HER was altijd geliefd en zeer elastingobject Juridische computer moet in elk geval rechtsknechV blijven In- of uitPAKken Door in W ielick Computers en het recht I AG 30 MEI 1989 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 13 is er gedronken zolang er geschiedenis is geschreven. Het was reeds een volksdrank bij neriërs, Babyloniërs, Assyriërs, Egyptenaren en andere cultuurvolken en om dicht bij blijven: wie herinnert zich niet de verhalen uit de vaderlandse geschiedenis, waarin d werd, dat de Batavieren, Friezen en andere Germaanse stammen bier dronken uit de !s van hun verslagen vijanden of uit „hakkeneien" (horens van oerossen). Bierbrouwerij in de zeven- tiende eeuw. Het meisje brengt gemalen mout, die met warm wa ter in beslag- oj roerkuip wordt gestort. Het moutextract wordt beneden (niet zichtbaar) afgetapt en in de vierkante ketel gestookt met hop. Gegevens o.a. ontleend aan: „Het bier en zijn brouwerA. Hallema en ir. J. A. Emmens; Centraal brouwerij kantoor, Am. sterdam Amsterdam in zyne opkomst, aanwas, geschiedenissen, voor- regten, koophandel, gebouwen, kerkenstaat, schooien, schuttery, gilden en regeeringe"Jan Wage naar. bergopwaarts met het bierverbruik in ons land. Zozeer dat in 1967 een consumptie van 40 liter per hoofd per jaar werd bereikt. Flessen bier zo was, als wij nu moet sterk worden betwij - weten zelfs niet of het wel noemd werd. De kennis van begint omstreeks 1200. n is er wel meteen sprake het oudhoogduits) van „bier" zoals wij het nu jjven. In het oudangelsak- :d het „beor" genoemd, welk nog in het Engelse ..beer" te vinden. Ook het woord gelijk wel 150 per jaar. de gildenfees ten. kermissen. jaarmarkten en dorpsfeesten waren aanleiding om een extra pint schuimend bier te vatten. De burgers aten veel spek en varkensvlees dat sterk was gepeperd, de armen aten weinig vlees of brood. In hoofdzaak bestond hun voedsel uit rapen, bonen, haverbrij, haring en een enkele keer uit andere vissoorten. Om de zoute of weeïge smaak weg te krijgen dronken bei- nog. Bij de heffing van gruitrecht door of namens een heer bleef het namelijk niet. Ook de steden gingen belasting heffen onder de naam „as sisen" of „accijnzen" een woord dat ook ons bekend in de oren klinkt. De belasting op bier en wijn, de oudste belasting op verbruiksartike- len, geschiedde eerst per vat, ton of aam, dus bij een grote maat. Daar na werd ook de tapper aangeslagen Gein. Iedere brouwerij had een ei- maken en deze aanbevolen ..als zeer Na de tweede wereldoorlog (1945:. gen „bierpaal", waar zij konden aan bevorderlijk voor fe gezondheid". 12.7 liter» veerde het gebruik even leggen. Met een hefboomsysteem Vooral de befaamde theedokter Cor- op, om in 1949 haar dieptepunt te werd het water uit de schuiten nelis Bontekoe. een Haags prakti- bereiken, met een voor de brouwers naar de brouwerij overgebracht. zijn, die met steun van de bewind- catastrofaal getal van 10.1 liter, ter- In de Gouden Eeuw werd door de voerders van de VOC geestdriftig j wijl het verbruik van sterke drank kinderen reeds melk gedronken, traktaatjes over thee uitgaf knaag- steeg van 0.5 liter in 1945 tot 3.2 liter maar de ouderen hieilden zich nog de aan de positie van het bier. ln 1949. aan het „liefelyck nat" dat al of niet Maar naast Bontekoe waren ook Maar vanaf dat (voor de brouwers) verdund de gehele dag door werd ge- andere doktoren actief, zoals de lijf- rampjaar, ging het onafgebroken bruikt als weergaloze volks- arts van koning-stadhouder Willem drank. Het was overal te koop. Het III. Nico laas Tulp. Gover