Afzet Groninger gas is in gevaar anavond eerste kantje aan afslag in Katwijk Plan voor parkeer garages in Leiden Landingsrechten voor de KLM in Chicago Initiatief \V 141 leidt in haringrace GEBRADEN VLEES UW VAKANTIE Gé VERHOOG Parkeren De Jong en Luns verwachten: (9uc/ (D£ieuW0 LEIDEN Als de raad instemt |pet hun gedachten over het par- •erprobleem in de Leidse bin nenstad, gaan burgemeester en wethouders streven naar de bouw ran zeven parkeergarages in het ntrum. Drie moeten binnen en kele jaren worden verwezenlijkt. Maatregelen, die het college op kortere termijn nog dit jaar nemen om iets te doen aan moeilijke parkeersituatie in binnenstad, zijn uitbreiding kn de blauwe zóne en plaatsing lan meer parkeermeters. Zie verder de stadspagina. Het Pieterskerkhof, een veel- wzochte parkeerplaats, willen b. bn w. gaan rekenen tot de ter- weinen, waar parkeer geld wordt theven. Foto LD/Holvast ROTTERDAM (ANP) De zorgvuldig opgezette strategie voor de afzet van het Groningse aardgas wordt ernstig bedreigd. Rond 1975 zal het aardgas een veel ruimere plaats innemen in het totale Europese energiebe leid. maar ook de concurrentie wordt sterker. Voor het Groning se aardgas zal men zich dan ook actief moeten bezighouden met het zoeken naar afzetgebieden. Op de energiemarkt zal behalve te gen olie en steenkool ook geconcur reerd moeten worden tegen gas af komstig uit andere bronnen. Dit con cludeerde prof. dr. P. R. Odell. ge woon hoogleraar In de economische geografie aan de Economische Ho geschool in Rotterdam, tijdens zijn vanmiddag gehouden inaugurele re de. Hü toonde aan dat externe krach ten. waarover men geen zeggenschap heeft, de positie van het Nederlandse aardgas ondermijnen. In de eerste plaats wordt dit veroorzaakt door de enorme hoeveelheid gas uit de Brit se sector van de Noordzee dat be schikbaar kan worden gesteld tegen een prijs die lager is dan de produk- i tleprijs (aan de bron) van het Gro- ningse gas. Het tweede concurrerende element komt van de vrijwel onbeperkte hoe veelheid gas uit de Sowhet-Unie die aan de oostgrens van West-Europa gas kan leveren tegen zestig procent van de prijs die het Nederlandse gas aan de grens kost. De Sowjet-Unie kan zelfs haar eigen voorraad nog aanvullen met extra- hoeveelheden j goedkoop gas uit Iran door middel van een grote pijpleiding die in 1970 J klaar is. waardoor dit land kan op- treden als „groothandelaar" in gas uit het Midden-Oosten en leverancier voor Westeuropese landen. 'Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De „Hollandse zal morgenochtend weer te i zijn. De eerste schepen van de bringvloot zullen in de loop van de avond of de vroege morgen in p thuishavens terugkeren. Nauwe- s een uur na het binnenlopen zul- i de aangevoerde kantjes lichtge len haring reeds zijn afgeslagen. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE I De Haringrace 1969 wacht een I „closed-finish." Volgens de laatste berichten zal de Katwijkse vriestrei- j Ier „Willy" als eerste de trossen vastgooien. De KW 141, die onge veer vijftig kantjes zal aanvoeren, wordt omstreeks tien uur aan de Te- geltjesmarkt in IJmuiden terugver - wacht. Schipper van de KW 141 (NV Rederij en Handelsmaatschappij v/b C. den Duik) is Cent Remmelzwaal (44). die vorig jaar in de jacht op de „nieuwe maatjes" zeven uur na de SCH 33 „Maria" als tweede binnen liep. Aan de afslag in Katwijk aan het Prins Hendrikkanaal is alles in ge reedheid gebracht om de vijftig kantjes van de „Willy" zo snel mo gelijk te kunnen verwerken. Twee uur na de aankomst van de KW 141 in IJmuiden hoopt men de eerste vangst reeds te hebben doorge draaid. Verleden jaar bracht het eerste kantje f 950 op. Reder Cees den Duik Jaczn. was toen de koper In Vlaardingen is alle hoop geves tigd op de VI. 90 ..Carolina". De Vlaardingse treiler heeft 41 kantjes aan boord en wordt in de zeer vroege ochtend in de thuisha ven verwacht. Lagere niiddag- temperaturen Bilt verwacht van heden tot jdagavond bewolking en plaatselijk en- buien. Zwakke tot matige wind zuidelijke richtingen. Lagere lagtemperaturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) 30 MEI jZon op: 04.28, onder 20.48 uur. in op 20.11, onder 03.10 uur. water in Katwijk aan Zee: 7 en 14.14 uur. Laagwater 9.55 en 1 uur. k nummer bestaat uit 28 pagina's ADVERTENTIE voor