Koningin en fabeltjesland Step-inn doorslaand succes Esso Seruiie gaat steeds riuerder Leidse jeugd feestte voor... 1 Nederland bolwerk van vrijheid wonen Ook in wijken Mevrouw Hooymans tie!midi fid Gijs v. Hage bleef v.Gerven de baas Leiden in last TSJECHISCH GASTCOLLEGE DONDERDAG 1 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Koninginnedag is vooral een feest voor kinderen en voor hen zijn de organiserende volwassenen met pandjes jassen en hoge hoeden alleen decorum. Een decorum, dat Lei- dens burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen gisterochtend ver brak door op het bordes van het stadhuis één van die in deftig zwart gestoken heren „dat kleine dikke mannetje" te noemen Hij maakte daarmee de jeugd, die voor het brengen van een aubade op het Stadhuisplein was bijeengekomen, duidelijk wie hij bedoelde: de heer J. C. J. Lambermont. De burgemeester bracht hem hulde voor het werk, dat hij 25 jaar als secretaris van de vereniging Koninginnedag doet. „Hij zorgt ervoor, dat de poppenkasten klaar staan", zei hij in voor de jeugd begrijpe lijke taal. De jeugd was er vroeg bij op deze wat het weer betrof stralende ko ninginnedag. Daarvoor zorgden de vier drumbands, die in de verschil lende stadswijken de reveille blie zen. De zesdeklassers van de lagere scholen togen naar het stadhuis om er onder leiding van de heer A. van Kapel en gesteund door het Leids Politie Muziek Gezelschap een au bade te brengen. De kinderen zon gen o.a. juichend „De vlaggen uit"! En die gingen uit in de stad. waar het leven op gang kwam. De win kels gingen open, de warenmarkt kwam tot leven. Veel toeschouwers waren er nog niet op dit vroege uur. toen burgemeester Van der Willigen ae i zestigste verjaardag van Ko-nin- gin Juliana memoreerde. Hii noemde dit feest een bewijs van j verbondenheid in een wereld, die vol j is van ruzie. De burgemeester: Zelfs j in de Fabeltjeskrant lezen we er- j van trum. Op de schallende klanken uit een radiowagen was het vooral de jeugd, die zich losjes op de dooi" dranghekken afgeperkte „dans vloer" bewoog. Datzelfde Pieterskerkplein gaf in de avond een muzikale show en tap toe te zien. Traditiegetrouw mar cheerde daar de harmoniekapel Werkmans Wilskracht in het licht der schijnwerpers en lantaarns. Het muziekkorps trok flink wat luiste raars, die drie kwartier de gedisci plineerde en muzikale verrichtinger van de kapel konden volgen. Als vanouds ook werd een oranje bal gehouden in de Stadsgehoorzaal Onder leiding van de heer Van Al- phenaar kon er gedanst worden in een stemmige sfeer op muziek van radio- en dansorkest The Mellow- tones. De bekende Amsterdamse CCCC Folk and Blues group zorgde voor een uitstekende muzikale af wisseling. De traditionele oranjewandeltocht, j maal werd gehouden, De „nationale helden", die de Fa- de hoogtepunten van de koninginne- beltjeskrantfiguren zijn geworden, dagviering. Vanuit ,De Burcht" be- kregen later op de dag gestalte in gaven zich ditmaal zo'n 20 vereni- optochten. die in de buitenwijken werden gehouden als hoogtepunten In geanimeerde buurtfeesten, waar voor de belangstelling steeds groter wordt. Met een woordspeling kun je zeggen: de Leidse jeugd feestte voor Koningin en fabeltjesland Het feest voor de jeugd in de bin nenstad was er niet minder om. In vier bioscopen werden spannende dierenfilms vertoond en in de grote Burchtzaal vierde Jan Klaassen ln de poppenkast triomfen. Ook in het Antoniusclubhuis kor. de jeugd van een filmvoorstelling genieten D* oudere jeugd kon de gehele dag in het vroegere belastinggebouw in de Breestraat terecht bij Step-Inn. Het werd in de ochtenduren druk in de zonovergoten binnenstad, waar het Lodewijkcarillon vrolijke klan ken strooide, waarmee het draaiorgel muzikaal instemde. Op het Stadhuis plein stonden op deze dag geen auto's, maar lag in de loop van van de ochtend een grote Judomat. waarop sportschool De Vries de monstraties in zelfverdediging gaf. De Leidse Oranjevereniging was intussen op pad gegaan om zes honderd bejaarden (opnieuw meer tehuizen dan vorig jaar) en kinde ren te verrassen met resp. fruit en een zakje versnaperingen. Aan de ja rige vorstin zonden bestuur en leden een gelukstelegram. 