Diplomatiek ingrijpen Zoetemelk verspeelt leiding in Oostenrijk Magnifiek tennis van Okker en Newcombe Arie klopte op de streep Zevenklapper Kwestie Merckx blijft voorpaginanieuws Treytel krijgt kans in duel tegen DWS Schandelijk Brundage tegen uitbreiding van Olympisch program Achterstand van dertien minuten Geen succes voor boksers in Boekarest Vreemde lieden Tijdrit Motorcross om wereldtitel in Makkinga CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein WOENSDAG 4 JUNI 1969 PAGINA H CH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD 'V-'- .1 - BRUSSEL (GPD) De droeve lotgevallen van de Belgische fietser Eddy Merckx blijven nieuws voor de voorpagina's van de Belgische kranten. Zo erg als de eerste dag, toen zelfs de nieuwsuitzendingen van radio en tv al het belangrijke nieuws lieten wachten en eerst de berichten over de fietsende held brachten, is het gisteren verder niet meer geweest. Wel heeft de Vlaamse tv besloten de rechtstreekse reportages van de laatste vier ritten van de Ronde van Italië niet meer te laten doorgaan, omdat zoals werd medegedeeld het terugtrekken van de ploeg van de heer Merckx afnemende belangstelling van de Belgische kijkers tengevolge heeft gehad. Voor Belgische politici is de af- faire-Merckx, zoals men dat noemt, natuurlijk wel een mooi zaakje om aan de kiezers te laten zien hoe ver ontwaardigd men is en hoe schan delijk de fietsende held door de Ita liaanse dopingcontrole is behandeld. Verscheidene kamerleden hebben dan ook al interpellaties aangekondigd. De socialistische minister van cul tuur Van Mee helen, die ook de sport tot zijn gebied mag1 rekenen, heeft Merckx een telegram gezonden om zijn deelneming te betuigen en om te verklaren dat hij alle maatrege len zal nemen om te bereiken dat er een gerechtelijk onderzoek naar de gebeurtenissen zal plaatsvinden. Nog voor dit telegram Merckx kon hebben bereikt stelde het ministerie LAUSANNE (ANP) Avery Brun- dage, de 81-jarige president van het Internationaal Olympisch comité (IOC) is tegenstander van verdere uitbreiding van het Olympische pro gramma. „De spelen zijn reeds te groot geworden", betoogde de Ame rikaan tijdens een bijeenkomst in Lausanne. ,De organisatie ervan vergt steeds meer geld. Tekenend is, dat zeventien steden zich kandi daat stelden voor de zommerspelen van 1952, voor de spelen van 1972, die aan München zyn toegewezen, waren nog maar vier gegadigden en voor die van 1976 hebben tot nu toe slechts twee steden belangstelling getoond". Enkele dagen geleden kwam van de zijde van de Federatie an Inter nationale Sportbonden, eveneens in Lausanne bijeen, de suggestie in de toekomst ook sporten als softball, rolschaatsen en waterski op te ne men in het olympisch programma. „Ik ben daar geheel tegen", aldus Brundage, die er meteen op liet volgen in het IOC slechts één stem te hebben. Het Nederlandse initiatief dat ertoe leidde dat de Internatio nale Roeifederatie het IOC vroeg ook roeiwedstrijden voor dames in te voeren bij de Olympische Spelen, vond al evenmin genade in de ogen van de Amerikaan, die wil voorko men dat het programma van de spelen verdei- wordt uitgebreid. Ook van Olympische wielerwedstrijden voor dames is Brundage een fel te genstander. de Brusselse pers reeds van de in houd in kennis. Om tot zo*n onderzoek te komen moeten echter stappen worden ge nomen via de diplomatieke kanalen. Minister Van Mechelen heeft daar om gisteren zijn collega van buiten landse zaken Harmei verzocht te in tervenieren bij de Italiaanse minis teries van' buitenlandse zaken en van justitie om een rechtvaardig gerechtelijk onderzoek" te vragen. Rechtvaardig Franse tennistitels Op het Belgische ministerie van