Bidlom wemelde van de brouwerijen en tap- Bontius, Sylvius en Blankaert. Door het veranderde levens patroon o.a. door de televisie werd het huisverbruik. steeds gro ter en werd het veelal in fust ge kochte bier aan café's voor het grootste gedeelte vervangen door flessenbier. Vierhonderd liter bier per hoofd per jaar zal wel nooit meer worden gehaald, maar dat het ver bruik van bier nog zal toenemen, daarvan zijn de brouwers overtuigd. Ondanks heel wat onvriendeltke (ou de) spreuken over het bier. Zoals: „een huis vol dochters een kelder vol zuur bier" of „mij heeft hij een bier gebrouwen" (hij heeft mij een poets gebakken i. Zij wijzen liever op een uitspraak van Charles Bandelaire die schreef: „Iemand die slechts wa ter drinkt, heeft een geheim voor zijn medemensen te verbergen Door de vele oorlogen, overstromin- was bekend. In het middel- de bevolkingsgroepen bier. dat ook in gen, epidemieën en andere rampen ds (1200 1600" werd het spijzen werd gebruikt, zoals in bier- die veel geld eisten, stond de accijns pers en huisbrouwers. Deze mochten „Thee is een parel schitterend inder of „bruwen" genoemd, pap, bierstruif, en bierenbroodspot. nooit vast en werd zij dikwijls ver- weliswaar geen bier aan anderen de kruyden. een secreet ende reme- Germanen hun bier be- Het werd zelfs sterk aanbevolen als hoogd. Dit lokte dan weer fel ver- verkopen dan werd immers de ac- die voor alle de sieckten. ende zal wel eeuwig een raadsel geneesmiddel voor bepaalde ziekten, zet uit de opstand in Gent in 1540 cijns ontdoken maar een buren- krankheden. Men moghe alle de me- Bekend is alleen dat zy op was vooral een protest tegen deze of vriendendienst is toch geen han- dicynen uyt de boeckskens weg- een zoet schrappen ende elleenlyck voorvaderen dit deden n het nooit weten. Het gis- es van het „wort" zullen zij Als wijn litieve manier, tussen zware yi/7/7rrt hoge belastin?en omdat de ac- del redeneerden zij aver en gerst braken, plet- f cf "UflUri u III ff cijns het zwaarst op de minvermo- winstje is naet te versmaden, neusden en daarna met wa- genden drukten, lengden. Voor de meest een- Tussen 1300 en 1600 bedroeg het Maar naast een welkome bron van manier van bier bereiden is bierverbruik in ons landje vierhon- inkomsten werd de biernijver- nodig gerst- ef andere derd liter per hoofd per jaar. -handel) reeds eeuwen ge reis te laten kiemen in een Niet zo vreemd, wanneer men weetleden een van de economische pijlers nde moutkelder. Hoe onze dat men in die jaren weinig anders van land, die tevens de buiten kon drinken. Er waren weinig beek- I jandse handel stimuleerde. Voor Am- ••^e kronieken van Spaanse soldaten jes met helder stromend water, ter- sterdam is de vlucht die de bier- Ult het van de tachtig-jarige I TV* nn/y/jHviceon wijl waar wel water was. dit werd brouwerij hier nam van doorslagge- oorlog". „De moeders geven de klein- l"I It'CfddC?ff verontreinigd en besmet by gebrek Ve>nde betekenis geweest als handels- tjes als ZÜ hen neerleggen, met wyn aan hygiënische maatregelen. Bo- stad. De uitvoer van Duitse bieren of bier gevulde houten kallebassen Hiertegen waren pleitbezorgers vendien was het grotendeels brak en kwam in de veertiende eeuw voorna- i111 06 vorm van een vrouwenborst en j voor het bier als Petrus Camper erg koud. melyk de Amstelstad ten goede, in Melk werd in de Middeleeuwen bijzonder de transitohandel. Dr. J. weinig gedronken pas in de ze- van Dillen, die in 1914 promoveer- ventiende eeuw begon men hier en de op het proefschrift: „Het econo- daar karnemelk te drinken