HET VOORSPEL VAN DE INVASIE Arnold Lissauer 25 r VRIJDAG 30 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2! Vijf en twintig jaar geleden, op 6 juni 1944, was het D-day. De dag, dat de geallieerde opperbevelhebber op het Europese strijdtoneel, generaal Dwight Eisenhower, na verschillende afgelaste aanlopen, dan toch eindelijk besluiten kon, vanuit Engeland, dat zich tot een gigan tisch arsenaal had ontwikkeld, de sprong naar het vaste land te wagen. Een sprong met een leger van tWee mil joen manschappen, honderdachtepdertig oorlogsbodems, nogmaals ruim achthonderd vracht- en andere schepen waarvan een groot deel, ten behoeve van de kunstmatige en drijvende havens, bewust werd afgezonken en opge offerd, een half miljoen tanks, gevechtswagens en andere voertuigen, beladen met meer dan drie miljoen ton aan wapens, munitie en ander oorlogsmateriaal. De machtig ste invasie van mensen en oorlogstuig die zich ooit in de geschiedenis voltrokken had, en die in Europa en nauwkeuriger in het Franse Normandië werd opge wacht door een concentratie van Duitse troepen, be staande uit zestig divisies, die samen weer een kwart van Hitiers al aardig getaande en eens onoverwinnelijk-ge- waande weermacht vertegenwoordigden. Stille getuigen bij een gedenkbord voor soldaat Calandrella, een van de velen die vielen. Een van de wonderen van de invasie is dat het geheim nooit is uitgelekt. „Vrouwen worden verondersteld te kletsen", zegt Cap. Walter, maar in de oorlog hielden ze de lippen op elkaar. Er waren op ons hoofdkwartier tenslotte zovele top-ge- heime documenten, dat we ze niet meer achter slot en grendel konden opbergen en gewoon op de bureaus lieten liggen, voor iedereen te zien. Maar de meisjes zwegen gelukkig". Eens woeien er 12 foliovellen met het invasiegeheim uit het raam van het ministerie van oorlog! In paniek renden stafofficieren er achteraan. Ze raapten 11 vel letjes op, maar het twaalfde was verdwenen. Later bleek dit te zijn overhandigd aan een schildwacht van de Horse Guards. Hij wist natuurlijk niet wie de man was die het hem gaf, maar hij kalmeerde ieders zenuwen toen hij onthulde dat de voorbijganger met het papier een zeer dikke bril droeg Een andere schok kreeg men toen een kruiswoorden raadsel in een Londens -dagblad ten dele op namen uit het Normandische gebied, inclusief codenaam „Omaha" was gebaseerd! Normandië venvacht by de 25ste herdenking van D-day een stroom vam bezoekers. Vooral Amerikanen. Elk dorp of gehucht heeft er haast zijn eigen oorlogsmuseumen. Een uitschieter op dit gebied is het museum in Sainte Marie du Mont, ingericht in' een kazemat aan het strand waar een kwart eeuw geleden de eerste Amerikaanse troepen voet op Europese bodem zetten. De herdenkingen in dit dorp beslaan volle drie dagen. De directrice van het D-Day museum, mademoiselle Anfroy. wie wy vroegen naar de stemming onder de Duitsers aan de vooravond van D-day, vertelde ons, dat deze „ronduit beroerd" was. „Ze geloofden er niet meer in. De HitleriaanSe diehards waren grotendeels verdwenen hetzy naar het oostfront, hetzy nóg wat verder naai- de andere wereld. Wat je in de Duitse uniformen hier nog rond zag lopen, was wel de allerlaatste keus. Met de bevolking hadden ze nauwelijks meer enig contact en vooral de buitenlanders die voor de eindstrijd waren opgetrommeld, zaten praktisch in de bunkers en de kazematten opgesloten. Ook voor hen was de spoeling dun geworden en omdat Normandië tenslotte het vette land van de melk. de boter en de room is, probeerden ze bij de boeren natuurlijk wel wat byvoeding los te krijgen. By ons thuis, waar schraalhans ook al lang als keukenmeester fungeerde, kwamen ze 's avonds alleen wat drinkwater bedelen, zo herinnert de museumdirectrice zich nog best. Op 5 Juni werd er 's avonds weer gebeld en ik heb die twee emmers toen weer klaargezet. Er kwamen weinig woorden bij te