IEGERING KOMT MET NOTA OVER DE GASTARBEIDERS Pak de Poet! Felle brand op 9 Washington „pioniers in Post ziet ons als toelaatbaarheid" iüCT DISCUSSIE ROND PRIJZENSTOP >5 Auto stort in Eem: twee doden „Vrouwelijke" demonstratie in Krommenie Schaalvergroting EEG-vakbeweging Timmerfabriek in Woerden uitgebrand Aanklacht tegen rector-magnificus ZdPloegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten JAN BENTVELD jr. N8DAG 23 APRIL 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 n onze parlementaire redactie) 0 HAAG (GPD) De re- ing zal nog voor de zomer een 1 publiceren over haar beleid aanzien van gastarbeiders in land. De werving in het bui- land zal worden verbeterd, jrland sluit zeer binnenkort nieuw wervingsakkoord met okko. t mededelingen deed minister van Justitie gisteravond in Tweede Kamer by de behande- ran de Nota over de Vreemde- nwet. De minister zei dat de irbeiders onderwerp van voort- I samenspel in het kabinet j schetste de moeilyke situatie Nederland als geografisch eind- Ivoor mensen uit het zuiden en oosten van Europa. „Als men el- geweigerd is komt men naar land. Dat stelt ons vaak voor [problemen", aldus de heer Po- juffrouw Goudsmit (D'66) stel- artegenover dat niet alleen ge- I mag worden aan het economi- I belang van ons land, maar dat tewerk stellen van gastarbeiders ook gezien moet worden als een je ontwikkelingshulp, scheidene Kamerleden drongen minister aan op rijksstudietoe- voor naar Nederland gevluch- litenlandse studenten, waarbij gedacht werd aan Tsjechen. Daams (PvdA) diende daarover notie in, die werd gesteund door (acties van D'66, PSP en de i Aarden. heer Daams wilde de vluchte- die sinds augustus j.l. in ons zijn, dezelfde kansen op een etoelage krijgen als Nederlan- Minister Polak volstond met ezegging deze zaak met zijn col van Onderwijs en Wetenschap- p te nemen. de oppositie kreeg de minister Justitie veel kritiek te verduren ijn beleid ten aanzien van bui- nders die naar ons land komen politieke doeleinden. Mej. Goudsmit en de heren Daams en Wiebenga (PSP) noemden de weige- I ring van de beide bij de onderhaal- delingen in Parijs betrokken Noord- vietnamezen onbegrijpelijk. Invloed Luns? Minister Polak zei dat elk ver zoek om toelating op zichzelf wordt bekeken, wanneer het land van her komst niet door Nederland wordt er kend. Hij ontkende, zoals mej. Goud smit had gesuggeeerd, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken Luns hem bij dit beleid negatief zou be invloeden. „wy voeren een repressief beleid" zei de minister die overigens moest toegeven dat in het geval van de NoorcMetnamezen eerder preven tief is opgetreden. „By miet-erkende landen blyft enige voorzichtigheid geboden", was minister's mening. Mej. Goudsmit diende tenslotte met steun van PvdA D'66. PSP en de groep-Aarden, een motie in. waarin zy de regering vroeg niet langer on derscheid te maken tussen politieke vreemdelingen uit erkende en niet- erkende landen. Vandaag wordt over de beide moties gestemd. Minister Veringa (Onderwys en Wetenschap pen) zal worden gevraagd bij de be- behandeling aanwezig te zijn. - Speciale wet Voor een speciale wet voor de in Nederland verblyvende Zuidmoluk- kers (Ambonnezen) voelde minister Polak niet veel. Een suggestie van de heer Jongeling (GPV) in die rich ting, ontlokte aan minister Polak de uitspraak dat er dan een soort twee derangs Nederlanders zou worden gecreeërd. Sinds de inval hebben 500 Tsjechen een verblyfsvergunning gekregen in ons land. Jonkvrouw Wttewaali van Stoetwegen vroeg de minister na mens de fracties van de AR, CHU en KVP om een ruimhartig toela tingsbeleid. Ze vroeg ook grote aan dacht voor de huisvesting van bui tenlandse werknemers. ADVERTENTIE 10 x f 1000,- en 1000 x f 10,- met écn woordje in het Knorr altijd-prijs-lctterspcl. 