Globe' had succes met iguber spel van Arrabal Objectkunst Bram Bogart in Lakenhal Planning bij NS deugt niet verkoopsters Bouwfonds Informatie Promoties in het Stadhuis van Leiden ;remonie voor een vermoorde neger" Voorzitter KB V J. H. Schroër: Koninginnefeest Burgemeesters- wi ijk MEAHIA HANDEN DERALEN Pelgrim en Neerlandia gaan samen „Wat pastoor Miedema doet is ontoelaatbaar" ALLE RUNDERLAPPEN 50 cl. PER KILO VOORDELIGER JAAP BOLLE NOODHULP sigarenzaak met woonhuis JONGE BAKKER Eet nu verse KIP v. d. KROGT poeliersbedrijf DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Fusie tussen de Hoera en Hoeres 5RDAG 24 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD „Ceremonie voor trde neger" van de Spaanse schrijver Fer- ibal, dat gisteravond ilabonnement van K. het Zuidelijk Toneel Is opgevoerd onder regie ter Braak en met Ton de voornaamste rol, is en „gewoon" stuk. Ifvat nog wel een zeker, 'een zestal scènes afspe- thaal. Dat is interessant, it stuk behoort tot zijn t werk. In latere stuk- net name in ,J)e tuin der dat volgende week door in Leiden wordt ver lat Arrabal ook dat ver- trijwel los. pnderlingen worden iin deze ne.getekend, die op ledige kamer wonen (het prekende decor was door de zelf ontworpen) en zich i anders bezig houden dan en, naar later blijkt lugu- Hun leven, dat gekenmerkt foor bittere innerlijke en armoe trachten ze op te door een illusie. De illusie, eiden de grootste acteurs jjken te zijn, die men zich kan. Daartoe verzamelen ze Ijver toneelkostuums waar- nch tegenover elkaar een proberen te geven. In bun a krampachtige schijn tre- twee zich normaal, mense- Iragende mensen op: het Luce, wier vader zojuist jen en de jonge neger, Fran- m natuurkind, dat verzot is k, De schijnwereld van de tasten beantwoordt op geen Hjze aan de realiteit van de tren en leidt in het onder- ict tot wat men zou kunnen p-oteske en lugubere verte- Jeroen en Vincent (waarbij I denken aan de namen Je- en Vincent van Gogh) zowel van hun liefde t als van de onmacht van Ie. Zy drijven de neger er het meisje te gaan slapen, it gebeurd is vermoorden ze wellust, want hij is tussen juce komen te staan. Dit Qwezenlijke verhaal is ge- een soms wrange, soms ke humor, met schokkende (het lijk van de vader izijn kist in het pak van Cy- Bergerac gehesen) en met van grote tederheid. Men ibal verloochent zijn lands- en beeldt in felle kleuren, armee is men er niet. Hy m soort tovenaar te zijn. die it groteske spel van schijn lelijkheid diep verborgen angsten en verlangens laat Zoals Jeroen Bosch met emde fantasie-figuren naar oische wereld verwijst, zoals lh meer heeft te zeggen dan oppervlakte der dingen te o zet Arrabel op het theater die een aanduiding geven miste menselijke achter- Op een wonderlijke wijze dit stuk onschuld en gruwe- 1 tederheid en moordlust, on- spontaniteit door elkander Men voelt zich als meege- een zee van overweldigende te aandoeningen, waarbij «te grond meer bestaat. Nu is het natuurlijk de vraag of een toe schouwer bereid is zich op die woe lige zee te laten meeslepen. Wie dat niet kan of wil, zal deze schrijver waarschijnlijk tot een bedenkelijk fantast uitroepen. Wie door hem aangesproken wordt, zal bereid zijn hem als een zeer begaafd kunstenaar te zien. die het moderne theater nieuwe impulsen weet te bieden. Maar één ding staat toch, afgezien van de houding, die men tegenover dit werk wil aannemen, naar ons gevoel wel vast: dat Arrabal een re gisseur en zijn spelers grote mogelijk heden ter beschikking stelt. Kriin ter Braak heeft er zich in een interview over uitgelaten, hoe moeilijk het was dit stuk te regisseren. Wij kunnen dat