„Publiciteit daar gaat het om" Augustinus opnieuw in het Eigen Huis Leidse 1-mei-viering duidelijk rood Spuitwater en bloemetjes buiten Fotograaf Stapels: mijn tijd is gekomen Kerkelijk leven Leidse flitsen Bekend Duits accordeonorkest naar Leiden Ordelijke mars door stad Sta t assy m holen VRIJDAG 2 MEI 1969 MSDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door Cees Onvlee) ir VOORSCHOTEN Chris-Paul Stapels wil het ijzer smeden nu het heet is. Zelfbewuste Chris Stapels (26)winnaar van de o Amsterdamse fotoprijs 1969, weet dat hij nu dè kans heeft. Dat n hij zich nu kan waarmaken dat hij zich nu kan „verkopen". Chris Stapels voldaan filosoferend: „Zakelijk kan ik de boel nu ?k goed van de grond krijgen. Veel werken en nóg vrijer worden. 1( Dat is het belangrijkste: vrijer worden en duurder worden Chris-Paul Stapels frêle gestal te 1.80 m en 62 kg), dikke, donker blonde haardos met fikse bakkebaar den en goudomrande bril weet dat zijn tijd is gekomen. De tijd van zijn doorbraak, het definitief vestigen van zijn naam. Vorige maand kenden B. en W. van Amsterdam op advies van de daartoe door hen ingestelde jury mevrouw Eva Basnyo en de heren Oscar van Alphen, Kors van Bennekom, Leo Kloet en Jaap d' Oliveira hem de Fotografieprijs 1969 toe. Groot f 500.- en goed voor een tweeweekse fototentoonstelling in Fodor, een onderafdeling van het Stedelijk Museum. Chris Stapels uitdagend concretiserend: „Die prijs- op-zich, die vijfhonderd gulden, is niet belangrijk. Die expositie, al die publiciteit, daar gaat het om. Vier jaar geleden werd ik tweede. Maar ben ik daar iets wijzer van gewor den? Vorige keer, twee jaar geleden, won Philip Mechanicus. Wie was dat nou? Toen niets. Nu is hij gevestigd, gesetteld „Vrijer worden duurder war- NED. HERV. KERK ul Beroepen: te Driel (in pastoraal 111 verband met Eist) mr. J. W. Koel- man te Lichtenvoorde te Avereest- Balkbrug M. Jansen te Hengelo (Gld), te Hollandscheveld S. W. Ver- ploeg te Leerdam, te Waddinxveen J. Koele te Nijkerk; te Gouda J. Smit K te Putten, te Dinteloord G. van ei Schoonhoven te Vreeswijk, die be- 8 dankte voor Sommelsdijk. Aangenomen naar Nieuw- Wolda rt (Groningen) P. A. Geluk, predikant voor buitengewone werkzaamheden -8 te Scheemda. Bedankt voor Kesteren S. de Jong te Houten. M GEREF. KERKEN Vl Beroepen te Rotterdam (Hillëgers- n berg) G. van Loenen te Alkmaar, .0, be Amerongen J. P. E. Verheul, kan- d didaat te Rijswijk (Z-H) GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Or Beroepen te Rijnsburg (voor de missionaire dienst op Curacao) D. Grutter, kandidaat te Enschede, te H Delfzijl J. van der Haar te Leiden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sliedrecht G. de •e Vries te Rijnsburg. den". Dat is het doel. dat Chris Sta pels („Al jaren") voor ogen heeft. En dat hij met de Amsterdamse Fotografie pry's 1969 op zak binnen bereik heeft gekregen. Op die Amsterdamse fotoprijs had de 26-jarige in Vooi-schoten werken de en wonende Leidse fotograaf („Ik heb nog een telegram van de burge meester gehad, maar hier is nie mand mij komen feliciteren") overi gens nauwelijks gerekend. „Je weet nooit of je platen het zullen doen. Dertig grote platen (40 bij 50 cm), overal vandaan. Wat reisdingen en wat vrij werk. Het hoeft helemaal niet uit Amsterdam te komen, wat de meesten denken". En dan, laconiek bedachtzaam: „Natuurlijk, ik wist, dat het iets zou kunnen