IET GAAT ERG SNEL mm Medische zorg onthouden aan bejaarden Jongeren en politie botsen win Tilburgse docenten negeren sluiting Wanbeleid directie: fabriek moet sluiten llburgs bezettingsleider Jansma: ^zonnige Nmwrnwde 'Londen Nieuw vrachstation op Schipliol-complex 22.000 zwartkijkers een van de ylïegtrips j—naar - MACHTSSTRIJD BINNEN NVSH Handje bezeerd. Flinkerd zijn. Mama heeft jodium. Zonder pijn. betadine jodium Opzienbarend voorstel van arts Vredesoverleg in Vietnam PTT betrapt Seminarie in Warmond wordt verpleeghuis AG 2 MEI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA BURG (GPD „We gaan ten minste tot maandag door. die tijd hopen we het onderwijs georganiseerd te heb- 'oor de eerste- en tweedejaars studenten wordt al college ;n door doctoraalstudenten", zegt de leider van de ge- >ze hogeschoolrevolutie van Tilburg, de 22-jarige socio- :tudent Paul Jansma. r Jansma zijn het razenddrukke dagen. Terwijl de bezet- i alle vrede voortduurt, staat hij achter elkaar zeven jour- >n te woord. Dat kost hem ongeveer drie uur. Intussen n er nieuwe vergaderingen worden georganiseerd, de enst moet goed functioneren en de zaak moet kalm en hand" worden gehouden. Geen politie „Kijk, de hoogleraren en het cu ratorium gaan ervan uit dat wij moe ten bewijzen dat we het kunnen, dat we in staat zijn om mee te beslis sen. Dat is niet democratisch. Men behoort ervan uit te gaan dat we daartoe in staat zijn en eventueel be wijzen dat we het niet kunnen, wan neer men ons bepaalde rechten niet zou willen toekennen. Daar gaat het ons om. Onze strijd staat boven de studentenpartijen in Tilburg. De he le studentengemeenschap staat ach ter ons. ondanks het feit dat de SVB een minderheidsbestuur voor de ATSO vormt. Daarom gaan we met onze bezetting door. Als de politie komt, zullen we lijdelijk verzet ple gen. Maar ik geloof niet dat de po litie komt. De burgemeester hebben we precies uiteengezet hoe de zaak ui elkaai zit en dat wij aan nie- mands eigendom zijn gekomen". „Hoe komt het dat de vernieuwing van het academisch leven in Neder land zo'n belangrijk uitgangspunt kalm in de hogeschool. „Dat lige manier om de hooglera- te krijgen", zegt Paul Jans- e hebben een ordedienst van lan". vertelt: „De zaak is een eden begonnen, toen het sbu- orps 'n NAVO-expositie in de ooi organiseerde. Het corps daardoor de politiek binnen, er niet meer uit gegaan. Op geschoolvergadering wij so'n plenaire vergadering van n het meest democratisch (gen de tentoonstelling be- emaakt. Daarmee is de zaak Jen". Eerst rechten, dan delegeren ptember van het vorig jaar de studenten voor het eerst om mede-beslissingsrecht d. De senaat en het curato- ïtwoordden dat men eerst de ligheid van de studenten wil len en dan pas de mate van ïslissingsrecht. De studenten daarmee niet eens. „Wij wil- iedereen eerst dezelfde de- sche rechten krijgt en ver- zal worden uitgemaakt van echten men geen gebruik zal en welke bevoegdheden men •t aan hoogleraren en stafle- dus Jansma. ht maanden heeft de Tilburg- ïschool de hele ontwikkeling •6te vraag naar medebeslis- rht tot bezetting meegemaakt, oof niet dat wij de leiding agd hebben", zegt Jansma. :bben de meerderheid van het vent en van de studenten ons. Alleen in de senaat heb- ze medestanders de minder- totaal hebben wij de over- ïeerderheid. Ik geloof dat wij (d democratische wijze ons uit kunnen doorzetten". (ADVERTENTIE) i2—:"ddSor mze sandalet winige dagen. \eige IES oordelige aan- g. Vlot zom ers ielschoentje odern wkje. -3082'auw of o pleit rissel' f die Alfa uitdeelt bij haar 60 jarig jubileumfeest l.bezoek aan Madame Tussaud, wachtaflossiug, lunch, v diner en een echte Londense show. 1 i Prijsvraagkaarten in onze zaken verkrijgbaarl DEN HAAG (ANPt —Mag het hoofdbestuur van de NVSH het con- gresbesluit uitvoeren om de consulta tiebureaus af te scheiden? Zeven le den van de vereniging menen van niet en hebben het