Hoesak zet liberalen uit het centrale partijcomite o gold spur Oppositieleider Dzoe is nu in Saigon terug Elf olie-employés - in Biafra vermist - zijn dood aangetroffen Recr eatiemogelij klieid voor iedereen Zes gevangenen in de Sow jet- in ie beklagen zich over straf kampen Israël heeft weinig schade van opblazen van de olieleiding 'n geweldige sigaret „Niet nodig" ROCKEFELLER NIET NAAR VENEZUELA Politieke ont boezemingen PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 JUNI 1969 PRAAG (Reuter) Gustav Hoesak, eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, heeft zaterdag mee gedeeld dat dr. Ota Sik, de „vader van de economische her vormingen" vóór de Russische inval, uit het centrale partij- comité is verwijderd, evenals een aantal andere liberalen. Hoesak noemde ook dr. Frantisek Kriegel, presidium-lid on der de voormalige liberale partijleider Alexander Doebtsek. en de veteraan-parlementariër Frantisek Vodsion. Hij gaf niet de namen van de andere uitgezette leden, maar hij zei dat de ondertekenaars van het manifest van juli vorig jaar, „2.000 woorden" genaamd, zijn verwijderd, hoewel sommigen hun mening hebben herzien. In het gewraakte document spraken de ondertekenaars zich uit voor een reeks hervormingen. Het werd zes maanden na de val van de orthodoxe „sterke man" Nowotni gepubliceerd. de verkeerde weg te hebben geleid. Premier Tsernik verklaarde op de bijeenkomst dat de economische si tuatie .slecht en moeilijk, maar niet rampzalig" is. Hij veroordeelde de geringe produktiviteit, die in het af gelopen jaar met slechts vier pet was toegenomen, terwijl het inko men van de bevolking met zeven pet was gegroeid .„Iedereen doet wat hij wil en dat noemt men bedrijfsvoe ring", aldus Tsernik, die nog zei dat de economische stagnatie al in 1962 was ingetreden. Hoesak, die sprak op een bijeen komst van 2.000 arbeiders in de „CKD"-fabrieken, het grootste staal bedrijf in Praag, deelde mee dat dr. Sik en dr. Kriegel aanwezig waren op de vergadering van het centrale comité, die vrijdagavond eindigde. „Wij trachtten deze mensen te over reden hun meningen te herzien, maar zij weigerden. Daarom moesten zij het centrale comité verlaten", (dr. Sik is op het ogenblik aan de univer siteit van Bazel verbonden». De eerste secretaris zei tot de ar beiders: „Wij hebben de oplossingen die Sik, Kriegel en Lederer hebben voorgesteld, niet nodig". Lederer is een vooraanstaande Journalist, die veel invloed had door zijn artikelen in het journallstenblad „Reporter", dat verscheidene weken geleden is ver boden. De arbeiders onderbraken de woorden van Hoesak herhaaldelijk met applaus, wanneer hij opriep tot een harde strijd tegen anti-socialis tische krachten". Kriegel, een aanhanger van Doeb tsek, weigerde indertijd de overeen komst over het legeren van Sowjet- russische troepen op Tsjechoslo- waaks grondgebied te ondertekenen. Dr. Sik, voormalig vice-premier, wordt beschouwd als de voornaam ste architect van de economische hervormingen die men voor de in val der Warschaupact-troepen had ontworpen. Hoesak eiste herstel van de leiden de rol die de communistische partij dient te spelen en stelde vast dat al leen al ln de vakbeweging zestig pet. van de communisten er meningen op nahoudt die in strijd zijn met de par tijopvattingen. De in januari 1968 in- De ENI heeft laten weten dat de geslagen weg zou evenwel worden i kansen op vrijlating van de acht- vervolg. I tien employe's, die nog krijgsgevan- Hoesak