De Ford Capri nog maar een begin RIJDEN MET CARAVAN VALT MEE Kinderen altijd achter in de auto GLAASJE OP. TOCH RIJDEN? i 'AUSTIN MAXI l«n wegen» wagenswielen en wut - er - zo - bij - Umnt (INTURATO Korevaargarage N.V. Lichte stijging autoverkoop Simca beheert Rotterdamse bedrijf weer DONDERDAG 1 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA U Kinderen lopen in een auto meer gevaar dan volwaasenen. Ze hebben minder houvast op hun zitplaatsen doordat ze niet met de benen aan de grond kunnen komen. Ook door hun lichter gewicht zitten ze niet zo stevig als zwaardere personen. Bij botsin gen of krachtig remmen schui ven ze dus eerder van hun zit plaats. Voorin, met dashboard, knoppen, handels en voorruit, levert dat een groter gevaar op dan achterin, waar ze alleen maar de relatief zachte rugleu ningen van de voorzetels voor zich hebben. Bij normale autogordels vin den kinderen beneden een jaar of twaalf ook weinig baat. Het gevaar bestaat dat ze er on deruit glijden. Anderzijds lopen ze een grotere kans op nek- breuk, omdat kinderen naar ra to een zwaarder hoofd hebben en ze voor hun kortere benen geen afzetsteun vinden. Het hoofd komt daardoor met grotere kracht naar voren, het geen zelfs al bij krachtig af remmen fataal kan worden. Er is daarom maar één plaats voor kinderen in de auto: achterin. Geef ze ook geen ^taanplaatsje voor de knieën van de bijrijder, om ze meer van de weg of de omgeving te kunnen laten zien. Bij elke zij delingse stuurbeweging lopen ze de kans om te vallen, misschien zelfs naar de kant van de be stuurder met alle gevolgen van dien. Bovendien kunnen ze al by een lichte afremming met het hoofd tegen de voorruit bot sen. Ook een moeder met baby op schoot hoort niet voorin, ook niet als de moeder in een auto gordels zit. De kans dat de baby by een botsing van moeders schoot giydt, is groot, terwyl ook de kans op verwonding van het kind by een onverwachte aanraking met dashboard of voorruit te riskant is. Het dikwyis geuite ouderlyk motief, dat men beter op de ge dragingen van het kind kan let ten als het voorin zit, kan niet tegen de grotere gevarenfactor opwegen. Wil men het kind doorlopend in de gaten houden, dan moeten zowel kind als niet-chaufferende vader of moeder by het kind achterin plaats nemen. Kinderen voorin kunnen, in dien ze niet stil zitten en dat kunnen kinderen meestal niet de bestuurder dusdanig irri teren, dat hij een gevaar gaat vormen in het verkeer. Het zou dus aanbeveling verdienen ook op de achterbank voor de kin deren autogordels aan te bren gen. Officiële normen zyn er hier voor echter nog niet. Wel staat vast, dat zo'n gordel voor het kind prettig moet zitten. De kin deren moeten in zo'n gordel ook kunnen staan, zitten en liggen zonder de doelmatigheid van zo'n gordel te beïnvloeden. Speciaal voor de kmdergor- dels geldt, dat ze de sluiting niet gemakkelijk kunnen openen. En verder moet de gordel niet al leen het kind, maar ook de ach terleuning tegenhouden. Vakanties De problemen van kinderen in de auto worden straks by het ondernemen van een vakantie reis weer zeer actueel. Bedenk dat de kinderen aan zo'n lange rit vaak heel wat minder plezier beleven dan de ouders zelf. Ze vervelen zich vaak al gauw. vooral als ze vanwege de ook in het passa giersgedeelte opgestouwde ba gage te weinig bewegingsvrij heid hebben. Neem liever wat minder bagage mee, zodat de kinderen niet in een dwangposi tie komen te zitten. En