oordeel hierover gevraagd aan de president van de i Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Wit- sen Elias, die op 8 mei uitspraak in het kort geding zal doen. j De zeven leden vinden, dat de af scheiding strijdig is met de statuten van de NVSH. Het vermogen van de j vereniging mag ook niet worden ge bruikt voor een nieuwe, onafhanke lijke stichting, die het consultatieve werk voor haar rekening zal nemen, is hun mening. Die stichting, de dr. Jan Rutgersstiohting, is inmiddels opgericht. Mr. M. Rood uit Amsterdam, raads man van de NVSH en van de Ne derlandse Stichting voor Huwelijks- en Geslachtsleven, vond dat er een heel gevaarlijke kant aan dit geding zit. Hij meende, dat een minderheid in de vereniging probeert te regeren. Zij verzint, dat een congresbesluit strijdig is met de statuten, en werpt een blokkade op voor de hoognodige ontwikkeling. Zouden de zeven eisers in het gelijk worden gesteld, dan, meende mr. Rood, is de weg geopend j voor alle teleurgestelde minderheden om uitvoering van besluiten tegen te j werken. SCHIPHOL (ANP) Dank zij nieuwe vergunningen om het IdVht- net op vier Amerikaanse steden uit te breiden tot elf, heeft Seaboard World Airlines, de enige Iata-luch- vaartmaatschappü, die over de At lantische Oceaan geregelde lijndien sten met vracht uitvoert, gisteren besloten ernst te maken met een plan om op Schiphol een eigen vrachtgebouw op te trekken, zo groot als dat van de KLM. ADVERTENTIE j Spuistraat 14, n Haarlemmerstraat 53 rdam .Schiedam Vlaardingeo -recht Breda Tilburg TILBURG (GPD) De situatie aan de Tilburgse Katholieke Ho geschool is gisteravond onver wacht in een nieuw stadium ge komen door de verklaring van de heer Boerboom, wetenschappelijk medewerker van de hogeschool, dat hij en veertien collega's heb ben besloten, hun werkzaam heden te hervatten ondanks de officiële sluiting van de hoge school. Ook prof. Arnzt, hoog leraar in de filosofie, heeft te kennen gegeven maandag zijn colleges te zullen hevatten. De vijftien wetenschappelijke mede werkers hebben verklaard de werkcolleges te zullen hervatten, omdat zij de sluiting niet gemo tiveerd achten, terwijl zij even min bij het besluit tot sluiten be trokken zijn geweest. De bezetting van de hogeschool duurt inmiddels voort. Een gesprek tussen burgemeester (tevens cura tor) mr C. Becht en een deputatie van zeven studenten is op niets uit gelopen Het stafconvent heeft voorts ver klaard het niet te zullen tolereren dat de senaat represaillemaatregelen r.eemt tegen werkwilligen, die colle ges hervatten. Het nieuwe bestuur van het staf convent (het oude is af getreden op grond van interne ver schillen over structurele problemen) heeft een verklaring uitgegeven waarin zowel de bezetting van de hogeschool als de sluiting worden be treurd. De promotie van de heer J. Stassen heef - gistermiddag wel doorgang ge vonden, ondanks de officiële sluiting van de hogeschool. De plechtigheid vond plaats in het Tilburgse gemeen tehuis onder leiding van de twee promotors prof. Laeff en prof. v. d. Ven. De heer Stassen verwierf het judicum cum laud©. In vrijwel alle universiteitssteden zijn solidariteitsacties op gang geko men, die de Tilburgse studenten een steuntje in de rug willen geven. De Groningse senaat heeft zich van de acties van het Tilburgse hogeschool- bestuur gedistancieerd. In Leiden heeft de Algemene Leid- se Studenten Vereniging een telegram naai- het universiteitsbestuur gezon- den waarin wordt geëist, dat curato- ren zich distanciëren van hun Til- I burgse collega's. Een solidariteitsver- j gadering is voor hedenmiddag twee uur uitgeschreven in het Groot Audi torium, waar om vier uur prof. dr. A. Lijphart zijn inaugurele oratie zou moeten houden. In de Tweede Kamer zijn vragen aan de premier en minis ter Veringa over de gang van zaken in Tilburg gesteld. De eerste vragen kwamen van ïeden van de Groep Aarden, later kwamen er