Schijnwelvaart voedingsbodem Acties studenten wel aanvaardbaar ARP WIL MEER INITIATIEVEN VAN REGERING Geweld in beeld Antilliaan profiteert niet van toeristische explosie Zeventien procent van bevolking is iverkloos WROK EN HAAT Radicalen gispen WD D'66 SPREEKT ZICH VOORZICHTIG UIT: U) lis i vS MAANDAG 2 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Door Sig. W. Wolf) WILLEMSTAD (GPD) De explosie van geweld, plunde ringen en terreur op Curacao heeft een rijke voedingsbodem gehad in de schijnwelvaart die op de Antillen heerst sinds 1953 de reorganisatie bij de Shell raffinaderij plaatsvond en het personeelsbestand van 21.000 werknemers terug werd gebracht tot vijfduizend werknemers, nu zestien jaar later. In 1963 be droeg het nationaal inkomen per hoofd der bevolking ongeveer 3600 gulden en in 1967 daalde dit cijfer tot 3200 gulden. Treurzang De terugslag van de olie noopte de Antilliaanse autoriteiten tot het zoe ken naar nieuwe bronnen van in komsten. Dank zij de sluiting van Cuba, het vakantieoord by uitstek voor Amerikaanse toeristen, zagen de Antillen in de toeristenindustrie een dankbaar object dat in een am bitieus programma voor hotelbouw gretig werd aangegrepen. In vijftien jaar tijds werden op de Antillen niet minder dan veertien nieuwe hotels gebouwd, luxueuse bastions die alle beantwoorden aan de overdreven eisen van de verwende dollartoeris ten. In 1962 bedroeg het aantal over nachtingen op de Antillen 120.000, in 1967 was dit gestegen tot 350.000. Vol gens een prognose van 't Antilliaan se ministerie van Sociale en Econo mische Zaken zal de totale capaciteit van het hotelwezen in 1975 2500 ka mers bedragen (thans 725). De directe invloed van deze toeris tische explosie betekende voor de werkgelegenheid dat per hotelkamer 1,25 arbeidsplaatsen beschikbaar kwamen. Daarnaast profiteerden ook de taxi-bedryven, souvenir-winkels, leveranciers van de toeristenboom. Met het trauma van de olie-industrie voor ogen besloot de Antilliaanse re gering een industrialisatie-program ma op te zetten dat in de eerste plaats erop gericht was arbeidsinten sieve Amerikaanse industrieën aan te trekken die de Antillen als spring plank voor de Euromarkt konden ge bruiken. Op Curasao vestigden zich de afgelopen jaren de elktronische bedryven Solitron en Texas Instru ments, op Aruba kwam een Ameri kaans chemisch concern en in 1970 hoopt de International Salt Company de zoutpannen op Bonaire rendabel te kunnen exploiteren. Ondanks de ambitieuze plannen bleven de Antillen geconfronteerd met het werkloosheidsprobleem. Ze ventien procent van de beroepsbevol king (70.000) is werkloos en het ziet er niet naar uit dat dit cyfer gezien de vrij trage ontwikkeling van de in dustrie snel omlaag zal gaan. In Ne derland brengt een werkloosheidsper centage van vyf procent de vakbon den al in rep en roer. De lofzang op het toeristische manna dat uit de Caraïbische zon neerdaalde begon zelfs voor de meest optimistische Antilliaan eentonig te klinken en was voor de donkerkleu rige Antilliaanse arbeider een steeds herhaalde treurzang. Immers: de donkerkleurige Antilliaanse werkne mer in de toeristenindustrie kwam niet verder dan het niveau van bor denwasser, kamermeisje, taxichauf feur. De donkerkleurige Antilliaan zag steeds meer luxe bungalows en villa's verrijzen terwijl hij genoegen moest nemen met zijn krotwoning in o.m. de wijken Pleur de Marie en Buena Visto. Er reden steeds meer en grotere Amerikaanse auto's, maar hij moest genoegen nemen met zijn derde-hands afdankertje dat als een brok roest over de wegen hobbelde. De werknemers merkten in het ge organiseerd overleg met de werkge vers steeds hoe de wensen voor deug delijke sociale voorzieningen zoals ontslagregeling, miniumloon en ziek teverzekering voortdurend op de lan ge baan werden geschoven en de overheid pas bereid bleek wanneer op het scherp van het mes werd geba lanceerd een weifelende hand toe te steken. Deze overheid was voor de Antil liaan synoniem met de bovenlaag van lichtgekleurde