moet mee lesturen" „Auditie" Muziekschool Leefbaar Leiden tussen universiteit-burgerij siident-van-50-jaar-terug 'of- Muntendam: II ij moeten taal van jeugd leren begrijpen IN LE1DERDORPSE SCHEPPINGSKERK Jubileum wedstrijden van CKV „Warmond" Leiflsc universiteit Ook discussie in weekeinde Storing in treinverkeer Leiden-Utreeht OPHALEN GROF VUIL PROMOTIE Jan en Leiden AG 10 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 lat 5 (Van één onzer redacteuren) lit r» platf In 1918' dus 51 jaar geleden liet hij zich inschrij- .jjtudent in de medicijnen aan de universiteit van Am- Hij werd lid van het Amsterdams studentencorps, 3Ka5n grote interesse voor sport, studeerde vlijtig en slaag- 4 voor het artsexamen. Hij was wat je zou noemen een met kostuum, compleet met vest. Hij is nu 67 boxvlijtige student uit 1918 die het nooit in zijn hoofd zou jpositie te komen tegen het universiteitsbestuur, laat ogeschool te bezetten, is professor dr. P. Muntendam. wikkeling in de afge- jaren, zegt hij: „De 'ieze tijd ziet zich geplaatst Chappelijke vraagstukken. ,tle 'ongeren kritiek leveren op en vur en nieuwe wegen zoe- f 7,:jjoeten wij dat toejuichen. 157 sn van vandaag zijn im- -l%aatschappelijke bestuur szorgen. Wij, in onze stu- 7-23?'staarden ons blind op die vakontwikkeling van weten- techniek. Die ontwikkeling tfbiig. Maar hoe was het r 9^iet nog met de maat- v,°% ontwikkeling? Hoe is het. °lvaart en de voedingstoe- h 'tweederde van onze we-c majig, hoe met de geletterd - cos sociale zekerheid'? Hoe '29wiet de waardering van ras 'ur en met de vrijheid van ivertuiging en menings- ^Pjkstudenten zich over deze maken, verheug ik mü zou slecht gesteld ziin rarf(£omst van de wereld als ekeich niet konden opwinden rij Wisselwerking Eu r Ige pak en de korte haren lent van weleer hebben bij vigeren plaats gemaakt voor udct, een trui en lange ha- JdorMuntendam hecht weinig hun uiterlijk. „Of ik nu in een huishoud- ties zei hij: „Het zijn deze jonge mensen onder wie zeker potentiële bestuurskrachten schuilen en de aan democratisering van onze uni versiteiten hun krachten willen wij den." Te veel «epraat Als hij het heeft over inspraak en medezeggenschap wordt hij fel: „Die inspraak alleen is volkomen onvoldoende. De studenten moeten geen genoegen nemen met inspraak of meeluisteren. Zij moeten de moed hebben om zelf bestuurders te zijn en verantwoordelijkheden te dragen. Dat is mijn persoonlijke mening." En verder: „Ik zou willen, dat de student zich bewust werd van zijn maatschappelijke verantwoordelijk heid en ook dat hij zich beter deed vertegenwoordigen dan nu het geval is. De deelneming aan de verkiezin gen van de gronaraad van de Alge mene Leidse Studentenvereniging zakte de laatste jaren van 44 tot 32 en zelfs tot 28 procent. Gerekend over alle studenten van de Leidse universiteit heeft maar 15 procent een stem uitgebracht. Het gevolg is dat die grondraad niet breed genoeg is samengesteld om intern tot vruchtbare discussie te komen en dat men naar buiten toe niet repre sentatief is om op een goede golf lengte met anderen te praten." Er wordt te veel gepraat en te weinig gedaan, vindt prof. Munten dam. „Een etmaal telt 24 uur waar van over het algemeen te veel uren Prof. dr. P. Muntendam: „Inspraak van studenten is niet voldoende". worden besteed aan slapen. Iedere dag geeft een zee ven tijd om te wer ken. zich te ontwikkelen en zich te ontspannen. Laat iedere student dat goed beseffen. Hij komt naar de uni versiteit om te studeren, maar hij zal ook bereid en in staat moeten 