Faalde Cura^aose kabinet op de kritieke momenten? Uw Leidsch Dagblad Bijstandswet lijkt op bejaarden wet PvdA-bestuur verdeeld over Maagdenhuis mee op vakantie Na-competitie op het Ajax-terrein KANS OP HERHALING GEWELD BLIJFT Vijf man constateren fouten Twee kinderen bij felle brand omgekomen ANTILLIAANSE Toneelkunstenaars REGERING SCHOOT TEKORT pleiten voor demoeratie in Griekenland Lemnitzer in ons land onderscheiden 7 pa DINSDAG 3 JUNI 1969 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze reisredacteur H. Kolb) WILLEMSTAD (GPD) Het gewelddadig ontwaken van de landskinderen heeft Curacao in een paniek gedompeld die niet 1 is weggeëbd toen zaterdag de voortdurende verzoeken om do- norbloed verstomden. Want ondanks het te langen leste inwil ligen van de stakingseisen en ondanks het strenge politiebe- wind in de straten stonden vandaag de geblakerde skeletten in de binnenstad dreigend te kijk voor een menigte van duizen den mensen. In de nog nawalmende puinhopen zochten eigenaars van geruïneerde zaken naar treurige restanten van een voorheen bloeiende negotie. Blanken die tientallen jaren hier hebben gewoond, spreken sinds vrij dagavond over hun verblijf op Cura sao in de verleden tijd. Alom wordt met zekerheid aangenomen dat de sociale rancunes bij een groeiende maatschappelijke bewustwording tot een herhaling van het geweld zullen leiden. De kans daartoe is er niet minder op geworden nu de gezamenlijke vakbonden gisterochtend in een be spreking met de staten kenbaar heb ben gemaakt onverbiddelijk te zul len blijven bij hun eis dat de rege ring-Kroon moet aftreden. Welis waar hebben zij de termijn van 48 uur uit hun aanvankelijke ultimatum niet opnieuw genoemd, doch als het kabinet niet vertrekt, zal een alge mene staking opnieuw worden uitge roepen. NIET IN DE HAND R. Sammy, de voorzitter van de 1 Algemene bond van overheidsperso neel verklaarde: „Wat er dan ge beurt. hebben vy niet in de hand. Wel kunnen wij onze leden oproepen thuis en van de straat te blijven. Maar wat andere elementen doen I kunnen wij niet beheersen. Sinds gis termiddag is een soort censuur inge steld op alle berichtgeving die de vakbonden via radio en televisie wil- len verspreiden. Voor ons houdt dit in dat de com municatie met onze leden vrijwel is verbroken. Inmiddels staan ook op Aruba de vakbonden gereed om met een algemene staking de actie tegen de regering te ondersteunen." Gistermiddag zou een bijzondere statenvergadering plaats hebben naar aanleiding van het gesprek met de vakbonden. De regering heeft echter gemeend de algemene onze kerheid nog iets te moeten vergro ten door die vergadering uit te stel- f len tot vanochtend teneinde eerst de punten die de vakbonden naar voren hebben gebracht nog eens in alle rust te kunnen bepraten. In het licht van dit alles is het geenszins verwonderlijk dat de ploeg van premier Kroon, vergezeld van de militaire bevelhebbers gisteren aan het einde van de middag met uiterst sombere gezichten bij gou verneur Debrot op bezoek ging. KABINET Een van de ernstige verwijten die het kabinet voor de voeten wordt geworpen is zijn falen tijdens de kritieke uren en al lang daarvoor. Maar daarenboven de schromelijke onderschatting van de situatie. Gouverneur Debrot was er niet, plaatsvervangend gouverneur Lampe was op Aruba. Hij keerde tot ver bazing echter pas vrijdagavond te rug toen in Willemstad het hoogte punt van de onrust al lang voorbij Het is nogal moeilijk om duidelijke cedure die tenslotte tot het inzetten der mariniers heeft geleid. Algemeen is echter de opvatting dat zij" veel te laat in actie zijn gekomen. Dat is een van de redenen waarom men hier meent op onderschatting van de toestand te mogen wijzen. Er was al lang een proces aan de gang dat steeds