John Cacavas is verrukt van 't Metropole Orkest Avro komt met Duits opsporingsprogramma bmjhwm tr\mb mthandmuv mhmdan fom-Up Rita Reys naar VS Piaf-musical 1 Ster - directeur krijgt ontslag en qióteren Kamerdebatten op televisie DINSDAG 3 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGTNA 5 Amerikaans dirigent, componist en arrangeur (Van onze r.l.v.-m ede werkster) AMSTERDAM (GPD) „Geweldig orkest, fijne muzikan ten, ik ben dik tevreden, zoiets plezierigs heb ik in tijden niet meer meegemaakt". Deze enthousiaste bewoordingen komen uit de mond van John Cacavas, componist, arrangeur, dirigent en één van de directeuren van 's werelds grootste muziekuit geverij Chappell (in New York). Hij was een paar dagen in ons land om er drie opnamen te maken met het Metropole Orkest van Dolf van der Linden, op uitnodiging van de AVROTwee van die concerten zijn gewijd aan zijn eigen composities, in één neemt hij het thema filmmuziek onder handen. Cacavas, kleine, wat gezette man van 37 jaar, zoon van een Griekse vader en een Amerikaanse moeder heeft reeksen muziek geschreven, waaronder vele hits. Eén er van kennen we hier beslist ook: „Black is beautiful", gezongen als het ivordt door Nancy Wilson. Het was voor de eerste keer dat John Cacavas Nederland aandeed. Bij ons kennen we een heel andere manier van werken bij de radio. Niet dat keurige repeteren van tevoren en dan banden maken: of je doet irts life, of het komt van de plaat. Voor mij is de kans om weer eens op een ouderwetse manier een orkest te di rigeren iets unieks. Ook een orkest van een dergelijke samenstelling kennen wij haast niet meer, al moet ik er wel bij vertellen dat ik het ge luid van het orkest iets veranderd heb: ik heb de blazersgroep enigs zins gewijzigd, zodat er een betere overgang bestaat tussen de strijkers en de blazers een beetje meer op de manier van een symphonie-or- kest. De strijkersgroep zelf heb ik wat dunner gemaakt: alleen hoog en laag zoiets maakt de klank wat helderder". John Cacavas is een grote beken de in Amerika, al kennen we hier zijn naam niet. Maar goed. Gerrit den Braber kennen ze in Amerika óók niet en hier struikel je dage lijks over zijn „werken"Cacavas woont in een klein plaatsje in Con necticut: Darien. 40 kilometer van New York vandaan. Hij is getrouwd, heeft drie kinderen en een com plete studio in huis. waar hij jong talent opfokt. Muziek is zijn leven, al zegt hij met spijt in zijn stem, dat er nou werkelijk niet één instru ment is dat hij werkelijk goed be speelt. „Ik weet van alles een beetje, net genoeg om te kunnen compone ren en arrangeren". Liefhebberij en daarnaast: het verzamelen van kunstobjecten en .koken. ..Iedereen roept ach en wee over de Hollandse keuken, maar er zijn hier werkelijk fijne dingen te vinden. Alleen is de keus te gering en vaak is het eten te vet. Maar jullie paling!" John Ca cavas. die de blik verheerlijkt hemel waarts keert, is niet zomaar een lief hebberij-kok. onlangs won hij in een door de Daily Mirror uitgeschreven kookwedstrijd de tweede prijs met een Grieks recept. levisie, wel goed beluisterd. Lief hebbers van klassiek hebben hun eigen stations, waar soms het meest verrukkelijke talent wordt gepresen teerd, liefhebbers van jazz hebben hun eigen stationse er zijn speciale pop- en tophitstations en dan heb je natuurlijk nog de diverse radiosta tions van de universiteiten, waar soms ontzettend hard gewerkt wordt, terwijl het geluid nauwelijks buiten de campus komt. Ik zelf heb op die manier eens een jazzprijs gekregen voor het