Bloemensprookje op weg... Tank explodeert Russen weldra uit Praag Monteur gedood en Jaoriek uitgebrand taad Nederhorst zegt weer vertrouwen op Moskou overvleugelt militaire kraelit V.S. GEZELLIG DANSEN „NPD behandelt de leden als idioten" Wethouder weggestemd S- vliegtuig bij art verongelukt IKE STRIJD OM DE STOK De Jong en Lnns in mei naar \ixon Rhone - Boulenc slokt Progil op HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 VRIJ ZACHT Stad Rome te Warmond (Due/ ^)li teutüö BREESTRAAT 173 ^gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 APRIL 1969 EIDSCH No. 32774 DAGBLAD jrecteur: E. A. E. van Dishoeck ^fdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leaden - Giro 67066 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 OLST (GPDi Door nog on bekende oorzaak is vrijdagmid dag op het terrein van de N V Olster Asphaltfabriek een grote tank met asfaltkleefstof geëxplo deerd. Een 27-jarige monteur. G H. Oostelaar uit Olst. werkte in de onmiddellijke nabijheid van de tank en werd de lucht inge- slingerd. Hij werd met zware verwondingen naar een zieken huis in Deventer overgebracht, en overleed korte tijd later. Door de explosie, waarbij de 2t ten tankinhoud verloren ging. richt ten gloeiend hete stukken staal een grote ravage aan in de installatie voor de fabricage van teerprodukten die door b~and geheel verloren ging Door de gunstige wind slaagden de brandweerkorpsen van Deventer. Wijhe en Olst erin een grote tank vol terpentijn *>n een tank met ben zol te behouden. Tot ver in de omtrek was de zwa re rookontwikkeling tengevolge van het brandende asfalt te zien. De brand in) het bedrijf, dat ongeveer 50 man personeel tolt, werd half vijf bedwongen. De directeur, de heer A. Zendijk, kreeg een shock. De schade is aanzienlijk., hoeveel is op dit moment nog niet te zeggen. HAARLEM Lenteparade 1969 het Bloemencorso van de Bollenstreek is op weg. Vanmorgen om precies tien over tien werd het startschot in Haarlem gegeven en van middag zo rond een uur of vijf hoopt de kleurige bloemen- stoet het eindpunt, de War- monderdam in Sassenheim, te bereiken. Het weer werkte in al le opzichten mee en de vooruit zichten voor het verdere deel van de dag waren niet ongun stig. Vele tienduizenden hadden zich vanmorgen in alle vroegte reeds langs de route van Haar lem naar Bennebroek geschaard om dit „bloemensprookje" voor bij te zien ryden. Honderden toeringcars met buitenlandse bezoekers stonden in de straten. Vol lof was men over de praal wagens en „Hallo, meneer de Uil", die een eerste prys ver wierf «zie foto» was „in". Het buitenlandse bezoek is in alle opzichten meegevallen. Met de regelmaat van de klok kwa men gistermiddag en -avond toeringcars binnen in de bad plaatsen Katwijk en Noordwijk en in de Bollenstreekgemeen ten. Het waren in hoofdzaak Westduitsers, di,e dit weekeinde komen genieten van een bollen streekcorso en de bloemenpracht in Keukenhof en op de bollen velden. Maar er zyn ook reeas opmerkelijk veel Engelsen en Scandinaviërs. De grote stroom van bollen- liefhebbers arriveerde vanoch tend vroeg. Vooral de luchtbrug va nEngeland naar de Lucht haven Rotterdam draaide op volle toeren. Zo rond een uur of acht landden de eerste toestel len op Zestienhoven. De VVV's in de badplaatsen hebben het druk, maar nergens is nog van een paniekstemming sprake. Er waren in Katwijk en Noordwijk bijzonder veel bed den van te voren besproken. Opmerkelijk was het, dat de bussen uit West-Duitsland gis teravond steeds met drie tot vyf gasten minder bmnenxwamen dan was gecontracteerd. Als oorzaak daarvan werd opgege ven het bijzonder slechte weer in West-Duitsland. De openge vallen plaatsen hoopt men van daag te kunnen bezetten met buitenlandse gasten, die op ei gen gelegenheid naar de kust en bollenstreek, komer>ae.yi daar dan het weekeinde blijven De VV V-kantoren zouden vanavond tot minstens twaalf uur geopend blijven om de gas ten te ontvangen. De algemene verwachting is, dat het toch nog een zeer goed bollenweekeinde zal worden, maar plaatsen zijn er nog «Foto LD Holvasti KIEL (Reuter) de regionale leider van de uiterst rechtse NPD in de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein, Heinz Biemann, heeft gis teren bekend gemaakt, dat hij uit de party is getreden, omdat de bewe ging dictatoriale methoden toepast en haar leden als idioten behandelt. