^jord won voor het laatst Varsity in 1963 Zondag spektakelstuk op Amsterdam-Rijnkanaal Verrassende zege van Crony v. d. Lente MACK MAAKT DEBUUT Invitaties FIAT-AGENT ling 's Werelds beste tennisspelers naar Nederland DONDERDAG 24 APRIL 1969 PAGINA IS LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Bert Paauw) LEIDEN Voor de vaderlandse studentenroeiwereld breekt pndag weer de grote dag aan, de Varsity. Wie een beetje met oeien op de hoogte is, weet, dat de Varsity voor de studenten et absolute hoogtepunt van het wedstrijdseizoen betekent. Het nthousiasme voor deze roeiklassieker loopt zo hoog op, dat de ipporters van de winnaar van het hoofdnummer (de Oude ier) zich jaarlijks massaal in het water storten om hun helden feliciteren. Voor de SRV Njord is die „uitspatting" al sinds ele jaren niet meer weggelegd. De Leidenaars, met een res- ectabele Varsity-staat van dienst achter de rug, zijn de laatste iren wat „van slag". fog altijd hangt de al enigszins geelde foto van de Oude Vier van 3 boven de haard in de Zwanen- J aan de Morsweg. Een ereplaats r het team, dat de laatste Leid- Varsity-overwinning buitmaakte. odkfjkend in het schemerachtige, i d stoffige maar gerieflijke leun den „opgesmukte" vertrek, wordt L in spoedig -herinnerd aan de vroe- -e triomfen van de „Leidse Zwaan" a de wand hangen foto's van de egen die voor de zes Varsity- «pralen zorgden. Dat gebeurde de jaren '49. '50. '51, '54, "60 en i len gouden tijd heb ik meege- zegt bootsman Maarten de die sinds 1947 met krachtige ar niet onplezierige hand de za- aan de Morsweg leidt. Hij (som- Een noemen hem een brok Njord- ihiedenis) spreekt nog altijd met 2ag over de Oude Vier die rond Jaren '50 de Nederlandse roeiwa- en volkomen beheerste. ..Dat was geweldige ploeg met Dutry van i^ften opslag. Zo'n figuur kom je eens in de vijfentwintig jaar Wat een kerel, gewoon niet te krijgen. De anderen, W. R. v. Geuns, G. v. Olden en urman J. v. Ligten. trokken zich femaal aan hem op. Kijk. zo and mist Njord op het ogenblik, man d;e er bovenuit steekt zo de anderen zich aan hem kun- optrekken". Gemeen De Varsity-oveiwinmingen weet De age zich nog goed te herinneren. 3ver de beruchte dead-heat met EO in 1960 zegt hij„Dat was ge- on gemeen. Njord won duidelijk anderhalve meter verschil, maar aankomst rechter maakte er een *slist. van. Volgens mfj had die een slok teveel op. Het was trouwens toch een merkwaar- wedstrijd. want ook onze acht de een dead-heat. tegen Nereus". jaar later greep het kwintet J. de Wit, C. T. Koch. P. J. M. nbouts. J. M. de Jonge en W. ïsma echter een „volwaardige" rwinning. al bedroeg het verschil Triton slechts een taflengte. Die winning betekende tegelijkertijd dikke vergoeding voor de een tevoren zo schadevol verlopen strijd. Spoedig na de start brak namelijk het stuurtouw van fjord-ploeg die tot de kansheb- behoorde. De boot ramde het terdamse Nereus waarna de visrechter afbelde en de zeven ploegen zich opnieuw naar de start van het 3000 meter lange Amster dam-Rijnkanaaltraject konden be geven. Voor Njord was de lol er i-oen goeddeels af. Desondanks gre pen de Leidenaars met een geleende boot van Triton een meer dan ver dienstelijke derde plaats. Afdalend in de tijd „stoot" men zich in 1878 aan de eerste Varsity, vier jaren na de oprichting van Njord, de oudste studentenroeiver eniging van ons land. Het deelne mersveld bestond toen uit twee ploegen, Njord en het Delftse Laga. terwijl de strijd zich niet op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas maar op een 1500 m. baan tussen de spoorwegbrug LeidenWoerden en de brug bij De Vink afspeelde. Laga won, omdat het de boei na 1500 m. het