Leerling vervalt door examen in apathie Politie houdt wacht voor hotelkamerdeur ABN-DIRECTEUR VERWACHT IN '69 FLINKE GROEI Samsom ontwikkelt stemmacliine PROEFSCHRIFT OVER „DE SCHOOLSE SCHOOL Natte vinger Overvaller(s) in Schalkhaar nog spoorloos Gevluchte kassier in Marokko: OPZIENBARENDE WINKELDIEFSTALLEN ,Per seconde wijzer verdwijnt van tv WETSONTWERP: MEER OPENHEID IN TUCHTZAKEN Moeder en kind omgekomen door kolendamp WIJZIGING PRIJZENWET OP KOMST Gamalenvisser veroordeeld Vlaggetjesdag op 24 mei in Scheveningen Goudvisjes verdwenen VRIJDAG 25 APRIL 1969 PAGINA 1 GRONINGEN (GPD) „Het is een illusie, dat een examen gelijk waardige kwaliteit garandeert. De leerling vervalt door de examens in feite in apathie: hij leert voor de leraar en niet voor zichzelf. Wezen lijke democratisering van het onder wijs houdt in dat de leerlingen kun nen bijdragen tot de keuze van de stof en de ma/nier, waarop die stof behandeld zal worden. Dat wordt nu belemmerd door de structuur van het onderwijs. Daarbij is van boven af bepaald welke stof gegeven zal worden". Dat zegt- dr. Jacques Roggema (29) die gisteren promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen (socia le psychologie) aan de rijksuniver siteit in Groningen op een oriënte rend onderzoek naar kenmerken van de school als organisatie. derzoek de verhouding leraar leerling ging dr. Roggema uit van het begrip „schools". Hieruit bleek, dat de ..schoolse leraar" de leerlingen als onmondige wezens beziet, voor wie je voortdu rend op je hoede moet zijn. Hij gaat niet af op de belangstelling van de leerling: het examenprogramma is voor hem heilig. „Zij staan de democratisering van het onderwijs in de weg", besluit dr. Roggema. „Onderwijs is in feite een vorm van sociale controle. De oude re generatie bepaalt, wat voor de jongere generatie van belang is. Zo als het nu is leert de oudere gene ratie de jongere niet wat kritisch denken is". DEVENTER (GPD) Vanmor gen vroeg had de Rijkspolitie van I Schalkhaar nog geen enkel vermoe den wie de overval heeft gepleegd op de bejaarde mej. M., die in een klein afgelegen boerderijtje op de grens van Schalkhaar en Deven ter woont. Bij het onderzoek is gebleken, dat er geen geld wordt vermist. Het eni ge aanknopingspunt van de politie is de vondst van een ijzeren staaf, waar van men aanneemt, dat het het slagwapen is geweest. Mej. M. werd bü de overval uit haar bedstee gesleurd en met j een ijzeren staaf op haar boven- j lichaam geslagen. Door het gillen van het slachtoffer raakte (n) de j overvaller(s) in paniek en rende(n) weg. De vrouw werd onmiddellijk in het St. Jozefziekenhuis in Deventer op genomen. waar bleek, dat zij de lin kerarm zwaar gekneusd en de rech- teronderarm gebroken heeft. Het onderzoek naar de dader (s) heeft gisteren de gehele dag geduurd, maar heeft weinig opgeleverd. „Ik had twee aanleidingen voor juist dit onderzoek: een maatschap pelijke en een wetenschappelijke", zegt hij. De maatschappelijke: „De grootste schep geld uit de staatskas gaat naai- het onderwijs. Wij zijn bereid geweldig drastische verande ringen op t« zetten als bij voorbeeld de mammoetwet. Maar we plegen daarbij geen onderzoek. We doen het grotendeels met de natte vinger. Er is zelfs geen bezinning op de vorm, waarin het onderwijs wordt gegeven" De wetenschappelijke- „Er wordt voortdurend gepraat over democra tisering van het onderwijs. Maar wat bedoelt men daar mee? Tot nu toe alleen maar het openstellen van onderwijsmogelijkheden voor alle jociale lagen. Het tweede aspect is de democratisering van de school organisatie zelf. Die komt nu een beetje op gang: het is toe te jui chen dat de leerlingen zelf actie voeren voor persvrijheid in school kranten en zo. „Daarbijwe