pas, maar toen zei die soldaat me dat hij me nu vermoedelijk wel voor de allerlaatste keer zou hoeven lastigvallen. Intuïtie voorgevoel of informatieNog altyd weet ik 't niet. vertelt made moiselle Onfroy, en ik heb 't hemzelf nooit meer kunnen vragen, want ook hij heeft in zijn bunker het leven moeten laten. De vol gende dag In de nachtelijke uren van de 5de op de 6e juni 1944 lagen de meeste Londenaren wakker. Want boven hun hoofden klonk'bijna aanhoudend het zware geronk van honderden bommen werpers. Met een nooit verdwenen angst herinnerde het hen aan de dagen van de Blitz in 1940- Nu waren de rollen omgekeerd. Iedereen voelde al weken, dat de invasie elk ogenblik kon beginnen. Het zuidelijke deel van Engeland was één reusachtig legerkamp, bijna hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Velen tuurden de hemel af. Het wolkendek was ondoordringbaar en het was aardedonker. Maar ei ver scheen een glimlach op de gezichten. „This is it!" („Dit is het") riep men elkaar opgewonden en opgelucht toe. Opgelucht, maar tegelijkertijd diep bezorgd. Want men vreesde dat deze dag het leven van duizenden soldaten zou kosten. Later op de ochtend, na dat de radio zekerheid had gegeven, stroomden de kerken vol. Men bad ïoor vaders, zonen en alle anderen. „Het kan niet mislukken" Wat dacht de gewone man over de kansen? Er heerste looit een mo ment van twyfel over het succes van de landing en de eindzege die spoedig moest volgen. Men begreep instinc tief dat de invasie eenvoudig- niet mócht mislukken en dat de lange, grondige voorbereiding de garantie daarvoor was. Bovendien scheen de hid van tegenslagen voorbij. De kran- ten var; die ochtend stonden vol over de val van Rome. En was het niet symbolisch, dat ergens in een zaaltje in de City een vergadering werd ge houden van de vennootschap, die een tunnel onder het Engelse Kanaal wilde bouwen De invasie was ook een revanche voor de vernedering van Duinkerken. Dezelfde admiraal, die vier jaar te voren uit het continent werd gegooid, Sir Bertram Ramsay, keerde er thans triomfantelijk terug. Hij voerde het' bevel over de grootste landingsvloot j in de historie, een operatie, die ..Nep tune" was gedoopt, het belangrijk ste onderdeel van de gecombineerde actie onder de codenaam van ..Over lord". Op het gebied van gecombi neerde operaties tussen alle strijd krachten waren het de Britten, die de grootste ervaring bezaten, al kon- den vroegere ondernemingen zoals de Dardanellen in de eerste wereldoorlog niet met Normandië worden vergele- j ken. De geallieerden deden iets, watl niemand sinds Willem de Veroveraar (IO661 had aangedurfd! niet mis kon gaan". „Ziet U die mod- derbank daar?" „Die was maanden lang met camouflagenetten bedekt om de Luftwaffe te misleiden en werd dan ook herhaaldelijk gebombar- deerd." „En daar op al die werven werd de Mulberry-haven geconstru eerd." Bij de overtocht in de woelige zee I gir;g veertig procent van deze kunst-1 matige haven verloren, maar men J had voldoende drijvende pieren en andere onderdelen in reserve. De grote beslissing Nauwelijks een kilometer verder ligt het oude dorpje Southwlck lage de heidense herrie van de aan de gang zynde verbouwing. Het kost daarom moeite om de historische momenter; in de verbeelding op te roepen. Er hangt een groot schilderij, dat de operatie midden in het Engelse Kanaal met de in rookwolken gehul de en door vuurschichter; verlichte Franse kunst in beeld brengt. Verder zijn er ingelijste fyne potlood schetsjes met beschrijving van sche pen. zee er; wolken van de kunstschil der Norman Wilkinson, die tot de in- vasietroepen behoorde. Maar het meest dramatisch zyn de weerkaartjes van de invasiedag en de drie daaraan voorafgaande dagen, toen het Kanaal in een net van de pressies gevangen was. niets. Reeds onmiddellijk na Duin- j kerken begonnen de vèrzier.den on - der de militaire leiders