buitenlandse zaken was men uiter aard niet al te blij met diat verzoek. Het wordt, zoals dat heet, ernstig bestudeerd. Minister Harmei is ze ker ook wel gevoelig voor de Belgi- L sche publieke opinie, maar hij heeft 1S mogelijk zegt men. dat een meer gevoel voor verhoudingen dan vaV <!e 4verïorger® te instructie heeft zijn collega van cultuur. Vandaar m veldfles van Merckx De dopingzaak rond Eddy Merckx blijft de gemoederen be zig houden. De voorzitter van de Belgische wielerbond, Maurice Moyson (links) vloog naar Mi laan om besprekingen te voeren over de deelneming van Merckx aan de komende Tour de France. Rechts Merckx. in het midden zijn vrouw Claudine. dat zijn departement vermoedelijk eerst de verdere loop der gebeurte nissen zal afwachten en dan. na een rapport van de Belgische ambassade te Rome, zal overwegen wat eventueel te doen staat. Onschuld Overigens is lang niet iedereen in Belgische sportkringen overtuigd van de serene onschuld van de heer wel stimulerend middel te doen. Men zou dan echter reeds lang van tevo ren, hebben, afgesproken dat zoge naamd die verzorger alleen daar van op de hoogte zou zijn, zodat h'ij Dobias (Spartak Trnaval) niet naar Fcijenoord ROTTERDAM (GPD» Feye- noord ontkent categorisch 6.11e ge ruchten over het contracteren van Karol Dobias, de sterk rechtervleugelverdediger van I voorgrond tredende rol speelde. Op informatie naar mogelijkheden bleek echter, dat Tsjechische voetballers spelende beneden 28 jaar geen toestemming de i krijgen in het buitenland te gaan Merckx en van zijn ploegleider. Het heel te verwerpen. straks eventueel als een zondebok Tsjechische kampioen Spartak Trna- voetballen de woestijn der fietsers in kan wor- va. Feijenoord-manager Brox: „er is .Daarmee was voor ons aldus den gezonden. Het is een insinuatie geen enkele kans. dat Dobias voor manager Brox „jammer genoeg de die uiteraard door de betrokken i Feijenoord komt spelen", partijen als laster van de hand Bij Feijenoord bestond wel grote wordt gewezen. Deskundigen op wie- j belangstelling voor Dobias, die in lergebied schijnen ze echter niet ge- beide Europa cup-duels tussen Spar tak Trnava en Ajax een sterk op de INNSBRUCK (ANP) De Oostenrijker Rolf Eberl heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewon nen. Hij legde de 182 kilometer van Lienz naar Innsbruck af in een tijd van 4 uur, 46 minuten en 36 seconden. Tweede en derde werden de Oostenrijkers Csenar en Linhart op 1.17. kous af. Want Dobias is pas 22 jaar oud". In de halve finale om de KNVB- beker tussen Feijenoord en DWS, die vanavond in het stadion Feijenoord wordt gespeeld, zal Eddy Treytel in plaats van Eddy Pie ter s Graafland het doel van Feijenoord verdedigen. Bij Feijenoord wordt gezegd: „We hebben gemeend Treytel nu de com petitie afgelopen is, een kans te moe ten geven. Niet in een vriendschap pelijke wedstrijd, maai- in een be langrijke wedstrijd. Want zo zien we de ontmoeting met DWS. Eddy Treytel (23) verdedigde het afgelopen seizoen in de schaduw van Eddy P G. het doel van Feije noord b. dat kampioen werd. Hij werd in 34 wedstrijden slechts 14 maal gepasseerd en is de minst ge passeerde doelman in het hele be taalde voetbal. PARIJS (AP) Tom Okker heeft in vier maanden reeds 72 duizend gulden verdiend. De 25-jarige Ne derlander bereikte dit bedrag gister avond toen hij John Newcombe ver sloeg in een uiterst spannende wed strijd over vijf sete waardoor hij de halve finale van de Franse open ten nis kampioenschappen bereikte. Dank zij deze overwinning is Okker er zeker van 9.000 francs te krijgen. Dit kan 35.000 francs worden als hij de titel behaalt en 17.500 francs als hij in de finale verliest. Okker versloeg Newcombe met 