zorg dat de kinderen wat afleiding hebben onderweg, zy worden doorgaans niet zo lang geïmpo neerd door de schoonheid van de natuur als de ouders en wil len naar kinderaard. dan ook al gauw weer zelf iets doen. Jakker niet in één stuk door om het einddoel te bereiken, maar voeg elk uur een rustpau ze in. zodat de kinderen zich even kunnen vertreden. Zorg dat de kinderen tydens het riJ- den geen hoofd of ledematen naar buiten steken. Dat is nog veel gevaarlijker dan in een trein. Men weet nooit met hoe veel tussenruimte een inhaler gaat passeren en men kan ook plotseling gedwongen worden zelf naar rechts uit te wyken, waarby soms op enkele centi meters afstand en hinderpaal moet worden gepasseerd. Hangt men half uit het raam dan kan men by onvergrendel- de deuren ook gemakkeiyk met een knie of arm de deurkruk zodanig beroeren dat hy open gaat. De ramen moeten daarom nooit al te laag worden neerge- diraaid. Kinderen zyn ook gevoeliger voor wagenziekte dan volwas senen. Houd daar rekening mee met de rymethode. Trek niet bruusk op en rem niet te plot seling af. Deze manoeuvres be komen de kindermaag slecht. Wagenziekte doet zich echter niet plotseling voor. Daarom degenee die niet achter het moeten de ouders en speciaal stuur zit acht slaan op de symptomen, als opkomende bleekheid, gapen, rillen enz. De bestuurder kan dan tydig naar de vluchtstrook uit wyken of een uitrit afslaan om even te stoppen. Mocht de maaginhoud zich toch ontydig ontladen, laat de bestuurder dan toch het hoofd koel houden en acht biy- ven slaan op het overige ver keer. als hy een veilig plaatsje uitkiest om stil te staan. Portieren Ook ten aanzien van het ope nen en sluiten der portieren dient men op te passen als er kinderen aan boord zyn. Let er op dat er geen handjes of voet jes klem komen te zitten als u de portieren sluit. Laat ook de kinderen niet eigenhandig de deuren openen als u gaat stop pen. In hun enthousiasme even uit de auto te mogen, verliezen kinderen dikwyis alle voorzich tigheid uit het oog en klakke loos openzwaaiende portieren kunnen gemakkeiyk een passe rende voetganger of wielrijder verwonden. Laat ze in ieder geval nooit aan de verkeerszyde uitstappen. By wagens met een veiligheids vergrendeling een voorzie ning die steeds meer ingang vindt is het openen der por tieren van binnen uit trouwens onmogeiyk. In geparkeerde auto's moet men nooit kinderen zonder toe zicht achterlaten, vooral niet als de wagen op een helling staat geparkeerd. Kinderen, die uit verveling bezigheid zoeken en dat doen in een auto opgesloten kinderen al gauw tonen soms een ver bluffende vaardigheid om aan gezette handremmen los te peu teren, of versnellingshandels in de vryioop te plaatsen. En dan gaat de geparkeerde auto stuur loos aan de haal. Laat ook het contactsleuteltje nooit in de auto achter als daar in een kind achterblijft, het zou niet de eerste keer zyn, dat een rondscharrelende kleuter in zyn onwetendh<- d de auto toch aan de praat krygt. I „Geen alcohol bij snelver-1 j keer Deze nog steeds zeer actuele slagzin zou overbodig kunnen worden, wanneer de arts-specia- i list dr. Wolfram Kühnau uit Wiesbaden zijn onderzoekingen met succes bekroont Hij werkt namelijk reeds geruime tijd aan een „pil", die het alcoholgehalte in het bloed zou verminderen of zelfs doen verdwijnen. Op een studiemiddag in motel Skyway in Rotterdam, georganiseerd I door de Autopersclub in Nederland, zei deze Duitse