's Middags liet het zonnetje even min verstek gaan. De belangstelling voor het openluchtdansen op het Pieterskerkplein (3 tot 4 uur) was echter maar aan de lauwe kant. evenals de gezelligheid in het cen- gings- en schoolgroepen alsmede en kele honderden individuele wande- I laars (in totaal waren er ruim 900 inschrijvingen) op pad. De wandelstoet stelde zioh aan het eind van de middag op de Hoge Rijndijk op, vanwaar de lange met enkele honderden vlaggen en vlag- die in de middag voor de vijftiende getjes opgeluisterde stoet achter de was één van j Leidse R.-K. harmoniekapel naar ,.De Burcht" marcheerde. De feest stoet ging langs het stadhuis, waar het gemeentebestuur en het bestuur van de vereniging ..Koninginnedag-' het défilé gadesloegen. In de afdeling wandelsportvereni- j gignen ging de wisselbeker voor de tweede maal in successie naar N.A.S., Leimuiden. In de afdeling scholengroepen legde de Lidwina- groep 5 voor de derde achtereenvol- l gende maal en dus definitief beslag op de beker. De verdere uitslag in deze groep was: 2de prijs Kon. Jul ia- naschool. 3de prys Prinses Mar- grietschool. LEIDEN In een met humor doorspekte en met vaderlandse en algemene geschiedenis doorstrengelde toespraak heeft de oud-minister van Onderwijs en Wetenschappen, het tweede kamerlid prof. mr. I. A. Diepenhorst, gistermiddag in de Bur gerzaal van het Leidse Stadhuis nog eens gewezen op de be tekenis van ons vorstenhuis voor de Nederlandse samenleving. 1 Prof. mr. Diepenhorst hield deze toespraak tijdens een receptie, wel- i ke de burgemeester hield ter gelegen- j heid van de zestigste verjaardag van I Koningin Juliana en die werd bijge woond door vele representanten van I het Leidse verenigingsleven en tal 1 van burgerlijke-, universitaire-, mili taire- en kerkelijke autoriteiten. Een zaal vol. Spreker, die vrijwel vanaf de Prins van Oranje onze vaderland se geschiedenis in de aandacht plaatste, wees er o.m. op. dat onze Oranjetelgen, w.o. ook onze huidige Vorstin, met weergaloze plichtsbe trachting hun werkzaamheden ver vulden. Hoewel oppervlakking gezien het koningschap in bekoring wat is Ingeboet, leert ons de geschiedenis en ook thans de werkelijkheid, dat Ne derland het toch niet zonder een Oranje-dynastie kan stellen, aldus spreker. Ons Koningshuis, het oud ste regerende vorstenhuis in Europa heeft ons land in de loop der jaren een staatkundige stabiliteit gegeven Ondanks de overstelpende tegen spoed, die land en volk in de moei lijke oorlogsjaren 1940-1945 door stonden. kwam uit de mond van Ko- nlngin Wilhelmina het «oord <*k Koningin Juliana ons voor gaan. Foto LD/Holvastl ..standvastig is gebleven mijn hard aldus eindigde prof Diepenhorst in tegenspoed". Met alle gebreken van dien is Nederland, aldus prof. Diepenhorst, gebleken een bolwerk van de vrijheid te zijn, een bastion van beschaving en recht. Kinderdrukte op het Stad huisplein bij de aubade. Prof. mr. I. A. Diepenhorst. Op die weg der gerechtigheid wil LEIDEN - Voor niet-ingewijden in Wij zullen ons moeten bezinnen op hetgeen de grondtoon van onze nationale hymne, het Wilhelmus is. een volkslied, dat ook in een kerk ge zongen kan worden en dat niet ein digt met eigen zelfverheffing, doch dat zoekt naar een hogere macht en waarin ook gesproken wordt van het het va kondenvijs heeft de benaming na»r gerechtigheid N 7 iets van een geheim agent. Het Is evenwel de aanduiding voor een lerares in woninginrichting en kle ding. Mevr. E. A. HooymansVan Rijen is dat 25 jaar aan de rk. vak school voor meisjes in Leiden Zif werd dinsdag gehuldigd. LEIDEN De jeugd van Zuid-west is gisteren tvel aan haar trekken gekomen. Op twee plaatsen rond en in de Bevrij dingskerk en op de speeltuin van de