5—7, 6—2, 4—6, 6—2, 6—2 in de bes te tenniswedstrijd die in Parijs werd gespeeld sinds de kampioenschappen zijn begonnen. Ongeveer 2000 toeschouwers zaten in hun overjassen te bibberen rond het center court van het Roland Garros stadion om Okker en New combe gade te slaan. Newcombe's service werkte mag nifiek en hij was geweldig in zijn volleys. Maar de fantastische snel heid van Okker en een backhand die Newcombe voortdurend passeerde en keer op keer net binnen de lijnen bleef deden uiteindelijk de wedstrijd in zijn voordeel keren. Het was een vreemde willekeur van het noodlot dat de beide man nen reeds ver in de vijfde set wa ren aangeland en prachtig tennis speelde toen Newcombe een dubbel - fout serveerde, de eerste in de wedstrijd, en daarmee een uiterst be langrijke game verloor. Daarna was Newcombe nooit meer helemaal de oude en Okker rentde naar de overwinning. Eerder was de strijd voortdurend op een neer gegaan en beide spelers verrukten de toeschouwers met hun magnifieke spel. Laver speelde in zijn partij tegen de Spanjaard Andres Gimeno met weinig overtuiging. Zijn tegen stander imponeerde al evenmin. Gi meno won de eerste set, maar kwam daarna toch teveel te kort om Laver van een plaats in de halve finales af te houden. Laver won met 36, 63, 64 en 63. In de halve eindstrijd speelt Ok ker tegen Rod Laver, die als eerste geplaatst is. Voetbal Rapid Wien heeft gis teravond de Oostenrijkse voetbal- beker gewonnen door in de finale in Wenen de Wiener Sportklub met 2-1 te verslaan. JOHN NEWCOMBE felle tegenstand In de andere halve finale ontmoet Tony Roche Ken Rose wall. Bij de dames plaatsten de Australische Margaret Court en de Amerikaanse Nancy Rdchey zich voor de halve fi nales. BOEKAREST (ANP) Herman Schregardus, met zijn 36 Jaar de oudste deelnemer in het toernooi om de Europese bokstitels in Boeka rest, is in zijn eerste gevecht uitge schakeld door de Bulgaar Kiriakov. In de derde ronde stopte de arbiter het gevecht. Geen van de negen Ne derlandse deelnemers heeft de twee de ronde van het toernooi kunnen be reiken. Koersen Hilversum De Nederlander Mathijs de Ko ning nam de leiderstrui over van Joop Zoetemelk. Deze verloor in deze rit bijna 13 minuten en viel ver te rug in het algemeen klassement. De tweede en derde plaats in het al gemeen klassement worden ingeno men door Steinmayer en Schattl- bauer (beiden Oostenrijk). De uitslag van de vierde etappe is: 1. Eberl (Oost) 182 km in 4 uur 46 min. en 36 sec.; op 1 minuut 17 sec.. 2. Csenar (Oost)3. Linhart (Oost) 4. Berckmans (Bel)5. Schet (Bel) 6. Kreta (Oost); 7. Fuezi (Oost): 8. Havelka <Tsj.); 9. Schattlbauer (Oost); 10. De Koning (Ned). LONDEN (ANP) Voetbal supporters zijn soms vreemde lieden, vooral in Engeland. Te genover baldadigheden van landgenoten hebben de 23-jari- ge Bob Wilson en de een jaar jongere Mike Jones ook eens iets positiefs gesteld. In de loop van een seizoen be zochten zij 93 wedstrijden van clubs uit de eerste tot en met vierde Engelse divisie. Hoewel vurige supporters van Shrews bury Town, wilden zy meer dan alleen de thuiswedstrijden van hun eigen club zien. Zy vroeg een wedstrijdpro gramma aan bij de Engelse Voetbalbond, bestudeerden de landkaart en stippelden routes uit, van noord naar zuid, van oost naar west. Wekenlang waren zij bezig en op 10 augustus vorig jaar gin gen zy van start in een oud autootje, dat het echter na en kele weken reeds begaf. Sneeuw en ijs in de winter konden hen niet deren. Met Pasen werden vijf inhaalwedstrijden bekeken: dit betekende 1700 kilometer reizen. Zelfs Border Club uit Berwick, behorend tot Engels grondgebied, maar spelend in de Schotse combinatie, werd bezocht. Nu, na 50.000 