ook nog vragen van de PvdA en van de zijde van de KVP. Minister Veringa heeft via een woordvoerder van zün ministerie la ten weten, dat hü de bezetting van de hogeschool door de studenten af keurt. Hij gaf geen oordeel over het besluit van senaat en curatoren, om als antwoord op de bezetting de ho geschool te sluiten. Hij acht het con flict „betreurenswaardig" doch heeft geen acties van ministeriële zijde aan- I gekondigd. heeft gevonden in beide rk. instel lingen voor wetenschappelijk onder wijs?", vragen we Jansma. Hij grin nikt even. „Ze noemen dat een pre mie op de achterstand", zegt hij. „De vervreemding van de traditione le waarden komt hier heel erg sterk naar voren. Dat het hier zo snel gaat, komt doordat het een kleine ge- Bezettingsleider Paul Jansma meenschap is. Het is te overzien. Het contact is hecht. Maar ik geef toe, het gaat erg snel op onze katholie ke hogeschool. Een jaar geleden werd er nog aanmerking op gemaakt wan neer je niet met een wit overhemd en een stropdas op college kwam". UTRECHT (GPD) —De Evervar Vantona N.V., die tien maanden ge leden in Barneveld werd geopend, onder leiding van ex-VSVV-directeur J. C. Bottenheim, staat op de rand van de afgrond. Het bedrijf lijdt enorme verliezen wegens „wanbeleid" van de Neder landse directie. Vanuit het Engelse hoofdkantoor worden nu maatrege len genomen om te redden wat er te redden valt. Drie staffunctionarissen onderwie de bedrijfsleider zijn al ontslagen. De overigen zijn voor de keus gesteld: of een beduidend lager salaris of in eens ontslag. Vast staat intussen dat het bedrijf in Barneveld zal worden gesloten. Everwar Vantona N.V. kwam vorig jaar tot stand na de ruzie tussen de VSW-directeuren L. M. Bonnike en J. C. Bottenheim. Bij deze affaire koos het Engelse concern de zijde van de heer Bottenheim. Op fifty-fifty-basis werd de pro- duktie van Everwar spreien in een fabriekspand in Barneveld voortge zet onder directie van de heer Bot tenheim. Toen de heer Bottenheim geruime tijd geleden erwt ziekteverlof ging, nam een Engelse directeur de zaken waar. Deze gaf na een grondig on derzoek in eerste instantie het ont slag van drie stafemployé's. Het overgebleven leidinggevend personeel werd kort voor Koningin nedag bij de directie geroepen en medegedeeld dat het bedrijf er heel slecht voor stond. Voorlopig konden zij in dienst blijven mits zij akkoord gingen met een forse loonsverlaging, variërend van 1500 tot bijna 4000 gulden per jaar. Zo niet. dan zou dit het einde van hun dienstbetrekking betekenen. Tot eind mei kreeg men de tfjd een be slissing te nemen. LONDEN (GPD) Dr. Vickery, een 52-jarige medicus en hoofd van de geneeskundige dienst van de ge meente Eastbourne, heeft grote op schudding verwekt door zijn op een medisch congres afgelegde verkla ring dat voor alle ouden van dagen een leeftijd zou dienen te worden vastgesteld (b.v. 80 jaar) waarboven het geoorloofd zou moeten zijn som migen, die deze leeftijdsgrens over schrijden te laten sterven door hem eenvoudig, bijvoorbeeld wanneer zü longontsteking krijgen, de medische zorg te onthouden die hun leven zou verlengen. Dit betekent, dus onvrijwillige euthanasie, hetgeen iets geheel an ders is dan patiënten die ongenees lijk ziek zijn al of niet met hun toestemming te laten doodgaan. Dit laatste probleem vormt in Enge land al lange tijd een onderwerp van diepgaande discussie. Het voorstel van dr. Vickery be treft lijders aan chronische kwalen, die niet onmiddellijk dodelijk zijn. Zijn argument is, dat door de medi sche verzorging van oude patiënten de jongere mensen in de verdruk king komen omdat er in de zieken huizen, als gevolg van de talrijke chronische zieken, onvoldoende plaats is voor anderen, die klinische of chirurgische hulp nodig hebben. Deze overbelasting, die medische hulp aan jonge mensen ontzegt, noemt dr. Vickery uitermate wreed. Daarom zou het beter zijn de oude patiënten