worden. Dat ik zou kunnen hangen. Vorige keer, vier jaar ge leden, zat ik er immers net naast. Daarom die eerste prijs mjj ook weer niet zo verbaasd. Ik had 'm gewoon ergens nodig Zakelijk gerijpte Chris-Paul Sta pels in 1967 winnaar van de Prix niëps („Duizend gulden en de nodi ge internationale publiciteit") ziet duidelijk de voordelen, het finan ciële rendement van de Amsterdam se fotoprijs. Nuchter stelt hij: „Het is een leuk visite-kaartje. Een nut tig visite-kaartje. Een fotograaf-zo als-ik-moet regelmatig exposeren, op zijn tijd ook prijsjes winnen". En dan, zichzelf karakteriserend als de Jan Cremer van de fotogra- die: „Chris-Paul Stapels is misschien wel een echte rot-jongen. Die pro beert zakelijk een heleboel te doen. Die de vrije fotografie zakelijk pro beert te beoefenen. De kosten zijn Uit Leiden en omgeving zijn aan gewezen als gecommitteerden bif het mondelinge gedeelte van de eind examens voor hoger algemeen voort gezet onderwijs (havo) mej. drs. H. van der Vliet uit Leiden, P. van Barneveld en A. L. Verhoogh uit Voorschoten, ir. J. L. J. Rutten uit Oegstgeest, J. J. van den Bosch uit Sassenheim en mevr C. E. C. Zwet sloot-Pinxter, G. Buschman, C. Th. van Erp, drs. W. M. V. Chamalaun, J. B. Molenaar. G. A. J. Lipmanm, B. J. J. Hoogstraten, drs. M. J. M. Bergman, drs. J. C. C. C. Campag ne, Th. C. L. Veeeger en drs. J. G Haasnoot, allen uit Lisse. eenvoudig te hoog om alleen maar creatief te zijn. Een dag „zomaar" plaatjes schieten kost vlug een paar honderd gulden. Vandaar, dat je je zelf de verplichting moet opleggen om commercieel te werken. Om za kelijk verantwoord leuke dingen te doen. Je moet leuk verkopen boven al. Gewoon blijven, zonder preten ties. Alleen het artiestje uithangen als het moet als het niet anders kan Dat .artiestje" is Chris Stapels vooral thuis. In het wit geschilder de hoekpandje aan de Molenlaan, met vrienden en kennissen in zestien maanden van een complete bouwval In een sfeervolle studio omgetoverd. Weloverwogen die vorm-van-schijn- heiligheid verklarend: „Ik moet sfeer verkopen. Daarom is mijn pandje voor mij net zo belangrijk als de buitenkant van de auto voor een diplomaat". En verder de image van een foto graaf analyserend: .Het is een leuk leven, dat wel. Je leert iedereen en elles kennen. Een camera is net een sleutel. Maar ik ben er nog altijd niet rijk mee geworden". De eerste vereiste voor een foto graaf-van-klasse is volgens Chris- Paul Stapels zakelijk samenwer kend met Dick van Beurden (23) uit Velp, die de meer technischer din gen voor zijn rekening neemt dat hij „een tick" heeft Stapels, zichzelf als voorbeeld nemend: „Ik heb al tijd al gekke dingen gedaan. Risico's genomen, die geen normaal mens zou nemen. In Leiden heb ik eens de nieuwe vuilverbranding gefotogra feerd. Vanaf een 90 meter hoge pijp- Gewoon. omdat je een andere plaat wilt maken dan iemand anders. Al heb je nog zo'n mooie camera, als je op de grond blijft met dat ding voor je buik, maak je geen mallemoer. Als je met-hart-en-ziel een gekke plaat wil maken, doe je alles. Met je Camera een Hassel- blatt of Rolleyflex doe je alles. Eigenlijk zonder erby na te denken. Je hebt geen hoogtevrees, je bent niet bang. Voor niets en niemand. Pas als je staat te ontwikkelen en af te drukken, besef je wat voor risico je hebt genomen". Een verder, vol flair nog een tipje van zij'n „geheim" ontsluierend: „Ik heb