„Bij fabriekspoort eindigt de democratische sector' Scherp protest tegen hogere benzineaccijns Afluisterapparatuur in Noordwijkse school Auto te water vier doden Sportvisserij krijgt straks meer armslag THEODORUS NIEMEYER NVV-voorzitter Kloos op IVV V-congres: U zou die twee eens moeten horen over duidelijkheid inde politiek... HARMONISERING Woordenwisseling Geen vertrouwen ™"telkder„ """f5"1' Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van. DONDERDAG 24 APRIL 196# LE1DSCH DAGBLAD PAGINA T De secretarie van de Europese vakbeweging, de Belg Th. Rasschaert (links) in gesprek met de heer Kloos, voorzitter van het NVV. DEN HAAG (ANP) Centraal Overleg, de Nederlandse federatie van Wegverkeers- en Wegver- voersorganisaties, heeft namens ANWB, KNAC, EVO, NOB-Weg- transport en KNVTO een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin ernstig bezwaar wordt geuit tegen de plannen om per 1 juli a.s. de benzine-accijns op nieuw te verhogen. De organisaties zeggen het in ho ge mate te betreuren, dat opnieuw wegverkeer en wegvervoer wor den gekozen ter aanvulling van de tekorten op de rijksbegroting. „Wij hebben herhaaldelijk van onze wre vel getuigd en wy moeten thans op nieuw ervaren, dat onze protesten te gen de steeds verdere verhogingen van deze specifieke lasten bij de re gering geen weerklank hebben ge vonden", aldus het adres. Centraal Overleg noemt de moti vering voor het wetsvoorstel tot ver hoging van de benzineaccijns uiter mate zwak. Wat de accijns op benzine betreft, Wijst Centraal Overleg erop dat sinds 1945 het tarief tot meer dan het viervoudige is verhoogd. Maar zelfs als men zich beperkt tot het in het jongste wetsvoorstel voor de accijns verhoging genoemde ..correctieper centage" van 11 procent voor de vijf jarige periode 1967-1971. dan blijkt, dat in de oveneens vijfjarige perio de van 1 januari 1964 tot 1 januari 1969 het tarief van de benzineaccijns ia verhoogd met veertig procent. Deze stijging beloopt derhalve bijna het viervoudige van het correctiepercen tage. dat door de regering voor de door haar genoemde periode is aan genomen. Het komt ons dan ook hoogst on billijk en onrechtvaardig voor, w> zegt het adres, dat deze enorme stijging van de laatste Jaren door de regering wordt genegeerd. Daartoe is minder reden, omdat de regering in ander verband verklaarde, dat zij was uitgegaan van een inflatie in de periode '65. '66 en '67 van 14 k 15 procent, welk percentage dus even eens aanzienlijk lager ligt dan de hiervoor genoemde procentuele stij ging van het tarief voor de benzine accijns. De verhoging van de ben zine-accijns zou aanvankelijk op 1 januari 1970 ingaan, maar de rege ring wil dit tijdstip nu een half jaar vervroegen om in de tweede helft van '69 een extra belastingbedrag te verkrijgen, dat kan worden gebruikt ter financiering van de extra defen sie-inspanning. Centraal Overleg heeft ook daar tegen ernstig bezwaar. Het betreft hier een bij uitstek collectieve voor ziening, die is bedoeld voor het gehe le Nederlandse volk. aldus het adres. De eis van een rechtvaardige belas tingheffing gebiedt, dat de lasten van deze inspanning door het gehe le volk worden gedragen. Het is onaanvaardbaar dat deze inspanning gedeeltelijk ten laste wordt gebracht van een bepaalde economische activiteit, in casu weg verkeer en wegvervoer. DEN HAAG (GPD) Voor het verwezenlijken van een Europees vakbewegingsprogramma is in de eerste plaats nodig, dat er een politieke krachtenbundeling op Europees niveau tot stand komt, waaraan de werknemers hun stemmen met ver trouwen kunnen geven. De gedachten kunnen daarbij uitgaan naar een concentratie van progressieve partijen. Daarin zullen socialisten zitting kunnen hebben, maar zij zal ook open moeten staan voor andere pro gressieve elementen. Een dergelijke progressieve concentratie biedt de vakbeweging een mogelijkheid om daarop in te spelen en als voedings bodem te fungeren. Dit zei vandaag NW-voorzitter A. H. Kloos in zijn rede op het drie daagse congres van de Algemene Democratische Vakbeweging (IWV) In de EEG-landen dat sinds gisteren In Den Haag wordt gehouden. De bij het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen aangeslo ten vakcentrales in de zes EEG-lan den hebben zioh gisteren met vrij wel algemene stemmen akkoord ver klaard met de oprichting van de „Europese bond van vrije vakvere nigingen in de EEG", kortweg de Europese Bond genoemd. Daarmee is de eerste consideratie binnen de EEG-vakbeweging een feit. De Europese Bond zal de economi sche. sociale en culturele belangen van de 12 miljoen aangesloten werk nemers binnen de EEG trachten te behartigen. Als concrete beleidspunten waarop de Europese