tpirfs ullinidliim tat m NIJMEGEN" NU OOK BEZET Nixon strijd honger bindt de aan met in V.S.1 ONRLST LIBANON HOUDT NOG AAN „Mao liet duizenden doden (9«d <Ê)Tu TS mag zeilden.. k/nnit mar (tinier condities.r' NSR komt met wetswijziging' LEIDEN AMSTERDAM NIJMEGEN kkameika's ïII'ERATIIREIN Aon vollers El Al van moord beschuldigd Haring en wittebrood, maar ook 'n drive-in-en pop-art Afwijzing eist teutvs ■icht 1 maart 1860 EIDSCH WOENSDAG 7 MEI 1969 No. 32782 DAGBLAD r: E. A. E. van Dishoeck facteur. Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4.70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 IÜIHIIIIHIIIIIMUIÜ!!! poler over tv l>ij mchester - Milan LEIDEN. AMSTERDAM. TILBURG, NIJMEGEN (GPD. ANP) Op tal van plaatsen in ons land zetten studenten hun acties tot democratisering van de universiteiten voort. In Leiden krijgt het universiteitsbestuur tot morgenavond acht uur de gelegenheid de eisen van de studenten in te willigen. Als dit niet gebeurt zal de universiteit worden bezet; studenten van de Katholieke Universiteit in Nijmegen hebben met grote meerderheid besloten bezit te nemen van de aula en er een permanent discussiecentrum in te richten Amsterdamse studenten besloten gisteravond de vertegenwoordi gers van de Algemene Studenten Vereniging 'ASVAi terug te 'trekken uit hun werkgroep bestuursstructuur, waarin de moge- lijkheden van democratisering van de universiteit worden be sproken; studenten in Tilburg zijn vanmiddag bijeengekomen om zich te beraden over de situatie die is ontstaan nadat de antwoorden op hun ultimatum waren binnengekomen. staande donderdagavond een open bare senaatsvergadering wordt uitge schreven met als belangrijkste agen dapunten democratisering van hel huidige universitaire bestuursstruc tuur en medebeslissingsrecht voor alle geledingen op de universiteit. De studenten eisen dat tijdens deze vergadering met name wordt gedis cussieerd over de plaats van het cu ratorium binnen de huidige bestuurs structuur. de positie van het instituut rector magnificus, de opvolging van de huidige rector prof. S P. L. baron van Wijnbergen door prof. mr. J. J. G Prick en de bevoegdheid en sa menstelling van de universiteitsver- gadenng. pRDAM (GPD- .We piet kapot van". Dit zegt ër, voorzitter sectie be- £tbal naar aanleiding van die de PvdA aan de ^eeft geschreven over de Manchester United— Doler aarzelt vervolgens ide schuld van de „rel" af èlen op de NTS. ebben tot nu toe al onze af- gestand gedaan tot zelfs drie fen in één week Met al gen van dien De zondag lx—Spartak Trnava bete- ior het betaalde voetbal in ,d een laagterecord Dan fe maar niet over het hand- snsen bij Nederland-Tsjecho Ij. Toen de NTS ons vorige 1de voor de inmiddels be korden wedstrijd op Hemel- meenden we eens een keer loeten zeggen, met één restrictie. Want geen bezwaar tegen uit- ['s avonds om tien uur. de NTS nu zo de poot stijf begrijp ik niet. Verge- het buitenland is het hier paradijs. In Engeland wedstrijd helemaal niet len en betaalt de tv mil- ?r jaar voor korte flitsen, i tv betaalt 1 700 000 mark.) Geen cent. Wij zijn er al ►ver bezig maar de NTS foor wat hoort toch wat en j clubs nu ook eens wat kon- j >ppen.Iedereen weet toch mgzamerhand dat betaald "in Nederland geen „vet sop- goed: wy willen niet de zijn en nog altijd toe- |t de wedstrijd de huiskamer a Maar onder onze condities, fjken we niet vanaf", zo be heer Coler. I( ADVERTENTIE) De Nederlandse Studenten Raad (NSRi heeft in 'n vanmorgen uitge geven verklaring verklaard teleurge steld te zijn over de minister omdat hij z'n aanvankelijke desavouering heeft teruggetrokken en opnieuw de bezetting ongerechtvaardigd en on doelmatig heeft genoemd. Inmiddels, zo werd vanmorgen be kendgemaakt. heeft de NSR een con creet voorstel tot wettelijke verrui