Samenwerkingsschool voor imbeciele kinderen Dekenale raad Leiden begon Groot- arbeid voor Eén politiekorps Leiden en randgemeenten 5DroombeeldZW VERSTOPPING? Verkeerscursus volgen of boete betalen.... Christen-democraten zijn toch democraten Leidse stichting geïnstalleerd GOUDEN RING Kerkelijk leven 1 oor de Leiclse kantonrechter VOORONTWERP VAN WET BIJ MINISTER Juwelier v. d. Water DINSDAG 3 JUNI 1969 LEIDSCU DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Aan de Schubertlaan in Zuidwest komt een sa menwerkingsschool voor imbeciele kinderen, uitgaande van het openbaar blo. de r.k. stichting en de prot. chr. vereniging die gistermiddag bij een installatie ten stadhuize zijn samenge gaan in één stichting tot bevordering van het onderwijs aan imbeciele kinderen uit Leiden en omgeving. De Haarlemse ar chitect Dondorp heeft de eersté schetsplannen reeds aan een voorlopige bouwcommissie voorgelegd. Het gemeentebestuur zal ervoor ijveren de school zo snel mogelijk van de grond te krijgen. Dit plan is tot stand gekomen na een lange weg van voorbereiding. Insiders spreken over een lijdens weg van tien jaar. Aanvankelijk zou het gemeentebestuur een openbare 6chool bouwen aan de Willem de Zwygerlaan. op welke plaats ook een nieuwe rk school zou komen, uit gaande van de Cunerastichting die een oude school aan de Zoeterwoud- sesingel heeft. Voor een nieuwe prot. chr. school was hier geen ruimte meer. Na invoering van de mammoet wet bleek de ruimte ook te klein voor de twee scholen en toen is het plan geboren een samenwerkings school van de drie zuilen te stichten, waarvoor een terrein aan de Schu bertlaan kon worden vrijgemaakt. NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder. toezegging G van Estrik te Genemuiden: te Middelburg, vakature D. van Boven, toezegging A. Krijger te Grijpsker- ke (Z.). z Aangenomen naar Aohlum (Fr.) toezegging L. Hylarides te Roode- school; naar Rotterdam Z. met be paalde opdracht (ziekenhuis Ikazia» M C Don te Rotterdam Z. Bedankt voor Amsterdam. Water graafsmeer. vacature H. K. Stautte- ner. toezegging W. Radstake te Kra lingen; voor Berlicum. S. Euverman te Warffum. Beroepen te Deventer: B. Klopman te Zelhem;te Breskens: P. J. Leen mans te Rijnsaterwoude. Benoemd tot predikant van het Andreas-ziekemhuis te Amsterdam- Sloten: G. M. Spelberg te Utreoht. Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht: H. Stroeve te Lopikerkapel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Groningen-Noord (in combinatie met Oost': W. H. Melles te Amstelveen- te Winsum: D. D Soepboer te Lutjegast. GER. GEMEENTEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar Doorn:: K. B. Holwerda te Zalk en Veecaten. Bedankt voor Blya: M. H. Sliggers, kandidaat te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Enschede-West: J van Amstel te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen: G. A. Zij- derveld te Middelburg De stichting met de lange naam, die zich over een roepnaam gaat be raden, gaat spoed zetten achter het plan en het gemeentebestuur gaat hierop het accent leggen. Dat vertelde wethouder van onder- wij's S. Sannes bij de installatie, waai- hij als naam dacht aan Made liefstichting of Zorgenkindstichting. Namens de Cunerastichting sprak de heer J. Lij ten en namens de prot. chr. vereniging voor blo de heer Teekens. Zy zeiden, dat hun vereni gingen graag tot samenwerking zijn gekomen. In de stichting nemen het gemeen tebestuur (openbaar blo), de rooms- katholieke Cunerastichting en de Prot.