wijn misch karakter der middeleeu wss een luxe artikel dat alleen de j se stad" drukte zich nog wat voor rijken zich konden veroorloven. I zichtig uit met de stelling: „De bier- brandewijn werd wel reeds in 1500 j handel heeft stellig veel bijgedra- geïmporteerd. inaar alleen voor me- I gen tot de opkomst- van Amsterdam 1 sel aan de natuur hebben dische doeleinden gebruikt, terwijl I als handelsstad". Precies een halve en. In ieder geval werd het koffie en thee pas enige betekenis eeuw later (1964) stelde prof. dr. W. daartoe overgegoten in kui- kregen in latere eeuwen. Iemkers Jappe Alberts met zoveel woorden kruiken. Hun bier zal dan bereidden wel mede. maai- in het vast dat Amsterdam voor het noor geheel anders hebben ge- dagelijkse leven speelde deze drank, den het eindstation van de bierex- !an het onze. die in de oudheid zeer geliefd was. P°rt uit Hamburg was, om dan te derselve behouden" schreef Bontekoe nogal commercieel, want een jaar later kwam hij alweer op aan stichten van de heren Zeventien ti van de VOC op de proppen met Hoe buitenlanders onze bierzwei- i een „cort traotaat van de kragten gende voorouders zagen, blijkt uit ende het goede gebruyck van coffy". de kinderen zuigen daaraan alsof het en Matthias van Geuns niet op een tepel was en drinken het als gewassen Hoe fanatiek zij ook melk" schreef een Spaanse militair, schreven „dat bier een betere drank Kapitein Monso Vazquez schreefJ was dan afkooksel van theebladeren ,3ier wordt in deze streken gedron- I en koffiebonen", ken als wijn. Het bier maakt even v,—wHet bierverbruik daalde in ons spoedig dronken als heel koppige land met de regelmaat Eind 1968 hebben enige kaderleden van D"66 daartoe uitgenodigd een thee in vergadering van de afdeling Leiden I wijn. Vele wolachtige zakken zijn al- van een uur- rmaanse vrouwen, want zij geen rol van betekenis meer. n" naast het eten koken. gen. akkerbouw, inzamelen SIIKKt h' ïdhout en de zorg van het gebruikten veel kruiden in nk. zoals jeneverbes, gagel. poneren: „daaraan heeft de stad haar opkomst te danken". Waterprobleem lummel en anijs. t ie jacht en visvangst werd lees en vis gegeten, voorzo- gezouten werd dank kdelven (zoutwinnen uit de - zorgde de eenzijdige voe- r een enorme dorst. Daar- er steeds grote behoefte aan mede (honing met water) «al bier. speelden lange tijd Er werd door jong en oud 's mor gens. 's middags en 's avonds bier De Amsterdamse brouwers hadden gedronken, want het had het grote echter een groot probleem: het wa- voordeel dat het brouwsel was ge- ter. In ons gehele land waren de kookt, zodat vele bacteriën waren stadsgrachten vervuild, maar in de gedood en zelfs de allergoecikoopste 1 Ajnstelstad in ^het bijzonder. Daar- soorten bier hadden toch altijd nog 1"** meer smaak dan het water uit re genbakken en putten. Over bier zijn heel wat ruzies ge weest. Het begon al met het gruit recht. Gruit of gagel werd in de Mid deleeuwen bij de bierbereiding ge bruikt en uit de verkoop van gruit. dat op hun landgoederen groeide, kregen de heren grote inkomens. rol in"he"t brouwprëces. pil i Toan h0P de Plaats van f Puit van Karei de Grote (om- elnS innemen, belastten de landeige- #0) namen verschillende I naren 8™°™ het bier, zodat de in liet bierbrouwen ter band, I komsten toch bleven vloeien. Ook door vrouwen, en de gehe- i werd het gruitrecht (pas in 1798 bü feeeuwen door. maar ook in grondwet van de Bataafse repu- ede en zeventiende eeuw Mek afgeschaft) wel verpacht, of vrouwen die zelfstandig als pandlening gegeven. Het was in tster optraden