'Jj Vraag deelnemersformulicren j bij uw Knorr leverancier 55 de Stichting van de Arbeid de loons verhogingen zyn besproken. Het be drijfsleven kon verwachten dat men zelf de terugslag zou krijgen van de toegevendheid wat de vrye loonsvor- ming betreft. En claarom lykt krti- tiek op de regering wegens liaar prysbeleid niet in de eerste plaats op de weg van het bedrijfsleven te liggen. N HAAG/ UW ARDEN (GPD) De ont- eling op het gebied van de a en prijzen houdt de gemoe- van politici, ondernemers, londsleiders en niet in de ite plaats van de consument ls meer bezig. Een stroom meningen is daarover de te weken verschenen, waar- iet opvallend is, dat er over teer verscheidene veroorza- worden genoemd van de en prijsspiraal, die de re- met de onlangs af- ndigde algemene prijsstop it te doorbreken, heer A. Keiler, landelyk voor van de Contactgroep van CTers in de metaalindustie zei en tijdens de algemene leden- i kring van deze contactgroep reden en in de 15 meter lager geïe- BAARN (GPD) Op ryksweg nr. 1 by het viaduct vóór de afslag naar Baarn is gisteren een auto door de balustrade van de brug heen ge- KROMMENIE (ANP) Ruim duizend personen (mannen, vrouwen en kinderen) hebben gisteravond een demonstratieve optocht door Krom menie gehouden om te protesteren tegen de voorgenomen sluiting van het Krommeniese bedrijf van Tho massen en Drüver-Verblifa N.V. De tocht was georganiseerd door vrouwen van werknemers van de fa briek. Tot de demonstranten behoor den leerlingen van de Centrale Tech nische School in Krommenie. Zij droegen borden mee waarop ge vraagd werd om veiligstelling van de werkgelegenheid in de toekomst in Krommenie. Na de ordelyk verlopen demonstra tie bood mevr. A. C. RootMeyns eer petitie aan aan burgemeester F. Tjaberings. Daarin werd gevraagd om steun van het gemeentebestuur by het streven de blikfabriek in Krommenie in bedrijf te houden. B. en W. hadden overigens al een brief van die strekking naar directie en commissarissen van het bedryf gestuurd. Direct na de aanbieding van de pe titie vergaderde de gemeenteraad. Alle fracties spraken hun veront waardiging uit over het voornemen het bedryf te sluiten. De raad nam een motie aan waarin hy zich soli dair verklaarde met de gedupeerde werknemers. Ook besloot de raad de directie te vragen het bedrijf in Krommenie gaande te houden. De PvdA-kamerleden Nederhorst, WieldraaUer en Danker t- woonden de raadsvergadering by. CPN-kamerlid Bakker liep in de demonstratie mee. Vlak voor het begin van de de monstratie deelde de directie van Thomassen en Dryver/Verblifa on der andere mee dat de ingreep niet uitsluitend ten behoeve van de kapi taalverschaffers werd genomen. Van de totale winst is aan het personeel via de winstregeling 5,1 miljoen gul den uitgekeerd, aan de aandeelhou der 5,9 miljoen gulden terwyl vier miljoen in het bedryf is gehouden. „Indien geen redelijke winst meer wordt gemaakt, gaat het niet alleen ten koste van de aandeelhouders maar ook ten koste van het perso neel, terwyl bovendien de werkgele- Met spandoeken gewapend trokken huismoeders en kinderen van Krommenie door de straten uit protest tegeii de voorgenomen sluiting van de T. en D./Verblifa- vestiging in deze Zaanse ge meente. genheid van 6.600 werknemers in ge vaar wordt gebracht". De gezamenlijke werknemersbon den in de metaalindustrie hebben aan gekondigd tijdens de eerstvolgende bespreking met de directie herzie ning van de beslissingen te zullen bepleiten. DEN HAAG (GPD) Vandaag, op de eerste dag van de algemene vergadering van de vrye vakbonden in de EEG-landen in het Haagse con gresgebouw, zal vrijwel zeker wor den besloten tot een strakkere organi satievorm van de btf het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen (IWV) aangesloten vakbon den in de zes landen. Daarmee zal een schaalvergroting in de EEG-vakbeweging tot stand zyn gekomen: een antwoord van de zyde van de vakbeweging op de toe nemende internationale verweven heid van het bedrijfsleven binnen de EEG. Het gemeentebestuur van Heer len heeft de gemeentelijke cultuur prijs, genaamd Burgemeester van Grunsvenprijs, voor 1968 beschikbaar gesteld voor de schilderkunst