on Pronk terug in Oranje Polen rekent op Lubanski Canada favoriet met Belkin en Fauguier Koerstips chterberg toegevoegd aan selectie LFC - STORMVOGELS iin rp met 15.000 Sporters naar =ale in Madrid EEN GRILLIGE NUKKIGE STER Pingeon nieuwe leider in Spanje Josselin ontnam Bertini titel CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein Spasski staat iets beter PAGINA U |:IDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Davis-Cupstrijd tegen Nederland els een kkt aftf (GPD) Tonnie Pronk 0 elte breed toen de glas- e^n één der zalen in het Sportcentrum weer werd moven. Zojuist had jich Kessler zijn spelers 2H^ie waren opgesteld in de TEjke interland tegen Polen 'onnie Pronk, zou zijn ne- le interland gaan spelen. voor hem de kroon op *1 karwei. De Ajacied had iste interland gespeeld in en Denemarken en was in de malaise geraakt, vorpen door een hard- liesblessure had hij zelfs te team van A j a x moe- aten en op alle fronten wijken voor de aanstor- Dncurrentie. sen jaar heeft hij gewijd herstel van zijn positie. is geslaagd. Tenslotte ij het tij mee. Kessler Istermorgen Henk Groot en en koos al gaf de .j <ch het niet met zoveel toe Tonnie Pronk. De P illen morgenavond wel- i anders komen te liggen geval zou zijn geweest Groot wèl had meege- laar hoe dat precies zat erde Pronk niet zoveel, d nergens op gerekend", ■.aderhand. „Ik vond het dat ik in de selectie ivas Misschien hébben mijn s tegen Eusebio en Ada- 1 wel iets mee te maken, :e ivedstrijd is toch weer Ik weet nog niet welke oe morgen spelen, dus of me daarom gekozen jscoach prees Pronk in de •entie naderhand. „Pronk is )rm en hij heeft zich ont- Dt een sterke voetbalper - id. En die hebben we hard ker in de wedstrijd tegen "strijd voor eerherstel is Ntgd, plus dat zijn mentale is veranderd, verbeterd. Dikke knie root betreurde het ten zeer- niet kon meespelen. Hij ïrmorgen gekeurd door ?rd en niet speelvaardig „In de wedstrijd tegen b bij een duel iemand op trekte been gevallen. Ik ït wel kraken, maar in de ik er verder niet zo- van gehad. Naderhand knie helemaal dik. Knie- eschadigd. Vrijdag heb ik tie gehad en ik word elke maal bestraald. Het zal so'n langdurige kwestie zijn, "gen kan ik zeker nog niet train ook helemaal niet", ezigheid van Henk Groot en uijff heeft Kessler genoopt lezen van een ander speel- arin zonder twijfel Wim gem een belangrijke rol zal itgaande van een 4-3-3-op- al de Feijenoorder de ope- toeten breken voor Pahl- tla Dijk en Rensenbrink, als- atif moeten doorstoten tot doel van de Polen, heeft een veel „voorzich- stelling gekozen dan tegen rg, door Pronk en Rijnders ende middenveldspelers) op m. In de defensie beeft ut en gewogen over Suurbier eren tenslotte voor de eerste ..Drost moet nog leren zich concentreren, om niet al- op wedstrijden, zoals Ajax— ermaar ook tegen Volendam inspannen te zijn". verliet gister- voortijdig de training. Hy een enkelblessure sinds e Hid tegen NAC. „In de tral- v HAAG (GPD) Er zul- 28 mei 15.000 Ajax-sup- naar de finale om de i Cup in Madrid gaan, zo gisteravond de secretaris jax, de heer J.H.Westrik deeld. wedstrijden van Ajax zijn Jjderlandse zaak geworden, tjn niet meer alleen de mpporters die naar Parijs jr?gaan en het zijn nu ook 41een maar Ajax-suppor- ie naar Madrid gaan", al- heer Westrik. Hij vertel- gistermiddag nog te igebeld door een vrouw uit -Brabant, die Informeerde nog aan een kaartje kon ni- „Ajax is een