-chr. Vereniging voor buitenge woon lager onderwys benevens de LEIDEN Een 31-jarige tuinder j heid" destijds tot gevolg, dat hy in uit Katwijk werd gisteren door de de Secr. Varkevisserstraat de Leidse kantonrechter, mr. W. de Ko- „rechte weg" kwijtraakte en hierdoor ning, niet alleen veroordeeld tot een i tegen een verkeershek belandde en boete van f50 subs. 10 dagen maar vandaar op een zojuist passerende ook tot het volgen van een ver- bromfietser caramboleerde. Laatst- keerscursus. Geeft de tuinder t.z.t. genoemde kwam met de schrik vrij. de heer M. Kloots talg. oudervere niging Helpt Elkanden. de heren J. Lij ten en ir. H A. Meijer (Cunera stichting), mevr. M. L. Hoff-Been (r.k. oudervereniging Het Zorgen-1 Philadelphia). •eind), mevr. J. P. Amoldussen-Hoo- genboom en drs. M. A. v.d. Hout (Prot. -chr. Ver. voor blo) en prof. dr. P. van Duijn (oudervereniging Een beeld van de installatie bijeenkomst van de stichting op het moment, dat de heer Lijten aan het woord is. (Foto LD/Holvast) LEIDEN In een vergadering ide nieuwe raad het best in staat zal van de dekenale raad Groot-Leiden drie ouderverenigingen deel. Het be- was voornaamste onderwerp de mo- stuur bestaat uit de heren J. H. Th. van Beest en J. Kaan (gemeente). gelijkheden aan te geven waardoor Het is jammer dat de discussie mm rrset de heren Hansen en Werter zo snel op een hoog peil is gekomen Het kaderlid van de KVP Hansen, die als zodanig de jongste ledenver gadering van D'66 bezocht en naar aanleiding hiervan een ingezonden stuk als ..individueel burger" schreef, noemt zich christen-democraat. On- danks dit christen-democraat-zijnden af te treden en bestuursleden verbaast hy zioh, wanneer een be- I die van hem mochten aanblyven ^■ïfzeró ódtrifvsH citeren geen verschil tussen be stuursleden die zyns inziens behoor- stuurslid van Democraten-'66 niet aftreedt, als een door dit bestuurs lid naar voren gebracht standpunt in een ledenvergadering niet alge meen ingang vindt. Wij hopen dat vele andere ohristen-democraten evenals wij, een meerderheidsstand punt een normaal democratisch goed zullen vinden. Dit gebrek aan democratisch in zicht bij de voorzitter van de KVP is echter nog niets, vergeleken bij het politieke onfatsoen dat hy ten toon spreidde door eerst in or.ze le denvergadering de leden op te wek ken vóór toetreding tot het P.A.K. te stemmen, daama het bestuur te feliciteren met de genomen beslis sing, om vervolgens in 'n ingezonden stuk te concluderen dat mede door deze beslissing D'66 maar het beste van het Leidse politieke toneel kan verdwijnen. Overigens maakte hij bij het feli- Inconsequent? Misschien zou Han sen enige bedenktijd moeten nemen voor alles wat hij zegt of schrijft zün het werk te doen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de dekenale raad niet een raad is die bestuurt. De nieuwe raad bestaat uit één le- kenvertegenwoordiger uit iedere pa rochie. gekozen door de parochie raad en het kerkbestuur, (totaal 11 personen), zes priesters, gekozen door het priesterberaad van Groot- Leiden (totaal 6 personen), één lid uit de religieuze gemeenschappen en het lid uit het dekenaat Leiden, dat Het in rayons verdeelde priesterbe raad zal zich bezig houden met on derwerpen van meer praktische aard. direkt betrekking hebbend op het rayon. Naar aanleiding van dit onder werp kwam het pastoresberaad ter sprake, de byeenkomst van ri. priesters en predikanten van de re formatorische kerken. Men was niet gelukkig met de resultaten van het pastoresberaad en men keurde de grote mate van vrijblijvendheid sterk zitting heeft in de Diocesane Pas to- laf. Een voorstel werd gelanceerd om, 'ook het pastoresberaad te onder-h« de conclusle scheiden in een meer algemeen pas geen gehoor aan de oproep