Charmante van de Ver. gidsen Naties huisvrouwen rken mee aan vaststelling van 'prij sindexci j f er 'risse salade met perziken SER: branche-indeling is niet aanvaardbaar fiber1 Ae 140 van het CBS MILJOENEN-BARBRA e Nederlandse huisvrouw prijsbewust? De vraag wat keren gesteld in de opwinding rondom prijzen ieleid van de laatste maanden. Eén ding is zeker: •land zijn in elk geval een goede honderdveertig te vinden die voor honderd procent kwaliteits- ewust zijn. Dat zijn „de huisvrouwen van het iet Centraal Bureau voor de Statistiek dat deze in groep vrouwen als enquetrices in dienst heeft, per maand verzamelen zij de gegevens voor het len van het zogenaamde indexcijfer dat de stij- het prijsbeleid aangeeft. Wat dit werk precies vertelde mevrouw G. Schröder-Drijver in Den ,één van de 140") aan onze medewerkster. een winkel aan het de klanten vaak tar me te kijken .Ze Idellijk aan onsympa- >en als prijsbeheersing Dat vindt een win- lijk ook niet prettig. Ik r even uit dat ik „van icijfer" ben." G. Schröder-Drijver, en bovendien moeder van peg te cijferen zoontjes, veel enthousiasme wat h het CBS" precies doen. fer maand (altijd op een in het midden van die èeren ze in het hele land nn artikelen en diensten, jntraal Bureau voor de joemt men dat „het waar- (DVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl... IRtESTRAAT 1080-112 LEIDEN nemen van de prijzen," een bezig heid die via de computer resulteert in het veelbesproken indexcijfer. Artikelen en diensten: wat houden die twee begrippen in? .Alle nor male levensbehoeften, van veters tot televisietoestellen," zegt me- Honderdvijftig jaar vrouwenleven Wie geïnteresseerd is in de histo rie van de vrouwenbeweging, kent ongetwijfeld het in 1948 verschenen boek „Van moeder op dochter," waarin honderdvijftig jaar vrouwen leven in Nederland wordt belicht. Een interessant maar wel erg „lij vig" boekwerk, dat echter sinds kort ook in pocketvorm (voor nau welijks vier gulden) te koop is. „Van moeder op dochter," samengesteld door dr. W. H. Postumus-van der Goot en dr. Anna de Waal, ver schijnt in deze gecomprimeerde vorm in de Zwarte Beertjesreeks van Bruna en Zoon. vrouw Sohröder. Voeding, maar ook kleding. De auto, maar ook het ta rief van de dioorsmeerbeurten van die auto. De enquêtrices hebben te maken met drie grote groepen: in de eerste plaats voeding, 'vervolgens woning, kleding en schoeisel, en dan nog „de rest." Het betekent dat ze elke maand gezamenlijk zo'n vijf duizend zaken in Nederland bezoe ken en (alweer gezamenlijk) een goede vijftigduizend prijzen noteren. Berichtgevers Op die bewuste dag in die maand gaan ze op pad met een vast pak ket lijsten met namen van de „be richtgevers" (de medewerkende za ken die overigens volkomen anoniem blijven) en de artikelen waarvan de prijzen moeten worden genoteerd, merendeel van 4? artikelen draait het hele jaar mee. Daarnaast heb je speciale seizoenwaarnemingen ■voorjaarsbloemen, behang, vloerbe dekking. Sigaretten bijvoorbeeld hoef je ook niet elke maand waar te nemen. Die kosten een vast bedrag voor een bepaald aantal. We gaan ze pas opnemen als er veranderin gen in de prijzen komen." Bij deze maandelijkse taak heb ben de enquêtrices als ruggesteuntje enkele door het CBS samengestelde handleidingen met eisen voor de kwaliteits- en pryswaarneming bij zich. De inhoud is strikt vertrouwe lijk, maar een enkel regeltje mag wel worden geciteerd. Dit bijvoor beeld over bloemkool: een bloem kool moet „wit van kleur en vrij van schift" zijn. En dit onder meer over