verweet de massamedia, I gen zitten, vrij goed zijn. De ENI de bevolking anderhalf jaar lang op hoopt deze mannen, veertien Italia- Twee uitgeworpenenin Tsjecho-Slowakijelinks Kriegel, rechts Sik, die door Hoesak en zijn aanhang uit het centrale partijcomitè zijn verwijderd. MAANDAG Kon Schouwburg, 20.15 uur: Haagse Comedle: „Veel leven om niets" van William Shakespeare. Ned. Congresge bouw, 20.15 uur: Ned Kamerorkest mm.v. John Shirley Quirk, Janny van Wering, Koos Verheul. Szymon Gold berg. DiNSDAG. Kon. Schouwburg 20.30 uur Haagse Comedle: „Marya" van Isaak Babel. Kurzaal, 20 00 uur: leerlingen van mu ziekschool mevr. Kolthoff-Grelinger. WOENSDAG. Kon. Schouwburg 20.15 uur: Haagse Comedle: „Veertig karaat" van Baril- let en Grédy DONDERDAG Kon. chouwburg 20.15 uur: Haagse Comedie: „De humorist" van John Osborne. ROME (AP) Elf olie-employé's, die in Biafra warden vermist, zijn dood aangetroffen, zo heeft hun werkgever zaterdagavond in Rome bekendgemaakt. Er werden in totaal 29 functiona rissen vermist van de Italiaan se maatschappij Ente Nazionale Id- rocarburi (ENI) na de gevechten rond de plaats waar zij werkten. Eerder was meegedeeld dat de ande re achttien in een Biafraans krijgs gevangenkamp waren gezien. Onder de elf doden zijn ti<*n Italianen en een Jordanlër. Naar aanleiding van een bericht j in het Leidsch Dagblad van 28 mei 1969. waarin mededeling wordt ge daan van een voorstel van Burge meester en wethouders van Leider dorp om een perceel grond aan de Dwarswatering te verkopen aan de Rijksuniversiteit te Leiden t.b.v. de Algemene Leidse Studentenroeiver eniging Asopos, willen wij wijzen op enige konsekwenties die het aan vaarden van dit voorstel in deze vorm door de gemeenteraad heeft. De Algemene Leidse Studenten Vereniging stelt zich, evenals de Ne derlandse Studenten Raad, op het standpunt dat de huidige kunstmati ge scheiding tussen studenten en niet studerende leeftijdgenoten, die in stand wordt gehouden 'door de stu denten, d.m.v. aparte voorzieningen huisvesting. goedkope maaltijden op de mensa, sportvoorzieningen) een bevoorrechte positie te verlenen, zo snel mogelijk moet worden over brugd. Dit kan alleen maar gebeu ren door alle jongeren die in een vergelijkbare financiële situatie ver keren als de studenten, van de stu dentenvoorzieningen gebruik te laten maken. Het verkopen van grond uitsluitend en alleen t.b.v. een studentenroeiver eniging houdt de scheiding tussen studerende en niet studerende jon geren alleen maar in stand en bena- Itryvet ft zaró deelt de Leiderdorpse en Leidse jeugd die niet een dergelijk machtig financieel instituut als de universiteit achter zich hebben staan. Het moet naar onze mening mogelijk zijn met de Rijksuniversiteit te Leiden, als zij toch studentenroeiers wil subsi diëren, een regeling te treffen, waar bij iedereen gebruik kan maken van een belangrijke recreatiemoge lijkheid als deze. Het is onaanvaard baar dat gemeenschapsgeld 'de uni versiteit wordt voor 100% betaald uit de belastingen) gebruikt wordt om uitsluitend één groep te bevoordelen. Ina van Oei, secretaresse sociaal van de Algemene Leidse Studen ten Vereniging, Witte Singel 25, Leiden Aanval op NPD-bureau Jonge linkse demonstranten hebben zater dagavond in Bremen de kantoren van de extreem-rechtse Nationale Partij Duitsland (NPD) geplunderd. Zij gooiden het meubilair en papie ren op straat en staken het in brand. Politieke moord De 37-jarige anti-communistenleider Mario