President De Gaulle in hachelijke positie Russen ongerust VS vloot Korea over voor THANT: OORLOG BIJ SUEZKANAAL NU OOK R UILOOG ZONDAG BESLISSENDE SLAG IN FRANKRIJK ÏEINIC WIND In Hoogeveen: Ondernemingsraad Verblifa legt funetie neer VOOR FISCUS 800 MILJOEN ONTVANGEN Stammentwist in Soedan: 100 doden VERONTRUSTE JEZUÏETEN sinaassnippers JAMIN ©uc/ ©Ite. teuwb Directeur: E. A. E. van Dishoeck pfdredaoteur. Drs. J. R. Soetenhorst Opjeffctit 1 maart Ï86Ö WOENSDAG 23 APRIL 1969 No. 32771 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) PARUS (GPD) Komt er weldra een einde aan het bewind ,an president De Gaulle? Dit is de vraag waarvoor Frankrijk lich thans, vier dagen voor de beslissende slag van a.s. zondag ranneer de bevolking voor het referendum naar de stembus iat, duidelijk gesteld ziet. Tot in de hoogste regionen van bet lullisme is men zich ervan bewust, dat de president in het lefensief is gedreven. Op grond van de jongste berekeningen verwacht de Franse over- ifid een kleine meerderheid van nee-stemmers, aldus het gezag- ItbbeJide Parijse blad „Le Monde". En, zoals bekend, heeft de knse president zijn aanblijven afhankelijk gesteld van de uitslag m deze volksstemming. Vergeleken met een onderzoek van begin isril w de populariteit van De Gaulle met ongeveer tien procent tiaald. heid ingeboet. We hebben Pompidou nog, zo redeneert het Franse volk. «lelijk. het referendum gaat het om punten: reorganisatie van de it en decentralisatie van het jk betuur. Volgens president Gaulle betekent het eerste punt linst, dat de Senaat van de ta- gesohoven. Volgens hem dit lichaam door' omvormig tot corporatieve instelling, in waar- [sttjgen. Wat het tweede punt aan- in naam zal het land door de ihting van departementale ra- en herverdeling in 21 regionen gedecentraliseerd om het listratieve waterhoofd Parijs na vele eeuwen, van zyn •nnachtige positie te ontdoen, ar in werkelijkheid zou de macht prefect in de toekomst aan kijk worden versterkt. Door zijn noon als rechtstreekse vertegen- ordiger van de minister van Bin- iandse Zaken) zou de regering in rijs haar greep op de „provincie" hoge mate versterken. Bet grootste gevaar voor de gaul- aehe overwinning is gelegen in de won van oud-premier Pompidou, a herinnert zich, dat hij die ir aller inzicht d laatste kamer- bezüigen had gewonnen door staatshoofd de laan werd uitge- ard, omdat zijn persoonlijke aan- de ster van president De Gaulle sde te overschaduwen of althans flenaren. Maar al mocht de Fran- iident dan beducht zijn voor de tiende populariteit van Pompidou, Franse volk dacht en denkt er 'ere over: de oud-premier staat altijd zeer goed aangeschreven. M ergernis van president De alle heeft Pompidou zich sinds- herhaaldelijk als kandidaat-op- 7 van de president bij de bevol- aanbevolen. Die „geheugen- ®tjes" van Pompidou maken de (uitzichten voor een overwinning De Gaulle problematisch. De Me heeft de Fransen telkens gewaarschuwd voor de drei- chaos, els men hem zou laten Maar die voorstelling van za- heeft sterk aan geloofwaardig- Bilt verwacht van heden- tot '«■dagavond aanvankelijk opkla- P maar weer toenemende be ing en plaatselijk regen. Zwakke totige wind uit richtingen tussen 'en west. Vannacht hier en daar Morgen overdag dezelfde tempe en al6 vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 12.40 uur) 24 APRIL 5.25 uur; onder: 19.53 uur. Qop: 10.18 uur; onder: 2.57 uur. ft'ater te Katwijk te 8.05 en nur, laagwater te 3.30 en 15.59 Geen aardbeving Een overwinning van het nee woord zou voor het eerst in de ge schiedenis van de Vijfde republiek nu dus eens geen politieke aardbe ving behoeven te veroorzaken. Com munisten en andere linkse jongens zouden, in tegenstelling tot alle vori ge referenda en verkiezingen, geen voet aan de grond krijgen, en het „gaullisme" met zijn „politieke sta biliteit" zou gehandhaafd kunnen blijven. Een verjongd gaullisme bo vendien. met de ervaren kapitein Pompidou op de brug en Giscard d'Estaing als premier in diens scha duw waarmee Frankrijk zich op een nette manier van "een monarch zou kunnen bevrijden, die zo lang zamerhand, zelfs voor vele door-dik- en-dun-gaullisten, al te anarchro- nistisch begint te worden. Afgezien dus van de 'ondoorzich tige) inzet van het referendum, dat al te lang een persoonlijk plebisciet was geworden, is de werkelijke vraag waarvoor de Fransen zich zondag voelen gesteld: generaal De Gaulle of Georges Pompidou, die zes jaren lang de trouwe (of althans bekwa me) uitvoerder van zyn publieke of heimelijke bedoelingen en instruc ties is geweest. Een kans zoals de Fransen in geen jaren hebben ge had, en waardoor het