en toegekend aan Bram van Velde, thans wonende in Genève. Van Vel de is in 1895 in Zoeterwoude gebaren. Hy is autodidact. De toe gekende prijs bestaat uit een geld bedrag van 2500 gulden. WOERDEN (ANP) Door nog onbekende ooi-zaak is de afgelopen nacht de timmerfabriek De Ryn- streek in Woerden uitgebrand. Het vuur werd met zestien stralen be streden en twee brandweerlieden raakten bij het blussingswerk licht gewond. De schade wordt ge schat op enkele miljoenen. Op het moment dat de snel ge waarschuwde brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. Doordat het hele pand ge vuld was met kozynen deuren en houtwerk, brandde het zeer fel en stond de brandweer machteloos. Men slaagde er met veel moeite in de aangrenzende bedryven, een kaaspakhuis en een metaalfabriek te behouden. Uit de kantoren konden nog enkele waardepapieren een deel van de inventaris worden gered. In het bedrtff werkten veertig mensen. sterdam, dat de regering te is gekomen met deze algemene nu getroffen algemene prijs- ffgel kan worden vergeleken fen paniekstop: als zy niet voltrekt de catastrofe zich als zij wel werkt, stagneert 'gang van zaken en blokkeert tellicht. De heer Keiler zei ook, t lasten van de inflatiebestrij- üet zo eenzijdig op de kleinere nemer afgewenteld mogen wor- snu het geval is. dr. F. Hartog, hoogleraar cie aan de Rijksuniversiteit in ngen zei op het congres van oninklijk Verbond van Onder ra in Leeuwarden dat er „heel nlijke rode lampjes" inge- I moeten worden in de econo- 0 aan de huidige situatie een le maken. hoogleraar noemde als ver- ivan deze inflatie de banken, overheid. Ten aanzien van de feging zei hy onder meer dat toh de eerste vyftien jaar na tog sterk gematigd heeft, maar nu geen land meer mee te Behoedzame politici 1 de vakbeweging steeds voor dat wanneer men zyn te bulten zou gaan, de werk- oheid om de hoek zou loe- to Leidse hoogleraar prof. dr. van Esveld, die voorzitter is Ie centrale commissie voor ge werd overleg in ambtenaren- heeft zich via een artikel in snisch- Statistische Bench - de discussie gemengd. Hy zegt "Beer dat degene, die de rege- £elt in verband met haar fa- het afbuigen van de loon- en Kaal aan een element als de "aing ook aandacht moet kn. Bovendien past by vrye toing niet direct een strin- [ijsbeleid, aldus prof. Van Es- (ïÜ8t er verder op dat binnen gen Eem gestort. Toen de twee in zittenden. een bejaarde man en een NIJMEGEN (GPD) Namens de actiegroep ..Indonesië" heeft de 24- jarige Nymeegse student in de socio- i logie. Marcel van Herpen, bij de Ny- jongere vrouw, uit de nog onder mMgse Mn Uacht wegens be_ water liggende auto waren gehaald, le^g-mg ingediend tegen de iector bleken zy reeds te zyn overleden. magnificus van de Nymeegse univer- De identificatie van de slachtof- «ateit, pr0f mr. s. F. L. Baron van fers is tot op heden nog niet geschied I wijnbergen. maar vemoed werd dat beiden af- I oe klacht is het directe gevolg van komstig zyn uit Otterlo op de Ve- een uitspraak van vorige week door luwe. j de rector gedaan tydens het lustrum- De oorzaak van het ongeluk is nog congres v an de universiteit. Prof niet bekend. Men vermoedt dat de Van Wynbergen verweet toen de stu- bestuurder door een klapband of een denten fascistisch optreden, nadat zy vergissing t.a.v. de afrit naar Baarn de Indonesische minister Seda het in de berm van de weg is geraakt, i spreken hadden belet. WASHINGTON (GPD) De dag waarop naaktmodel Phil Bloom „zelfs zonder vijge blad" op de Nederlandse televisie verscheen, wordt door een Amerikaanse journalist ge zien als het ogenblik dat „de Nederlanders de pioniers zijn geworden van het Europese vasteland in toelaatbaarheid („permissive- ness"), terwijl zij dezelfde vastbeslotenheid aan de dag leggen om het Liberalisme aan te moedigen dat zij eens aan de dag legden toen zij het Calvinisme voorstonden. Dit zijn de conclusies van de Londense correspon dent van „The Washington Post", Karl E. Meyer. In een serie artikelen over