vakbeweging zich zou kunnen richten, noemde de heer Kloos het tot stand brengen van een Europese inkomenspolitiek en van een Europese vermogenspolitiek en het democratiseren van de machts- i verhoudingen in de ondernemingen, vooral in de internationaal opereren de ondernemingen. Ook constateerde de NW-voorzit ter dat het loon- en prijspeil van de zes EEG-landen sinds 1958 aanzienlijk naar elkaar toe zijn gegroeid. Deze j ontwikkeling geeft aanleiding tot de vraag of langzamerhand niet de tijd is gekomen dat over Europese ream-cao's per bedrijfstak of per concern moet worden onderhandeld, die eventueel per nationale onderne ming uitgewerkt kunnen worden. van het enquête en stakingsrecht, j het scheppen van waarborgen voor j de werknemers btf fusies. Hoewel er in de Europese gemeen schap steeds meer statistieken ver schijnen over lonen, loonkosten en arbeidstijden, is harmonisering of aanpassing van loon- en arbeidsvoor waarden nog niet bereikt. Het zal ook nog wel even duren voor het zover is, aangezien de be voegde instanties van de Europese commissie daarvoor in nauwe samen werking met de Europese organisa ties van werkgevers en werknemers eerst meer vergelijkende onderzoe ken moeten uitvoeren. Dit verklaarde de tweede voorzit ter van het Duitse vakverbond, de heer Tacke, vanmiddag. Hij sprak I over de loonpolitieke beginselen van de vrije vakbeweging in de EEG en behandelde daarbij het rapport dat j de loonpolitieke commissie van het Europese IWV daarover heeft op- gesteld voor de algemene vergade ring. De heer Tacke zei, dat men nu al kan en moet proberen om op het ge bied van de arbeidsvoorwaarden te beginnen met het maken van afspra ken of „voor-overeenkomsten" die als minimumbepalingen moeten wor den opgenomen in de op nationaal niveau af te sluiten cao's. Voor de realisering daarvan zou den voor de verschillende bedrijfs takken en internationale concerns paritaire commissies moeten worden gevormd, de vakbonden zullen daar toe hun loonpolitiek moeten coördi neren. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft zich gisteren eenstem mig akkoord verklaard met het voor stel van minister Lardinois (Land bouw en Visserij) om de sportvisserij in ons land meer armslag te geven door de uitbreiding van het viswa ter. Volgens het voorstel behouden en kele honderden beroepsvissers, die nog op de binnenwateren hun brood verdienen, in het algemeen het al leenrecht om op paling te vissen. De ruim 600.000 sportvissers die ons land telt mogen in ruil daarvoor voortaan in alle wateren vissen waarin schub- vis voorkomt. By de behandeling van het voor stel tot wijziging van deze Visserij - wet in de Tweede Kamer had het Kamerlid C. Egas (PvdA) er onder meer op gewezen dat de grote recrea tieve betekenis van de sportvisserij onvoldoende tot uitdrukking komt in de samenstelling van de Kamer voor de Binnenvisserij. Verder werd er door de heer Van Bennekom (ARP) een amendement ingediend om de zogenaamde peur- vergunningen in de toekomst niet meer te verlenen aan sportvissers. Minister Lardinois noemde aanvaar ding van dit amendement niet nodig omdat hy vertrouwen had in het overleg hierover tussen de direct be trokkenen. De Kamer voor de Binnenvisserij kan de beroepsvisser voor het verlies van zyn visrechten een schadeloos stelling toekennen. De beroepsvisser kan zich trouwens ook geheel met rykspremies laten uitkopen. Volgens de voorgestelde wetgeving kan voor de visserij met één gewone hengel vrystelling van vergunning worden verleend om de verhuurders, die wateren voor de sportvissery openstellen, te bevrijden van de last van het uitreiken van deze vergun ningen. „Bij de fabriekspoort staat nog steeds het bord: hier eindigt de de mocratische sector van de samenle ving". aldus de heer Kloos, spre kend over de democratisering van het bedrijfsleven. Wegen die kunnen leiden naar meer democratische ver houdingen zyn o.a. een evenwichti ger samenstelling van de raden van commissarissen, een grotere open heid van de ondernemer, invoering Ooievaar iveer in Oudeivater OUDEWATER (ANP) De ooie- I vaar is toch gearriveerd in Oude water. Om kwart voor twee streek het dier neer op het nest dat. in te- genstelling tot andere jaren, niet op het stadhuis maar op het plaatselij ke theatergebouw was klaargemaakt. Zoals bekend brandde op 22 augus tus van het vorig jaar het stadhuis van Oudewater inclusief het daarop geplaatste ooievaarsnest af. In ver band daarmee bestond enige onze kerheid omtrent het al dan niet ko men van de vogel. ALKMAAR (GPD) Vier inwo ners van het Noordhollandse dorpje Waarland (gemeente Harenkarspel; zijn gistermiddag verdronken in het Noordhollands Kanaal, toen de auto