referendum van zondag dan toch wel eens de zwanezang van generaal De Gaulle zou kunnen worden.. De malaise, die zich nu van het gaullistische kamp heeft meester ge maakt, manifesteerde zich gisteren ook duidelijk op de Parijse beurs, waar de franc tot het peil zakte van vorig jaar november tij- port aan de raad een ongebrui- dens de monetaire crisis (men zie ook I de financiële rubriek). KenjKe stap. in de Noordierse hoofd stad Belfast hebben zich gis teravond weer ongeregeldhe den voorgedaan. Kort na het sluitingsuur van de cafés vormde zich in de F alls Street een menigte, die win kels en bussen met stenen bekogelde en een brandende barricade opwierp. Een uur later ging de politie (zie foto) tot de aanval over. Er werden versterkingen aange- voerd, toen de agenten met I stenen, ijzeren stangen C'1WASHINGTON (Ap benzinebommen werden aan- waöhinltion ap gevallen. Het gevecht duurde I Unie heeft gisteren enige^ ongerust twee uur. 1 J "4* De Sow jet- Amerikaanse vloot voor de kusten van Noord-Korea. De Russische heid uitgesproken over de omvang I ambassadeur Dobrinin en de Amerl- van de Amerikaanse vlooteenheden, I kaanse onder-minister voor Buiten die voor de kust van Noord-Korea landse Zaken Richardson hadden zijn samengetrokken om de Ameri- eveneens een gesprek over deze kaanse spionagevluchten te bescher men. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een ver klaring bekend gemaakt dat zowel In Washington als in Moskou van Russ- sche zijde bedenkingen zyn inge bracht. Maandag jongstleden zijn 23 Amerikaanse oorlogsbodems naai de Japanse Zee gezonden. Schepen die voornamelijk werden onttrok ken aan de Amerikaanse gevechtsca- Daciteit in Vietnam Volgens onofficiële berichten zou daardoor het deelnemen van de Ame rikaanse marine aan de strijd in Zuid-Vietnam en Laos tot een derde verminderd zijn. Als de schepen voor langere tijd in de Japanse Zee zou den blijven wordt het niet onmoge lijk geacht dat de Zevende Vloot voo'- de kusten van Vietnam zal worden aangevuld met schepen uit de Atlan tische Oceaan. De Amerikaanse ambassadeur In Moskou. Beam, heeft gisteren met de Russische onder-minister Koez- netsow een gesprek gehad over de HOOGEVEEN (ANP) De der tien gekozen leden van de onderne mingsraad van het Hoogeveense be drijf van Thomaseen en Drijver- Verblifa n.v. hebben de voorzitter en het personeel laten weten dat zij hun functie neerleggen in verband met de sluiting van drie bedrijven van het concern. kwestie. Na afloop van dit overleg werd in de Amerikaanse hoofdstad meegedeeld dat de Russen minder dan een formeel protest" hadden ingediend. Er waren geen nota's overhandigd. Shell-groep: DEN HAAG 'GPD) Als onbe zoldigd belastingambtenaar int de Koninklijke 'Shell Groep Jaarlijks zo'n 800 miljoen gulden aan accijn zen en omzetbelasting voor de schat kist. Op het ogenblik kost 1 liter super- benzine 59 cent. In dit bedrag zit 34 cent aan accijnzen en 7,3 cent be lasting toegevoegde waarde. Na af trek blijft over 18 cent. Hiervan krijgt de dealer een paar centen, zo dat de rest naar de maatschappij gaat. Per 1 juli wordt de benzineprijs als I gevolg van regeringsmaatregelen I waarschijnlijk opgetrokken tot 63 j cent. Er schiet dan echter voor dea ler en maatschappij eveneens i 18 cent over, want aan accijnzen en I BTW moet dan respectievelijk 37,5 en 7,5 cent worden afgedragen. Hierop wees mi". G. A. Wagner, directeur, tijdens de jaarvergadering van de Koninklijke naar aanleiding van een vraag van een aandeelhou der. die wilde weten hoe de benzine prijs in elkaar zat. NEW YORK (Reuter) Secre taris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de Veilig heidsraad dringend gewezen op de ernstige toestand langs het Suezkanaal en heeft gewaar schuwd, dat er „een ware toe stand van actieve oorlog" bestaat. Hij deed dit in een speciaal rap- „De VN-waarnemers, die nu hun| waarschuwing van Thant een duide- taak onder grote moeilijkheden enl lijke oproep tot de grote vier de met veel gevaar vervullen, doen bij j VS, de Sowjet-Unie, Engeland en elke botsing al het mogelijke om snel Frankrijk om meer vaart te zetten een eind te maken aan het vuren, metachter hun poging om een vredes- wisselend succes, maar de volgende dag al begint het schieten opnieuw", aldus Oe Thant. Verscheidene VN- waarnemingsposten zijn bij de recen te beschietingen beschadigd. Waarnemers Oe Thant wees op de talloze rap porten van de hoofdwaarnemer ge neraal Odd Bull. Gisterochtend, nog meldde deze dat de gevechten van maandag, evenals verscheidene voor gaande, door de Egyptenaren waren begonnen. Negen waarnemersposten hadden dit gemeld, een kon niet vast stellen