Nederland en Scandinavië blykt correspondent Meyer te zijn ingenomen met Nederland, dat hy ten voorbeeld stelt aan Amerika als een land waar „op ver antwoorde manier gepionierd wordt met het probleem van marihuana, homosexualiteit, en de veranderende opvattingen over „sex". In zyn artikelen beschrijft Meyer een avond in de Amsterdamse jeugdsociëteit „Paradiso", waar met goedkeuring van burgemeester Sam- kalden marihuana wordt gerookt. Meyer vond de avond interessant, maar saai. Hy haalt in zyn beschryving van de Neder landse „vryzinnigheid" voorbeelden aan van het gebruik van vieze woorden op de televisie, de ..mars" van homosexuelen naar het parlement om te protesteren tegen discriminatie, het feit dat gehuwde priesters nog steeds misdienaren zyn in Amsterdam, en in een door de regering gesubsidieerd tydschrift waarin bepaalde repro- dukties stonden afgebeeld van de schilder Melle Verouderd beeld „Dit alles", schrijft correspondent Meyer, „is de absurde manier in tegenspraak met de oude voorstellingen van Nederland die samengesteld zyn uit klompen, zilveren schaatsen, tulpebol- len. en de stijve kanten kragen van de Calvi nisten. Dit traditionele beeld laat geen ruimte open voor het ingewortelde gevoel voor tolerantie en voor de activiteiten van de jongste generatie". Meyer schryft dat Nederlanders uit welke hoek dan ook het erover eens zyn dat het einde van AMSTERDAM Een felle brand I aan boord van het met kunstmest en ohloor geladen vrachtschip Karl-1 mata heeft gisteren het verkeer op de Coentunnelweg in Amsterdam geruime tyd gestremd. Er deden zich diverse kettingbotsingen voor. De j geneeskundige dienst had de groot- ste moeite om gewonden bij een aanryding te bereiken, omdat vele nieuwsgierige automobilisten stopten om de brand te bekyken. Hoewel de brand gisteren reeds i rond het middaguur uitbrak, heeft de blussing tot. laat in de avond ge- Dichte rookwolken kwa men uit het brandende schip terwijl de brandweer met groot materieel het vuur be streed. duurd. Behalve de blusboten nam Radio-tv het Nederlandse koloniale tydperk grote ver anderingen bracht in een land „dat speciaal ge voel wil hebben dat het ergens iets toe by- draagt". „En", zo meent deze correspondent, „.tot op zekere hoogte zyn de marihuana-rokende jongeren nu de bevoordeelden van het paterna lisme dat eens werd betoond ten opzichte van de brandweer met zes motor- bruine onderdanen van Indonesië." spuiten en enkele sohuimwagens aan I i de brandbestrijding deel. Persoon lijke ongelukken hebben aich niet voorgedaan. De brand ging vooral ir. het be- I gin gepaard met een zeer grotc rookontwikkeling. Aangenomen wordt i dat de brand is ontstaan door broe: I in de lading kunstmest. Ook wordt het mogelijk geacht dat er by het! bijladen van het schip in de Vlot- haven gerookt is en dat een niet uitgedoofde peuk de lading kunst mest vlam deed vatten. Behalve uit kunstmest en chloor Hoewel deze Amerikaanse correspondent dui- lelijk enige afstand neemt ten aanzien van deze voor Amerikaanse begrippen revolutionaire ex perimenten, zegt hy dat er toch misschien één ding is waar de Amerikaanse samenleving een voorbeeld aan kan nemen, n.l. de opzet van de Nederlandse radio- en televisie. Na uitgelegd te hebben hoe het mogelyk is dat iedere groepe ring in Nederland aan haar zendtyd kan komen wanneer er maar genoeg leden zijn. zegt Meyer dat „dit experiment zendtyd heeft gegeven aan bestond de lading van het schip uit religieuze minderheidsgroeperingen, terwyl hun een aantal nieuwe personenauto Amerikaanse tegenhangers soms het gevoel heb- oude legerauto's. By het blussen ben dat de televisie een monopolie is van diege nen die zich veilig in het midden bevinden." ADVERTENTIE - j oude legerauto's. By het blussen on- dei-vond de brandweer veel last van j I zwaveldampen die vrijkwamen. Interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 (hoek Burgsteeg» LEIDEN - TEL. 34671

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7