aan een te rugkeer naar het.vasteland na te den ken Het leek op dat moment nog pen onwezenlijke droom. Pas toen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten in de j oorlog kwamen, kon er serieus spra- ke var; zijn. Winston Churchill aarzelde lang Nog op 3 mei 1944 had hy tegen de in Londen verzamelde premiers van d* Dominions gezegd dat wanneer hy het voor het zeggen zou hebben ge- verweerde huisjes, een stoer grijs Nor- mandisch kerkje met de van kantelen J/CVSChvitckclïltc ..I«i» 4 DU 1 dilemma voorziene vierkante toren. Bij de her berg „The Golden Lion" begint de jaai later Nu 25 jaar later, rijden wij door de bloesempracht van het lieflijke groene heuvelland, dat Engeland* grootste oorlogshavcn Portsmouth, die Mont- {omery's uitgangspunt was, omzoomt. Boven op de top van berg, die achter de eilandstad oprijst, on'trolt zich een groots panorama van rode daken, groezelige fabrieken en reek sen hoge kranen, netjes in het gelid op de kaden van de langgerekte ri vier- en zee-inhammen en aan de horizon het wazige bergdecor var; "t eiland Whight. Hier was het in die Junidagen een klein Pearl Harbour. „Het was fantastisch", zegt een vrachtwagenlhauffeur. „Wat een or ganisatie! Elke straat was genum merd en elk voertuig wist welke route te volgen naar de plaats van in- •chepir.'g". „Nee, we wisten dat het zwaar belommerde kronkelige toe gangslaan naar Southwick House, waar Eisenhower zijn twee dramati sche beslissingen nam, eerst om de invasie welke voor 5 juni was vastge steld wegens storm en lage wolken 24 uur uit te stellen, en daarna met een bezwaard hart het signaal voor de aanval „O.K. We'll go!" te geven. Southwick House is een geelbruin statig landhuis uit het begin var; de vorige eeuw, eigendom van het ma rine-etablissement „HMS Dryad" en centrum van de daar gevestigde na- vigatieschool, waar thans ook de Ne derlandse luit. ter zee In 't Veld do ceert. Het verwaarloosde gebouw- wordt gerestaureerd, maar het wordt weggedrukt door supermoderne tot de school behorende blokken eromheen. Naval War Room Hier staan wij dar: in de histori sche „Naval War Room", waar de laatste dagen voor de invasie de ne gen topfiguren bijeen waren, die het lot van 2,8 miljoen man in handen hadden. De grote zwarte kaart van zuidelijk Engeland en het invasiegebied achter glas bestrijkt de linkse hoge zijwand van deze grote salon met zijn kaar senkroon en hoge langwerpige spie gels. Boven de kaart staat in vergul de letters op eikenhout de duidelijk op Nelson geïnspireerde boodschap1 van admiraal Ramsay: „Ik reken erop dat elke man zyn uiterste best zal doen om het succes te verzekeren var. j deze grote onderneming, wel ke de slimax van de Europese oorlog is". Nu de zaal met haar tegenwoordi ge gebloemde tapijt en de rode leren1 rti i fauteuils als rookkamer voor marine- ierugKeer officieren wordt gebi*uikt. krijgt men onvermijdelijk een sterk gevoel 1 Van al deze benauwende zorgen van anti-climax, nog verhoogd doorwist het grote publiek natuurlijk Vóór de kaart zaten of stonden destijds de vier hoofdrolspelers van het operationele drama Eisenho wer, Ramsay vloot i, Montgomery (legen en Leigh Mallory «RAF». Aan twee tafels in' het midden andere ho ge officieren, met hun helpers aan de kant. De datum van de invasie is met krijt op de kaart ingevuld. Wit- j te wijzerplaten met houten gekleurde wijzers geven de hoogwaterstander, aan beide kanten van het Kanaal aan. Men ziet de uitgestrekte Duitse j en Britse mijnenvelden en de schoon geveegde passages, die in rode lijnen loodrecht door de eerste heenlopen. Schepen van allerlei soort zyn door symbolen aangegeven, maar de kleu ren zijn thans flets. By de kaart ligt een stoffige ingenaaide getijdentafel van de Britse marine, de „bijbel" van de operatie. Want indien de invasie ten tweeden male had moeten wor den uitgesteld, zou het juiste getij op het