Bank looft mille uit Directeur zou meisje hebben geslagen TECHNICI EN MONTEURS OP ZOEK NAAR „VOORBEWERKTE" KLUISDEUREN SJ dreigt met acties FELLE BRAND IN REDERIJKANTOOR Eindvoorstellen van spellingscommissie Politie verwijderde bezettersuit soos Rel in Maarssen om verspreiding schoolkrant 25 GOLDEN FICTION FILTER-KINGS Ul75 Geen akkoord leraren en ministerie NEDERLANDERS ONDER SCHEIDEN i DOOR ISRAËL Koffie ivordt goedkoper totaal nieuw en mild amerikaans WOENSDAG 28 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HEERLEN (GPD) De directie van de Amro-bank heeft een beloning van 5000 gulden in het vooruitzicht gesteld van diegene die inlichtingen kan verstrekken, die leiden tot de ar restatie van de daders van de grote bankkraak tijdens het pink- sterweekeinde. DEN HAAG (ANP) Vandaag i* het rapport gepubliceerd met de eindvoorstellen van de Nederlands- Belgische commissie voor de spel ling van de bastaardwoorden (De commissie-Pée-Wesseling). De com missie heeft het rapport aangeboden aan minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen en aan de Belgi sche minister van Nederlandse cul tuur, prof. dr. F. van Mechelen, die het „met wederzijdse instemming" in de openbaarheid hebben ge bracht. De commissie werd in 1963 geïn stalleerd. De commissie Pée-Wesse- ling adviseert o.m. het achtervoeg sel -lijk als -lik te spellen (dus: be- grijpelik). Het enige voordeel van de spelling -lik ziet de commissie hierin, dat de 'ij veel minder dan thans als teken voor de kleurloze vocaal dienst zal doen. Dit voordeel acht zij ech ter groot genoeg om de bedoelde wij ziging aan te brengen. De commissie stelt verder de vol gende hervormingen voor in de spel ling van de werkwoorden a. het sohrjjven van de 2de en 3de persoon van de werkwoorden met een stam op -d zonder -t op het eind (dus: hjj antwoord, zij wend, jij vind); b. het schrijven van de verleden tijd van de werkwoorden op -ten en DEN HAAG (ANP) De moei lijkheden naar aanleiding van de i nieuwe formule voor het vaststellen van de leraarlessen bij het v.h.m.o. 1 zijn niet opgelost. Dit zegt de Raad van Leraren naar aanleiding van de gistermiddag gehouden bespreking op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. In afwijking van wat het ministe rie zonder medeweten en buiten verantwoordelijkheid van de Raad van Leraren meedeelde, is. aldus de Raad van Leraren gistel-middag [geen overeenstemming bereikt. Wel werd door het ministerie een aan vullend voorstel gedaan voor de re geling op grond van de nieuwe for mule, maar daarover heeft de Raad van Leraren zich nog niet kunnen uitspreken. Van overeenstemming kan tot op dit ogenblik dan ook geen sprake zijn, aldus de raad. AMSTERDAM (GPD) De Socia listische Jeugd (SJ) dreigt met acties Wanneer er meer strenge vonnissen komen tegen personen, die bij de on geregeldheden op Koninginnedag in Amsterdam zijn aangehouden. Twee tanten zijn eind vorige week rdeeld tot drie maanden gevan- genisstraf. t In een gisteren uitgegeven verkla ring zegt de SJ: „Toen een student een van zijn mede-studenten ver moordde (Trés) werd hij veroordeeld tot een boete van drieduizend gulden. Als een jonge arbeider een leeg verf blik naar een chargerende politie agent gooit, draait hij voor drie maanden de bak in. Hieruit blijkt dat de klassejustitie in Nederland hoog tij viert. Dit is voor ons onaanvaard baar". -den in het enkelvoud als de infini tief zonder -n (dus: hij anltwoorde, zij prate, ik wende mij) en in het meervoud als de infinitief (dus: gis teren antwoorden zij, toen praten wij, toen wenden zy zich). Aangezien we schrijven: „goed" en niet „goed" wegens „goede", „paard" wegens „paarden" en „web" wegens „webben" acht de commissie het onjuist de groep werkwoorden van deze grondregel uit te sluiten. Zij stelt daarom voor te schrijven: Jk word" in plaats van „ik worif' en „hij vind" in plaats van ,Jiy vint." De commissie herhaalt, zoals ge meld, in haar