NB Overtuigend concert van 'Excelsior Andrea Domburg gaat weer toneelspelen Expositie anonieme Vlaamse primitieven i Vooru marken j peseta's en lires 'en voor u Zalai weg bi j Nieuwkoop Nottet eu Aus Schut snelste topsporters Zaterdagteam ua rust op schot in Saarland Muziekscholen houden zaterdag ,open huis' j Gebeurtenis in Brugge de bank waar ook u zich thuis voelt Vierde plaats voor Karstens in België Brandt blijft bij Gentlememvedstrijd Finnen favoriet Open brief kunstenaars Breed lore in vier jour arm Competitie CKB WOENSDAG 4 JUNI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ll BRUSSEL (GPD) In de ou- '\le stad Brugge kijkt men niet op tin jaar of vijftig. Zo wordt thans \en tentoonstelling van 'Anonie- Vlaamse Primitieven' aange kondigd, die zal plaatshebben van g4 juni tot 21 september in het Groeninge-museum t Zij werd ingericht als een ver- ai op de tentoonstellingen van t902 ('De Vlaamse Primitieven' ll'tn van 1960 ('De eeuw der Vlaam- je Primitieven'), die beide zeer Pyroot succes hebben gehad maar %ie de groep van de zgn. 'mees met noodnamen' te weinig het licht stelden. Dat manco wordt thans verholpen musea in binnen- en biutenland Uorden ongeveer 150 schilderijen 20 verschillende meesters naar Srugge overgebracht. Van het verst komt het „Wonder van de spjj- nging der tienduizenden" van de tyneester van het Beborduurde Loof- jerk", nl. uit de National Gallery Melbourne. Het wordt verzekerd [tóoor ongeveer drie kwart miljoen Tulden. Vrijwel alle grote Europese e[pusea zoals het Louvre, de National Jtollery van Londen, het Rijksmu- van Amsterdam, het Prado ten Madrid, het museum van West- musea uit de landen van oostblok en ook zeven Ameri kaanse musea zullen werken van ,Vionieme Vlaamse Primitieven voor a.le tentoonstelling afstaan, evenals verscheidene Belgische De catalogus van de tentoonstel ling van 1902 is lange tijd een kunst- listorisch standaardwerk geweest en rt>k die traditie wil men dit jaar Voortzetten. De nieuwe catalogus zal delen omvatten, een met be- aopte tekst en reproducties en een (ADVERTENTIE) mei. Marlies Hek r kantoor Roosendaal Jtoede koersnaar de N M B iroor uw buitenlands geld. U wordt snel, accuraat en Koorkomend geholpen. En li kunt er ook terecht voor ,|indere reisdiensten, zoals jen bagageverzekering. Want ook dat is een bij uw üfcakantie passende zonnige kant van de NMB: de per soonlijke service! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 270 vestigingen in Nederlands Trainer van DOS UTRECHT «ANP» De in Hon garije geboren voetbaltrainer Laszlo Zalai zal het volgend seizoen bij DOS werken. Het bestuur van de Utrechtse vereniging en de heer Za lai zijn tot overeenstemming geko men. hoewel het contract, in ver band met de beslissingscompetitie die DOS moet spelen, nog niet is gete kend. De heer Zalai heeft in Nederland Heerenveen, Fortuna (VI.) en DWS getraind. Het laatste jaar was hij in dienst van de amateurclub Nieuwkoop. MEDEMBLIK (ANP» Op de derde dag van de Nederlandse zeil- kampioenschappcn in de drie Olym pische klasse op het IJsselmeer bij Medemblik kwamen alleen de Fin nen in actie. Voor de Draken en de FD's was gisteren de wind te sterk. Brandt demonstreerde niet alleen HUMMELO (ANP» Evenals de 18 km op de kille dinsdag af in bij licht weer sterk te kunnen va- het vorige jaar was schaatsenrijder 27 min en 1 sec. Tweede werd ex- ren, want hy bleef de belangrijkste Peter Nottet de snelste topsporter 1 zwemmer Arthur van Oest. die ach- favoriet voor de eindzege door als op de fiets in de nu al traditioneel ter Bert Boom 39 seconden langer derde langs het finishschip te varen geworden gentlememvedstrijd var. over het traject deed. Winnaar werd nu