rijst: „Grove droogkokende Siamrijst die geglansd moet zijn en tien procent breuk mag hebben." Met dergelijke eisen voor ogen moet de enquêtrice dan de „prijs per eenheid" van al lerlei artikelen weten vast te stellen. Wel een opdracht je om even over na te denken. Keihard Zo'n dag werken voor het CBS is dan ook wel iets anders dan een dagje uit. Het betekent volgens me vrouw Schroder „een hele dag kei hard werken; je aandacht en je hu meur geen moment laten verslap pen; de hele dag open staan voor een grapje, ook al hoor je het voor de honderdste keer. Tenslotte bezor gen wij de berichtgevers een zekere last. Zij werken belangeloos mee en Je moet laten merken dat je waarde ring hebt voor die medewerking." Het CBS stelt eisen aan deze bij zondere groep huisvrouwen. Ze wor den pas na een vrij strenge selectie aangenomen en alleen als ze een be hoorlijke vooropleiding (middelbare school, tenminste mulo) hebben. „Ze moeten," zegt de heer H. Pat huis, stafmedewerker bij de afde- lijke ervaring. Ze moeten echt prij zen en kwaliteiten weten te onder scheiden." Terug naar „enquêtricenummer 567" zoals mevrouw Schroder op pa pier heet. Na een werkdag voor het CBS gaat zij thuis al haar gegevens „verstrepen" op waarnemingskaar- ten. Computertaal ervan maken, om het populair te zeggen. Via duizen den soortgelijke kaarten van huis vrouwen uit het hele land berekent de computer gemiddelde prijs en ir^- dexcijfer voor elk artikel, prijsstij gingen en -dalingen in procenten ling sociale statistieken van het1 voor ieder artikel, samenvattingen CBS. ..op niveau kunnen praten in tot groepsindexcyfei-s en tenslotte de zaken waar ze komen. In de het uiteindelijk prijsindexcijfer van praktijk zijn het meestal huisvrou- j de gezinsconsumptie. Daarmee wen met een aantal jaren huishoud»- 1 krygt de Nederlander dan het beeld van de prijsstijging, van de ene maand op de andere, van zijn hele consumptiepakket. Voor de gemiddelde consument is dat hele prijsindexcijfer een vrij in gewikkelde zaak. maar bij het CBS gelooft men wel dat er de laatste maanden „veel meer begrip" voor dit werk is gegroeid. Mede dank zij een televisieuitzending over de gang van zaken rondom het prijsindexcij fer die onder meer een stroom van aanbiedingen opleverde van huis vrouwen die wel wilden meewerken. .Dat was trouwens ook al zo in 1958 toen we voor het eerst huisvrouwen zochten die in hun eigen woonplaats wilden meewerken," zegt de heer Pathuis. „Het aanbod overtrof de vraag zeker tien keer. Er bleken I Mevrouw G. Schröder-Drijver een van de 140 „prijs- en kwaliteitsbewusten" heel wat huisvrouwen te zijn die bui tenshuis wilden werken zonder van j week tot week gebonden te zijn." I Bij de „140 van het CBS" zijn vex- scheidene huisvrouwen die al tien 1 jaar aan de pryswaarneming mee- werken. Ook mevrouw Schroder loopt al verscheidene jaren mee in j het werk. Is ze er zelf prijsbewuster van geworden?" „Nogal heel wat," vindt ze. „Ik sta mijn eigen aanko pen allemaal te wikken en te wegen. Het is wel werk waar je lekker wak ker van blyft. Vooral het kwaliteits bewustzijn krijg je in dit werk voort durend ingepeperd." Schoonheid is niet een onder- I Persoonlijkheid en intellect leggen wero met betrekking waar-'evenveel *ewicht de schaal als werp mei oetreKKing waar by het uitkiezen van jon- toe men ZOU verwachten dat de gedames, die meer dan een miljoen VN er een studie van zou ma- bezoekers per jaar door het gebouw ken, maar de wereldorganisatie jvan Ver- Naties New York heeft er niettemin een zekere