In papyrusboot over de Oceaan 'HOR HEYERDAHL zoek naar het geheim van de pyramiden Man van avontuur 9 MEI 1909 WIDSCH DAGBLAD PAGINA 33 Thor Heyerdahl, de Noorse geleerde-ont dekkingsreiziger die 21 jaar geleden de Kon-Tiki expeditie over de Stille Oceaan leidde, bereidt zich voor om weer uit te va ren. Staande onder de pyramiden, naast de „helling" waarop zijn nieuwe vaartuig wordt gebouwd, legt Heyerdahl uit hoe hij zijn theorie wil bewijzen, dat de oude bewoners van Noord-Afrika de Atlantische Oceaan overstaken en o.m. in Mexico pyramiden hebben gebouwd. Heyerdahl, een krachtige en knappe man van 54, gestoken in kledij die geliefd was bij filmregisseurs uit vroeger tijden rijlaar zen en een witte tropen jas is vol ver trouwen. Zijn nieuwe schip, de ..Ra" (Ra was de zonnegod van het oude Egypte», krijgt al Links een recente toto van dr. Thor Heyerdahl, de Noorse ontdekkingsreiziger. aardig vorm. Het wordt vervaardigd uit pa pyrus-stengels aangevoerd uit het Tanta- meer in Ethiopië, omdat er heden ten dage in Egypte geen papyrus meer wordt gevon den. De drie bouwers van de „Ra" komen uit de republiek Tsjaad. Het vaartuig zal 5 me ter breed en 15 meter lang zijn; het zal twee meter boven het water uitsteken. „Ik wil uitvinden of er een primitieve vaarweg kan hebben bestaan tussen Noord- Afrika en Mexico", vertelt Heyerdahl. „Ik heb het gevoel dat de overeenkomst tussen Egyptische en Centraal-Amerikaanse mo numenten niet zo maar een toevalligheid is. Daarom ga ik met een vaartuig zoals de oude Egyptenaren hadden. Ik heb dit soort boten op muurschilderingen gezien. Ik hoop eind mei de reis te beginnen", zegt Heyerdahl. „Startplaats is Safi bij Casa blanca. Ik verwacht dat het ons twee tot drie maanden zal kosten om de oversteek naar Mexico te maken. We gaan met zeven man. De bemanningsverblijven zullen ook van papyrus worden gemaakt". „Ons voedsel wordt opgeslagen in aarde werk-potten, zoals dat vroeger ook gebeurde. Mais, vijgen, dadels, gedroogd vlees, water nemen we mee en een goede borrel natuur lijk". Heyerdahls bemanning zal bestaan uit een Rus, een Noor. een Italiaan, een Amerikaan, een Egyptenaar, een Mexicaan, en een van de arbeiders uit Tsjaad. „Ik heb ze zeer zorgvuldig uitgekozen", legt hij uit. „Essen tieel is dat zij gevoel voor humor hebben en tolerant zijn". ..Waarom geen vrouwen?" Heyerdahl: „Het meenemen van vrouwen zou een beet je moeilijk worden. Als je paren bij elkaar zou kunnen krijgen, alles goed en wel, maar anders. „Toen. we aan de Kon Tiki expeditie be gonnen. had ik indirect het bewijs dat ik gelijk had. En ik bewees dat ik gelijk had. IH dit geval hebben we indicaties maar geen enkel bewijs". „Het zou me verbazen als dit vaartuig de overtocht niet zou halen. We varen met een klein vierkant zeil ook al weer net als de oude Egyptenaren. We hebben IVfe ton drinkwater, een opblaasbare rubberboot en een radiozender voor noodgevallen aan boord". „Maar zelfs als we halverwege zouden moeten opgeven, dan zou dat niet zijn om dat de boot kapot is. De zee zal denk ik als door een zeef door de papyrus-sten gels lopen. Er zijn experts die volhouden, dat het papyrus na twee weken zal gaan rotten. We zullen moeten afwachten wie ge lijk krijgt. Ik denk in ieder geval dat de „Ra" het kan!" tl ze toen wist, dat ze met Thor Heyerdahl het avontuur in haar leven had gehaald, had moeite haar kalmte te bewaren. Vlak voor haar was haar man in een woest gevecht Hd met een kronkelende, happende kaaiman die door het dolle heen een verloren I zijn leven vocht in een kolkende rivier, vol met de gevaarlijke vleesetende piranhas, h de binnenlanden van Brazilië. Zij richtte het felle licht van een zaklantaarn recht en van de kaaiman, terwijl haar man het beest benaderde met een bijl in zijn handen. \ne fout en Yvonne zou alleen naar Noorwegen terugkeren, een weduwe met een fhtertje. jerhoofd van de afgelegen leve stam Amazone-India - pan het touw dat om de T de kaaiman was gegooid nwde tegen