usland werkt aan 1vaardige hoofdstad Aanrander aangehouden Vele Russen vallen van hun gelooj af VenhaSe. ede i± BOLLENVELDEN WORDEN MOOI koek st met reconstructie ïraaiins Moskou en Zweefvliegtuig bij noodlanding beschadigd Noordwijker na aanrijding op de vlucht Lente is muziek om naar te kijken AMSTERDAMS WINKELMEISJE OVERVALLEN Er zijn htendzieke vaders naar er zijn alleen maar eve moeders en lieve >eders zijn op moederdag een elektrische 1 I oUe*~t*je. 2 MEI 1969 LEIDSCU DAGBLAD PAGINA 29 (Van onze correspondent) f (GPD) Je begint pas tskou te denken als je, na ge reis door het grootste i Europa, staat op de afge- rug die de afbrokkelende rers aan de Pools-Russi- sns met elkaar verbindt. Het er valt -neeuw. De kleine en de klokketorens maken van het landschap achter S^de andere kant van de ri- Brest-Litowsk, liggen de /'ouden van Wit-Rusland, de wegen, de etappes van 300 kilometer die moeten wor- jelegd voordat Moskou op '"4id opdoemt uit de stof wol- 5a'ci de Russische laagvlakte. li zeggen dat Moskou niet 5 dan een groot, om het heen gebouwd dorp en dat ve^e Sowjet-Unie maar twee steden zyn: Leningrad •row. Er schuilt iets waars in latswering: Moskou heeft een istorisch centrum omgeven oude woonring waarom- ■t 30 kilometers ver in de voorstadjes uit de grond ïhoten. iet bepaald een bijzondere, en in de winter soms ook elijke stad. Zij heeft haar ühoonheid. Maar zij heeft ar problemen. De arohitec- io '69 willen nu dit uit zijn n gegroeide kind fatsoen- in aankleden, civiliseren. Er ambitieus programma voor ld dat vergemakkelijkt door de afwezigheid van lier bezit in deze stad. Jstructie en verfraaiing van Êdstad is een opgaaf die de leiders in de kortst mo- willen oplossen. Ener- »t woningprobleem op te erzijds om Moskou de i een echte hoofdstad te Stalin Gezegd wordt, dat er, toen Stalin aan de macht was maar veel te weinig woningen zijn gebouwd in Moskou. Ale aandacht gold de uit breiding van de Industrie. De vijf jarenplannen volgden elkaar op. er werden garages gebouwd, de Sow jet-Unie werd een reusachtige werkplaats waarvan de arbeiders als de Arabische arbeiders van de de vorige eeuw, in de isba's, of in schamele houten huisjes woonden. Zeker, de bouw van logementen nam toe, maar de autoriteiten uit die tijd dachten met Stalin, dat een aantal gebouwen van meer dan 100 meter hoog (zoals de ge weldige torens van het Kremlin en een metro met paleiselij ke stations) voldoende waren om Moskou tot een hoofdstad, het socialisme waardig te maken. Vele jaren zyn verlopen sinds het twintigste partycongres, en al praat men nu over Stalin als mi litair en strateeg, of meer nog als een briljant party politicus, nie mand in Rusland beschouwt hem nog als eminent architect en ste- debouwkundige. De ontwikkelings geschiedenis van het land heeft de huidige leiders getoond dat de realiteit de verbeelding overtreft. Dertig jaar hard werken door het Russische volk, moeten gecompen seerd worden door een verbetering van de welvaart, een levensstyi die beter beantwoordt aan de aspira ties van iedereen. Voor de huidige Russische leiders moet de hoofdstad in elk opzicht het dominerende centrum van het oostblok zyn. Dearom zyn de laat ste tien jaar enorme sommen in modernisering en reconstructie van de hoofdstad geïnvesteerd. Voor dit Jaar worden de investe- ringen geraamd gulden. miljard Logementen De afgelopen twee jaar zijn er in Moskou 240.000 woningen gebouwd. In '69 denkt het gemeentebestuur er meer dan 120.000 te bouwen; 85 procent van de nieuwe flats zal meer dan negen etages hebben, in 1970 worden er in Moskou alleen nog huizen gebouwd van meer dan vyf etages. Het reconstructie- en urbaniseringsplan voorziet