Ryan na 25 jaar weer terug naar Normandië Prof Gerbrandy vraagt ontslag Hoogovens geeft geen 2 pet. chiurtetoeslag Automobielmnseum in Leidschendam geopend Auteur „De langste dag" en „De laatste slag Verkeken op de prijsstop Joekes (VVD): KR0TBRIEF VOOR MINISTER SCHUT De Jong en Lnns bij Oe Thant Cees Noteboom kreeg prijs voor de journalistiek Kaashandelaar reed verkeers agent dood Uitgever van blad Candy voor rechter Juliet Prowse gaat trouiven VRIJDAG 30 MEI 1969 PAGINA 7 ADVERTENTIE (Door mr. H. L. Leffelaar) CHICAGO/SCHIPHOL (GPD) Op 6 juni 1944 om half zeven in de morgen vloog Cornelius Ryan, de nu 49-jarige auteur van de fabuleuze bestsellers „De langste dag" en „De laatste slag", in een vliegtuig over de armada van honderden invasieschepen in het Kanaal. „Er is een aardig sprook je in omloop dat ik zelf aan de landingen heb deelgenomen", zegt hij nu, „maar dat is niet waar". Het Leidsch Dag-blad zal binnen kort een serie artikelen publiceren die zijn geschreven door CorneLuis Rian. In de artikelen zijn nieilwe gegevens verwerkt over de landing in Normandië die de auteur Ryan heeft verzameld na de uitgave van zyn boek „De langste dag". Begaand artikel is geschreven door onze cor respondent in Washington, mr. H. L. Leffelaar, die in het vliegtuig waar mee hij en Ryan naar Europa vlo gen, een langdurig gesprek had met de bekende auteur. 'Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllil'. In 1944 was Ryan op 24-jarige leeftyd een van de jongste oorlogs verslaggevers, toen werkzaam voor de London Daily Telegraph. Qp de dag van de historische bestorming van het Europese vasteland, keerde hü om tien uur in de morgen terug van de vliegtocht en haastte zich naar de haven van Portsmouth om er een boot te vinden die hem mee wilde nemen naar het landingster rein in Normandië. Hij vond er een en maakte de overtocht, maar aangekomen in het gebied waar de landingsboten als een kudde wachtte op het bevel om de manschappen aan land te zetten, kreeg zijn boot geen toestemming door te varen naar de kust. Pas vier dagen later, op 10 juni, zette Ryan voet op Franse bodem. lende edities en 7 talen is versche nen. Tien jaar Cornelius Ryan is een onopvallen de man, die vaak een zonnebril en geruite overhemden draagt. Wan neer hij praat, is een vaag accent te horen van het Ierland waai- hij in Dublin werd geboren. Pas in 1955 werd hij Amerikaans staatsburger, vier jaar voor dat zijn verslag van die 6de juni in 1944 zijn leven radi caal zou veranderen. Hij had tien Jaar aan het boek ge werkt. vanaf 1949 toen hij bij het tijd schrift Life werd ontslagen als ver slaggever over een meningsverschil met de oprichter van Time en Life, Henry Luce, over het beleid van de bladen ten aanzien van Tsjang-Kal- ajék. Nog steeds krijgt Ryan driedui zend brieven per jaar, waarvan 400 van Duitsers, die een familielid in Normandië verloren en vragen of hij nadere gegevens heeft over hun' laatste ogenblikken, afgezien daar van krijgt hij veel brieven van sol daten. „Die jongens zijn ongelooflijk bitter," zei hy, „ze gebruiken mij als hun confessor. huwelijksadvi seur, algemene raadgever, en iedere dronkaard die ooit in een uniform in Frankrijk was, denkt bij mij thuis een borrel te komen halen." Ryan vindt „De laatste slag," dat een gedetailleerde beschrijving geeft van de laatste uren in de strijd om Berlijn, een „beter, volwassener, en doordachter" boek dan de „Langste dag," dat inmiddels in 36 verschil- Het maakte van hem een vermo gend man met een luxueuze villa in de staat Connecticut, waar een pri- vé-secretaresse