VN-waarnemers een belangryke rol zullen spelen by de volksraadpleging. Ook VN-secretaris- generaal Thant zou een dergehjk verzoek hebben bereikt. De waarneming van de VN-func tionarissen. die bedoeld is de eerlijke gang van zaken te verzekeren, schijnt inmiddels volgens berichten uit West-Irian tot nu toe volledig In het water te zijn gevallen door dat de „daad van vrije keuze" plot- DEN HAAG/WILLEMSTAD (GPD) Het besluit van de regering om mariniers naar Curasao te sturen kreeg gisteren de steun van de meerderheid van de Tweede Kamer; er bestaat verdeeldheid in de Kamer over de vraag of het Statuut niet rijp is voor verandering of zelfs opheffing; dagen overduidelyk de machtspositie uitbuiten. gevestigde hand is gelopen. Het is eenvoudig om het kleine politiekorps van Curacao dat ook nog brandweerdiensten moet doen, als de grote schuldige aan te wyzen. Vrij zeker werden er in de- Belangryk biyft de vraag of de ze sector ernstige beleidsfouten be- vakbonden voor de verkiezingen een gaan. Maar even zeker is het dat de eigen partij gaan formeren of dat werkeiyke oorzaak van het oproer zy door massale steun aan een op- i gevonden kan worden in de af- pooitiepartij dt politieke constellatie schrikwekkende armenbuurt die hier onder sterke druk van de vakbonden en van een groot deel proberen te wijzigen in het sedert maandag verplicht- van de bevolking heeft het parlement van de Nederlandse Rest n°2 de schuldvraag, aan wie alcoholvrye Willemstad nog wel Antillen besloten over twee weken nieuwe verkiezingen te het te w«ten 15 dat de 233,1 uit de overeind staat, houden. „Het verblijf van de mariniers zal hopelijk van korte duur zijn", zo deelde vice-premier Bakker gistermiddag mee. Al was het alleen maar om financiële redenen. Datzelfde argument hanteerde staatssecre taris Van Es Marinetoen hij meedeelde dat Nederland geen geld heeft voor het stationeren van een tweede marinebodem in de West. de toekomst gebeuren met het Sta tuut dat Nederland, de Antillen en Suriname in één koninkrijk verenigt? De regeringspartijen waren het ero ver eens dat niet Nederland het ini tiatief tot wyziging zou moeten ne men, een mening die niet door de oppositie werd gedeeld. Mr. Van Mierlo (D'66) hoemde het koninkryksverband een achterhaal de zaak. De hulpverlening zou zich naar zyn opvatting moeten richten op het bereiken van politieke en eco nomische zelfstandigheid van zowel de Nederlandse Antillen als Surina me. „Nu zyn we gedwongen te gaan staan aan de zyde van de orde. die gepn orde is". Er werden in totaal zeven moties ingediend die echter geen van allen de eindstreep haalden (zie ook pag. 7). De moties van PSP en CPN gin gen zelfs zover dat op onmiddellyke terugtrekking van de Nederlandse militairen werd aangedrongen. We hebben geen enkele behoefte om de mariniers daar langer te hou den dan nodig is. maar U moet niet vallen over een paar dagen. Als over een week blykt, dat alles weer nistig is. kunnen ze weer terugko men. In dit verband merkte vice- premier Bakker op dat alleen al de ontbinding van de Antilliaanse sta ten kalmerend zal werken. Bij de ontwikkelingshulp aan de Antillen zal in de toekomst meer aandacht worden geschonken aan de meer so ciale projecten. Niet alleen de oppositie, maar ook de regeringspartyen besteedden juist aan deze kwestie veel aandacht. Het Nederlandse kabinet zal de voor dit werk uitgetrokken post van 3.5 mil joen op de begroting 1969 met tien miljoen verhogen en voor 1970 een bedrag van 16.5 miljoen uittrekken. Deze mededeling was voor de rege ringspartyen reden om hun steun te ontzeggen aan de motie-Nederhorst waarin om opstelling van een plan voor sociale_ reconstructie werd ge vraagd (vóór: PvdA. D'66. PPR). De grote vraag t/ydens het kamer debat bleef echter: wat moet er in De Bilt verwacht van heden tot donderdagavond: koud weer met op klaringen en voornamelijk in het binnenland ook af en toe een bui. Matige tot vry krachtige noorde lijke wind. (opgemaakt te 12.40 u.