vereniging ,J)e Vijf Hoven" kon zij zich amuseren. In kinder optochten kon de fantasie der jeugd zich uitleven mijnheer De Uil met zijn fabeltjeskrant was ook van de partij met het kindercircus Atletabeleefden de jongens en meisjes in de Vei linghallen veel plezierde film voorstellingen in het Boshuis wa ren „mieters" en dan die kinder spelen en het rad van avontuur. Wat heeft men zich daarmee ge amuseerd. Bij ..De Vijf Hoven" was Japie Stikkelorum (zie foto) de man, die op humoristische wij ze alles aan de jeugd wist te brengen. In de hal van de Be vrijdingskerk ging het al even vrolijk toe. ook hier een rad van avontuur en tal van attracties. Natuurlijk toas er ook muziek. Na een mis in de Lodewijkskerk werd de jubilaresse met haar man en verdere familie 's middags ont vangen in het internaat van de school, waar zij uitbundig werd toe gezongen. Dat deden ook de leerlin gen. die in rijm en zang (o.a een leuke schnitzelbank van de kinder verzorgsters) hun hulde betuigden. Zij boden verscheidene cadeaus aan. Pater Mikx vertolkte de waarde ring, die in de kring van het school bestuur bestaat voor het werk en de persoon van mevr Hooijmans. Hy bood een geschenk ónder couvert aan en verraste de jubilaresse met een vaasje orchideeën. Waarderende woorden sprak ook de directrice, mevr. Th. Noordman. Namens de collega's sprak mej. L. Bertholée de jubilerende lerares toe en bood als geschenk casetteladen aan. Mej. L. v. d. Berg tekende Els Hooy mans uit en de aanwezigen moesten uit dit getekende portret de eigen schappen zien te raden. Ook hierbij bleek, dat mm. Hooymans ovei een schat aan goede eigenschappen be schikt. die ze een kwart eeuw in dixst heeft gesteld van het r.k. vak- (Foto LD/Holvast) onderwijs. LEIDEN Een delegatie van de prot. chr. gemeenteraadsfractie heeft een onderhoud gehad me» een verte genwoordiging van de CHU en AR- Tweede Kamerfracties over de pro blemen van de gemeentelijke finan ciën en de volkshuisvesting. Van de zijde van de CH-kamerfractie waren aanwezig mej. mr. Haars, en de he ren Van der Peijl en mr. Scholten en namens de AR-kamerfractie de he ren Schakel, Kieft en mr. Aantjes. De kamerleden toonden bijzondere belangstelling voor de Leidse proble matiek. die door de ?aadsfractie werd toegelicht en stelden hierover indringende vragen. LEIDEN De twee laatste ron den van het districtskampioenschap (Bollenstreek) bandstoten A-klasse hebben een bijzonder spannend ver loop gehad. De twee koplopers. Gijs van Hage en W. v. Gerven kregen het in de voorlaatste ronde erg moeilyk. Van Gerven bleef met gro te moeite Spierenburg de baas. maar Van Hage kreeg weinig kans tegen de sterke Van Lierop. In de laatste ronde ontmoetten de twee ri valen elkaar. Van Hage liep snel van zijn tegenstander weg en ieder een dacht dat de strijd was beslist. Van Gerven dacht er anders over. Met een enorme vechtlust liep hij zienderogen op Van Hage in. Echter niet snel genoeg. Van Hage kon nog juist met 11 punten voorsprong zege vieren. D. Verver scoorde in de laatste ronde de hoogste serie van het toernooi: 25. Districtsvoorzitter F. Schimmel reikte de pi-ijzen uit. Eindstand: 1. G. v. Hage (Oude Ha ven) 11-2.72: 2. W v. Gerven <Vios) 11-2.40 ;3. W. v. Lierop (De Turk» 10-2.68. 4. J. Wijnants (Royal-Sport) 7-2.15; 5. J. Spierenburg (Soldaatje) 6-2.30; 6. J. Dieder ik» <Vios> 6-2.13; 7. D. Verver (Soldaatje) 5-2.09; 8. A. Verwater (Northgo) 0-1.63. (ADVERTENTIE) JAN BENTVELD Jr. INTERIEURVERZORGING LD VAN Nieuwe Rijn 24 - hoek Burgsteeg - Leiden Telefoon 01710—3 46 71 b.g.g. 4 19 74 LEIDEN ..Jammer dat het Zowel 's middags als s avonds kon maar één keer in het jaar konin-daar worden gedanst op de muziek ginnedag is", verzuchtte een jon-1 van één van de vier bandjes, of wor- gen met een rood, wit en blauw den gelegen in schuimkussens. beschilderd gezicht gisteren in het Wie naar boven ging om eer kyk- oude belasting gebouw aan de je op de andere verdiepingen te ne- Breestraat. Het