RAMP BEDREIGT TUINBOUW Bonn verlengt de verjaringstermijn Friese treiler opgebracht 0LGA lisl ukte verval ip geld- ransport ZH wil tarieven (ook n de stad) verhogen 'U Uw matros RijnlandDelfland en Schieland naar minister HISTORISCH BESLUIT IN ULSTER Geen verbod NPD Egypte houdt zich niet meer aan bestand 42 de oirolinii JAMIN (9ucJ jpgerlcfit 1 maarl 1860 DONDERDAG 24 APRIL 1969 No. 32772 EIDSCH jteteur: E A. E. van Dishoeck jofdredacbeur. Drs. J. R. Soetenhoret DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f14,10 per kwart-aal postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.26 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HVERSUM (GPD) Twee ur gewapende mannen hebben morgen een mislukte roofover- gepleegd in het Algemeen Zie- juis te Hilversum. De overval- hadden het gemunt op de )0O gulden die door drie em- j van een Hilversumse bank de loonadministratie van het Bihuis werden overgebracht, list toen de lopers de stalen geld- uSt de auto haalden sprong er man met een nylonkous over het Jd en een stengun in de hand te- nchün- Toen het hem niet lukte geld afhandig te maken sprong tweede man toe en ontstond er flinke worsteling. Het was aan koelbloedige optreden van de Hransporteurs te danken dat de rrallers niet in hun opzet slaag- DEN HAAG De Bollenstreek, bet Westland en de tuin bouwgebieden in de omgeving van Boskoop en Aalsmeer wor den bedreigd met een zoutramp. Deze ramp, veroorzaakt door de toenemende verzilting van de Nieuwe Waterweg, zal tien tallen miljoenen guldens schade aanrichten aan de kwekerijen en tuinderijen in deze gebieden. Om dat gevaar te keren hebben vanmorgen de dijkgraven van de hoogheemraadschappen Rijnland. Delfland en Schie land een onderhoud met minister Bakker (Verkeer en Water staat) gehad. Tijdens het gesprek werd de urgentie van bepaal de waterwerken onder zijn aandacht gebracht. Volgens de dijkgraven zyn on- t van het kanaal dat van Maarssen Dijkgraaf mr. F. M. A. Schok king van Rijnland bracht met zijn collega's van Delfland en Schieland de minister op de hoogte van de noodsituatie. bi van de lopers gaf de overval- LONDEN (GPD) Het politieke namelijk een vuistslag waardoor drama jn Noord-Ierland bereikte jvervaller de stengun in zyn ge- j gjsteren een hoogtepunt toen, na een t kreeg. Inmiddels was de alarm- illatie van het ziekenhuis in ting gesteld door employés van loonadministratie. Onmiddellijk snelde by na veertig man uit ziekenhuis toe. overvallers die op een derge- weerstand niet hadden gere- sloegen in een rode Citroen op flucht, terwijl de politie na korte de achtervolging inzette. Enkele ii in Hilversum werden direct iet en politieposten in geheel cht begonnen onmiddellijk met intensieve klopjacht, amoedelyk is het aan het wei- n van het wapen te danken dat sen doden of gewonden bij de val vielen. Op de plaats waar de steling plaats had werd name ten scherpe patroon teruggevon- met een beschadiging aan de snt. verbitterde strijd van twee dagen, de parlementsfractie van de Unionis tische party het voorstel van premier O'Neill schoorvoetend (28 tegen 22 stemmen) aannam om het beginsel van algemeen stemrecht voor de ge meenteraden en provinciale organen met ingang van de eerstvolgende plaatselijke verkiezingen toe te pas sen. Vrijwel onmiddellijk daarop werd de party echter in een nieuwe crisis gestort door het aftreden bij wijze van protest van de minister van Landbouw en leider van de Unionis tische party James Chichester-Clark, een neef van premier O'Neill en doordat twaalf leden van het Noord- lerse Lagerhuis, die O'Neill als hun vijand beschouwen, overwegen uit de partij te treden en voortaan als onaf- hankelijken hun functie voort te zet ten. 1ARLEM/LEIDEN (ANP) De rdzuidhollandse Vervoermaat- ppij heeft ontheffing gevraagd de prijzenbeschikking om een fswijziging te kunnen doorvoe- De N.Z.H. heeft het geld nodig wn dit jaar verwacht exploitatie- rt van ruim twee miljoen gulden te beperken, de interlokale lijnen zullen de ie ritten voor afstanden tot om- ks