medicus, dat hy er 1 vast van overtuigd was, dat een der- geiyke pil binnen afzienbare tyd op de markt zou verschijnen. Wan- neer kon hij niet zeggen. Hy kon trouwens weinig concreets over zyn onderzoek'ngen loslaten. Er schij nen nog teveel by verschynselen te J zyn, die het in produktie nemen van I zo'n middel, dat een automobilist een half uur nadat hy de pil heeft inge nomen weer volledig ryvaardlg kan maken, belemmeren. Maar dr. Küh- nau kon wel zeggen, dat zo'n ,,af- braakmiddel" alleen zou dienen te worden verstrekt door artsen. En mensen, die geregeld veel drin ken, komen er niet voor in aanmer- king. Die horen niet op de weg thuis. Die mogen geen rijbewijs heb ben. Dergelijke, gevallen mogen niet n discussie komen, aldus dT. Küh- I nau. En dat was eigenlijk het enige I punt. waarop hy iets concreets had I te zeggen. I Anders lag het met dr. Ph. Esser, 1 osychiater en zenuwarts in Haarlem. I die zeer gedecideerd de wetswijziging I te lijf g'ng. die de bloedproef ver- II plicht wH stellen met een maximaal toelaatbaar alcoholgehalte van 0.5 promille. Hy had vele bezwaren. Ondermeer t®gen het feit. dat nog steeds niet I is vastgelegd hoe het bloed precies I moet worden afgenomen. Ook tegen I het tijdstip van bloedafname had hy bezwaar. Vaak gebeurt dat een uur na de aanhouding. En dan ls met geen mogelijkheid te bepalen hoe groot het promillage was op het mo ment van de aanhouding. Bezwaarlijk vond hy ook. dat. bloedmonsters veel te vaak eerst moeten worden ver voerd naar het Gerechtelijk Labo ratorium en dan nog eens worden be waard. Daardoor gaat niet alleen veel tyd verloren maar er kan met de monsters ook van alles gebeuren. Groot bezwaar had hy ook tegen de kostenberekening in de memorie van toelichting. Daarin is iedere bloedproef geraamd op ongeveer ze ventig gulden. Volgens dr. Esser is er dan geen rekening gehouden met de 33 analistes, die nodig zyn om alle uitkomsten te onderzoeken „Ver spilling van tyd, energie en geld", aldus dr. Essen, de noodzakelyke uitbreiding van het Gerechteiyke Laboratorium en de kosten van de artsen. Hy kwam op zeker ander half miljoen gulden per jaar meer dan in 'de memorie van antwoord is genoemd. Dr. Esser is van mening, dat het allemaal veel goedkoper, eenvoudi ger en beter kan met ademanalisa- toren, die zouden moeten worden in gebouwd in politiewagens. Iedere ademproef zou dan volgens hem vier gulden kosten Ondeugdelijke blaas pijpjes wees hy van de hand. Dr. Esser had nog op diverse an dere gronden bezwaren tegen de wetswijziging. Hy was er trouwens ook een fel tegenstander van. zoals ^aak in deze zaken recht wordt ge sproken. Teveel laat de rechter zich leiden door het promillage. Er ziln te vaak routinevonnissenwaarby de man 14 dagen de gevangenis 'n gaat en een Jaar zyn rijbewys ziet ingetrokken. Maar bovenal is het onjuist, dat iedereen di«- met een glaasje op achter het stuur gaat zit ten maar wordt beschouwd als een ..misdadiger" Daarom vond hy ook belangryk. dat by een ademproef iedereen zelf kan zien hoe hoog zyn I bloedpromillage is. De bereidwillig- j heid om mee te werken zal groter zyn en de preventieve werking, die er van uit gaat, ook. De Nederlandse autopers heeft de testdag van Ford achter de rug. Die hoort als het ware bij het uitlopen van de bomen. Als het jonge groen verschijnt, wil ook Ford de jonge loten aan de dikke Ford-stam tonen en de pers uitvoerig de gelegenheid ge ven hun kwaliteiten te beproeven. Natuurlijk voerde de Capri dit jaar in Boekelo de boventoon. 