jeugdfestival men, moest als eerste daad zijn han- Step-inn dat daar onder auspiciënden wassen. De trapleuningen wa- van LJA en K. en O. werd gehou- ren namelyk met (afwasbaret zwar- den is een ongekend succes ge- te verf ingesmeerd. Niemand zal worden. Al vanaf 2 uur s middags evenwel lang met schone handen LEIDEN Op dinsdag 13 mei zal 10 uur werden de deuren openge- hebben rondgelopen. Tot 6 uur 's avonds kon er naar hartelust, ge- LEIDEN Hoe vindt u dit stel, dat gisteravond door de wijk bij de Zijlsingel liep in de gekostumeerde kinderoptocht, die hoogtepunt ivas van de feestviering in de Oosterstraat e.o.? Er kwamen evenveel charmante onderdelen in voor als in de optocht, die 's morgens dooi de Burgemeesterswijk trok. De moeders hadden bun best gedaan! En met een muzikale show werd het gepresenteerd. In beide wijken werden verder op de dag kinderspelen gehouden. De jeugd streed om de prijzen op het feestelijke plein bij de Cobetstraat en op het fraai versierde schoolplein in de Oosterstraat. Honderden kinderen waren op plezierige wijze in touw. 's Avonds vierden de ouderen feest, met dansen in de Cobetstraat, met spelletjes in de Oosterstraat. (Foto LD/Holvast) de Tsjechoslowaakse wijsgeer dr. V. zet om pas tegen middernacht j o Zeman aan de Leidse Universiteit dicht te gaan) was er geen enkele knipV' gepTakt gekleid geverfd twee gastcolleges geven. Hy zal dan; toegangskaart meer te krijgen. De gekli<^crd WOKlen. Marjolein Briër spreken over ..Philosophy of Critical hele dag door verdrongen zich gaf ecn dans_ en balletdemonstratie waaraan iedereen kon meedoen Verder kon men zijn artisticiteit uit leven in toneel-, mime- en cabaret groepjes. „Philosophy of Critical hele dag door verdrongen zich Rationalism (Popper and al.)" en drommen nieuwsgierigen voor de ..Philosophy of science in Eastern ingang, met de bedoeling naar Europe". binnen te komen. Alle ramen van Tot vorig jaar september was dr. het pand waren aan de straatkant Zeman als enig wetenschapsfilosoof met roodkleurige Step-inn affi- verbonden aan de Kareluniversiteit te ches beplakt, en vanaf de boven- in radiokamer mochten tech- Praag. Hy was lid van de communis- verdiepingen sloegen degenen die nisch aangelegden zelf achter df tische partij, symphat-hiseerde met de wel een kaart hadden, het gewoel knoppen gaan zitten een ploeg ei- vernieuwingsbeweging van januari 1968 en vluchtte enige weken na de Russische inval. Via allerlei omzwer vingen kwam hy terecht in Canada, waar hy nu doceert aan de Sir Ge orge Williams University te Mon treal. (ADVERTENTIE) op de stoep geamuseerd gade. Breestraat nummer 40 beheerste gisteren als een creatief centrum voor een groot deel het beeld in de binnenstad van Leiden. In de loop van de middag kwam burgemeester mr. G. C. van der Willigen met de wethouders S. Men ken en mevr. N A. den HaanGroen polshoogte nemen. De burgemeester°P volle sterkte, vond. dat er erg aardige activitei ten werden bedreven. Ei- was dan ook van alle6 te doen. Begane gronds was er een speakers- I corner, een „journalistiek centrum", waar alle gemoedswellingen konden worden geloosd, terwyl een glij- baan/plankier noodde tot een uit stapje buiten het gebouw naar een j reusachtige gele koepeltent. die de 1 hele tijd door winHmachines in op geblazen toestand werd gehouden gen verslaggevers" vulde het radio nieuws aan met een gestencild krant je over de gebeurtenissen binnen het gebouw, dat inmiddels een steeds kleuriger aanzien kreeg. Wie het een ogenblik allemaal te veel werd. kon zich terugtrekken in een meditatie ve ruimte. 's Avonds speelden alle bandjes al dan niet met lichteffecten. Feit is, dat het nog nooit zo rustig is geweest in de stad op de avond van 30 april Op dit hippe feest liepen on der meer deze twee zelfbouw-non- nen rond. Ieder zo te zien van ee- andere orde, maar dat leek de on derlinge communicatie niet in dt weg te staan. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3