waar het vuren vandaan kwam. Diplomaten bij de volkerenorgani satie in New York zien in de jongste regeling voor het Midden-Oosten te vinden. Washington onmnMr bestaat uit 3d paf.) KARTOEM (AFP) —By een oor log tussen stammen in de Soedanese provincie Beahr el Ghazal zijn de ze week 102 doden gevallen en tien tallen mensen gewond. Éen geschil over het weiden van vee was de oor zaak van de vijandelijkheden. Mili tairen hebben de rust hersteld. In het Amsterdamse Carré werd vanmorgen bekend gemaakt dat de musical ,JDe man van La Mancha" zal worden voortgezet. Het ontlokte een applaus aan on der meer v.l.n.r. Carry Tefsen en Lex Goudsmid. De voortzetting is mogelijk gemaakt door een ga rantie-subsidie van het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Van 8 augustus tot en met 6 september is deze oorspronkelijk door Paul Kijzer opgezette produktie in het Circustheater m Scheveningen te zien. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een beroep op Israël en de Arabische landen ge daan om een einde te maken aan de strijd aan het Suezkanaal en elders in het Midden-Oosten. Ook president Nixon verklaarde dat hij bijzonder verontrust is door het toenemende geweld langs het Suez kanaal. Deze verklaring stond in een boodschap van de Amerikaanse presi dent aan president Zalman Sjazar van Israël ter gelegenheid van de vie ring van het 21-jarig bestaan van Israël als staat. De ambassadeurs bij de VN van de VS, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk zijn nu al vijf keer bijeen geweest om te pogen een regeling voor het conflict in het Midden-Oos ten uit te werken. Horloge-zwedel Een woord voerder van de Zwitserse horloge-in dustrie heeft onthuld dat er op het ogenblik goedkope Russische uurwer ken in vervalste kasten worden ge daan, om dan in Azië en elders in de wereld te worden verkocht als „Zwit sers fabrikaat". Er zijn aanwijzingen dat de horlogekasten in Hongkong zyn gemaakt en van de woorden „made in Switzerland" voorzien. Eveneens in Hongkong zou men er dan de Russische uurwerken in doen. I In een brief delen zy mee dat zij. gezien de ontwikkelingen van de laatste tyd, de basi6 waarop gewerkt moet worden te smal vinden en geen garanties zien voor werkelijk over leg met de directie. Zij menen ondervonden te heb ben dat de leiding van het concern de ondernemingsraad niet als een werkelijk overlegorgaan maar als informatiekanaal voor het personeel zien, getuige het feit dat het reorga- nisatiebesluit geheel eenzijdig is ge nomen. De leden stellen vast dat de be langen van de kapitaalverstrekkers als maatetaf hebben gegolden by de vorming van dit besluit en dat de belangen vain het personeel daarby volkomen zyn achtergesteld. De leden van de ondernemings raad zijn voornamelijk leden van de metaalbedryfsbond van het NW en de overeenkomstige vakbond van het NCV (ADVERTENTIE) DEN HAAG 'GPD) Op initiatief van een negental jezuïeten uit Am sterdam en daarbuiten komen zon dag in Amsterdam jezuïten uit het hele land byeen, die verontrust zijn over het ontslag uit de orde van de twee Amsterdamse studenten-pasto res Huub Oosterhuis en Ton van dei- Stap. De uitnodiging voor deze bijeen komst is gericht aan de 500 jezuïeten in Nederland. De onlangs ontslagen provinciaal pater Hermans houdt zich buiten het initiatief, terwijl zyn opvolger pater J. van Deenen op de hoogte is gesteld. (ADVERTENTIE) morgen 200 «ram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! HOUSTON (AFP) De 54-jarige ihy ook het andere oog van Madden fotograaf John Madden uit Conroe, wil vervangen. De fotograaf had al een stad in Texas, heeft gisteren het eens een hoornvliestransplantatie complete oog gekregen van een man. I aan het rechter oog ondergaan, die aan een hersentumor was over- maar deze was niet geslaagd. Men leden. De transplantatie, de eerste zal pas over drie weken kunnen zeg- op een mens. is uitgevoerd door een gen of de transplantatie geslaagd is. groep artsen van het Methodisten ziekenhuis in Houston. Zy stond on- Er bestaat geen gevaar voor af- der leiding van de chirurgen Conrad stoting. De grootste moeilijkheid was Moore en Daniel Sigband en heeft de verbinding van de een uur geduurd. Dr. Moore zei, dat nuwen tot stand te brengen. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Aprü 1869 Naar men verneemt, is o.a. tot commissaris bij de intern tentoonstelling van tuinbouw te Hamburg benoemd de heer H. Witte, hortulanus aan 's rijks academietuin te Lei den. Het aantal kiezers be draagt thans alhier 1042 voor j de Tweede Kamer, 1034 voor J de provinciale staten en 1483 voor den gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1