> Dit nummer bestaat alt 20 pagina's. De spanning in Curagao lykt ove rigens voorlopig wat geluwd nu de regering de huidige statenvergade ring heeft ontbonden en nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven De vakbon den hebben besloten niet opnieuw een algemene staking te zullen uit roepen. Overigens twyfelt niemand er aan dat ook na de komende ver kiezingen een regering met de signa tuur van de Democratische Party aan het bewind zal komen. De wyze waarop hier de democra tie in prakt yk wordt gebracht ver schilt namelyk nogal van de keurige idealen die in het konink'ijk statuut zijn vastgelegd De redevoeringen, die gisteren werden gehouden heb ben geenszins kunnen verbergen dat er aan de sociale positie van de door gaans toch al onderbetaalde arbei ders nog van alles ontbreekt. Hun vertrouwen in hetgeen via de poli tiek kan worden bereikt kan er niet op vooruit gaan wanneer oppositie leden naar de regeringskant overlo pen terwille van een riante baan voor een familielid, of als teveel par ticulieren en staatsbelangen in de zelfde personen verenigd zyn. De politieke mondigheid van de Jarenlang geëxploiteerde zwarte An- tillianen groeit echter In een moei zaam proces hebben de vakbonden eindelijk erkenning gevonden als gesprekspartners er worden cao's afgesloten De vakbeweging moest via de betreurenswaardige uit barsting van geweld in de laatste WASHINGTON (AFP) Het oorspronkelijke plan om te pogen, in juli een eerste maanlanding uit te voeren, wordt gehandhaafd. De ruimtevaartorganisatie Nasa heeft officieel bekend gemaakt dat de Apollo-XI op 16 juli om 14.32 uur start en dat twee van de drie ruimtevaarders zondag 20 juli om 19.22 uur Nederlandse tijd hun landingsvaartuig op de maan moeten neerzetten. Na een rustperiode en intensieve contro le van de instrumenten zal Neil Armstrong op maandag 21 juli om 5.22 uur als eerste mens na Minister Bakker van Verkeer heeft vanmorgen de nieuwe brug, die een verbinding vormt tussen het Gooi en Zuidelijk Flevoland, geopend. Hij deed dat door een eenzame wandeling over de brug te maken. verlaten van de maantaxi voet op de maan zetten. Edwin Aldrin voegt zich 27 minuten later bij hem. Zy zullen 22 kg maanmateriaal verzamelen, foto's nemen en instru menten voor laser-metingen en het meten van bodemschokken op de maan plaatsen, die daar achter zul len blyven. Om 7.42 uur gaat de be manning weer aan boord van de maantaxi en om 17.00 uur start de ze om te koppelen aan de Apollo- XI die met Michael Collins op 112 km hoogte om de maan is bhjven cirkelen. Na een vlucht van 195 uur en 20 minuten moet de Apollo op 24 juli om 17.52 uur Ned. tyd landen in de Pacific. Aanvankelijk heeft men overwo gen de maanlanding uit te stellen tot augustus om nog enkele gebre ken te kunnen verhelpen die ty- dens de generale repetitie met de Apollo-X aan het licht zyn getre den, maar deze verbeteringen bly- ken toch het oorspronkelyke tyd- schema niet te verstoren, zodat uit stel onnodig was. seling opgang is gekomen. De eer ste en een uiterst belangrijke tatm van de volksraadpleging is vrijwel voltooid. De leden van de acht raad» gevende vergaderingen die door middel van overleg (moesjawara) en dus niet door