1 zijn om die universiteit mee te be sturen. Want ook dat behoort tot zijn ontwikkeling. De maatschappij is al- i leen maar gediend met. mensen die een dergelijke verantwoordelijkheid hebben leren dragen en laat die maatschappij dan ook begrip op brengen voor de progressieve ideeën van de studenten. Soms zijn ze mis schien wat onrijp. Maai- wat. geeft j dat? Die rijpheid komt heus wel. I 1 hui uur/at il i f ik vroeger ook heb ge in de collegezaal aan de het lesgeven doet mii steeds in contact zijn 11 en de wisselwerking en gedachten verrijken Ik zal niets zeggen van en lange haren zolang zij bezwaar maken tegen het een vest draag en een kale itendam meent dat de trachten de taal van verstaan en dat de jon- beurt moeten proberen te begrijpen. „De studen- ig eisen dit en eisen stuit dat tegen de studententijd zouden .Wij zouden graag wil de bedoeling is hetzelfde. 1925 als huisarts in Hol- Veld neerstreek, werd its door een boer uit ld. „Dokter, je mot zei de man en ik „Ik mot niks. maar komen". Kijk, ik moest me >e sren verplaatsen in de mij van uitdrukking. Dat f ook nu als ik met studen- la-iken heb. Ze spreken een enal dan in mijn jeugd. En mond open doen, is maar I iaJ want het zou wel heel srwjig zijn als er bijvoorbeeld' Jrein van het hoger onder- J rdste veranderen zou zijn", j r~3 ^Onwettige daden formuleert hij: „De be- een gebouw is natuur- a' en onwettig. We zien de maatschappelijke ont- tr.-^ch steeds in atoten heeft en de wet sluit zich bij Mad hebbende ontwikkelin- 5 zÜn we nu pas toe aan n/ing op het gebied van de ®»aar als de arbeidersbe- ufpd vorige eeuw niet bij l.[4s de wet had genegeerd. 'e waarschijnlijk nu nog "ld hebben "?ede bij de rectoraatsover- r fift prof. Muntendam ge- 2:®ugd te zijn over het rap- zonder welk rapport „op tik geen of slechts inciden- „)teiten zouden worden ont- herziening van de be- 11 organisatievorm aan onze Over de ontwikke lden zei hij: „Wij mogen "sn dat één van de centrale j zal zijn de zogenaamde van de studenten bij het. •van de universiteit en de tia. Zullen zij voldoende wor- Fken bij de beleidsvorming jten meer een principieel zullen zij ook in de be ing en het bestuur worden Men doet. deze vraag M het antwoord dat een niet in het beleid van de betrokken behoort te wor- 1 niet de dooddoener, dat [Onvoldoende kennis van za- rL aanzien van bedrijfs- P maatschappij behoef ten." Jn contact met jongelui die e. ^an hun belangstelling rachappij en wereldorde «grote inspanning tijd vrij r de studentenorganisa- LEIDERDORP Uitersten schep pen uitersten. De kolossale ter reinverovering van de shoivbusi- ness in de muziek leidt ietwat tot gezichts- en gehoorsbedrog. De daartegenover veel stillere klas sieke muziekcultuur gaatdaar dwars tegen in. haar eigen gang en verovert thans, lang aan de steden gebonden geweestgelei delijk „het land". Boze tongen ten spijt, ontstaat naast de economi sche óók de geestelijke welvaart. De openbare audities van de zich gestadig vermeerderende streek- muziekscholen vertellen het. Gis teren deed dat de „Auditie", in de Scheppingskerk, van de Stichting Muziekschool Leiderdorp. Het deel voor de pauze was aan algemeen vormend onderwijs gewijd, het deel erna ging onder de noemer „Instrumentenparade" met welgeteld 36 comparanten plus een sohoolor- kest en een operette-tractatie. Die 36 overwegend in klein ensembie verband. Het merkwaardig gemeen- LEIDEN Ook in het weekeinde wordt in de Leidse universiteit ge discussieerd. Vandaag zijn werkgroe pen begonnen over de onderwerpen