juiste uur, plus maanlicht voor de gliders en para's zich pas twee weken later voordoen. In de zaal her innert eer: plaque tegen de muur er- j aan, dait de weersomstandigheden j die er op laatstgenoemd tijdstip heer- j sten i de ergste zomerstorm in 401 jaar!) de gehele koers van de oorlog hadden kunnen wijzigen. Verder uit stel zou bovendien het gevaar voor uitlekken van het invasiegeheim heb ben vergroot. Alles kwam aan op het onontbeerlijke overrompelingselement omdat de Duitsers het er niet over eens konden worden, waar de slag 7,ou vallen. Eisenhower stond in deze zaal daarom voor een' verschrikkelijk dilemma. Omdat een tijdelijke opklaring in het weer was voorspeld, gaf hy ten slotte het „jawoord", mede uit over weging, dat de verrassingsfactor door het slechte weer nog werd versterkt. Rommel was zelfs naar huis gegaan, omdat zijn vrouw jarig was! had. hij het Duitse front van het zuidoosten uit zou hebben opgerold om contact te maken met de Russen. Maar Churchill legde zich tenslotte steeds bij het oordeel van de militai re leiders neer. Ook in dit geval aan vaardde hij de uitdaging en stond er zodra hij dat gedaan had. volkomen achter. Hij voelde zich daarbij ge sterkt door het grote vertrouwen in de goede afloop van Eisenhower. Brooke, de chef van de Britse im periale generale staf en Montgomery. Op 8 mei zei hij tegen Eisenhower: „Hierin ben ik tot het einde met U, en" zo voegde hy eraan toe, terwijl zyn ogen zich met tranen vul den, „indien het mislukt, zullen wij tezamen ondergaan In elk geval wordt officieel toege geven dat zonder het Russische of fensief, het Italiaanse front, de geal lieerde overmacht in de lucht en de bedwinging van het duikbootgevaar op de Atlantische Oceaan, de invasie onmogelijk geweest zou zijn. Zij vormde het logische sluitstuk van een wereldstrategie. „De invasie werd pas mogelyk", zegt de directeur van het Imperial War Museum er; militair historicus F. N. Frankland (die als navigator met Bomber Command vloog» „nadat de geallieerden in maart 1944 defi nitief de luchtslag boven Duitsland hadden gewonnen. Hitler had ter wil le van het V-wapen, waarmee hij de invasie dacht te kunnen bestryden. verzuimd prioriteit te geven aan de nieuwè straaljager ME 262. die beter was dan de Britse Gloucesters met ingebouwde straalmotor, hoewel min der goed dan de Amerikaanse Mus tangs. De Duitsers hadden er veel te weinig van. Maar in maart 1944 ver loren wij in Neurenberg 90 bommen werpers stond. Deze aanduiding liet hy schrappen. „Van nu af aan ben ik geen Amerikaan meer. maar gealli eerd". zo zei Eisenhower. Aldus be vorderde hy de teamgeest.. Het oorspronkelijke invasieplan was opgesteld door luit. generaal Frede rick Morgan, die in 1943 nog voor dat er een opperbevelhebber was be noemd. de functie van chefstaf kreeg. Volgens de instructies kon hy voor de eerste invasiegolf slechts drie divisies gebruiken. Nadat Ik^ was benoemd, bekeken hij en Monty het plan. ,.Dat vertik ik", zei Monty. „Als ik geen vijf divisies krijg, doe ik het niet!" Dit gebeurde en het front, werd aan zienlijk verbreed. Met Morgans plan om Normandië binnen te vallen was iedereen het eens. De voordelen van deze kust waren beschutting tegen heersende winden, niet te moeilijke uitgangen naar het achterland, be hoorlijke ontplooiingsmogelijkheid, als mede de zwakste Duitse verdedi ging. omdat de Duitsers de hoofdaan val rond Calais verwachtten, mede doordat ze door de geallieerden be wust waren misleid, dat daar de voor naamste klap zou vallen. De Duitsers hadden 50 divisies in Frankrijk, maar capt. Walter geloof de dat er maar 25 actief waren. Door hun aarzeling, ook over de beste tac- I tiek. reageerden ze pas na 48 uur. J Grootste zorg „Onze grootste zorg is steeds het aantal landingsschepen geweest. Ze moesten uit Amerika komen, want En geland kon er onmogelijk méér pro duceren. „De Amerikanen