Nederland- RCHEVENINGEN (ANP) Mike Belkin. Canada's topten- nisser. die deze winter een prof- aanbod achteloos terzijde schoof, zal bif de Davis-Cup wedstrijd Nederland-Canada, vrijdag zaterdag en zpndag aan staande in Scheveningen. wor den geassisteerd door drie ama teurs: de kleine, zwartharige 26- jarige Harry Faquier, de boom lange 24-jarige Tony Bardsley en de 31-jarige gebrilde lefthan der Francois Godbout. „Belkin, onze nummer een, speelt zowel in het enkel- als dubbelspel, dat staat wel vast. Maar wie als tweede man voor het enkelspel wordt, opgesteld, weet ik pas morgen bij de loting", aldus non-olaying captain Fred Bol ton. Het vinden van een geschik te tweede man voor het enkel spel heeft Canada enige moei lijkheden bezorgd. De in Canada wonende Australiër John Shar- pe viel af. omdat hij als eis stel de. dat zijn vrouw de trip naar EuroDa mee wilde maken. Ver volgens werd de Canadébe in- doorkampioen John Puddicom- be aangezocht, maar in tweede instantie weer afgevoerd, omdat bleek dat hij zich pas op het al lerlaatste moment vrij van zijn studies zou kunnen maken. Der halve werd op het laatste mo ment een beroep gedaan op de 31-jarige advocaat Francois Godbout, die voor de laatste maal in 1964 Davis-Cup heeft gespeeld en sindsdien niet meer in Europa is gesignaleerd. Waarschijnlijk zal Bolton zowel voor de enkelspelen als het dub belspel een beroep doen op Mike Belkin en Harry Fauquier.. Van Belkin mag men verwachten dat hij de Nederlandse tennisjonge- ren precies zo de les zal lezen als het afgelopen weekend werd gedaan door de Nieuwzeelander Brian Fairlie. Harry Fauquier, die vanaf 1963 in het Canadese Davis-cupteam staat opgesteld, is een speler die werk (een func tie bij de bank van Canada) en tennis combineert. Tony Bards ley tenslotte is voor de eerste maal in Europa. Na het beha len 'van een graad aan de uni versiteit van Vancouver heeft hij deze winter in Nieuw-Zeeland gespeeld en vervolgens aan de Riviera en in Engeland. I Voetbal Elek Schwartz, voor- malig trainer van het Nederlands elftal en thans in diezelfde func tie in dienst bij Crossing Molen- j beek, een Brusselse voetbalclub in de j tweede divisie, wordt met ingang van het volgend seizoen trainer van IF. C. Luik. Badminton Voor de derde maal organiseert de Haagse badminton vereniging .Drop Shot" het Flower tournament, dat zaterdag 10 en zon dag 11 mei in het tennis- en bad- rnintoncentrum Mariahoeve wordt gehouden. ning let je meer op blessures dan in een wedstrijd. Daarom ben ik nu eerder van het veld gegaan. Morgen zal het heus wel gaan. Dan speel je er overheen". Achterberg Kessler heeft zijn selectiegroep gisteren aangevuld met Eddy Ach terberg van FC Twente, zulks in ver band met het gedwongen vertrek van Henk Groot. Pijlsnel is toestem ming gevraagd aan de Poolse voet balbond en aan de FIFA, want Ach terberg stond niet op de lijst van 22 spelers, die de KNVB heeft moe- ten melden voor de eindronde van het wereldkampioenschap. Polen j noch de FIFA hadden bezwaar te gen Achterberg. Kessler moet ech ter grote waarde hechten aan de kwaliteiten van zijn reserves. „Een wedstrijd zoals die tegen Polen speel je niet met elf, maai' met dertien of meer spelers. Je moet afhankelijk van de situatie en de stand van de wedstrijd spelers kunnen wisselen om taktische wensen te kunnen ver vullen". Niet alleen qua conditie maar ook taktisch zullen hoge eisen wor den gesteld