onvermijdelijk is ge bleken waar kleurlingen slechter wer den betaald dan blanken en om re den van hun kleur uitsluitend voor baantjes van meer ondergeschikte aard in aanmerking konden komen. Aan de puinhopen meent men te kunnen onderscheiden dat de plun deringen en vernielingen zich hoofd zakelijk hebben gericht tegen de be drijven van zakenlieden die goede bindingen hadden met de regering en tegen een aantal bedrijven van Joodse zakenlieden wier personeels beleid als sociaal onrechtvaardig werd gekenmerkt. MARTELAAR Uit de rijen van het zwarte prole tariaat is de helaas neergeschoten vakbondsleider Papa Godet nu als 'n merkwaardige martelaar naar vo ren gekomen. Als Papa Godet sterft hebben zijn havenarbeiders gedreigd het hospitaal in brand te steken. Is achter dit alles een organisatie aan het werk van andere aard dan een vakbond die uitsluitend strijdt voor de sociale verheffing van zijn leden? Bij zo n vraag valt op Cura cao al snel de naam van Stanley Brown, een onderwijzer die al jaren- ADVERT1NTHJ Üw Leideoh Dagblad wil gaarne mee mei vakantie ale U wilt helpen. doort gebruik t* maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. PREMIER KROON kabinet gefaald? lang duidelijke sociale agitatie preekt en dat vooral deed via een goedkoop gedrukt blaadje. Nog op 24 mei schreef hij dat de tijd niet ver is eer er een staking zou uitbarsten met vuur en vernieling. Velen zien in hem de plaatselijke vertegenwoordiger van de Black Po- wer-beweging, die veel meer geld uitgaf dan het onderwijzerschap hem opbracht en daarom waar schijnlijk steun uit het buitenland ontvangt. Stanley Brown, zo zegt men. is een man.die niet mag worden onderschat en op uiters scherpzinnige wijze vist in het troebele water dat hier in Willemstad gedurende de laatste da gen over de kade is geslagen. HARDNEKKIGE POLITIEK Inmiddels heerst onder de blanken een duidelijke en hardnekkige pa niek. Een man, die hier al vele ja ren woont, vertelde verbitterd over opgeslagen wapentuig dat hij thuis klaar had staan om have. goed en gezin te verdedigen. Nuch terder mensen stellen moedeloos vast. dat deze verstoring van de toch al wat gespannen verhoudingen een at mosfeer heeft geschapen die niet meer verdwijnt en alleen maar erger kan worden. Na plundering en ver nieling blijkt thans slechts doodslag en moord als escalatie over. Uitzichtloos dus, de toestand r Curacao? Er mag enige terechte vrees bestaan dat de belangen van dit eiland en in meer algemene zin van de Antillen zo ernstig zijn ge schaad dat voor enig optimisme over de toekomst geen plaats is. Iemand merkte op: „Ze bouwen hier wel bruggen die dan instorten, maar een sociaal-economisch be leid van betekenis is op dit ei land met zo'n veertienduizend werk lozen nooit gevoerd. Dat is een schandaal en om die redenen moet de regering zo snel mogelijk ver dwijnen". Er zal op veel pijnlijke vragen door de regering een antwoord moe ten worden gegeven. Waarom was plaatsvervangend gouverneur Lampe pas zo laat terug? Waarom bleven de mariniers zolang weg? Waarom heeft de burgemeester van Willem stad, die formeel hoofd van de politie is, zich niet laten zien toen de situa tie moeilijk werd? Waarom is niet in het begin straffer opgetreden? Kortomin Curagao is van rust nog geen sprake. Er staan mariniers om belangrijke punten te bewaken. Er wordt niet meer gevochten of brandgesticht. Maar er is voor alle zekerheid toch weer een avondklok ingesteld. Vandaag vergaderen dan eindelijk de staten in byzondere zit ting. UTRECHT (ANP) De Alge mene Bijstandswet begint sterk het karakter van een bejaarden- wet te krijgen. Van alle bewoners van bejaardenhuizen heeft 60% (60.000 personen) bijstand nodig om de verzorgingsprijs te kunnen betalen. Het is de vraag, of er voor hen wel ooit