eerst bereikte en de Leidse stu denten keurig op hun beurt moesten wachten alvorens de terugweg te kunnen aanvaarden. Sinds die gedenkwaardige wedstrijd Is er wel zo het een en ander ver anderd. o.a. op het gebied van het materiaal. De „wastobben" van wel eer maakten plaats voor de „vol automatische" vaartuigen van te genwoordig. Njord beschikt over een indrukwekkend botenarsenaal waar over bootsman De Lange met ge paste trots zijn blikken kan laten gaan. In de bomvolle loods priikt sinds de kerstvakantie ook „De Zijl", de door De Lange samen met Piet Pleur (de bootsman van Die r.eythe) gebouwde boot waarmee F. Schokking, E. W. de Jonge. M. A. Werner. G. T. Zitman en H. W, J. M. Poldermans zondag een gooi gaan doen het flets geworden Leidse bla zoen wat op te poetsen. Met de naam „De Zijl" week men af van de ge woonte n'euwe boten naar ereleden te benoemen. De Zij] De heer J. van Gijn. jarenlang bestuurslid van Njord en op het ogenblik voorzitter van de Neder landse Studenten Roei Federatie, vertelt over het hoe en waarom van d'e naam. „Njord wilde in '65 tij dens de lustrumviering wedstrijden organiseren. We hadden da aivoor natuurlijk naar de Bosbaan kunnen gaan. maar dat vonden we niet zo leuk. We zochten iets in de buurt en toen viel de keus op De Zijl. Mis schien niet zo'n geschikt water om wedstrijden te roeien, maar wel erg gezellig. Het eilandje in het nvdden van De Zijl mochten we na veel pijn en moeite van een groep padvinders. die het eiland had gepacht, gebrui ken. Nou. het is daar een ontzettend vrolijke boel geweest. Goed roeien was op de kronkelige baan niet mo gelijk. De acht van Nereus had zo'n moeite met de baan dat ze uit de bocht vloog en in het riet terecht kwam". Een andere gebeurtenis waar de gemakkelijk pratende Njord- man lachend aan terugdenkt is het „optreden" van de padvinders die de startkabel stuk voeren. ,Ach, het was eigenlijk niet zo belangrijk. De sfeer was enorm en dat was het voornaamste. Aan die prettige her inneringen is het te danken dat de boot „De Zijl" heet". Het is een plezierige bezigheid met semi-arts Van Gijn („Dit jaar stu deer ik af") in zyn kunstig ver stopte kamer op het Rapenburg in het verleden van Njord te graven. Hij. zelf ook een actief roeier ge weest („Ik miste het nodige talent, dus heb ik me spoedig op het orga nisatorische werk gestort") en nu nog lid van de vereniging Oud-Njord („Je blijft altijd Njord-man") zegt: .Eigenlijk heeft Njord zevenmaal de Varsity gewonnen". Dan volgt een verhaal van een heel bijzondere Var sity. „geroeid" tijdens de oorlogstijd in een Japans krijgsgevangenkamp op Java. De gevangenen, waaronder leden van de vijf officiële studen- tenroeiverenigingen die er toen wa ren, hadden van de kampleiding toe stemming gekregen in de gymnas tiekzaal een vijf meter lange baan uit te zetten, waaromheen geheel in stijl met, karton een feestterrein was gebouwd. De race werd geroeid vol gens een soort ganzebordsysteem. Laga ging er aanvankelijk in hoog tempo vandoor, maar sloeg één vak je voor de finish een „snoek". Het kostte de Delftenaren drie straf- beurten waardoor Njord nog juist met de erepalm ging strijken Van Gijn, het volgende opdiepend uit een Njord-kroniek van die tijd: „Het gejuich van Njord was groot en de vreugde kende geen grenzen. Naaf loop van de wedstrijd begaven de ploegen zich aan de maaltijd die be stond uit bruine bonen met spek, noffie en een verse, zelfgemaakte sigaar". Keihard Zeven Varsity-overwiningen dus. maar het wordt langzamerhand de hoogste tyd dat daar een achtste aan wordt toegevoegd. Schort er de laatste jaren soms iets aan de men taliteit van de blauwwitten? Maar ten