ming ter hand genomen en verlangt dat althans de strekking door de mi nister onmiddellijk zal worden over genomen en omgezet in een wetswij ziging. Indien de minister hiertoe i niet bereid is. zal de NSR de kamer fracties verzoeken een initiatiefvoor stel van deze strekking in te dienen" Tot de eisen die Leidse studenten aan het universiteitsbestuur hebben kenbaar gemaakt behoort onder meer het beschikbaar stellen van een centrale ruimte om die te gebruiken i voor studentenvergaderingen en als informatiecentrum. Verder eisen bedoelde studenten onder meer: waarnemers bij verga-1 deringen van curatoren en universi- i teitsbestuur, openbaarhtid van ver gaderingen van faculteiten en prae- sidium van de senaat, openbare ver gaderingen met inspraak bij alle principiële beslissingen van het uni versiteitsbestuur en een actieve in formatieverspreiding De president-curator dr. E. H. Ree rink had, toen dit besluit na ruim zes uur vergaderen werd genomen, de feitelijke inhoud van de gestelde ei sen reeds goeddeels verworpen. „Van curatoren wordt de ogenblik kelijke inwilliging van een aantal eisen verlangd, maar aan de gevol gen daarvan wordt voorbijgegaan", aldus di-. Reerink. ..Ten aanzien van toelating van waarnemers in bestuurlijke colleges moeten curatoren hun afwijzend standpunt handhaven". Vertrouwelijk beraad en daarmee een goed bestuur zou daardoor volgens de president curator onmogelijk worden. Tijdens de langdurige vergadering werd ervoor gepleit geen sluiting uit te lokken omdat hiervan afwe zige belanghebbenden de dupe zou den kunnen worden, en ook af te zien van gewelddadige acties Volgens de Amsterdamse studen ten die gisteravond langdurig bijeen kwamen bestaat er voor democrati sering alleen kans wanneer ze door acties van studenten wordt afge dwongen. „Het. bestaan van de werk groep wordt gebruikt als bliksemaf leider en werkt belemmerend op een democratisering van de basis van het universitaire stelsel", zo menen zy Een motie waarin het uittreden uit de werkgroep was vervat werd dooi de ongeveer driehonderd aanwezige studenten met vrijwel algemene ste nnnen aanvaard De rector magnificus van de uni versiteit prof. mr. D. A Belinfante woonde de bijeenkomst bij en zei on der meer: „In alle geledingen van de universiteit wordt op lichtvaardige en lichtzinnige manier gepraat over bestuur terwijl men zich geen reken schap geeft van de werkelijke proble-1 men die er zijn", i Zie ook de stadspagina WASHINGTON Reuter. AP R President-curator dr. E. H. j Reerink van de Leidse Universi teit verlaat de zaal na het voor lezen van de verklaring van cu- ratoren. De studenten doen hem met het zingen van „Dag Sinter- klaasje" uitgeleide. «Foto LD Holvast) den. In zijn boodschap aan het Con- President Nixon heeft gisteren in 8res W Nixon. dat zestien miljoen Amerikanen, in grote meerderheid morgen 00 gram van 105 voor 95 2 geloven voor die prijst ■lt verwacht van heden tot Flagavond: half tot zwaar be llet mogelijk regen. Overwe- 'aiatige wind uit zuidelijke ,en. Weinig verandering in ituur. gemaakt te 12.40 uur) 8 MEI 4.58 uur; onder: 20.16 uur. >P 2.29 uur: onder: 10.41 uur (ter te Katwijk te 7.51 uur en p, laagwater te 3.33 en 16.01 lamer bestaat uit 36 pagina's De resolutie voor de bezetting van de Nijmeegse universiteit werd na zeven uur vaak onstuimig gedebat- teer tenslotte met 707 tegen 288 stem men aangenomen Van de academi sche senaat wordt geëist, dat aan- ATHENE «AP) De officier van justitie van een Athcense rechtbank heeft gisteren de twee Arabische guerrillastrijders, die eind december vorig jaar een Israëlisch passagiers vliegtuig beschoten, beschuldigd van moord (d.i. levensberoving met voor bedachte rade) en brandstichting. Bij de aanval op het vliegtuig werd één Israëlische inzittende gedood. Indien