l-de zaak Lambrakis ill in het Nederlands kunstenaars jeten beroep doen op emene bijstandswet overtuigend succes in zware tutpenratly Demonstratie tegen voor Zeeland Willy Boskovski Ajax-Feijenoorcl in Leiclse Schouwburg coupon be schrijver Vctssilikos even in ons land in de V.S. Gods woord in 1392 talen LUCHTMACHT VOERDE NIEUWE KLEDING AF ATHEIST WORDT KOSTER I MEI 1969 LEIDSCB DAUBLAD PAGINA 13 55 ADVERTENTIE MFMNIWffll VASS1LIS VASSILIKOS reconstructie van een moord rg breekt niet contra-prestatieregeliiig 5 (GPD) Om een langt vaak een waas iek. Hij is creatief semt de burger in de in en soms respect. In Doesburg hebben beeld uit de wereld >r de contra-presta- ïet ingang van 1 ja- liten werking te stel- hzelf een primeur, ikele gemeente heeft toegepast. Is, dat enige beeldende mder wie Wil Bruin en {een geld meer krijgen prestatieregeling, maar >bben moeten doen op bijstandswet. Het geld de. alleen verschilt de melsbreed. wordt deze regeling een overbruggingste- of om jonge kunste- te helpen. Waarom -ding niet meer toege- rond van de opgedane ildus gemeentesecreta- belt. „B. en W. willen treden over ar ze zijn geschrokken en. die de contra-pres- iad" ren tijds is in Doesburg uitgegeven op grond ïling. Hierbij bleek al et helpen op de achter tomen, waardoor de re- aortdurende ondersteu- tunstenaars was gewor- ^tyden kwamen de beel- jaars werk inleveren en paar huis met het geld. lilderijen de zolder van mlden. arfggen van een moeilijke r niet meer bij. De kun blijkbaar hun werk man brengen, aldus de pB de heer Meulenbelt, w. van Doesburg voor of betalen, totdat 65 jaar zijn, of de tieregeling buiten wer- het laatste werd be- Gesprek vereniging van beelden- rs in Amsterdam heeft {ehad met b. en w. van iar zonder resultaat, alsnog proberen de ge- Hirg tot andere gedach- 5n". zei men ons. „Bij psregelingen ontvangt Jg. maar bij de contra- fng in elk geval een Vamse kunstenaars gaan At een schilder niet al- «at met de penseel om 'n. „Het is geen kwestie liet werken, maar het is i op de inspiratie tot het t is bovendien de bedoe- n gemeente opdrachten „Het rijk be- van de contra-pres- tatieregeling en de gemeente een kwart. Op grond daarvan had het rijk recht op driekwart van de wer ken, die de kunstenaars inleverden. Vorig jaar kwam een vrachtwagen voorrijden die vol werd gestapeld met kunstprodukten, die naar Den Haag verdwenen. Wij behielden een kwart. Dat is veranderd. Het gaat nu op fifty-fifty-basis. elk de helft van de schilderijen". De overheveling van de Doesburg- se kunstenaars van de contra-presta tieregeling naar de bijstandswet heeft consequenties. De kunstenaars moeten via het arbeidsbureau worden ingeschreven als werkzoekenden. Wel wordt naar passend werk gezocht, maar dat is niet eenvoudig. Te dol „Het zijn plezierige jongens, ik kan niet anders zeggen, maar het werd b. en w. te dol, dat de gemeenschap kan opdraaien voor mensen, die al jaren lang genieten van de contra-presta- tieregeling, zonder dat zij hun werk aan anderen dan de gemeente kun nen verkopen. Je kunt ze niet laten verhongeren en daarom moeten zij zich beroepen op de algemene bij standswet", aldus de heer Meulen belt. Armelijke indruk AMSTERDAM (GPD) Van buitenlanders wordt verwacht dat zij het fijn vinden om in Holland te zijn. Maar als de jonge Griekse schrijver Vassilis Vassilikos (36> dat zegt, klinkt het meer dan formeel. Hij is hier op „bevriend gebied", want „Nederland en Zwe den