beste campus-orkest". Vanavond John Cacavas heeft er overigens geen idee van hoe dat hier zit met al die verschillende omroepverenigin gen. En leg dat nou eens uit aan een buitenlander! Enfin, zijn muziek en zijn dlrigeer- kunst kunt u beluisteren vanavond om 18.30 uur via Hilversum 2. Even als trouwens op 17 juni dezelfde tyd. De uitzenddatum van zijn derde concert staat nog niet vast. ADVERTENTIE JOHN CACAVAS dik tevreden Kameleon „Aktenzeichen X Y" ENSCHEDE (GPD) Op 18 Juli dat de betrokken misdadigers behal- Op muzikaal gebied noemt hy zich een soort kameleon. „Een beetje rock and roll, lekker ritme, kortom het hele geluid van nu dat moet je gewoonweg doen, of je er zin in hebt of niet. anders verlies je je markt en raak je eruit Daarnaast kan je dan voor jezelf wat doen. Ik heb eens een oratorium geschreven en een houtblazerskwintet. Heerlijk om te schrijven, maar je maakt er nog niet één plaat van, laat staan dat je zoiets verkoopt. Overigens wat een geweldige orkesten hebben jullie hier. Zo'n Metropole Orkest bijvoor beeld. Dat speelt alles, onverschillig welk ritme en welke styl het is. Zo iets is by ons ongekend. Elk orkest heeft zyn eigen specialiteit. En wat ik ook verbazingwekkend vindt, is de hele geluidsaanpak. Zoveel stereo in de radio als hier vind je by ons niet. De platen-radiostations zenden hun muziek alleen maar in FM uit. Ook 59 een oplossing gebracht. Het het geluid is hier in alle opzichten I komt herhaaldelijk voor dat de po beter. Dat komt natuurlijk ook om- nt,je nog tijdens de uitzending tips zal de AVRO-televisie 's avonds om acht uur voor de eerste maal het in Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land veel bekeken programma .Ak tenzeichen X Y' overnemen. In dit programma verleent de televisie aan de politie hulp bij het opsporen van misdadigers. De verbindingen tus sen Duitsland en Nederland zullen ten aanzien van dit programma via Enschede lopen. Reeds geruime tijd is tussen de Duitse en Nederlandse televisie mensen een gesprek gaande om het bekende programma .Aktenzeichen X Y' over te nemen. Dit programma wordt niet alleen byzonder veel be keken door de Nederlanders die het tweede Duitse net kunnen ontval» gen. maai- het draagt ook in hoge mate bij in het oplossen van zeer moeilyke zaken waarmee politie korpsen byna geen weg meer weten. In het programma komen belang rijke onopgeloste misdaden aan do orde. Zij worden uitvoerig gerecon strueerd en er worden interviews met politiemensen en burgers uitge zonden. waarna een beroep gedaan wordt op de kijkers de politie te helpen de misdadigers op te sporen Dit heeft tot dusver veel succes ge had. Tot april jj. waren in dn Duitse programma 82 onopgeloste misdaden behandeld Daarvan waren met behulp van de kijkers alsnog Atletiek Het vorige week zater dag in Moskou gevestigde wereldre cord op de 4 x 400 meter estafette heeft niet lang standgehouden. Een viertal landgenotes, de Letlandse at letes Lilita Zagere, Anna Dundere, Ingrida Vrebeele en Sarimte Sjoela, verbeterden het oude record met 4.2 seconden en brachten het op 3 minuten en 43,2 seconden. Basketbal Radiovoj Korac, de befaamde Joegoslavische basketbal speler is gisteren in een ziekenhuis in Serajevo gestorven aan de ver wondingen die hy opliep bij een auto-ongeluk eerder op de dag. Hij was 31 jaar. Japans atoomschip Het eerste Japanse schip met atoomvoortstu- j wing, de 8.350 ton grote Moetsoe, j zal op 12 juni in Tokio te water ge laten worden. Het 130 m. lange schip zal gebruikt worden voor de oplei ding van