Films in Leiden i h „De val van Rome'' overdadig spektakel EUWE UITGAVENl sPasski oor liefhebbers van bloemen en planten, van vogels en vissen SCHUDEI'S CITROEN 'n Hippe Sellers Honden als lekkernij niet veilig in Djakarta Max Merkel bij FC Sevilla Tom Okker zet Barthès in drie sets aan de kant OPSTAND IN ITALIAANSE PROVINCIE Geen vervolging Gestapo - mannen Joop Zoetemelk naar Oostenrijk Kraaykamp staat klaar om Sancho te spelen Sommige mensen vinden voetenwerk laag Mi de tIJDAG 30 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 't vraagstuk van de zinvolle vrye- sbestedlng steeds dichterbij komt, iet nuttig de aandacht te vesti- op een aantal boeken, die op punt bijzonder waardevol zyn. o verscheen bij L. J. Veen in sterdam een uit het Duits ver- d boek over Het tropisch zee- arium. geschreven door een ken- by uitstek, Wolfgang Wickler. syn inleiding zegt hij, dat de le- DJAKARTA <GPD) Hon- len zijn in de Indonesische ïoofdstad niet meer veilig. Dat i geen groot nieuws, tot het mo- nent aanbreekt waarop je eigen tiuisdieren spoorloos zifn. Enige tijd geüeden verdween ran ons erf twee honden, terwijl •nige dagen later op de nog res- erende derde gewoon een bod rerd gedaan van vijfhonderd upiah (vyf gulden) Voor een goed begrip zij op gemerkt dat deze trouwe huis- Trienden hier niet worden „ge nept" voor vivisectie- doelein- ien, maar heel prozaïsch in de jan verdwijnen. Hondenvlees is ïamelijk voor twee bevolkings groepen van Indonesië bepaald ?en culinaire delicatesse, by de Menadonezen heet het gerecht .erwee". bij de Bataks „sang- sang". Eenmaal op tafel is het swart, door het hondenbloed en buitengewoon goed voorzien van Indische kruiden en derhalve bijzonder „heet". Wie voor het eerst op een markt ln Menado komt. moet vel even wennen aan het feit, dat bij de poeliers de gevilde honden en ook katten uitgestald hangen en niet te vergeten de klapperratten. Het vreemde is. dat vrienden van ons, die een maal (de eerste keer meestal onwetend) hondenvlees hebben teproefd. werkelijk de smaak te Dakken hebben gekregen. De afnemers zyn niet alleen ie genoemde bevolkingsgroepen, maar soms kan zich ook een Chinees melden, die eerlijk uw hond wil kopen. In dit laatste teval dient uw hond als genees middel. aanbevolen door de Chi nese wonderdokter, de „sin- sjee", die bijvoorbeeld het eten van hondenlever heeft voorge schreven. De Chinees, die veel met vlees doet. is in zo'n geval bereid een goede prijs voor uw hond te betalen, als die namelijk aan de voorschriften van de .Sin- sjee" voldoet: de hond moet zwart zyn. een ander maal ïevlekt. Zeis voor leden van het vuilnisbakkenras. hier bekend als gladakkers, tast men dan diep in de buidel. Liefhebbers van herderpups ztfn daartoe overigens ook be reid, prijzen van 10.000 tot 15.000 roepiah worden er genoemd, mits stamboom aanwezig. Deze honden zyn natuurlijk niet voor consumptie bestemd, maar zijn vooral geliefd bii welgestelde Chinezen en Indonesiërs, als waakhond en statussymbool 'het onderhoud van een herder kost meer dan dat van 'n kind). De Indonesische kynologenvere- niging heeft zelfs zendtijd op één van de populairste commer ciële radiostations van Djakar ta. Volgens de Islam is weliswaar de neus van een hond onrein, maai- in een grote stad als Dja karta kunnen ook Indonesiërs zich permitteren er honden op na te houden. Zo ook een over ste van het leger, die echter in korte tijd drie honden verloor: een herder, een buldog en een gladakker. Het kon volgens hem ?een zuivere koffie zijn en een door hem ingestelde beveiliging heeft nu resultaat opgeleverd. Hij nam op zyn erf twee jeug dige hondenmeppers gevangen en leverde hen uit aan de kin derpolitie. De vangst bleek te bestaan uit een mulo-leerling van 15 jaar en een niet-school- gaande, eveneens 15-jarige jon gen. Hun uitrustingsstukken waren een ransel, een jute zak en een mandje met botten, zeer nutti ge attributen in dit speciale vak. zer dit werkje (132 bladzijden) niet als een leerboek moet beschouwen, maar meer als een verslag van opge dane ervaringen- Een leerboek geeft algemeen gangbare regels, maar aangezien die voor de zeewaterfau na nog nauwelijks opgesteld kunnen worden, poogt Wickler ,,de lezer enig leergeld te besparen". Overigens is de schrijver wel wat erg bescheiden, want hy verzamelde, in een zeer systematisch ingedeeld relaas, een schat van gegevens. Dat hij een re gister met driehonderd namen nodig had om de behandelde stof gemak kelijk na te slaan, zegt meer dan ge noeg! Nog een boek van L. J. Veen in Amsterdam, eveneens uit het Duits vertaald, is Orchideeën in eigen tuin, j door O. Sadovsky, die aanvankelijk tropische soorten in de kas kweekte, maar al spoedig ontdekte, dat het heel goed mogelijk is soorten uit de gematigde zone in de tuin als volle- grondsplanten te kweken. Wie dit voorbeeld wil volgen, kan niet beter terecht dan bij deze vakman, die de lezer (in 150 bladzijden, met zeer ve le foto's, waaronder verscheidene in kleur) op voortreffelijke wijze weg wijs maakt. Van de orchideeën naar de Bloei ende cactussen en andere vetplan- ten. een boek van ruim 250 bladzij den met 96 zeer gevoelige en meer malen zeer knappe afbeeldingen in kleur van Jirina Kaplicka. Schrij ver is Rudolf Subik, een vooraan staand Tsjechisch liefhebber, wiens werk vertaald en voor Nederland en België bewerkt werd door de I Wassenaarse deskundige J. C. van I Keppel. Na een inleiding (met tal i van waardevolle informaties) volgt een behandeling van 96 cactussen en vetplanten, telkens links een l bladzijde tekst en rechts een teke ning. Een zeer nuttig boek, dat is I uitgegeven door de Wageningse uit gevers Zomer en Keuning. Vijfhonderd rozensoorten in kleu renfoto's afgedrukt, dat is iets waar lijk unieks in het rozenboek 500 Ro zen in kleur, door H. Edland, secre taris van de National Rose Socity of Great Britain en voor Nederland bewerkt door achtereenvolgens R. Buisman en G. Buisman- Behalve de foto's zijn ook de korte beschrij vingen bijzonder leerzaam voor wie zich interesseert voor deze verruk- I kelyke bloemensoort, die binnenkort weer in ontelbare tuinen zal bloei en. Aan foto's en beknopte beschrij ving gaat nog een gedeelte van 25 pagina's „rozenkennis" vooraf, waar in oorsprong en ontwikkeling, het planten, de verzorging, de mogelijk heden voor gevorderde amateurs, de soorten rozen en de toepassingen (talud- beplanting en rozenhagen) op zeer instructieve wijze aan de orde komen. Voor liefhebbers een onmisbaar werkje, dat een uitgave is van Kosmos, Amsterdam/Ant werpen. Wie het niet zoekt in tuinen of I kassen, maar in de vrije natuur, kan zyn voordeel doen met prof. j Amann's Bomen en struiken in de natuur (uitgave Zomer en Keuning, Wageningen), waarbij men wel dient j te letten op de laatste drie woorden van de titel. Daardoor mist men en- j kele struiken, die wel in tuinen maar niet in de