weten wel iets af van bedrijfsorganisatie, maar van de anderwijs-organisatie weten we eigenlijk niets. Wil je iets van or ganisaties weten, dan zul je ook die moeten onderzoeken". Er was nog een persoonlijke reden voor dit onderzoek. Dr. Roggema liep eerst een rijkskweekschool af en ergerde zich tijdens die studie alvorens psychologie te gaan stu deren in Groningen. ,3y myn onderzoek heb ik mij eerst zeer naief opgesteld. Ik ben naar een school toegestapt en heb een zeer uitvoerig programma van Interviews gehouden onder leerlin gen directie en leraren. Op grond van de tendenties daarin heb ik een landelijk onderzoek gehouden onder alle 23 rijkskweekscholen. Dat onderzoek is uiteengevallen in twee stukkenten eerste de verhouding direoteur-leraar en ten tweede de verhouding leraar-leerling. Op Schiphol arriveerde gistermiddag Miss Stella Owen, gastvrouw van Wales tijdens het inhuldigingsjaar, die in ons land een aantal sportontmoetingen tussen Nederland en Wales zal bij wonen. Hier poseert Stella in het nationale kostuum van Wales bij haar aankomst. Dr. J. Roggema Directeuren en leraren, leraren on derling komen heel moeilijk tot een vorm van samenwerking, zo wees Roggema's onderzoek uit. Er is wei nig onderlinge afstemming van les programma's of overeenstemming over de manier, waarop de stof moet worden behandeld. Dat komt door de onderwijsstructuur: de vakop splitsing met aparte exameneisen. De leraar gaat zich zelf verantwoor delijk voelen voor de resultaten van de leerling op het examen. En dr. Roggema vult aan: „Die autonomie van de leraar heeft niet alleen betrekking op een bepaald vak. maar ook op de relatie tot de leerling. Ook die ligt buiten de sfeer van het overleg. De leraar is welis waar niet meer dan een ongeschoold arbeider op het gebied van het les geven, maar niettemin verlangt hij op dat gebied een groot stuk per soonlijke vrijheid". Over de positie van de directeur: „Die is weinig benijdenswaardig, als het gaat om een conflict tussen een leraar en een leerling. Als de leer ling fout zit is er geen vuiltje aan de lucht. Maar als de leraar fout zit. dan wordt het een conflict: een s'rijd tussen collegialiteit en recht vaardigheid. De directeur probeert dan beide klippen te omzeilen. Daar bij komt hij in een bijzonder peni bele positie, omdat de leerling hem waarneemt als de centrale, beleid- voerende figuur. Dat is hü niet, dat is hij alleen administratief", aldus dr. Roggema. Bij het tweede deel van zijn on- AMSTERDAM (ANP) De Al gemene Bank Nederland heeft een goed jaar achter de rug. De bank heeft een forse groei te zien gegeven en het bedrijfsresultaat stelt ons zeker tevreden. Wij hebben ook goede voortgang geboekt by het verder ontwikkelen van onze op de toekomst gerichte organisatie van ons bedrijf en onze bedrijfspolitiek". Aldus verklaarde de heer H. W. A. van den Wall Bake, president van de Algemene Bank Nederland, in de gisteren ge houden algemene vergadering van aandeelhouders. De president vervolgde: Ondanks de snelle toeneming van de investe ringen is de liquiditeitspositie van het bedrijfsleven blijkbaar ruim ge bleven, de geldscheppng in ons land werd in 1968. vergeleken met 1967. in veel sterkere mate veroorzaakt APELDOORN (ANP) Als ver dachten van opzienbarende en mas sale winkeldiefstallen zijn door de Apeldoornse politie aangehouden een 44-jarige Apeldoomer en zjjn 24-ja- rige vriendin, met wie hij sinds 1967 samenleeft. De Apeldoornse recherche heeft uit een flatwoning in een van de buitenwijken van Apeldoorn een enorme hoeveelheid goederen, ten- rr drie Volkswagcnbusjes vol en afkomstig van honderden winkeldief stallen in het gehele land. weggehaald en naai- het hoofdbureau van poli tie overgebracht. De gestolen