een volle dagtaak heeft met zijn correspondentie en t regelen van zyn zaken. Behalve over haar diensten beschikt Ryan over de assistentie van een meisje. zy geeft aanvullende inlichtingen over hem. stelt foto's van Ryan beschik baar, en beheert de dozen met zijn boeken die zij op zijn reizen bij zich heeft, om ze gesigneerd cadeau te doen aan bekenden en onbekenden. Het lijdt geen twijfel dat Ryan ge niet van zijn populariteit en nog gro tere bekendheid niet uit de weg gaat. Waarom bestedde Ryan tien jaar aan het onderzoek voor De lang ste dag?" „Ik was 24 in 1944", zei hy gisteren aan boord van een spe ciale vlucht die een groep Ameri kaanse journalisten overvloog naar Normandië voor een 25-jarig herden- kingsbezoek, „en ik wist niet wat er gebeurde, het hoe en waarom van die geweldige onderneming. Ik zag onderweg die duizenden boten onderweg naai- Frankrijk, en ik was totaal overrompeld door de omvang ervan. Ik was perplex. Om uit te vinden wat er werkelyk ge beurde, heb ik het boek geschreven", j Research Ryan legt nu de laatste hand aan een boek over de slag by Arnhem, dat in 1970 zal uitkomen. Zijn tot nog toe verschenen werken zijn on derdeel van een totale serie van vijf boeken. Hij heeft voor zijn eerste drie werken contact gehad met 16.000 personen en maakt in zyn werk gebruik van de redacties van het tijdschrift „Het Beste" <Rea- j ders Digest) in de desbetreffende j landen, die voor hem een groot aan- j tal mtervieuws met ooggetuigen af nemen. Het tijdschrift financiert ook een deel van zijn onderzoek. Ryan zegt dat hij op de dag. dat hy het manus cript van „De langste dag" by zijn Prins Bernhardt heeft giste ren in Paleis Soestdijk een groep D oorlogscorrespondenten ontvan- r opulariteit gen die na 25 jaar een bezoek zullen brengen aan Normandië. De prins hier in gesprek met de schrijver Cornelius Ryan. AMSTERDAM (ANP) De hoog leraar in het burgerlijk recht, auteursrecht en recht van de Indus triële eigendom in de juridische fa culteit van de Vrije Universiteit, mr. S. Gerbrandy, heeft ontslag uit die functie gevraagd, zo deelt de voorlichtingsdienst van de universi teit mede. Tn een brief aan het college van directeuren stelt professor Gerbran dy dat de afstand tussen oudere en Jongere generatie groeiende is en hij de vraag of het doelmatig is. nog tien jaar zijn taak te zoeken op het gebied van het onderwijs, ontken nend meent te moeten beantwoor den. Voorts schrijft hij: „Stellig is de ze overtuiging mede beïnvloed door uitgever leverde, voor 60.000 dol lar m het kryt stond. „Eigenlijk", zei hij, „is het echte verhaal van 6 juni geschreven door hen die nu in Normandië begraven liggen. Ik heb ze niet kunnen inter- j viewen". En hij citeerde de uit- spraak van een staatsman: ,Jn hetj grandioze mozaïek van de overwin ning werd dit onbetaalbare juweel (van de doden) gezet". DEN HAAG (GPD) De Rand stad is een aantrekkelijke instelling rijker geworden met de opening van het Nationaal Automobielmuseum ln Leidschendam. Tragische bijzon derheid daarbij is, dat de man, die zich voor de totstandkoming van dit museum bijzonder heeft ingespan nen, de heer P. W. Louwman. enkele weken geleden op weg van Japan naar huis plotseling is overleden. Het verzamelen van alles, wat op het vervoer over de weg betrekking heeft, dateert voor wijlen de heer Louwman uit 1934. Hij had in zijn automobielbedrijf in Leidschendam reeds een fraaie collectie bijeenge bracht, een collectie, die een tijd ge leden kon worden aangevuld met de verzameling uit het Nationaal Mu seum van de Automobiel in Drieber