begrijpen; toch is hij er in ge slaagd met subtiele nuances deze wonderlijke wereld van schijn en werkelijkheid van Arrabal waar en aanvaardbaar te maken. Daarbij hebben de vier spelers op bewonde renswaardige wijze kans gezien aan zijn visie gestalte te geven. Ton Lutz en Frank Aendenboom speelden de twee fantasten in al hun dwaasheid, beklagenswaardigheid en gevaarlijk heid. Lutz had zich weer eens een prachtige, haast onmenselijk beze ten kop gegrimeerd. Hij vond in de rol alle mogelijkheden voor zijn on uitputtelijke theatrale fantasie. De nummertjes verkleedpartij, hoewel zeker niet de meest originele onder delen van het stuk. behoorden tot de kostelijkste momenten, waarbij ook die bezoekers die niet goed wisten of het wel mocht, konden meelachen. Het was opvallend hoe goed de jonge Aendenboom de zo ge routineerde Ton Lutz partij gaf; op een volmaakt samengaan van de twee kwam alles aan. Pleuni Touw vertolkte mooi de moei lijke, zeer ingetogen gehouden rol van het meisje Luce. Ontroerend en knap was haar vier maal herhaalde „ja" op de groteske liefdesverklaring van de twee fantasten. En tenslotte kon men ook niets dan lof hebben voor de wijze waarop de jonge kleur- (AFP) Federale troe- ben Oemoeahia, de admini- hoofdstad van Biafra, be is door Lagos, bekend ge- Biafraanse regering had haar hoofdkwartier geves- de val van de hoofdstad in oktober 196". aghebbers in Lagos zien in Oemoeahia nog niet het n de oorlog maar beschou- meer als een grote psycho- slag voor de Biafraanse chten. Deze hebben Oeli nog in en kunnen daardoor nog let wapens worden bevoor- (moeahia was hun ver bin- met de buitenwereld, on- door de belangrijke telex es met Europa. Regerings- idssen in Lagos zeiden di- de bekendmaking dat jour- nog niet naar de stad mo- nnoed wordt dat de Bia- fegering zich nu heeft ge- Orloe, een stadje 72 kilo- n noordwesten van Oemoea- tende middelen De Ant- Politie heeft vijf personen, (ie een Nederlander, aange- in verband met handel in "ie middelen. Ook is vier ki- opium en hasjiesj in be- °men. De zaak was aan het tanen toen iemand uit Ant- Provokringen wegens opium- to een ziekenhuis moest wor kmen. Een serie huiszoe- •eidde daarop tot arrestaties (endst van de verdovende LEIDEN Het comité Koningin nefeest Burgemeesterswij k heeft tra ditiegetrouw een feestprogramma voor 30 april opgesteld. Het begint 's morgens om half 10 met een kin deroptocht in deze wijk. Uiterlijk 9 uur wordt er verzameld op het plein Cobetstraat/De Laat de Kanter straat. Voor de jongen of het meisje met de mooist versierde step of fiets is er een prijsje beschikbaar. Na af loop van de optocht worden trak taties uitgedeeld. Dan zijn er zowel 's morgens (11 12 uur) als 's middags (1.306 uur) kinderspelen. Dit is voor de jeugd van 4, 5 en 6 jaar. Ook deze deelne- mertjes kunnen op enkele versnape ringen rekenen. 's Avonds wordt er in de Burge- meesterswijk op het bovengenoemd plein muziek gespeeld, terwijl er van 79 uur aan het rad van avontuur wordt gedraaid. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is gisteren de heer J. Wiebes cum laude tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromo veerd op 'n proefschrift, getiteld ..Caloricmeaeurements on liquid and melting helium below 1.5 Kelvin". Promotor was prof. dr. K. W. Taco- nis. Aan de Leidse Universiteit is voorts de heer M. van Rhijn, zenuw arts verbonden aan het Nederlands Hervormd Psychiatrisch Centrum „Zon en Schild" te Amersfoort, tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „Een endemie van struma en cre tinisme in het Centrale Bergland van West Nieuw-Guinea". Promotor was prof. dr. A. Querido. Tenslotte is de heer J. C. M. Beijersbergen tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen ge promoveerd op een proefschrift, ge titeld „Alpha-Methyleen-gamma-bu- tyrolacton uit tulpen. Onderzoek naar precursor-lacton relatie". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. Leidse flitsen LEIDEN Het haar speelt in de presentatie van iedere vrouw een be langrijke rol. Zy kan een aardig toi letje dragen, maar zyn daarmee haar coiffure en make-up niet in overeen stemming, dan „mist" zy iets. Nu de pruikenmode steeds meer terrein wint heeft dameskapsalon ,Anco", al twintig jaar gevestigd in de Thor- beckestraat. in een afzonderlijke en sfeervolle ruimte een haarboetiek ge opend. Een demonstratie met haar stukjes en pruiken toonde aan in hoe weinig minuten een vrouw er als een grande dame kan uitzien. Tot lid van de examencommissie akte NXX zijn benoemd mej. C. v. d. Burg, Leiden, en dra. G. L. Sweens- De Haan. Voorschoten. Voorts de heren: mr. H. R. Goudsmit, Leiden: drs. L. Haasnoot. Katwijk aan Zee; mr. H. de Jong. Leiderdorp; P A Koenis. Wassenaar; J. J. Rietmulder, Voorschoten; C. T M. van Schaik, Bodegraven. heid gesteld tot een discussie over het stuk. Daar deed hfj goed aan, want voor velen zal Arrabal. zeker bij eerste kennismaking, tot grote vraag tekens aanleiding geven. „Globe" voert het stuk ook van avond in de Leidse Schouwburg op. D.K. Ton Lutz theatrale fantasie ling André Beyde eenvoudig, natuur lijk, spontaan de neger vertolkte. Evenals elders heeft ook in Leiden Ton Lutz na afloop van de voorstel ling het publiek het aantal weg lopers was gering in de gelegen- GAANDEREN 'ANP. Pelgrim en de NV Emailleerfabriek Neerlan dia. beiden gevestigd te Gaanderen, hebben besloten een zo nauw moge lijke samenwerking tot stand te brengen. Pelgrim NV beweegt zich voornamelijk op het gebied van gaskooktoestellen, gasverwarmings- apparaten en andere verwarmings toestellen. De NV Neerlandia produceert huis houdelijke artikelen van emaille en aluminium, wasapparaten en centri fuges. alsmede Tefflonartikelen. Het assortiment artikelen van bei de bedrijven vult elkaar goed aan en zal de positie zowel op de bin nenlandse markt, als op de export markten gunstig beïnvloeden. HEERLEN (ANP) Mgr. P. Moors de bisschop van Roermond heeft in een brief aan de parochia nen van de St. Michaelparochie „Het Eiske" in Schaesberg zijn standpunt uiteen gezet ten aanzien van het con flict, dat gerezen is rond pastoor Miedema. De bisschop van Roermond zegt volledig in te stemmen met een ge zonde vernieuwing in de kerk en hij acht het zijn taak deze te stimuleren in verbondenheid met het gehele bisdom en de wereldkerk. Daarbij dienen echter bepaalde regels in acht te worden genomen. De huidige opstelling van pastoor Miedema en alle die menen zich by hem te moeten aansluiten vervult mgr. Moors met de grootste zorg. Het is voor hem ontoelaatbaar dat een priester tegen de wil van zyn bisschop kerkeiyke diensten verricht en andere pastorale activiteiten uit oefent. Hij acht het nodig dat hieraan een einde koant. Als bisschop doet hij een dringend beroep op alle parochianen van .Het Eiske" om mee te werken aan de opheffing van de gespleten heid en de onvrede die het parochia le leven onmogelijk maken en die ook het functioneren van het deke naat Schaesberg ongunstig beïnvloe den. De bisschop hoopt dat pastoor Miedema het ontslag zal aanvaarden volgens het voorstel van de commis sie van goede diensten en dat hij in overleg zal meewerken aan een nieu we pastorale functie. LEIDEN In de Lakenhal wordt momenteel een overzichts tentoonstelling van de in België wonende Nederlandse schilder Bram