een goed functionerende groeps regeling zal komen en het is tevens de vraag of het wel juist is, dat 60.000 bejaarden een aantal dat nog zeer sterk zal stijgen die op grond van eenzelfde oorzaak bij- standbehoeftig zijn, onder de alge mene bijstandswet blijven vallen. Deze wet had toch duidelijk een in dividualiserend karakter. Het komt ons daarom voor. dat men moet gaan denken aan een sociale volks verzekering. De criteria daarvoor zijn aanwezig: de groep is groot ge noeg en het duidelijk te omschrijven risico kan iedereen treffen. Dit betoogde de voorzitter van de Algemene vereniging van instellin gen voor bejaardenzorg, mr. H. U. Thoden van Velzen. gistermiddag in Utrecht. Hij trad op als voorzitter van de eerste gezamenlijke vergade ring van de vier organisaties, die bij de contactcommissie landelijke or ganisaties van bejaardentehuizen zijn aangesloten. De bedragen die worden besteed aan de zorg voor en hulp aan de be jaarden zijn astronomisch. De be jaardenzorg heeft zich dan ook tot een complete bedrijfstak ontwikkeld, aldus mr. H. U. Thoden van Velzen. Op het ogenblik zijn er in Neder land ruim 1,2 miljoen bejaarden, dat wil zeggen negen procent van de be volking. Van deze groep verblijven bijna 100.000 personen in bejaarden tehuizen. Aan de bejaai'de bevolking van Nederland wordt jaarlijks op grond van de a.o.w. een bedrag van 3,5 miljard gulden uitgekeerd. Van alle gevallen van periodieke bijstand in inrichtingen betreft 61 procent bejaarden en van de by- stand aan thuisbly venden 57 procent (de Algemene Bijstandswet zal in 1970 waarschijnlijk in totaal meer dan een miljard uitkerenZestig procent van alle bejaarden is hd van het speciale ziekenfonds voor be jaarden, van alle huisartsewhulp wordt 40 procent aan bejaarden be steed, van de gezinszorg 50 procent en van het kruiswerk 60 procent. Van alle patiënten in psychiatrische inrichtingen is 30 procent bejaard, in verpleeghuizen 85 en in ziekenhui zen 25 procent. De bouw van bejaardenhuizen vergt jaarlijks een bedrag van 100 tot 150 miljoen gulden, voor ver pleegtehuizen liggen er voor ruim een miljard aan bouwplannen en de bejaarde patiënten in de ziekenhui zen „bezetten" bedden die ruim 100.000 gulden per stuk hebben ge kost. In de bejaardentehuizen werken ruim 30.000 personen, terwijl de be jaarden in de ziekenhuizen door neg eens enkele tienduizenden worden verzorgd. Als brief venenden en frankeren met et. Dn« HUISADRES 1m m Naam: -w.-. n■- Straat: Woonplaats Kwartaal |Wü hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. WINSCHOTEN (GPD) Twee kinderen van de familie Lindeman ln Winschoten zijn gisteravond by een brandje in hun slaapkamer om het leven gekomen. Het waren de 6-jarige Tineke en de 14 maanden oude Gea. De 3-jarige Sebo is in le vensgevaarlijke toestand in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen opgenomen. Alleen de oudste, de 7-jarige Koos wist zich te redden. De ouders waren by het uitbreken van de brand af wezig. Het echtpaar Lindeman liet de kinderen herhaaldelijk aan hun lot over. Een buurvrouw hoorde Koos gis teravond schreeuwen en heeft daar op met een in haar bezit zijnde sleu- I tel de voordeur geopend. De brand had evenwel reeds zulke vormen aangenomen dat redding voor de i kinderen uitgesloten was. I Volgens de brandweer moet één j van de kinderen met lucifers hebben gespeeld. UTRECHT (ANP) Verte genwoordigers van de drie clubs, die in aanmerking komen voor degradatie uit de eredivisie (DOS. Volendam en AZ'67). zijn gisteravond met elkaar en met de competitieleider van de KNVB de heer M. J. Jansen overeengekomen hun beslis- Ringscompetitie af te wer ken op het terrein van Ajax in Amsterdam. De reeks van die wed strijden begint zaterdagavond (alle wedstrijden worden om 19.00 uur