zijn de twee landen die het felst ageren tegen het kolonels- regime in Athene". Kenmerkend blijk van ons optreden noemt hij j de boodschap die de meeste po-1 litieke partijen Luns hebben mee- I gegeven, in de Raad van Europa i voor uitstoting van Griekenland j te stemmen. Vassilikos is even uit Parijs, waar hy in ballingschap woont, naar Am- I sterdam overgekomen omdat zyn ge- I -lichtmakende boek „Z-de zaak Lam- j hrakis" in Nederlandse vertaling is uitgekomen. (Bij Bruna). Binnen kort gaat ook de Frans-Algerijnse j film in roulatie, die naar zijn boek is gemaakt, met in de hoofdrollen Irene Pappas en Yves Montand. In zijn door de kolonels verboden j boek heeft Vassilikos de moord op de pacifist Lambrakis gereconstru— eord. Prof. Grigoris Lambrakis werd bijna zes jaar geleden tijdens een j pacifistische manifestatie in Salo- niki midden op straat overreden, ter wijl de politie onbewogen toekeek. Zijn dood maakte hevige emoties los. De begrafenis in Athene bracht 400.000 mensen op de been. Lambra kis werd een symbool voor de vrij heid. de democratie. Op de muren 1 werd ..Zei" gekalkt (.hij leeft"), la- I ter tot het kortst mogelijke wacht woord „Z" afgekort. „Lambrakis Z Lambrakis leeft". Volgens Vassilikos. die de 5000 bladzijden dossiers minitieus heeft bestudeerd, is de moord, onder het mom van een „tragisch verkeerson geval" georganiseerd door rechtse groeperingen, die de politie op hun hand hadden. „De Griekse regering was medeplichtig, omdat zij die I rechtse beweging tolereerde, waar- J schynlijk zelfs actief steunde". Witte plekken I Vassilikos was in München. op te rugreis naar huis uit Zweden, toen de kolonels de 21ste april van 1967 de macht, grepen. Hij stapte uit en ging in ballingschap, alles achter latend. „Griekenland is tenminste veertig jaar in ontwikkeling terug gevallen. De kolonels houden de mensen onderontwikkeld. De kinde ren groeien op met witte plekken In hun kennis". Er is vanuit Parijs nog wel enig contact, met het moederland, ook schriftelijk, in het besef dat veel post wordt geopend. Daarom wordt vaak een code gehanteerd, welke sarcasme van het lot soms veel overeenkomst vertoont met het jar gon van Papadopoulos. die wordt ge- obserdeerd door het feit dat hij zo graag dokter had willen worden. In de brieven wordt hij de geneesheer - directeur van het ziekenhuis ge- j noemd. waarin het. in zijn onvrijheid doodzieke Griekenland is opgeno men. Wel of niet met vakantie naar dat land? „Nee", zegt Vassilikos. „Ook niet om met eigen ogen de toestand te bekijken. Men kan toch niet met de Grieken praten. Zy zijn als die ren in een kooi. Men komt niet door i de barrière van de angst heen". De enige kans op verandering ligt in een politieke massabeweging. In i gewapend verzet gelooft Vassilikos met. alleen al niet vanwege de vele j 1 onschuldige slachtoffers die dan I zouden vallen achtentachtig auto's gestart in de zware tuLpenraiiy 1969. ruim 3500 kilometer dwars door west-europa, door mist en regen. sLechts 47 wagens aan de finish, maar voor daf een groot succes, een 1e, 2e en 3e plaats voor daf55 in de tour- wagenklasse van 850-1150cc maar bovendien - en dat is nog veelzeggender - in het algemeen klassement een 4e plaats voor de daf-equipe haxhe-delferler en een 5e voor laurent- marche in daf. een nieuw bewijs van de kracht en betrouwbaarheid van de vol automatische daf. test.'m zelf. r1 Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, j l DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat l j U Wenst.) DP75A-k.M I Naam: i J Adres: Plaats: In enveloppe zender postzegel zenden aan DAF. antwoordnummer 2000, Eindhoven j AUTOMATIC/VARIOMATIC I 1 Voor het Haarlemse Concertgebouw ZcCUWSG l id" LEIDEN Het schrijven van een stuk over de wedstrijd Ajax-Feije- noord was natuurlijk een onmogelij ke opgaaf. Want Ajax-Feye.noord is iets van massale proportie en hoe kan men dat massale weergeven in zeer beperkte toneeltermen? Een stukje tribune met daarop verspreid een dertiental mensen betekende al dadelijk een vereenvoudiging, die onvermijdelijk een vrij armelijke in druk moest maken. Dat was wat ons werd voorgezet in de laatste abonncmentsvoorstelling van de schouwburg, die gisteravond door de Toneelgroep Centrum onder de titel „Ajax-Feijenoord" werd gegeven. Toch mag gezegd worden, dat de jonge Gerben Hellinga in dit beperk te kader eigenlijk nog vrij veel heeft weten samen te voegen. Er kwam in de eerste plaats beslist wat over van de sfeer van een voetbalwed strijd, waai-voor hij. zoals het pro gramma vermeldde, de wedstrijd van 17 november j.l. in Amsterdam als voorbeeld nam. Maar hoe moest hij met die sfeer en met zijn dertien wedstrijdkijkers een hele avond vul len? De oplossing van die vraag lag voor de hand. De aandacht werd herhaaldelijk afgeleid van wat die dertien voorgaven te zien naar wat zij als afzonderlijke mensen waren en naar hun onderling bestaande of zich vormende relaties. Dat ging zo ver. dat bij herhaling één van hen in de schijnwerper werd gezet en de ge legenheid kreeg, los van de wed strijd, zijn hart te luchten. Met de ze uitwijdingen slaagde de schrijver er in het materiaal bij elkaar te krijgen voor enige men spel. Htf bracht er een aardige mengeling mee tot stand van gezamenlijke en persoonlijke reacties, waarvan men zich zeer wel kon voorstellen, dat die by een spannende wedstrijd voor komen. Dat daarmee een goed to neelstuk zou zijn geschapen, is ech ter een andere zaak. Noodzakeiyk bleef hy op verschillende ideeën hin ken. Wanneer het publiek niettemin het gebodene wel kon waarderen, was dit zonder twyfel vooral te dan ken aan de bekwame wijze waarop de regisseur. Peter Oosthoek, zijn materiaal heeft gehanteerd. Het was een schildering van voetbalmensen in voortdurende beweging. In het be gin speelde hy met sprekende groeps- standen; later leverde het gezamen- lyk volgen van het spel herhaaldelyk aardige taferelen op En nimmer werd ook in de persoonlyke gesprek ken het algemeen volgen van de wedstryd uit het oog verloren. Het is voorts een verdienste van de To neelgroep Centrum, dat elk stuk al tijd zo duidelijk met inzet van alle krachten wordt gebracht. Alle der tien spelers maakten wat van hun niet zo erg veel omvattende rollen: Hans Dagelet en Wim van der Gryn als het jofele tweetal jonge Amster dammers. Sjors en Sjimmie: Dries Kryn en Ben Hulsman als Kleine en Grote Sjaak; Elisabeth Hoytink en Hep van Delft als het echtpaar Pien en Kees: Mar ja Kok als Feyenoord- aanhangster: Shireen Stroker en Ju les Hamel als het stel Dolly en Henk; directeur Egbert van Paridon als een worstverkoper; Ferd Sterneberg als een in zichzelf gekeerd heer; Els van Rooden als de vrouw Nellie, met in haar solo-scènetje even een duide- lyke aanwyzing naar wat zij in feite kan en tenslotte Peter Oosthoek, de regisseur, zelfs, met een persoonly ke noot- in de onopvallende rol van de