kilometer, vele slapeloze nachten en ruim 7.000 gulden armer hopen Bob Wilson perschef bij een fabriek, en programmeur Mike Jones dat hun prestatie in het .record boekje" zal worden bijgeschre- Het algemeen klassement na vier etappes is: 1. De Koning (Ned) 17 uur 59 min. en 15 sec.; op 1 minuut 43 sec.: 2. Steinanayr (.Oost); op 2.49: 3. Sohabtübauer; op 4.30: 4. Postl (Oost); op 7.09: 5. Csenar; op 7.45: 6. Schet; op 7.49: 7. Zoetemelk (Ned); op 11.27: 12. Prinsen (Ned), op 17.27: 16. Jansen (Ned). Het bergklassement na vijf cols is 1. Zoetemelk 36 p.; 2. Prinsen 29 p., 3. Steinmayer 20 p.: 4. Gawlicke (Pol) 18 p.; 5. De Koning 16 p. Het algemeen ploegenklassemeni na vier etappes: 1. OostenryK 52.59.45; op 9 min. 22 sec.: 2. Neder land; op 14.45: 3. België. Het puntenklassement na vier etappes is: 1. Csenar 35 p; 2. Prin sen 31 p.; 3. Zoetemelk 26 p.; 4 Eberl 20 p. De Nederlandse wielrenner Popke Oosterhof is samen met de Ier Pe ter Doyle als eerste geëindigd in de zesde etappe van de Ronde van Groot-Brittannië. Zij fwaren dt snelsten in een individuele tijdrit over 5,5 km in de buurt van Scai- borcugh met een tijd van 10 min en 22 sec Fedor den Hertog werd dertiende in 11,05 en blijft leider in het algemeen klassement. De uitslag luidt: 1. Doyle (Ier) en Oosterhof (Ned) 5,5 km in 10 min. 22 sec.; 3. Fuchs (Zwi) 10.33, 4. Sutter iZwi) 10.39; 5. Mikolajczyk (Pol) 10.50 Het algemeen klassement na zes etappes is: 1. Den Hertog (Ned) 43 uur 19 min. 25 sec.; 2 Buckley (Eng) op 12,24; 3. Oosterhof (Ned) op 12,28, 4. Fuchs (Zwi) op 13,22; 5. Doyle (der) op 13,26. te boven. De „vlakke" rit van Pavia naar Zingonia werd dan ook in een massasprint beslist. De snelle Basso klopte zijn eeuwige rivaal Dino Zar.- degu op overtuigende wijze. De negentiende etappe had latei- op de dag een veel opwindender ver loop. Het was een rit over geacci denteerd terrein, waarin twee cols van 962 en 884 meter waren opge nomen. Acht kilometer voor de fi nish had'den Rudi Altig en de Ita liaan Saiina een voorsprong opge bouwd van ruim drie minuten. Op een slecht weggedeelte kwamen zy echter beiden ten val en kort daar na werden zij door de jagende hoofdmacht ingehaald. Na nog een valpartij demarreerden de attente Basso en Zijn landgenoten Paolini en Benfatto. Tegen de snelheid van de eerste bleek op de eindstreep we derom geen kruid gewassen. De uitslag van de negentiende I etappe is: 1. Basso (It.) 100 km in 2 uur 46 min. en 07 sec.; 2. Paolini (It); 3. Benfatto (It) op 2 sec.; 4 Corbi (It) op 17 sec.; 5. Chiappano (It) op 18 sec.; 6. Salina (It) op 33 sec.; 7. Altig (W.-Dld.); 8. Bitossi (It) op 3 min. 21 sec.; 9. Dancelli (It); 10. Neri (It). ,tk-..ye en en en en en Het algemeen klassement ziet er na de negentiende etappe als volgt uit: 1. Gimondi rit) 82 uur 16 min. 01 sec.; 2. Zllioli (It) op 2.13; 3. Schiavon (It) op 2.51; 4. Bitossi (It) op 3.10; 5. Michelotto (It) op 3.25; 6. Colombo (It) op 3.35; 7 Dancelk (It) op 6.22; 8. Mori (It» op 7.38; 9. Moser (It) op 9.59; 10. Altig (W.- Dld.) op 14.48. Basso snel MARINO BASSO twee overwinningen Na de uitschakeling van de Belg Eddy Merokx wegens vermeend do- ping-gebruiik. is de Ronde van Ita lië een nog sterker Italiaanse affaire geworden. Alleen de Westduitser Rudi Altig weet zich temidden van al dit geweld nog enigszins staande te houden. Hij staat in het alge meen klassement tiende. Het was gisteren de dag van Ma rino Basso. Hij won zowel de acht tiende als de negentiende rit en bracht daarmee zijn aantal etappe- overwinningen in deze ronde op vier. Het peloton leek in de morgenuren de kater ten gevolge van het uit vallen van Eddy Merokx nog niet MAKKINGA (ANP» —Vrijwel alle ryders van naam