Echt gebraden vlees in blik van uw slager, wy verkopen het al jaren met stijgend succes. Ons assortiment dit jaar is: GEBRADEN RUNDERLAPPEN (inh. 400 gram gebraden vlees) 4,20 GEBRADEN VARKENSLAPPEN (inh. 400 gram gebraden vlees) 4,20 GEBRADEN COTELETTEN (inhoud 3 stuks) 4.20 GEBRADEN GEHAKTBALLEN (inhoud 4 stuks) 2,55 GEBRADEN ROLLADE (varkens of runder) inhoud 700 gram gebraden vlees 9,95 SLAGERIJ LEIDEN: Doezastraat 41, Telefoon 21415—23456 HILLEGOM: Meerstraat 4, tel. 5720 De kwaliteit van de haring moet zeer goed zijn. Er wordt gesproken van een betere kwaliteit dan verleden jaar. De „Willy" heeft ge vangen in de wateren ten zuiden van de Berwick Bank in de buurt van de Farne-Deeps. Na drie nagenoeg mislukte trekken was de vangst gis termiddag om half vijf wel prijs. Aanvankelijk was de Willy het eni ge succesvolle schip Hoewel men nog niet de maximale hoeveelheid aan boord had, is men toch op de thuisreis gegaan. Met een snelheid van 12.5 mijl per uur koerst de Willy in zuid-oostelijke richting. Om half twaalf bevond de treiler zich midden op de Noordzee tussen Neder land en Engeland. De haringen zijn gisteren reeds ge kaakt. gepekeld en ingevroren. Afrika Tot slot bestaat er de steeds toe nemende mogelijkheid van de aan voer van massale hoeveelheden gas uit Libië en Algerije. De technologi sche ontwikkeling zou het wel eens mogelijk kunnen maken dit gas te- j j gen een lagere prijs aan te bieden dan het Groningse gas. Het gevolg hiervan is, aldus de Rotterdamse hoogleraar, dat men zal proberen de exploitatie van de Ne derlandse gasbel tot het maximum op te voeren, waarbij men tenmin- I ste honderd miljard kubieke meter per jaar zal produceren in plaats van de huidige vijftig miljard m3. j Het algemen prijsniveau zal dan da len tot ongeveer vijftig procent van het huidige peil. Hierdoor zou. rond 1975, West-Eu ropa 275 miljard kubieke meter gas kunnen consumeren, waarvan drie ënveertig procent afkomstig is uit Nederlandse bronnen inclusief de Nederlandse sector van de Noordzee Deze voorspelling is tweemaal zo hoog als de „officiële" schattingen -¥■ Een van de honderden foto's, die de maanreizigers maakten tijdens de achtdaagse vlucht van de Apollo-X. De opname vanuit de maantaxi toont de Apollocapsule, die door Young werd bestuurd, boven het ruige maan landschap. In de maantaxi bevonden zich Stafford en Cernan. Op deze foto is de maanhorizon ongeveer 705 kilometer verwijderd. Het met kraterskloven en bergen bezaaide terrein bevindt zich juist aan de nimmer van de aarde af zichtbare „achterzijde" van de maan, onge veer 300 kilometer ten oosten van de Mare Smythii die nog net wel van de aarde af is te zien, uiterst rechts op de maanschijf. Het initiatief van de Leidse Volksuniversiteit K. en O, om burgers te laten discus siëren over een nieuwbouwwijk, is een zaak die aandacht en mo gelijk ook herhaling verdient. Het lijkt namelijk een goede vorm van „inspraak" en activering van j burgers in een tijd waarin steeds meer het besef ontstaat, dat de overheid juist op het alledaagse vlak het contact met die burgers j moet zoeken. In Leiden heeft men wat dat betreft nog „oefenterreinen" te I over. Want het gaat nu om de woningbouw van een nieuwe wijk. j Maar er zou bijvoorbeeld ook ge dacht kunnen worden aan het verkeer, aan de „stoffering" van de binnenstad, aan het gebruik van de veemarktsporthal, aan culturele activiteiten nu Leiden over enige tijd twee schouwbur gen rijk hoopt te zijn enzovoort- In onze tijd raakt het steeds meer uit de mode om lid te zijn van verenigingen en partijen. Ook daarom mag het initiatief van K. en O. worden geprezen. Want het toont aan wat men kan bereiken als men een groep staats- en stadsburgers bij el kaar haalt om te praten over een onderwerp dat hen werkelijk be zig houdt en ook bezig moet hou den. Omdat het gaat om hun ei gen leven in een nabije toekomst. Een binnenstad en zeker de Leidse kan bij parkeren alleen niet leven. Dat moet men steeds en goed voor ogen houden bij het lezen van de van daag verschenen parkeernota van burgemeester en wethouders van Leiden. Of het college een visie heeft op het gehele binnen stadsprobleem moet blijken uit een toegezegd verkeers- en ver voersplan. Deze parkeernota ziet het pro bleem van de binnenstad puur parkeertechnisch en doet bij wij ze van