tribunewachter. Opa. De titel „Ajax-Feyenoord" maak te een wat pretentieuze indruk. On danks die pretentie viel er dank zy de inspanning van Centrum toch veel te waarderen. D. Koekebakker Theodorakis Zoals Lambrakis is ook de com ponist Mikis Theodorakis symbool geworden, teken van verkrachte vrij heid. „De laatste berichten uit zijn verbanningsoord Zatouna zijn alar merend. Hy is doodziek". Stervend? „Ja. En het politiiecordon om zyn huis is nog nauwer aangehaald. Zyn vrouw en kinderen worden tot op het vel gefouilleerd als zy naar bui ten gaan". Theodorakis is duidelijk irn het boek terug te vinden. Hy werd na mely k na Lambrakis afgevaardigde in het parlement en begon een jeugdbeweging, die tot een 200.000 leden zou uitgroeien. Wat zou er met Vassilikos gebeu ren als hij terugging? „Dan zou de politie my opwachten en een formu lier voorleggen, waarop ik myn so lidariteit met. de regering zou kun nen betuigen. Ik zou zonder meer weigeren, en wat er daarna met my zou gebeurenHy noemt de namen van de deportatie-oorden, die in Griekenland zijn opgericht, maar niet". .Maar ik ben niet bang. De geheime dienst wordt te slecht be taald dat zy effectief zou zyn" HAARLEM <GPD. Een tiental Haarlemse artiesten heeft gister avond voor het Haarlemse concert gebouw gedemonstreerd tegen de Oostenrijkse dirigent Willy Bos kovski. De concertmeester van de Wiener Philharmoniker en de Wie ner Staats opera die als gastdirigent het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zou leiden, werd ervan beschuldigd een oud-na zi te zyn. Het concert, dat door het Haarlemse Comité-Kcninginnedag aan burgemeester Cremers van Haarlem by zyn afscheid werd aan geboden, werd bygewoond door de Oostenrykse ambassadeur in ons land, dr. Coreth. Rechercheurs verhinderden dat de betogers het gebouw binnenkwamen. I In de pamfletten die zy onder de bezoekers verspreidden, werd gepro- testeerd tegen het feit dat op bevrij dingsdag een ex-nazi was uitgeno digd. Dit werd een regelrechte pro vocatie gencemd. De bezoekers wer den opgeroepen opnieuw in verzet te komen Informatie over Boskovski zou. zo werd gesteld, door Simon j Wiesenthal worden verstrekt. Geschokt I AMSTERDAM Volgens een pu- blikatie van het Nederlandsch B-y- belgenootschap zyn resp. de bybel, het nieuwe testament en tal van by- belgedeelten thans in 1392 talen, ver taald. De bybel werd vertaald in 242 talen, het nieuwe testament in 320 andere talen en nog eens bybelge- deelten in 830 talen. Voor f 2.4 mil joen DEN HAAG (GPD) Het rijk heft grote partijen militaire kleding stukken van grove stof afgevoerd, waaronder tienduizenden splinter nieuwe overjassen, jacks en broeken met een totale magazynwaarde van ruim f 2,4 miljoen gulden. Tot deze conclusie is de Algeme ne Rekenkamer gekomen, die een onderzoek heeft ingesteld by de Dienst Domeinen. De overtollige kle ding hangt samen met de overscha keling van de persoonlyke standaard uitrusting by de Luchtmacht, op de gladde stof. De Rekenkamer heeft de /ninister van Defensie gevraagd, of de Lucht macht niet geleidelyker had kunnen overschakelen. Ook wilde men we ten of het mogelyk is de grote over tollige voorraden nieuwe kleding van grove stof alsnog uit te geven. Verder is de minister gevraagd om een overzicht van de aantallen gebruikte en nieuwe kledingstukken, die nog na oktober '67 zyn afge voerd. In de door de Rekenkamer gecon troleerde periode zyn 41.196 over jassen, 69.322 jacks en 74.396 