Meeslepende memoires van controversieel verzetsfiguur WEINREB en zijn „spook-generaal 55 WOENSDAG 21 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1" De geschiedenis van de tweede wereld oorlog telt een aantal gebeurtenissen, waar mee niemand goed raad weet. Zelfs nu nog niet. bijna 25 jaar nadat het laatste schot op Hitiers horden werd afgevuurd. Het gaat hier niet zozeer om de schermutselingen aan het front, nee, het gaat om wat zich toen afspeelde in het achterland dat bi zarre speelterrein van spionnen, dubbel spionnen, verraders, collaborateurs, ver zetslieden. politieke intriganten, opportu nisten, zwarthandelaars en gewone, dode lijk beangstigde mensen. Het zijn gebeurte nissen, waarbij de werkelijkheid soms zo'n absurde baan heeft beschreven .dat daarbij vergeleken wilde oorlogsfantasiën tamelijk kleurloos aandoen. Eén zo'n hoe-kon-het-toch-allemaal ver haal is de kwestie-Weinreb; Friedrich Weinreb, de man die in de oorlogsjaren vele honderden Joden van de ondergang heeft pogen te redden en daarin voor een deel ook is geslaagd. Maar het ongelooflijke spelletje blufpoker, waarvan Weinreb zich bediende en waarmee hij de eerste oorlogs jaren zulke verbijsterende resultaten be haalde, keerde zich in het laatste gedeelte van de oorlog tegen hem. De inventieve Weinreb had krachten en situaties in het leven geroepen die op den duur niet meer te overzien en te bedwingen waren. Als Weinreb een kruimeltje geluk aan zijn zijde had gehad, zou hij nu een alom geëerd man zijn geweest. Maar het noodlot (of wat dan ook) wilde anders. Het wierp hem op het beslissende moment aan de andere kant van de scheidslijn, in de categorie van de aan geklaagden, de knoeiers en verraders. In 1948 werd Weinreb veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Het was een schok kend proces en een schokkende straf- Slechts langzaam zakte de opwinding er over in Nederland weg. In 1965 werd de zaak opgerakeld. Na een studie van 15 jaar verscheen prof. Pressers boek „Ondergang de vervolging en verdelging van het Ne derlandse Jodendom 1940-'45". Presser be steedde een apart hoofdstuk aan Weinreb. Het hele, omvangrijke dossier over hem had hij ervoor doorgenomen. Presser kwam, in hoffelijke bewoordingen, tot een vernietigend oordeel over de motivering van het vonnis. Er werd in de Eerste Kamer nog een vraag over de zaak-Weinreb gesteld, maar het liep op niets uit. Is het laatste woord daarmee over de zaak-Weinreb gesproken? Het ziet er niet naar uit. In een recent in terview zei prof. Presser desgevraagd: „De affaire-Weinreb is altijd dynamiet". Dezer dagen is het eerste deel verschenen van Weinrebs memoires („Collaboratie en ver zet, I. Het land der blinden"). Prof. dr. Weinreb werd ertoe gestimu leerd door de journaliste Renata Ruben- stein. Hijzelf geloofde niet dat Nederland nog belangstelling voor zijn belevenissen had. Het boek dat prof. Weinreb heeft ge schreven (de delen II en III komen in de herfst uit) is een buitengewoon belangrijk document- Het relaas is huiveringwekkend en spookachtig, triest en ellendig, een re laas van hoop en wanhoop. Fascinerend is het werk in zijn detailwerking en sfeerte kening. De man moet een formidabel ge heugen hebben om de gebeurtenissen op deze beklemmende manier te laten her leven. Friedrich Weinreb geboren in 1910 in Lemberg, kwam in 1916 naar Nederland. Hij studeerde economie in Rotterdam en was later verbonden aan het