tot 1980 in een volkomen nieuwe stad, waarin slechts de historische mo numenten van het glorieryke Rus sische verleden zullen zyn overge bleven. De architecten hebben besloten het bewaren van historische plaatsen en monumenten principieel te be perken tot het centrum van de stad en verder het oude by het nieuwe aan te passen, zy ver wachten dat de grote ruimte vooral van hoofdstraten en trot toirs zal verhinderen dat de his torische monumenten in het niet zullen vallen naast de hoogbouw. Daardoor komt het dat men genover kleine historische kerken, voor het merendeel getranformeerd in atheïstisch- propagandistische musea, gigantische gebouwen ziet verryzen. Een knagende onzekerheid is nu voor Moskou's autoriteiten of de voor ziene oplossing ook voldoende zal zyn voor het Moskou van het jaar 2000. De stedebouwkundigen hou den zich al met deze kwestie be zig door op langere fcermyn aan een andere oplossing te denken. Men spreekt over een „naaldstad" en over een „heuvelstadd" waarby uitgegaan wordt van een woonca- paciteit van 55 miljoen inwoners. NOORD WIJK Een zweefvlieg tuig van de Kennemer Zweefvlieg - club maakte ten noorden van het vliegveld aan de Vogelaardreef in Noord wijk een noodlanding in het duinterrein. De vlieger liep lichte ver wondingen op. Van het toestel werd een van de vleugels vernield. NOORDWIJK Een Noordwyk.se hotelhouder haalde als automobilist vreemde capriolen uit. Eerst veroor zaakte hy in Hilversum een paar aanrijdingen, waarna hy er tussen uit trok zonder zich om de schade te bekommeren. Vervolgens belette hij in Laren 'n automobiliste om hem ln te halen. Dit gebeurde op een zeer kwalijke manier, waardoor de wagen van de dame werd bescha digd. Daar het kenteken van zyn auto Inmiddels was opgenomen, wist de politie in het Gooi al gauw waar de onsportieve chauffeur thuishoorde Men verzocht daarop aan de Noord wykse politie naar hem uit te zien. Toen de hotelier in Noordwyk aan kwam en bemerkte, dat de kust niet veilig was, ging hy er met zeer gro te snelheid vandoor, achtervolgd door politiepatrouilles. Op zyn vlucht pleegde hy nog een reeks verkeersovertredingen. Hoewel hij er aanvankelyk in slaag de zich aan arrestatie te onttrekken, kon de politie de volgende dag de hand op hem leggen. (ADVERTENTIE) ..maak iets extra's van dat zondagsontbijt! metzo'n malse en kruidige (meteen likje boter mmm...) ADVERTENTIE) Opeens staat de natuur in lichterlaaie. Lente heet dat en de bleke winter wordt verbannen. Buiten, maar. hoe is dat binnen? Waarom laten we ook daar het voorjaar niet vrolijk zijn gang gaan? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte van uw wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. zie. Rath Doodeheefver Vijf R&D-boeken boordevol ideeën om van een huis uw thuis te maken. AMSTERDAM (ANP) Een tot nog toe onbekende man heeft gister avond rond zeven uur in een winkel op de Korte Nieuwedyk 48 in Am sterdam een roofoverval gepleegd. De man kwam rond die tijd de souve nirswinkel binnen om iets te kopen. Nadat hy zyn keus had gemaakt en vroeg om de gekochte goederen in te pakken, sloeg hy de 21-jarige ver koopster, toen zy zich bukte om pak papier te zoeken, met een steen een paar keer op het hoofd. Het meisje zakte bewusteloos in elkaar en de man heeft een greep in de kas ge daan. Met ongeveer 1500 gulden is hy er vandoor gegaan. Het meis je is door de GGD voor behandeling naar het Binnengasthuis vervoerd. Zy is niet al te ernstig gewond en kon 'later op de avond naar huis wor den gebracht. Terwyi de man bezig was de mo lentjes en klompjes uit te zoeken, kwamen twee jonge meisjes de win kel binnen om een kleinigheidje te kopen. Zy werden Intussen