Tiemen Vries, ter- Vredestein op een parcours rond Een verrassende derde by de top- wyl Breur als tweede binnenkwam Hummelo Nottet. die achter maar sporters en eerste in het voor het Dick Seret werd vierde en Keijzer soms ook voor de Fnschedese ama- eerst verreden damesklassement vyfde. teur Anton Hazewinkel reed. legde werd schaatsenrydster Ans Schut. i die aan het wiel van wereldkampi- oene Keetie Hage in een verdienste- Verrassend ruime zege: 1-5 THELEY ANP» Het Nederland- ten. Vóór de rust gaven de gasthe- se zaterdag-elftal heeft gisteravond ren nameiyfk uitstekend party, zy na- in Theley een ruime overwinning be- men zelfs de leiding door een doel- STABROEK (ANP» De Neder- haald op het Amateurelftal van Saar- punt van Irsch na een klein kwar- landse wielrenner Gerben Karstens land. De Nederlanders wonnen de tier spelen, is gisteren als vierde geëindigd in ontmoeting met 5—1. Slechts 200 toe- een internationale wegwedstryd voorschouwers waren getuige van de wed beroepsrenners in de Belgische strijd, die in de stromende regen plaats Stabroek. Winnaar werd de werd gespeeld. Belg Jos Spruyt. die de 153 km afleg- Lange tijd heeft het er naar uit- de in' 3 uur en 55 min. De zesde gezien, dat er in deze ontmoeting plaats was voor Harm Ottenbros en maar weinig winstkansen voor de de negende voor Jan van Katwyk. Nederlandse zaterdagvoetballers za- hjke 29 min en 19 sec «dus gemiddeld ruim 37 km» rond ging. Zij bleef ve le mannelyke topsporters, onder wie dp voetbalsten-en Dick van Dijk, Sjaak Roggeveen en Henk Houwaart en gewichtheffer Piet van der Kruk (kansloze laatste in ruim 40 minu ten. jruim voor. Tweede by de dames werd oud- wereldkampioene Stien Kaiser, die samen met Bella Hage 31 min en 55 sec. op de horloges bracht. Carrie Geyssen tenslotte eindigde samen met Hennie Hondeveld als voorlaat ste by de topsporters. By de ..toeristen" zinde comman deur van Duim van het hoofdbestuur van de KNWU op wraak voor de vo- Twee minuten voor rust scoorde rig jaar geleden nederlaag. Hy bleek de Zeeuw Francke de gelykmaker zich nog niet goed genoeg voorbe- na een goede combinatie. Na de reid te hebben Want de Maastricht hervatting hebben de Nederlanders se houthandelaar Vaessen. die een In Katwijks Oude Kerk met de wetenschappelijke verant woording. Voor het eerst zal men thans dus schilderijen van kunste naars als de „Meester van Flemal- le", de „Meester van de Tiburtijnse Sibylle". de Meester van de Bar- baralegende", die van Sinte-Goe- dele. die van de Lucialegende en met elkander vergelijken. Het paneel van de 'Heilige Maagd met Kind en Schenkster" van de Meester van Sinte-Goede- le, dat door het 'Musée diocésain' in Luik tijdelijk is afgestaan aan het Brugse Groeningemuseum, waar tot 21 september de ten toonstelling 'Anonieme Vlaamse Primitieven' wordt gehouden. Ook in Leiden en omgeving KATWIJK AAN ZEE Dat diri- dersboek van De Lairesde: ..Op gent Herman Blekkenhorst met zijn |Zyn Rembrandts. dat het sap gelyk - drek langs het stuk neerloope". De- de wedstryd geheel beheerst. Een tweede treffer van Francke gaf het zaterdagelftal toen de tweede helft tien minuten oud was een 21 voor sprong. Kiel. Diepenveen en nog maals Francke maakten dat twintig minuten voor tyd de eindstand al was bereikt. In de slotfase deden de Nederlan ders het wat rustiger aan. Het zaterdagelftal speelde in de volgende opstelling: Hoeve; Gouman (Den Rooyen), Van Effrink, Van Zy- I pelyk werk, derveld. Smid: Kar sten, Demoed; Kouwen berg. Diepenveen. Kiel. Francke en Kal den «Vedder». De tweede wedstryd tussen de amateurs van Saarland en het zater dagelftal wordt donderdag in Frie- drichsthal gespeeld. jaar geleden zo verrassend zegevier de, werd