Thor Heyer- uj uit het water moest ko- r de Noorse antropoloog ringsreiziger lette niet op puwingskreten, om niet te later in te gaan, waar de pinnen een paar seconden fan zijn botten zouden vre- roest vlak by de krokodil hem met de bijl de dood- mnen geven. Yvonne wilde I man schreeuwen, dat hij I uit moest komen, maar k andere reden bleven de in haar keel steken. lachten gingen terug naar n Oslo in 1948 toen ze door i vrienden aan Thor werd voorgesteld. „Yvon- Thor Heyerdahl, de man m-Tiki," zei hun vriend, moest Yvonne bekennen irwijzing naar Kon-Tiki zei. het hele jaar 1947 in Enge- febracht en had de ver- de Kon-Tiki expeditie dat de naam Thor Heyer- ts die toen al bekend in de afische wereld, haar hoe- niets zei. Maar de lange, waarmoedige man, gra- een ouderwetse manier r. yerdahl haar iets had ver zijn reis van 4300 mijl op n vlot van Callao in Peru aotu waar het vlot te piet- de riffen van het eiland Raroira, zei ze met een glimlach: „Wat dom op zo'n reis alleen man nen mee te nemen. Bedenk eens hoe nuttig een vrouw had kunnen zijn: koken, naaien, ander huishoudelijk werkAls je weer zo'n reis maakt, neem dan beslist een vrouw mee". Zij kon die avond in Oslo niet we ten dat zij niet alleen juist die vrouw zou worden, maar ook de vrouw van Thor Heyerdahl Romance aan boord Enkele weken later reisde Yvonne per schip af naar New York om een tante van haar die woonde in New Hampshire te bezoeken en. zuiver toevallig, bevond Thor Heyerdahl zich op hetzelfde schip op weg naar Ne Mexico waar hij een rustig plekje hoopte te vinden om een we tenschappelijk rapport over zijn Kon-Tiki expeditie samen te stellen. Romances ontstaan vlug aan boord van een schip en het was geen wonder dat de aantrekkelijke Yvonne helemaal in de ban raakte van de blonde Noor. Thor Heyer dahl was getrouwd geweest en had twee zoons; toen hij Yvonne leerde kennen, was hij nog niet lang ge scheiden. De liefde was wederzijds. In plaats van naar New Hamp shire te gaan, volgde Yvonne hem naar Santa Fé in New Mexico. Daar trouwden ze. „Toen Thor en ik trouwden." zei Yvonne later, „was hy beroemd, maar ik was niet in het minst ver liefd op zijn naam. Ik hield heel veel van hem en ik bewonderde zyn rusteloze, zoekende geest en zyn on verschrokkenheid zeer." Het paar keerde terug naar Noor wegen. „Mijn man," zei ze toen, „is antropoloog en beschouwt de hele wereld als zijn laboratorium." In 1954 werd hij uitgenodigd in Sao Paulo, Brazilië om een congres bij te wonen. Yvonne liet haar doch tertje achter in de goede zorgen van haar zuster en ging met haar man mee, niet wetend dat Thor Heyer dahl in Brazilië de dood recht in de ogen zou kijken. De Braziliaanse regering had voor Heyerdahl een speciale expeditie ge organiseerd naar de binnenlanden van de Amazone, naar een van de meest primitieve volkeren ter we reld, die diep in de jungle aan een zijtak van de Amazone leven. Thor en Yvonne hadden geen tyd voor een goede planning van de tocht en besloten daarom alleen te gaan. Ze huurden een klein vlieg tuig en vlogen naar een nederzetting langs de Amazone en gingen van daaruit in een kano een holle boom stam in feite i naar de streek waar de stam zich ophield. Kaaiman jach t Zij bleven twee weken by de stam en ontdekten dat de hoofdsport van de krijgers van de stam de kaaiman- jacht was. Thor en Yvonne werden uitgenodigd een dergelijke jacht mee te maken. Onder aanvoering van het opperhoofd en bewapend met speren vertrok het gezelschap Heyerdahl had alleen maar een byl meegenomen. Zoals gebruikelijk vertrokken de primitieve indianen- krijgers omstreeks middernacht. Het duurde niet lang voor de eer opperhoofd speelden het klaar om het vaartuig op de modderige oever te krijgen, waarna Heyerdahl de byl greep en in het ondiepe water sprong. Hy riep naar Yvonne dat ze de zaklantaarn op de kaaiman moest richten. „Ik was doodsbang, dat de pi ranhas Thor zouden aanvallen." zei Yvonne later. ,Als dat was gebeurd, zou hy zyn omgevallen. De