88 flet grootste Engelse automo- ïlconcern BLMC (British Ley- lfidjheeft zoals gemeld "li Ipt nieuw model de Austin Maxi \tgebracht. jEigenlijk is het nog een volle- Ê5 g BMC-produkt, want de fusie W ssen BMC en Leyland is nog te \il om er reeds markante Ley- Ind-invloeden in te bespeuren. >0 joe Maxi is dan ook nog geheel ■j), flleneesteld volgens het principe In de ontwerper Issigonis dwz. £Jet een dwarsgeplaat*+<> motor voor- voorwielaandryving, hydrolastic, er systeem en combi vorm ige car- sserie. Een BMC-model, dat met j introductie van de Austin/Morris 0 in de zomer van 1959 werd ge- nceerd en vervolgens werd aange- ild met de Austin/Morris 1100 (la- r ook met 1300 cc motor leverbaar) 1 de Austin/Morris 1800. Met. de Austin Maxi, een wagen et 1.5 liter motor, wordt het gat issen de 1100/1300 en de 1800 nu pgevuld. M^e Maxi komt dus tussen de Gli- j sr en de Baianza Opvallend is dat e nieuwe Austin niet als Austin 1500 lllordt aangeduid maar van huis uit Wel naam Maxi heeft meegekregen jjJit geldt namelyk niet voor de Gli- er en de Balanza wier namen al ien in Nederiand gangbaar zyn. Voorts schijnt het ook niet in de edoeling te liggen van dit nieuwe jodel een Morris-versie uit te bren- en. zoals met de typen 850. 1100/ 300 en 1800 wel het geval is ge feest. Afgezien van de grootte van de aotor komt de Maxi wat zyn bouw- rijze betreft dus in hoofdtrekken net zyn "oorganger overeen. heeft een bovenliggende nokkenas en een vyfmaal gelagerde krukas. Motor en versnellingsbak zyn aan- eengebouwd volgens het bekende BVf.C-recept. By een compressie-ver- houoing vaxi 9:1 levert de motor een maximum vermogen van 74 pk. by 5500 cmw/mln. Conventioneel is ook de 12 volt elektrische installatie met ge- ltfk.stroomdynamo Nieuw is ech ter ook het uitlaatsysteem, dat over twee knaldempers beschikt. Voor achterwielen zijn onafhankelyk opgehangen en schyfremmen treft men alleen op de voorwielen aan. Van de geheel gesynchroniseerde vyfversnellingsbak welke met een vloerversnelling wordt bediend, heeft de vyfde versnelling een overdrive- karakter De topsnelheid in de vierde ver- I snelling bedraag 148 km/u en in de vyfde 140 km/u. hetgeen voor een 1.5 liter motor niet aan de hoge kant is Die 148 km/u in de vierde wor den echter geleverd by een hoog toerental van 6000. hetgeen van de motor te veel zou vergen als deze snelheid constant werd aangehouden. De vijfde versnelling is vooral aan gebracht voor een constante hoge snelheid op trajecten van lange duur. Voor de top van 140 in de vyfde heeft de motor dan ook slechts 4400 I omw/min. nodig De bediening van de wisselbak 'Via kabels) gaat enigszins stroef. De Austin Maxi is een ruime gezinswa gen en de ruime bagagemogelykhe- i den kunnen nog vergroot worden door de rugleuning van de achter bank neer te klappen. De prys is nog niet vastgesteld, maar zal in de buurt van f 8500 ko men te liggen, hetgeen nogal aan de pryzige kant is. ADVERTENTIE IRELLI Afwijkingen rs0" Er zyn echter twee markante af- "^xykirigen De Maxi heeft nl. vyf leuren en vyf versnellingen. De 1485 cc viercilinder krachtbron Magazijn GARENMARKT 44 I Is ryden met een caravan een moeilyke zaak? De man, die dat be weert heeft waarschynhjk zelf nooit met een caravan gereden. Er is im mers weinig negatiefs over te zeg gen. De nadelen beperken zich tot de noodzaak van een grotere oplet tendheid. het