Michael van de Putte wil op de hoogte Meisje rit maakte woeste door Leiden Tachtig jaar Legerarbeid in Leiden In- en uit PAKken? BEKEND GEWORDEN ALS VERGADERVOORZITTER Oraties HAAGSE POLITIERECHTER Bevolkingsonderzoek tuberculose Leiden Afscheidscollege prof. Wiersma Dichters lezen uit eigen werk Eindexamen Gymnasium GOUDEN ARMBAND OF COLLIER JUWELIER v.d. WATER POLITIE HIELD OOGJE IN HET ZEIL Bor man in Praag Lakenhal bleef in de belangstelling WOENSDAG 21 MEI 1969 IEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Zo'n vijftienhonderd studenten zitten op 8 mei ai jijeengepakt in de Pieterskerk om zich te beraden wat er moet {[beuren nu het universiteitsbestuur de vier eisen van de stu- ulienten niet heeft ingewilligd. In het midden de 21-jarige filo sofiestudent Michael van de Putte. „Mag ik stilte?" verzoekt jij. Meteen wordt het rustig in de kerk. De discussies, die nu rolgen. lopen via hem, hij wijst sprekers aan. kapt zinloze ietogen af en geeft korte, maar deskundige samenvattingen. Tot voor kort had nauwelijks ie- in Leiden van Van de Putte fhoord. Nu is hij een bekende fi- iur in het universitaire wereldje, pat komt gewooiiO door het domme Drti si dat de vergadering' een voorzit- nodig had", vertelt hij zelf. jn het begin was het arsenaal naruit men kon putten nog niet zo mot. Omdat ik al wat ervaring had •t voorzitter van de Disputoren- '»j ad ben ik het geworden. Daarbij ooit dat ik als lid van de commissie junctie en functionering" van de jiversiteit veel nuttige informatie eb opgedaan". Boe «taan de burgers tegenover de *1 «dontenactie? .Uit een onderzoek i6 gebleken Sl veertig procent van de Nijmeeg- bevolking achter de studenten ut Ik denk dat zoiets voor Lei- ook wel zal opgaan. Belangrijk natuurlijk dat de mensen goed ge formeerd zijn, bij voorbeeld door K organiseren van teach-ins. We Éten ons ook op de middelbare Waarom *i>n de acties so belang- ADVERTENTIE I Hard nodig .Democratisering is hard no- Het is vreemd dat zij. die de ei- iHjke macht uitoefenen, geen ver moording schuldig zijn naar be- fjiden. Ook in een onderneming is merkwaardig dat de werk- tmers op veel punten geen feite- li ie macht hebben. Het is onvoor- oi dbaar, dat het onderwtfs gegeven irdt vanuit een ivoren toren. De diversiteit is belangrijk voor de toe- li mistige samenleving. Aan de hand in een voorbeeld zal dat duidelijk 11 orden. Een commissie bepaalt op U, end van een verwachting hoeveel tnsen dokter mogen worden. Dit epaalt de toekomstige samenleving de studenten staan niet geïsoleerd d die samenleving. Daarom willen medebeslissingsrecht. Om mee te slissen moeten ze op de hoogte moeten ze de argumentatie mnen. Daarvoor is openheid van 3e stukken nodig". Wat ls er tot nu toe bereikt? Pro-rector Kuenem heeft op de ;-mene studentenvergadering van undag jl. verklaard dat de Se- ut zich stelt achter de verklaring a de curatoren. Tevens heeft de maat het antwoord op de vragen minister Veringa tover organisa- en bestuur van de universiteit) ((trokken. Mr. Hofstee, secretaris m de universiteit en de hoogste in. die direct verantwoordelijk is het beleid (eigenlijk de presi- Bt-curator, maar hij heet niet zo) jezegd, dat er geen waarne- (ts van studenten en technisch toinistratieve staf bij het dage- gj b bestuur van curatoren mogen ten. Dat was duidelijk wel de be- *hng van de studenten, want daar Wen alle beleidsbeslissingen voor leid. De vergadering was erover ïdeeld of ze dit moest accepteren, „g oen heb ik beslist dat de vergade- II' ng te slecht geïnformeerd was om stemmen. Dat is een tamelijk b<* Onmachtige beslissing, maar ik dit dat wel te kunnen rechtvaar- «en". Impasse In hoeverre is de actie in Tilburg