Jongetje (10) vermoord "Nederland is land van krentenwegers" Citroën Ondanks overleg tussen vakbonden en regering pompidoi e\ vomer Merckx gebruikte doping N.V v.d Veldi n NAAR TWEEDE RONDE 30797* Hl Kantonrechter stelt Gntniann in het gelijk Verbeten jacht van Amsterdamse politie Plaatselijk regen NEDERLANDSE VN-AMBTENAAR „ONGEWENST" IN WEST-IRIAN (Sue/ Qlte, Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 JUNI 1969 No. 32802 LEIDSCH DAGBLA Directeur: E. A. E. van Dishoecï Hoofdredacteur. Dis. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 Toestand op Curasao blijft F^e?reS^?men explosief (Van een speciale verslaggever op Curacao)- WILLEMSTAD (GPD) De spanning op Curacao was van middag nog steeds op een kookpunt. Nieuwe onlusten liggen nog steeds in het vooruitzicht ondanks het feit dat de door de vakbonden aangekondigde algemene staking is uitgesteld en de arbeiders het advies hebben gekregen normaal aan het werk te gaan. Gevreesd wordt dat het bij de begrafenis van de bij de onlusten van vrijdag j.l. gevallen slachtoffers weer tot onge regeldheden zal komen. De vakbonden hebben vandaag een gesprek met de regering. Het onderhoud zou plaatsvinden voordat de Antilliaanse staten bijeen zouden komen om de toestand te bespreken. De vakbondsleiders zijn bij nader inzien van oordeel dat de termijn van 48 uur die aan de regering ivas gegeven om af te treden te kort was voor een derge lijke beslissing. Of de actie al of niet doorgaat hangt af van het re sultaat van het gesprek met de regering. I dag door een Amerikaanse marine woordvoerder op Puerto Rico was aangekondigd. De oorlogsbodems zou den de ongeveer 1100 Amerikaanse burgers evacueren die op Curacao verbleven. Zaterdagavond heeeft de politie op het vliegveld van Aruba een lid van de Amerikaanse militante ne gerbeweging Black Panthers gearre steerd die probeerde in contact te komen met oppositiegroepen in Wil lemstad. Premier Kroon van de Ne derlandse Antillen heeft gisteren ont kend te hebben gezegd dat de on lusten op Curacao vrijdag geleid zouden zijn door in het buitenland opgeleide communisten. De radiostations op Curacao heb ben censuur gekregen. Er mogen geen berichten, worden omgeroepen die niet voorzien zfjn van een stem pel van de politie. Alle vakbor.'den op Caragao alsme de drie vakorganisaties op Aruba hebben zaterdag en zondag met de besturen van de Kamer van Koop handel en de Vereniging van het Bedrijfsleven besprekingen gevoerd over de mogelijkheid om met de re gering tot een vergelijk te komen. De Arubaanse vakbonden hebben in afwachting van het resultaat van het overleg met de Antilliaanse re gering hun acties eveneens opge schort. Volgens berichten uit Aruba was het daar nog niet gekomen tot massale demonstraties alhoewel de voorbereidingen daartoe wel getrof fen waren. Bereid Shell en Werkspoor voeren op het ogenblik overleg over de loonver- sohillen die aanleiding zijn gsworden tot de moeilijkheden in WillerNstad. Werknemers van Werkspoor op Cu racao eisten vorige week optrekking van hun lonen tot het niveau van Shell-werknemers, die gelijkwaardig werk verrichten. Shell zou bereid zijn Werkspoor te helpen. De bevolking van Curacao inmiddels met gemengde gevoelens gereageerd op de komst van de drie honderd Nederlandse mariniers. Gis termiddag werden in de wijk Mahai in Otrabanda waar de havenarbei ders en werknemers van de olieraffi naderijen wonen schoten gehoord. Het aantal gewonden van de on lusten bedraagt op het ogenblik tweehonderd personen. Er zouden vierhonderd arrestaties zijn verricht. Een vakbondsleider, „Papa" Godet ligt met een niet gevaarlijke kogel- wond in het ziekenhuis. De gevange nissen op Curagao zijn op het ogen blik overvol. Verscheidene personen zouden