eindvoorstellen een serie regels betreffende de spelling van o.m. klinkers, medeklinkers (nieuw is hier dat de oh, uitgespro ken als sj, gespeld wordt als ch. be halve in sjagrijn, sjampetter. sjiek en sjimpansee: de .sjofeur" van twee jaar geleden is nu weer een „chauffeur"), de tussenletters m sa menstellingen en afleidingen tus senletter -n- ve rvalt in bijv. bijekorf boekekast, eeuweoud, maar niet in wapenhandel, molensteen, haven meester) het koppelteken, het wegla tingsteken, het verdelen van de woorden in lettergroepen (ek-samen, ek-sploiteren)en het gebruik van hoofdletters. DEN HAAG (GPD) De Israëli sche ambassadeur in ons land heeft gisteren de Yad Vashem-onderschei- ding uitgereikt aan een aantal Ne derlanders dat Joden behulpzaam is j geweest in de oorlog. De Yad Vashem-onderscheiding bestaat uit een oorkonde en een speciaal voor dit i doel geslagen medaille. De ambassadeur overhandigde de 1 onderscheiding aan mevrouw J. van j i der Helm uit Diever, mevrouw J. Plokstra uit Hoogeveen. mevrouw A. den Hamer uit Terneuzen en aan de [echtparen Bockma (IJlst), Van I *t Vlie (Zwolle) en Helmer (Tree- beek AMSTERDAM (ANPi Een da- ling van de prijzen op de wereldkof- i fiemarkt maakt een prijsverlaging j van de consumentenprijzen voor ge- j brande koffie en koffiepoeder op dit 1 moment mogelyk. Met ingang van 28 I mei 1969. zullen de verkoopprijzen i voor gebrande koffie al naar gelang de soort, met 4 tot 6 cent per pakje van 250 gram worden verlaagd en de j prijs van oploskoffie met 3 tot 4 cent I per 50 gram. De Heerlenae politie heeft overi gens al een stroom van tips over de roof in de Amro-bank te verwerken gekregen. Hoewel alle tips nauwkeu rig worden nagegaan, hebben ze tot nog toe maar weinig houvast gebo den hij het onderzoek. Aan het ondervragen van het bankpersoneel en andere eventuele informanten had de politie gisteren de handen vol. Een groot gedeelte van de dag werd voorts besteed aan besprekingen met de Lipsfabrieken, die de kluisdeur voor de Heerlense Ajnro-bank hebben geleverd. Inmiddels reizen voor de tweede maal in een paar jaar tyd technici en monteurs van Lips sloten- en deurenfabrieken kris kras door het land om door misdadigers „voorbe werkte" kluisdeuren op te sporen. In 1966 gebeurde dat nadat in Vlaar- dingen een kluisdeur met doorge zaagd slot was ontdekt. Die speurtocht door het land lever de toen nog negen van zulke van hun veiligheid beroofde kluisdeuren op en ook nu is er na de ontdekking van de sabotage in Heerlen weer het ang stige vermoeden dat op meer plaat sen tevergeefs op de veiligheid van de kluisdeuren wordt vertrouwd. De resultaten van het onderzoek naar de ware toedracht zijn nog schaars. „De inbrekers hebben brandschoon gewerkt. Er zijn zelfs aanwijzingen dat ze na het karwei goed hebben opgeruimd. We hebben op wat vingerafdrukken na geen sporen van de daders gevon den. Ook hebben we nog niet kun nen achterhalen hoe de rovers het gebouw zijn in en uitgegaan", aldus hoofdinspecteur Heyboer. Van de kluisdeur in de Amro-bank waren de nokken doorgezaagd met een heel fyne ijzerzaag. Eén van de zwaartepunten in het hele onderzoek Is te weten te komen, wanneer de zaag erin is gezet. De kluisdeur is door Lips' eigen transportdienst naar Heerlen vervoerd en door Lips-per- soneel daar in het nieuwe bankge bouw afgemonteerd. Het is welhaast onmogelijk dat er na die montage nog iemand kans heeft gehad de pantserplaten van de deur weg te halen om binnen in de 35 cm dikke deur aan het vernuftige sluitwerk te knutselen. En toch moet daar rekening mee worden gehouden, want mr. G. P. Kortenhorst lid van de Amro-directie en lid van de werkgroep Bankbeveiliging van de Nederlandse bankiersvereniging zei dinsdag„De kluisdeur en het slot zijn na de montage op alle gebrul- kelyke manieren beproefd en ge test". Dat testen van de kluisdeuren houdt onder andere sinds 1966 ook in dat met meer dan normale kracht druk op