opnieuw eerste en boven doen moest de heer Van Duim nog twee concurrenten voor alten gaan, zodat hy geheel buiten de prijzen viel. In deze categorie kwamen beken de figuren uit de wereld van de sport en de industrie aan de start, onder meer voetbalscheidsrechter Jef Dorpmans, de heer J. Nieuwenhui- zen Kruseman van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap- Fey enoord—vooi-zi tter dopi n g con troledokter LEIDEN Op zaterdagmiddag 7 juni zal een zeer groot deel van de landelijk erkende muziekscholen „open huis" houden. Alle kinderen van tien tot vijftien jaar zijn in de loop van die middag welkom om kennis te maken met het muziekon derwijs. Deze actie is een onderdeel van het „Midweek-Eindweek plan", ge boren uit een samenwerking tussen de VARA-televisie-regisseur Peter van Halm en zyn radiocollega Kees Schoonenberg. In het televisiepro gramma „Midweek" van vanmiddag is een reportage opgenomen van het onderwys aan een muziekschool. Ook ln de radio-uitzending „Weekend" van zaterdag 7 juni a.s. zal aandacht aan de muziekscholen worden be steed. In beide programma's wordt gewezen op een pi-y'svraag. De kin deren kunnen hieraan meedoen door een werkstuk te maken, dat het mu- ziekonderwys als onderwerp heeft. Men kan zyn gedachten op velerlei wyze vorm geven byv. door tekenen, fotograferen, knutselen, boetseren, het maken van een gedicht of een opstel. De radio-uitzendingen van het pro gramma „Weekend" in de daarop volgende weken zullen o.a. aan de prijsvraaginzendingen worden ge- wyd. In de uitzending van het tele visieprogramma „Midweek" van 2 juli a.s. worden de winnende inzen dingen getoond en ide winnaars be kend gemaakt. De actie Muziekscholen kwam tot stand ln samenwerking met de Stich ting Overleg Muziekonderwijs Instel lingen in Nederland (SOM) te Amers foort. In het kader van deze actie zullen ook de Leidse Muziekschool aan het Rapenburg (no. 22» en de Lei- derdorpse muziekschool in de Hoofd straat «no. 103) hun deuren zaterdag middag- a.s. wijd open zetten. De muziekscholen bieden op die middag een assortiment muzikale aktivitei- ten dierepresentatief geacht kun nen worden voor hun werkwyze. ze cantate onderscheidt zich speciaal door een doorzichtige, heldere en ongemeen gedifferentieerde instru mentatie. Fragmentarisch ver loopt het geheel op authentieke tek sten betreffende Rembrandts leven, aan wie in muzikaal opzicht grote eer bewezen wordt. Ook hierin on derscheidde zich Max van Egmond, mede in de declamatorische pas sages, door zyn perfecte dictie, het geen bij deze voormalige nieuws lezer overigens r.iet verwonderlijk is ,.Wy eisen zelf beslissingsrecht op het gebied van de beeldende kunst. Onder zelfbeslissingsrecht verstaan wy het bepalen van het beleid door de kunstenaars zelf waarbij de wet houder als uitvoerder fungeert." Dit schryven de Gelderse kunste naars die uit protest tegen het cul tuurbeleid het gebouw van de Cultu rele Raad voor Gelderland in Arn hem hebben betrokken in een open brief aan gemeentebesturen en ge meenteraden. Ook zeggen zy daarin dat het benoemingsbeleid van kunste naars in de gemeentelijke commissies by de kunstenaars zelf dient te lig gen. De directeuren van gemeente- lyke instellingen op het gebied van de beeldende kunst, dienen uitvoer ders te zyn van de organisatorische werkzaamheden die voortvloeien uit een door kunstenaars te bepalen be leid. aldus de actiegroep beeldende kunstenaars, die intussen inzage heeft gekregen in het structuurbe leid van het Arnhemse gemeente museum. Chr. Oratoriumvereniging „Ex celsior" tot belangwekkende resulta ten kan komen, heeft hij gister avond bewezen tijdens het drukbe zochte concert in de prachtig ver