gespeeld) 7 juni met de ontmoeting AZ'67-DOS Vier dagen later, op woensdag 11 ju ni wordt Volendam-AZ' 7 ge speeld. De serie wordt besloten met DOS-Volendam op 15 juni. Deze volgorde van het pro gramma houdt in. dat het mo gelijk is dat niet de hele com petitie wordt uitgespeeld. Wint AZ'67 namelijk de eerste wedstrijd en Volendam de tweede, dan is d e degradatie van DOS een feit. De Utrecht se club heeft namelijk het slechtste doelgemiddelde en zal in het geval, dat de drie club6 een gelijk aantal punten ver werven. degraderen. Wanneer twee clubs gelijk eindigen is ook het doelgemiddelde be slissend. De gemiddelden zijn: DOS 0.500 AZ'67 0.509 en Vo lendam 0,533. Tijdens de besprekingen heeft DOS. waarvan de speler Piet van Oudenallen gisteravond een bespreking met Feijenoord had, de KNVB na bondsbestuurslid M J. Jansen gevraagd de transferperiode voor deze vere nigingen met een week te ver lengen. Namens AZ'67 en Volendam verklaarde de Alkmaarse voorzitter mr. B. van Vloten, dat de besturen van beide clubs zich distantiëren van de geruchten en beweringen als zou het resultaat van de wed strijd ADO-DOS niet op basis van een zuivere krachtmeting zijn ontstaan. Gesproken werd ook over de wedstrijd, die Eindhoven en De Volewijckers moeten spelen ter bepaling van de derde degra dant uit de eerste divisie. In principe kwamen de verenigin gen overeen aanstaande zondag hun wedstryd op het terrein van Vitesse in Arnhem te hou den. Een definitieve beslissing kon nog niet worden genomen, aangezien behalve Vitesse ook de gemeente Arnhem daartoe zyn toestemming dient te ge ven. SCHIPHOL (ANP) Vicevoorzit- ter Jac. Alders van het NKV gis termiddag op Schiphol verklaarde: „Ik verwijt de Nederlandse regering dat zij zich eenzijdig heeft laten voorlichten en onvoldoende op de hoogte is geweest. Ik verwijt haai de zonde van nalatigheid". Een der hoofdoorzaken van het conflict is volgens hem gelegen in de door de Antilliaanse regering in de afgelopen jaren gevoerde politiek, die toelaat dat grote Amerikaanse on dernemingen onder bescherming van de regering „een sociale politiek voe ren, die nergens naar lijkt". De heer Alders waarschuwde in '64 en '66 reeds voor latente onrust on der de bevolking, die vroeg of laat tot 'n uitbarsting moest komen, be schuldigde er de voormalige vice- premier Biesheuvel van, dat hy zich tijdens zijn officiële bezoek in 1964 ondanks zyn nadrukkelijke vooraf gaande waarschuwingen om de tuin had laten leiden. „U moet er straks ook met de op positie gaan praten", zo had Alders de bewindsman gevraagd, „maar dat zal u niet meevallen. De autoritei ten daar kennen geraffineerde sy stemen om u dat, zonder dat het u zal ergeren, onmogelijk te maken. „U kent my lang genoeg om te weten, dat ik mij niet te grazen zal laten nemen", had de heer Biesheu vel gezegd, maar na een maand sprak de heer Alders hem weer in Nederland en toen deelde Biesheu vel hem mede, dat hy geen kans ge zien had om met de oppositie te praten. DEN HAAG (ANP) Ongeveer 40 toneelkunstenaars uit ons land heb ben hun handtekening gezet onder een petitie, die minister Luns van Buitenlandse Zaken morgen wordt aangeboden en onder een oproep die aan de Griekse regering is gericht. De toneelkunstenaars bepleiten de terugkeer te bevorderen tot de de mocratische vrijheid in Griekenland. De petitie zal minister Luns wor den overhandigd door een delegatie van de toneelkunstenaars, onder wie Paul Steenbergen, Guus Hermus en Elisabeth Andersen. De actie werd ondernomen naar aanleiding van een directe oproep, die indivi duele toneelkunstenaars in ons land vanuit Griekenland bereikte. De on dertekenaars roepen de Nederland se regering op om samen met re geringen van andere landen al het mogelijke te doen, opdat de demo cratische