het slot wordt uitgeoefend. Drie jaar geleden De roof in de Amrobank ls uniek in de geschiedenis van de criminaliteit. Het is niet uitgesloten dat bandieten alles op alles hebben gezet om de drie jaar geleden verijdelde poging tot die unieke misdaad nu werke lijkheid te maken. Het optreden van de bankrovers heeft bij politie in binnen- en buitenland veel opzien ge baard. Drie jaar geleden leidde de oplet tendheid van een bejaardenverpleeg ster in Vlaardingen tot het verijdelen van bankroof zoals die nu in Heer len is gepleegd. Op haar aanwijzingen betrapte de politie daar twee man nen op heterdaad bij het inbreken in een bouwkeet bij een in aanbouw zijnd bankgebouw. Het waren twee zware jongens met volle straflijsten. De politie richtte bij het onder zoek van deze ogenschijnlijk onbe duidende inbraak de ogen toch op het nog niet afgebouwde bankgebouw en de daarin al gemonteerde kluis deur. Daarby bleek dat het slot van die kluisdeur met een foree hamertik kon worden verbroken. De nokken in het slot waren toen j op precies dezelfde manier als nu j in Heerlen doorgezaagd. Het resultaat van het labor atari- i umonderzoek van de zaagsneden van toen wordt daarom nu naast de I nieuwe resultaten gelegd om een j eventueel verband tussen beide ge vallen te kunnen ontdekken. Onder meer ook in verband daarmee heb ben technische rechercheurs en een team van Lips onder leiding van tech- nisch-dlrecteur ir. Holle dinsdag In Heerlen nauwkeurige studie gemaakt van de Amrobank-kluisdeur. Na de ontdekking in Vlaardingen werden koortsachtig honderden tus sen 1964 en 1966 afgeleverde kluis deuren onderzocht en doorgelicht. Nog negen van zulke door misdadi gers voorbewerkte kluisdeuren wer den gevonden in banken, kantoren van grote instellingen en winkels. De opsporing van de daders van de ze sabotage raakte in de mist. De twee betrapte inbrekers hielden vol van niets te weten en bewijzen werden tegen hen niet gevonden. De directie van Lips in Dordrecht schreef in allerijl een reeks contro les voor om herhaling te voorkomen. De herhaling is er nu toch en op nieuw is groot alarm geslagen en worden de kluisdeuren honderden in totaal van banken en winkels, kantoren en fabrieken onderzocht. ROTTERDAM (GPDi Een felle brand heeft gistel-middag rond één uur op de Willemskade in Rotterdam het pand van de N.V. Rederij Kö- ningsfeld in as gelegd. Het overige deel van het gebouw liep grote scha de op. Ook het ernaast gelegen kantoor van een Handelsveem werd bescha digd. I Het dak van het pand van Kö- ningsfeld is omlaag gestort. Verkool de archiefkasten dreigden omlaag te storten. De oorzaak van de brand j moet worden gezocht bij een schil der, die bezig was aan de buitenkant van het gebouw verf af te branden I en daarbij niet de nodige veiligheids voorschriften in acht zou hebben ge* I nomen. BARNEVELD iGPD> De leder, i van de jeugdsociëteit „Kommune free" zijn gisteren niet in het plan geslaagd om zich enkele dagen en nachten te verschansen in Juin soos', een donker en tochtig, als ga- j rage gebruikt gedeelte van een schuur, precies tegenover het sta tion in Barneveld. Even voor half drie gistermiddag MAARSSEN (GPD) De ver spreiding van het schoolkrantje „Ha, die meester", bedoeld om „de discussie over democratise ring onder leerlingen, leraren en ouders op gang te brengen" heeft in Maarssen een rel tot ge volg gehad. Vier leerlingen van de vierde klas rijks-hbs in Breukelen. tracht ten vrijdag voor Pinksteren het krantje aan de leerlingen van de eerste klas van de openbare Juliana- mavo in Maarssen te slijten. De ouders van een van de leer lingen, de 16-jarige Hanneke Blok uit Maarssen. dreigen nu een aan klacht wegens mishandeling van het meisje door de directeur van de Maarssense mavo. de heer D. Com- paan (52) in te dienen. Volgens beweringen van vier leer lingen van de Breukelense ryks- hbs, het hierboven genoemde meis je en drie jongens uit resp. Maars sen, Breukelen