broeken alle van grove stof, afgevoerd. Daar van waren 26.633 overjassen, 23,494 jacks en 22.660 broeken nieuw. De dirigent, die het pamflet onder zijn neus kreeg gedrukt, toonde zich zeer geschokt. Een lid van het comi té las aan het begin van de opvoe ring een verklaring voor, waarin werd gezegd dat de Oostenrijkse am bassadeur nooit naar Haarlem zou zyn gekomen indien er maar iets van het gestelde in het pamflet op waarheid zou berusten. De heer Bos- koski zou in de nazi-tyd zelfs zyn vervolgd. In de oorlog was hy geen lid van deze party. Er is niets dat er op wyst dat hy fout is geweest, al dus het best uurslid. By de opkomst van de dirigent bracht het publiek hem staande een ovatie. Incidenten bleven verder uit. Thijmgenootschap voor niet r. katholieken DEN HAAG (GPD) Het r.-ka tholieke Thymgenootschap wil zyn statuten zodanig wijzigen dat ook niet-r.-katholieke christenen lid kun nen worden van deze vereniging van academisch gevormden. Op de alge mene ledenvergadering aanstaan de zaterdag in Nymegen zal wor den gestemd over de bestuursvoor stellen en dienaangaande. Prof. dr. J. Th. Snyders, de voor zitter van het Thijmgenootschap, zegt in een toelichting op de wijzi gingsvoorstellen, dat het hoofdbe stuur in grote meerderheid geer. hed zag in voortzetting van het genoot schap in zyn tegenwoordige vorm, omdat die vorm niet meer beant woordt aan de werkelyke situatie en de behoefte van de r.-kathoieke aca demici in Nederland, zodat het geen levensvatbaarheid meer bezit. „De keuze was dus", aldus prof. Snyders, „opheffen of een radicaal andere vorm van activiteit en structuur ontwerpen. Het hoofdbestuur stelt u voor de laatste keuze te doen". DEN HAAG (ANP) De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het bestuur van het stadje Zeeland in de staat Michigan (V.S.) toe stemming gegeven de Zeeuw se vlag als stadsvlag te voe ren op voorwaarde dat in de vlag zoals in de heraldiek gebruikelijk is een kleine wijziging aangebracht wordt in dit geval in vorm van een smalle omranding. Het stadje Zeeland is in 1847 gesticht door een groep van 452 Zeeuwen, die op 20 april van dat jaar met drie schepen vertrokken was om het geluk in de nieuwe we reld te beproeven, met als achtergrond het verlangen naar eigen kerkelijke geloofs belijdenis en economische onafhankelijkheid. Nu, na ruim 120 jaar, heeft Zeeland bijna 5.000 inwo ners. Blijkens de city- reports" van de laatste jaren is het stadje zeer welvarend, wat het te danken heeft aan de landbouw, maar ook in belangrijke mate aan de in dustrie. In het verslag van de stad over '67 wordt gesproken van één industrievestiging per honderd inwoners. De bevolking groeit de laatste jaren snel: van 1960 tot 1967 bedroeg de stijging 25 procent. Per 400 inwoners is er een kerkgebouw. Zee land ligt op ongeveer 10 kilo meter van de plaats Holland aan het Michigan-meer en op circa 300 km van Chicago en Detroit. NORWICH. (Reuter) Een pre dikant in de Engelse stad Norwich heeft een atheïst aangesteld als kos ter van zyn kerk. „De ideale man voor die baan", noemde dominee Roy Flindall van de 15de-eeuwse St - George-kerk zyn keus. de 30-jarige luchtmachtkorporaal Michael Har vard. De nieuwe koster zei: „Ik heb van tevoren duideiyk gesteld, dat ik een ongelovige ben. Maar dat wil niet zeggen dat ik de mensen niet wil helpen. In een wereld van atoombommen kan ik niet in God geloven".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13