bij elkar in één cel zitten. (Van onze correspondent) j PARIJS (GPD) Met bijna I 44% voor de gaullistische ex-pre mier Pompidou en ruim 23% voor waarnemend president Poher I 'voor het centrum» heeft geen j van de kandidaten voor de opvol- ging van De Gaulle als president van Frankrijk gisteren bij de ver- kiezingen de absolute meerder- heid gehaald, zodat over veertien dagen een tweede verkiezingsron de moet worden gehouden. Op merkelijk is, dat Pompidou hoge- j re ogen heeft gegooid dan de opi niepeilingen in het vooruitzicht hadden gesteld, terwijl Poher on- der de voorspellingen is gebleven. 1 Ook de communistische kandidaat, de 72-jarige ?x-banket bakker Duclos, heeft met ongeveer 22 procent even eens meer punten gehaald dan voor speld was en vrijwel alle stemmen op zijn naam gebracht, die zijn partij traditioneel plachten te steunen. De grote verliezer van deze eerste ronde is ongetwijfeld de socialist Gaston Deferre geworden 5.06 procent. De 27-jarige trotskistische apostel van de permanente wereldrevolutie. Kri- vine. werd met 1.06 procent de hek kensluiter Multi-miljonair Ducatel kreeg 1.28 procent en de linkse so- Vernield Onzekerheid Over de betichten als zouden Ame rikaanse vlooteenheden op het ogen blik onder weg zijn naar Curacao heerst nog steeds grote onzekerheid. De Nederlandse marine heeft ont kend iets te weten van de komst van 2 Amerikaanse oorlogsschepen Ber ry en Springfield die eerder op de H<Nt centrum van Willemstad is volisóixien vernield door plunderingen j 'v. brandstichtingen. Tachtig van de j winkels liepen schade op. De Vereni- I ging van het Bedrijfsleven schat de schade op 300 miljoen gulden. Andere schatingen spreken van tachtig mil joen gulden. Nu de rust althans enigszins is te ruggekeerd begint zich de ware toe dracht van de explosie van vrijdag af te tekenen. I De vakbonden hadden de bedoe- I ling met een massale optocht de re- i gering tot aftreden te dwingen, zoals dat in het begin van dit jaar ook in I Suriname bij de val van het kabinet - Pengel is gelukt. Deze mars liep de vakbonden volkomen uit de hand. 1 Volgens sommige berichten door dat de politie te hard op 'trad, vol gens andere bronnen omdat groepen stakers begonnen te plunderen en grote hoeveelheden drank tot zich namen. ADVERTENTIE 2 bel VOOR GRATIS BB KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN, KLUIZEN CIEBA-SYSTEMEN KANTINE-INRICHTING ORGANISATIEMIDDELEN DIRECTIEKAMERS Een foto die tekenend is voor de huidige situatie op Curagao Een Nederlandse marinier pa trouilleert door de verlaten stra ten van Willemstad waar elk ogenblik weer onlusten kunnen uitbarsten. De politie bleek tenslotte machte loos te meer omdat de opdrachten voor daadwerkelijk ingrijpen uitble ven van de hoogste justitiële autori teiten op Curasao. Pas om half twee ('plaatselijke tijd) vrijdagmiddag trad een honderdtal mariniers in actie die de orde snel wisten te herstellen. De doden vielen bij de eerste schermutselingen met de politie. Inmiddels lopen alle hotels op Cu rasao leeg. Met ieder vliegtuig dat uit Curacao vertrekt verlaten de toe risten Curasao. De winkels in Wil lemstad ook die in de hotels, zijn bij na allemaal gesloten. Er is een ver bod om in de hotels alcoholhoudende dranken te verkopen. MOSKOU Volgens het Russische partijorgaan „Prawda" is er een storm van protest over Nederland gegaan naar aanleiding van het zen den van mariniers naar Curasao (Men zie ook elders) DEN HAAG (GPD) Nederland heeft al voor miljarden guldens aan buitenlandse investeringen en daar mee ook duizenden arbeidsplaatsen verloren laten gaan en zal nog meer verliezen als het industriële klimaat niet op korte termijn verandert. Wan neer niet wordt gebroken met de kruideniersmentaliteit en