geleiden Ket uiterUik vorkomen is belangryk, maar een meisje dat deskundigheid voor ontwik- een adembenemende indruk maakt, keld door elk jaar tientallen maar geen persoonlijkheid heeft of meisjes Uit te zoeken voor haar lliet in staat is, zich alle kennis ei- eidsendienst gen maicen' die voor de ver" giusenuiensu vulling van haar taak nodig heeft, komt er niet" zegt Maurice Liu, die sinds 1961 chef van de bezoekers- dienst is. Hy' merkte evenwel op, dat een knap uiterlijk en intellect gewoon lijk samengaan en noemde in dit ver band de 22-jarige Goedroen Petoers- dottir. een blondine, die in 1967 IJs land heeft vertegenwoordigd in de Miss-Universéwedstryd. Sinds zij ver leden jaar VN-gids geworden is. ver telde Liu. hebben VN-autoriteiten haar steeds beschouwd als een van de beste leden van het korps, dat bestaat uit 100 meisjes uit de gehe le wereld. Veel tact vereist Er waren verscheidene honderden sollicitantes, toen dit jaar 50 meisjes uit 24 landen moesten worden geko zen om in vacatures in de dienst te voorzien. Zij krijgen contracten voor twee jaar en een maandsalaris van 485 Amerikaanse dollars gedurende het eerste en van 515 dollar gedu rende het tweede jaar. De meisjes, die ongehuwd en tus sen de 20 en 30 jaar oud moeten zijn, zijn voor het grootste gedeelte afkomstig uit de rangen van acade misch gevormden, stewardessen van luchtvaartmaatschappijen, actrices, onderwijskrachten en de dochters van diplomaten. Zij krijgen intensief onderricht in de geschiedenis en de werking van VN en aanverwante organisaties gedurende een cursus van drie weken .waarbij ook haar geschikt heid voor de omgang met vreemde lingen wordt onderzocht. Een nieuweling, die een klas moest toespreken, zoals zij het een groep bezoekers zou doen, stond met een i mond vol tanden, vertelde Liu. Zij nam ontslag. Een Engelse dame met een titel werd een jaar afgewezen, omdat zij .niets aan haar studie had gedaan". De meeste meisjes kunnen op zijn minst twee talen spreken en die ko men haar in hcge mate te pas. By ongeveer 10 procent van de rondlei dingen wordt een andere taai gespro ken. Engels, Frans, Spaans en Duits zy"n de talen die het meest worden gevraagd voor de rondleidin gen. Dikwijl moeten de meisjes ge durende de rondleidingen, die vier maal per dag plaatsvinden en twee km lang zijn, veel tact gebruiken. Tijdens de zesdaagse oorlog tussen de Arabieren en Israël in 1967 bijv. vertelde een Libanees meisje dat zij in Palestina was geboren, waarop zij prompt door een der toeristen werd bespuwd. Zij bleef kalm en rapporteerde het incident pas na de rondleiding. Voordelen De betrekking heeft ook maat schappelijke voordelen. Regerings vertegenwoordigers die naar partij en gaan, overstelpen de meisjes met uitnodigingen voor officiële zowel als onofficiële bijeenkomsten en vele van de meisjes trouwen met afge vaardigden of met functionarissen van de VN. Een voormalige vrouwelijke gids. een meisje uit India, trouwde met een Amerikaanse industrieel, die meermalen miljonair is, een andere is de vrouw van een lid van de Griekse regering. De blonde Caroaline Besche, de 21-jarige dochter van de Zweedse ambassadeur in Washington, had vóór haar indiensttreding reeds er varing als gids opgedaan. Terwijl zij in Zweden aan de universiteit stu deerde, is zij twee zomers werkzaam geweest als gids in het Rottneros- park waar werken van 100 beeld houwers zijn tentoongesteld. Zij spreekt Engels, Frans en Duits en zegt dat zij het „leuk" vindt mensen van vele nationaliteiten te ontmoeten. Zij verteflde