zeventien kilometer vyf cent der worden. Retouren. ritten- len en abonnementen e.d. wor- op die basis eveneens in prijs ®gd. Voor afstanden langer dan tien kilometer blijven de prijzen liet algemeen gelijk. Alleen idabonnementen worden iets ter. tenover deze prijsverhoging stelt ZH een verruiming van de ge- snogelykheden van de ritten en bestaande zestour enkaart wordt ogen door een twaalf-ritten- die onpersoonlijk is en niet. nu met de zes-retour enkaart leva] is, binnen veertien dagen Jijn opgemaakt. •de stadstarieven in Haarlem tiden zullen een verhoging on- tn. Het enkele reisbiljet, waar- ög worden overgestapt, gaat naar 50 cent. Het kinderkaar- ta 20 naar 25 cent. 'laatselijk regen Bilt verwacht van heden tot Ravondveel bewolking met Wiik regen maar ook opklarin- Matige, later vrij krachtige 'fstelijke wind. Dezelfde tempe- als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 12.00 u.) 25 APRIL ,JP 5.23 uur; onder: 19.54 uur. °p: 11.33 uur; onder: 3.20 uur hter te Katwijk te 9.09 en laagwater te 4.22 en 17.07 De zes-rittenkaart wordt duurder f 2,40 inplaats van f 2,10. maar hier staat tegenover dat men op deze rit- tenkaarten voortaan zal mogen over stappen. Scholierenkaarten en maandabonnementen gaan overeen komstig omhoog terwijl de zes-retou- renkaart eveneens wordt vervangen door een twaalf-rittenkaart. die op de stadnetten van Haarlem en Lei den echter wel binnen veertien da gen moet zijn gebruikt. middellijke maatregelen noodzakelijk omdat het zoute zeewater steeds ver der via Nieuwe Waterweg, Scheur en Nieuwe Maas het land binnendringt. Rijnland. Delfland en Schieland krijgen hun verse water uit de Hol- landsche IJssel. Door de uitdieping van de water weg naar Rotterdam stroomt het zoute water de Hollandse IJssel bin nen wanneer de stand van de Rijn en daardoor ook van de Holland se IJssel laag is. In dat geval zal de verzilting ook doorwerken in het water van de drie hoogheemraad schappen, wat funeste gevolgen voor de tuinbouw zou hebben. De mogelijkheid is bovendien niet uitgesloten dat een financiële strop van ettelijke miljoenen guldens zich het ene jaar na het andere zal voor doen. De maatregelen die getroffen moeten worden kosten overigens ook vele tientallen miljoenen guldens Het meest urgent is het ondieper maken van de rivier. Hoe dieper de rivier namelijk is. hoe verder de zout- tong van de zee landinwaarts reikt. Dooi- eerdere uitdiepingen van de Nieuwe Waterweg is de rivier verder stroomopwaarts ook dieper geworen: in de periode '58-'64 westelyk van Rotterdam twee meter. De geul, die wordt gebaggerd om de Europoort heter toegankelijk te maken, zal het gevaar nog verder vergroten. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde mee, dat het on dieper maken van de Nieuwe Water weg nog in liet experimentele stadi um is. Men is nu ten westen van de Van Brienenoordbrug bezig de Nieuwe Maas over 'n lengte van 750 meter bij wijze van proef ondieper te maken. Slaagt deze proef, dan zal de Nieu we Maas van de Van Brienenoord brug tot aan de monding van de Hol landse IJssel eveneens ondieper wor den gemaakt. Dit gigantische kar wei zal ongeveer 40 miljoen gulden kosten. Volgens de hoogheemraadschap pen zal dit project echter niet vol doende zi/n om de zoetwatervoorzie ning van de polders in het gebied tussen het Noordzeekanaal en de Eu ropoort te waarborgen. Als tweede urgentiepunt op het verlanglijstje van de hoogheemraad schappen staat de aanleg van een kanaal van Waddinxveen naar Voor burg. Het kanaal, dat met name het Westland van een goede kwaliteit zoet water moet voorzien (de huidi ge voorziening via Oude Ryn, Vliet en Schie is verre van ideaal» zal naar schatting 46 miljoen gulden bedragen. Verder zal er nog een tweede kanaal moeten komen, dat water uit het Amsterdam-Rijnkanaal naar de boezemwateren van Ryn- land zal moeten voeren. De kosten naar Bodegraven moet lopen worden geraamd op 90 miljoen gulden. De rijkswaterstaat heeft alle begrip voor de waternoden van de hoog heemraadschappen. In een onlangs