goederen omvatten tenminste duizend artikelen van al lerlei aard en hebben zeker een to tale waarde van 15.000 gulden. Zij be slaan een hele kamer van het Apel doornse politiebureau en bi "den de aanblik van een klein warenhuis. Het tweetal werd in de supermarkt van V. en D. in Apeldoorn op heter daad betrapt by het stelen van een aantal blikjes sardientjes en twee pakken vlees. ROTTERDAM (GPD) De Va- ra zal de tv-quiz „Per seconde wij zer" dit seizoen nog twee keer uit zenden. De kans is groot dat de quiz volgend seizoen niet meer terug keert. Voor de komende zomer staat „Per seconde wyzer" in elk geval niet in het schema. De quiz, die ge leid wordt door Berend Boudewijn. kwam twee jaar geleden voor het eerst op het scherm als opvolger van „Tel uit je winst". door het financieringstekort van de overheid en minder door uitbreiding van de kredietverlening aan de par ticuliere sector van de economie". De vooruitzichten voor dit jaar: de ABN zal een veel sterkere ver hoging van de loonkosten en sociale lasten moeten opvangen dan in 1968 het geval was. terwijl juist deze kos ten nog altijd een zeer hoog per centage van de totale bedrijfslasten uitmaken. Of de rentemarge op zichzelf een bijdrage tot vergroting van het re sultaat zal leveren is niet met ze kerheid te zeggen. Erg waarschijn lijk lijkt het, ondanks de recente discontoverhogingen, niet, omdat de felle concurrentie om de oreditgelden de te vergoeden tarieven op aange trokken middelen reeds lang op de discontoverhoging had doen vooruit lopen. Een gelijke marge over een groeiend balanstotaal levert echter ook een groter inkomen en de ABN heeft vertrouwen in een verdere ex pansie van het bedrijf in binnen- en buitenland. „Het totaalbeeld overziende ge loof ik dus dat het netto-resultaat in 1969 ook weer zodanig zal zijn. dat het aandeel Algemene Bank Nederland een goede belegging zal blijken", aldus de heer Van den Wall Bake. MAASTRICHT (GPD) In het riante hotel .Mouatamid' in Mar- rakesj, Marokko, zit een Maas- I trichts gezin in volle vrijheid ge vangen. Buiten hun hoteldeur wacht de politie op de vader. Bin nen wacht de vader op de eerst volgende stappen van de politie. Het lijkt een koude oorlog met een ton als inzet. De politie in Marrakesj kan hem zonder slag of stoot arresteren in op dracht van Interpol, maar zü doet dat wijselijk niet. Nog niet. omdat zij voorlopig genoegen neemt met de bewaking van de kassier, zijn gezin en de 117.000 gulden van garagebe drijf Jo® Janssen. „Arrestatie heeft geen zin. Er be staat geen uitleveringsverdrag met Marokko. Men kan hem arresteren, maar dan kan men nergens met hem heen. Integendeel, men zou hem daarna weer moeten vrijlaten als de wettelijk voorgeschreven tijd verstre ken is", aldus Interpol Den Haag Toch is er nog een kans de man naar Nederland terug te krijgen. De „kans" die er is, hangt af van het feit of de kassier binnenkort de wijste partij kiest en zelf verzoekt terug te mogen komen. Dag en nacht zit de politie hem op de hielen, ter wijl hij zelf niet weet wanneer „zijn laatte uur" heeft geslagen. Hij weet dat er namelijk nog één mogelijkheid is, dat hij toch wordt te ruggebracht. die .mogelijkheid" zoekt op dit moment het ministerie I van Buitenlandse Zaken: een „gaat- i je" waarlangs het diplomatieke con tact kan vloeien om ófwel de kassier als ongewenste vreemdeling buiten dit land te zetten en dan natuur lijk naar een land waarmee wèl een DEN HAAG (ANP) De bijzonde re commissie uit de Tweede Kamer die het wetsontwerp tot wijziging van de medische tuchtwet behandelt heeft in haar voorlopig verslag mee gedeeld dat met het streven van de opstellers van dit ontwerp naar meer openheid in tuchtzaken zeer veel kamerleden zich in het