Bogart gehouden. Het gaat hier om de periode van 1954 tot 1969, waarin Bogart uit sluitend abstract werkte. Het eerdere figuratieve werk (stil levens. landschappen, portretten van de uit Delft afkomstige kun stenaar) is in Nederland ont staan. Toen Bogart in 1951 in Parys ging wonen in '45 had hy al een langdurig bezoek aan deze stad gebracht rekende hy de finitief af met zyn vroegere ma nier van werken. De grote be kendheid die hy hier verwierf liep parallel met de populariteit van Cobra-mensen als Corneille en Appel. Als materieschilder hield hy zyn eerste grote tentoonstelling, in 1955 by Galerie Creuze. Door de verf dik en dun op te brengen laat Bogart in die tyd reliefs ontstaan die in wezen geen ech te reliefs zyn. Dit soort schilde ryen vormt ook een voornaam- deel van de expositie in de La kenhal. Hier hangen ze echter niet alleen als autonome kunst werken maar ook als contrast met het nieuwere werk. In de werken die Bogart tussen '54 en '64 maakte zit een duideiyke Een van Bogarts objecten (Foto LD/Holvast) progressie. Nooit zal hy kunnen terugkeren naar iets wat zelfs maar lykt op zyn werk uit de jaren '50. Vanaf 1960 gaat hy uit van een meer mathematische opzet. Een veelal matgekleurd doek vertoont dan grote recht hoeken of vierkanten. De vor men zyn weliswaar min of meer wiskundig maar de afbakening ervan is ruw. Bogart zet zyn in deze tyd felgekleurde banen na mely k met paletmes op het fond. Vanaf '64 ontstaan de reusach tige kleurige panelen. Bogart is tot de objectkunst overgegaan en zet zyn werken vaak op een standaard, los van de muur. In vloed van de hard-edge is in Bogarts kunst terug te vine' n voor zover het formaat en kleur stelling aangaat. Het enige wat ontbreekt is de „hard-edge" zelf. die Bogart met zyn paletmes natuurlyk met opzet niet ge zocht heeft. Zyn manier van werken geeft de objecten een zeer persoonlijk karakter. De opzet van deze tentoon stelling in de Lakenhal is vol ledig geslaagd. Door zyn nieuwe werk heeft Bogart de overbodig heid van zyn vroegere werk voor onze tyd aangetoond. Tot 26 mei. DICK BLO EM END AAL», UTRECHT (ANP) Een goede personeelsplanning Is nodig om over tolligheid te vermyden en om de juiste mensen aan te trekken voor wie er geschikt werk Is en biyft. By de Nederlandse Spoorwegen kwam men in 1967 tot de conclusie dat er minstens duizend man per jaar moesten verdwenen en het werden er zelfs enkele honderden meer. Maar nu moeten we vaststellen, dat er weer hals over kop mensen het bedrijf „ingepompt" moeten wor den. Er is een tekort op belangrijke plaatsen: machinisten, rangeerders en onderhoudspersoneel. Zonder vol doende inzicht in de toekomst wordt met spoed personeel aangenomen, de zomerverlofregellng staat er slecht voor en de interne werving als we zenlijk deel van het carrière- en pro motiebeleid dreigtt in de kriel te ko men. Dit constateerde de voorzitter van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. H. Schroër, vanmorgen in Utrecht op de algemene ledenvergadering van de bedrijfsgroep. Hij verklaarde, dat Wij vragen voor directe indiensttreding: voer diverse afdelingen. Wij bieden een goed salaris en prima nevenvoorzieningen (o.a. belangrijke korting op persoonlijke aankopen in onze zaakl). Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Sollicitaties te richten aan de directie van ons filiaal Leiden, Breestraat 142. Tel. 25838. J uw Modehui» 500 gram HALSKARBONADE, klein beentje 2,98 Grote ALPENSCHNITZEL, van 0,98 NU 0,59 100 gr. gek: RUNDERLEVER 0,98 2e 100 gram HALVE PRIJS Kilo bijna MAGERE PAARDELAPPEN 4.25 Kilo MAGERE RIBLAPPEN, van 6,40 NU 6,— Grote pot AUGURKEN, van 0.99 NU 0,79 150 gram ROSBIEF of RUNDERROLLADE 0,98 Hogewoerd 37 Janvossensteeg 30 (v.h. van Nimwegen) BAKKERIJ SPRUIT, vraagt voor de bakkerij. Dageiyks van plm. 6—8 u. uur en zaterdags van plm. 3 10 uur Lage Rijndijk 65 - Leiden TE KOOP te Leiden Omzet plm. f 70.000, Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 57108. BAKKERIJ SPRUIT, voor goede kracht goed loon, Lage Ryndyk 65 - Leiden Deze week bij aankoop van kip 10 verse eieren voor 1,20 Braadkippen «alle gew.i 2,10 per kg. Braadstukken (gesneden van jonge gemeste kip pen) 2,35 14 kg. Poulardes (grote braadkip) 2,10 >4 kg. Kippepoulet (heeriyk voor soep) 2, 4 kg. Hele soepkippen 1,75 14 kg. Kiprollade v a. 6.— p, st. Kipschnitzel 1,25 p. st. Kipkroketten (uit eigen keuken» OUDE RIJN 11 - TEL. 3 25 10 - LEIDEN Nu ook Aaltje Noorderwierlaan 54 Z.W. - TeL 3 47 43 Bouwplannen van het Bouwfonds U vindt in bijna élke gemeente in Nederland, Bouwfonds-huizen en mo gelijkheden om een Bouwfonds-huis te laten bouwen. Het Bouwfonds biedt veilige hypotheken tot 90% van de totale stichtingskosten. Ook bij over name van woningwetwoningen. Spaar voor een eigen huis Spaar gemakkelijk via een Bouwfonds spaarrekening bij de Rijkspostspaar bank. Safe en 5% rente, dus extra snel I Belegging mogelijk in schuldbrieven Uw spaargeld kunt u veilig beleggen in de couponschuldbrieven van het Bouw fonds. Een zekere en winstgevende in vestering met maar liefst 7 rente. Vrijblijvende informatie Elke dinsdag van 19.00-20.00 uur krijgt u op het stadhuis van Leiden geheel vrijblijvend alle inlichtingen die u wenst. zyn bond voor dit beleid geen ver antwoordelij kheid wenst te aanvaar den en dat men straks evenmin by de KBV aan hoeft te komen om de gevolgen van de overhaaste instro ming op te lossen als door dit be leid weer een overcompleet gaat ontstaan. Over de crisissituatie waarin NS zich bevindt zei de heer Schroër, dat een keerpunt in de bedrijfsresultaten nog steeds niet in zicht is. Hij schreef de huidige situatie toe aan een te traditioneel en weinig agres sief beleid. Overigens stelde hy ook de regering en het parlement ver antwoordelijk omdat men in Den Haag niet tydig heeft „ingespeeld" op te verwachten ontwikkelingen. Voor het grootste deel van het personeel, aldus de heer Schroër, biyft het ondernemingsbeled nog altyd iets waar het buiten staat. Het vertrek van directeuren en en kele stafleden hjkit volgens hem daardoor op het verlaten van het zinkende schip en veroorzaakt onzekerheid en onverschilligheid by het personeel. Met het oog op hèt sociale aspect van het beleid dient de directie van de spoorwegen naar het oordeel van de KBV te worden uitgebreid met een derde man die sociaal deskundig is. DEN HAAG (ANP) —De Alge mene Bond van Horeca- en aanver wante bedrijven, de Hoera te Am sterdam, en de Hoeres, waarin de katholieke café- en cafetariahouders en de vereniging van katholieke ho teliers en restaurateurs verenigd zyn, hebben besloten volledig samen te gaan werken. Dat besluit is gisteren genomen, op de ledenvergaderingen van respectie- velyk de Hoera en de Hoeres. Het is de bedoeling dat er een volledig nieu we organisatie wordt opgericht die op 1 januari van het nieuwe jaar van start zal gaan. Op grond van de stemmenverhou dingen tydens de ledenvergade ringen (de Hoeres vergaderde in Eindhoven en de Hoera kwam by- een in Rotterdam) valt aan te ne men dat de nieuwe organisatie on geveer 8000 aangeslotenen zal tel len. De Hoeres die onlangs z'n vyftig- jarig bestaan vierde, telt een kleine vierduizend leden. De Hoera die byna tachtig jaar oud is telt rond 6000 le den.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17