met de krentenwegerij die ons land in het buitenland, met name de laatst« ja ren, een slechte naam bezorgen en die de belangstelling van buitenlandse ondernemingen om'zich in ons land te vestigen aanzienlijk doet tanen. Dit zegt de heer C. A. J Kuyl. alge meen directeur voor Nederland var: Dow Chemical, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht*', het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond. Dow Chemical is een Ameri kaans concern, da/t zich vyf jaar ge leden ln ons land vestigde, 600 mil joen gulden investeerde, en thans be zig is aan een gigantische uitbrei ding. Alleen al voor de nieuwbouw zfjn thans reeds 1500 man aar: het werk. zo meldt „Ruim Zicht". „In zo n klein land als Nederland zal de industrialisatie centraal geleid moeten worden en zal de ir:dustrie niet meer moeten worden uitgeleverd aan de ruim achthonderd gemeente en elf provinciale besturen, die alle maal op hun beurt overheidje willen spelen. Nederland beschikt over dui zend maal meer praatcolleges dan doe-colleges. Volgens de heer Kuijl is dat één van de belangrijkste oorzaken, dat Dow Chemical onlangs deed besluiten een nieuwe industrie niet in Delfzijl maar in Duitsland te vestigen (waar mee een investering gemoeid was van ruim een miljard gulden). AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse kantonrechter heeft in een tussenvonnis in de procedure die de ontslagen directeur van het vroegere toneelgezelschap „Ensemble" Carl Guttmann tegen het bestuur daarvan (de stichting Het Zuidelijk Toneel) had aangespannen, de heer Gutt-| mann in het gelijk gesteld. De kantonrechter sprak als zijn j oordeel uit: „dat de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken welke heeft geleid tot het ontslag van de j heer Guttmann geheel en uitsluitend ligt bij de stichting, die bij het door1 haar buiten de heer Guttmann om ge- j voerde overleg met Ton Lutz en diens aanstelling tot directeur in de plaats; van Guttmann op hoogst laakbare wijze de belangen van de heer Gutt- mann heeft veronachtzaamd in plaats van deze. gelijk haar plicht was, te beschermen". Het Zuidelijk Toneel zal tegen het vonnis appèl aantekenen. De heer I Guttmann was van 1930 tot 1968 di- j recteur van Ensemble. In zijn plaats werd Ton Lutz benoemd, die de helft van het gezelschap ontsloeg en de; naam veranderde in Globe. AMSTERDAM (GPD) De jacht op de moordenaar van de 10-jarige Simon Danny Visser is nog steeds in volle gang. Ver beten volgen ruim dertig rechercheurs, onder wie een groot aantal specialisten op het gebied van zedendelicten, ieder spoor dat kan leiden tot de ontmaskering van de dader van de gruwe lijke wurgmoord, die zaterdag werd ontdekt. De Bilt verwacht var: heden- tot morgenavond: Vrij koude nacht met hier en naar mist. Morgen half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind krim pend naar richtingen tussen west en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt 12.30 uur). 3 JUNI 1969 Zon op: 4.25 uur: onder: 20.52 uur. Maan op: uur: onder: 6.48 uur. Hoogwater in Katwijk: 4.56 en 17.28 uur; laagwater: 0.49 en 13.14 uur. i Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. In een ongeveer 400 vierkante me ter groot bosje in het Beatrix Park, troffen politiemannen toen het stof felijk overschot van het kind aan. Het was voor een deel begraven en voor een deel met bladaarde bedekt. Op korte afstand van het lijkje vond men de gymnastiekschoenen. het zwarte sportbroekje en het onder broekje die het jongetje vrijdagmid dag had gedragen bij een voetbal partij met vriendjes. Bfj het onderzoek maakte de moordbrigade opnieuw gebruik van de reeds eerder met succes inge schakelde computer waarin gegevens zijn ondergebracht van alle Amster dammers, die ooit met