en Nieuwersluis, zou het schoolhoofd Hanneke Blok heb- Buiten zichzelf van woede zou hij ze hebben uitgescholden voor het slijk der maatschappij. „Voor jullie is alleen de gummiknuppel goed", zou de heer Compaan hebben ge zegd. „Ik ken jullie soort wel". In deze geest werd het bericht gisteren in omloop gebracht. De heer Compaan, die als bijzon der rustig en evenwichtig bekend staat, verklaarde desgevraagd dat de kwestie sterk was opgeblazen. Ruim een week geleden was hem door een leerlinge gevraagd of het blad in de ben neergeslagen. Maarssense school mochten worden verspreid. Hij had hiertegen in prin cipe geen bezwaar, maar wilde toch eerst kennis nemen van de inhoud. Na lezing vroeg hij ook de visie van een collega en er werd beslo ten eerst de oudercommissie te raadplegen. „Ik vond dit geen lec tuur om zo maar op school te ver spreiden zonder de oudercommissie erin te kennen. De leerlingen op school gingen hiermede eveneens ak koord". Toen de heer Compaan vrijdag middag de jongelui vlak by het schoolterrein met de krantjes bezig zag („Het meisje herkende ik in eer ste instantie niet eens als meisje"), vond hy dit te ver gaan. Op zijn in formatieve vraag wie toestemming voor de verspreiding had gegeven, werd o.m. geantwoord, dat hy er geen bliksem mee te maken had. j De agressieve en provocerende toon krenkte hem en was aanleiding om de bundel blaadjes van het meis je af te pakken, dat daarop direct op hem afvloog om de krantjes weer uit zijn handen te nikken. Hierbij maakte de heer Compaan volgens zijn leerlingen een afwerende bewe ging met zijn rechterarm en zag het meisje met een sierlijke zwaai op het plaveisel neerzijgen. HOOGSTE WOORD „De jongens kwamen ven'olgens op me af met de beschuldiging: slaat u een meisje neer?" De heer Compaan had sterk het gevoel dat de zaak bewust was overtrokken. Met haar ouders is het meisje 's avonds nog bij hem thuis geweest om zich te beklagen over de klap. „Ik weiger ten enenmale excuses aan te bieden. Volgens mij was het een ingestudeerde val. Het kind voerde bovendien het hoogste woord." Drs. M. D. Bos. directeur van de rijks-hbs in Breukelen, had persoon lijk geen bezwaar tegen de versprei ding van het krantje op zijn school en meende dat dit in de provincie Utrecht vrijwel nergens het geval was, al was hij het zelf niet in alle gevallen met de inhoud eens. Hy achtte het echter onjuist dat leerlingen van zijn school zich roer den in de aangelegenheden van een andere school op een moment dat daar nog geen beslissing was geno men over de verspreiding van het blad. Dit zou hij de betreffende leerlingen ook duidelijk mededelen. De vader van het meisje gister avond in conferentie met leden van de oudercommissie kon nog niet zeggen of de aanklacht door zou gaan. begaven twaalf politieagenten, af* komstig uit Barneveld, Voorthuizen, Garderen en Terschuur. zich onde* leiding van hoofdinspecteur Krui* zenga en vergezeld door enkele ver vaarlijk grommende honden naar de gebarricadeerde deur en binnen en* kele ogenblikken was de „bezetting" achter de rug. Nadat de deur was geforceerd en de eerste politieman binnen was, versoheen vrijwel onmiddellijk ooH de eerste bezetter, vrij spoedig ge volgd door de anderen. Toen de schuur ontruimd was, bleek er ongeveer per bezetter één politieagent te zijn. „We dachten dat er veel meer in zouden zitten, J Uiteindelijk hebben ze ruim 80 leden en van buiten kun je niets zien" aldus de hoofdinspecteur. Tientallen Barnevelders zagen even verbaasd als geamuseerd hoe bij dit operette- aohtig gebeuren selchts een enkele bezetter door een agent .geholpen' moest worden met lopen. Eén van hen: „Ze pakten je wel stevig beet, maar ze deden het heel netjes". Onder het toeziend oog van de po litie ontruimden de jongeren vervol gens de schuur, waar de gemeente - eigenaresse hen niet langer duldde. ADVERTENTIE de extra milde

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7