I waarin zij zaten van de kanaalkade i het water inreed. De slachtoffers, die buren waren zijn: de 44-jarige mevrouw A. E. BruinKlaver, haar 10-jarig doch tertje Anna Elisabeth, de 42-jarige mevrouw DekkerLigthart en haai 9-jarig zoontje Stephanus Adrianus. Het ongeluk gebeurde kort na half twee toen mevrouw Bruin, die sinds kort haar rijbewijs had, wilde wegrijden van de parkeerstrook langs het kanaal. Waarschijnlijk gaf zij gas, terwijl haar Daf in zijn „vooruit" stond. Het water ter plaat se is zes tot zeven meter diep. Een passerende buschauffeur, do 29-jarige J. G. van der Heijde, stopte zijn bus en dook het water in Het was echter onmogelijk de deuren open te krijgen. Inmiddels had de politie groot, alarm gegeven, maar de slachtoffers waren niet meer te redden. De heer Bruin blijft met vijf, d« heer Dekker met vier kinderen achter. ADVERTENTIE NOORDWIJK Tijdens de le denvergadering van de Wilhelmi- naschool in Noordwijk, overigens een onderwijsinstelling, die zelfs tot ver in de omgeving een uit stekende reputatie geniet, is een „afluisterzaak" aan het licht ge komen, die men in deze tijd niet meer voor mogelijk zou hebben gehouden. Enige jaren geleden blykt in he( •choolgebouw een omroepinstallatie k zyn aangebracht ten behoeve van meer gemakkelijke communicatie tussen het hoofd van de school en het personeel in de verschillende lokalen. Niemand zocht echter kwaad Xihter het bord met de knopjes, tot dat een van de onderwijzers er bij toeval achter kwam, dat de instal latie niet alleen mogelijkheden bood tot spreken, maar ook tot afluiste ren, zonder dat men dit bemerkte. Ten aanzien van één van de per soneelsleden zou de apparatuur met terdaad op deze wijze zijn gebruikt Daarover was de onderwijzer, die i deze mogelijkheid had ontdekt. uiteraard zeer gebelgd. Het demon- brek aan vertrouwen, dat hy een christelijke school onwaardig achtte, christelijek school onwaardig achtte In een onderhoud met de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer B. Ike, verlangde hij, dat het per soneel met de afluistermogelykheia op de hoogte zou worden gebracht en dat de installatie zodanig zou worden ingericht, dat het door een lampje of ander signaal waarschuw- de als het personeel werd beluisterd 1 Aanvankelijk ging het schoolbe- stuur op dit verzoek niet in. Eerst na een heftige woordenwisseling tus sen de voorzitter en de onderwijzer werd aan het personeel meegedeeld, dat het in de klas afgeluisterd kon worden. De gelegenheid, om dit op slinkse wijze te doen, bleef echter bestaan. Aan de wens om het af luisteren gepaard te doen gaan met een waarschuwing werd niet vol- I daan, hoewel daarop bij herhaling door het personeel werd aangedron gen. Tenslotte nam de betrokken leerkracht een benoeming aan naar elders. Tijdens een gisteravond gehouden ledenvergadering kwam deze kwestie aan de orde. Er ontstond een ge ëmotioneerd debat tussen de heer Nap, die deze zaak aan het rollen laad gebracht, en de voorzitter van het schoolbestuur. De heer Ike ze) er persoonlijk geen bezwaar in te zien. dat het hoofd van de school, het bestuur of een van de bestuurs leden het personeel ongemerkt kon beluisteren. Naar zijn mening diende deze mo gelijkheid er te zyn. al werd zij al leen in uitzonderingsgevallen ge bruikt. Aan nieuw personeel werd tegenwoordig steeds medegedeeld, dat er afgeluisterd kon worden. opzichte van het hoofd van de school, de heer Feenstra, persisteer de bjj zyn mening, dat het een ver werpelijk systeem was. Het vertrou wen tussen het bestuur en het per soneel werd er door geschaad. Hel hoofd van de school werd naar zijn mening in een onmogelijke positie gebracht. Uit de vergadering werd bijzonder I fel op de woorden van de voorzitter gereageerd. Men vergeleek het systeem met het luisteren door een sleutelgat en legde verband tussen deze kwestie en het vertrek van ver schillende onderwijskrachten, waar door het voor de kinderen een slecht jaar wa6 geworden. De heer Ike deed daarop de sug gestie om de zaak nog eens in het bestuur te bespreken. Hiermee nam de vergadering geen genoegen. Una- i niem stelde men zich achter het I waarin het bestuur werd opgedragen De heer Nap, die nadrukkelijk I de omroepinstallatie zodanig te doen stelde, dat het in deze beslist geen 1 wijzigen, dat er niet meer afgeluis- kwestie was van wantrouwen ten terd kan worden. NIEUW! NIEMEYER PUPT464K Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man at 1.45 per pakje. Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, iets aromatisch van geur. Ook f 1.45. «WALfTEI^ 0"^ U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". VO 2 Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7