nor Jullie belangrijk geweest .Toen Tilburg begon, waren de ei- 0 al enkele maanden oud. Ze wa ll echter steeds afgewimpeld en de l&mene Leidse Studentenvereniging 1 eigenlijk in een impasse. Tilburg W een model hoe dat zou moeten". Waarom treden de studenten nu pas op tegen de verouderde struc tuur „Omdat het langzamerhand dui delijk is geworden dat het onderwijs niet bepaald kan worden door men sen buiten dat onderwijs. Van een mode is geen sprake; hoogstens van de middelen, niet van de actie. De mode van de middelen is trouwens niet zo eenvoudig. Het universiteits bestuur i6 anders niet te overtui gen". Dan na een korte stilte: „Ei genlijk is dit een filosofische vraag stelling. Mijn persoonlijke speculatie is, dat de macht in de maatschap pij op een dergelijke wijze onder controle wordt gehouden, (door re gering of bedrijven), dat het moei lijk wordt om op rechtvaardige wij ze je tegen die machtsverhoudingen te keren. De reden dat de studen tenbeweging zo'n opgeld doet is dat studenten van meer informatie ken nis kunnen nemen en in een on afhankelijke positie verkeren". Druk bestaan Van de Putte sliep de laatste we ken niet meer dan vijf of zes uur per nacht. De hele dag was hij be zig met het voorbereiden van verga deringen. bijwonen van kleine bij eenkomsten. voorbereiden van de ac tie en het doorspreken van de metho des. opstellen van voorlichtende stencils, vergaderen met de kern groep en overzichten maken van de werkgroepen. Studentenleider wil hü niet genoemd worden. Hij is gewoon Iemand, die op de hoogte wil zijn. „De actie zou mislukken als er weer een studenten-elite zou ontstaan". Voor Van de Putte zijn de actie's in de universiteit van groot belang, want waarschijnlijk zal htf straks als filosoof emplooi moeten vinden in de universiteit zoals de meeste filosofen. De Mammoetwet biedt ook kans op een leraarschap, maar in ie der geval wordt het onderwijs be staansmiddel voor Van de Putte, die eerst wijsbegeerte en theologie ge studeerd heeft op het groot-semina rie in Warmond. Zonder dat er iets gevraagd wordt vertelt hij: „De studenten hebben LEIDEN/DEN HAAG Een geld boete van totaal f 500 twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid luidde het vonnis van de Haagse politierechter tegen een 26- Jarig meisje uit Leiden, dat in een woeste rit over de Haarlemmerstraat In haar blauwe sportauto angst en vernieling teweeg bracht en ook een slachtoffer het ziekenhuis inreed. een visie op hun toekomstig beroep. Zij vinden het belangrijk dat een groot aantal zaken onder de aan dacht komen, vanaf de situatie in Suriname tot universitaire zaken toe. Ze hebben het idee dat de maat schappij zonder hun bijdrage de ver keerde kant op gaat. Dat geldt voor al voor de universitaire studie". Toch loopt niet alles zoals Van de Putte graag zou willen. „De zwakte van de ADVERTENTIE Laatste gelegenheid tot onderzoek: DONDERDAG 22 MEI 9—12 en 14—16.30 uur DINSDAG 27 MEI van 14—16.30 en 19—21.30 uur DINSDAG 27 MEI 14—16 30 en 19—21.30 uur WOENSDAG 28 MEI 9—12 en 14—16.30 uur. in het Waaggebouw, Aalmarkt. J*- HAAST U DUS Michael van de Putte: „Ze hebben het idee, dat de maat schappij zonder hun bijdrage de verkeerde kant op gaat Foto LD/Holvast) studenten ls dat ze hun zaak zo moeilyk kunnen verkopen. Het wordt allemaal te technisch". De vergader-voorzitter is geen re volutionair. geen doordouwer en ook niet belast met rancune-gevoelens, maar een realist. Als de eisen niet waren ingewilligd, had hij beslist niet over willen gaan tot geweld of ver nieling. Informatie geven aan ieder die betrokken is by de universi teit ïykt hem veel vruchtbaarder. Vooral aan de ongeveer 350 ambte naren, die in het