de Lange: „Absoluut niet, de jongens trainen kei- en keihard. Ze gaan voor elven naai* bed, drinken en roken niet, kortom ze doen er alles aan om goed voor de dag te komen. Het is gewoon onbegrijpelijk dat ze op de grote wedstrijden ver krampt gaan roeien want het is echt een goede ploeg. Een nadeel met bijvoorbeeld Nereus is wel dat de ploeg geen echte oudejaars-roeiers telt. Ze komen nu routine tekort. Toch moet de ploeg successen kun nen behalen. Ik heb er wel ver trouwen in. Als het eerste schaap maar over de dam is". Student Wer ner, die ondanks een lastige bles sure aan de hand zondag in de Leid se ploeg roeit, zegt: „Het is een kringloop. Er worden de laatste tijd weinig successen geboekt waardoor een aantal roeiers er na vrij korte tijd de brui aan geeft. Op die ma nier krijg je geen oudejaarsploeg bij elkaar en blijven de successen uit. En omdat de successen uitblijven, enz." Van Gijn ziet wel een paar oorzaken van het achterop raken van Njord: mee, terwijl bijvoorbeeld coach E. bijzonder belangrijk. Bij Nereus loopt de coach nu al ruim tien jaar mee. trewijl bijvoorbeeld coach E. J. Hensen (De Lange: „Hij is dag en nacht met de ploeg bezig") pas vier jaar bij Njord meedraait (Coach Hensen: „Er moet een Varsity-over- winning komen, eerder stop ik er niet mee"). Verder vestigen veel af gestudeerden die actief roeien of hebben geroeid zich in Amsterdam. Nou dan komen ze bij Nereus te recht. In Leiden blijven alleen een paar artsen werken die het dan meestal nog te druk hebben om zich met de roeierij te bemoeien". Njordleden en iedereen die de (slechts voor corpsleden) openstaan de vereniging een goed hart toe draagt, hopen weer eens op een overwinning van de Leidenaars. De blauwwitten blijven in ieder geval vol overgave zingen dat blauw de kleur van de eeuwige trouw is die zij zwoeren aan god Njord en zijn zwaan. Maar de concurrentie is groot. De .nozems" van Nereus. de botterikken" van Laga en het door Njord-erelid ir. Roëll geleide Aegir zullen het de „deftige" Leidenaars, die op het woelige vaarwater de on- I gunstige boei zeven hebben geloot, De Njord-vier voor de Varsity: v.l.n.r. stuurman W. J. Polder mans, G. T. Zitman (slag), M. A. Werner, E. W. de Jonge en F. Schokking (Foto LD/Holvast) geen slag cadeau doen. Daarvoor staat er te veel sportief gewin op het spel. Maar ach. wie weet, mis schien moeten zondag de koetsen weer uit de stal worden gehaald vooi zen ouderwetse triomftocht door de Sleutelstad. De staldeur wordt al vast op een kier gezet. i DEN HAAG (ANP» —Acht van de sterkste tennisprofs ter wereld zijn gecontracteerd voor een vier daags toernooi, dat van 22 t/m 25 mei in Eindhoven en Amsterdam wordt gehouden. Het zijn Wimbledon - I kampioen Rod Laver, Emerson, Tony Roche, Ken Rosewall, Tom Okker, Martin Riessen, Andres Gimeno en Dennis Ralston. De organisatie is in handen van een combinatie gevormd I door een magazijn in sportartikelen. I twee dagbladen en de tennisvereni- 1 gingen ELTV (Eindhoven) en DDV I (Amsterdam). Als de opzet slaagt. wordt het een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, waarvan plaatsing op de agenda van de internationale ten- nisfederatie zal worden aangevraagd De wedstrijden passen namelijk bij zonder goed in het programma van de tennisprofs, die in de derde week van mei op doorreis zijn van wed strijden op gras in Londen naar de internationale kampioenschappen van Frankrijk in Parijs, die op gra vel worden gespeeld. Organisator Leo van der Kar denkt de acht profs on der te brengen in twee poules, waar bij ieder drie partijen speelt, afwis selend in Amsterdam en Eindhoven De eindstrij'd tussen de winnaars van de