vrije natuur voorkomen. Een ernstig bezwaar kan dit niet genoemd worden. Het boek geeft na melijk een uitgebreide en gemakke lijk te hanteren informatie over naalden en bladeren, bloesem, vruchten en zaden, winterkenmer- ken en kiemplanten, dit, alles voor treffelijk in kleuren getekend door de kunstschilder Paul Richter en snel na te slaan door een duimgreep met verwijzing. Daarna honderd bladzijden beschrijving van honder den soorten, gevolgd door een uit muntend register, dat het raadple gen van het boek zeer vergemakke lijkt. Het boek met zijn 500 afbeel dingen in kleur en 140 in zwart-wit is deskundig bewerkt door drs. E. C. J. Ott- Tenslotte: Vogelnesten en eieren, doer M. de Jong, uitg. C. A. J. van Dishoeck, Bussum, in een serie waarin eerder verschenen: vogels in het open veld, id. in bos. park en stad, id. in wad en slik. id. in moeras en plas, id. binnendijks en buiten gaats. Een zeer instructief boekje met acht pagina's eieren-in - natuur- lyke-kleuren op kunstdrukpapier In betrekkelijk kort bestek <150 bladzij- j den) is een schat aan gegevens op! aantrekkelijke wijze verwerkt. Wielrennen De Nederlander Jacques Frijters heeft een profronde in Helohteren gewonnen. Hij legde de 141 km af in een tijd van 3 uur en 53 sec Rini Wagtmans werd tweede, Peter Post zevende en Ge rard v. Vianen eindigde als achtste BORIS SPASSKI MOSKOU (ANP) Uitdager Spas. ki heeft de woensdag afgebroken ze ventiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tegen titelhouder Petrosjan ge wonnen. De stand is nu 98 in het voordeel van Spasski. SEVILLA iANP) Max Merkel, de vroegere trainer van de Bundes- ligaclub FC Nürnberg, heeft giste ren een contract voor een jaar met de Spaanse eerste-divisieclub FC Se villa getekend. Merkel zal in dat jaar ruim 110.000 gulden (netto) verdie nen, waarmee hij de best betaalde Spaanse voetbaltrainer wordt. De Oostenrijker, die vroeger ook het Ne derlandse elftal heeft getraind, be gint ziijn werkzaamheden 10 augustus. ADVERTENTIE CASERTA (AP) In de Italiaan se provincie Caserta, even ten noor den van Napels, zijn gisteren onge regeldheden uitgebroken uit protest tegen de slechte economische toe stand. In verscheidene plaatsen w-ierpen demonstranten wegversper ringen op en werd het treinvervoer gestremd doordat mensen op de rails gingen zitten. In een aantal stadij es probeerden demonstranten de gemeentehuizen binnen te dringen, maar werden hierin verhinderd door de politie. Ook de wegversperringen werden zonder veel moeite door de politie opgeruimd. In Castel Volturno braken vecht partijen uit tussen twee groepen de monstranten. Twee personen werden hierbij gewond. WEST-BERLIJN (DPAIr. West-Berlijn heeft, de openbare aan klager in een proces tegen zeven voormalige leden van de Gestapo ontslag van rechtsvervolging gevor derd. De betrokkenen was medeplichtig heid aan de moord op duizender Joden ten laste gelegd. Als gevolg van een recente wijziging in het wetboek van strafrecht is mede plichtigheid in dergelijke gevallen inmiddels verjaard, tenzij kan wor den bewezen dat de verdachten hebben gehandeld uit „lage motie ven". Als zodanig wordt bijv. ras- senhaa tbesohouwd. Dat betekent dat zogenoemde „bureaumoordenaars" die zich op een bevel van hoger hand beroepen, voortaan vrijuit gaan. De openbare aanklager noemde deze gang van zaken uiterst betreu renswaardig. PARIJS (ANP) Tom Okker heeft zich gisteren geplaatst voor de derde ronde herenenkelspel van de open Franse tenniskampioenschap pen in Parijs. Hy versloeg de Franse professional Pierre Barthès in drie sets: 6—3, 6—0, 6—4. Okker begon tegen Barthès traag en de Franse prof nam in de eerste I set dan ook een voorsprong: 13. Toen echter verhoogde Okker het tempo en Barthès kreeg geen enkele kans meer. De Nederlandse kam pioen won vyf games achtereen en voegde daar in de tweede set nog zes games aan toe: 63. 