Nederlands Economisch Instituut, een functie die hijJood zijndein 1941 op last van de bezetter moest opgeven. Weinreb woonde in die tijd in Scheveningen. Hij was ge huwd, had kinderen en zijn huis waszo zegt hij in zijn boek. al voor 1940 een verzamelplaats van talrijke uit het buitenland gevluchte Joden. Hij was adviseur van de Oostjoodse gemeen schap in Scheveningen en lid van comités, die Joden bijstonden een nieuwe toekomst op te bouwen. In zijn omgeving gold hij als een man. ..die toegang tot de autoriteiten had". Het was logisch dat deze als ln- les wel uitkomen. Maar nee. F scher vloedrijk beschouwde figuur op zeker zei dat wat Von Schumann deed heel moment H942i werd geraadpleegd goed was. Later bleek dat hij er niet door radeloze Joden, die waren aan- voor uit had willen komen dat Ber- gewezen om te werken in Neder- lijn hem van deze affaire kennelijk landse arbeidskampen. Weinreb kon onkundig had gehouden. Iedereen, daaraan niets doen. Niets? Weinreb slikte die spook-generaal, niemand kwam aan de weet. dat als men in dacht eraan die Von Schumann in het neutrale buitenland de beschik- Berlijn eens op te bellen. De gene king had over deviezen en die raai ging een heel eigen leven leiden: beschikbaar wilde stellen voor het bij de Joden, die verrukt waren van Derde Rijk, de mogelijkheid tot emi gratie bestond. En dat men dan. in afwachting van een definitieve be slissing daarover, niet naar een werkkamp hoefde. Weinreb begon daarop een roeke loze actie, waarvan hij de gevolgen absoluut niet kon overzien. Hij belde het gewestelijk arbeids- zo'n beschennende hqge-piet en bij de instanties. Om het nog wat ech ter te maken, ontwierp Weinreb ook fraai postpapier met de naam van Von Schumann er op. Niemand, nie mand verdacht Weinreb ervan de generaal uit zijn duim te zuigen. Zo iets deed je toch ook niet In juni-1942 kwam het bericht dat bureau «dat over de werkkampen de SD Joodse gezinnen via Wester- gingi op en deelde de chef daar bru- bork naar kampen in het buitenland taal mee. dat hij drs. Weinreb was. zou gaan zenden de deportaties de expert voor Joodse emigratie, zo- dus. Dat was iets anders dan werk- als de man ongetwijfeld wel zou we- kampen voor Joodse mannen in Ne ten. Vervolgens schudde hij een fan- derland. waarover de arbeidsbureaus tastisch verhaal uit de mouw: hij, waren gegaan. Weinreb begreep dat Weinreb, was in Nederland de ver- de pseudo-legaliteit met Von Schu- tegenwoordiger van de Duitse Wehr- inann nu niet meer voldoende zou macht instanties om er op toe te zien zijn Zijn beschermelingen op de dat bepaalde Joden, die over devie- .Jyst" voelden zich weliswaar veilig, zen beschikken, in de toekomst de maar alleen Weinreb wist «zelfs zijn kans zouden krijgen te emigreren, vrouw was niet op de hoogte van de want Duitsland kon die gelden best nep-generaaldat dat vertrouwen in gebruiken enz. Of het arbeidsbureau de Berlijnse generaal op niets be- nu maar wilde zorgen dat die perso- rustte. Hij maakte zich nog ongerus- nen niet naar de werkkampen gin- ter dan hy al was. Hij hoopte met gen. Een gaaf staaltje van ongeloof- zijn „bureau" door te kunnen gaan luke bluf. En wat Weinreb zelf nau- tot september 1942. Dan zou, zo re- welyks voor mogelijk hield, gebeur- kende hy, de invasie van de de: de man van het arbeidsbureau, geallieerden de bevrijding moeten zeer onder de indruk, trapte erin. Hy brengen, of hy zou ontmaskerd wor- beloofde