gen, dat is opgeheven. In een grote hal en in een deel van een daarnaast gelegen identieke hal staat de prachtige collectie op gesteld. Men krijgt er by een rond gang een uitstekende indruk van de ontwikkeling van het voertuig, van rytuigen uit de vorige eeuw, via de vroegste automobielen en motorfiet sen, waarby enige van de wonder- ïykste vehikels die men zich denken kan, tot de automobiel van enkele decennia geleden. Zelfs een compleet vliegtuig is in de collectie opgeno men evenals talryke accessoires, waarmee onze ouders en grootouders hun automobielen opsierden en die ons nu als ware kunstwerkjes voor komen. vervaardigd als zy zyn van massief koper of andere glimmende metalen. De automobielen zyn door wyien de heer Louwman en zyn staf uit al le delen van de wereld byeenge- bracht, zoals byvoorbeeld een prach tige Spyker. die in Australië werd ontdekt. De collectie, die in de hallen is opgesteld, is lang niet alles wat er voorhanden is. Er bestaat een grote reserve aan materiaal, die op gezette tyden wordt gewisseld met nu opge stelde exemplaren. Voorts is er een werkplaats uit de oude tyd. Het mu seum is dageiyks geopend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het VVD- kamerlid drs. Th. Joekes heeft gisteravond toegegeven dat zijn fractie zich verkeken heeft op het tijdstip waarop de prijsstop moest worden afgekondigd. „Het had beter gekund", beken de de heer Joekes op een bui tengewone ledenvergadering van de afdeling Den Haag van de VVD. Hy wees er echter op, dat niet al leen de liberalen verantwoordelyk zyn voor het beleid van het kabinet- De Jong. „De eerst verantwoordely- ke minister voor het prijsbeleid is trouwens niet eens een WD-minis- ter". zei da's. Joekes. De Haagse WD-afdeling had een speciale vergadering belegd nadat 18 leden, die verontrust waren over het prijsbeleid van het kabinet en de ge ringe invloed van de liberale frac tie daarop, hierom hadden gevraagd. De 18 dienden tenslotte twee mo ties tn, waaruit hun ongerust heid moest blijken. De eerste, waarin o.a. werd gepleit voor een .krach tig loon- en prijsbeleid" en het in schakelen van onafhankelyke des kundigen by de beperking van de overheidsuitgaven, werd aanvaard. De tweede motie die aanvankeiyk scherpe kritiek op de slappe houding van de kamerfractie inhield, maar later beduidend werd afge zwakt, werd met grote meerdertieid verworpen. De vergadering vond. dat het gebrekkige beeld van de VVD in de actuele politiek vooral te wij ten is aan de slechte presentatie. De Haagse afdeling zal by het hoofdbe stuur aandringen op betere voorlich ting over het werk van de fractie. Op de vergadering bleek, dat men in WD-kringen hoe langer hoe meer geprikkeld raakt over de kri tische houding van de antirevolutio naire fractie in de kamer. Een van de sprekers introduceerde zelfs onder luide byval het werk woord „beblesheuvelenals alterna tief voor het oud-vaderlandse ge zegde belazeren. HAARLEM (GPD) Hoogovens vindt het niet nodig twee proeent compensatie te geven voor de geste gen kosten van levensonderhoud. In de driejarige looptijd van de c.a.o. wa« voor dit jaar een percentage voor gestegen kosten van levenson derhoud opgenomen dat ver boven de prognoses van het Centraal Plan bureau uitging. De raad van bestuur van Hoog ovens is van mening dat de „uiter ste noodzaak" voor het verhogen van de salarissen nog niet aanwezig is. Tussentyds zal daarom de c.a.o. niet worden opengebroken. De ver hogingen per 1 januari hebben na- melyk, mede door de zogenaamde autonome verhogingen (opslagen naar functie-jaren) meer bedragen dan de schaalverhoging van 6% pro cent. Volgens gegevens van Hoogovens hebben maar 3.350 mensen die onder een c.a.o.