beide poules zal eerste pink sterdag plaatsvinden in Amsterdam. Koersen op Duindigt WASSENAAR (Eigen berichtgeving Jan van Dooyeweerd, die de dag tevoren in Hilversum (met Flipsei:. Fluiter S en Hermance) een drie voudige zege behaalde, was ook gis- teren op Duindigt succesvol. In de Muiderslotprijs ging een compact peloton, onder aanvoering van Bar- barossa W op de finish af. Hieruit maakte Crony v. d. Lente (J. van Dooyeweerd» zich halverwege het rechte eind los en hoewel Esmeraud (Harmen) zich tot het uiterste gaf moest deze toch de meerderheid er kennen van de in 1.24.9 triomferende Crony v.d. Lente. Carma werd derde. In de Staverdenprijs fouteerde de favoriet Firmin meerdere malen en leek halverwege het parkoers volko men kansloos. Jan van Dooyeweerd gaf het eohter niet op, maakte het verloren terrein gaandeweg goed en met een vloeiende eindsprint klopte hij ten leste nog met opvallend ge mak in 1.26.9 Electra Kinley en Ex cellentie S. Fernandel. met leerling Van Dalen op de sulky, moest In de Wittebrug- prijs na een ronde de leiding afstaan aan Electra W. Dit tweetal was ech- In Rotterdam: ROTTERDAM (GPD> Volgende week dinsdag zal de veelbesproken Antilliaanse bokser Fighting Mack zijn beloofde debuut maken in de Rotterdamse Rivièrahal. De faam is hem al vooruitgesneld, want de publieke belangstelling is groot. Er zijn twee redenen, waarom Figh ting Mack deze avond wil winnen van zijn Britse tegenstander John ny Cook. 1. Hij trouwt 2 mei in Zandvoort en beschouwt een overwinning als een leuk huwelijkscadeautje vooi zen a .s. Spaanse echtgenote. 2. Mack wil zo snel mogelijk de Europese titel in het weltergewicht terug en een overwinning geeft hem misschien de kans om de win naar van het gevecht Bertini-Jos- selin. dat binnenkort plaats vindt, uit te dagen. Vergeleken bij de bokser die onge traind zijn titel verloor aan de Ita liaan, die gedenkwaardige avond in Bologna, is er nu een heel andere fighting Mack. Dat was er al toen hij in Dublin op punten van Far- rell verloor. Hij heeft enige maan den serieus getraind, in Zandvoort waar hij woont en in de Am sterdamse Boksschool van Piet ter Meulen met vaste sparring-part ners als Jack Johnson en Eddy Madchen. Hij liet het een dezer dagen zien in de school van de boksvereniging „Westland" in Honselersdljk, waar hij tien ronden ringwerk liet zien tegen Jack Johnson, Harry Tab- be. Johan Tabbe en Arie Verkade, voorafgegaan door indrukwekken de roffels op punchbal en zandzak en besloten met een geanimeerd partijtje handbal. Fighting Mack was niet kapot te krijgen. Ondanks dat hij zijn titel verloor, staat hij nog steeds bü de tien bes te weltergewichten van de wereld. Een bewijs dat Nat Fleischer, de hoofdredacteur van „The Ring" wel vertrouwen in hem heeft. ter niet opgewassen tegen de formi dabele eindsprint van Fabiola Kitty (Wagenaar jr.), die ln 1.23.8 zege vierde. Fullspeed ontnam even voor de streep Femandel de tweedeplaats. De snelle Fernanda D revancheer de zich volkomen voor de nederlaag, die zij zaterdag tevoren door een hopeloze startfout leed. Guus Knij- nenburg stuurde de merrie nu direct naar de kop, sloeg alle aanvallen van Fillette Six met succes af en boekte een gave 1.23.7 triomf. De favoriet Heatrix won op zekere wijze de openingsdraverij. De sur prise kwam hier van de zijde van Hartin Gerda (pl. f21.90, cov. f46.-), die in een dead heat de tweede en derde prijs met Gouden Regen B deelde. De Belgische jockey Muyldermans was niet vergeefs overgekomen. In de eerste afdeling van de Cometpriis klopte hij met Lucky Boy gedecideerd Blue Hat en Chatiée. De lichtgewicht Dwyer nam met Cornish Wind da tweede afdeling voor zijn rekening. Hier werd een zeer verrassende Edlé (pl. 8.20, cov. 14.80) tweede vóór Jolham. UITSLAGEN. Heukelumprijs: 1. Heatrix G (F. J. Lerenberg) 1.30). 