eens een hoes moeten maken voor een lp van Gert en Hermien. Voor een kerstplaat. Daarvoor moet je vooral sfeer uitbeelden. Maar het was augustus. Kerstsfeer in au gustus. Ga daar maar eens aan staan. Het heeft me een hele mid dag gekost. Om een ijzerzaagje op te scharrelen. En vervolgens over een hek klimmen om ergens een „kerstboompje" te kunnen versieren. Als je geen echt goede, typerende plaat wilt maken, doe je dat toch niet Chris Stapels vrijer worden duurder worden (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Alle merken ook zaterdagmorgen LEIDEN Tijdens een concert reis door Nederland en Duitsland komt als gast van het Leids accor deonorkest „Neerlandia" het beken de Hohner Orchester Trossingen 1927 naar Leiden, waar op hemel vaartsdag in de Stadsgehoorzaal een j concert wordt gegeven. Het orkest concerteert onder lei- I ding van Rudolf Wiirthner. Günter I Wertz treedt op als mondharmoni casolist en voorts zal het Peros- kwartet te horen zyn. Het orkest is opgericht door de accordeonpionier Hermann Schitten- helm, die twee jaar geleden de lei ding heeft overgedragen aan één van zijn succesvolle y leerlingen. Würthner is componist en kenner van het in strument by uitstek. Behalve van de dirigent speelt het orkest werk van Offenbach, Pres- sel. Kreisler. Hubay en Löhr. Officiële publikaties sluiting gemeentelijke bureaus. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bu reaus der gemeentelijke bedrijven op maandag 5 mei a.s„ des middags, voor het publiek gesloten zullen zijn. LEIDEN Nadat 1 mei voor de Leidse socialisten jarenlang een twij felachtige kleur heeft gehad, is gis teren een poging gedaan de 1-mei viering nieuw leven in te blazen, 's Morgens vroeg werden alle bejaar de PvdA-leden verrast met bloemen. Rode bloemen uiteraard, 's Avonds gingen 150 linksgezinden zo goed als allemaal jongeren vanaf de Kaasmarkt op pad In een gezamen lijke demonstratieve optocht. Onderweg werden pamfletten aan voorbijgangers uitgereikt en nu en dan werden spreekkoren ingezet. De mars, die een ordelyk verloop had, eindigde in De Burcht, waar het ge tal van de lopers zich verdubbelde. Twee sprekers leidden een massale discussie in. Mevrouw Emmy Lopez Diaz (PvdA) verklaarde 1 mei tot dag van de solidariteit met alle min derheden. Zij vroeg zich af waar de politieke lusteloosheid vandaan komt. In haar betoog pleitte zij vu rig voor de vorming van één links front. Internationale Nadat enigszins aarzelend de Internationale staand was gezongen, verscheen als tweede woordvoerder Henk Gortzak (PSP) op het met rode vlaggen getooide podium. Hij sloot zich aan bij het pleidooi van me vrouw Diaz voor een eensgezind so cialistisch optreden. Verder stelde hij een paar toestanden aan de kaak, als de tegenwoordigheid van NAVO-wa pens in Portugese kolonieën, de ver handeling van arbeiders bü fabrieks- sluitingen als zyn zy koopwaar, ter- wijl hy ook van leer trok tegen het i nieuwe ontwerp voor het staking»- I recht. Voordat de film .Her Untertan** van Wolfgang Staudte werd ver toond, besloot men tot het zenden I van een solidariteitstelegram met de I Tilburgse studenten, die thans voor I structurele onderwijshervormingen op de bres staan. Het telegram luidt als volgt: „De aanwezigen op de 1- mei bijeenkomst in Leiden stellen zich achter de strijd van de Tilburg se studenten voor een democratise ring van de hogeschool en de samen