schakelen op de juiste ogenblikken, het genoegen nemen met een snelheid van ca. 80 km per uur en dus accepteren dat de dage- lyks af te leggen afstand wat min- der is dan by een solorit. Nadelen? Och, zich dwingen tot een grote op lettendheid in het verkeer kan geen I kwaad, met goed schakelen is uw motor ook in normale omstandighe- den gediend en wat die geringere j snelheid betreft: waarom zou men zich haasten in de vakantie of op vrye dagen? Ryden met een caravan vraagt enig overleg, een aanpassen van de rijstijl. In byzonder dient men reke ning te houden met het optrekver- mogen, dat by een combinatie be langrijk minder is. Extra uitkyken dus by inhalen. Het kan voorkomen, dat men enige tyd achter een vracht- I auto moet „hangen" en dat passeren onmogelyk is. Men doet er goed aan dit in de af te leggen dagafstanden I te verdisconteren. Zo erg is dat niet. Men heeft immers het huis en alle comfort by zich. Opvallend is, dat vele caravanry- ders na enige tyd het sportieve ele ment in het ryden met een combi natie gaan waarderen. Met voldoe ning vertellen zy hoe zy tydens de vakantiereis moeilyke doorgangen en smalle bergwegen hebben overwon nen. Een verstandig caravanner past er voor op oververmoeid te worden. Voor een kop koffie of de lunch zet hy zyn combinatie op een leuk plek je langs de weg en maakt hy het zich gemakkeiyk op de kussens in de wagen. Het prettigste is om tegen een uur of vyf een plaats voor de I nacht te zoeken. In het hoogseizoen in de vakantiegebieden verdient het aanbeveling om moeilyke trajecten, zoals een bergpas, in d evroege och tenduren te ryden wanneer het nog rustig is. Dit laatste geldt trouwens ook voor solorijders. Sommigen zien op tegen het ach teruitrijden met de caravan. Het is een kwestie van aanvoelen, hetgeen men het beste onder de knie krygt met wat oefening op een stil terrein. Een goede caravanryder zet zyn kampeerwagen op de moeiiykste plekjes zonder daarby van hand- kracht gebruik te maken. Dat kon moeilyk anders. Europe se Ford-mensen denken, ja zelfs ademen alleen Capri in deze dagen. Het is immers de personificatie van een wensdroom. Een vorm gekre gen filosofie. Dezelfde filosofie, die eens de Mustang in Amerika tot ho ge populariteit bracht. Niet alleen onder de Jongeren, maar ook by de .gewone man". Wat de Mustang in de Verenigde Staten deed moet de Capri in Europa bewerkstelligen. Geen vervanger van een bestaand type, maar een geheel nieuwe auto, die een eigen publiek moet aanboren. Als we de Ford-mensen kunnen geloven en waarom niet? wyzen de eerste (veelbelovende) verkoopserultaten duidelyk in de richting van een goede gok. En als we diezelfde Ford-mensen nog ver der moeten geloven zal de Capri geen op zichzelf staand verschy nsel biyven, maar spoedig worden ge volgd door andere geheel nieuwe ty pen. Waarmee we in gedachten suc cesnummers als de Britse Oortina- serie en de Duitse Ford M-serie al ten grave hebben gedragen. Men heeft niet voor niets de Europese Ford-belangen kortgeleden stevig gebundeld Overigens, wist u, dat Ford zich over een veel breder terrein bewoog dan alleen automobielen? In totaal vinden meer dan 400.000 personen emplooi in het complex van industriële giganten, die alle de naam van Ford dragen, zy produ ceren een eindeloze ry van industrië le prod uk ten, zoals scheepswerven, vliegtuigen, landbouwwerktuigen, tractoren (al meer dan drie miljoen) militaire wapens- als gelelde projec