voor de l cursus, dan zal hij nog eens een boe- I te van f 250 moeten neertellen. Dit vonnis baseerde de kanton rechter op het feit. dat de tuinder zfjns inziens een groot gebrek aan kennis van „veilig verkeer" ter zit ting aan de dag legde De tuinder stond terecht, omdat hy per vracht auto met een „forse snelheid" een uitrit op de Val ken bur gse weg was uitgereden en eerst op ,,'t laatste nippertje" voor een zeer dicht na derende auto had afgeremd. De be stuurder hiervan, denkende, dat de tuinder geen voorrang zou verlenen, remde dermate krachtig af. dat hy slippende met de auto en al omkan telde om vervolgens in een nabij ge legen sloot terecht te komen. Hij kwam er met enkele lichte verwon dingen af. Verdachte was van mening, dat hem geen schuld trof. „Ik remde toch tijdig genoeg af", verklaarde hy lakoniek. „Jawel, maar veel te laat en te ver op het wegdek, zodat de 1 bestuurder van die auto de schrik van zijn leven kreeg", repliceerde de officier, mr. J. Wessel. „U reed inderdaad wel schandalig", merkte de kantonrecht op. Ver dachte was een andere mening toe gedaan. Zijn reactie kwam hier op neer: „Ik reed n iet schandalig, liet de doorgang vrij en als de ander zich rustig had gehouden zou er niets zijn gebeurd". De officier zei in zijn requisitoir, dat het helaas nog maar al te vaak voorkomt, dat automobilisten met ho ge snelheid een uitrit uitkomen of een voorrangsweg naderen en eerst op 't laatste moment afremmen, zo dat medeweggebruikers vaak wel moeten schrikken met alle gevolgen van dien. Ter correctie van verdachtes laak baar weggedrag eiste hy een boete van f 100 sub. 20 dagen. „Ik remde toch af en dat hy in die sloot te recht kwam, al is niet mijn schuld", aldus de strekking van verdachtes laatste woord. De kantonrechter nam het verdachte bijzonder kwalijk, dat deze alle schuld van zich af schoof. „U schijnt uw fout en uw agressie ve wijze van rijden niet in te zien en moet kennelijk inzake „veilig ver keer" nog het een en ander bijleren", Gezien de ernst van het feit, waar bij het alcoholgebruik als een straf- bezwarende omstandigheid gold. eis te de officier in zyn requisitoir zowei een geldboete van f 200 subs. 40 da gen als de voorwaardelijke intrek king van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. De rechter liet het ditmaal echter nog by een boete van f 150 subs 30 dagen en de geëis te voorwaardeiyke intrekking der ry bevoegdheid. Sportauto „Verdachte reed niet alleen circa 70 km/u en dus ver boven de ma ximum snelheid maar verleende by het kruispunt tevens geen voorrang aan drie bromfietsers, van wie er één zeer schielyk moest afremmen om niet onder de auto te komen". Aldus bevestigde verbalisant nog eens de inhoud van het proces-ver baal. dat hy in de avond van de 28- ste februari jl. tegen een 19-jarige scholier uit Rotterdam opmaakte De scholier ontkende de overtredingen, begaan met zyn sportauto op de Beeklaan te Noordwyk, ten stellig ste. „Ik reed niet harder dan 50 km/u en reed by dat kruispunt pas door toen een van de bromfietsers my een wenk gaf, dat ik niet behoefde te stoppenaldus het résumé van zyn betoog. De officier eiste twee geldboeten van respectieveiyk f 50 en f 75 subs. 25 dagen. De kantonrechter vonniste met een totale boete van f 100 subs 20 dagen. ADVERTENTIE rale Raad. Deze 19 leden kiezen minstens 4 toresberaad, waar principiële kwes- en ten hoogste 8 personen, gelet op ties aan de orde zouden worden ge- hun kundigheid en beschikbaarheid, j gteld en een wyksgewyze pastoresbe- 1 Versuft Uit deze groep van tenminste 23 en ten hoogste 27 wordt een moderamen gekozen van 6 personen. Als het