zeelieden en voor het ver- voer van vracht. Het schip zal in maart 1972 zyn eerste proeftocht maken. In de V.S., de Sowjet-Unie I en West-Duitsland is reeds eerder j een nucleair koopvaardijschip in de vaart gekomen. Unicef-projecten Het bestuur van „Unicef", het kinderfonds van i de Verenigde Naties, heeft op zijn vergadering in Santiago in Chili be sloten 46 miljoen dollar uit te trek ken voor 500 projecten voor hulp aan het kind en jongeren in 86 lan den. ve in Duitsland ook in Nederland. Zwitserland of Oosetnrijk kunnen verblijven. Ook is het mogelijk dat er in deze landen getuigen wonen1 die belangrijke aanwijzingen zouden kunnen geven. Daarom worden ook j steeds die misdrijven behandeld die j voor de kijkers interessant zijn, maar j waarvan mogelijke sporen naar d.? buurlanden leiden. Indien de plannen binnenkort i kunnen worden afgerond zal Er -1 schede in .Aktenzeichen X Y' het verbindingspunt worden voor Neder land, zoals Zürich dat is voor Zwit serland. SCHIPHOL (ANP) Als enige jazz-zangeres uit heel Europa is Rita Reys uitgenodigd om op te i treden op het jubileum-jazzfesti val dat deze week in New Orleans in de VS wordt gehouden. Met Pim Jacobs, die haar niet alleen als echtgenoot en zakelijk leider, maar tevens als pianist begeleidt, is zij gistermiddag van Schiphol naar Amerika vertrokken. Rita zal op beide slotavonden j van dit festival (donderdag en vrijdag a-s.) ongeveer een half j uur optreden, waarbij zij behalve I door haar man aan de piano rit- j misch zal worden begeleid door drie Amerikaanse musiciClark Terry (trompet), Toots Thiele- mans gitaaren Zoot Tims (te norsax). Op de terugweg hoopt Rita in New York door enkele Ameri kaanse tv-stations een aantal tv- opnamen voor uitzending in de VS te laten inblikken. dat de sterkte per zender hier veel groter is dan in Amerika. Wij zitten daar met z'n vierduizenden te du wen en te dringen, zodat onze sterk te veel minder is. Een zeer redelijk excuus uiteraard, maar toch is het jammer. Radio wordt bij ons. on danks de dag en nacht durende te- ontvangt die tot de arrestatie van moordenaars, inbrekers, zwendelaars, ontvoerders en andere misdadigers leiden. Het plan is voorlopig nog alleen Duitse zaken in het programma te behandelen, maar dan wel die za ken waarvan de verwachting bestaat HILVERSUM iGPDi Het be stuur van de Stichting Ether-Recla me heeft Ster-directeur drs. G. A. M. Vogelaar ontslag aangezegd. By het Gewestelijk Arebidsbureau in Hilversum ligt reeds enige tijd een aanvraag om een ontslagvergun ning. Drs. Vogelaar- deelde gisteren mee, dat hy, zolang er over dit ont slag nog geen beslissing is genomen door het GAB, er weinig over kan mededelen. Hij zei wel zijn bestuur naar de motieven van het ontslag te hebben gevraagd en toen hy deze hoorde, meende hij dat die motieven op een misverstand berustten. Zyn pogingen om het bestuur in die zin te overtuigen mislukten echter. „Ik ben er in elk geval tegen en daarom heb ik besloten tegen het be stuur te procederen. Ook om deze reden kan ik verder niets over de zaak zeggen." NEDERLAND I 6.50 Pluimpje (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.07 Kenmerk, wekelijkse informatierubriek over en samenleving (IKOR/CVK/RKK) kerk 7.32 Sportpanorama (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.30 Televizier (AVRO) 8.50 Vier: liedjesprogramma, in kleur (AVRO) 9.15 De verraders, tv-feuilleton (AVRO) 1020 Indonesië een nieuwe bladzij: gesprekken rele Herbewapening) (Mo- 10.