60. De derde set vertoonde veel overeen komst met de eerste: weer een niet op volle snelheid spelende Okker en een dankbaar profiterende Barthès. J|| De Fransman liep uit tot 14, maar ook dit keer speelde Okker toen vijf spellen achter elkaar vlekkeloos: 64. Later op de dag bereikte Okker ook de derde ronde van het heren dubbelspel. Met de Amerikaanse prof Riessen versloeg hy het Italiaans/ Columbiaanse duo Di Maso/Molina met 6—1, 6—0. 6—2. Judith Salomé werd in de eerste ronde van het damesdubbelspel uit geschakeld. Zij verloor met de Pool se Wiezorek in twee sets (62. 61» van de Amerikaanse Fretz en de Francaise Spinoza. Zes landen strijden otn damtitel DEIN HAAG (ANP) Aan het toernooi om het Europese damkam pioenschap voor landenteams, dat van 13 tot 18 juni in het Italiaanse Bolzano wordt gehouden, nemen zes ploegen deel. Of Harm Wiersma naast Ton Sij brands en Cees Var- kevisser in het Nederlandse team kan uitkomen, is nog niet geheel ze ker in verband met een exa men. Evert Bronst.ring is reserve. De ploegen zijn ails volgit samen gesteld: Nederland: Sij brands, Wiersma en Varfcevisser; FrankrijkBajolle. Hisard en Verse; België Vaessen, De- mesmaecker en Claessens; Rusland: Andreiko, Tsjegolew en Gantwarg; Zwitserland: Kuyken, Cazemier en Guidnard. De Italiaanse ploeg is nog niet be kend. DEN HAAG OANP) De directie van het operagezelschap Forum zal Lex Goudsmit niets in de weg leg gen wanneer hem de „eervolle mo gelijkheid" wordt geboden in Londen de rol van Anatevka te spelen. De directie heeft dit gezegd naar aan leiding van berichten waarin boven staande mogelijkheid werd gemeld. Om de rol van Sancho Panza in ,,De man van La Manoha", die door Lex Goudsmit wordt gespeeld, over te nemen, staat Johnny Kraaykamp. die indertijd de rol van Fagein in de musical Oliver zo meesterlijk ver tolkte. vanaf 8 augustus ter beschik king. Verder zijn onderhandelingen gaande met een op internationaal musicalniveau gerenommeerde ai - biest om de enkele dagen dat Johnny Kraaykamp verhinderd is (hij moet enkele reeds afgesloten contracten nakomen), de rol van hem over te nemen, zodat alle voorstellingen van de musical „De man van La Man- cha" doorgang kunnen vinden. DEN HAAG (ANP) De volgen de Nederlandse wielrenners zullen j van 31 mei tot en met 7 juni deelne- i, men aan de Ronde van Oostenrijk |j voor amateurs: Joop Zoetemelk |i (Rypwetering), Matthijs de Koning. I| Harry Jansen en Wim Prinsen. De amateurs, die deelnemen aan j „Olympia's Strassenpreis" in Mün- chen op 1 juni, zyn: Johan Egberts, Henk Zandbeek, Marie van Ven- rooy en Arnold Voogt. Eveneens op 1 juni verschijnen in Hamburg voor de „Grosser Brink- mannpreis" de volgende amateurs aan de start: Herman Strijbosch, Jo han Cornelissen en Gerard Bruins- ma. Op 8 juni wordt in Basel een inter nationaal criterium voor amateurs gehouden, waaraan deelnemen Dirk Groen en Nico Vermeulen. Op 31 mei vindt in Roubaix een internationale baan wedstrijd plaats. De Nederlandse deelnemers zyn: Jan Jansen. Lijn Loevesijn. Robert Duin, Gerard Fens, Anton Wemel en Jozef Dekker. Newcastle United sterker dan Dozsa NEWCASTLE (ANP) Newcast le United heeft gisteravond door een zege op het Hongaarse Dozsa Uj- pest een belangrijke stap gezet op weg naar de Jaarbeursstedenbeker, die Leeds United vorig jaar verover de. De eerste wedstrijd in deze fina le van het toernooi om de jaarbeurs stedenbeker eindigde m een 3-0 over winning voor de Engelsen. De 60.000 toeschouwers zagen een doelpuntloze eerste helft. Pas diep ln de tweede speelperiode kon het publiek juichen, toen verdediger Bob Moncur binnen negen minuten twee keer raak schoot. De Newcastle-aan voerder trof in de 63 ste minuut doel. nadat de Hongaarse doelman Szentmihalya een schot van de Wa les-international Wyn Davies niet geheel onder controle had kunnen krijgen. Niet lang daarna vergroot te Moncur de voorsprong via een schot vanaf de rand van het straf schopgebied 2-0. Zeven minuten voor het einde zette Jim Scott de Engelsen op een 3-0 stand en een reëel uitzicht op de beker. De twee de wedstrijd zal 11 juni worden ge speeld in Hongarije. ADVERTENTIE Er zijn mensen die nooit over hun Over sommige zaken zwijgt men nu eenmaal nietwaar Toch worden ook hun voeten in de loop van de dag warm en benauwd. Goed verborgen onder hun nauwsluitende nylons of sokken voltrekt zich onherroepelijk het feit dat ook hun voeten uit pure benauwdheid gaan transpireren. Geen fijn gevoel... Met Azea Foot Fresh komen de za- un voeten zullen praten ken heel anders te liggen. Gebrui- Ëa n nu eenmaal nietwaar? kers en gebruiksters van deze milde J UJJ - JT Je loop van de dag warm spray lopen op frisse voeten door de U/jLU i kers en gebruiksters van deze milde spray lopen op frisse voeten door de lange dag. Na bad of douche hebben zij hun voeten verzorgd met Azea Foot Fresh. Ook geen geurtjes meer. Een fgn gevoel. 6IJ 0A06ISI EN APQltttKÉR DUBBEL GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN LIDO Honderd-tachtig jaar na de geboorte van Christus is het Romeinse Rijk op het top punt van zyn glorie onder de regering van de wijze en filoso fische keizer Marcus Aurelius. Daar zyn gezondheid na zeven tien jaar oorlogvoeren veel heeft geleden en sterk achteruit gaat, roep Marcus Aurelius alle lei ders, prinsen en koningen van zijn rijk bijeen. In een gloedvol le toespraak doet de keizer een beroep op hun bijstand voor het tot stand komen van een wer kelijke Pax Romana (Romein se Vrede) In aanwezigheid van zyn dochter Lucille vertelt de keizer aan Livius, een militaire tribuun, die hy als zijn eigen zoor; heeft opgevoed, dat hij hem als erfge naam aan de leiders van het Rijk wenst voor te stellen, om dat zyn eigen zoon heeft ge faald zijn plichten te aanvaar den. Livius wordt echter geen keizer, omdat Marcus Aurelius wordt vermoord voordat Livius officieel benoemd is tot opvol ger. De gewetenloze Commodus bestijgt de troon. In korte tijd ziet hij kans het halve leger en alle onderworpen volken tegen zich in het harnas te jagen. Dat ls het begin van de val van Ro me. die zelfs niet meer te keren is door de mooie Lucilla (Sophia Loren) of de nobele Livius (Ste phen Boyd). De val van Rome (the fall of the Romau Empire) hoort tot wat heet de spektagelfilms. Gro te dure décors en veldslagen met duizenden mensen en paarden, uitgedost volgens de mode van die tijd, proberen de film in drukwekkender te maken als hij in feite is. Uit