moderamen, waarvan de deken voorzitter is, is gekozen, wordt uit de leden van de dekenale raad een voorzitter gekozen. By wyze van ex periment zal de raad voorlopig twee laar aanblyven. De voorzitter zal voor één jaar gekozen worden. Het Om nog eens op het essentiële dekenale centrum (nu dekenaal bu- van de vergadering terug te komen, reau» wordt gezien als een service- D'66 heeft als democratische partij centrum dus niet als een louter ad- noch de leden van de afdeling noen ministratief bureau, de bestuursleden willen dwingen tot een bepaald besluit. Sommigen heb-1 F» I 1 ben tegengestemd omdat ze het met, FlCSt(TlKTclcl(1 de modaliteiten niet eens waren. ieder heeft zyn stem gemotiveerd Er lag een voorstel om te komen En wij zulien de eersten zijn om dit tot een twreevoudig priesterberaad. genomen besluit, om de mogelykhe- Het ene omvat alle zielzorgers van den te onderzoeken van samenwer- het dekenaat. Het andere pries- king volgens het conceptprogramma terberaad richt zich op de zielzor- cwaarbij ieder met een eigen lijst pers van Groot-Leiden, Wassenaar blijft uitkomen), van harte uit te en Voorschoten, die in die onder- voeren scheiden delen byeen zullen komen. Het belang van Leiden gaat ons Het algemene priesterberaad zal boven winst of verlies van stemmen üch in gemeenschappelyk overleg W KUYPER. voorzitter D'6C bezig houden met de grote lynen zo- B. OOSTERMAN, vice-voorz als: Wat is kerk, wat is pastoraat? LEIDEN „Tien dagen geleden is een voorontwerp van wet ingediend dat, als het wet wordt, zal leiden tot één interge meentelijk politiekorps voor Leiden, Leiderdorp. Voorschoten en Oegstgeest". Aldus de commissaris van politie gisteravond op een „wijkbijeenkomst" in Zuidwest. Hij sprak daar op zeer openhartige wijze met een aantal bewoners van die wijk over de politie-taak in Leiden en met name over die in Zuidwest. Bovenstaande uitlating van mr. C. Barends was de meest ac tuele van een serie losse overdenkingen, die hij in de loop van de avond uit zijn mond liet rollen. dergelyke aderlating niet kunnen velen, zo zei hy. Hy tekende hier overigens by aan dat volgend jaar een jarenlang personeelstekort ein- delyk ingelopen zal zyn als een aantal pas opgeleide agenten in dienst treedt. In afdelinsgbureaus, politie posten per wyk dus. ziet mr. Ba rends niet veel heil. Eén van de Zuidwestenaren vroeg daar drin gend om, omdat je volgens hem veel te weinig surveillance in de buurt van de Churchilllaan ziet. De com missaris was de eerste om dat te beamen. „Ik geef grif toe dat de fre quentie waarmee gepatrouilleerd wordt, te kort schiet. Maar dat geldt niet alleen voor Zuidwest, maar voor de hele stad". Oorzaak volgens mr. Barends: personeelstekort. Daardoor ziet df commissaris geen kans wykposten permanent te bezetten. De man kracht op het hoofdbureau zou een Ravonagenten De commissaris zei het te betreu ren. dat het contact van de surveil lerende agent met de bevolking zo goed als nihil is. „Zo'n 12 jaar ge leden meende men dat het man-pro bleem zou zyn op te lossen door me chanisering van het vervoer, dus door het per auto patrouilleren. Het contact dat de fietser met de men sen op straat had is daardoor vry- wel verloren gegaan. Dat is erg jam mer. ook voor de bestryding van de misdaad. Want Leiden heeft op dit gebied niet zo'n beste naam Voor de toekomst zie ik daarom veel in het systeem van rayonagenten. Op deze byeenkomst. die werd ge houden onder auspiciën van de Leidse VVD omdat in een vergade ring van deze party nogal wat vra gen werden gesteld over de politie, werd ook het nodige gezegd over dc snelheidscontrole op de door gaande wegen in de