alge meen kunnen verenigen. Wel was het deze leden duidelijk geworden, met name door de op het wetsontwerp geuite kritiek, dat het hier gaat om een regeling, waarbij veel belangen zorgvuldig tegen el kaar moeten worden afgewogen, een regeling ook, die technisch-juridische problemen oproept, welke nadere aandacht van de bewindslieden ver dienen. Veel leden meenden dat inlichtin gen aan het publiek betreffende nog lopende schorsingen of ontzeggingen van nu kunnen zyn. Het publiek moet zo vonden zij, op eenvoudige wyze zich kunnen vergewissen of een bepaalde arts bevoegd is de genees kunst uit te oefenen, Zy zouden graag vernemen, hoe de regering te genover dit denkbeeld staat. uitleveringsverdrag bestaat ófwel om het grote geldbedrag dat hij bij zich draagt in beslag te nemen. Op hoog niveau wordt nu overlegd om tot een resultaat te komen. De kassier ls kort na zijn vertrek uit Brussel in Tanger gearriveerd, waar hij zich korte tijd in hotel „Vil- le France" heeft verpoosd van zijn geslaagde sprong in het ongewisse. Het hotel, dat onder Nederlandse lei ding staat, had geen argwaan om dat zeer veert Nederlandse toeristen hier boeken. Na een weekeind is hij doorge reisd naar Casablanca en van daar uit. afgelopen weekeinde naar Marra- ka-sj. Daar heeft de politie hem via het interpolcontact Metrabat kunnen inhalen. Het wachten blijft nu op stappen die de Marokkaanse autori teiten willen nemen. SITTARD (GPD) De 23-jarige mevrouw Agnes Kronawitt-Rutten en haar eenjarig zoontje Jantje uit de Sittardse wijk Ophoven zijn giste ren door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het ongeluk werd gisteravond ont dekt door de vader van de pas een jaar getrouwde vrouw, die enkele huizen verder in dezelfde straat woont en een bezoekje wilde afleg gen by zijn dochter. Prinses Margriet heeft gis termiddag het St. Clara-zieken- huis in Rotterdam officieel ge opend. Tijdens de bezichtiging kwam de Prinses onder andere op de kinderspeelkamer. Rechts de geneesheer-directeur A. A. van Puyvelde. DEN HAAG (ANP) In meerder heid zal de Tweede Kamer akkoord gaan met het wetsontwerp tot wijzi ging van de Prijzenwet, waarin de overheid onder bepaalde voorwaar den uitdrukkelijk de bevoegdheid wordt toegekend, dat in rekening ge brachte prijzen, wijzigingen daarin en daaromtrent relevante informa ties aan de minister van Economische Zaken moeten worden gemeld. Verder krijgt de overheid in ht ontwerp de bevoegdheid het toe pas- j sen van prijsverhogingen te verbie- den alvorens een te stellen termijn I van maximaal een maand na mel- ding is verlopen. ESBJERG (AP) Voor de recht bank in Esbjerg heeft de schipper van de „Gertje Harrita" gistermid dag toegegeven dat hü binnen de na tionale visgronden had gevist. Hü ac cepteerde dat hü 500 Deense kro nen <ong. f 2500) aan boete moeaf betalen en betaalde tevens 8000 Deense kronen voor de in beslaggeno men vangst van garnalen en de net ten. DEN HAAG In de gisteren ge houden vergadering van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten is als uitvaardatum van de haring- vloot 27 mei vastgesteld, de dinsdag na Pinksteren. Op die datum zal ongeveer de helft van de haringvloot naar de haringgronden mogen vertrekken. De hollandse nieuwe zal dan op vrijdag 30 mei aan de afslagen mo gen worden gebracht. De feesten ter gelegenheid var „vlaggetjesdag" zullen weer in Sche veningen worden gehouden en wel op zaterdag 24 mei. terwijl de ha ringvloot op de belde pinksterdagen gepavoiseerd in de havens zal lig gen. Op 24 mei zullen in het Kurh&us ook de produk tschapspnj zen voor de best verzorgde vis en haring over het seizoen 1968 aan de prijswin naars worden uitgereikt. ALPHEN Met het verkiezings jaar 1970 in zicht kan het niet