de Weinreb-Joaen uitstel tt den. De Duitsers zouden dat ge geven als voor iedere betrokkene dan scherm met Von Schumann toch maar een verklaring met stempel I niet blijven slikken. Zeker de SD werd overgelegd. Nou, daar wist Wein- niet. die soms op tamelijk gespan- j reb wel raad mee. Het was hem al nen voet met de Wehrmacht stond. lang duidelijk dat men leefde „in een karikaturale wereld van papie ren realiteit en papieren nep" Een grote hoeveelheid Joden me mand was op de hoogte van de bluf) spoedde zich daarna naar Weinreb om op de emigratielyst te worden geplaatst (lijsten hield Weinreb ove rigens niet bij, dat was hem veel te gevaarlijk). Over deviezen werd nau welijks nog gesproken. Weinreb, die onmogelijk iedereen voor emigra tie kon aanmelden, zocht de meest Bevrijding in 1942. die verwachting lijkt nil belachtelijk. maar Weinreb stond daarin niet alleen. Vele waren die mening toegedaan. Het kón ge woon niet anders, het mócht eenvou dig niet nog langer duren. Netjes Daarom begon Weinreb zijn gere gistreerde mensen op te wekken on- schrynende gevallen er uit en meld- der te duiken Achter de schijnbare deze aan het arbeidsbureau. legaliteit van zijn bureau ging nu De chef daar belde hem na verloop ppn groeiende illegaliteit schuil. Hy van tijd weer eens op. Hij vroeg zich zorgde Vja een relatie voor onder af, wie er nu precies achter zat. dat dUjkadressen> Voor valse persoonsbe- gepraat over de Wehrmacht was enz Hij hielp Joden via een toch wel erg vaag en algemeen Weinreb, die de man niet achter dochtig wilde maken, verzon ter plekke de naam van de godheid, die in Berlijn de zaak in handen had: Generalleutnant Herbert Joachirn von Schumann herinnerde Weinreb zich uit een of ander jongensboek. Nou, die naam deed het geweldig. De man van het arbeidsbureau was geïmponeerd en zou alle medewerking blijven verle nen Bekendheid (gevaarlijke) vluchtroute ook ille gaal het land uit. De Weinreb-Joden waren echter voor een groot deel he lemaal niet gesteld op die illegaliteit. Men wilde het rustig, netjes en voor al legaal doen. Waarom onderduiken de voornamen hadden de generaal toch? Wat .aV, t iV, uit non nf met zijn gezin naar Wester bork ge zonden. Het onderzoek werd niet doorgezet. Een paar maanden later werd Weinreb plotseling naar Sche veningen teruggehaald. De SD-er Bollard, die de zaak nu in handen had. stelde hem voor. voor de SD te gaan werken. HU zou dan zijn best moeten doen rijke, inmiddels onder gedoken Joden op te sporen. Wein reb stemde toe weigeren beteken de meteen de dood voor hem en zijn gezin en hoopte dat zyn improvi satietalent hem weer zou redden. Als st:k achter de deur hield de SD Weinrebs vrouw en kinderen in Westerbork. Weinreb ging het terrein verkennen. Hij merkte dat Bolland en zyn medewerkers verzot op geld waren en toverde hen de fraaiste dingen voor ogen. Gebeuren deed er overigens weinig. Bolland was verrukt over wat er allemaal in het vooruitzicht was gesteld en na verloop van tijd slaagde Weinreb pi in zijn gezin weer naar huis te ha len. In Westerbork werd de Weinreb- lijst weer ingevoerd. Zo'n 1500 perso nen kregen er een plaats op en de gelden die Weinreb hier inde, stopte hfj Bolland en zijn medewerkers toe. Hier liepen de zaken Weinreb uit de hand. hier raakte hy aan de andere kant van de scheidslyn. Maakte wat hy hier deed nu erg veel uit? Het ging hier immers toch al om ten do de opgeschreven mensen? Langzamerhand