vrijheid in Griekenland te rugkeert. De Griekse regering wordt opge roepen de verklaring van de rech ten van de mens strikt in acht te nemen, die de Griekse regering be loofde na te leven. De „Ra" doet het goed In een radiografisch verslag van Thor Heyerdahl wordt gezegd, dat de transatlantische expeditie van de van papyrus-riet gebouwde boot, de „Ra", uitstekend en geheel volgens plan verloopt. Heyerdahl en zyn zes- koppige bemanning zyn thans voorby de Canarische eilanden. DEN HAAG (ANP) De Tsjecho- klowaakse crisis heeft de enorme mi- litaire macht van U'arschaupactlan- 1 den aangetoond daarom is er geen militaire rechtvaardiging om de NAVO-strijdkrachten op dit ogen- I blik te verminderen, j Dit zei generaal L. L. Lemnitzer, opperbevelhebber van de NAVO, gis teren op het vliegveld van Ypenburg na een bezoek aan Koningin Julia na en Prins Bernhard. Aan de vooravond van zyn pen sionering brengt hy afscheidsbezoe ken aan de staatshoofden van de NAVO-landen. Hy bezocht reeds Turkije, Griekenland en Italië. In Soestdyk werd hy onderscheiden met het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). Generaal Lemnitzer zei naar aan leiding van de Canadese plannen de strijdkrachten in Europa te be- j perken, dat elke vermindering on ze kiacht beïnvloedt. Hy meende dat wy onze legers niet kunnen en niet moeten verminderen. In feite zyn zy bescheiden van omvang, aldus de scheidende NAVO-opperbevelhebber, Ons VAKANTIE-ADRES is: J, straat —w. plaatsnaam i-t, n-ino. (By tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN'INHOUDEN: doorhalen wat met verlangd wordt. J laatste dag - Duideiyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode. Buiten de Beneluxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag Voor tydeiyk in te houden kranten wordt by restitutie van het teveel ba- kaalde abonnementsgeld t0,B0 ia mindering gebracht voor administratie- tosten. AMSTERDAM (GPD) —Vijf van de eenentwintig leden van het par tijbestuur van de Partij van de Ar beid vinden dat de fractie in het tweede-kamerdebat over de bezetting 1 van het Maagdenhuis het optreden van het gemeentebestuur, de univer siteit en van de politie had moeten kritiseren. De vyf bestuursleden die allen ge rekend moeten worden tot Nieuw Links, zyn mevrouw Vorrink en de heren Klein. Lammers, Van der Louw en Meyer, zy menen dat de autoriteiten by de bezetting van het Maagdenhuis fouten hebben ge maakt en dat deze veroordeeld had den moeten worden door de PvdA- fractie. Aan het eind van de bestuursver gadering verklaarde party voorzitter dr. A. Vondeling vannacht dat het 1 bestuur algemeen van oordeel was, dat de bezetting, gegeven de Am- sterdamse verhoudingen, niet aan vaardbaar was. Men deelde het standpunt van fractievoorzitter Den Uyl over het gebruik van „niet wet tige middelen in de democratie." Het partybestuur is met de frac tie van mening dat in een demo cratie bezetting alleen geoorloofd is als uiterste middel in een werke- lyke noodsituatie tegenover een ken nelijk onredeiyk tegenstander en nadat alle middelen om door nor maal overleg het doel t« bereiken zyn uitgeput". Dr. Vondeling vond het jammer dat het partybestuur niet unaniem is geweest in zyn beoordeling, zoals de fractie. Hy ontkende het uiteen lopen van meningen zoals in deze zaak als een precedent voor de toe komst moet worden beschouwd. Het partybestuur van de PvdA stelt zich achter fractievoorzitter Den Uyl, die het sturen van een nieuw contingent mariniers naar Cu ragao uitsluitend aanvaardbaar heeft geacht als vervanging. Het PvdA- bestuur vindt herziening van de ver houding met Suriname en de Neder landse Antillen wenselyk en meent dat zonodig hierover een Nederlands initiatief moet worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7