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.50 7.00 7.03 Pluimpje (NOS) Journaal (NOS) Kapitein Zeppos, tv-feuilleton voor de jeugd (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Journaal (NOS) Dubbelspion, tv-film in kleur (NOS) Samenvatting debatten in de Tweede Kamer in zake de gebeurtenissen op Curacao (NOS) Aflevering uit de serie Candid Camera (NOS) De documentaire „Onze buren zijn negers" komt te vervallen. 1015 Verbinding metBelgië: muzikale show (NOS) 10.50 Journaal (NOS) 7.28 8.00 8.20 9.10 9.40 Op Nederland I werd giste ren alsmaar reclame gemaakt. Het begon met de film „Het zout des levens", een staal van het befaamde Nederlandse documentaire filmen, dit keer van de hand van Charles Hu guenot van der Linden, die de film had gemaakt in opdracht van de Koninklijke Nederland^ se Zout Industire. wat er wel degelijk bijstond. Dat nam niet weg dat het een interessante, goed gemaakte film was, die niet aanspoorde meer zout en zoutvaatjes te kopen, dus van mij mocht het. Daarna maakte „Koning Klant" reclame voor de cash en carryzaken, vergeleek de prij zen van merkartikelen, zei dat deze zaken de toekomt hebben en voordelig zyn voor de con sument. maar voegde er haas tig aan toe (want ook „Koning Klant" moet om zijn klanten denken) dat de hard werkende middenstander er niet de dupe van mocht worden, dus dat de regering voor compensatie zal moeten zorgen. Aan het eind van haar programma maakte de VARA ook nog even reclame voor het katholicisme in het al gemeen. en de kloosterorde „The Irish sisters of charity" meer in het byzonder. Dat ge beurde in een film gemaakt door Koos Postema (interview), Huib de Ru (camera) en Jan Kloek (geluid), die als Achter- het-nieuws-special de uitsteken de reputatie van deze speciale uitzendingen weer volledig waar maakte. Wij hebben in deze specials al heel wat vraagstuk ken van levensbelang behandeld gekregen. Abortus, zelfmoord echtscheiding waren daar enke le van. Dit keer kwam het on vermijdelijke sterven aan de or de. en wel in het speciale geval van een ziekenhuis van Londens East-End, waar Ierse nonnen in een uitzonderlijk (uitzonderlijk vooral voor En geland) proper en van bloemen vergeven oord de laatste dagen, uren. en soms Jaren verzachten van patiënten die elders zijn opgegeven. Genezing wordt niet meer betracht, een opera tiekamer is er niet. het enige doel is de patiënten het sterven te vergemakkelijken. Daartoe worden twee middelen aange grepen: de roomse blijheid waarmee de meestal oude men sen door de nonnen worden be handeld, en de zogenaamde St. Josephs cocktail, bestaande uit een mengsel van heroïne, cocaï ne en gin. in meestal oplopen de hoeveelheden. Het resultaat is dat de patiënten be- I vrijd worden van pijn, en toch alert, bij de tijd blijven. De reportage, die het team van Achter het Nieuws maakte naar aanleiding van een artikel dat in het Engelse maandblad Nova had gestaan, was de twee de over dit ziekenhuis, nadat de eerste, van een Italiaans team aldaar een onaangename indruk had achtergelaten. Postema en de zijnen maakten na de eerste kennismaking blykbaar een zo goede indruk dat zy alle mede werking kregen by het maken van hun film en de nonnen (zij hebben een kopie van de film toegestuurd gekregen en zouden die afdraaien voor die patiën ten die daar tegen zouden kun nen) zullen er geen spijt van gehad hebben. Er zaten «om het eens ruwweg te zeggen, bekeken vanuit een filmstandpunt) enke le zeer .sterke nummers" in, bijvoorbeeld het praten via het alfabet met Bob wiens spraak vermogen verdwenen was en het interview met de vrouw van Jack