spreken net alsof een cen trum niets anders is dan een I plek, die veel auto's aantrekt, die i je dan maar ergens moet zien kwijt te raken. Natuurlijk is het I parkeerprobleem een essentieel onderdeel van het binnenstads leven en in dit licht bezien is het verheugend, dat het parkeerbe leid na een aantal versnipperde maatregelen nu als een pakket wordt gepresenteerd. Het plan voor de bouw van par- 1 keergarages houdt wel gedachten in naar een gedeeltelijke afslul- j ting, welke mogelijkheid om het centrum van verkeer te ontlasten I en daarmee als ontmoetings- plaats te verbeteren, in deze par- keernota slechts even wordt aan gestipt. WASHINGTON (ANP, AP) Minister Luns verwacht dat de VS binnenkort aan het oude ver zoek van Nederland gehoor zal Ajax heeft de orkaan niet doorstaan. Moe, bezweet en te leurgesteld verlaten de Ajacieden na hun nederlaag in de Europa- Cup finale tegen AC Milan het veld, terwijl om hen heen de Italiaanse supporters hun vreug dedans maken. Nuninga schijnt zich af te vragen wat er nu toch fout is gegaan. Hoe de 41 ne derlaag tot stand is gekomen kan men lezen op de sportpagina's. geven en landingsrechten aan de KLM zullen verlenen in Chicago. „Er waren enige lastige vraag stukken, die nu opgelost blijken te zijn, tot onze grote voldoening, hoewel de bijzonderheden nog uitgewerkt moeten worden, aldus minister Luns. „We hebben in principe overeen stemming bereikt we zijn vol ver trouwen dat er een overeenkomst zal worden gesloten, zo verklaarden De Jortg en Luns gisteren in Washing ton Volgens minister Luns was in de overeenstemming tevens besloten dat de Antilliaanse Luchtvaartmaat schappij landingsrechten zal krijgen in San Juan en Puerto Rico. De minister deelde verder mee dat de details van de overeenkomst zul len worden behandeld in onderhan delingen die op 14 juni zullen begin nen. Deskundigen van 't Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken zeiden dat de verzoeken „wel willend worden overwogen", maar brachten de vraag naar voren wat Nederland in ruil kan aanbieden aan Amerikaanse vliegtuigmaatschappij en. Minder zeker toonden premier De Jong en minister Luns zich op het punt van het Nederlandse verlangen om een onderzeeër te verkrijgen met kernaandrijving. Van Ameri kaanse zijde werd meegdeeld, dat overleg over deze kwestie zal worden verleend, maar er werd aan toege voegd dat er op het ogenblik voor Nederland geen kans is een derge lijk schip te verwerven. Arrestatie vijftien Griekse militairen ATHENE (AP. AFP) In Grie kenland zijn gisteren vijftien leger- officieren buiten dienst in arrest ge- nomen, verdacht van een poging het kolonelsregime ten val te brengen. Alle arrestanten zijn bekende volge lingen van Koning Constanten, die zij weer aan de macht hadden Wil len brengen. Alle arrestanten, met pensioen ge stuurd in april 1967 of kort na de mislukte staatsgreep van de ko ning in december '67, zijn onderge bracht in Maroessi, ten noorden van Athene. Post over de grens Grote Ita liaanse firma's zijn er toe overge gaan voor het buitenland bestemde post over de grens te brengen en daar te posten, aangezien het bin nenlandse postverkeer al enige we ken door een deels officiële, deels wilde staking is verlamd. Zo krijgt het postkantoor in de Zwitserse grensplaats Chiasso koffers vol post stukken te verwerken. Ontploffing in Peru Na een ontploffing die zich gisteren in een I fabriek te Congata. 15 km van de Pe- i ruaanse plaats Arequipa, heeft voor gedaan. zijn 22 doden en 42 gewon den geteld. Vijf personen worden vermist. Een aantal gebouwen in de nabijheid is beschadigd. De oor zaak is onbekend. Uit het Leidsch Dagblad van fl 28 Mei 1869 De nazaten van H. K. te Staphorst hadden dezer da gen een mooi buitenkansje. Een opperman vond een aan zienlijke som aan rijksdaal ders. Wijl het vinden nog da gelijks aanhoudt, hebben de kinderen f 0.50 provisie be loofd voor iedere f 2.50, die ontdekt wordt. Het prov. gerechtshof in Z.-Holland heeft de dienstbo de Albertje Westerhuis van Warmond vrijgesproken van het haar ten laste gelegde misdrijf van kindermoord I voor de le maal door de on gehuwde moeder gepleegd, en haar onmiddellijke invrij heidstelling bevolen. öpge^cht 1 maart 1860 DONEESDAC 29 MEI 1969 No. 32799 DAGBLAD IDirecteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1