verschenen nota van Rijkswaterstaat werd bevestigd, dat ook na het on dieper maken van de Nieuwe Water weg in uitzonderingsgevallen het wa ter van de Hollandse IJssel verzilt zal zijn. BONN DPA) De Westduitse re gering heeft er gisteren van afge zien by het federale hof voor grond wetszaken in Karlsruhe een aan vraag in te dienen tot verbod van de rechtsradicale Nationaaldemocrati- sche party. NPD. Naar verluidt waren de kabinetsleden van mening dat de beslissing over het lot van de NPD voorbehouden dient te blijven aan de kiezers die op 28 september a.s. hun stem zullen uitbrengen by de algemene verkiezingen. Wel zijn de bewijzen voor de ongrondwettig heid van de NPD, die door de mi nister van Binnenlandse Zaken ver zameld zijn, „indrukwekkend", maar Bonn geeft er de voorkeur aan de NPD op het politieke vlak te bestry- den. Veerpontramp Zestig personen zyn verdronken nadat een veerpont zonk in de rivier de Gandak. een van de zijrivieren van de Ganges. Het ongeluk vond plaats by Chapra, in het noordoosten van India. In de arena Las Ventas in Madrid beleefde -matador Adolfo Avila ..Paquiro" enkele benauwde ogenblikken toen de stier hem op de horens nam en vervolgens met zijn hoeven bewerkte. Wonder boven wonder kwam de man er zonder ernstige verwondingen af. BONN (DPA) De Westduitss regering heeft gisteren besloten, de verjaring voor moord en volken- moord in de huidige vorm op te heffen. Daardoor wordt vervolging van nazi-misdaden ook na 31 januari van dit jaar mogelijk. Dat zou niet meer het geval geweest zijn wanneer deze maatregel niet was genomen, omdat voor moord in West-Duitsland een verjaringstermijn van twintig jaar bestond. De regeringswoordvoerder in Bonn deelde mee dat de minister van Jus titie, Ehmke, opdracht heeft gekre gen dit kabinetsbesluit in een wets ontwerp vast te leggen en dit van avond nog aan de regering ter goed keuring voor te leggen Het parle ment krijgt daarna het laatste woord. Regeringswoordvoerder Diehl zei. dat in het kabinet sterk verzet gere zen was tegen aparte regelingen voor nazi-misdaden. Alle kabinetsleden waren het er echter over eens dat moet worden voorkomen dat werke lijk schuldigen op formele gronden Rnuner bestaat uit 24 pagina ESJBERG «AP» Een patrouille vaartuig van de Deense marine en een kleine motorboot hebben van morgen met een machinegeweer waarschuwingsschoten gelast om te voorkomen dat Nederlandse treilers. j die binnen de visserijgrens van de j Noordzeekust bij Jutland voeren zou- j den vluchten naar open zee. Onmiddellijk daarna werd aan de achtervolging van de treilers Albert Jurjen en Munnikezijl begonnen. De Deense marine slaagde er in aan boord van de Albert Juijen te komen en het schip op te brengen naar de haven van Esjberg Later op de dag zou de bemanning gehoord worden, Volgens de Deense marine wei den j vyf Nederlandse treilers waargeno- j men die aan het vissen waren bin- nen de zesmylszone voor de kust van Biaaavand ten noorden van Esjberg Vier treilers slaagden er echter in te ontkomen aan de achtervolging De politie heeft later meegedeeld dat de aangehouden treiler onder twee namen werkte. terwijl de scheepspapieren spreken van Albert Jurjen. staat op het bord Gertie Harrita uit Harlingen Op de boeg van het schip stond in het geheel geen naam. wat een overtreding is van de Noordzee-conventie. Het Nederlandse vissersvaar- iuig aan de ketting en onder po- 'itiebewaking in de haven van Esjberg in Denemarken. hun straf zouden ontlopen. Het moet echter mogelyk blijven, dat mensen die „op bevel" strafbare daden heb ben begaan en daardoor schuldig wa ren, niet op formele gronden worden gestraft maar dat ook ..genade voor recht" kan blyven gelden Het kabinet moet beslissen over een van deze drie alternatieven: een wetsontwerp van ex-minister van Justitie G us tav Heinemann waarbij elke verjaringstermijn voor de vervolging wegens moord en ge nocide. ongeacht wie de daders zyn. volledig wordt afgeschaft; een geamendeerde vorm van het ontwerp-Heinemann, waarin een ter mijn van 