voelde Weinreb echter dat hij van het toneel moest verdwijnen. De SD zou hem. vroeg of laat. toch uit de weg ruimen, om dat hy al veel te veel wist. Bovendien wilde de SD nu wel eens fortuinen op tafel zien. De Weinreb-lyst in Westerbork ..platzte" begin februari 1944. Acht februari kwamen de Duit sers om hem op te halen, maar de vogel was gevlogen. Een dag eerder was Weinreb met zijn gezin onderge doken. hun vrijheid. Als hij onderdook zou dat ook hun einde betekenen. Onthullend en onthutsend is het beeld dat Weinreb geeft van de hou ding die vele Joden ten opzichte van de illegaliteit aannamen. Men wilde precies doen wat de overheid eiste, ook al was zij nog zo vijandig en misdadig tegen de Joden. Weinreb constateert met ironie en verbitte ring: .Men haatte de Duitsers niet. Toen niet en nu niet. Men doet wel vaak alsof, omdat die houding wel eens flink staat op zyn tijd. Men was bang voor de Duitsers en men schaamt zich nu. maar men haatte ze niet. Want zU speelden het spel van de legaliteit. Zij gingen met ad vocaten om. bezaten stempel, hadden bureaus. Maar de mensen die zeiden dat dat allemaal maar onzin was. die er de gek mee staken, die de stempels namaakten, dat waren niet de echte, de goede. Ja, men had ze wel eens nodig, maai- veel liever was men met de Duitsers verder gegaan Hadden de Duitsers dat maar gedaan. Nu men dus moest, door dat domme on begrip der Duitsers gedwongen, wel dan moest het maai-. Maar het wa ren toch niet serieuze figuren, die il legalen, het waren halve gekken, wil den. Ze waren onbetrouwbaar, het waren tarters van de brave, legale burger, die o. zo graag tot in de dood legaal zou zijn gebleven" IIMIIIItllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'' door R. D. Paauw rig Joden ophaalden Zy sloofden zich er echt voor uit. „Het waren geen slechte mensen", zegt Weinreb. „het was erger. Het waren niet-men- sen". Op basis van vrijwilligheid, zo vernam Weinreb van een SD-er en later van anderen, konden Haagse agenten deelnemen aan de razzia's. Er was een heel gedrang om mee te mogen. ..omdat er dan altijd iets te halen viel". Administratief zou Von Schumann zeggen als zij zo maar verdwenen. Wist de generaal wel dat Weinreb zó zyn zaken be heerde? Bovendien: bij ontdekking zouden zy Mauthausen riskeren en wat dat betekende beseften de Joden toen al j heel goed. Weinreb was onverbidde- I lijk. Hy moest immers wel. Wie zich zo maar door de SD zou laten opha len. kon niet meer verwyzen naar de Weinreb-lyst, want de generaal wenste niet in een ruzie met de SD te worden betrokken. Men diende zich voor de SD schuil te houden tot dat de Wehrmacht de papieren voor emigratie in orde had. Het verhinderde niet dat er uit namen van die mensen niet eens. Was het een valstrik? Hy bel de met een benauwd hart Wester bork op. tastte de mogelykheden af. merkte dat er „speelruimte" was en kwam weer brutaal met Von Schu mann op de proppen. Men boog diep voor de imaginaire generaal. Tot zyn verbazing kon Weinreb zyn lyst ook in Westerbork doorvoeren. De Wein reb-Joden zouden zo lang in Wester bork blyven totdat uitsluitsel over emigratie was gegeven. Toen dat be kend raakte, werd Weinreb bedolven onder de brieven en telegrammen uit Westerbork. Het drukte hem zo terneer dat hy maar een fractie van al die mensen kon redden dat hy op den duur zyn post niet meer dorst openen Er waren telegrammen met hartverscheurende inhoud..Red