Antillianen die reeds eeuwen de touwtjes in de handen op economisch gebied hebben en niet tolereerde dat de donkerkleurige An tilliaan in welk opzicht dan ook iets in de melk te brokkelen had. Het was de gevestigde orde van de Maduros, Curiels, Hendersons, Hen- riquez, die de handel, het bankwezen, hotelwezen en het bestuursapparaat beheerste en steeds meer wrok haatgevoelens opriep. De handelshui zen en winkels van deze families wa ren dan ook de doelwitten die ge ADVERTENTIE) plunderd en in brand werden gesto ken door de rebellerende stakers op de zwartste dag die de Antillen in hun historie hebben gekend. Een jaar geleden verklaarde de jonge politicus Suriel, oprichter van de (oppositiepartij) Union Reformis ts Antillano: „Hier wordt geregeerd naar de gevestigde groeperingen toe. De volksgroepen, die het het zwaarst te verduren hebben, de arbeiders, ambachtslieden, worden totaal verge ten. Het kapitaal regeert en naar het kapitaal wordt geregeerd. Alleen par tijgenoten van het huidige bewind van de Democratische Party komen aan hun trekken. Deze partijgenoten bezitten gezamenlijk 75 procent van het kapitaal van de Antillen". De jonge Suriel (32 jaar) kon toen niet bevroeden dat de achtergestelde groeperingen binnen een jaar hun opgekropte gevoelens op zo"n explo sieve wyze zouden uiten. Suriel: ,,De Antilliaan is een rustig en vredig mens. Hij voelt niets voor geweld tenzij hy daartoe wordt uitgedaagd door totaal sociaal en economisch wanbeleid dat leidt tot chaos en ver nedering van zijn mens-zijn". (Van onze correspondent) uitlating van de liberale minister UTRECHT (GPD) De Antfre- van Financiën Witteveen dat de an- volutionairen vinden het nog te vroeg nu al een definitief oordeel uit te spreken over het kabinet-De Jong. Fractieleider Biesheuvel wekte zater dag op het Ant>-revolutionaire par tijconvent de confessioneel-liberale regeringsploeg op zich minder op de stroom te laten meedrijven, maar de structuurvernieuwing, die overal baan breekt, zelf met een initiatief rijk en duidelijk beleid richting te geven. Hij vond het regeringsbeleid tot nu toe te defensief van aard. De Antirevolutionaire fractieleider bleek niet zo erg ingenomen met de (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG (GPD) Na lange en uitvoerige discussies heeft de poli tieke partij D'66 zich een genuan ceerd voorstander getoond van de recente studentenacties. De partij, die zaterdag en zondag te Den Haag in congres bijeen was, vindt buiten parlementaire acties zoals bezettin gen aanvaardbaar en zelfs gewenst om de democratise ringsdoeleinden te bereiken als vast staat dat bij an dere betrokken parttfen geen bereid heid bestaat om tot open en serieus overleg te komen. Het doel van de acties moet zyn het overleg op gang te brengen en bij het voeren van de acties mag geen opzettelijke schade worden toegebracht aan persoon en goed. De motie waarin dit oordeel is vastgelegd werd zondag aangenomen met 66 pet. van de stemmen voor, 32 tegen en 2 pet. onthoudingen. Het grote debat over de studentenaoties speelde zich zaterdagavond af tij dens een van de sectievergaderingen die aan de algemene ledenvergade ring vooraf ging. Van verschillende zijden werd vrij scherpe kritiek gele verd op de kamerfractie. Nieuw Ook over andere vormen van on derwijs heeft het congres zich uitge sproken. Met ruime meerderheid werd het voorstel aangenomen om te streven naar nieuwe beheersvor men van het openbaar onderwijs. D'66 vindt het onjuist dat de over heid zowel toezichthouder als be heerder van het openbaar onder wijs is. Een nieuwe beheersvorm van het openbaar onderwijs moet in principe overeenkomen met de be heersvorm die nu alleen geldt voor het bijzonder onderwijs. Verder wil D'66 de middelbare-schooljeugd la ten meepraten over de leerstof, de werk- en leervormen van de docen ten en de voorzieningen voor de leer lingen. Leerlingen met twee a drie jaar middelbaar onderwijs moeten volgens D'66 adviserende inspraak krijgen; oudere leerlingen een vol waardig medebeslissingsrecht. Ook