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de bondsregering de NPD niet als een gevaar voor de staat behoeft te beschouwen, „omdat de NPD zich zelf vernietigd". Zoals gemeld heeft het kabinet in Bonn er van afgezien zich tot het constitutionele hof in Karlsruhe te wenden om de NPD te laten verbie den. ILVERSUM «GPD» Voor de ede maal binnen tien dagen heeft gemeenteraad van Neder horst Berg het vertrouwen opgezegd ie wethouder van openbare wer- n en dorpsontwikkeling de heer L 55 'ASHINGTON (AP) Een elek- isch verkenningsvliegtuig van type EC 121 van de Amerikaan- Bchtmacht is in Thailand neer- ört onmiddellijk nadat het was stegen. Bij dit ongeluk zijn alle Wen van de bemanning om het n gekomen. Het verongelukte tel was var hetzelfde type als vliegtuig dat onlangs door de toreanen is neergeschoten, maar tfns de Amerikaanse luchtmacht dit toestel niet voor verken- tsvluchten gebruikt Het deed st in het oorlogsterrein van Viet- en zorgde er ondermeer voor, bommenwerpers niet boven ver st) terrein kwamen. Vorige week woensdag had men dat gedaan omdat men de wijze waarop hij de problemen van de grondverwerving voor de gemeente aanpakt, niet juist vond, waardoor de grond in handen van grondexploi- tanten komt. Men wilde de ge meente in de toekomst voor derge lijke fouten behoeden. De daarby gehouden schriftelijke stemming bleek echter in strijd met de gemeentewet te zyn en volgens vragen van het eerste kamerlid dr P. G. van der Vliet aan de minister ook in strijd met de democratie. Het kamerlid had de minister ge vraagd zijn raadsbesluit ter schor sing of vernietiging aan de kroon voor te dragen, maar intussen heeft de meerderheid van de gemeente raad een voorstel ingediend om het raadsbesluit in te trekken. Toen dat gisteravond met algeme ne stemmen gebeurd was. werd een tweede voorstel ingediend om op nieuw het vertrouwen door de raad in de wethouder op te zeggen. Na zeer scherpe discussies werd het voorstel met zes tegen vier stemmen wederom aangenomen. PANAMA CITY (Florida) <AP) De Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird acht het zeer goed mogelijk, dat de Sow- j et-Unie tegen het midden van de jaren-'70 militair superieur zullen zijn aan de Verenigde Sta ten. Dit jaar reeds zullen de Russen meer raketten hebben dan Amerika, dat thans over 1054 raketten beschikt. Gaan de Russen in hetzelfde tempo door, dan zullen zijn in 1975 over 2500 intercontinentale raketten in lanceerinrichtingen beschikken. Moskou heeft nu al veel meer tanks dan Washington en viermaal zoveel onderzeeërs als de Amerikanen De verhouding tussen de mankracht bij de grondtroepen zal tegen 1975 waarschijnlijk drie tegen twee zijn in het voordeel van de Russen. Mi nister Laird verwacht voorts, dat de T\T. WASHINGTON IGPD) Het Witte Huis heeft vandaag bekend ge maakt dat president Nixon op 27 en 28 mei minister-president De Jong en minister van Buitenlandse Zaken Luns zal ontvangen voor een officieel bezoek. Het trekt de aandacht dat de Ne derlandse ministers de eerste west- Europese regerings-functionarissen zyn, die voor een officieel bezoek zijn uitgenodigd door de Amerikaanse president. De oorspronkelijke plannen, bespro ken tussen de president en minister Luns op dieas recente bezoek aan het Witte Huis, waren om liet be zoek omstreeks half mei te doen plaatsvinden. Minister De Jong en minister Luns zullen eerder in de maand een officieel