een natuurlijke dood te laten sterven. De bevolking van de badplaats Eastbourne bestaat voor 18 procent uit personen boven de 65 en voor 12 procent uit personen boven de 75 j jaar. Samen met Florida in de Vere- j nigde Staten gelooft men dat dit het hoogste percentage ouden van dagen in een enkele streek ter wereld is. PARIJS. SAIGON (AP. APP) Pham Dang-Lam, de leider van de Zuidvietnamese delegatie bij de vre- desbesprekk in gen te Parijs, is naar Saigon gevlogen om daar met zijn regering overleg te plegen. Hij zal er niet te lang blijven en tegen donder dag aanstaande, de dag van de 16d« bijeenkomst terug zijn in Parijs. Daartoe heeft deze Amerikaanse maatschappij enige tUd geleden reeds een optie genomen op een nog braak liggend stuk grond van 10.000 m2 tussen het grote vrachtgebouw van de KLM en het douane-entrepot. De beslissing over de bouw van dit vrachtstation wordt nog deze maand verwacht. Het zou betekenen, dat Seaboard naast de KLM en Aerogronddienst, die in het bestaande gebouw een af deling heeft, de derde maatschappij wordt, die op Schiphol,de immer groeiende stroom van vracht zal gaan afhandelen. Het zün president Nixon zelf en de Amerikaanse Rijksluchtvaart dienst geweest, die gisteren de goed keuring voor nieuwe directe vluch ten aan Seaboard hebben verleend. DEN HAAG (ANP) In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 22.000 niet aangegeven televisietoe stellen en 5500 niet aangegeven ra dio's opgespoord, aldus heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, mede namens de minister van CRM in antwoord op vragen van het tweede kamerlid H. J. L. Vonhoff (VVD) meegedeeld. Op de postkantoren werden 107.000 aangiften ontvangen, zodat in to taal ruim 134.000 radio- en televisie toestellen werden aangemeld, tegen büna 74.000 in het eerste kwartaal van 1968 (toen een houder van een radio en t.v. nog twee aangifteformu lieren moest indienen). Op grond van deze cijfers, en het feit dat tot nog toe ca 2200 houder» van t.v.-toestellen zich hebben aan gemeld op de wüze zoals in de recla mespots en krantenadvertenties ia aangegeven. concludeert minister Bakker dat de reclamecampagne van de PTT tegen „zwartkijken" en „klis teren" niet zonder resultaat Is geble- I ven. De campagne zal in elk geval tot het eind van deze maand worden voortgezet en mogelijk, indien de cüfers daartoe aanleiding geven, nog langer Gevecht In Miinchen Ongeveer 400 betogers zün gisteren onder het roepen van „nazi's uit München" op gerukt naar een bier lok aal in de wijk Schwabing waar ongeveer duizend le den van de ultra-rechtse N.P.D. een vergadering hadden gehouden. De politie verhinderde dat de twee groe pen slaags raaMen. De betoger» schreeuwden en spuwden naar de le den van de N.P.D. die het lokaal ver lieten. Toen de politie ingreep werd er geroepen: „De Duitse politie be schermt de fascisten". De N.PIX'er» riepen: „Wü zullen jullie wel krij gen". in Penzberg, ongeveer 50 km ten zuiden van München. bezetten 500 betogers een zaal waar de N.P.D een vergadering wilde houden. Voor geestelijk Onrustig Amsterdam vierde 1 mei gestoorde bejaarden WARMOND De Stichting Ver pleging en Verzorging Warmond in Katwijk heeft de provincie verzocht een garantie te mogen ontvangen voor een bedrag van f. 8.000.000,-. Dit bedrag is bestemd voor de aan koop van een gedeelte van de ge bouwen en terreinen van het voor malige Groot-Seminarie in Warmond en voor de verbouwing van dit com plex tot een inrichting ter verple ging van geestelük gestoorde bejaar den met een capaciteit van 200 bed- den. Deze stichting is in het leven ge roepen door de Stichting Fran ciscaanse Bejaardenzorg in Ammer- zoden, die sinds enige jaren de in richting tot verpleging van geestelük gestoorde bejaarden en van langdu- rige zieken „De Wilbert." in Kat- j wijk aan den Rün beheert. De aankoop van de gebouwen en terreinen kan niet worden uitgesteld, J wil men er