Lopez Villatoro is zondag in het centrum van de stad Guatemala doodgescho ten, toen hy met zijn lijfwacht en ze ven kinderen een autotochtje maak- j te. Ook de lijfwacht verloor zijn le- 3 it T ven. Volgens de autoriteiten is de genomen met het oog op het politie nen, drie Duitsers en een ïbanees, kinderen echter geen haar gekrenkt, j ke klimaat dat momenteel in Vene- spoedig vry te krygen. ïn een Bia- portie, die enkele minuten na de zuela heerst en dat weinig geschikt Vef,zaterdag in schietpartij ter plaatse was, doodde is voor een dergelijk bezoek Roc- Geneve is uitgegeven, werden berich-twee van de moordenaars en nam i kefeller zou vandaag uit Trinidad en een derde gevangen. I Tobago in Caracas zijn aangekomen. LA PAZ (AFP, Reuter) Gouver neur Nelson Rockefeller van New York die in opdracht van president Nixon een informatiereis door Zuid- Amerika maakt, moest zaterdag om veiligheidsredenen zijn bezoek aan de Boliviaanse hoofdstad La Paz van 22 tot drie uur bekorten. Op het zwaarbewaakte vliegveld van La Paz voerde hij besprekingen met Boli viaanse autoriteiten, terwijl in de stad zelf heftig tegen zijn bezoek werd gedemonstreerd en betogers slaags raakten met de politie. Er gingen zelfs geruchten dat een moordaanslag op Rockefeller was beraamd. Zijn reis leidde eerder vo rige week al tot ernstige onlusten in Ecuador en Columbia, waarbij twee doden en tientallen gewonden vielen. Het bezoek van Rockefeller, aan Venezuela is intussen uitgesteld, al dus heeft de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken, Calvani, in Caracas meegedeeld. Dit besluit is MOSKOU (Reuter) Zes ge straften in een Sowjetrussisch ge vangenkamp, Potma, in de autono me republiek Mordovië ten zuidoosten van Moskou, hebben een beroep ge daan op de afgevaardigden van de Opperste Sowjet (het parlement), de wet op het beheer van de kampen te wijzigen. Het zijn de schrijvers Daniel, Galanskow en Ginsburg, die daar vtff, zeven en vijf jaar moe ten doorbrengen. Daniel is in 1966 veroordeeld omdat hy anti-Sowjet- russische artikelen in het buitenland had laten publiceren, Galanskow en Ginsburg werden in 1968 ver oordeeld. eveneens wegens anti-Sow- jetrussische activiteit. Verder is de oproep, waarvan afschriften door vrienden van de ondertekenaars aan mensen uit het Westen zijn gegeven, ondertekend door drie mannen van wie slechts de namen bekend1 zijn, nl. Mosjkow, Kalninsj en Ronkin. De zes zeggen vernomen te heb ben dat de afgevaardigden binnen kort. de wet op het beheer van de kampen zullen bespreken. „Wy ach ten het onze plicht u deze brief te schrijven. Het ligt in uw macht de bestaande toestand te handhaven of te verscherpen, of een andere rich ting in te gaan, om de wetteloosheid te legaliseren of om die te beperken door doelmatige controle zodat onze rechten worden geëerbiedigd". De mannen klagen over slecht- voedsel, slechte verwarming van de barakken, te strenge straffen voor lichte inbreuk op de regels en hel verplicht volgen van politieke lezin gen die door „half-geletterden" wor den gegeven. De voornaamste klacht richt zich echter tegen de toestand in het algemeen, die volgens de ge vangenen de wet niet volgt, waar deze zegt dat „bestraffing niet ten doel heeft lichamelijk lijden te ver oorzaken of de menselijke waardig heid omlaag te halen". ten van de federale Nigeriaanse re- gering als zouden de vermisten door terugtrekkende Biafranen zyn ver moord. „belachelijk" genoemd. Gisteren, zondag, deelde