zo'n wonder geacht worden, dat de ge- I dachte, om, naar Amerikaans voor beeld, ook in ons land met stemma- chines te gaan werken, weer nieu- we impulsen krügt. Zes jaar geleden werd in ons land een Amerikaanse stemmachlne geïntroduceerd en bij de verkiezingen in 1966 voor het eerst gebruikt. Het werd geen vol ledig succes. De Amerikaanse ma chine bleek niet Ingesteld op de Ne derlandse verkiezingstechniek. By N. Samsom N.V.. waai- men reeds tal van jaren een groot aan deel heeft in de voorbereiding van de verkiezingen in ons land. is toen de gedachte opgekomen of het mo gelijk was ook op dit gebied dien sten aan de gemeenten te gaan verlenen. En in samenwerking met T.N.O. in Delft is een prototype ont wikkeld. dat geheel voldeed aan de Nederlandse kieswetgeving en de N V. Nedap ln Groenlo heeft een machine vervaardigd. Men maakt daar uiteraard wat propaganda mee. Zo was men en kele weken geleden in Spükenisse, waar een proef stemming gehouden werd met jongeren voor een jeugd- gemeenteraad. Het werd een door slaand succes, maar de jongeren zeiden, dat deze machine niets was voor bejaarden. Nu, daar wilden we dan ook wel graag een proef mee nemen, ver telde de heer H. Bergsma, die de machine voor Samsom introdu ceert, en daarvoor was men gister middag büeen in het bejaardencen trum bü Rünzate, waar men alle medewerking had van de directrice, zuster De Jong en ook tal van be jaarden waren graag bereid om mee te .spelen". Ook een aantal ambte naren van de gemeentesecretarie woonde deze proefneming bü en la ter kwam ook wethouder J. J. Goed hart. De heer Bergsma gaf eerst een duidelijke toelichting waarna men vragen kon stellen en toen begon de Droefstemming. Met het indrukken van twee knoppen was de gehele handeling achter de rug. Als ver kiezingsmodel had men de kandida tenlijst voor leden van de Tweede Kamer 1969 en verreweg het groot ste deel van de bejaarden had direct door hoe men de machine moest be dienen. Nu was door büzondere om standigheden het gordijn, dat de stemming tot een geheim moest ma- sen. onklaar geworden, als men er alleen voor staat, zou men wellicht wat meer nerveus zyn. Maar in de praktük is het zo. dat toch reeds tal van bejaarden bü volmacht la ten stemmen. Voor hen die zo vitaal zijn, dat ze zelf de handeling onder de bestaande omstandigheden zelf verrichten, levert de gang van za ken met de machine in het geheel geen moeilükheden op. Al met al bleek, dat deze stern- machine, die op een bedrag van i 8300 komt. zeer bruikbaar is. mede doordat de stemmen op numerateurs direct aangegeven worden en de uitslag van een stemming zeer spoe dig bekend is. Op een vraag van de heer Bergsma. welke methode men het gemakkelükste vend, kreeg de machine van de bejaarden duidelijk Idt voorkeur. (Foto Leidsch Dagblad) LEEUWARDEN GPD De meer dan honderd goud- vissendie het motel in Hee renveen bij de officiële ope ning ruim vier jaar geleden van de gemeente ten ge schenke kfeeg, zijn uit de vij ver bij het motel verdwenen. De arme dieren zijn zonder twijfel opgepeuzeld door een forse snoek, die de tuinman dezer dagen in de vijver sig naleerde. Het is een raadsel hoe dat beest in de van het buitenwater afgesloten vijver is gekomen. Voordat de goudvissen wer den losgelaten, heeft men de vijver nog geheel leegge pompt om te zien of er zich wellicht roofvissen in dit watertje bevonden. Dat bleek niet het geval. De mensen van het motel breken zich dan ook het hoofd over de maag hoe de snoek, een knaap van een beest, in dit water terecht is gekomen. Tevens vraagt men zich af hoe men het dier weer kwijt moet raken. Ovencogen I wordt om binnenkort een j viswedstrijd voor de gasten J te houden

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7