curatorengebouw werken. Als het dan nog niet zou slagen gelooft hy, dat een kleine uiterst geïnformeerde groep tot ac tie zou overgaan. Ze zouden by LEIDEN Op donderdag 22 mei tal prof. dr. D. Wiersma. buitenge woon hoogleraar in de forensische psychiatrie aan de Leidse Universi teit, in het Academiegebouw. Rapen burg 73. zyn afscheidscollege geven. De by eenkomst begint om kwart over geruime t«d in het ziekenhuis door- De wegpirate maakte officier en rechter kwaad door haar onverschil lige houding jegens al hetgeen zich had afgespeeld. „Uw enige zorg is uw rybewys", verweet de rechter. Er waren verdachte twee feiten tenlaste gelegd. Het eerste betrof een aanryding op 25 augustus te Oegstgeest toen zy op de Leidse- straatweg een andere auto passeer de en daarby een aanryding ver oorzaakte. Zonder zich daarom te bekommeren reed zy door. Erger waren de gebeurtenissen op 20 november in de Haarlemmer straat te Leiden. Met razende motor en gierende banden kwam het meis je in de auto de straat in. reed eerst aan de ene zyde van de straat over het trottoir, vervolgens aan de an dere zyde. Daar stond een dame met een fiets aan haar hand. Zy werd door de auto aangereden en wegge slingerd. De fiets bleef onderaan de auto hangen. De vrouw bleek een hersenschudding te hebben en heeft overbodig te achten. ,,Ik kan het zelf wel af", aldus haar standpunt. De officier van Justitie merkte op. dat verdachte zelf slachtoffer is ge weest van een verkeersongeval en mogeiyk daardoor wat van slag is geraakt. Haar optreden is evenwel ergeriyk geweest, zodat de officier tot de eis kwam, waartoe de rech ter verdachte veroordeelde. (ADVERTENTIE) drie. Ttfdens een receptie na afloop van het college zal prof. Wiersma een huldigingsgeschenk ter gelegen heid van zyn zeventigste verjaardag a-orden aangeboden. LEIDEN In het kader van zyn Jaariykse buitendag organiseert het Leidse studentendispuut ..Collegium Neerlandicum.ende levet scone" in samenwerking met de gemeente V laar dingen op donderdag 22 mei een poëzieavond, waarop AnkiePey- pers, C. Buddingti, J. Bernlef, Rem- co Campert, Dirk Kroon, Ed Hoor- nlk en Simon Vinkenoog eigen werk zullen voorlezen. De avond wordt ge houden in de Stadsgehoorzaal te Vlaai-dingen en begint om acht uur. LEIDEN Aan het Stedelijk Gym nasium zdjn geslaagd voor het eind examen diploma BMarion van Bekkum. Wouter Blitz (Oegstgeest), Henk Bonarius. Voor diploma A: Toos Enkelaar. Tineke Kostense (Voorschoten), Ma rianne van Leeuwen (Oegstgeest). Wilma Lou wrier, Marion Poort, gebracht. Cognac Al dit gebeuren aou te maken heb ben gehad met sterke drank, hoewel verdachte dit ter zitting ontkende. Zy zou die middag twee of drie gla zen cognac hebben gedronken, doch beweerde een tablet te hebben Inge nomen. De politie had geconstateerd dat het meisje niet op haar benen kon staan en zich aan de auto moest vasthouden. Verdachte verklaarde toezicht van consultatiebureau of reclassering Zoekt een voor f70,- en f100,- of f300,- en f 800,-. Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Altyd voordelig. *s Maandags gesloten. De openbare besloten algemene le denvergadering van het Leidse D'66, heeft maandag J.l. met 8 stemmen vóór en 7 stemmen tegen beslist deel te nemen aan het Leidse PAK. Interessant was het in deze verga dering te vernemen dat een plan van het D'66-bestuur over een moge lijke deelname van deze party aan het Leidse PAK. door een lek bin nen de Leidse PvdA voortydig in de pers verscheen en dat het bestuur van D'66 hierover zodanig ontstemd was. dat het PvdA-bestuur, teneinde te redden aan samenwerking met voorbeeld documenten halen uit het 1 Marieke Prinsen Oeerligs (Wasse- curatorengebouw. „De ALSV