ons. God zal u zegenen. Sally. Mir jam, Mozes, Louise Jacob Brillesly- per, barak 67, Westerbork". Bij el kaar zou Weinreb in het kamp zo'n 500 a 600 Joden „sperren" Weinreb deed nog meer. Hij waar schuwde Joden in wyken waar de SD van plan was razzia's te houden. (Hy bood hun onderduikadres sen aan. Sommigen weigerden weg te gaan. O, nee, illegaal wilde men niet zyn). Weinreb redde ook meer dan eens een aantal op straat opgepakte Joden uit de klauwen van Fischer en Slottke. weer zwaaiend met die generaal Gepakt Het bureau-Weinreb kreeg steeds grotere bekendheid over de grote spanning waaronder de man kwam te leven, zal hierna nog iets worden verteld, maar die laat zich al ge makkelijk raden. Weinreb werd er kend door de Joodse Raad, dat ver lengstuk, werktuig zo men wil. van de Duitsers. En via de Joodse Raad Westerbork telegrammen kwamen vernam ook de beruchte SD-er Fi scher van het bestaan van de „Wein- reb-iyst" Toen Weinreb dat hoor de, verbleekte hy, want nu moest al- van wanhopige mensen. Of hy toch alsjeblieft wilde bevestigen dat zy op zyn ïyst stonden. Van het eerste te legram schrok Weinreb. Hy kende de Toch moest Weinreb tegen de lamp lopen. Hy wist dat zelf ook. Daarom hoopte hy zo vurig dat de oorlog in 1942. voor zyn demasqué, ten einde zou zyn. Op 11 september 1942 werd Weinreb van huis ge haald. De SD had kort tevoren een meisje gepakt dat met valse papie ren in een bioscoop zat. Het meisje liet de naam Weinreb vallen. De zaak kwam in handen van de SD-er Koch en Koch, in zyn routine- geest, ging alles na. Hy ver telde Weinreb dat er in Berhjn geen generaal met de naam Von Schumann bestond. Weinreb waande zich totaal verloren, maar Koch zag in Weinreb alleen maar het slachtoffer van een misdadig com plot. Er was natuuriyk een schurk achtige Duitse figuur, zo hield hy Weinreb voor, die zich van de naam Von Schumann had bediend, het hoofd van een organisatie die zich wilde verryken via Weinreb en de deviezen. Een schurk van een vent. vond Koch. De bende moest ontmas kerd worden en Weinreb moest daar bij helpen. Dat leek Weinreb wel wat. Als de generaal of een van zyn assistenten «Weinreb noemde als fictieve figuren Six en Von Rath weer in Scheveningen kwam, zou hy Weinreb Koch een seintje geven. Maar intussen moest de Weinreb- I lyst wel van kracht blyven, want i anders zou de generaal onraad rui- ken. Mooiere dekking was nauweiyks mogelyk, hoewel Weinreb het vuur j nu toch wel heel dicht genaderd was. Ook Koch kwam dus niet op de ge- dahete dat Weinreb de generaal had verzonnen. Dat was toch immers waanzin? Weinreb moest achter Von Schu mann, m.a.w. achter zichzelf aan. Hy deed het nauwgezet. Elke week j bracht hy Koch rapport uit. Wein- reb improviseerde op een verbluffen de manier en Koch geloofde hem. Maandenlang bleef de zaak slepen. Tenslotte b egreep Weinreb dat hy Koch nu toch iets in handen moest spelen: een helper van Von Schu mann. Maar hoe. Hy vond een ge wezen gevangenisklant bereid voor 10.000 gulden de rol van Six te spe- len. Weinreb instrueerde de man en i het spel zou zo worden opgezet dat ook Six in feite door Von Schumann I was bedrogen en er dus wel met een lichte straf zou afkomen. Hier ein digt deel I van Weinrebs meeslepen de memoires. Grote spanning Het bovenstaande is een ruwe. zeer j onvolledige schets van de gebeurte- nissen. «Weinreb zelf heeft er in deel I meer dan 650 pagina's voor nodig). Op een aantal