waren in het be gin' nogal luchthartig over de inva- sie, maar ze spraken anders na de er- varingen in Noord-Afrika en vooral j na Anzio en Salerno, waar het een dubbeltje op z'n kant was" „In 1942 zou een invasie absurd zynl geweest". „In 1943 was er ook nog een tekort I aar; schepen en troepen". Begin 1944 waren er zelfs nog on voldoende schepen voor de verwor pen drie-divisie landing op een smal front. De oorspronkelijke invasiedatum van 1 mei 1944 moest wegens gebrek aan schepen een maand worden uit gesteld. Het was voornamelijk een logistiek j probleem. Voor elke divisie in de frontlinie was dagelijks een aan- j voer van 600 ton aan materiaal nodig. J Bovendien moesten er in totaal 37 di- j visies over het, Kanaal worden ver- j voèrd. Geer. wonder dat men om advies vroeg aan de bekende Engelse ver- huisfirma Pickfords, zoals de Lyons- rest aurant zich met 't probleem dei- massale voedselvoorziening bezig hielden. „Onze achterstand werd ingehaald nadat president. Roosevelt admiraal King had aangepord meer schepen uit de Stille Oceaan af te staan". „Ja. mijn grootste zorg was steeds een ge brek aan schepen van elke soort 'be- halve kruisers»" „Aan het welslagen; van de landing zelf, bestond er zo- j dra wij sterk genoeg waren, nooit eni ge twyfel". „Maar na D-Dav zou het de grote kwestie zijn of wy overzee er. zonder havens sneller onze ver sterkingen zouden kunnen aanvoe ren dan de Duitsers de hunne. Er heerste ir. Londen diepe bezorgd heid toen Rommel na zyn benoeming in Frankrijk met grote snelheid de fortificaties in het Normandische ge-1 bied liet versterken. Maar Hitier er. hij geloofden dat daar eventueel j slechts een secundaire actie zou j plaats vinden. Duitse commandanten j in Frankrijk, beschouwden hun ver blijf daar, na het Russische front als I een soort vakantie en maakten zich niet al te druk over de gebreken van de Atlantische Muur, die zelfs Von Rundstedt niet serieus nam. Wegens de geallieerde overmacht in de lucht geloofde Von Rundstedt niet dat de invasie kon worden te gengehouden en een verdere opman voorkomen. Op 17 juni toen Hitier naar Frankrijk kwam, zag ook Rom mel de situatie somber in. Ike bracht slechts enkele dagen ir: Southwick House door, maar de nacht volgende op de invasie wist hij we gens de schaarse rapporten men had het te druk praktisch niets van hetgeen zich ir: Normandië af speelde. Hij deed het beste onder die omstandigheden en ging vroeg met een cowboyromannetje naar bed! Alles was zover mogelyk ir; de puntjes uitgerekend en er was aan honderden op militair gebied totaal nieuwe dingen gedacht Om maar iets te noemen de landingstroepen hadden een stokje bij zich dat een ratelend geluid kon maken, zodat men elkaar in het donker kon' vinden. „In grote lijnen waren onze inlich tingen over de vyand accuraat, maar natuurlijk gaat er niets geheel vol gens het boekje' Het slechte weer speelde parten met de aanvoer, waar door de val van Caen aanzienlijk werd vertraagd. „Maar één van de dingen die werkelijk meeviel was het aantal slachtoffers by de eerste golf. Deze was slechts een fractie van de officiële schatting van 10.000 doden en gewonden. ..Overlord" had slechts een beperkt doel namelijk een ruim bruggehoofd als basis voor een' later offensief te veroveren en vóór de winter uit te breken. Dit is gelukt. Een sector van de grote kawt waarop de operatie werd gevolgd. earn geest Bij een bezoek aan kolonel ter zee P N. Walter uit Liphook, die zowel in de eerste als in de tweede wereld oorlog gevochten had, en die dagelijks in contact was met Eisenhower en de andere topleiders, vertelde deze ons dat de geweldige goede geest te dan ken was aan „Ike" Eens stuurde hy het pas uitgekomen militaire tele foonboek naar de drukkers terug, om dat achter de r.'aam van elke func tionaris „Brits" of ..Amerikaans'

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21