aan het Nederlands elf tal. Kessler roemde gisteren de kwa liteiten van het Poolse team hij zou een slechte coach zijn wanneer hü dat niet deed dat hij twee keer heeft zien spelen: „De Polen zyn al veel langer in trainingskamp bijeen. Zij hebben veel wedstrijden gespeeld en het team is min of meer een clubelffal geworden. Dat is vaak de moeilijkheid als je tegen ploegen uit die landen moet spelen. Maar ik stel bijzonder veel vertrouwen in on ze ploeg. We moeten deze sleutelwed- strijd zien te winnen. Wij moeten Mexico halen. Het is belangrijk, ze ker voor de opbouw van het voetbal is ons land". ZEIST (ANP) Bondscoach Kessler heeft het Nederlandse elftal, dat morgenavond in het Rotterdamse Feijenoord stadion tegen Polen zal uitkomen in een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal 1970, als volgt samenge steld: doel: Van Be veren (Spar ta), achter: Suurbier (Ajax), Is raël (Feijenoord), Eijkenbroek (aanvoerder, Sparta) en Van Duivenbode (Ajax), Midden: Pronk (Ajax) en Rijnders (Go Ahead), voor: Pahlplatz (Twen te), Van Dijk (Twente), Van Ha- negem (Feijenoord) en Rensen brink (DWS). Op de foto staan de spelers in de juiste formatie opgesteld. Daarop staan niet de wisselspe lers: Schrijvers (Twente), Drost (Twente), Houwaart (Twente), Achterberg (Twente), Jansen Feijenoord), Roggeveen (Hol land Sport) en Brouwers (NAC). (ADVERTENTIE) ZILVEREN MOLENTOERNOOI Hedenavond 8 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. MOYA (ANP) De Fransman Roger Pingeon is de nieuwe leider in de Ronde van Spanje na de twaalfde etappe over 151 kilometer van San Feliu de Guixols naar Moya. De oud-winnaar van de Ronde van Frankrijk zette zijn aanval in bij de beklimming van de Piedra. Slechte de Spanjaarden Gabica, Ocana, Li nares en de Fransman Bellone kon den hem volgen. Het peloton viel in stukken uiteen. De tweede fase van de aanval van Pingeon begon op Pullosaberg. Al leen Ocana bleef in het spoor van de Fransman. Pingeon demarreerde zo fel dat Ocana ook niet meer kon bijblijven. Wagtmans was als zeven de de beste Nederlander. Henk Ny- dam werd uit de strijd genomen we gens tijdsoverschrijding. De uitslag van de twaalfde etappe is: 1. Pingeon (Fr.) 151 km in 4 uur 11 min. en 27 sec., 2. Wright (G.B.) 4.13.42, 3. San Miguel (Sp.) 4.13.47. Het algemeen klassement: 1. Pin geon (Fr.) 52 uur 29 min. 58 sec., 2. Wright (GB) op 2.32. 3. Lasa (Sp.) op 3.17, 4. Bellone (Fr.) op 3.18, 5. San Miguel (Sp.) op 3.18. De plaatsen van de Nederlandei's zijn: 7. Wagtmans op 3.27; 30 Dol man, op 11.12: 32 Haast, op 11.31; 42 Ottenbros, op 16.52, PARIJS (ANP» De Fransman Jean Josselin heeft gisteravond in Parijs de Italiaan Silvano Bertini onttroond als Europees bokskampi oen in het weltergewicht. De scheids rechter staakte in het begin van de achtste ronde het gevecht, omdat de titelhouder een hevig bloedende wond bpven het oog had. De Franse kampioen had op dat moment een kleine puntenvoorsprong. Ook Jos selin bloedde uit zijn wenkbrauw. Al lang voor de achtste ronde moest Bertini (de overwinnaar van Figh ting Mack) zich door de ringarts la ten verzorgen. In de zevende ronde kreeg hij aanmerkelijk meer last van zijn verwonding. Na overleg met de dokter besloot de arbiter even la ter de wedstrijd voortijdig te beëin digen. Josselin was reeds in 1966 eerder titelhouder. Op 17 mei 1967 ontnam de Italiaan Carmelo Bossi hem de Europese titel. AMSTERDAM (GPD) „Sinds