en m bier die gouden bier-eeuwen geen uitzon leven Ook in de Middel- dering dat de Inkomsten van een a lang daarna werd de gro- s'ad ™or het grootste deel afkom- van de mensen aangewak- st'8 waren van de brouwerij-nering. de voeding. Maar ook de Bier was reeds spoedig een ge- kerkelijke feestdagen mo- liefd belastingobject en is het nu om lieten de brouwers sinds 1624 wa ter met schepen uit de Vecht boven Weesp komen en na 1665 uit het tüd gevuld met hop, een kruid dat "c'k; Y™ „409 Btf '"en 1300 men voor de bierbereiding gebruikt. J6"0 39 9 Uter 'n,1913 en d°or Mn Deze liggen in grote stapels ppge- f"r' f-ondstoffen in de eer slagen. hierachter verschanst men ste w"eld»orlog - dat men met het geschut als een stad door Span- hh-derwaardige produkten als aard- jaarden wordt aangevallen. De koop- J™*"!® tf lieden die in die hop handelen zijn s'«hls 133 1919- zeer r«k. Sommigen bezitten meer aantal brouwerijen daalde mee van dan honderdduizend dukaten, ook jjjj„J, "flül" Omf'het g™ ter vice-voorzitter van D bruik van sterke drank de anti- drankpropaganda was hieraan niet vreemd daalde eveneens en wel van 8.2 liter tot 5,2 liter per hoofd per jaar. van de KVP bezocht, teneinde de op het Leidse congres van D'66 aange nomen resoluties toe te lichten. Als tegenprestatie hebben onderge tekenden de jongste ledenvergade ring van de afdeling Leiden van D'66 bezocht en naar aanleiding daarvan 'n de rubriek .Lezers schrijven" van het Leidsch Dagblad van 21 mei hun mening over de afdeling Leiden van D'66 kenbaar gemaakt. De voorzitter en vice-voorzitter van D'66 zijn nu blijkens een in gezonden stuk in het Leidsch Dag blad van 23 mei om meer redenen boos op ons. Zo hadden wij niet mogen schrij ven dat het een openbare, besloten algemene ledenvergadering" betrof, hoewel de aanwezige niet-leden van D'66 de vergaderruimte moesten ver laten, zodra de afdeling Leiden van D'66 had besloten tot het PAK toe te treden. zeer rijk zijn de bierbrouwers." Tot de komst van de thee en kof fie hield het bier haar bijna onaan tastbare positie. Maar toen de Vere- nige Oost. Indische Compagnie thee en daarna cacao en koffie uit „de Indiën", China en Japan ging aanvoeren, brokkelde de hegemo nie van het bier langzaam maar zeker af Vooral toen verschillende genees heren propaganda voor thee gingen De bierbrouwers stonden voor een Ook onze opmerking dat de Leidse afdeling van D'66 thans overgele verd is aan „socialistische breinen" behoeft voor de plaatselijke voorzit- nade- re uitleg. Welnu, wij menen dat voor samenwerking met D'66 weinig ruimte zal zijn bij echte socialisten. De mentaliteit binnen de PvdA en de PSP verschilt hiervoor te zeer van die binnen D'66. Dit in tegenstelling tot de samenwerking binnen 't Con- zware taak. Langzamerhand wonnen fessioneel akkoord Leiden (ARP. zij terrein: 13.3 liter in 1919. 28 li- CHU en KVP) alwaar men ook niet ter in 1929, maar de economische cri- bevreesd behoeft te zijn voor stern- pis gaf ook deze tak van industrie menverlies aan één der partijen, een wzare klap: 14.1 liter in 1937. waarmee eer. akkoord is aangegaan. Daarby komt, dat de door ons met name genoemde ..breinen" in poli tieke aangelegenheden veel meer er varing hebben dan de huidige plaat selijke bestuurders van D'66. Voorts wordt ons gevraagd in wel ke hoedanigheid wij ons stuk dd. 21 mei jJ. inzonden. Daar door ons geen bijzondere hoedanigheid werd vermeld, hebben wij als individuele burgers gereageerd. Tenslotte willen wij onze verbazing er over uitspreken dat de plaatselij ke voorzitter van D'66 ondanks zij"n gebrek aan vertrouwen in de Leidse PvdA én ondanks het feit dat het door hem verdedigde voorstel om niet tot het Leidse PAK toe te treden werd verworpen, niet is afgetreden. J. Hansscn J. Werter Officiële publikaties Landelijk deel der gemeente Lelden. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 16 april 1969, N.S. no 548/1, hebben vastge steld de grenzen van het landelijk deel van de gemeente Lelden, zulks Inge volge artikel 1, lid 3. van de Verorde ning bescherming landschap Zuid-Hol land en artikel 1, lid 4, van de Woon schepenverordening Zuid-Holland. Het besluit ligt met de daarbij be horende overzichtskaart gedurende twe weken voor een leder ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken IStadhuls, kamer 112). Lelden. 30 mei 1969. Hiernaast een bierpul die niemand in één teug kan ledigen. Gevuld weegt hij bijna 60 kilo. Er kan 32 liter in; hij is 1.20 meter hoog en wordt de grootste bierpul ter wereld genoemd. Dit met de hand vervaardigde meesterstuk is voor 1600 gulden te koop in Koblenz. Het is een getrouwe copie van de grootste bierpul ter wereld, in het jaar 1820 gemaakt door een zekere A. J. Gerz. Op de fraai gemodelleerde pul is in heldere kleuren een Vlaamse bruiloft afgebeeld naar het beroemde schilderij van Pieter Breughel. RECHTSPRAAK is naar het oude Romeinse woord de „ars aequi et boni." de kunst van het billijke en het goede met de nadruk op het woord „kunst." Niets is immers zo erg als de rechter te verwijten dat hij een „automaat" is. Toch is het op vallend hoeveel aantrekkings kracht de gedachte heeft gehad dat rechtdoen zo logisch moet zi/n dat het bijna mechanisch gaat. Zo heeft de Amerikaanse rechtswetenschap nog deze eeuw de „slot-machine"-theorie opgeleverd slot-machinemunt automaat). Deze theorie bracht het werk van het hooggerechts hof terug tot het automatisch toepassen van de grondwet. Tegenwoordig vindt steeds meer erkenning dat rechtdoen geen technische aangelegenheid is, maar een veelomvattend maatschappelijk oordelingspro ces. Terwijl dus de idee van het juridisch automatisme verder van ons af staat dan ooit. doet thans de echte automaat de computer zijn intrede in de rechtspraktijk. Daarmee is echter meteen gezegd dat het gevaar van een veroordeling domme kracht gering is. De kwestie is niet computer of mens. maar mens en computer Sils hulpkracht. DIE HULP IS hard nodig nu het rechtsmateriaal zo snel groeit, dat men met reden spreekt van een „rechtsexplo- sie." Geen jurist kan al het ma teriaal bijhouden. Zelfs het op zoeken wordt een heel werk. doordat één kwestie vaak op meerdere riiveau's is geregeld. (Wet. algemene maatregel van bestuur. aanvullende lagere verordeningenrechtspraak Bovendien komen steeds meer zaken te liggen op het snijpunt /an meerdere rechtsgebieden, ieder met zijn eigen enorme achtergrond aan documentatie. Met de Ver. Staten voorop zyn daarom verschillende lan den (België. Engeland. West- Duitsland) in de eerste plaats de enorme hoeveelheid wets teksten in een elektronisch brein gaan stoppen, dat dan voor de toekomst moet fungeren als „naslagwerker." In Neder land werkt sinds 1967 een ad viescommissie in samenwer king met twee juridische uitge verijen. Een werkgroep heeft de enorme jurisprudentie (sinds 1930) over de begrippen „goede trouw, billijkheid en zedelijk heid" in het burgerlijk recht be werkt. Daarmee worden nu proeven genomen. In Amerika is men al veel verder. Daar heeft het project Lite (legal information tru elec tronics) het federale wetboek in de computer