buitenwyken. Een onderwerp dat de commissaris na aan het hart bleek te liggen Hoewel hy verklaarde uit gevoels overwegingen geen voorstander te zyn van stiekem uitgevoerde contro les op de snelheid, moest hy toege ven dat tot nu toe alleen een con sequent scherp doorgevoerde snel heidsmeting afdoende is gebleken. De commissaris („eigenlijk ben ik de manager van een groot bedryf") besprak terloops zyn verlangl» „Ik wil een meldkamer voor stil alarm, een radarwagen voor snel heidscontrole, een verbouwing van het hoofdbureau, en een interge meentelijk telefoonnet". Tot de ze verlangens vervuld zun noemde mr. Barends. die nu twee jaar com missaris in Le>den Is. zich "een tim merman met één spyker". Een 38-jarige losarbeider uit Kat- raad, waar priesters en dominees de i wyic gaf de avond van de 6de no- praktische zaken voor een bepaalde vember tegen de politie volmondig wyk ter sprake zouden brengen. toe, dat hy inderdaad te veel met I zyn auto links had gereden. En. Besloten is tot instelling van een vijf glaasjes sherry had gedronken werkgroep voor gemengd gehuwden, alvorens op weg te gaan. Deze groep ,s samengesteld uit de bestrMd Khter dat volgende personen: ds= Lamping, ds. j de dersufta todnlk die maaku Cronemeyen de heer Schlatmann en j (a[dus he( proces.verbaa!het ge. mej. Klompé vojg was van dat aiCOholgebruik. „Ik was alleen maar wat versuft door Tenslotte werd medegedeeld dat gebrek aan slaap", verzekerde hy de via de Gemeenschap van Kerken een rechter. „Gebrek aan slaap geeft overkoepelende commissie voor de egn reden te meer om geen alcohol Merenwijk is samengesteld, bestaan- te drinken als men nog met een de uit 2 leden van de herv. gemeen- j auto op stap moet", bracht de of te, 2 leden van de geref. kerk, 2 leden fjcier met nadruk onder verdachtes van de r.k. kerk en 2 leden van de aandacht. kleine kerken. Al met al had verdachte® „versuft- Zoekt U oen voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altyd voordelig. Maandags gesloten. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |Üft||D|| A V" beslaan? Nourypharma in Oss maakt ze: PI UU «tl LA A LEIDEN In het nu de finitief opgeleverde speel- en zitplateau bij het Kennedy - winkelcentrum in Zuidwest is een uit het gemeentelijk cultuurfonds aangeschaft beeld (f 13.600 incl. sokkel) van de Amsterdamse kunste nares Ellen Beerthuis-Roos geplaatst. Het heet Droom beeld Drs. M. L. Wurfbain. direc teur van De Lakenhal, schreef over kunstenares en beeld het volgende- De in 1926 te Soekaboemi (Java geboren beeldhouwster ont ving een gedegen opleiding aan de Rijksacademie van beeldende kunsten in Am sterdam, waar Cor Hund en V. P. S. Esser haar leraren waren. Zij verwierf nadien bekendheid op tentoonstel lingen o.a. in de Leidse La kenhal en op de Tijdsbeeld tentoonstelling in 1965 in de Hortus Hiernaast kreeg zij verschillende monumentale opdrachten, o.m. voor een aantal gemeenten. Haar ge liefkoosd materiaal is brons. Als uitgangspunten voor haar beelden dienen dikioijls sprookjes of verhalen. Voor het Leidse beeld koos Ellen Beerthuis-Roos als the ma de jongen Niels Holger- 8071, die in Selma Lagerlöfs sprookjesachtig boek droomt hoe hij door een gans wordt meegevoerd, hoog wiekend boven het Zweedse land. De gestalte van Niels Holgerson, beschermd slapend onder de schetsmatig aangeduide vleugels van de gans, is dui delijk herkenbaar. Eigenlijk heeft dit Droombeeldeen binnenkant en een buiten kant, en misschien is het juist wel daardoor dat het zo goed harmonieert met de „open structuur" van het pleintje, waar het beeld is opgesteld.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3