de film blijkt overduidelijk, dat er alles aan gedaan is om de juiste sfeer te raken. De overladenheid van de tails, die hiervoor gebruikt wor den. bereiken echter een ave rechts effect. Wie een kwartier naar de film heeft gekeken is er van overtuigd, dat het in de tweede eeuw na Christus er in Rome niet zo aan toeging als de film suggereert. De benadering van de problemen is veel te mo dern en de veldslagen lijken ge ïnspireerd te zijn op de vecht methoden van Ivanhoe. Daarbij komt nog. dat de film spot met de geschiedenis. De 3 scenario schrijvers hebben er niet voor geschroomd alsnog in te grijpen in de geschiedenis van het Ro meinse Rijk. Wie de geschiede nis van het oude Rome enigs zins kent zal aan deze film dan ook weinig vreugde beleven ten zij hij komt om een schouwspel te zien. Want dan komt hij tooh wel aan zijn trekken. Rosso, de Mexicaan REX Rosso, de Mexicaan' ls een film in het western-genie en behoort in die categorie stel lig tot het minder goede werk. De opzet van het verhaal is al niet bijster origineel: cowboy Johnny Ashley komt thuis en treft daar zyn echtgenote ver moord aan, terwijl zyn zoontje spoorloos is verdwenen. De mis daad is gepleegd door Rosso en zijn bende, maar het duurt jaren voordat de ronddolende Ashley daar achter is. Het komt tenslotte tot 'n dramatisch tref fen tussen de wanhopige man en zyn inmiddels tot een schurk opgegloeide zoon. Wie de film ziet. krijgt de in druk, dat hij het allemaal a. eens eerder heeft gezien, met andere hoofdpersonen en 'n an der decor. Als men dit weinig oorspronkelijke verhaal nu maar van de nodige spanning had voorzien dan zou die constate ring er weinig toe doen. maar dat is niet gebeurd. Het verhaal blijft na een redelijk begin ste ken en suddert dan eigenlijk maar zo'n beetje door. Er is ver der wat obligaat geknok. in en buiten de kroeg en er zyn wat vechtpartijen. Nee. het had echt wel wat beter gekund. STEPHEN BOYD LUXOR Hip, hip, en nog eens hip. Dat zyn de filmbeel den die deze week in een bonte kleurenmengelingdoorspekt met typische humor en met veel vaart over het filmdoek van het luxor-theater dwarrelen. Temid den van Marihuana-rokende na- tels en LSD-gebruikende vogels huppelt Peter Sellers in al even hippe kleding rond. En dan te bedenken dat hy de film begint als een eerzame ad vocaat .die eerstdaags in het hu welijk zal treden met zijn wat hysterische secretaresse. Voor het zover is komt advocaat Ha rold Fine in contact met de ,.love"-wereM langs de Ameri kaanse stranden. Daar is hij op zoek naar zyn hippe broer om hem mee te delen dat een oude buurman is overleden en hjj naar de begrafenis moet. Hoewel begrafenisplechtighe den niet bepaald overeenkomst vertonen met hippe love-ins" wordt het op het kerkhof toch een hippe toestand. De broer van Harold verschijnt in een In dianen-rouwkostuum en zijn vriendin gaat al even schilder achtig gekleed. Omdat de rouw stoetchauffeurs staken moet de kist bovendien vervoerd worden in een hipgeschilderde auto. Het leven van de hippies vooral dat van de vriendin vaji zijn broer, trekt Harold zo aan. dat hij tijdens de huwelijksplech tigheid de kerk uit rent tot gro te onsteltenis van zijn secreta resse en de beide ouders. Harold raakt in hippe toestan den verzeild met het vriendinne tje van zijn broer. Zyn flat word in korte tijd herschapen m een opiumkit, vol stickies rokende jongeren en nonstop „love-ins". Wanneer hij echter ziet dat het