Busverbinding met Leiden laat veel te wensen over LORD KING SIZE Gevluchte kassier in Marokko Burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude En geniet van 'n kostelijke sigaret. Licht en mild. En rijk van smaak. LORD KING SIZE In de stijl van deze tijd. 20 sigaretten 1,75 V - VIA TELEFOON EEN NIEUWE TIJDMELDING CONFLICT IN SYNODE Nieuwe Austin Maxi JNDERDAG 24 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Door Henriëtte van der Hoeven) ADVERTENTIE ZOETERWOUDE „Ieder circus, dat zich respecteert, heeft olifant", citeert burgemeester J. A. Detmers (53) van Zoe- rwoude een bekend professor. „Maar dat slaat echt niet op annen voor hoogbouw in mijn gemeente. We hebben beslist sn behoefte aan torenflats. Drie of vier woonlagen, maar dan P het ook afgelopen. Gebouwd wordt er natuurlijk wel in I pterwoude. De woningnood in mijn gemeente is geweldig jot. Op een bevolking van 6000 inwoners zijn er 150 woning- kenden. Deze lijst is de laatste jaren vrijwel constant ge- even. Het enige lichtpuntje is, dat de mensen nu niet meer Bit of negen jaar behoeven te wachten, maar „slechts'' drie vier. Echt schot zit er niet in. We willen er natuurlijk iets i doen, maar de financiële middelen ontbreken gewoon. iükkig is nu de eerste fase van plan Westeinde I er zijn drie goedgekeurd"vervolgt Zoeterwoudes eerste burger. ,,We in dit deel circa 500 huizen te bouwen. Ook dagwinkels en jondere scholen staan op het programma. Wanneer het hele plan Ijf gerealiseerd moeten er zo'n 1200 woningen zijn gebouwd. Dan zijn I nog bezig met een serie van 50 woningen in de Zuid-wijk, maar plannen zijn nog niet goedgekeurd" Iurgemeester Detmers laat een model zien van de zogenaamde B)e-in-woningen (21) die in de dorpskern worden gebouwd. Ook Hoge Rijndijk ivordt niet vergeten, daar willen we graag 180 koop- sociale woningen neerzetten. Voor deze woningen bestaat vooral buitenaf veel belangstelling" 'hl m i bu\ ft| [Zoeterwoude al deze huizen in- d nodig heeft? „Nou en of. Het flmiddel van bestaan in Zoeter- M is immers de industrie. Hoe- li er veel pendelaars zijn. is er al- R een categorie mensen, die graag wonen in de plaats waar ze wer- Bï De industrieën, die Zoeterwou- heeft, staan aan de Rijndijk en nieuwe industriegebied zal ko- te liggen aan de spoorlijn öt-Leiden. Bij de onderhande- met de verschillende bedrij- enken wij vooral aan de dicht- :te omgeving van de gemeen- zegt de heer Detmers. De be- h (en moeten vooral „schoon" en. Daarnaast moeten zij ook ft idsintensief zijn. sn van de negen kinderen van meester Detmers komt uit ooi en kijkt of papa nog niet dan kan ze mee naar huis ien. Deze keer heeft de kleine Samen met haar vriendinne- buppelt zij op een teken van pa- Trolijk naar huis. Wat is er eigen- voor de jeugd in Zoeterwoude te „Ja, recreatie is voor de een moeilijk probleem, maar hebben hier diverse sportvereni- twee tafeltennisclubs en lverenigingen. Dat klinkt mis- een beetje vreemd voor een p van 6000 inwoners, maar het p en de Rijndijk hebben aparte lenigingen, dat is nu eenmaal zo poeid. (In de raad is van deze „na- irlijke" scheiding toch helemaal te merken.) Mijn grootste wens betreft de recreatie is een anbad, geen instructiebad. alleen een groot overdekt imbad zou een goede oplossing )r het samen met Leiden een lekte te bouwen, voelt burge ter Detmers niet zo veel. „Al- eerst heeft Leiden zwementhou- Ken te over. Een overdekte zou maar nauwelijks aan de behoef- ran de stad kunnen voldoen. De :f kleine inbreng van Zoeter- xle, ook geen argument zijn, mmm plannen voor een Leidse overdek- aeller te realiseren. Busverbinding tvendien is ook de busverbinding de stad bijzonder slecht. Daar- f is al vaak geklaagd. Maar er is helaas weinig aan te doen. Als wij een frequentere verbinding willen hebben, die misschien niet helemaal rendabel is, moeten wy het verschil zelf bijpassen. ,3innen het stadsgewest Leiden tot een eigen vervoersbedrijf te ko men, acht ik uitgesloten." zegt de heer Detmers. Hij wijst daarbij op de bestaande concessies, die aan de vervoermaatschappijen zijn ver leend. .Nee, voorlopig is het voor de jeugd van Zoeterwoude. die uit wil en geen eigen vervoer heeft, vroeg terug of bij kennissen logeren. En dat op enkele kilometers afstand van Leiden!" Nog een belangrijke wens op het lijstje van burgemeester Detmers en zijn gemeenteraad is het tot stand komen van Rijksweg 11. Deze weg moet aangelegd worden om het ver keer over de Rijndijk te ontlasten. Deze weg is levensgevaarlijk, te meer omdat daar, ondanks de snel heidsbeperking (50 km) altijd veel te