geholpen. De ze meisjes hebben dus de dader ge zien, maar zyn voordat de roofover val werd gepleegd, weer uit de win kel gegaan. Oe Tliant bij Blake GENèVE (AP) De aecretarla- genraal van de VU., Oe Thant heeft gisteren in Genève besprekingen ge voerd met dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken. Blake heeft hem op de hoogte ge steld van zyn indrukken over de si tuatie ln het Midden Oosten, waar Blake onlangs heeft rondgereisd. Wielrennen De Nederlander Henk Poppe heeft ln het Prater in Wenen de eerste étappe van de Disicu-ronde, een etappewedstryd voor renners onder 18 jaar, gewon nen. Poppe versloeg in de eind sprint van het peloton in het 80-ki- lometer lange criterium de Italiaan Pancheri. Paardesport De Australische Jockey Ron Hitchinson heeft in Newmarket met de merrie Pull Dress de „1000 guineas" gewonnen. Op an derhalve lengte werd Lester Pigott met Hecuba tweede. Jim Brown eindigde met Motionless als derde. In Rijnsaterwoude en Zoetermeer ALPHEN AAN DEN RIJN/RIJN-Jaar naast zich in de auto te krijgen. pede snijmachine waard LISSE De Federatie van VW'i in Noord-Holland moest mededelen, dat de bollendagen in Limmen en Breezand een week moeten worden verschoven naar 10 mei Het duidt er op, dat de bloei minder snel verloopt dan iedereen verwachtte. In de oude bollenstreek tussen Leiden en Haarlem staan nog vele velden hya cinten te bloeien of zyn nu zover, dat zy het weekeinde kleur zullen brengen. Ook Keukenhof pronkt nu in zyn mooiste gewaad. We hebben in de Bollenstreek het prachtige oranje van de tulipa prae- stans Fusilier gezien. Dit kleine oor- spronkeiyke tulpje brengt meer bloe men op een steel. Het loof blad glimt prachtig. De liefhebbers van de mollige of wollige dekens van dubbele vroege tulpen zullen ook overal in de bol lenstreek kunnen zien, dat dit voor perken een uitstekende vulling bete kent. Het is jammer, dat het een moei lijk telende afdeling is, waardoor ze meestal nogal pryzig zyn en een beetje uit de markt raken. Ze heb ben echter mooi rose en oranje als meest opvallende kleur en staan in de omgeving van Voorhout meestal in grote hoeken by elkaar. Deze soort wordt gezelschap gehouder door de eerste enkele vroege tulpen, die heel wat hoger op de steel staan. En zelfs zyn er nog narcissen te zien. De fotograferende „bollenkykers" NOORDWIJK Bewoners van de Freesialaan in Noordwijk merkten op, dat in het nabij ge legen hertenkamp een ezel met een schaap in de bek rondliep. De politie maakte een eind aan deze molestatie, die zeker de dood van het schaap tot gevolg zou hebben gehad. De ezel boette zijn wangedrag met „cellulair" in de stal van het kamp. adviseren wy om eens een dagje dia's te maken van de tuinen by de hui' zen in de nieuwe wijken. Oostelyk van de Rijksstraatweg in Benne- broek staan juwelen van tuinarchi tectuur, achter Treslong in Hillegom hebben we mooie tuinen gezien en in Lisse in een nieuwe villawyk is ook veel te genieten. Doordat de bloei in de tuinen meer in elkaar is gaan overlopen en er meestal geen bloe men worden gekopt, kan men alles door elkaar zien staan. Wielrennen De volgende Neder landse amateuirwielrenners zullen de komende dagen aan wielerwedstry- den in het buitenland deelnemen; Grote Prys Greenall Withley (En geland), 10/11 mei: Popke Oosterhof, Jan Spetgens en Joop Zoetemelk (Rypwetering) Fleche du sud, Luxemburg, 12/19 mei: Cornells Priem, Ronald Bakker, Piet van Katwyk, Jules Bruessing en Peter Pennekamp. (ADVERTENTIE) [/ln/touytJ Ü]o 1 1*1 tried In de Zuidduinen ln Katwijk aan Zee niet ver van het kam peerterrein is men bezig met de bouw van een Soefi-tempel. Het ontwerp van deze tempel is van prof. ir. S. J. van Emden uit