een publi- katie maatschappij in Genève, die het nieuws voor de Biafraanse re gering behandelt, mede dat de acht tien employé's die zich nog in Bia fraanse gevangenschap bevinden „berecht en ter dood veroordeeld zijn". Ojoekwoe heeft de groep ervan beschuldigd samen met de Nigeria- nen tegen Biafra gevochten te heb ben. (Van onze correspondenttechnici verwacht om het gat in de JERUZALEM (GPD) Veel scha- buis te dichten. Israëlische deskun- de heeft Israël door het opblazen van digen nemen aan dat het ongeveer een Amerikaans-Arabische olielel- een wee^ za* duren voordat de lei ding in het Syrische gebied niet ge- ding weer in volle werking zal zijn. leden. Van ernstige verontreiniging de schade in Israël zelf zo ge- van de Jordaan en zijn bronriviertje rtog 15 moet geheel °P rekening wor- Twee politieke kopstukken uit Lei den, te weten de heren Hansen en Werter. hebben in deze rubriek eni- V.,JV ge ontboezemingen gedaan, die my de Banias is geen sprake, de water- den Beschreven van de spoed en als politiek onervaren persoon de ha- voorziening is niet getroffen en ook doortastendheid, waarmee de bewo- de visstand in het Meer van Tiberias ners van d« omliggende nederzet- Is onaangetast gebleven. tingen na de ontploffingen te werk gingen. Zij stelden onmiddellijk het Dat alles verklaarden deskundigen enige op Israëlische gebied gelegen onder wie de hoofdingenieur-direc- pompstation buiten werking en be- teur van de watervoorzieningsmaat- gonnen met behulp van veertig trac- schappij Mekorot, iir. Kantor, na af- tors en bulldozers een dam op te loop van de blussings-werkzaamhe- werpen in Wadi Asal. die een rivier den, die 'van vrijdagavond omstreeks van vlammen leek. Dank zij deze tien uur toen de leiding plaatselijk i hindernis en het sluiten van enige werd vernield, tot zaterdagmiddag sluizen kwamen slechts betrekkelijk duurden en waaraan werd deelgeno- kleine hoeveelheden olie in de men door honderden leden van om- 'das, de Jordaan en het Meer van liggende Kibboet-sim, militairen, Tiberias terecht. brandweerlieden en politiemannen. Sommige politici in Tel Aviv zyn Lydit Israël geen schade door het van mening dat de dynamietaanslag ren te berge doen rijzen, zy prijzen D'66 om de aansluiting by het PAK- Leiden, kleineren de partij als zijnde overgeleverd aan socialistische brei nen en zeggen op een nette manier „bly toe". Tendentieus vind ik deze uitlatingen op zijn minst. Op 30 mei verdedigen zy hun kreten in wat be zadigder termen en worden spitsvon dig in een soort advies aen de D'66 voorzitter om af te treden, omdat er een voorstel van hem is afgewezen. Een belachelijke opmerking. Zelfs de regering treedt niet altijd af als haar voorstel wordt verworpen. Twee zaken vallen op in beide brie ven. Ten eerste de paternalistische tendens. De D'66ers zijn maar on ervaren broekjes, de socialistische breinen weten wel van wanten maar pas op als je in hun handen valt. Hebben beide heren soms de wijs heid en ervaring in pacht? Ten tweede: de heren zeggen als individuele burgers te schrijven. Vraag, staat de KVP achter deze standpunten van de voorzitter? Zo, ja, moet ik dan aannemen, dat de KVP termen zoals „Aan socia listische breinen uitgeleverd zijn" tot de woordenschat rekent? Zo nee. moet de heer Hansen dan soms zyn „advies" zelf ter harte nemen? W. A P. Lincewicz P. de la Courtstr. 