zullen zondag 15 juni op het circuit Prikkedam by Makkinga starten in de Nederlandse wedstrijd, tellend voor het wereld kampioenschap motorcross in de 250cc-klasse Twaalf nationaliteiten zijn vertegenwoordigd in deze cross, die gaat over twee manches van 40 minuten plus twee ronden. De voor naamste kanshebbers zijn de Bel gen Silvain Geboers en Joel Robert, die met resp. 67 en 60 punten het hoogst staan geklasseerd in de rangschikking voor de titel, alsmede de Tsjechen Koneckny en Stodulka en de viervoudige oud-wereldkam pioen Torsten Hallman uit Zweden. Tot het contingent Nederlandse deelnemers behoren Frans Sigmans, nationaal kampioen in 1967 en 1968, Pierre Karsmakers. Jo Lammers, Harry Driesen. Frits Selling. Jan Roessink en Tonny en Martin van Heugten. De race in Makkinga is de ze vende in de competitie van twaalf met de wereldtitel als inzet. HILVERSUM (Eigen berichtgeving) Zevenklapper (Eerenberg), die de laatste keien faalde, ging gis teravond furieus van start en nam direct een stevige voorsprong op Fritz Hanover en Dakota. Tot kon voor de finish bedwong de ruim zijn 13 tegenstanders en leek revanche te zullen nemen. De door Tom Kooy- man gereden Arie zorgde echter voor een grote verrassing. Uit de achter hoede komend klopte Arie (w. 25.20 met een formidabele eindsprnt Ze venklapper met nauwelijks waar neembaar verschil in 1.22.4 km-tijd. Op foto werd Fritz Hanover derde vóór Dakota. Het trio gaf f3383.20 I In de Sagittariusprys kwam Do- I mina n (Van Petten) kort na ae I rechterbocht in de knel en raakt» 1 rij derloos. De merrie sprong over de reling en rende het middenterrein op. Een en ander stichtte nogal wat verwarring, doch de strijd werd voortgezet. Na een ronde werd de leidende favoriet Gonda Scotch we gens onregelmatige draf uitgescha keld en Fluitlijster S (Wagenaar Jr.) had daarna weinig moeite om in 1.25.7 te zegevieren. Farm Lady werd tweede, gevolgd door Friokson R. De voor het eerst in hun leven uitkomende tweejarigen maakten een goede indruker werden weinig fouten gemaakt. Ike Buitenzorg (P j Kcppejani won dit eerste treffen in i l 31.- km-tijd. Interest (Vergay), die op kop steeds kranig party had ge geven aan Ike Buitenzorg, moest na I een kleine galoppade de tweede plaats ten leste nog prijsgeven aen Isidore (Hoejenboe) UITSLAGEN Tauri6pr(js: 1. Furie (P. M. Smit) (1.26.6), 2. Farro Bond. 3. FuLl House. Toto w. 7,40, pl. 2,10, 1,90, 1,30, kopp 12,90, cov. 6,30, trio 204,40. Hydraprijs: 1. Ike Buitenzorg (P, Kopp el an) (1.31.0), 2. Isidore, 3. Interest. Toto w. 7,50, pl. 2,30, 2.30. 1,50. kopp 8,70, cov. 8.-. Sagitt ariusprljs 1. Fluitlijster S (J. Wagenaar Jr) (1.25.7), 2. Farm Lady. 3. Frlckson R. Toto w. 4,10, pl. 2,30, 2,-. 6,10, kopp. 7,40, cov. 6.-. trio 768.40 Pandoraprys: lste aid.1 Hofnar (J Wagenaar Jr) (1.31.3), 2. Heldin. 3 Honey Six. Toto w. 2,40, pl. 1.70, 2 - 2.-. kopp. 8.60. cov. 4,40. Slelpnlrprljs 1. Hoot Song (T. H Kooyman) (1.26.0). 2. Hovl Lady, 3 Heatrlx G. Toto W. 1,70, pl. 1,10, 1.40, 1,40, kopp 3 -, cov. Argolprijs: 1. Arie (T. H Kooyman) (1.22.4), 2. Zevenklapper, 3. Fritz Hanover. Toto w. 25,20, pl. 3,40, 1,80, 3,20, kopp 25,60 cov. 6,40, trio 3383,20. Vlrgoprys: lste afd 1. Carmanla (F. J Alkema de) (1.22.9), 2. Fullspeed, 3. Dorothea. Toto w. 7,70, pl. 2,20, 2,20, kop»v 11.20, cov. 5,90. Vlrgoprys: Tweede afd 1. Fenny Hollandla (J. H Vreeswijk) (1.24.8). 2 Dea Alkestls VE. 3. Eronlca W. Toto w. 1,80, pl. kopp. 4,40, cov. 3.70, Pandoraprys 2de afd.: 1. Hanneke d'Aster (S. A. Hartman) (1.28 3), 2 Helmvogel S, 3. Hannibal. Toto w. 8.90, pl. 2.90, 2.-, 1,60, kopp. 4,80. cov 7,30. Toto omzet 244.394.50.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11