twee jaar is hij onbetwist de beste Poolse speler. Daar twijfelt niemand aan". De man, die de Poolse bondscoach Koncewicz met deze woorden bedoelt is ook de speler op wie hij zijn hoop heeft gevestigd voor het door dringen van zijn land tot de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico. Hij bedoelt Wladimir Lubanski, het wonderkind van het Poolse voetbal van dit moment. De 22-jarige atletisch gebouwde Lubanski blijkt op tijd in vorm. Juist aan het begin van dit seizoen, waarin de belangrijke kwa lificatiewedstrijden tegen Nederland en Bulgarije vallen, is hij produktiever dan ooit. In de laatste twee interlands scoorde hij zes doelpunten: vijf tegen Luxemburg, één tegen Turkije in Ankara. Lubanski lykt dit jaar zijn faam waar te maken. „Ik heb geleerd me BBEBBMRBBS3SBHHHHHÏ9 meer aan myn dekking te onttrek- ken. Vroeger wachtte ik vaak af. Nu even als ieder ander. Alleen als je zelf ook voor honderd procent werkt, kun je Minder hard werkend, maar alleen '-f drijvend op zijn talent, heeft Wladi- |mir Lubanski al een spectaculaire «w," jp i loopbaan achter de rug. Vijftien jaar MÊ i was hij, toen hij als uiterst produk- HHHHSpr ""Jm jtieve midvoor van het schoolelftal -jffiSj van Piast Gliwice gekozen werd in het jeugdelftal. Hij maakte jin zijn eerste wedstrijd voor dat team HtypP. CÉBpSlg in Moskou een doelpunt. Zijn optre- V den maakte echter veel meer indruk. Twee maanden later was Lubanski ingelijfd in de ploeg van Gornik Za- de ze wor- tere elftalspeler te maken een heel eind op weg is. De Poolse bondscoach geeft dat ook toe. „Iedereen heeft het maar over Lubanski, maar één man kan geen wedstrijd winnen. Het gaat om het team. Om de discipline en de sfeer. Ook een ster kan falen. Lu banski speelt ook slechte wedstrij den". Eén van de wedstrijden waarin Lu banski niet schitterde was bijvoor beeld de interland tegen Nederland, vorig jaar in Warschau, al zwakt Koncewicz dat wat af. „Hij heeft daar niet echt slecht gespeeld. De Nederlandse verdediging speelde daar briljant". Koncewicz geeft daarmee grif toe dat Lubanski uitgeschakeld kan worden. „Het is moeilijk, maar het kan". Schaken De negende partij van de tweekamp tussen de Russinnen Nona Gaprindashviii en Alia Kush- nir om het wereldkampioenschap schaken voor dames is gistel-middag in Moskou na 54 zetten in remise ge ëindigd. Wereldkampioene Nona Ga prindashviii heeft met 5,5 tegen 3.5 punten de leiding. Ovatie Nog geen jaar later, als zestien jarige junior, volgde Lubanski's de buut in het nationale elftal tegen Noorwegen in Warschau Koncewicz liet de jonge debutant 60 minuten meespelen, maar in die tijd had hij toch al eenmaal gescoord. Toen hy het veld verliet kreeg hij van het pu bliek een ovatie. Zijn naam als won derkind was gevestigd. Sinds die tijd heeft Lubanski alleen nog door bles sures interlands gemist. HU is sinds zes jaar een vaste keus in het Pool se nationale elftal. In die zes jaar Wladimir Lubanski speelde hy 29 interlands, waarin hy 24 maal scoorde. Lubanski is voor zijn wedstrijden in het nationale shirt extra geprik keld. „Ik speel in interlands door gaans beter dan in Gornik. Ook in de Europa-Cup. In het nationaal team vind je meer kwaliteitspelers om je heen". Het bl(jkt dat Koncewicz met zyn pogingen om van de soms grillige en nukkige ster Lubanski een comple- DUINDIGT, 7 mei - 3.30 uur Lucienne B-prijs: Hertogin van Gelre, Gracia Silvia, Goudvos Heny - Merrie Minstrelprijs, 1ste afd.: Confrontation, Just in Time S, No- rishan - Luitenant K-prys: Fouska P. Farm Lady, Fortissimo - Luck Heny prijs: Stal Anjo (Happy T. His Areta, Her Aretai, Haria Buiten zorg, Gladiool - Merry Minstrelprys, 2de afd.: Johan, Hurricane Delfe- rina - Lucille Scottprys: Enigste Clementina Lee. Elite Mac - Lord Maireprijs: Esmeraud, Erica. Bov var. Quick, Entry Volann - Merry Minstrelprijs, 3de afd.: Playgirl, Cartouche, Goldfinger - Lucky Mix- prijs: For Ever. Gamin B, Danny Kay - Luxorprijs: Fletcher D. Stal Con Dies (Gaston v. d. Lente, Eral- do Con Dios), Edel van Dobra. Daar tegenover staat de herinne ring die Hans Eykenbroek in War schau Lubanski's directe tegenstan der aan hem heeft. „Ik vond het niet zo'n geweldenaar. Hij is niet erg snel. Wel hard. Ik heb het toen flink met hem aan de stok gehad. Vooral achteruit trappen, dat deed hij veel. Maar dat wil niet zeggen dat ik hem onderschat". Vraagtekens Koncewicz wilde zich niet uitlaten over de kansen van woensdagavond. Op de vraag of hij gokt op een gelyk spel antwoordde hy ontkennend. „Het wordt een wedstrijd waar Ja vraagtekens achter moet plaatsen. Het is natuurlijk jammer voor Ne derland dat Cruijff niet kan spelen, maar daaruit wil ik toch geen voor barige conclusies trekken. Ik weet dat het Nederlandse voetbal geba seerd is op verrassing en dan maakt het ontbreken van een crack niet zo veel uit. Myn spelers zullen beslist niet de fout maken het Nederlandse elftal te onderschatten. We zyn trou wens gewaarschuwd door de zege van uw team op Tsjecho-Slowakye. Bovendien hebben we ons echt niet in slaap laten wiegen door de grote zege die we op Luxemburg behaalden. In die wedstryd blunderde de Luxem burgse defensie keer op keer en daar om hecht ik beslist niet zo'n grote waarde aan de cyfers 8-1". Biljarten Aan het toernooi om het wereldkampioenschap anker-ka der 47/2, dat van 29 mei tot 1 juni in Groningen wordt gehouden, ne men de volgende biljarters deel: Shigeo Otsuki (Japan), Girves (Argentinië), Tini Wijnen en Henk Schol te (Nederland), Josie Galvez (Spanje), Dieter Müller (West- Duitsland) en Tonny Schrauwen en Ludo Dielis (België). ALS SPIEREW N/ETZM. \AJat IS'T PAM DAT IK H00Ko KPAKEM OMHOOG' OMHOOG// LET U OP. NU GAAT'T 6EBEUREM Van Heeswijk stopt met betaald voetbal LEEUWARDEN (GPD) Rob van Heeswijk, SC Cambuurs doel- verdediger, stopt aan het einde van het seizoen met het betaalde voet bal. Hy heeft dit besluit aan de ma nager van Cambuur, de heer Sietse Westra, medegedeeld. Van Heeswijk heeft zich echter wel bereid ver klaard nog een jaar by Cambuur t» blyven als amateur. Hy wil echter niet meer de verplichting hebben drie avonden in de week te trainen. „Ik ben nu 31 jaar en loop al zo'n dertien jaar mee in het betaalde voetbal. Ik moet nu wat meer aan m'n toekomst denken", aldus Van Heeswyk, die een baan als verko per heeft by een handelsfirma. MOSKOU (ANP, AP) De ne gende party in de tweekamp tussen wereldkampioen Tigran Petrosjan en uitdager Boris Spasski om de we reldtitel schaken is gisteravond In Moskou afgebroken. Spasski staat iets gunstiger. De stand is 5—3 m het voordeel van de uitdager. De afgebroken stand luidt: Wit (Spaaski)Kb3. Dfl. Tf2 en gl, Le3, Pc3 en d2, pionnen op a4, bö. d5. e4 en g5. Zwart (Petrosjan) Kg8, Dd8, Ta7 Le8 en g7, Pc7 en f8, pionnen op b6, c5, d6, e5, g6 en hfi.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11