zou naar). r natuurlijk niet achter kunnen I Waar geen plaatsnaam wordt ver staan". I meld. is deze Leiden. pig aan te sluiten by het Leidse PAK. Om redenen van duidelijkheid voor het electoraat, juichen wy dit van harte toe. De keerzyde voor D'66 is echter dat deze party wat Leiden be treft nu overgeleverd is aan socia listische breinen als die van de h«- DTO wat. er nog te redden viel, hetren m -t veld. Gransch. Dirks en betreffende lid verzocht heeft rijn Amptmeyer, met andere woorden excuses aan het bestuur van D'66 jygg ls voorlopig .ingepakt", aan te bieden. I Persooniyk vinden wy dit niet erg. Wellicht mede door deze taktisch slimme zet van het Leidse PvdA-be- stuur. besloot de kleinst mogeiyke meerderheid van D'66 zich voorlo- PRAAG CETEKA i De Ame- •■öanse astronaut Frank Bosman, eind vorig jaar in de Apollo-VIII fjde maan cirkelde, is gisteren in ^*8 aangekomen om er deel te ne- j*" aan een ruimtevaartcongres, ""to januari maakt hy geen deel uit van de astronautenploeg 2 is nu onderdirecteur van de af- r|in? bemande ruimtevluchten van Amerikaanse ruimtevaartbureau *»«a. ('Van een onzer stadsredacteuren) LEIDEN In de Petrakerk in Leiden-Noord zal morgen avond het feit worden herdacht, dat het tachtig jaar geleden is, dat het Leger des Heils het was in een zaaltje aan de Lammermarkt zijn evangelisatiekruistocht door Leiden be gon. De „bezetting" van het kerkgebouw zal er deze avond heel wat anders uitzien, dan toen het Leger zich in 1889 aan Leiden presenteerde. Een sterke politiebewaking was en in steeds wisselende om stand ig- 1 heden geslagen. Hoewel de tijden in deze tachtig Leidse jaren zyn veranderd, blyven de principes van het Leger des Heils onveranderd van kracht, zy 't dat ook aan die principes een moderne vormgeving en een nieuwe metho diek zyn gegeven. In onze moderne wereld, waarin het materialisme in velerlei vorm verschraling en uithol ling van het christendom teweeg brengt, willen de heilssoldaten de kl acht van hun beginsel in persoon- lyke godsdienst eigentyds beleven e»i hiervoor offers brengen. Het Leger, dat aan de weg timmert, doch ook zyn plaats weet in de ziekenkamer, het goodwillwerk wy 'oehoeven de naam van brigadier A M. Boshardt maar te noemen het werk van de kinderbescherming en de bejaarden, ziet met name ook het jeugdwerk als één van zyn belang rijkste taken. In Leiden concen treert dit werk zich in tal van club6. de padvindery en de zondagsschool Centraal staan echter de samen komsten, waarin veelal goede con tacten worden gelegd en van waar uit zich het werk uitbouwt. naar de Lammermarkt uitgerukt om eventuele om-egelmatigheden onmid- dellyk de kop in te drukken. Zeven gehelmde dienaren van Hermandad, zo vertelt ons de korpsgeschiedenis, bewaakten de ingang van de zaal, terwyl d e toenmalige ocmmissa- ris van politie, met drie agenten in tuniek, twee inspecteurs van politie en een ryksveldwacht in burger in de zaal een oogje in het zeil hielden. Hun tegenwoordigheid was deze avond echter overbodig. Ja LEIDEN Op respectieveiyk de Wagen 23 en 30 mei zullen te Lei prof. dr. H. J. P. M. Dykhuis. remd tot gewoon hoogleraar in algemene geneeskundige prak- ft. en prof. dr. J. J. Sandler, be- "aid tot byzonder hoogleraar in i Leiden zei „Ja" tegen liet Leger des toepassing van de psychoanalyse Heils. waarvan officieren, soldaten geneeskunde, hun oratie hou- en kadetten. die in een bundeling van krachten de geestelijke strijd macht van het Leger vormen, slechts één ideaal kennen t.w. dienend te midden van het volk te staan. Het uitgangspunt is daarbij het evange lie. Brug Reeds kort na de oprichting bracht William Booth, die in 1865 in de achterbuurten van Oost-Londen ..The