projectonderwijs. medebeslissings recht, verantwoordingsplicht, decen tralisering en openbaarheid. Gister avond is in een kring van 250 staf leden en studenten dit werkgroepen- programma, dat verder de onderwer pen maatschappij en universiteit be stuursstructuur en pers omvat, be sproken. Er zijn acht werkgroepen. Besloten werd een afvaardiging te machtigen over een door de verga dering bepaalde lijst van agenda punten informatief overleg te ple gen met het universiteitsbestuur. Dit gesprek zal maandagochtend worden gehouden. De raad van bestuur van het so ciologisch instituut heeft besloten m.i.v. maandag alle colleges op te schorten cm te kunnen discussiëren Maandag beraden wetenschappelijke staf. teohn isoh - admin istratie v e staf en studenten zich over de te bestu deren onderwerpen, waarna werk groepen de onderwerpen in de loop van de week zullen uitwerken. WARMOND Ter gelegenheid van haar 20 jaar bestaan organiseert de christelijke korfbalvereniging „Warmond" 15 me; seriewedstrijden op het gemeentelijk sportpark 't j O verbos. Hieraan zullen de volgende verenigingen deelnemen: Badhoeve, Badhoevedorp; Cresendo, Leiden: De Algemene. Le:den; F:ks, Oegstgeest: Fluks. Noordwijk: KIOS. Nieuw Ven nep: KNS. Leiden; KVS. Schevenin- gen; Noorderkwartier. Leiden; Ons Eiland. Leiden; Oranje Nassau. Am sterdam; SDO, Hillegom; TOP, Sas- senheim: Warmond, Warmond. Er zal gespeeld worden op acht velden en de wedstrijden beginnen om half tien. de finale zal om 17.35 uur beginnen. UTRECHT Het treinverkeer tussen Utrecht en Leiden verloopt sinds vanochtend half negen met ver tragingen tengevolge van een draad- breuk by Leiden. Daardoor is voor lopig geen treinverkeer mogelijk op het enkelsporige baanvak tussen Al phen aan de Rijn en Waddinxveen. De treinpassagiers worden tussen beide plaatsen met bussen vervoerd. De draadbreuk werd geconstateerd nadat een locomotief met een defecte stroomafnemer in Alphen aan den Rijn was binnengereden. schappelijke van die 36 is, dat ze bijna allen „iets" hadden, iets dat I onvoorwaardelijk boeide en bloeide. Dat iets definiëren we als klar.kbe- sef. gedrevenheid naar de welge vormde, gewelfde klank. Oorzaak er van moet het methodisch inzicht zijn. Ward, Gehrels, Orff is niet het belangrijkste: dat is de persoon- lijkheid van de pedagoog. Ad Hoogen- I boom maakt dat ieder jaar opnieuw duidelijk. Zijn solemiseren, realise ring voor intervallen, zijn sugges- tieve ..handzingen" fascineert kinde- ren. Daar ligt wel het kardinale- be wust maken van wat er in en om j en met de klank gaande is. de sa- j men met het ritmische besef de le vende muziek bouwt. Een compliment aan de leraren voor de keuze van de muziekwerkjes. Een bewijsje, weer. hoe de voorraad mooie klassieke dingen in een veel vuldigheid van instrumentale com binaties. door de eeuwen opgespaard onuitputtelijk is. Wie daar niet van weet, mist zéker „iets". Koos Verhoef. Er werd gisteravond in de Leiderdorpse Schepping skerk druk gemusiceerd. Dat het er op deze leerlingenuitvoering, waar voor ook de allerkleinsten waren uitgenodigd, geanimeerd toeging j laat deze foto zien. (Foto LD Holvast» Hoogste onderscheiding LEIDEN Door een fout in de or-'s /erstrekte opgave is gemeld, dat aan nr. J. C. de Vroom bij zijn afscheid ils secretaris van het Rode Kruis het cruis van verdienste in zilver (bij bevordering) is toegekend. Dit moet syn .Tiet kruis van verdienste" zonder neer. de hoogste onderscheiding, die iet Rode Kruis kan verlenen. AMSTERDAM Aan de vrije universiteit in Amsterdam is giste ren mr. M. A. van