30 jaar wordt gesteld waar binnen vervolging kan plaatsvinden. Hiermee zou een wijziging gepaard gaan van de algemene strafwet; algemene afschaffing van de ver- Jaring plus codificatie van de wens1 van het kabinet voor wettelijke er- kenning van de speciale omstandig-1 heden waarin halsmisdaden onder i het schrikbewind van een heersend politiek stelsel gepleegd kunnen zyn.j Oorlogsmisdaden De kwestie van de verjaringster mijn van oorlogsmisdaden in West-Duitsland zal op een compromis uitlopen. Op 1 januari van het volgend jaar zou. zonder ingrijpen van de Westduitse re gering, de termijn voor de vervol ging van oorlogsmisdadigers zijn verlopen. Die datum is tot stand gekomen na heftige tonelen in de Westduitse Bondsdag in 1965. In feite liep de termijn toen al af, maar men verlengde die peri ode nog met vijf jaar. Het argu ment van toen toonde al de voos heid van de termijnstelling. Men redeneerde namelijk, dat de twintigjarige termijn niet was begonnen te lopen vanaf 8 mei 1945, toen nazi-Duitsland instort te. maar vanaf 31 december 194SC Eerst vanaf die datum zo be* toogde men bestond de Bonds republiek, en pas vanaf die da tum kon men in de Bondsrepu bliek een begin maken met de vervolging van oorlogsmisdadi gers. De Westduitse regering heeft nu een wetsontwerp in behande ling om in een reeks gevallen de verjaringstermijn geheel op te heffen. In andere gevallen zal niet tot vervolging worden over gegaan. De Westduitse regering vindt dat de opheffing van de verjaring niet geldt voor die genen, die „weliswaar schuldig zijn, maar die dit deden in op dracht, en als zodanig slachtof fers werden van het systeem". Voor ons rechtsgevoel is dat natuurlijk bijzonder onbevredi gend. Want men vraagt zich al» in welke categorie Eichmann te recht komt met een dergelijke omschrijving. Maar wij zullen er ons bij moeten neerleggen, dat een Westduitse regering, voor een deel zelf betrokken geweest bij het Duitse oorlogsverleden, niets beters dan een compromis kan bereiken. En als wij ons er kwaad over maken, heeft het mischien zin terug te denken aan enkele maanden geleden, toen de kwes tie van de vermeende Nederland se oorlogsmisdaden in Indonesië ons heftig verdeelde, na zovele jaren. CAIRO (AP) Egypte heeft laten weten het bestand van na d« juni-oorlog 1967 langs het Suez* kanaal niet langer als bindend te beschouwen wegens de Israëlische versterkingen in dat gebied. Een officiële Egyptische woordvoer der El Zajat zei gisteren in een commentaar op de boodschap van secretaris-generaal Oe Thant aan de Veiligheidsraad dat een bestand een tijdelijke zaak dient te zijn maar de Israëlische versterkingen aan het kanaal wijzen er op dat Israël het Suezkanaal als een nieu we grens beschouwt. „Wij zijn be reid een bestand van twee maan den of een half jaar in acht te nemen maar niet voor 99 jaar"*, aldus Zajat. Evenals secretaris-generaal Thant kwam Zalai tot de conclusie dat het bestand eigenlijk zijn zin heeft verloren omdat in het ka- naalgebied een feitelijke oorlogs toestand heerst. Israël heeft de voorzitter van do Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vanochtend in een brief verzocht zijn invloed te willen aan wenden om het bestand langs het Suezkanaal te handhaven. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) attracties voor oen toegangs pi'IJSin kaatsheuvel (ADVERTENTIE) morgen kokosmacaroontjes 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijit Uit het Leidsch Dagblad van 24 April 1869: Men schrijft ons uit Kat wijk: Uit het verslag omtrent de visscherijen te Katwijk over het jaar 1868 blijkt, dat er met 41 bomschuiten in 184 reizen zijn aangebracht 12.109.300 stuks steurharing voor een waarde van f 106.162,51. (Advertentie) Wordt ge vraagd eene bekwame kin derjuffrouw P. G. ter verzor- ging aan 3 jonge kinderen. Netheid, zacht van humeur, goed naaijen. mazen, met de wasch omgaan en voorzien van goede getuigschriften, zijn vereischten. Brieven on der no 12 Bureau Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1