dat de baan haar was aanbevolen door een vrien din, die het vorige jaar gids was geworden en voegde hieraan toe: „Mijn ouders vonden het prettig dat ik bij de VN zou werken". Ongeveer 8.000 personen maken el ke dag. feestdagen inbegrepen, een rondgang door het gebouw van de VN. Voor volwassenen kost dit 1,25 dollar, voor studenten en kinderen 50 (dollar) cents. Eén druk op de knop is vol doende om deze stoel hem tege moet te doen komen die een pijn lijke rug heelt of moeilijkheden bij het gaan zitten of opstaan. De beweging geschiedt door middel van een elektro-mechanisme. De stoel kan zover vooruitgeschoven worden dat de gehandicapte in bijna staande houding kan gaan zitten en weer opstaan. Deze praktische fauteuil is in West- Duitsland ontworpen en is be doeld voor bejaarden en zieken, maar ook jongeren met hernia of sportverwondingen. T*1 v°or de slanke lijn. Het n dlenen als voorgerecht, F» ook als lunch. *r Personen is nodig: gram) preziken (schy- I8 blauwe druiven. Voor de garnering: kopje magere yoghurt, eetlepel sinaasappelsap, afgestreken eetlepel kleingehakte sinaasappelschillen, mespuntje zout. Laat de perziken uitlekken, was it ze. ipluk- te sla op vier schotels en bedek de sla met de smeerkaas. Vervolgens de perzikschijven en de druiven over de schotels verdelen en het geheel met de garnering bedekken. (Deze garnering wordt verkregen door al le ingrediënten te mixen) if Frankrijk heeft Barbra Streisand leren kennen en „Elle" wijdt een artikel aan „het fenomeen Barbra" dat op niemand lijkt en in geen enkele categorie kan worden ingedeeld. Ze zingst, danst, speelt comedie en is „een Charly Chaplin in vrouwenkleren". Wezens van haar soort ontmoet men maar een enkel exemplaar per gene ratie, aldus ,J£lle", dat ook een boekje open doet over de inkomsten van Barbra. Na het succes van ,^Funny girl" kan ze zich veroorloven achtmiljoen gulden voor een film te vragen. Dat is meer dan het echtpaar Burton- Taylordat met vijf miljoen per film toch ook niet slecht boert. DEN HAAG (GPD) de SER meent dat bij een nieuwe vestigings regeling voor de detailhandel een branche-indeling niet langer aan vaardbaar is. Maar het stellen van specifieke vakbekwaamheidseisen, gericht op een of meer branches, is wenselijk en de bestaande vakoplei dingen moeten worden gehandhaafd. Aldus een advies van de SER over dit onderwerp. De opvatting van de raad wykt af van het voorontwerp- vestigingswet detailhandel en ook van de visie van het Hoofdbedrijf schap voor de detailhandel. Staatssecretaris Van Son is voor stander van het laten vallen van de eisen van vakbekwaamheid, alleen de eisen van kredietwaardigheid en handelskennis zouden moeten wor den gehandhaafd. Dat zou een .front verandering" betekenen, waarbij men zou moeten volstaan met een diploma voor de gehele detailhandel. Het hoofdbedrijfschap wijst deze frontverandering af en wil een tus senoplossing. De SER legt duidelijk het accent van een nieuwe regeling by het on derwijs. waarbij wordt gedacht aan een onder- en een bovenbouw. Voor de onderbouw kan worden gedacht aan een leerlingenstelsel, verder gaande opleidingen zouden het ka rakter van applicatiecursussen moe ten hebben. Daarnaast kan worden gedacht aan een specialistenopleiding, die afgesloten zou moeten worden met een officieel diploma, dat de bezit ter het recht zou geven een exclusief persoonlijk predikaat te voeren. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHI NES WfëflP DAGBLAD PAGINA 10

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19