Wijngaarden uit Wassenaar gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proef schrift getiteld „De nieuwe A.V." Promotor was prof. mr. W. G. de Gaay Fortman. Toneelavond CJV ZOETERWOUDE De C.J.V in Zoeterwoude hield haar jaarlijkse toneelavond. De leden voerden dit maal met zeer veel succes het blij spel „De vergeten dochter" op. Een gced gevulde zaal van „Ons Huis" beleefde een vlotte opvoering van dit vermakelijke stuk. De regie be rustte bij Nijs Hulsbos. Door Cees OnvleeJ LEIDEN In de Leidse binnenstad liepen gistermiddag vijf sandurich-mannen. Vijf leden van het actie-comité Leefbaar Leiden, met in hun midden „voorman" Jan Boer, die met hun „sprekende" bor den en pamfletten de Leidse burgerij erop wilden attenderendat het conflict in de Leidse Uni versiteit een zaak is. die niet alleen de studenten, maar ook de burgers aangaat. „Steun inspraak voor studenten" „Zelfbeheer in de universiteit ook ifi de stad". „De universiteit open voor iedereen" „Eerst huizen bouwen, dan universiteitsgebouwen" „De universiteit is ook een fabriek" „Studenten zijn ook arbeiders" „Inspraak in de universiteit ook voor de gemeenteraad" „De universiteit open voor iedereen". „Leefbaar Leiden steunt de studenten-akties" „De universiteit vreet de binnenstad op". „Iedere burger in Leiden heeft net zoveel met de universiteit te maken als een student Leefbaar Lei- den - woordvoerder Jan Boer 24ha mert met zijn vuist op een van de houten tafels in de sfeervolle Ge welfkamer van het Academie-gebouw aan het Rapenburg. Langharige Jan Boer, berekenend, soms even emotio neel „Ik ben misschien wel een gek figuur" zijn stelling analise- rend: „De hele universitaire zaak is een zaak van ons allen, van de ge hele gemeenschap, de hele samenle ving. De bui-gerij heeft net zoveel met de universiteit te maken als de studenten. De universiteit wordt im mers door ons burgers-van-Neder land gefinancierd Jan Boer is geen student (boek houder). Jan Boer maakt (dus) geen deel uit van het actie-comité „Demo- kratisering Leidse Universiteit" en/of Algemene Leidse Studentenvereni ging (ALSV). Maar als man-Tan- Leefbaar-Leiden voelt hij zich toch sterk aangetrokken tot de universi taire groep, die de Academie heeft „bezet". De universiteit ziet hy als een deel tje van Leiden, „zijn" Leiden. Het Leiden, dat hij leefbaar wil maken. De problemen rond die universiteit beschouwd hij daarom ook een beetje als ,,zyn" problemen. En over alle zaken, die daar mee samenhangen, heeft hy ook soms na enig naden ken en (als altyd) wat zenuwachtig „gepluk" aan zijn baard een uit gesproken mening. Over de „bezetting"-op-zich: „Deze „bezetting" is een nog maar heel gematigde reactie ten opzichte van de houding van de leiding van de Universiteit. Ik heb geen enkel respect voor die houding. Zij gaat er van uit. dat zij de baas zijn. En (jat zy de baas willen en zullen blyven. Deze „bezetting" is nog erg gematigd en staat nauwelijks in verhouding van de kracht, waarmee curatoren optreden". Over het verloop van de actie: „Deze actie heeft een erg stimule rende functie. Allerlei anderen, die er slechts in gedachten by betrokken waren, worden nu ook actief inge schakeld. Langzaam maar zeker vindt er een radicaliseringsproces plaats, dat met een radicale actie volledige bezetting) nooit was bereikt. Men zal zonder al te veel moeite in de toe komst tot zo'n bezetting kunnen overgaan. Of dat zinnig zou zyn? Dat is weer een andere zaak. Het is net een bokswedstrijd: twee krachten en ieder doet om de beurt een zet. een slag. Het