Delft en de bouiv wordt uitge voerd door Van Rhijn n.v. in Kat wijk. Deze foto brengt de plaats beeld waar deze tempel, die over ongeveer een jaar in ge bruik zal worden genomen, zal verrijzen. (Foto LD/J. v. Duyn, Katwyk a. Z.). SATERWOUDE Dank zy de menwerking tussen de Rijkspolitie- groepen ln Uithoorn en Zoetermeer en de recherche- af delingen van de gemeente-politiekorpsen van Alphen aan den Ryn en Gouda is maandag in Gouda een 21-jarige inwoner van deze stad, die dagelyks als leerling de Zeevaartschool in Amsterdam be zoekt, onder verdenking aanrandin gen te hebben gepleegd in Rynsa- terwoude en Zoetermeer, gearres teerd. De jongeman zou voor het plegen van deze aanrandingen uit de gym nastiekzaal aan de Da Costastraat in Alphen aan den Ryn een com pleet stel dameskleren hebben weg genomen, die hy gebruikte als hij oneerbare handelingen wilde plegen. Hy informeerde, dan naar een be paalde straat en vroeg zyn slachtof fers in zyn auto te willen plaatsne men om hem de weg te wyzen. Dat heeft de man rond Sinterklaas gedaan in Rynsaterwoude. Een 10- jarig meisje werd het slachtoffer. Na haai- de handen op de rug te heb ben gebonden reed hy met dit kind naar Uithoorn, waai- hy zich aan Met dit meisje reed hy vervolgens naar Moordrecht, waar hy het op een stille weg eveneens aanrandde, j Dit vergrijp werd de jongeman echter noodlottig, want vriendinne tjes van dit tweede meisje hadden de lettercombinatie van de auto van de man onthouden, nameiyk DD met daarachter de cyfers. Hierdoor kreeg de recherche van de RUkspo- litie in Zoetermeer tenminste enig houvast en werden honderden auto's met deze lettercombinatie na getrokken. Intussen had de recherche van de gemeentepolitie in Alphen aan den Rijn reeds met het meisje uit Ryn saterwoude tal van auto's bekeken en was men tot een fotocombinatie ge komen van de verdachte persoon Hierdoor kregen de politie en de officier van Justitie voor jeugdzaken in Den Haag een beeld van de per soon. Maandagavond werd in Gou da de opgestelde val rond de ver dachte dichtgeslagen. De Jongeman bekende vrijwel direct de beide aan randingen en de diefstal van de vrou wenkleren. De dader is na in eerste instantie haar vergreep en haar vervolgens verhoord te zyn en na confrontatie op een stille weg uit de auto zette, met zyn slachtoffers en getuigen Enkele weken later zag hy kans in j voorgeleid voor de officier van Jus- Zoetermeer een meisje van negen title in Den Haag. Mu» mmtMm I mt (Van één onzer redacteuren t „Zelf heb ik gedurende een ver- blyf van een vol jaar in Moskou slechts één overtuigd communist ontmoet, en dat was een Nederlan der, lid van de CPN". Deze woorden zyn van de Leidse hoogleraar in de Slavische letterkunde, prof. dr. K. van het Reve, die een jaar lang als correspondent van Het Parool in de Russische hoofdstad woonde. Hy doet deze uitspraak in een ar tikel over de linkse oppositie in de Sowjet-Unie („Het ondergrondse Rusland"), dat is opgenomen in het laatst verschenen nummer van de Internationale Spectator. Van het Reve zegt in dit artikel, dat het merkwaardig is, dat er in het Westen betrekkelijk weinig aandacht wordt besteed aan deze oppositie. De schrijver zegt, dat dit betrekkelyke gebrek aan belangstelling voor en kennis van een zo belangrijk politiek verschynsel wellicht samenhangt met de traagheid, die nu eenmaal by elke omschakeling optreedt. „Wie over Russische zaken schryft, is nu eenmaal gewend een bepaald soort materiaal te gebruiken, en het duurt enkele jaren voor hy zich vertrouwd i „legale oppositie" brengt de overheid beeft gemaakt met nieuw, andersoor- ln grote verlegenheid; de Russische tig materiaal waarvan de bestude- autoriteiten