de rechtbank de twee Arabie ren schuldig acht aan moord kunnen zij de doodstraf krijgen. Het is ech ter. wegens de Grieks-Arabische be trekkingen. niet waarschijnlijk dat deze straf opgelegd zal worden. De Iraakse regering heeft verklaard bereid te zijn een borgstelling te be talen voor de drie Palestijnse ver zetsstrijders die in Zwitserland ge vangen worden gehouden. De ambas sadeur van Irak heeft in Zwitserland een nota overhandigd waarin gezegd wordt dat Trak zal garanderen dat de drie Palestijnen nadat ze zijn be vrijd door de Zwitsers voor de rech ter zullen verschijnen, wanneer dat wordt geëist. 3 oktober in Leiden: LEIDEN Ook dit jaar haring en wittebrood op 3 oktober in Leiden, maar in het meer op de jeugd afge stemde programma ook onderdelen als een drive-inshow en een pop-art- manifestatie. De kermis gaat, zoals gemeld, naai' het terrein rond de Groenoordhal en omdat deze verplaatsing een finan cieel risico inhoudt, wordt op een an der programma-onderdeel bezuinigd: at goedkopere reclame-optocht wordt dit jaar gehouden in plaats van in 1970. Het feestprogramma wordt uit voerig op de stadspagina beschreven. negers, ondervoed zijn. Het program- Amerikaanse Congres een ma van Nixon voor21et in tlnan. een bijzondere boodschap aan het programma ontvouwd voor de ciële hulpverlening aan aanstaande strijd tegen de honger, waarvoor moeders en moeders met zuigelingen hij per jaar ruim negen miljard gulden wil uittrekken. De bedoeling van Nixon. die „hon ger in Amerika onaanvaardbaar noemt", is het verstrekken van een gezond en goed gebalanceerd dieet voor alle arme gezinnen. Als hun inkomen erg laag is za! dat niets kosten: de „voedselzegels", waarmee behoeftige gezinnen noodzakelijke aan vulling op hun voedselpakket kunnen kopen, zullen zonodig gratis ter be- schiklSng worden gesteld Thans moet een gedeelte van de waarde der zegels worden betaald, een be drag dat per staat kan verschillen. Een behoeftig gezin van vier perso nen kan onder de huideige regeling voor maximaal 158 dollar (ongeveer 200 gulden" per maand aan voedsel zegels kopen. Nixon wil dit bedrag verhogen tot minimaal 100 dollar (350 gulden» per maand voor een gezin van vier personen, met een jaarinkomen van ongeveer 14.000 gul- in behoeftige omstandigheden. Voor de voedsel kwestie wil president Nix on een conferentie beleggen met vertegenwoordigers van de vakbon den en van de voedselindustrie. Beroep kiezen „Jeugd, werken/verder leren". Dat is cl.' titel van een bijlage, die wy vandaag wijden aan be roepskeuze. Een aantal jonge ren zien daarin hun favoriete toekomstig beroep toegelicht. Maar bovendien had Ruud Paauw een interview met prof. Kuenen uit Leiden, als verte genwoordiger van het op het ogenblik zo omstreden beroep van hoogleraar. Voor een juist begrip: dit interview werd afge nomen voor de recente onrust aan hogescholen en universitei ten. De „bezetting" van de Leidse Universiteit zal na de ver gadering die de Leidse stu denten gisteren hebben belegd, in ieder geval nog tot donderdag avond worden uitgesteld. Maar zij lijkt onvermijdelijk, omdat de president-curator dr. Reerink de eisen van de studenten al voor een groot deel heeft afgewezen. Voor een deel grondt hij zijn af wijzing op het ogenblikkelijke ka rakter van de beslissing die de studenten willen afdwingen. Op zichzelf heeft de president-cura tor daarin van zijn standpunt ge zien gelijk, al kan men van me ning verschillen over alle gestelde eisen. Meer openbaarheid en een actieve inschakeling van allen die bij de gemeenschap van de uni versiteit betrokken zijn. kunnen beslist geen kwaad Anderzijds geven wij de president-curator gelijk als hij stelt, dat curatoren geen waarnemers bij hun eigen bestuursraad willen hebben. Op positieleider Den Uyl vraagt ook niet om toegelaten