gaat er gewoon om. de an der steeds iets te vlug of te slim af te zjjn. De studenten moeten ook de publieke opinie niet tegen zien te krijgen. Dat houdt in, dat ze moeten wachten op een foutje van curato ren. Het gaat er om het morele recht volledig aan je kant te krygen Over de verstrekte Informatie: „Ik weet nauwelijks wat voor infor matie er eigenlijk wordt gegeven Maar ik geloof, dat het veel te een zijdig gericht is. Alleen de studen ten. Er wordt te weinig rekening gehouden met anderen, met de bur gerij. De manier waarop en de on derwerpen. het is allemaal tè univer sitair. te veel details ook. Het is al les bijeen net een gramaticaboekje Als je de eerste letter, de eerste aflevering mist, begrijp je de rest niet meer". Over het nut van de actie; „Het zal de leiding van de univer siteit nu toch wel duidellijk zijn, dat de studenten r.iet nog langer aan het lijntje willen worden gehouden. Het is nu zover, dat er iets moet gebeuren, iets moet veranderen. Dit is nog maar een gematigde stap. Maar er kunnen (nu) ook andere worden genomen". Over de organisatie van de ac tie/bezetting: „Ik ben bij de tactiek en zo niet nauw betrokken geweest De organisatie vind ik in zoverre een knap staaltje, dat men juist dooi de gematigdheid de vrij rechtse, conservatieve studenten groep toen achter deze actie heeft gekregen Aan de andere kant, als er in Til burg niets was gebeurd, zou er ook hier niets aan de hand zyn geweest. Net als een paar honderd jaar ge leden. Toen moest eerst in Alkmaar de victorie komen voordat Leiden ward ontzet Over de negatieve kanten van de organisatie: „Er is te weinig sfeer, te weinig stemming om iets te ondernemen. Wat amusement zou eoht geen kwaad kunnen Over de plannen van Leefbaar Leiden: „Wij gaan natuurhjk ge woon verde* met ons democratise ringsproces onder de bevolking te bevorderen. Maar we proberen uiter aard wel de bevolking, de burgery, voor deze zaak te interesseren. Wij zijn deze actie begonnen om twee reden: le. de bevolking uit te leg gen dat het in haar belang is sym pathiek ten opzichte van de studen ten te staan, waardoor de kloof tus sen de burgers en de Rapenburgers eindelijk eens overbrugd kan wor den. 2e om op deze wyze te sleute len aan de houding van de studen ten ten opzichte van onze (burger)- maatschappij. Dat zij gaan beseffen, wat voor positie de universiteit in neemt en wat voor functie zij heeft in onze samenleving. Dat zy een open oog gaan krygen voor alle pro blemen. Kortomdat zy zich meer- j en-meer gaan richten op (onze) j maatschappelijke problemen. Het klinkt misschien gek. maar de stu- I denten en de burgers kunnen elkaar nog altyd niet verstaan. Geen kwes tie van intellect, maar gewoon van een andere „taal" Over de reactie van de bugerij op de sandwich-mannen: „We hebben j gewoon de mensen er op willen wy- "<n, dat en wat er aan de hand is. I De reacties weken niet af van an- ders. Het normale beeld: over het I algemeen passiviteilt, een klein ge deelte positief en een ander, even groot gedeelte, sterk fascistisch ne- I gatief. Net als in het begin met onze actie tegen de Merenwijk. Toen heb ben we gezegd, dat die wyk ge bouwd werd voor de ryken. Dat is op den duur wel geaccepteerd en dat bliikt nu ook wel. Daarom: acties als deze moet Je gewoon steeds weer herhalen. Vanmiddag gaan we daar om weer met borden de binnen )- stad in. Om opnieuw pamfletten uit I te delen. Als het maar niet regent. Dan worden wy nat en heeft nie- I mand zin om zo'n pamflet aan te j pakken MAANDAG: 1 Hoge Morsweg (ook de