14 Leiden. ADVERTENTIE uitvallen van de stroom ruwe olie. voor de Arabische staten betekent edeeltelijke vernieling van de olieleiding van Dachran in Saoedi- dit wel degelijk een handicap. Syrië Arabië naar Sidon in Zuid-Libanon, en Jordanië bijvoorbeeld ontvangen in het gebied van de hoogten van van Aramco royalties overeenkom- Golan, geschied is om Saoedi-Ara- stig de hoeveelheid olie. die door i bië te manen geld beschikbaar te hun territorium stroomt. Vandaag of 1 blijven stellen voor de Arabische morgen worden hier Amerikaanse j guerillastrijders. Presidentschapskandidaat Pompidou ondervond veel be langstelling van de beivoners van zijn woonplaats Orvilliers, toen hij gisteren zijn stem had uitge bracht. Een klein meisje gaf hem een kus. Links mevrouw Pompi dou. SAIGON (AP, AFP) Dzoe, de Zuidvietnamese oppositieleider die vorsg jaar gevangen is gezet omdat hij had gepleit voor het openen van onderhandelingen met de Vietcong, Is zaterdag van het eiland Con Son, waar een strafkamp is gevestigd, naar Saigon teruggebracht, zo heeft een familielid gisteren bekendge maakt. De vorige week gaf premier Tran Van-hoeong toestemming om Dzoe, die een hartkwaal heeft, in Saigon te laten behandelen. Dzoe. die als tweede achter Thioe eindigde bij de presidentsverkiezingen van 1967, werd in juli vorig jaar tot vyf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens zijn voorstel om met het bevrij dingsfront te gaan praten. In maart van dit jaar stelde Thioe zelf deze besprekingen voor en het feit dat men Dzoe toch gevangen hield, ver oorzaakte veel kritiek. De Vietcong heeft vanochtend vroeg verscheidene doelen in Zuid- Vietnam met raketten en mortieren aangevallen. Twee raketten van j Russische makelij kwamen in de hoofdstad Saigon terecht waarbij twee doden vielen en 25 gewon- I den, onder wie vijftien kinderen. Bij Hoeé troffen vijftien raket ten een Zuidvietnamese opleidings- I kamp. Er werden verscheidene re- oruten gedood en er werd veel scha de aangericht. I Bij een aanval op het vliegveld van Cantho vielen zeven mortiergra- naten op de landingsbanen. Raket - ten op het vliegveld van Kontoem veroorzaakten lichte verliezen, aldus een Zuidvietnamese woordvoerder. Een dertigtal mortiergranaten die het hoofdkwartier van een Ameri kaanse infanteriedivisie op 57 km ten noorden van Saigon troffen, veroor zaakte alleen materiële schade. Volgens een Amerikaanse woord voerder zyn bij felle gevechten bij Pleikoe vorige week 88 Noordvietna- mezen gesneuveld, terwijl aan Ame rikaanse kant tien doden en 21 ge wonden vielen. De betrokken wet dateert van 1926, maar is tijdens de grote zuivering door Stalin genegeerd. Zy geldt nog steeds, maar heeft met de huidige toestand niets meer te maken, aldus de oproep. MAANDAG V.V.SL.-gebouw Sirene-Lunch werk groep „Remontage". Sprekers prof. dr. Sikkel en dr. Van Urk over „Abortus provocatus" 12.30 uur nam. Sporthal Zuid-West Aktlef Volleybal- stuif-ln 7.30 uur nam. Zuidsingel Aandeelhoudersvergade ring Kon Ned. Grofsmederij 4 uur Stadsgehoorzaal (kleine zaal) Slui tingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrou wen 2.30 uur nam. Kantine Royal McBee Zuid-West Ak- tief Tafeltennis 8 uur nam.; excursie Shulton 2 uur. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Nederl. Ge meenten 78 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19). Spreek uur Chr. Emigratie-centrale. 