stemming zullen uit maken of West-Irian by Indo nesië zal blijven, zijn voor meer dan de helft al gekozen, zonder dat e* één VN-functionaris bij te pas Is ge komen. Volgens de ANP-correspondent op West-Irian is het moeilyk te verkla ren hoe het komt dat het waarne merskorps zo laat in actie is geko men, speciaal in gemakkelyk toegan kelijke gebieden als Bak. VN-amb- tenaren hebben gezegd dat ze niet I tydlg van de verkiezingen op de i hoogte waren gesteld, maar ledereen in West-Irian wist dat de „vrije keuze" was begonnen. De Indonesi sche regeringsambtenaar, speciaal belast met West-Irian, vertelde dat het VN-team vorige week tevergeefi had geprobeerd een vliegtuig te vin den. Het is erg moeilyk voor ze. zél hy grynzend. Om sommige verkie zingen te moeten volgen, zouden ze drie dagen moeten lopen en ook nog per boot moeten reizen. Volgens buitenlanders in Djajapoe- ra tracht het VN-team zich bij v.x>rbaat al voor een mislukking van de waarneming schoon te was sen. Zy wijzen er op dat Ortiz-San* onlangs In Djakarta zei dat hy in zijn eindrapport aan secretaris-gene raal Oe Thant er niet over kan den ken een oordeel te geven, maar al leen „de feiten" kan rapporteren. ADVERTENTIE morgen 150 gram van 1Z5 voor IIS niet te geloven voor die prijs! (ADVERTENTIE) President Nixon is gisteren uit Washington vertrokken voor een reis van een week, die haar hoogtepunt heeft in een bijeen komst met de Zuidvietnamese president Thioe, op 8 juni op het eiland Midway in de Stille Oceaan. Kort voor zijn vertrek uit het Witte Huis confereerde Nixon ongeveer anderhalf uur met leden van zijn kabinet en die van de Nationale Veiligheidsraad. Bij zijn afscheid op het vliegveld van Madison (Zuid-Dakota) drukte vice-president Agnew Nixons hand op een klaarblijke lijk nogal krachtige wijze. (Links achter Nixons dochter Tricia, in het midden generaal Knobloch). ROTTERDAM (GPD)—Een Turk se fabrieksarbeider (36) heeft gis teravond in Rotterdam de serveerster Tony van Dijk- van der Wielen (22) met vyf schoten uit zyn Beretta- pistool neergeschoten. Een kwartier na zijn daad meldde hy zich bij het politiebureau. De buurtbewoners hadden inmid dels de politie gealarmeerd, die met een aan een uitgebreide speurtocht begon in de dichtbevolkte buurt. De vrouw werd vermoedelyk na een woordenwisseling aan de deur in het trapportaaitje van haar boven woning neergeschoten. De schoten troffen haar in dybeen. arm. oksel en linkerborst. Uit een door de politie ingesteld buurtonderzoek en de spaarzame me dedelingen van de dader zelf is wel komen vast te staan dat hy de vrouw al acht maanden kent. De buurt weet te vertellen dat de serveerster enkele maanden geleden een einde heeft gemaakt aan de ver houding toen haar man, die tydens de schietparty niet thuis was, weer bij haar terugkeerde. De omwonencen zyn zwygzaam over de verhouding van de vrouw met de Turk. Het anderhalf-jarig zoontje van de serveerster dat ty dens de twist sliep, is ondergebracht by buren. Het pistool dat de Turk by zich droeg had hy een jaax geleden al gekocht in België. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Juni 1869: In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier 2 personen gearresteerd, die van de Grofsmederij eene groote hoeveelheid ijzer had den ontvreemd. Zij worden evenals de opkoope* van het gestolen goed later naar 's Gravenstein overgebracht. f Advertentie Nieuwe Schotsche Maatjes-Haring aangekregen, welke de oro- dergeteekende durft te re commanderen, als zijnde zeer best. J. Busè Kapelstraat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1