gaan liever niet over tot ring andere kennis eist aldus Van vervolging van mensen, hip enige het Reve. Als voorbeeld noemt hy internationale) bekendheid genie- het feit. dat Kremlinologen wél dc ten. Doet de overheid dat wèl, dan „Kazachstanskaja Prawda" lezen, I moet zy een protest tegen wetsver- maar verzuimen kennis te nemen J krachting voorstellen als anti-Russi- van de „Chronika Tekoescich Sobi- j sche propaganda of in geval van ty'het mededelingenblad van de demonstraties als verstoringen van Russische oppositie. j dg openbare orde. Legaal Taktiek Kenmerkend voor de linkse oppo- 1 Overigens, het feit dat de linkse sitie in de Sowjet-Unie is het feit, oppositie niet verder gaat dan de dat zy zich niet in eerste instantie eis dat de'overheid de door haarzelf verzet tegen de overheid, maar van uitgevaardigde wetten in acht moet die overheid eist, dat de rechten die de Russen door de wet worden gega randeerd. ook daadwerkelyk worden geëerbiedigd. Er bestaat immers een enorme gaping tussen de wet, zoals die op papier staat en de werkelyke stand van zaken. „Deze gaping geeft de oppositie zowel haar program als de mogelykheid om haar activiteit tot een strikt legale activiteit te maken: hoe zou immers de eis, dat de wet- nemen. wil volgens Van het Reve niet zeggen, dat die oppositie het in beginsel eens is met de grondslagen van het Russische bewind. Integen deel, Van het Reve constateert een massale „geloofsafval" in de Sow jet-Unie en acht het niet onmogeiyk dat de legaliteit van de opposanten slechts een taktiek is. Immers, een oppositie die zich zou richten tegen de grondslagen van het regime zou ten geëerbiedigd moet worden, in I geen enkele kans van bestaan heb- stryd met de wet kunnen zyn?" Deze ben. Van het Reve schryft, dat deze ge- loofsafval zo groot ls, dat het aan tal intellectuelen dat het marxisme- leninisme als een zinrijke en juiste wereldbeschouwing ziet, snel af neemt. Van het Reve geeft geen exacte verklaring voor deze afwijzing van het marxisme-leninismè. Hy uit wel enig veronderstellingenmodever schijnsel; geloofsvacuüm als gevolg van de de-6talinisatie („men over- dry ft maar weinig, indien men de stelling poneert, dat de verguizing van Stalin met handhaving van het marxisme-leninisme, wat de indruk op de gelovigen betreft, te vergely- ken is met een bekendmaking na mens de synode in laat ons zeggen 1920, inhoudende dat de christeiyke godsdienst uiteraard de enige ware godsdienst biyft, maar dat Jezus Christus als een Joods bedrieger en Calvyn als een moordenaar moet worden beschouwd"). Vacuüm Wat betreft dat geloofsvacuüm schryft Van het Reve, dat hy in Rus land wel pogingen heeft aangetrof fen om dit op te vullen, maar dat hem daarby de geringe belangstel ling voor enige niet-officiële variant van het marxisme ia opgevallen- Verder had hy by een aantal afval ligen een soort van ummuniteit voor alle ideologie aangetroffen en by anderen een ..renaissance van het slavofielendom": „mensen, die, naar oud recept, juist uit de veler lei ellende waarin Rusland nu al vyftlg jaar, of als men wil nog veel langer is gedompeld, de conclusie ab absurdo trekken dat juist daarom Rusland is geroepen de wereld het heil te brengen, waarby zy dat heil dan belichaamd zien in de twee ach- telykste fenomenen van het Russi sche leven: de Russische kerk en de Russische boer". Van het Reve ls ervan overtuigd, dat de aanhang van de oppositie aanzienlyk en zeer verbreid is. Hy zegt daar echter by. dat het aantal mensen dat tot nu toe heeft deelge nomen aan het werk van de opposi tie beperkt is gebleven tot enkele duizenden of misschien tienduizen den.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 29