-contract vallen niet meer gekregen dan 6Vi procent. Ruim 14.000 mensen kregen gemiddeld 9.8 procent. Het gemiddelde van de sa larisverhoging van alle onder de c.ao. vallende personeelsleden be droeg 9,1 procent. Hoogovens heeft wel te kennen ge geven bereid te zyn iets te doen voor de gepensioneerden. Het bedryf heeft ingestemd met de suggestie van de bonden om hiervoor het geld te gebruiken dat by de Jongste ca.o.- onderhandelingen werd gereser veerd. Dit bed mg was 6 ton. waarvan in middels één ton is gebruikt voor de ziektekostenregeling. De overgeble ven 500.000 gulden zouden gebruikt kunnen worden voor een uitkering aan de gepensioneerden die indertJjd onder de c.a.o. vielen. Een techni sche commissie krygt de opdracht deze gedachte verder uit te werken. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten voor de werknemers in de sociale werk voorziening de 5t loonsverhoging, welke zy aan het begin van 1969 heb ben gehad, om te zetten in een loonsverhoging van 7 Dit stemt dus overeen met hetgeen is geschied t.a.v. de ambtenaren en de arbeids contractanten in overheidsdienst. Voor de sociale werkvoorziening gaat de verhoging in op 1 junii 1969 en wordt over de eerste vyf maan den van dit jaar een nabetaling ge daan. de onrust die de laatste jaren in academische kringen overal ter we reld heerst. Inderdaad is het huidig tijdsgewricht weinig gunstig voor een vrije en onafhankelyke vorming van wetenschappelyke overtuigin gen. Deze onrust inzonderheid in Ne derland in de laatste tyd doet af breuk aan myn vermogen om rustig te studeren, dat is dus: mijn norma le arbeid te verrichten. Toch moet mijn bovenvermelde overtuiging niet gezien worden als uitsluitend ingegeven door individue le voorvallen op een bepaald ogen blik. Het besluit berust op gedach ten die al jaren by mij leven en op omstandigheden als bovenvermeld, die zich reeds enige tientallen jaren aan het voltrekken zyn." Prof. Gerbrandy, die by na 55 ja&r ls en sinds 1954 gewoon hoogleraar aar. de Vrye Universiteit, verzoekt het ontslag te doen ingaan op 1 sep tember 1969. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal volgende week woensdag de brug over het Gooi meer openen. Tevens zal die dag de weg over de Oostvaardersdijk naar Lelystad in gebruik worden gesteld. DEN HAAG (GPD) Het Werk verband huisvestingsnood en de Haagse actiegroep automatisering sanering hebben gisteren hun brie ven openbaar gemaakt, die zy aan respectieve lyk minister Schut en Tweede Kamer gaan sturen. De brief van de actiegroep, de zoge naamde krotbrief, wordt op 7 juni na een demonstratieve optocht door Den Haag ook aan burgemeester Marynen aangeboden. Voorzien van meer dan twintigduizend handteke ningen. WASHINGTON (ANPl Tijden, de laatste dag van hun bezoek aan Amerika hebben premier De Jong en minister Luns gisteren korte tyd ge sproken met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Daar by bleek dat de rol van de secre taris-generaal en de Verenigde Na ties in het algemeen bij de daad van vrije keuze in West-Irian min- der groot is dan sommige diplomaten hadden verwacht. Minister Luns stelde duidelyk na het onderhoud met Oe Thant dat ln het verdrag van 15 augustus 1962 niet voorzien wordt dat de secreta ris-generaal formeel zyn toestemming geeft aan de te volgen procedure, maar dat hy wel het recht zou heb ben om zich tot Indonesië te wenden als Indonesië het verdrag niet was nagekomen. .Maai- het moesj