tielen. radio's, televisietoestellen, koel kasten. radar, computers, keuken uitrusting en nog veel meer. Daar naast zyn Ford -ondernemingen werk zaam op het gebied vam verzekerin gen en financieringen. En dan is er nog de Ford Foundation, die in het geheel de sociale functie vervult en zich bezig houdt het onderwijs, trai ning. zowel binnen als buiten het be drijf. En natuurlyk een zeer groots opgezette onderzoekafdeling, die op een breed vlak we noemen b.v. de kernenergie, de elektronica en de chemie) wetenschappeiyk onderzoek verricht. voor niet minder dan 494 miljoen dol lar aan niimtevaartonderdelen. Geen wonder, dat men de Amerikaanse ruimtetriomfen min of meer als Ford-successen heeft ervaren. Daar om steekt men by Ford wel eens de horens op als men leest of hoort van aanvallen op die grote industriële machten. Men wyst er dan met na- De Ford Capri nog maar een begin druk op, dat ter verkrijging en hand having van die positie een enorme hoeveelheid werk moet worden ver zet. dat in vele opzichten veel meer vruchten afwerpt dan het bedrijf zelf nodig zou hebben. Ruimtevaart Om een heel spectaculair onder deel uit dit complex te lichten nemen we even Philco Ford, die de leveran cier is van het Amerikaanse ruim tevaartonderzoek in alle projecten. In 1968 leverde deze maatschappij De verkoop van personen- en com- binatieauto's heeft in het eerste kwartaal van dit Jaar een lichte vooruitgang t.o.v. 1968 vertoond. De verkoop bedroeg 82.898 wagens tegen 77.280 in de eerste drie maanden van 1968. Dit is een styging van iets meer dan 7 pet, aldus een medede ling van de RAI. Er is een duidelyke verschuiving waarneembaar naar de lagere prijs klassen, met name naar die van f 5000 tot f6000. ten koste van de verkoop in de klasse van f 6000 tot f8000 De RAI ziet hierin de in vloed van de voortdurende lastenver zwaring op het autogebruik tot uiting komen. In de Ver. Staten heeft een per sonenauto 80.000 km proef gereden met vloeibaar aardgas als brandstof. De kosten van deze met L.NG. (li quified natural gas) gestookte wa gen lagen vrywel op dezelfde hoogte als van een benzineauto. De lucht verontreiniging bleek echter veel ge ringer met L.N.G. De uitlaatgassen van de nieuwe brandstof bevatten slechts c.a. een derde deel van de koolwaterstoffen en een zesde deel van de koolmono- xyde. die voorkomen in de uitlaatgas sen van benzinemotoren. Sinds 1 april worden Chrysler Be nelux NV en het assemblagebedryf van Chrysler International in Rot terdam beheerd door de Simca auto mobielfabriek in Parys. Deze reorganisatie is in overeen stemming met een algemeen taak verdelingsstelsel. waardoor Simca verantwoordelyk wordt voor de afzet van alle wagens van de Chrysler groep in de landen van de EEG. In Frankryk. Duitsland en in Italië was dit reeds het geval. Vroe ger was Simca eigenaar van het Rot terdamse assemblagebedryf. De Franse fabriek nam het over van de Kaiser-Frijzerfabrieken en assem bleerde er Simca's Toen Chrysler Simca overnam werd het bedrijf aan de Sluisjesdyk ingericht voor de as semblage voor Chrysler-modellen, die daar nu al weer ruim tien Jaar van de band komen. Met de Fordfa briek in Amsterdam zyn dit de enige twee overgebleven aasemblagebedry- ven in ons land. De beheerswissellng van het bedryf in Rotterdam heeft geen produktie- wyziging tot gevolg. Dezelfde vyf Chrysler-modellen van nu biyven In het programma opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11