zeker van zün het beoog- de complex in handen te krijgen. Voor de aankoop heeft men direct een bedrag van f. 3.000.000,- nodig, i Na de ingebruikneming van het te huis in Warmond zal in de behoefte in bedden voor de r.k. psychisch ge- j stoorde bejaarden in de provincie j buiten Rotterdam en Den Haag zün 1 vóórzien. Andere plannen zullen hier- door naar het tweede plan worden j geschoven. AMSTERDAM (GPD) In de binnenstad van Amsterdam zijn gisteravond op kleine schaal op nieuw ongeregeldheden uitgebro- I ken. Ongeveer 200 aanhangers J van de Socialistische Jeugd en opgeschoten jongeren verzamel den zich tegen negen uur op de Dam. Op het Rokin werden op nieuw straatstenen naar voorbij rijdende trams gegooid. Tot ernstige botsingen kwam het niet. De politie, die 200 man sterk op straat was, kon volstaan met hier en daar kleine charges uit te voeren om samenscholende jongeren uiteen te drüven. Om ongeveer tien uur ging de politie ertoe over het Dam- terrein af te zetten voor het publiek. Tegen elf uur was de rust weerge keerd en kreeg een groot deel van de politiemacht opdracht terug te keren. Ook gisteren was een actie van de Socialistische Jeugd aanleiding tot ongeregeldheden. Om ongeveer hall aoht gisteravond vertrok een rond 1500 man grote groep demonstranten van het Aanstel veld naar het oude Een honderdtal opgeschoten jonga- RAl-gebouw. ren dat op een rel belust op de De demonstratie en een later in Dam rondhing, sloot zich bü heo het oude RAI-gebouw gehouden aan- 1-mei-bijeenkomst waren georgani- 21611 c*ee' van socialistische seerd door een 1 -meicomité dat ge- jongeren ging naar Krasnapolsky. vormd was door de CPN. het NVV waar bun organisatie met de PSP, en de SVB. Bij de demonstratie wer- de Federatie van Jongerengroepen in den de leuzen ..Weg met het kabinetde Partü van de Arbeid en de Rode De Jong" en „Concentratie van alle Jeugd een 1-metbijeenkomst had linkse groeperingen", meegevoerd, belegd. Onder de demonstranten bevond zloh een groep van ongeveer 100 so cialistische jongeren. Deze trok van het oude RAI-gebouw naar de Dam. Nog niet rijp Een jonge onge trouwde vrouw in Phoenix in de staat Arizona kwam gisteren voor de rechter in verband met een verzoek om financiële steun voor haar jongste kind. haar zevende. Toen de rechter vernam dat de vader van de zeven kinderen een en dezelfde man was I vroeg hü: „Waarom gaan jullie eigenlijk niet trouwen?" „Och, als u 't mü vraagt, eldelachtbare". luidde het antwoord, .jk geloof dat ie nog 1 mei rjjp v©ar s."- Gistermiddag moest de poli bi» even in actie komen op de Dam toen enkele jongeren flessen met rode verf tegen het Nationaal Monument wierpen. Bij een poging van de brandweer het monument schoon te spuiten werd een brandslang door gesneden. De politie arresteerde zes jongemannen, onder wl© een Engelse student. Gisteravond werd één jon geman gearresteerd wegens op ruiing. In het oude RAI-gebouw had de mei-demonstratie van de CPN. die door ongeveer 3000 personen werd bezocht, een ordcgtyk verloop. De de monstratie, waar o.m. het woord werd gevoerd door het communisti sche kamerlid Marous Bakker, droeg als motto „1 mei - sfcrijddag tegen de regering-De Jong". De communistische meiviering had steun gekregen van vele leden van de studentenvakbeweging. E>e de monstranten vertrokken om half acht voor een mei-mars van het Amstelveld naar het oude RAI-ge bouw. In weerwil van de geruchten dat de Socialistische Jeugd een bij zonder karakter aan deze mars zou geven, verliep de tocht uiterst rustig, vermoedelijk doordat de CPN voor een uitgebreide ordedienst had ge zorgd. die tevoren had laten weten geen enkele verstoring te zullen dul den. De politiebewaking waa beperkt tot acht politieruiters. Een van de demonstranten bij het besmeurde Nationale Mo nument wordt gegrepen, nadat hij een vati de schoonmakers had gemolesteerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7