gestopt. Wellicht gestimuleerd door dit resultaat, heeft een wereldconferentie van juristen in Genève besloten dat de automatisering van het recht verder moet worden bevorderd. Met name om het moeilijk grijpbare internationale recht beter toegankelijk te maken als een bijdrage tot het uiteindelij ke doel van wereldvrede-door- het-recht. DEZE COMPUTERISERING van rechtsmateriaal is geen eenvoudig karwei. De rechts taal is immers historisch ge groeid, eerlijk gezegd af en toe nogal onverstaanbaar en hele maal niet zonder meer bere kend op een wiskundig-logische verwerking. Neem bijvoorbeeld het voor velerlei uitleg vatbare Er zijn nog andere perspec tieven. Bijvoorbeeld: het via de computer opsporen en „uitwie- den" van allerlei overbodige bepalingen en/of doublures. Weer een stap verder is het de wetgeving zo te vereenvoudigen dat er iets waar te maken is van de oude, maar twijfelachti ge fictie „een ieder wordt ge acht de wet te kennen." Door een druk op de computerknop zou dat een levende werkelijk heid kunnen worden. door onze juridische medewerker F. Kuitenbrouwer mr. begrip „openbare orde." Het temmen van de weerbarstige rechtstaal is daardoor uitge groeid tot. een apart en nieuw specialismede jurymetrie. In Nederland is mej. dr. Ali- da Bos die cum laude promo veerde op de methoden van be gripsvorming in het recht de pionier van deze uniformering en modernisering van de rechtstaal. Thans werkt zij bij een lectoraat in Groningen ver der aan de jurymetrie. Een voornaam winstpunt van dit vak is dat de jurist zich daar door veel scherper moet reali seren wat hij eigenlijk wil en doet. Daardoor kam hij minder toegeven aan zijn neiging tot traditionalistisch donken. TOT ZOVER DOEN de mo gelijkheden van de automatise ring weinig af aan het beginsel van menselijke wijsheid im het recht. Als de ontwikkeling doorzet, ko men we natuurlijk toch niet uit onder de vraag of we niet nog een stap verder moeten. Statis tische analyse van rechterlijke vonnissen leidt tot voorspel baarheid van uitspraken. Zeker in routine-gevallen, waarin ook nu reeds volgens tarief wordt recht gesproken. Als een computer een doelma tig belastingsysteem kan uitre kenen (zoals in de VS begonnen is) moet hij ook in het recht de beste tot het doel kunnen uit zoeken. Hij zal kunnen aankno pen by begrippen als rechtsze kerheid en rechtsgelijkheid Waarom dan niet bijvoorbeeld bij routine-verkeerszaken een veroordelingsautomaat inge schakeld? Uiteraard met steeds de mogelijkheid van gehoor by een levende rechter; vergelijk de schikking met de politie of het openbaar ministerie. Veel mensen zouden de tijdwinst en zekerheid van de computer pre fereren. Het gevaar is natuurlijk een elektronisch gedicteerd stare decisis" (bindende kracht van het precedent of een ongeïn spireerde voeding van het elek tronisch brein. In het IBM-kan- toor te Tokio moet het volgende spreukje hangen: „De compu ter snel. accuraat, dom. De mens langzaam. slordig, briljant." Daarom zal voorop moeten blfjven staan dat de ju ridische computer een „rechts- knecht" is, die de mensen in het recht vrijmaakt voor het werkelyk belangrijke werk. Dergelijke toekomstperspec tieven vragen bepaald om be zinning. Maar voorlopig ligt de nadruk vooral op het bedrijfs klaar maken van de automati sering voor juridische documen tatie en registratie zonder meer. Deze ontwikkeling belooft met name ook resultaten op een gebied dat hier nog niet aan de orde is gekomen: het politiewerk. Daarover in een tweede artikel.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13