Salvation Army" oprichtte, een bezoek aan Leiden waar hy in een stampvolle Stadsgehoorzaal het Le ger vergeleek by een brug om de mensen tot een leven met God te brengen. Die brug is in de Leidse ge schiedenis van het Leger vele malen want een party die de afgelopen 2 jaren in Leiden geen activiteiten van betekenis had. doch in haar jongste algemene ledenvergadering wel de mond vol had met kreten als: „om keer van de verhoudingen in de stad", „het Leidse politieke bestel van het Leidse D'66", etc., dient in het belang van Lelden zo snel mo gelijk te verdwynen. Voorlopig zyn de hierboven genoemde heren er in geslaagd D'66" in te pakken" Overi gens kan het zyn dat da volgende al gemene ledenvergadering van D'66 16 stemgerechtigden telt. Dan zou den de stemmen wel eens kunnen staken! In dat geval is de stem van de voorzitter die openlyk ver klaard heeft geen vertrouwen in sommige PvdA-bestuurders en nog minder in de PvdA-fractte in de ge meenteraad te hebben beslissend. Pakt D'66 dan weer uit? J. Hansen J Werter. Na een verbiyf van 35 jaar aan de Lammermarkt, werden de Legeracti- viteiten in november 1924 onderge bracht in een pand aan de Lange- brug. om in maart 1930 te verhui zen aan toenmalige kommandant Vlas de opening verrichtte. Het Leger des Heils denkt in le- gertermen. En dit is niet toevallig. De stichter WMliam Booth heeft hiermee tot uitdrukking willen bren gen het onophoudelijk offensief, dat hem voor ogen stond, t.w. de wereld winnen voor Christus. In 1941 is ook het Leidse korps door de bezettende macht geli- naar het huidige korpsgebouw1 quideerd. Het Legeruniform was de de Hooigracht, waarvan de Duitsers een doorn in het oog. Van- Bouwe af die tyd zocht men elkaar op in Een predikend, J huisbyeenkomsten, terwijl de onder- musicerend Leger. s\£C p afdelingen werden ondergebracht in Ultensiet jstaalwyk. Pniël en het gebouw Je- Voor de viering van het 80-jarig ruel. Op zes mei 1945 kwam ook dit bestaan komt morgenavond de hoog- ondergrondse leger weer tot leven en ste legerleiding in ons land. kom kon weer aan de opbouw worden be gonnen. In dit lustrumjaar mar cheert het Leger voorwaarts onder de bezielende leiding van majoor P. Vons, die sinds mei 1967 als be velvoerend officier, met assistentie van zyn echtgenote, het Leger een niet meer weg te cyferen plaats in het Leiden-van-alledag heeft weten te geven. mandant Kaare Wester gaard naar Leiden. Voorts zullen in deze her denkingsdienst het woord voeren de burgemeester en dr. P L. Schoon- heim. Zang en muziek twee on misbare schakels in de legerarbeid en de vertoning van de legerfilm „Met hart en hand" zullen deze sa menkomst, mede een feestelijk karakter geven. LEIDEN Het afgelopen jaar is voor de Vereniging van belangstel lenden in de Lakenhal niet onbe vredigend verlopen. Aldus bleek gis teren in de algemene jaarvergade ring. Het 50-jarig bestaan werd met gepaste activiteiten gevierd, terwijl de financiële toestand geen reden tot onrust gaf. De kerstkaartenactie worden genoemd. Op deze bUeenkomst werd de con- j tributie voor 1970 wederom op mini- zingend en maal f 6 vastgesteld. De bestuurs leden mr. G. C. van der Willigen en prof. dr H. van de Waal werden her kozen. Uit de ledenvergadering wer den voor het komende jaar enkele suggesties gedaan, die door het be stuur in dank ter overweging werden genomen. Zo werd het idee gelan ceerd een ledentocht naar Muse- ment te organiseren, een overzichts tentoonstelling van musea, die binnen kort in Utrecht wordt geopend. Het bestuur voelde in eerste instantie ook veel voor het houden van een lezing die zou kunnen heten: „Wat voor styi is dat"?

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3