punten moet nog I nader worden ingegaan. Heel kort is al aangestipt de grote druk, de spanningen. waaraan Weinreb bloot stond. Dat laat zich niet in een paar zinnen beschryven. Het is eigeniyk een wonder dat hy I niet tussentyds een hartaanval of een zenuwtoeval heeft gekregen. Hy had (in '42) vrouw en drie kinderen en een vierde op komst. By hem in woonden zyn uit het buitenland af komstige, niet aangemelde grootva- I der en een al even illegaal schoon zusje. Zyn bovenburen, die fout wa ren, bezagen hem met achterdocht. I Elk moment kon er iets mislopen en de dood betekenen voor hem en de I zynen. Hy werkte ook onder zeer moeiiyke omstandigheden. Als Jood I mocht hy niet meer van tram en trein gebruik maken, zyn telefoon werd afgesneden en het was hem niet toegestaan na achten 's avonds op straat te komen. Hy moest dan ook gebruik maken van Arische hel pers van wie er een paar zeer com mercieel waren» om zyn werk te kunnen blyven doen. aarom Mishandeld Wy weten in grote trekken hoe het Weinreb verder is vergaan. De stunt met de gewezen gevangenisklant mislukte. Weinreb werd gearresteerd, zwaar mishandeld en in mei-1943 Een ander punt: wat dreef deze man er toe die waaghalzerij zo lang vol te houden? Hyzelf zegt er van: omdat ik het niet laten kon. evenals eten, drinken en slapen. Ik zou op de een of andere manier te gronde zyn gegaan als ik het niet had gedaan". Hy noemt het later ook een soort egoïsme, een soort zelf bevrediging. Er waren ook wel mo menten dat hy er helemaal af wilde, dat de .generaal" hem loodzwaar op de schouders drukte. Maar hy zat er te diep in om op te geven. Te veel mensen dankten aan hem tydelyk Diezelfde weerzin tegen de illega- j liteit kwam naar voren by het on- derduiken. Weinreb had er geld voor I nodig, veel geld. Er was nu eenmaal in dat opzicht, volgens Weinreb. heel I wat minder idealisme, dan velen ge- I neigd zyn te denken. Hy klopte voor dat geld aan by gefortuneerde Jo- den. Hy stootte overal zyn neus. of kreeg een fooi in handen gedrukt. Een Joodse miljonair, die zyn for tuin met behulp van Weinreb ille gaal had ondergebracht, wilde aan- vankeiyk aan Weinreb niets geven Want hy was nu eenmaal tegen dat soort illegaliteit. Weinreb in een an der hoofdstuk over min of meer het- zelfde probleem: „De deugdzame ka- pitalisten hebben my verleid een blik j in hun samenleving te werpen. Het moest wel even. Ik ril altyd even van die lieve, aaierige. behulpzame I society: ik ken haar al te goed, ik ken de kant die zy niet kennen, niet durven tonen. En daar zyn zy af zichtelijke demonen. Laten we dat weten. En laten we van hen niets verwachten, zy willen hun spel con- tinueren. tot in het oneindige. Zy laten ieder ander omkomen, als zy maar hun leven kunnen voortzetten. Daarvoor hebben zy een vat vol smoezen voorradig" Weinreb redde zich toch. Aan van- keiyk had hy voor een plaats op I zyn „lijst" niets gevraagd, maar toen ging hy inschryfgeld heffen. Von Schumann had hem dat gevraagd En dat wilde iedereen graag beta len. Dat gaf ook zo'n legaal idee. I Een plaats op andere lysten (Indu- strie-Sperre. Diamant-Sperre enz.) kostte immera ook handenvol geld. Weinreb stopte de aldus vergaarde centen in de onderduikaffaires. Hy heeft er na de oorlog nog last genoeg mee gehad Na 1945 waren velen nog ..zo verblind in hun legaliteits- Weinreb was niet het type held dat gewoonlyk voor deze eretitel model staat. Hy pleegde geen