voor het bedrijfsleven wil D'66 meer democratisering. De on dernemingsraden moeten veranderd worden in personeelsraden met ver gaande bevoegdheden. Alle perso neelsleden doen mee aan de verkie zing van de raden, één van de leden moet tot voorzitter gekozen worden. De personeelsraden moeten het recht hebben de ondernemingsleiding ope ning van zaken te vragen; om aan vullende sociale regelingen met de ondernemingsleiding te sluiten; om zich tegenover de ondernemingslei ding uit te spreken over verplaatsing, uitbreiding of inkrimping van het be drijf. wijziging van de produktieme- thoden. duurzame samenwerking met andere bedrijven: om met de onder nemingsleiding overeenkomsten aan te gaan inzake de voor het personeel hieraan verbonden gevolgen. Voorts moeten de personeelsraden het recht kri/gen richtlijnen voor het onderne mingsbeleid. neergelegd ln voorschrif ten en plannen, aan te vullen. Ook moet er een recht van beroep komen waarvan de personeelsraden gebruik mogen maken. De beroepsinstantie moet bij wet worden ingesteld. tirevolutionairen dan weer hier en dan weer daar tegenaan zouden leu nen. „Wij rollen liever niet om"l zed hij, „maar steunen op ons program en op onze eigen lndentiteit" Mr. Biesheuvel noemde vooral het loon- en prijsbeleid duidelijk de achilles hiel van het kabinet en formuleerde een serie wensen op het gebied van de inkomens- en vermogensverhou dingen. het landbouw- en mldden- sta ndsbele id en de democratisering van de bestuursstructuur, van de on derneming en van het wetenschap pelijk onderwijs die hij voor 1971 verwezenlijkt wil zien. Geloofwaardig Vanuit de radicale vleugel van de ARP werd zaterdag opnieuw druk uitgeoefend op de partijleiding om bij de formatie van een nieuw ka binet in 1971 niet opnieuw met de VVD. ln zee te gaan. .Als wij onze geloofwaardigheid als christelij ke party, met de pretentie om een rechtvaardige maatschappij na te streven, willen verliezen, moeten wij nog een keer een regering gaan vor men met de VVD, die zo bij uitstek de bestaande toestand symboliseert", zei de vice-voorzitter van de Amster damse kamercentrale, J. P. Fedde- ma. Hy kondigde aan zich van elke medewerking aan de veriaezingen te zullen onthouden als opnieuw in de richting van een coalitie met de li beralen wordt gekoerst. De heer Feddema, die ook waar schuwde voor een te nauwe band met de KVP, noemde prof. Diepen horst een symbool van de paterna listische. autocratische structuren niet nog steeds de bestaande orde beheersen. Ook anderen hadden kri tiek op het optreden van de Antire volutionaire hoogleraar in het ka merdebat over de studentenonlusten in Amsterdam. Mr. Biesheuvel vond echter, dat prof. Diepenhorst on recht wordt aangedaan omdat deze niet slechts de bezetting van het Maagdenhuis heeft veroordeeld, maar zich wel degelijk ook voor een „voortdurende hervorming van de academie" heeft uitgesproken. Naast kritiek bleek er in het convent ook veel waardering voor het optreden van prof. Diepenhorst te bestaan. Een protestmars van 5000 betogers, die vrijdag in Willemstad op Curagao werd gehouden, ontaardde in brandstichting en plunde ring. Er vielen vier doden en 150 gewonden. Er werden 400 arresta ties verricht. De schattingen van de schade lopen uiteen, maar be loopt zeker in de tientallen miljoenen guldens. De foto's geven een goed beeld van deze geweldsexplosie en haar gevolgen. Links van boven naar benedendrie beelden van het begin van de ongeregeldheden in Willemstad. Een personenauto wordt omge gooid, in brand gestoken en staat even later in lichter laaie. Links onder: juichende betogers in Willemstad. Midden boven: op deze luchtfoto zijn duidelijk de verwoestingen te zien, die zijn aangericht. Boven de ruïnes hangt nog rook. Midden onder: plunderaars graaien in de etalage van een winkel, waarvan de ruit is kapotgeslagen. Rechts: twee Antilliaanse vrouwen kijken angstig om zich heen bij het zien van het geweld van de betogers. .4 iHr' 1#

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7