2. dead heat: Har tin Gerda en Gouden Regen B. Toto w 1.80. pl. 1-70, 21.90, 1.80, kopp. 2.10 en 1.90. cov 46.en 3.10, trio f 366.20 en f 360.70. Dulvenvoordeprljs: 1. Gaston v. d. Lente (J. Scholten) (1.26.4), 2. Fa- vera. 3 Floreal. Toto w. 3.80. pl. 1.90, 2.20, 3 90. kopp. 7.80. cov. 5.30. Rechterenprijs: 1. Gaai S (M. L. v. d. Togt) (1.29). 2 Fantast CH. 3. Fozetti. Toto w. 360. pl. 1.50, 2. 1.40. kopp. 20.80. cov. 6.20. trio 187.10. Wlttebrugpnjs: 1. Fabiola Kitty (J. agenaar Jr.) (1.23.8). 2. Fullspeed. 3. Fernandel. Toto w. 4.40, pl. 1.60, 2.30 1.50, kopp. 5.90. cov. 5.90. Mulderslot-prijs: 1. Crony v. d. Lente (J. van Dooyweerd) (1.24.9). 2. Ermeraud. 3. Carma. Toto w. 12.60, pl. 2.90, 1.40, 2.90, kopp. 9.70, cov. 4.—. trio 180.60. Brederodeprijs: 1. Fernanda D (A. T. Knljnenburg) (1.23.7), 2. Filette Six. 3. Fllntstone Toto w. 1.90, pl. 1 40. 1.40. 1.60. kopp. 4.cov. 3.40. Eerdepnjs l Goodwill (W. B. van Overeem (1.24.6). 2. Fortissimo. 3. Funny Boy. Toto w. 1.60. pl. 1.30, 1.90. 3.20. "kopp. 4.20. cov. 6.90. Staverdenprijs: 1 Firmin (J. van Dooyeweerd) (1.26.9). 2 Electric Kln- iey. 3 Excellentie S. Toto w. 1.80, pl. 2.20, 2.60. kopp. 9.30. cov. 3.60. De rennen: Cometprijs. Ie aid 1. Lucky Boy (J Muyldermans). 2. Blue Hat. 8. Chatiée'. Toto w. 4.40 pl. 2.30. 2.90, kopp 9.20, cov. 4.30. trio 267.40. 2e afd 1 Cornish Wind (P. J. Dwyer). 2. Edlé. 3. Johan. Toto W. 2.20. pl. 1 20. 8.20. 1.50, kopp. 5.20. cov 14.80. trio 267.40 Totallsator-omzet f 177.446.50. GRONINGEN <GPD> De tech nische commissie van de KNSB heeft Wil Burgmeijer uit Nieuwveen op nieuw geïnviteerd om deel uit te ma ken van de kernploeg dames voor het komende schaatsseizoen. DEN HAAG (ANP) Joop Zoe temelk (Rijpwetering) is door de sportcommissie van de KNWTJ aan gewezen om deel te nemen aan het Circuit des Mines van 26 april tot 1 mei en aan de Grote Prijs Belle Air in Luxemburg op 3 mei. VOETBAL Voor de eerste divisie j van de Engelse league zijn gister avond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: BurnleySunderland 12; West Bromwich AlbionIps wich Town 22. VOETBAL Het Nederlandse jeugdelftal (spelers van 16 en 17 jaar) heeft gisteren in het Goffortstation in Nijmegen voor 300 toeschouwer» met 10 gewonnen van West-Duita- land. Het was een verdiende overwin ning voor de technisch betere Neder landse jeugd. (ADVERTENTIE) Als auto's in prijs worden verlaagd, moet u altijd Nee, konkurrenten in z'n prijsklasse heeft de Pri even uitkijken. Daar zit vaak wat achter. mula niet. Nü niet en vóór de prijsverlaging niet. 'n Steelse blik naar konkurrenten in de prijsklasse Maak daarom gauw 'n afspraak voor 'n Primula bijvoorbeeldproefrit, met de Fiat agent in uw woonplaats. Niets van dat alles bij de Autobianchi Primula! Er Da's nu. interessanter dan ooit. komt géén nieuw modelwaarom zouden we die 1*I lange lenige lijn, dat slar.ke silhouet veranderen? Er zijn liefhebbers genoeg voor. En z'n gróótste Prijzen vanaf I 090U9mm kracht: Fiat motortemperament gekombineerd met 4 £Z£S££jf voorwielaandrijving. Wat kan 'n sportieve rijder Inclusief BTW I OOOtj"» meer verlangen? *9f Born G LEIDEN: KOREVAAR GARAGE Korevaarstraat 19—43. Tel. 01710—42146 Varkenmarkt - Tel. 0171022945 LEIDEN: Fa. GEBR. H. EN J. HUISMAN Levendaal 76. Telefoon 0171034000 KATWIJK AAN ZEE: GARAGE SEINPOST (A. KUYT) Driepiassen weg 7 Telefoon 01718—3014 HILLEGOM: AUTOBEDRIJF VAN VLIET CO. Meerstraat 108. Telefoon 025205685

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13