woonsche- ;pen), Morsweg (van Lage Morsweg j tot Hoge Morsweg), Morslaan, Dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onyxhof. Amethisthof, Smaragdlaan. Robynstraat. Parelstraat. Topaas laan, Aquamarijnstraat, Bothastraat, Herman Costerstraat. Morskade. Rhynhofweg i Lage Morsweg. P.O. Hooftlaan, Vondellaan, van Baerlestraat, Jacob I Catslaan,- Gerard Brandstraat. Coornhertstraat. Const. Huygens- laan, Brederostraat. Spieghelstraat. Roemer Visscherstraat, Tesselscha- destraat, Leeghwa terstraat. Storm Buysingstraat, Calandstraat. Lee manstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan. Haagsestraatweg. Dinsdag Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Station), Kamerlingh Onnesplein, de Sitter- laan, v. d. Waalstraat, Buys Ballot straat. Hugo de Vriesstraat. Kap- teynstraat, v. d. Waalsplein, Van Bemmelenstraat. Lorentzkade (ge heel). Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozeboomstraat. Melchior Treublaan, Stieltjes straat, Franchimontlaan, v. d. Hoe- venstraat, Kanaalweg (van v. Vol len hovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuyzenlaan. Byerincklaan, Temminckstraat. Suringarstraat, Burggravenlaan (geheel'. Asser straat. Scholtenstraat, Modderman straat. Oppenheimstraat. Woensdag Havenplein. Haarlemmerstraat, (van Haven tot Mare». Donkersteeg. Kuipersteeg Dullebakkersteeg. Hoog- landsekerksteeg. Pelikaanstraat. Koe straat, Lege Werfsteeg, Duizend- draadsteeg. van der Werfstraat, Bou- welouwensteeg. Meermanshof. Dru- ckerstraat. Maredorpsdwarsstra&t. Grevenstreet, Voldersgracht, Noord en Zuid Rundersteeg. Janvossensteeg. Koddesteeg. Claresteeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat. Volmolengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat. Emma- straat, ^aatstraat. Haarlemmerstraat (van Turf markt tot Mare), Stille Ryn. Apothe- kersdyk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade. Turfmarkt, Steenstraat. Beestenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Kort Galgewater. Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le Binnenvestgracht, 2e Binnenvestgracht, St. Aag tenstraat, Lammermarkt. Markt- steeg. Lange S cheistraat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turfmarktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare. Vrouwenkerkhof, Vrou- wenkerkkoorsteeg, Dolhuissteeg. Sions hof. St. Ursulasteeg, Caesiliastraat, Lange en Korte Lysbetsteeg. Korte en Lange Agnietenstraat. Spyker- boorsteeg, Vestwal, 3y Binnenvest gracht, Reinveveststeeg. Langegracht, Vredehof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrikstraat. Vrijdag: Van Vollenhovenkade. Van Vollen- hovenplein, Snouck Hurgronjestraat, Huizingastraat, Uhlenbeckkade, Co- lenbranderstraat, Meyerskade, Duy- vendakstraat. Kanaalweg (van Hoge RUndyk tot v. Vollenhovenplein) Ryndykstraat, Kanaalstraat. Dozy- straat, de Goejestraat, Cosynstraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan. 'Hoge Ründük (van Utr. brug tot Wilhelminabrug) Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminaburg), Catharinastraat. Rünstroomstraat. Hoge Ryndyk (van Wilhelmina brug tot Rhynvreugd). Utrechtse Jaagpad (van Wilhelminabrug tot Rhynvreugd), Rhynvreugd, Brugge- straat, Besjeslaan. Park „Die Leythe" Roomburgerweg, Aarstraat, Meer burgerkade en straat. Gouwestraat, Amstelstraat. Leedestraat, Wierlck- straat. IJsselkade Kasteelhof. Vlist- straat. Zaanstraat. Maasstrata. Mer- wedestraat, Drechtstraat, Lingestraat, Spaarnestraat, Lekstraat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9