kaaiman zou hem dan zeker gedood hebben, als de vissen hem niet waren voor geweest." Thor kon de kaaiman drie maal met de bijl op zijn kop slaan en toen hij er zeker van was dat het dier dood was, verliet hij haastig het wa ter. Paaseiland Een jaar later begon Heyerdahl aan zijn op een na belangrijkste zen ding tot dan toe: de tocht naar het Paaseiland. Hy had voor izchzelf al lang theorieën opgebouwd over de oorsprong van de Polynesische vol keren en zyn doel op de Kon-Tiki ex peditie van 1947 was te proberen het bewijs te vinden dat deze volkeren in d'e Stille Oceaan hun oorsprong had den op het Amerikaanse vasteland Zijn reis, zoals we weten, eindigde bijna met een ramp voor hem én zijn metgezellen op het Raroia rif, wat zyn oorspronkelijke theorie niet be- i wees, maar zeker veel gewicht gaf. Toen de sleepboot Guardian Rio het lompe vlot Kon-Tiki uit de haven Callao trok en het ver in zee op drift zette, waren er veel mensen die zei den dat de Noor en zyn metgezellen gek waren om zo'n waagstuk te on dernemen. Het poreuze balsalioucen vlot stak bij het hoogste deel van het bamboe- dek maar 45 cm boven het water uit en een open bamboe hut vormde de enige schuilplaats voor de mannen. Thor Heyerdahl was geen zeeman, de enige man aan boord met enige ei-varing. had alleen maar gezeild in kleane boten en op rustig water Honderd dagen en 4300 myl latei- liep de Kon-Tiki genoemd naar de pre-Inca zonnegod op de Raroia - riffen. De Franse schoener Tamara die Thor Heyerdahl en zijn metge zellen kwam afhalen, sleepte ook het vlot terug naar Tahiti vanwaar het werd verscheept naar Noorwe gen, waar het terecht kwam in het Noorse zeevaartmuseum te Oslo. Paaseiland, op een afstand van "000 myl van de Zuidamerikaanse kust en 1000 mijl van Pitcairn Island, had al drie eeuwen lang de mens geïntrigeerd, sinds het werd ontdekt door de Nederlandse ontdekkingsrei ziger Jacob Roggeveen op eerste paasdag 1722. Het eiland is letter lijk bezaaid met monsterlijke heel den. Maar waar ze vandaan komen, wie ze heeft gemaakt en waarom was altijd een boeiend mysterie ge bleven. Olaf beschermheer Koning Olaf van Noorwegen, toen kroonprins, werd beschermheer van de onderneming en om het geld voor de onderneming bijeen te krijgen, leende Thor Heyerdahl een flink be drag op toekomstige opbrengsten van boeken en films over de expeditie. Hy koos drie Amerikaanse weten schapsmensen en een landgenoot uit om hem te vergezellen in de 350- tons trawler Christian Bjelland. De afvaart was in september 1955. Zyn metgezellen waren Edwin Ferdon, van het museum van New-Mexico, William Mulloy, professor antropolo gie aan de universiteit van Wyo- Thor en Yvonne Heyerdahl vlak na hun huwelijk, dat in 1948 gesloten werd na een romance aan boord. ming, Carlyle Smith, een hoogle raar van de universiteit van New York, en Arne Skjoelsvold, archeo loog en toen dertij d hoofd van het vis- en jachtmuseum in Oslo. Ze zeilden de Paaseilandbaai Ana- kena binnen, in het noorden waar de ste kaaiman was opgespoord. Het opperhoofd gooide een speer, die in- plaats van midden tussen de ogen van de kaaiman in zyn rug terecht kwam. Het beest sloeg woedend met zijn staart en hapte met wijd open bek naar zijn belagers. Om de staart van de kaaiman had een an dere kryger een touw geworpen, waarvan het uiteinde was vastge maakt aan de kano. waarin Thor, Yvonne en het opperhoofd zaten. Gelukkig was de kano stabiel ge noeg: hij sloeg niet om. Thor en het legendarische eerste koning van Paaseiland, Hotu Matua. landde toen hy en zyn volgelingen aankwa men uit het geheimzinnige land Hi va ergens in de Stille Oceaan. Thor Heyerdahl, een man met een prettige aard, sloot spoedig vriend schap met de daar wonende gouver neur van Chili en de plaatselijke priester die de bevolking van 900 man waarvan 150 kinderen, onder zijn geestelijke hoede had. Lange tijd had men gedacht dat de ongeveer 600 grimmige, langori- ge beelden alleen maar uit hoofd en schouders bestonden, maar