lichte Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk aan Zee. Drie belangryke werken wa ren aan de orde: het juichende „Te Deum" van Mare Antoine Charpen- tier (1634—1704), de in 1956 in op dracht van de gemeente Leiden door Herman Strategier in verband met de 350ste herdenking van Rem brandts geboortedag geschreven. Rembrandt-Cantate, alsmede een re- Dat men door middel van deze prise van het verstilde Requiem van cantate met diverse perioden van Fauré. door hem in 1886 gecompo- de op 4 oktober 1669 overleden Rem- neerd. Men ziet drie totaal uiteen- brandt op zo illustratieve wyze lopende stijlen door Blekkenhorst met werd geconfronteerd, gaf aan dit bekwaam begrip en een hem nauw concert een byzonder actueel cachet, verwant kooi", dat evenwichtig en be- waarby zowel koor als orkest niet heerst weet te zingen, vertolkt in sa- nalieten er een alleszins suggestieve menwei king met het N.H. Philharmo- indruk van te geven Na de pauze nisoh Orkest, dat zich op deze avond Fa,uré Diens fUnzltmig, verheffend op een bijzonder gelukkige wyze „Requiem", waarin naast classisti- presenteerde. Reeds onmiddellijk bij sche elementen, toch ook reeds vele de stralende Inzet van Charpentiers Impressionistische facetten en ver- ,'Te Deum" waaraan de overbekende „ieuwingen te onderkennen vallen. ..Eurovisiemars" is ontleend, viel od wel d met de vereiste introverte ln- te merken, dat de dirigent over de getogenheid weergegeven. De nobe- nodige stuwkracht beschikt. om le klank van het koor waaraan het een jubelend werk als dit het ver- orkest zich harmonisch aanpas- eiste élan mee te geven, zy het dat te> was evident. Fauré moge hier nog de sopranen, die verreweg ln de njet vokomen zyn eigen stijl ge- meerderheid zijn, af en toe te sterk vonden hebben, toch wordt men domineerden. Medewerking werd getroffen door de ontroerende sfeer, hier verleend door de sopraan Elisa- waaraan elke bewogen of felle dra- beth Lugt, invallend voor Annette matiek vreemd is. Elisabeth Lugt de la Bye. de sopraan Aleida Poswist het „Pie Jesu", zich onder- Van Dongen, de alt Gabriëlle Mul- scheidend door innigheid en ver der. de tenor Ruth Pos en de bas innerlyking tot een hoogtepunt op Max van Egmond. die de door ziek- te voeren, mede omdat het binnen te verhinderde David Hollestel- de mogelijkheden van haar vocaal le glansrijk verving. Hy torende kunnen bleef. Een onvergetely.v Op het jaarlijkse celloconcours van het Paryse conservatorium is een tweede prys toegekend aan de 22- jarige Nederlander Marius van Del den. Er waren veertien kandidaten, zeven Fransen - zeven buitenlan ders. hoog uit boven de anderen, aan wie nog een zekere bevangenheid nier ontzegd kon worden. In het bijzonder de alt. die meer mezzo-sopraan is. bleef in het lage register te zeer be neden de maat. De trompettiste van het orkest, muntte in haar waarde volle party uit. Met vreugde begroetten wy we derom Strategiers „Rembrandt- Cantate", die aaneenschakeling van grepen uit Rembrandts leven, gehouden in de typische Strate- giersstijl met de knappe bewerking van middeleeuwse toonsoorten en van oude volksliederen, culmine rend in de aanhaling uit het schil- staaltje van Fauré's kunnen is het „In Paradisum", waarin het „he- .Excelsior" verdient lof voor de wijze, waarop het de Katwijkers in muzikaal opzicht heeft verblijd. Th. J. Hannema. CHICAGO (ANP) Vier jaar geleden werd de toen 28-jarige Amerikaan Craig Breedlove een bekend man. Hij verbeterde op de zoutvlakte van Utah met een zelfontworpen wagen 't wereld snelheidsrecord tot 966.961 kilo meter per uur. Het risico van een dergelijke snelheid omschreef Breedlove met: „Toen ik met myn test wagen over de zoutvlakte raas de, verwachtte ik