leving". LEIDEN Met veel hoempa mu ziek. woorden van dankbaarheid en feestvreugde is gistermiddag het ge heel gerestaureerde „Eigen Huis" van de roomskatholieke studentenvereni ging Sanctus Augustinus in gebruik genomen. Het begon met een buiten gewone algemene ledenvergadering in het Groot Auditorium waar de praeses van de vereniging de heer C. Th. M. van Teylingen een historisch overzicht van de restauratie gaf en de moeizame financiering van het project van ruim een half miljoen gulden in herinnering bracht. Hij stelde, dat een specifiek katholieke studentenorganisatie ook in de huidi ge tijd nog wel degelijk een doel heeft, zij het dan ook dat de eman ciperende functie is vervallen. Het j vormingswerk en de gedaohitenvor- ming zyn echter wel degelijk aspec-1 ten van de vereniging, die een speci- fiek confessioneel karakter dragen. I Overigens achtte hy het zeer nuttig. dat de vereniging en ook de ver-1 nieuwde sociëteit een volstrekt open karakter hebben. De praeses installeerde voorts twee nieuwe ereleden, de heren mr. G. W. M. Gründemann en W. Doeven, de voorzitters van de Stichting Eigen Huis en van de bouwcommissie, die vervolgens beiden het woord voerden om hun dank uit te spreken voor deze i onderscheiding en hun visie te geven op de restauratie en de functie van Augustinus. Het officiële openingswoord werd; daarna gesproken door burgemeester mr. G. C. van der Willigen, die daar- mee de plaats innam van de door| ziekte verhinderde Commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz. Begeleid door het fors opererende Leids Studenten Hoempagezelschap trok het gezelschap vervolgens van de Academie naar het Eigen Huis waar het bestuur recipieerde. In de Hooimijt, het tijdelijk onderkomen aan de Hooigracht, werd de laatste drankvoorraad weggeschonken als sluitingsplechtigheid en als begin van een avond in het nieuwe huis met veel muziek, toneel en cabaret De openingsplechtigheid viel samen met de viering van de 76ste dies na- talis van Augustinus. welke viering vandaag intern is voortgezet. Op de foto de sfeervolle grotse zaal van 't gerestaureerde Eigen Huis aan het Rapenburg. «Foto LD/Holvast). Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal II geneeskunde mej. A. I. Albers (Voorburg), mej. M. H. Sipman (Driehuis-Velsen en de heren G. A. v. d. Kleij (Den Haag), A. D. Schipper (Den Haag' en R. l' Verhey (Amersfoort); kandidaats Spaanse taal- en letterkunde mej. S. M. Riehl (Den Haag); doctoraal Ned. recht mevr. J. M. V. v. Toor- Krim (Delft) en de heren A. Ste- merdink (Leiden), J. J. H. M. Aer- den (Roosendaal) en J. B. F. v. Has selt (Leiden); kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen de heer A J. W. Pluyms (Leiden», mej. A. E. C. L. M. Arkesteyn (Leidsehendam). H. L. E. A. Sonnenschein (Leiden), W. J. T. M. van Ryn (Voorburg), J. J. v. d. Berg (Leiden) en P. J. Claassen (Leiden); doctoraal wis kunde de heer S. Bijlsma (Leiden»; doctoraal scheikunde mej. A. v. d. Burg (Leiden), mej. A. Bosselaar (Leiden) en de heren A. V. Huy- gens (Leiden) en D. v. d. Heide (Lei den); doctoraal geologie de heer W. Peeters (Alphen aan den Ryn); doc toraal biologie de heer J. C. H. Pee ters (Leiderdorp). Leidse koopman voor politierechter LEIDEN Het was een nare sa menloop van omstandigheden waar door een 29-jarige koopman uit Lei den in de moeilijkheden kwam. Hij kreeg ruzie met zijn vrouw, die er toen vandoor