meisje waarop hlf verliefd te ge worden zich even vrijmoedig met andere hippies ophoudt, begint hij te twijfelen aan het Rosemary3t R(d>v vierde week CAMERA Polanski's Rose mary's Baby gaat de vierde week in. Het resultaat, van een kleine enquete in onze directe omgeving is dat vele vrouwen hem doodgewoon eng vinden, mar.'nen zetten zich tegen 't bi zarre verhaal af door op de on waarschijnlijkheid te wijzen. Hoe het ook zij het verhaal van satan die een kind verwekt bij de sympathieke naieve Ro semary midden in New York is Indringend genoeg. Je kunt er twee kanten mee uit: je slikt het voor zoete koek en dan wordt het een bizar ietwat moralise rend sprookje of je kijkt achter de schermen van Polanski en betrapt hem als hy de eenzaam heid van de moderne mens aan de kaak stelt. Casino Royal TRIANON Casino Royale kan ondanks het formidabele bedrag dat voor deze film was uitgetrokken niet tippen aan zyn 007-voorgangers. En dat te uit sluitend te wijten aan het feit dat in plaats van vrouwen ver slind er Sean Connery nu David Niven de super geheime agent moet uithangen. Wie echter aan James Bond denkt, denkt onvermijdelijk aan Sean en niet aan de „oude rot" David. Bo vendien heeft de film een chaotisch einde. PETER SELLERS wereld met de flowerpopgirls. De flet wordt ontruimd *n voor de tweede maal zal hij in het huwelijk treden met zijn se cretaresse. De drang naar de vrijheid wordt hem echter in de kerk opnieuw te machtig en hij vlucht op zoek naar een nieuwe wereld. O ja, de titel van de film is „Help, m'n broer te hip". Een verfilmde tv-rechtbank: Uur der moord STUDIO Het uur van de Moord is de verfilming van het toneelstuk „Hostile Witness". Niet meer dan dat. Ondanks ca meravoering, dialogen, regie etc. slagen de makers er niet in het toneelmatige weg te nemen. Als thriller bedoeld komt de film niet verder dan een televisie- reohtbank. Uitgaande van de ontwikkeling van het verhaal zelfs minder ver: de werkelijk heid wordt zelfs niet getrouw ge kopieerd. De film speelt net als het to neelstuk aan de Old Bailey waar fameuze advokaat Crawford (Ray Mi Hand) op het. hoogte punt van zijn carrière ineens in de hoek komt te zitten waar de klappen vallen. Door de dood van zijn dochter die door een of andere ..bloody idiot" is overre den verliest Crawford tijdelijk zyn verstand. Na zijn herstel wordt zijn oude vriend ver moord. Alle sporen wijzen in de richting van Crawford maar gesteund door zijn aantrekke lijke en beminnelijke assisten te (Sylvia Syms) en zijn intuï tie als strafpleiter weet hy zich uit de zaak te redden. Eind goed al goed. Het uur van de moord wordt, aangekondigd als de come back van Ray Milland, een van de zeldzame avonturiers uit de pu bertijd van de film. die het in het. Hollywood van de vijftiger jaren ook nog goed deden. Voor zijn rol in de verfilming van Charles Jacksons roman over een alcoholicus. ..Lost weekend", kreeg hij Indertiid een Oscar, de enige voor de 125 films waarin hij speelde Milland trad met vrijwel dezelfde acteurs en met succes op in het stuk in Enge land en ln heel de Verenigde Staten. De verfilming waarvan hij zelf de regie voerde zit dan ook vol met die kleine toneel- grapjes die het alleen goed doen wanneer er contact met de zaal bestaat Hrt acteren h'Hft over de hele linie onder de maat, slechts een enkele keer weet Syl via Syms zich boven de rest uit te werken

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27