7-8 uut nam. Zijlsingel 2 Volle Evangelie-gem. spr. dhr. J. Zijlstra 8 uur nam. WOENSDAG Gymnastiekzaal Moussorgskystraat Zuid-West-Aktlef Conditietraining 9 u. nam. Oude Singel 236 Spreekuur Schooi en beroepskeuzebureau 6-7 uur nam. DONDERDAG Jeugddorp Voorschoterweg Zuid-West -Aktlef Palnt-ln 7 uur nam. Kantine Royalfabriek (Rooseveltstr.) Ledenvergadering „De Natuurvriend'' 8 uur nam. Micro-theater (Vestestr. 40) Impe rium met „Een slok aarde" 8 uur nam. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: „Rosemary's baby", 18 Jr. dag. (beh. wo.) 2.30, 7. 9.30. Zond. 7 èn 9.30, do., vr., za. nachtvoorst.: „Hol landse nieuwe" 18 Jr, 24 uur. Zond. en woe.: „De man met het zwarte mas ker", a.l., 2.30 uur. Lldo: „De val van Rome". 14 jr. dag 2.30 en 8. Lnxor: „Help, mfjn broer is hip", 14 Jr. dag. 2.30, 7, 9.15, zond. ook 4.45. Rex: „Rosso, de Mexicaan", 18 Jr. dag. 2,30. 7, 9.15 zond. ook 4.45 Vr. en zat. nachtvoorst.: „Mini weekend" 18 Jr. 23.30 uur. Studio: „Het uur van de moord". 14 Jr. dag. 2.30, 7, 9.15 zond. ook 4.45. daj 9.15 Trianon: „Casino royale", 14 2.30, 7., 9.15 zond. 2.15, 4.30, TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vllst: Don Ver- meire (marionetten), Lucas Goud zwaard (poppen), Paula Dletz (wand kleden), Guy van Hardengroek (kera miek), Ronnie Meerts (grafiek), dins dag t/m zaterdag 9-6 uur (t/m 14 Ju ni). Molenmuseum „De Valk" (Dageiyks van 10 uur voorm. tot 5 uur nam. Zon dag 15 uur nam Maandags gesloten. Jeugdmuseum (Hoogl. Kerkgracht 4) Expositie „Colourform" (uitsluitend maandag en woensdag van 8-10 uur nam.) Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. - 5 uur nam.; zond. 16 uur nam Rljk8museun voor olkenlrunde] (Steenstraat 1) dag. 105 u.: 's zon dags 1- 5 uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend maan dag tot ei met vrijdag 9 uur voorm. b u. nam. zon. en feestdagen 1—5 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Dag. 10—4 uur zone' 14 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar) Jan v. Tongeren, schilderijen en tekeningen, dagelijks (behalve zondag) 10-17 uur. dinsdagavond van 8-10 uur (t/m. 25 Juni). Buut 110 (Nieuwe Beestenmarkt 15): Joe Frankhuyzen schilderijen en teke ningen dagelijks (behalve maandag en dinsdag) 20-1 uur (t/m. 24 Juni). Geopend voor spoedeisende geval len: Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 23553. De zaterdag-, enzon- dag-, avond- en nachtdienst van apo theek R. Breest mallenburg te Lei derdorp wordt waargenomen door de Zuider apotheek. De Oegstgeestse Apotheek ls ge opend. WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 uur. s g* d a 3 1 Ï2C S i min h 4> (O ê's Amsterdam zwaar bew. 15 7 0 De Bilt zwaar bew. 16 6 Deelen mist 17 6 4 Eelde regen 13 9 2 Lindhoven geh. bew. 14 6 1 Den Helder geh. bew. 13 9 0 Luchth.R'dam half bew. 14 8 0 T. wente zwaar bew. 15 7 0 Zuid-Limburg zwaar bew. 15 7 5 Vlissingen zwaar be n. 11 2 Aberdeen zwaar bew. 13 4 8 Athene half bew. 32 22 0 Barcelona licht bew. 20 13 0.1 Berlijn zwaar bew. 17 8 0 Bordeaux onbewolkt 19 8 0 Brussel mist 15 8 7 Frankfort eeh bew. 18 11 4 Genève half bew. 19 10 3 Grenoble onbewolkt 18 9 0 Helsinki onbewolkt 16 6 0 Iunsbruck regen 9 4 Kopenhagen zwaar bew. 12 8 0 Lissabon onbewolkt 23 13 0 Locarno onbewolkt 21 7 0.5 Londen half bew. 17 7 1 Luxemburg zwaar bew. 17 6 0 Madrid onbewolkt 24 10 0 Malaga half bew. 23 12 0 Mallorca zwaar bew. 21 12 14 München zwaar bew. 17 8 0 Nice half bew. 21 14 0.3 Oslo regen 17 8 20 Parijs half bew. 17 5 0 Rome zwaar bew. 24 13 3 Stockholm geh. bew. 10 9 0 W enen geh. bew. 13 0 Zürlch zwaar bew. 18 10 3

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2