West. die de dag daarop weduwe bleek te zijn geworden. Postema en De Ru hebben een optimaal gebruik gemaakt van de mogelijkheden die hun wer den geboden, maar waren zo verstandig geweest het niet te „overdoen" bijvoorbeeld door het contrast tussen de gestor ven Jack West die naar het lij kenkamertje werd gereden en de toen opklinkende stemmen van voetballende jongens op straat aan de andere kant van het muurtje te versterken door even met de camera de straat op te gaan (leven tegen over dood, U kent dat wel). Of door later aan de montagetafel een song in te dubben over de vergankelijkheid van het leven, die inderdaad in het ziekenhuis tijdens een van de interviews uit de radio opklonk (maar toen niet op de band werd opgeno men), zodat het latere indubben ervan geen verdraaiing van de waarheid zou zijn geweest. Ge leid door een gepaste schroom heeft men dit soort gesleutel echter nagelaten, en dat kon ook gemakkelijk omdat er nog genoeg overbleef, zoals (om maar iets te noemen) het slot beeld van de stervende oude vrouw die met 't kruisbeeld on der haar hand en met de hand van een naast haar bed zittende non weer op haar hand, niet in eenzaamheid hoefde te sterven, zoals de commentator zei. De close up van die twee handen lag voor de hand, bracht niets nieuws, maar was wel precies de ongevraagde symboliek dle bij het onderwerp, en meer in het byzonder bij deze nonnen, paste. NB. ADVERTENTIE NEW YORK (AP) De Broad- wayproducer Claire Nichters heeft j meegedeeld, dat zy een musical wil I brengen gebaseerd op het lever van Edith Piaf. De show zal .Mus" gaan heten, de naam waaronder de j Franse cabaretière by haar vrien- j den bekend stond. Miss Nich- J tors heeft al succes gehad met de Broadwayprodukties Jimmy Shi- i ne" en de komedie „Luv". Voor de titelrol is Felicia Sander geëngageerd die 14 jaar gele- j den haar carrière begon met het grote succes „The song from Moulin Rouge". Verder zullen er vyf mannelijke rollen zijn. HILVERSUM (ANP) De NOS- televisie zal vanavond van 21.10 tot 21.40 uur via Nederland II een sa menvatting van de kamerdebatten over Curacao uitzenden. J In verband met dit laatste komt J de documentaire „Onze buren zyn negers" die oorspronkelijk van 21.10 tot 22.05 uur zou duren, te verval- j len. Van 21.40 tot 22.06 uur wordt een aflevering uit de serie „Candid Camera" uitgezonden. VOOR DINSDAG 8 JUNI Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Stereo: Metropole-Ork. amusementsmuz. 18.19 Ultz. van de PSP. 18.30 Nws. KRO: 18.41 Act. 19.00 Licht ensemble en sol. 19.45 Zoekend geloven: godsdienstige lez. 20.00 Ste reo: Bel Canto: operamuz. (gr.) 20.45 Verzuiling - ontzuiling, beschouwing. 21.00 Oude en mod. kamermuz. (opn) 21.30 Stereo: Radio Filharmonisch Ork en sol mod. en semi-klass. muz. 22.25 Overweging 22.30 Nws. 22.38 Parlemen tair overzicht. 22.45 Meded. 22.50 De zingende kerk. muzikale lez. 23.05 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: De laatste ronde: licht pl.progr. 23.55-240 Nws. Hilversum 1, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.25 Stereo: Metropole ork: amuse mentsmuz. 18.55 Parijs vous parle 19.00 Amateurs musiceren. 19.30 Nws. 19.35 Vergeet 't maar: gev. progr. 21.00 Or gelconcert. met zangsol. (opn.). 21.30 Hiering: progr. voor de jeugd. 22.05 Muze zonder make-up: cabaretprogr met Jonge artiesten. 22.30 Nws, 22 38 Radlojourn. NOS: 22.55 Stereo: Muz. van deze eeuw (opn.). 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 4 JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Op het eerste gehoor: lich te gram .muz. met nws. en act. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Als dat zou kunnen: ver zoekpl.progr. (8.30-8.32 Nws.), 9.00 Gymn. voor de hulsvr. 9.10 Cabaret progr. 9.35 Waterst 9.40 Voor de kleu ters. 9.55 Stereo: Verz. progr. 9.35 rz.progr. van seml-klass. en mod. muz. (gr.) 11.00 Nws. 11.02 Op Sleep tros: progr. en lichte muz. voor auto mobilisten. 11.45 Act. 11.55 Meded. KRO 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land: 12.26 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 Act. 13.00 Raden maar. 13.15 Onder nemend) NCRV: 14 00 Klass. ork.w. (gr.) 15.00 Stereo: Muz. In de middag: licht gev. muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Lichte grammuz. voor de tieners. Overhelds- v'uorl. 17.50 O en W Nico van Vliet ln gesprek met staatssecretaris mr. J H. Grosheide van het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen over vor ming en opleiding van de werkende Jeugd. Hilversum 2, 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strljdl. 7.23 Stereo: Dag woensdag! lichte gram.muz. (7.30 7.35 Van de voorpag.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws en actualiteiten. 8.20 Stereo: Dag voensdag (verv): lichte gram.muz.: (pim 8.30-8.35 Van alle markten thuis 9.00 Stereo: Uit eigen huls: licht gev. muz.progr. 9.40 Schoolradio 10.00 Lich te gram.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vr. 11.40 Ste reo: Planorecital: klass. muz. 12.00 Stereo: Promenade ork. met zangsol: amusementsmuz. 12.35 Stereo: Viool en plano: mod. muz. 12 54 Voor het §latteland. 13 00 Nws. 13.11 Act. 13.20 tereo: Populair klass. muz. (gr 13.45 Gesproken portret 14.00 Voor de kinderen. 15 00 Stereo: Klarinetkwar tet van België: mod. muz. 15.20 Stereo Kamerork Pieter Hellendaal met sol: klass en mod. muz. 16.00 Nws 16 02 Muz. en brieven, muzikale lez. 17.00 nauiujuuiuoai m op: vrolijk pl.progr ,14.00 00 Nws. 15.03 Arb.vlt.: po- z.pl.progr. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Kinderkoor. 17.20 Voor de Jeugd. 17.55 Meded. Hilversum 3. 240 m. en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing zing zing lichte vokale muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten, met kritisch commentaar NOS: 1100 Nws. 11.03 Muz. lez. (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal 13.06 Zet 'm op: vrolijk r' Nws). 15.00 Sulair verz.p lmmlcklicht pLprogr. 17.00 Nws. 17.02 Radlojourn. 17:05-18.00 Toppoppo logy: pop- en countrymuz. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 17.00-17.35 Voor de Jeugd. NOS: 18.50 In kl.: Pluimpje NOS: 19.00 Journ. NOS: 19.07 Scala: Inform, progr. NOS. 20.00 Journ. 20.20 Ultz. van D'66 NOS: 20.30 Holland Festival Magazine 20.55 The constant Husband (Zes vrouwen en één man), speelfilm (Rijkskeuring 14 Jaar). 22.25 Ultz. Stichting Socutera 22.40 In kl.: Eigen tijds!: Poppetgom. collage van beeld, beweging, tekst en muz. 23.10-23.15 Journaal. Nederland II NOS: 18 50 In kl.: Pluimpje. NOS: 19.00 Journ. VARA: 19.03 Coronation Street. TV-feullleton NOS: 20 00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.55 Werkwinkel, cabaretprogr. 2145 Dub bele bodem. TV-fllm uit de serie Half Hour Story NOS: 22.10-22.15 Journ. HILVERSUM (GPD) De Ne derlandse film over ontwikkelings hulp „Not Enough" van de Neder landse cineast Wim van der Velde is op het elfde Amerikaanse festi val van de Educational Film Libra ry Association in New York be kroond met een eerste prijs, „The blue ribbon".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5