bezoek brengen aan president De Gaulle. Russen binnen vyf tot zes jaar hon derden tactische vliegtuigen méér zullen hebben dan de Amerikanen. PARIJS (GPD» Het Progil-con cern. dat zoals men weet, een filiaal in Nederland wil vestigen, is vanaf gisteren opgelost in de belangrijkste chemische onderneming van Frank rijk Rhone-Boulenc Rhone-Boulenc die een jaarlij la: e omzet van 7 miljard franken neeft, zal, versterkt door Progil, waarvan de totale produktie één miljard per jaar bedraagt, nu do grootste Franse onderneming zijn die ella oliemaat schappijen overkoepelt in omvang naar de kroon kunnen steken. De fusie die geruisloos in haar werk is gegaan, werd aanzienlijk verge makkelijkt door de omstandigheid dat Progil nog altyd gecontroleerd wordt door de familie Gillet die ook aanzienlyke belangen in Rhone-Bou lenc bezit. ADVERTFMTDE) Een door Prins Claus ver- Prins Willem-Alexander, die zon- vaardigde foto van zijn zoondag zijn tweede verjaardag viert. k Bilt verwacht van heden- tot dagavond: vry zacht weer met I bewolking en af en toe regen, fcke tot matige wind tussen zuid midwest (Opgemaakt te 10 uur) 27 APRIL op: 5.19 uur; onder: 19.58 uur. op: 14.08 uur; onder: 3.49 uur. ?water te Katwyk te 11.52 uur, *ater te 7.04 en 20.03 uur. (28/4 Skater te Katwyk te 0.26 en 12.49 laagwater 8.18 en 21.01 uur). (ADVERTENTIE) In de m.m.v. Het Keytown Combo. Billijke consumpties. ADVERTENTIE Dommer bestaat uit 24 pagina j BELGRADO, PRAAG (AP. Reu ter, AFP) Binnenkort zal tege lijkertijd in Moskou en Praag een schema worden gepubliceerd over de terugtrekking van de Sowjet- russische troepen uit Tsjecho- Slowakije, aidus deelt het Joego slavische persagentschap Tan- joeng uit Moskou mee, daarbij „goed ingelichte zegslieden" cite rend. Deze bekendmaking zal ge schieden vóór de communistische wereldconferentie in juni. De communistische leiding in Tsje- oho-Slowakye heeft gisteren doen we ten, dat er een eind moet komen aan oppositie in de eigen partij en een terugkeer van het politieke beleid van de „oude garde". „Trouw aan de teruggezette partyleider Alexan der Doebtsek is geen excuus voor het onthouden van steun aan de nieuwe leider Hoesak' aldus Roede Prawo. het officiële partyblad. „Het beleid van een parly is niet en kan niet afgestemd zijn op enkelingen. En bo vendien heeft er geen verschil ih op vattingen bestaan tussen de kame raden Doebtsek en Hoesak, en die bestaan nog niet, ten aanzien van de partijpolitiek". In een ander artikel heeft hetzelf de blad kritiek geleverd op een tijd schrift, dat in het nieuwe nummer geen politieke commentaar had ge leverd. maar die kolommen onbe drukt had gelaten. Zulks was klaar blijkelijk by wyze van protest tegen het overnemen van de macht door Hoesak. Bovtn de blanco kolommen stond gedrukt „De meesten uwer be steden vijf minuten aan het lezen van het gewone commentaar. Van daag stellen wij voor dat u beter vyf minuten kunt besteden aan denken" 1 ..Dit", zegt de Roede Prawo. „is geen tijd om grapjes te maken. De schry- ver (van de paar regels) is een Tsje- choslowaaks burger en een journalist. Hf behoort te weten hoe wij allen j voortdurend grondig nadenken Wy I kunnen van de zorgen niet slapen". Lid Stichting bont waarborg. Uit het Leidsch Dagblad van II 27 April 1869: Geveilde percelen. Gehou- den yerkooping aan den Burg alhier op 24 April, ten over staan van den notaris Mr. A. J. Wijnstroom o.a.: Zeven huizen en erven in de Zeger- steeg gecombineerd. Kooper M. Filippo voor f 1465. Gedurende de vorige week zijn dagelijks in het werk huis alhier opgenomen van 115 tot 131 volwassen perso nen en van 50 tot 65 kinde ren. Uit Brielle wordt gemeld dat een kat in de bedstede sprong waar een kindje lag te slapen. Het beest legde zich op den hals van het kind ten ruste, met het gevolg dat de lieve leine gestikt is.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1