elk moment dat myn auto zou gaan vliegen. Ik dacht bij iedere rit: dit is de laatste. Nadat alles voorbij was, viel een loodzware last van my af". De „auto" van Breedlove staat al enkele jaren in een museum. De geldstroom, die na zyn ge slaagde poging uit reclamecam pagnes binnenvloeide. is opge droogd. Het breedlove-construc- tiebedrijf werd vorig jaar door een overstroming in Californië volkomen vernield. Breedloves tweede vrouw liet zich van hem scheiden. De snelste chauffeur j ter wereld is nu arm en ook zyn wereldrecord zal hij waarschyn- i lyk kwijtraken: in trainingsrit- ten bleek een wagen van Reac- tion Dynamics uit Chicago reeds I sneller to zyn. Zyr. enige bezit is een tien jaar oude auto. die hem door vrienden is ge schonken. Breedlove volgt nu een cou- j reurs-eürsus in Zuid-Californië. I Bij de poging in september van I Reaction Dynamics zyn wereld- j record te verbeteren zal Craig Breedlove niet aanwezig zyn. Matrikali. rijwielfabrikant Winm Breukink «deze gaat zich nu voorbe reiden op het veteranentoernooi van Wimbledon) en prof. Biersteker, de leider van het medische team bij <ia voor-Olympische Spelen in Mexico. Petrosjan en Spasski naar nieuwe remise MOSKOU (ANP» De achttiende party van de tweekamp Petrosjan- Spasski om het wereldkampioen schap schaken is gister in Moskou voortgezet. De party eindigde in re mise. De stand is thans 9%8Vi in het voordeel van uitdager Boris Spasski. De negentiende party wordt van daag gespeeld. Morgen is het de laatste dag van het seizoen 1968 "69 in de hogere klassen van de Christelyke Korfbal- bond. In de hoofdklasse ontmoet PKC op eigen terrein Excelsior. Een ove- rigens niet te verwachten zege van Excelsior brengt deze ploeg op de 4e plaats en (by flinke cijfers» komt Pernix dan nog juist boven PKC op j de 2e plaats! In de Overgangsklasse B staat een wedstryd tussen Rotterdam Zuid en Excelsoir 2 op het programma. Winst door de thuisclub betekent een 5de plaats boven Fiks. In de eerste klasse A is een beslis- 1 singswedstryd nodig om uit te ma ken. welke ploeg degradeert. VES 2 en DES 2 eindigden onderaan gelijk met 9 uit 16. In deze beslissingswed- stryd is VES 2 favoriet. Voetbal De beslissingswedstryd j uit de eerste divisie van het betaal de voetbal tussen De Volewyckers en Eindhoven zal zondag 8 juni op het terrein van Vitesse ln Arnhem wor den gespeeld. Het Nederlands Danstheater zal vier dagen lang voorstellingen geven in het Parijse 'Theatre de la Ville'. Hier een opname tijdens de kostuumrepetitie met balleri- na Marian Sarstadt, Gerard Le- l maitre en liggendFrans Ver- venne. Wielrennen De Italiaan Gianni potta zal niet deelnemen aan dc l^nde van Frankryk, die zaterdag j juni in Roubaix van start gaat. Een knieblessure is daarvan de ïorzaak. DEN HAAG (GPD) Andrea Domburg, de Nederlandse actrice, die zich na een inzinking geheel van het toneel terugtrok zij had destijds 1 een engagement bij de Nederlandse Comedie keert waarschijnlijk terug op de planken. En dan niet op het Franse toneel zoals zij kort geleden nog in een interview suggereerde, maar gewoon op het Nederlandse toneel. De I winnares van de zilveren Bouwmeester-penning in de jaren 1960 en 1963. die nu onder regie van René Daalder aan de Nederlandse film „De blanke slavin" werkt, is namelijk in contact met de in Den Haag gevestigde to- neelgroep Arena/Nieuwe Komedie. Hoewel de onderhandelingen nog niet geheel zijn afgesloten, zijn de besprekingen toch al zo ver gevorderd dat mag worden aangenomen, dat Andrea Domburg in het seizoen 1969-1970 in een produktie van Arena/Nieuwe Komedie haar come-back op de va derlandse planken zal maken. i

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17