overvallen of ander gespierd werk. Hy bestreed, vermoedelyk als enige, de Duitsers met hun eigen wapens. „Men viel de Joden niet met messen en geweren aan. dan moet je met messen en ge weren terugslaan. Men viel admini stratief aan. onzichtbaar, via berich ten in de krant, via de post die de oproepen verzorgde. Men werd naar werkkampen geadministreerd. Dat is nauweiyks een gevecht, het speelt zich administratief af. En tegen een administratieve aanval moet je Je ad ministratief verdedigen". Weinreb heeft de draak gestoken met die heilige administratie en bu reaucratie. Heilig voor de Duit sers. maar ook voor heel wat Neder landers. Misschien is dat een van de redenen, waarom er na de oorlog zo weinig sympathie voor hem was. Hy had al die stempels en mooie verklaringen, die indruk wekkende brievenhoofden en heel de santemekraam die daar mee samen hing belacheiyk gemaakt. Wein reb had helemaal mets achter zich staan, niet eens die generaal. En het is niet prettig om in minder dan je hemd te worden gezet. Weinreb had misschien als een tweede Köpernick kunnen worden beschouwd, maar hy werd het niet. omdat de achtergrond waartegen alles zich had afgespeeld zo bitter weinig reden tot lachen gaf. V reenul aanbidding van de code van de dui vel. dat zy weer niet begrepen hoe vreseiyk zy zich weer blootga ven. Zy konden maar niet vergeven dat de legale generaal het legale geld niet had gekregen, doch dat de ille gale generaals-maker het geld voor illegale onderduikers had gebruikt". Weinreb schryft ook meer dan eens over dat zo ontmoedigende „waan zinnige doorfunctioneren" van de maatschappy. Hy wyst op een aan tal Nederlandse agenten die zo voor beeldig hun plicht deden en zo yve- Keren wy terug naar het begin van dit verhaal: Weinrebs veroorde ling tot zes jaar. Misschien heeft Weinreb, eenmaal in de klauwen van de SD geraakt, fouten gemaakt, ern stige fouten. Het is mogelyk. Maar Presser, wie men geen slordigheden kan verwyten. heeft in het dossier niet veel belastends kunnen vinden. Wèl een aantal vreemde dingen in het proces tegen Weinreb. Zo is er tegen hem getuigd hoe is het mo gelyk door zyn tegenspelers in de oorlogsjaren .het tuig van „Win dekind" (het Haags politiecentrum). In het vonnis tegen Weinreb staat verder: dat de rechtsorde niet gedoogt dat enig mens in vertrou wen op eigen kunnen en naar eigen morele maatstaf aldus beschikt over leven en lot van anderen". Een mooie redenering voor een zuivere maatschappy, maar tussen '40 en '45 was de leiding van de maatschap py misdadig en bedorven. Presser merkt op dat de stelling van de rechtbank een veroordeling van het illegale werk an sich is. Welke ille gale werker beschikte niet over het lot van anderen? Heeft, zo vraagt Presser zich dan ook af. de rechter zich wel voldoende verplaatst in de oorlogssituatie, toen iedere Jood een ter dood veroordeelde was? Waarom toch werd Weinreb ge straft en zo zwaar gestraft? Presser geeft als zyn persoonlyke overtuiging: „De Jood Weinreb is de zondebok geworden, heeft voor het tekortschieten va ntalloze niet-Joden geboet. Hy moest gefaald hebben, óók gefaald, omdat zy gefaald had den. Niet alleen zy hadden hun plicht verzaakt, ook hy. Als er geen Joodse verraders waren, moest men ze uitvinden. De paar. die men na de oorlog berechtte, betekenden te weinig. Hier nu. was er een van het formaat dat voldeed".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17