hard wordt gereden. Wanneer de politie steekproeven neemt tien te- DEN HAAG (GPD) Na onge veer 35 jaar gaat de PTT er binnen kort toe over een nieuw tijdmeldings apparaat in gebruik te nemen. Be halve de uren en minuten zullen in de toekomst ook elke tien seconden worden vermeld. De melding zal één keer volledig te beluisteren zijn en wordt dus niet meer zoals tot nog toe het geval was enkele keren herhaald. De huidige 22 tijdmelders, die op elk telefoondistrict staan, dateren al van 1934. Het apparaat, een uit- j vinding van de Rotterdammer F Leeuwrik, heeft altijd prima voldaan, maar is na al die jaren versleten. Vandaar dat wordt overgegaan op het Duitse apparaat Assmann. dat ook de seconden weergeeft: een tijd melding zoals men die ook in het buitenland kent. gen een. dat de snelheid te hoog was. „Ik zou een veel uitgebreider poli tiekorps nodig hebben om alle ver- kecrszondaasr daar te bestraffen," zegt Zoeterwoudes eerste burger. „We hopen ook, dat het tracé van de ze nieuwe Rijksweg dan helemaal buiten Zoeterwoude omgaat. De raad vreest namelijk, dat men de weg zo zal leggen, dat Zuidwijk van de rest van het dorp wordt afgesne den. Dat zou helemaal verkeerd zijn." Na een snelle blik op de klok ne men wij afscheid van burgemeester Detmers, nog net de bus van kwart over twaalf. Anders een heel uur wachtenof lopen. Misschien dat dit laatste de snelste oplossing zou zijn. BURGEMEESTER J. A. DETMERS VAN ZOETERWOUDE grootste wens een overdekt zwembad (Foto LD/Holvast) HOOGEVEEN De generale sy node van de Geref. Kerken (vrijge maakt) zal dinsdag 6 mei weer bij eenkomen. Geltfk bekend ging de synode, die vorige werd geopend, 's middags weer uiteen, in verband met moeilijk heden, die gereeen waren door de afvaardigingen van de twee particu liere synodes van Noord-Holland. Tengevolge van het conflict dat al verscheidene jaren in deze kerken bestaat, is er namelijk een scheu ring in Noord-Holland, waardoor er twee particuliere synodes zijn. Deze synodes hebben allebei een afvaardi ging naar Hoogeveen gezonden. De generale synode heeft besloten een commissie in te stellen, die zal on derzoeken welke afvaardiging de synode moet toelaten. Deze commissie denkt 3 weken voor haar arbeid nodig te hebben en daarom kan de generale synode eerst op 6 mei weer vergaderen. MAASTRICHT (GPD) De ge vluchte Maastriohtse kassier zit met vrouw en twee kinderen in Marokko Dit is gistermiddag bekendgemaakt door de Maastriohtse politie, die dit via de Belgische rijkswacht van In terpol heeft vernomen. Uit minutieuze en dagenlange na speuringen van alle boekingen van alle luchtvaartmaatschappijen op het vliegveld van Brussel is gebleken, dat hij op zaterdag 12 april een vliegtuig van de Marokkaanse lucht vaartmaatschappij heeft genomen naar Tanger. Daar aangekomen is hij verdwenen, maar Interpol is hem op het spoor. De arrestatie wordt spoedig verwacht. Hoewel er geen uitleveringsverdrag met Marokko bestaat, zal bij even tuele arrestatie het gezochte gezin waarschijnlijk toch naar Nederland overgebracht kunnen worden. De kassier heeft niet de moeite genomen om onder valse naam te reizen, maar hij heeft zijn gewone papieren gebruikt. Blijkbaar ging hy ervan uit, dat het onmogelijk moest zijn om de minstens 3 x 6.000 ge boekte passagiers per dag nog met iesultaat te kunnen natrekken, te meer omdat hij wist dat er al vier dagen verstreken zouden zijn voor dat zyn verdwijning zou worden ontdekt. lingsbak, waarvan de vijfde versnelling is uitgevoerd als overdrive. De fabriek stelt bij de introductie, dat de wa gen vooral is ontworpen om de autokoper in de midden klasse een auto te bieden, waarbij de ruimte en be trouwbaarheid een bélangrijk accent kregen. De motor met bovenliggende nokkenas heeft een inhoud van 1485 cc, die bij 4500 t.p.m. een vermogen geeft van netto 74 pk. De topsnelheid bedraagt 148 km per uur. Van 08 km geeft de fabriek een acceleratietijd van 11 seconden op. Als gemiddeld benzineverbruik wordt 1 op 11 opgegeven. Over de prijs is nog niets bekend. I In de serie populaire auto's met dwarsgeplaatste motor, voorwielaandrijving en hydrolastic vering tus sen 850 en 1800 cc heeft British Leyland nu het laatste gat gesloten, door de introductie van een 1,5 liter onder de naam Austin Maxi. De wagen vertoont echter een aantal afwijkingen van zijn soortgenoten. Zo heeft de Maxi 5 portieren, waarbij het vijfde portier zich aan de achterzijde van de wagen bevindt en aan het dak is op gehangen. Ook bezit de Austin Maxi een vijf-versnel-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15