de politie in aanraking zijn geweest. Alle oude be kenden op het punt van het plegen van ontuchtige handelingen met jongetjes werden uit het computer archief gelicht. In de loop van het weekeinde leidde dit tot verschillen de aanhoudingen. Na verhoor werd Het onderzoek is nu toegespitst op een enigszins kalende man van 30 a 40 jaar die 1.70 a 1.80 meter lang is en die zijn blonde haar achterover gekamd draagt. Eén van de vriend- jes van Simon Dannv Visser heeft deze man gezien in de omgeving van het bosje waar het stoffelijk over schot van het jongetje later werd gevonden. De man had een bril met donker montuur op en droeg een grauwe papieren zak met blauwe letters, waarschijnlijk een zak met bood schappen van Albert Heyn. De verdwijning van Simon Danny Visser werd vrijdagavond omstreeks kwart over zes bekend. Het jongetje had 's middags met vriendjes in het Beati'ixpark gevoetbald. Tegen half zes hielden zij op met spelen omdat het begon te regenen. Een van de jongetjes die op de fiets was heeft gezien dat Simon, die te voet was, alleen in het park achterbleef. Toen Simon om kwart over zes den en Simon was geen jongen die laat thuiskwam of van huis weg bleef. Tegen tien uur vrijdagavond kwam onder leiding van hoofdin specteur J. Steeneveld van de kin derpolitie, een grootscheepse speur tocht op gang die de gehele nacht duurde. De rijkspolitie te water dreg de in kanalen en vijvers in en rond het Beatrix Park. Surveillancewa gens lichtten de zoekers met schijn werpers by De gruwelijke ontdek- een 41-jarige schoonmaker vastgehou- nog niet thuis was. raakten zyn ou den. Hy heeft bekend, dat hij vorige ders. die aan de niet ver van het week in Amsterdam-zuid ontucht Beatrix Park gelegen Apollolaan wo- met minderjarigen heeft gepleegd, Van de moord op Simon Danny Vis ser zegt hij niets te weten. nen, ongerust. Zij gingen zoeken. Om half acht waarschuwden zij de poli tie. Er waren thuis geen moeilykhe- king van het zedenmisdrijf volgde zaterdagmorgen om kwart voor tien. Volgens commissaris Sanders van de hierop onmiddellijk ingschakeldé moordbrigade zijn in de omgeving van de plaats waar het stoffelijk overschot van het slachtoffertje van de kindermoordenaar werd aange troffen, geen sporen gevonden die wijzen op een worsteling. Het kind heeft zich waarschijnlijk niets ver moedend door zyn moordenaar in het bosje laten lokken. Commissaris Sanders heeft via de televisie alle geregelde bezoekers van het Beatrixpark om zoveel mo gelijk inlichtingen gevraagd. Vlucht met pantserwagen Een jonge Tsjechoslowaakse soldaat is in de nacht van zaterdag op zondag met een lichte pantserwagen naar Oostenrijk gevlucht, waar hij poli tiek asiel heeft gevraagd. Het voer tuig is aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten teruggeven. DJAJAPOERA (ANP) De Neder lander Hans Reiff, die als functiona ris van de Verenigde Naties in West- Irian werkt, is door de Indonesische regering tot ongewenst persoon ver klaard. Hy zal woensdag met zijn ge- zin uit Djajapoera naar Amsterdam terugkeren. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken had het bureau) van het VN-ontwikkelingsprogramma in Djajapoera een brief gezonden waarin het Reiff beschuldigde van politieke activiteit. De raadsman voor West-Irian-kwesties van het In done- sische ministerie van Buitenlandse j I Zaken. Tjondronegoro, verklaarde j gisteren dat Reiff zich met politiek i heeft ingelaten. „Hy bracht bezoeken j aan het hoofdkwartier van vyandig tegenover Indonesië staande Pa- i poeas". In Europese kringen verklaarde i men. dat de Nederlander veelvuldig werd benaderd door Nederlands- j sprekende Papoeas, die geen andere j j vreemde taal spraken. Hy hoorde hen met sympathie aan, doch in genoem- j i de