ging. Daarop ging de koopman haar per auto zoeken, hetgeen op zichzelf geen bezwaar zou hebben gegeven ware het niet, dat de koopman nogal wat bier had gedronken. „U maakte de indruk zat te zyn", aldus de Haagse politierechter. Die indruk werd bevestigd door het feit. dat verdachte in de Breestraat tegen een geparkeerde auto was gereden Aanvankelijk haa verdachte gepro beerd onder de strafvervolging uit te komen door te beweren, dat niet hy de auto had bestuurd, doch later volgde de bekentenis .Ik was bang voor mijn rijbewijs", zei verdachte. „Dat zit er toch in", kondigde de officier aan en hij eiste acht dagen gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Het von nis werd zes dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. erd èclirijoen Naai' aanleiding van een door de heer M. van Aken (PvdA) in de jongste Leidse gemeenteraadsverga dering gedane uitlating, waaruit bliikt dat ondergetekende in de KVP vergadering van 25 april gezegd zou hebben, dat de Groenoordhal een socialistisch statussymbool is, gaar ne de navolgende rechtzetting: Let terlijk heeft ondergetekende gezegd: „wanneer zullen zy (de burgers) genoeg hebben van socialistische sta tussymbolen als twee stadsschouw burgen?" In deze zin wordt gewezen op de twee stadsschouwburgen, waartoe wethouder S. Sannes, zoals bekend, pogingen in het werk stelt. Met dank voor plaatsing. M. J. D. A. HANSEN. ADVERTENTIE Doctoraal Ned. Recht de heer E. W. Koning (Leiden); Kerkelijk exa men de heer C. Haas (Leiden), Aan de RIK. Universiteit te Nijmegen, slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde de heer J. W. M. ven Wely (Leiden). Einduitslag van Sleutelbridge D LEIDEN Einduitslagen van de huishoudelijke viertallencompetitie van bridgeclub „De Sleutels". Groep A. No. 1 Virgal Kuyt. Eldering- Meester. van Egmond. Degraderen naai' Groep B Tan. Philips-van In- gen. Engels Zwetsloot. Rodenburg- Kooiman, Hemmes. Groep B. Team Biesot. 53 pnt. (795-345). Dms. Sier. 46 pnt. (705- 423). de Vries. 36 pnt. (668-583). van Helvert. 30 pnt. (575-663), Mv. Vryenhoek. 30 pnt (579-602». Middel ham. 26 pnt. (553-597), Bernard 26 pnt. (478-593), Mv. Der ogee, 22 pnt. (493-570), Lepelaar 21 pnt (559-676), Jansen. 21 pnt. (511-641), Vreeburg 19 pnt. (460-684). Promoveren naar Groep A. Dms. Sier, van Zijl, Rompes, Pries. Biesot. v. d. Meer-de Jong, Bloemhof. Degraderen naar C. Jansen en eohtgen. v. d. Veek.Hoslboer. Vree burg, Biegstraten v. d. Heide. Ny- weide. Groep C. Promoveren naar B. v. d. Berg, Schierek-Veldkamp, du Pont. Leiden-Noord in twee fleuri ge beelden. We zetten met „spuit water" de bloemetjes buiten Het is spuitwater van de fontein, die op de hoek K ooilaan-Surina- mestraat is gemaakt en die een schenking is van de stichting Persgasstation Leiden. Een be- stuursafvaardiging heeft zich gis teren, zoals gemeld, van de wer king van de later officieel in ge bruik te stellen fontein op de hoogte gesteld. De andere foto (LD/Holvast) laat een bloemrijk stukje stad zien bij de brug over de Haar lemmertrekvaart in de Willem de Zwijgerlaan, in de omleidings route, waarop bollenbezoekers van Leiderdorp naar Oegstgeest Leiden passeren. Narcissen in bakken vormen kleine bollen- veldjes en viooltjes tonen hun fluwelen schoonheid, al met al een fleurige noot in het strakke lijnenspel van wegen, trottoirs en lichtmasten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3