te worden tot de wekelijkse kabinetsvergade ring. De Algemene Leidse Studenten Vereniging heeft gister avond een lelijke tactische fout gemaakt. Op een moment dat de vergadering van de stu denten in het Academiegebouw volkomen onoverzichtelijk was. heeft men een verklaring aan het Algemeen Nederlands Persbureau gegeven, dat de bezetting van de academie een feit was Daar was op dat moment geen sprake van en de vergadering heeft althans voorlopig ook anders beslist. De vergadering van gisteren droeg namelijk een redelijk ka rakter. Een der aanwezigen merk te bijvoorbeeld tegenover presi dent-curator Reerink op. dat het hem speet dat de curatoren zo veel nadruk legden op het on middellijke karakter van de ei sen. Zijns inziens ging het over eisen waarover nog gepraat kon worden. Toen de president-cura tor weigerde om vragenstellers antwoord te geven, stonden de studenten sterker. Het is jammer dat zij door demagogische effec ten als het verspreiden van on juiste berichten, hun stelling verzwakken. BEIROET (Reuter) —Bij ge- i Beiroet. Ook maandag is melding ge vechten tussen Libanese militairen maakt van schietpartijen in deze en leden van de door Syrië gesteun- streek, de guerrilla organisatie „Sa'iqa" zyn X7 Eist«ren een Libanese militair en Nadal eerde'' op de da« twee leden van de verzetsorganisatie M.?val Van de commando's op een om het leven gekomen. Qok vielen :rl'ai]in Basbaja een Syri- aan beide zijden drie gewonden, al- 30)16 commando dodeljjlj gewond dus een militaire woordvoerder in was' 0P««iw> de commando's met mortieren het vuur op een militaire stelling tien kilometer van de grens j met Israël. Bij de beschieting en het daarop volgende vuurgevecht sneu velde een militair en een guerrilla strijder en werden drie guerrillastrij ders gewond. Er zouden enige „niet- Palestijn se" commando's zijn aangehouden ADVERTENTIE HONGKONG (Reuter) In een uilzending in het Chinees heeft Ra dio-Moskou de Chinese leider Mao Tse-toeng beschuldigd van het af slachten van duizenden mensen, on der wie veel communisten. In december 1927 zou Mao in de bergen van Tsjinkiang 4.300 solda ten hebben laten doden omdat hi) ze onbetrouwbaar achtte. In het voorjaar van 1931. aldus Radio-Mos kou .doodde hij de commandant van een bevrijd gebied en honderd of meer partijleden en militairen. In december van datzelfde jaar zou hi) in de provincie Kiangsi 170 vooraan staande partijleden hebben laten af maken. Tegenover de Indonesischs partijleider Aidit zou Mao hebben verklaard in de provincie Sjensl 20.000 kaderleden te hebben laten doden. In Mao's campagne tegen de „rechtsgezinden" waren verscheidene honderdduizenden afgeslacht. Tussen 1955 en 1957 waren 180 miljoen Chi nezen „gezuiverd". Tijdens de jong ste „culturele revolutie" verloren vol gens Radio-Moskou ook duizenden het leven. Moskou verwacht dat Mao bij het consolideren van zijn politie ke macht nog miljoenen mensenle vens zal eisen. Zeven doden en honderd ge wonden dat is de balans van de ontsporing, vannacht, van di sneltrein van het Londense sta tion King's Cross naar Aberdeen die ten noorden van Newcastle bij Morpeth uit de rails liep. De foto toont enige rijtuigen, die naast de rails kwamen te staan. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Mei 1869 AdvertentieLeidsche Broodfabriek. Van Vrijdag af den 7den Mei 1869 zijn de prijzen van het Brood als volgt o.aGebuild tarwe brood 50 lood f 0.09. i.d. 100 lood f 0.18. ongebuild id. 50 lood f 0.06V2. id. 100 lood f 0.13 De Directeur G. J. De Casparis. Met vrees dat vele veen arbeiders onder Beets f Fries land) heden wede- het werk [i zouden staken, is gisterenna middag een detachement in II fanterie derwaarts vertrok ken voor handhaving open- bare rust.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1