kringen achtte men geen reden aanwezig te geloven dat hij de pa- j poeas in politiek opzicht hielp. Als hoofd van de afdeling onderwys van j het ontwikkelingsprogramma had j Reiff noodzakelijkerwijs contact met leerkrachten en studenten. cialist Rocard behaalde 3.65 procent. Voor de tweede ronde zal Poher. wiens onbekende ster enkele weken geleden plotseling omhooggeschoten was, alle zeilen moeten bijzetten om zijn achterstand op koploper Pompi dou in te halen. Beslissing Nog duidelijker dan tevoren hou den de communisten met hun aan zienlijke pakket van ongeveer 22 pro cent van de stemmen, de beslissing over de einduitslag in handen. Mocht de communistische partijraad beslui ten die stemmen aan de rivaal van de gaullistische kandidaat cadeau te geven, dan zal Pompidou uiteraard niet aarzelen ten behoeve van de brede middenmassa, die gisteren nog geen keuze had gedaan, het rode spook van het communisme weer op te roepen, waarmeer de gaullisten vo rig jaar zomer de kamerverkiezingen zo briljant gewonnen hadden. De socialisten en de overige leden van de talrijke en zo verdeelde linkse familie zullen vermoedelijk hun stemmen wel willen gebruiken om de gaullist een nederlaag te bezorgen, maar kwantitatief zetten zij nu niet veel zoden meer aan de dyk. Extremisten De communisten zullen van hun kant veel sterker dan tevoren met de werkelijk knalrode revolutionairen, die zich op de mei-revolutie van vo rig jaar beroepen hadden, rekening moeten houden. Want hun gezamen lijke percentage is toch wat hoger gebleken dan was verwacht. Men kan dus in zekere zin zeggen, dat de ex tremisten gisteren terrein hebben ge wonnen en dat de polarisatie in de twee kampen van gaullisme en com munisme een nieuwe stap voorwaarts heeft gedaan. Die concentratie in de richting van het extremisme is op de linker vleugel, waar de sociaal-demo craten en de radicalen dus bijna wer den fijngemalen, zeker het duide lijkst aan het licht getreden. Maar ook het gaullisme, dat toch evenmin, van autoritaire tendensen valt vrij te pleiten, heeft gisteren zijn stabiliteit bewezen. Een bewijs dat te opmerke lijker is nu zijn historische grondleg ger. generaal De Gaulle, die gisteren vanuit Ierland zijn stem per po6t uit bracht, zich tijdens de hele verkie zingscampagne consequent afzijdig had gehouden. Voor lip bankroof Heerten f 50.000,- HEERLEN (GPD) De tip die leidt tot aanhouding van de daders van de kraak in de AMRO-bank te Heerlen en tot het terugvinden van het gestolen geld is sinds gisteren f 50.000 waard. Dit is het hoogste be drag in de historie van het Neder landse bankwezen dat ooit voor een tip is uitgeloofd. De politie heeft intussen een aan tal aanwijzingen gekregen waarmee volgens drs. Heijboer, hoofd Heer- lense recherche, verder gewerkt kan worden. SAVONA <ANP> Eddy Merckx, drager van de rose leiderstrui in de Ronde van Italië, is vandaag voor de start van de 17de etappe Savona- Pavia, van verdere deelneming uit gesloten. Het dopingonderzoek, dat gisteren na afloop van de 16e rit werd gehouden, viel voor de Bel gische oud-wereldkampioen positief uit. ADVERTENTIE Het vermoorde jongetje Si mon Dany Visser v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR. TEL. 3013 7.0ETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Uit het Leidsch Dagblad van 1 Juni 1869: Geveilde perceelen. Vijf huizen en erven aan de oost zijde van de Schagersteeg en de westzijde van de Tolmo- lengracht gecombineerd. Kooper P. A. van Oosten voor f 1105. (Advertentie) Stoomboot Katwijk. Bij de bestaande dienstregeling (uitgezonderd Zaterdageene dienst 's vo&rmiddags ten 10 ure van Leiden, en ten 11 ure van Katwijk. Katwijk, 31 Mei 1869. J. var Rijn, c.s.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1