a wara - systeem (overtuigen door lange discussies van alle partyen) is volledig in over- eenstemming met het verdrag. Het doet dan niet ter zake of de secreta ris-generaal van mening is dat er betere systemen bestaan. Oe Thant heeft in elk geval ambassadeur Or tiz Sa nz toegestaan om mee te wer ken. De Indonesische these dat de VN akkoord is gegaan, is zy het wat genuanceerd, wel bevestigd", al dus de minister. Gevraagd wat de rol van de Ver enigde Naties in West-Irian is. ant woordde minister Luns: ,Die rol ls adviserend, een rol van aanwezigheid en een zekere controle dat heet deel name". ROTTERDAM (ANP) De jury voor de jaarlijkse prijs voor de dag bladjournalistiek heeft besloten de Prijs in 1969 toe te kennen aan Cees Nooteboom voor de verslagen die hij als medewerker van de Volkskrant heeft geschreven over de mei-ge beurtenissen van 1968 te Parijs. Over dit door de jury uitgekozen onderwerp kreeg zy negen inzendin gen ter beoordeling. Die van Cees Nooteboom zo staat in het juryrap port. tekende zich inmiddellyk af als van byzonder hoog gehalte: .In twaalf „collums" beschrijft Noote boom de jury in boeiend proza het geen hy in de mei en juni-dagen te Parys en elders in Frankryk heeft waargenomen. j Kenmerkend is daarby dat hy Juist I betekenisvolle details als zodanig heeft onderkend en dat hy dankzy zyn stylistische vermogen de inner- ltfie dramatiek van voorvallen en situaties uitmuntend weet weer te j geven". De jury was het er over eens. dat verder nadrukkeiyk gewag moet worden gemaakt van de inzending van Bob Groen. Parys correspon dent van de Volkskrant. Naar het oordeel van de Jury toont Groen in zyn verslagen een bewonderenswaar dig vermogen om in de turbulente gebeurtenissen van meet af aan hoofdlynen te zien en deze bevatte-- lyk weer te geven. Twee jaar geëist HAARLEM GPD) Twee Jaar gevangenisstraf en vier jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie by de Haar lemse rechtbank gisteren geëist te gen een 36-jarige kaashandelaar uit Noordwykerhout. Op 17 november vorig jaar na afloop van de wedstrijd Ajax-Feye- noord in Amsterdam reed de in woner van Noordwykerhout op de ryksweg ter hoogte van Badhoeve dorp een 35-jarige hoofdagent uit Hoofddorp aan. De politieman, die met een bran dende fakkel het verkeer waar schuwde voor een kettingbotsing, overleed kort na de aanryding. De verdachte zou onder invloed van al cohol hebben gereden. De rechtbank doet op 12 Juni uit spraak. AMSTERDAM (GPD) De offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. E. van Renesee heeft gisteren een gevangenisstraf van één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 500 gulden geëist legen een 22-jarige uitgever-journalist. Deze stond terecht wegens ver spreiding van liet decembernummer van Candy, dat volgens de officier aanstotelijk geacht moet worden voor de eerbaarheid. In dit nummer werd een prijsvraag aangekondigd, waarby als hoofdprys een op de voorpagina in vrijwefl geheel ont klede staat afgebeelde jonge vrouw werd uitgeloofd. De jonge vrouw, een fotomodel uit Utrecht, zou zich, aildus het blad. gedurende een geheel weekeinde ter beschikking stellen van de pryswin naar. HOLLYWOOD (AP) De Zuid- afrikaanse zangeres-danseres Juliet Prowse is van plan aanstaande zon dag te trouwen met de danser-clio- reograaf Eddie James. De langbenige schoonheid zei dat zU Jame6 zeven maanden geleden ontmoet had toen zy met hem danste in een tv-film van Bob Hope. Het zal haar eerste huweiyk zyn en rijn tweede. Hy is 26 en zy 32.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7