toen de opgravingen begonnen merkte de Heyerdahl-expeditie dat de lichamen onder de grond zaten en dat de beel den komplete gestalten waren. Hy vond ook een rood standbeeld zonder hoofd en een komplete knielende fi- Ruui. die gelijkenis vertoonde met gelijksoortige standbeelden die wa ren aangetroffen aan de westkust van het Zuidamerikaanse continent. De Paaseiland-beelden, die hij volle dig behandelt ln zijn boek Aku-Aku, gepubliceerd in 1958, waren van grijs vulkanisch materiaal. Yvonne Heyerdahl hield van dit leven. Ze zei in Oslo- „Getrouwd te zyn met een man als Thor is erg in spannend maar nooit saai. De ene dag kunnen we op Paaseiland zyn, de volgende op krokodillen jacht in Zuid- Amerika Onderscheiden In 1964 ontving Thor Heyerdahl de Patron's medal van de Royal Geo graphic Society in Londen voor zijn onderzoekingen in de Stille Zuidzee. By de aanbieding werd vermeld „Dr Heyerdahl heeft door zijn be roemde reis van 1947. op het vlot Kon-Tiki en door zijn volgende expe dities. veel toegevoegd aan onze ken nis over het gebied van de Stille Zuidzee." Thor Heyerdahl speelde toen al, in 1964 met de gedachte om een reis over de Atlantische Oceaan te ma ken. De reis die Thor Heyerdahl voor ogen had. zou in bepaalde op zichten overeenkomen met de Kon- Tiki expeditie van 22 jaar geleden Alleen zou hij veel gevaarlijker zyr wegens het verraderlijke karaktei van de Atlantische Oceaan. Nu voor jaar 1969, zal zyn plan worden ver wezenlijkt. De overtocht in de booi van papyrusstengeLs begint over en kele weken. Thor Heyerdahl gelooft dat een papyrusboot ongeveer een jaar kan blijven drijven en dat verschillende proefnemingen hebben aangetoond dat het in staat is de zwaarste At lantische stormen te doorstaan „We zijn van plan erachter te ko men of de Centraal-amerikaanse cul tuur haar oorsprong kan hebben in de landen rond de Middellandse Zee." vertelt dr. Heyerdahl. „De Mexicaanse pyramiden lyken een sterke invloed te vertonen, maar om te bewijzen dat de Centraal-Ameri- kanen werden beïnvloed door men sen uit het Middellandse Zee-gebied moet ik bewijzen dat zij in staat wa ren de Atlantische Oceaan over te steken en het enige vervoermiddel dat hen toendertyd ter beschikking stond, waren boten gebouwd uit de j papyrus-vezel." Kon-Tiki en Ra In constructie zal ei* weirug ver schil zyn tussen de papyrus-boot „Ra" van 1969 en het balsa vlot Kon- Tiki van 1947. De Egyptische auto riteiten verleenden dr. Heyerdahl toestemming om zijn boot te bouwen in de schaduw van de pyramide van Cheops, waai', duizenden jaren gele den, wellicht een vrijwel identieke boot werd gebouwd. Heyerdahl verwacht dat de papy rus-boot over de Atlantische Oceaan zal zeilen in de richting van de Ama zone-mond en West-Indië. De reis zal tussen de twee en drie maanden Aan de voet van de pyramide van Cheops is men bezig met de bouw van een boot van papyrus- stengels, waarmee Thor Heyer dahl en zijn medewerkers de At lantische Oceaan willen overste ken. duren, zo schat men. Een en ander is natuurlijk sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Radio in nood De Ra zal maar een modern uit rustingsstuk meevoeren: een radio zender-ontvanger. maar dr. Heyer dahl en zyn bemanning zyn niet van plan de radio te gebruiken voordat zij werkelyk de dood in ogen kijken. „In oude tyden," aldus Heyerdahl, „hadden de mensen niet zo'n uit rusting en om zo nauwkeurig moge lijk de oude omstandigheden die ten tijde van de Farao's bestonden na te bootsen, moeten ook wij het stellen zonder moderne uitrusting." .Als we veilig de overkant berei ken, wat ook afhangt van waar we landen, zouden we inderdaad een stuk bewijs hebben geleverd voor de theorie dat in het grijze verleden volkeren uit het Middellandse Zee gebied de Atlantische Oceaan over staken en zich vestigden in Cen traal-Amerika." Thor Heyerdahl rechtsvlak voor zijn Kon-Tiki-expeditie op de foto met een bevriende Noorse journalist.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 33